I Haat Mooi De buitenlandsche handel van Japan Oorlog een ongunstige factor. De Bilt voorspelt: INGEZONKEN /TUKKEN VOOR f48.— VRIJDAG 10 DECEMBER 1937 HAARLEM'S DAGECSD 2 EXAMENS. Geslaagd aan de Bem. Universiteit te Am sterdam. voor het cand. ex. in de economische wetenschappen, de heer J. D. Schutte: voor het doet. ex. in de klassieke letteren, de hee- ren F. J. C. Nuyens en W. C. H. Hertogh en ge slaagd voor het cand. ex. in de rechtsgeleerd heid, de heer J. v. d. Hoeven. HAARLEMSCHE RIJ- EN JACHT- VEREENIGING. Zaterdagmiddag houdt de Haarlemsche Rij- en Jachtvereeniging een jachtrit. Meet te twee uur bij de uitspanning Kraantje Lek" Jagermeester is de heer J. L. Prins; Field- master de heer C. W. Brandt. Het parcours is: Visscherspad. Bredrodeweg, Zuiderbad, strand te Zandvoort, duinen in de omgeving van den Bloemendaalschen Zeeweg. Einde ongeveer half vijf bij „Kraantje Lek". KAASMARKT ALKMAAR. Aangevoerd 38 stapels, zijnde 67.000 K.G. Fabriekskaas kleine f 23 per 50 K.G. Boeren kaas kleine f22,50 per 50 K.G. Handel goed. WISSELKOERSEN AMSTERDAM 12 uur. Londen 8.98 13/16 Berlijn 72.45 Parijs 6.111/8 Brussel 30.56V2 Zwitserland 41.59'/2 Kopenhagen 40.10 Stockholm 46.35 Oslo 45,15 New York 1.79 27/32 Praag 6.331/2 Bankpapier 7.45 HAARLEM'S SYMPHONIE ORKEST „EUTERPE". Bovengenoemd orkest zal Zondag 12 Decem ber onder leiding van den heer J. A. Meng in het Provinciale Gesticht te Bakkum een concert geven. LEZING DS. J. W. B. COHEN UIT DOKKUM. De algemeene vereeniging „Nooit meer Oor log", afd. Haarlem, van de A.M.V.A deelt mede, dat de lezing over het onderwerp: De achtergrond van het militairisme, welke ge houden zal worden op Maandag 13 December in het Remonstrantenhuis, Wilhelminastraat, mede toegankelijk is op vertoon van lidmaat- schapsbewijs voor de vereenigingen: Alg. Ned. Vr. Vr. Bond, Intern. Vr. Bond v. Vrede en Vrijheid. J.VA., Kerk en Vrede. Volkenbond en Vrede, N.B.A.S., I.A.M.V., Studenten Vredes Actie. Verg. v. Intern. Vriendschap en Wereld vrede en Comité Jeugd wil Vrede. INSTITUUT VOOR ARBEIDERS ONTWIKKELING. Muziek en film. Woensdagavond 15 December kunnen leden en donateurs het poadagogisch jeugdcon- cert van de H.O.V. in de Gem. Concertzaal bijwonen. Aan dit concert gaat een inleiding vooraf, op Dinsdag 14 December in gebouw St. Bavo. Het programma vermeldt „Een nacht op den kalen berg" van Moussorgsky en de Symphonie in d kl. terts van César Franck. Op Zondag .19 December draait in het Frans Halstheater voor de leden de film „Waarheen China?". VERBOND VAN MIDDELBARE SCHOOL- VEREENIGINGEN. De „Zaandamse Lyceum vereniging" heeft het initiatief genomen tot de oprichting van een „Verbond van middelbare schoolver- eenigingen", waarvan het doel zal zijn het leggen van een band tusschen alle middel bare schoolvereenïgingen in het land. Het verbond zal dit dan trachten te bereiken door o.a.: Het uitgeven van een orgaan; het oprich ten van een bureau, dat zich bezig houdt met het bevorderen van het uitwisselen van tooneel- en muziekgezelschappen tegen zoo billijk mogelijke condities, alsmede het ge ven van inlichtingen op alle mogelijke ge bied aan besturen van schoolvêreenigingen; het doen houden van lezingen voor school- vereenigingen door vooraanstaande Neder landers; het jaarlijksch organiseeren van een nationalen sportdag, zoo mogelijk in sa menwerking met de K.N.A.U: het minstens éénmaal per jaar houden van een bijeen komst waar afgevaardigden van alle aan gesloten vereenigingen elkaar zullen ont moeten. Het plan is op 21, 22 en 23 December a.s. te Zaandam een congres te houden, waar men zal trachten te komen tot de oprichting van bovengenoemd verbond. De deelnemers aan de bijeenkomst zullen officieel ten stadhuize door den burgemees ter worden ontvangen. op het etiket van Uw flesch is als de het goud Kleine Houtstraat 57, Rijksstraatweg 8 en 289, Kleverparkweg 24, Amsterdamstraat 64 en Leidschevaart hoek Leidschestraat. (Adv. Ingez. MedJ AGENDA VRIJDAG 10 DECEMBER Gern. Concertzaal: H. O. V. Feestconcert. 8.15 uur. Palace Filmac: 115 uur: Doorloopend 50 minuten wereldnieuws. Frans Hals Theater: Vloeibaar Goud. 2.30, 7 en 9.15 uur. Rem-brandt Theater: In de Goede Aarde, 2.30 7 en 9.15 uur. Luxor Sound Theater: De raadselachtige mr. Moto. 2.30, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: De Purperen Mantel, 7 en 9.15 uur. Teyler's Museum, Spaarne 16. Geopend op werkdagen van 11—3 uur, behalve 's Maan dags. Toegang vrij. ZATERDAG 11 DECEMBER Stadsschouwburg: Rott. Hofstad Tooneel: „Scherzo", 8.15 uur. La Gaité: Nachtfeest 8—3 uur. Mode ShowMode Academie Suze Huntelaar Brinkmann, Groote Markt, 3 uur. Palace Filmac: 11—5 uur: Doorloopend 50 minuten wereldnieuws. Bioscoopvoorstellingen 's middags en des avonds. Nederlandsch-Indië de belangrijkste afnemer van Japan's katoen. E gebeurtenissen in het Verre Oosten hebben de ontwikkeling van den bui- tenlandschen handel van Japan on gunstig beïnvloed. De gegevens der handelsstatistiek over de eerste zeven maan den van dit jaar wijzen daarop. Zoo blijkt het toch reeds bestaande invoeroverschot juist in die periode sterk te zijn toegenomen. Het be droeg omstreeks Juli 1937 reeds 703 millioen Yen, of 384 millioen Yen meer dan in de over eenkomstige periode van het vorige jaar. In het eerste halfjaar 1937 was de waarde van den Japanschen uitvoer en dien van Saghalien 1528 millioen Yen, terwijl de waar de van den invoer 2146 millioen Yen bedroeg. Het invoeroverschot was toen reeds 618 mil lioen Yen en men moet zelfs tot het jaar 1924 teruggaan om een invoer overschot van nog grooteren omvang te vinden. Bij den Japanschen uitvoer namen de gefa briceerde artikelen de eerste plaats in. De waarde van dien export bedroeg 911 millioen Yen, of 27 procent meer dan in de eerste helft van 1936. De voedingsmiddelen en grondstof fen staan met een uitvoerwaarde van 103 en 68 millioen genoteerd over het eerste halfjaar 1937. Ook die cijfers zijn beduidend hooger dan van de overeenkomstige periode in 1936. Onder de groep der fabrikaten nemen de ka toenen goederen bij den uitvoer nog altijd de eerste plaats in. Daarop volgen: ruwe zijde, kunstzijden weefsels, machinerieën en ijzer. Intusschen is er bij de ontwikkeling van den Japanschen export een merkwaardigheid vast te steilen. Waar in vroeger jaren de Ja- pansche katoentjes in hoofdzaak op de Britsch Indische markt afzet vonden, blijkt, dat de uitvoer in het eerste halfjaar 1937 ongeveer de helft was van dien in de overeenkomstige periode van 1935 en dat de belangrijkste afne mer van dit Japansche product niet meer Britsch-Indië doch Nederlandsch Indië is, welk land thans ruim 21 procent van den to talen Japanschen uitvoer van katoenen goede ren opneemt, een stijging, vergeleken bij het vorige jaar van ongeveer 120 procent. Invoercijfers. Onder de Invoerproducten nemen de grond stoffen de eerste plaats in-en vertegenwoordi gen ruim 61 procent van den totalen import. Gedurende het eerste halfjaar van 1937 had de grondstoffeninvoer in Japan een waarde van 1320 millioen Yen, of circa 338 millioen Yen meer dan in de eerste zes maanden van 1936. Deze vermeerdering betreft in hoofd zaak den grooteren invoer van producten als ijzer en koper. De belangrijkste invoerartike len zijn ruwe en gezuiverde katoen, waarvan de invoerwaarde in het eerste halfjaar 1937 niet minder dan 630 millioen Yen bedroeg, of 29,4 procent van den geheelen invoer. Dan volgt de wol-invoer met een waarde van 258 millioen Yen en vervolgens de import van ijzer, oliën, rubber, erwten en boonen, enz.- De belangrijkste importuitbreiding is natuur lijk vast te stellen voor de producten, welke verband houden met de bewapening. De landen van herkomst waren voor de ruwe en gezuiverde katoen resp.: Britsch In dië (42,6 pCt.) en de Vereenigde Staten (40,9 pCt.)De wol kwam voor 39 pCt. uit Australië en voor ruim 15 pCt. uit Nieuw- Zeeland en 29 pCt. uit de Unie van Zuid- Afrika. Juist uit deze procentueele cijfers blijkt de nieuwe politiek der Japansche regee ring, die beoogt, het artikel van verschillende markten te betrekken. Zoo was de Australische wolaanvoer beduidend minder, die uit Zuid- Af rika beduidend grooter dan verleden jaar. Ruim de helft van den invoer van ijzer kwam uit de Vereenigde Staten. Uitvoercijfers. Het Aziatische vasteland is de beste afne mer der Japansche producten. Ruim 54 pro cent van den Japanschen export, vertegen woordigende een waarde van 825 millioen Yen, ging in het eerste halfjaar 1937 naar Azië, daarna volgden in belangrijkheid van afname: Noord Amerika, Europa en ten slotte Afrika. De Vaccinatie-kwestie. Nadere uiteenzettingen van de bedoeling der regeering. De minister van Sociale Zaken merkt in zijn memorie van antwoord aan de Tweede Kamer in zake het wetsontwerp tot verlen ging van den geldigheidsduur van tijdelijke bepalingen betreffende de vaccinatie het vol gende op: Uit hetgeen in het voorloopig verslag is medegedeeld, is het den minister duidelijk geworden, dat de bedoeling, die bij de regee ring voorzit met de instelling eener staats commissie ter bestudeering van het vaccina- tievraagstuk, in meer dan één opzicht is mis verstaan. Het is de bedoeling, aan de in te stellen staatscommissie op te dragen, haar arbeid met grooten spoed te verrichten. Minder dan een half jaar kan haar daarvoor echter be zwaarlijk worden gelaten, wanneer het al mogelijk zal blijken in dat tijdsbestek haar taak te volbrengen. Indien men dan voorts rekening houdt met den tijd, dien de over weging der voorstellen van de staatscommis sie aan de regeering zal kosten en met den tijd, die met de behandeling van een nieuwe wettelijke regeling gemoeid zal zijn, dan1 moet het zeer betwijfeld worden, of deze nieuwe regeling inderdaad op 1 Januari 1939 in werking zal kunnen treden. Daarom heeft de minister het voorzichtig heidshalve wenschelijk geacht, den termijn van de opschorting thans op twee jaar te stellen. Het spreekt intusschen vanzelf, dat hij al hetgeen in zijn vermogen is zal doen om dien termijn zooveel mogelijk te verkorten. De meening van vele leden, dat de instel ling van een staatscommissie overbodig zou zijn, omdat de medisch-hygiënische zijde van deze aangelegenheid voor een beslissing vol komen rijp zou zijn, kan de minister niet deelen. Wel bestaat er bij een zeer groote meerderheid der medici eenstemmigheid over de wenschelijkheid van de vaccinatie, maar die eenstemmigheid strekt zich allerminst uit tot de vraag, op welke wijze een behoorlijke vaccinatie-toestand van ons land kan worden verkregen. Bovendien is deze laatste vraag niet alleen van medisch-hygienischen aard, doch heeft zij ook zeer belangrijke staatkun dige en staatsrechtelijke kanten. 'Van de afzonderlijke landen zijn de Vereenig de Staten de grootste afnemers van Japan sche producten, daarna volgen Kwantoeng, China, Britsch-Indië en Nederlandsch-Indië. De ontwikkeling van den uitvoer is zeer ver schillend. Hier vertoont deze een stijging, ginds moet een daling vastgesteld worden. Voor ons is de invoer-, zoowel als de uitvoer- positie van Japan t.o.v. Nederlandsch-Indië van belang. Voor Nederlandsch-Indië is de handelsbalans met Japan sedert jaren ongun stig geweest. Daarin is thans verandering ge komen en het groote passief heeft plaats ge maakt voor een klein actief. Gedurende het eerste semester 1937 voerde Indië naar Japan uit voor circa 24,5 millioen gulden tegen 15,8 millioen gulden in dit tijdvak van 1936. Deze toeneming komt in hoofdzaak op rekening van den grooteren petroleum-export, daar naast op den export van mais, kapokpitten en tapioca, terwijl de exportwaarde van oud ijzer verdriedubbelde. Daartegenover staat een kleinere uitvoer van suiker, die met 59.000 ton verminderde, waarschijnlijk een gevolg van den grooteren suïkeroogst van Formosa. De invoer uit Japan naar Ned. Indië is sterk toegenomen. Bedroeg deze in het eerste half jaar 1936 ruim 129.000 ton met een waarde van circa 34 millioen. gulden, in het eerste halfjaar van 1937 was deze 186.000 ton met een waarde van ruim 63 millioen gulden. De belangrijkste invoerpost betrof de verschillen de garen-soorten, daarnaast: ongebleekt ka toen, gebleekt katoen, geverfd en gedrukt ka toen, bontgeweven katoen en andere manufac turen. Een belangrijk invoer-accres is voorts vast te stellen voor verschillende ijzerproduc ten, aardewerk, draadnagels enz. De financieele positie van' Japan nood zaakt dit land tot beperking van den import van buitenlandsche producten. Deviezencon- trole en restrictiemaatregelen zijn daarbij de gebruikelijke hulpmiddelen. Ned. Indië onder vindt daarvan de nadeelige gevolgen. De sul- keruitvoer stagneerde, de uitvoer 'van maïs naar Japan daalde in October tot een mini mum. Hetzelfde kan gezegd worden van den rubber-uitvoer. De vooruitzichten voor Ned. Indië zijn in dit opzicht somber. Zwaar wordt dit gebiedsdeel getroffen door den strijd, wel ke in Oost-Azië wordt uitgevochten. MOLLERUS. IMITATIE HOORNEN BRILLEN met Zijvleugels. W. KUIPER ZN. Opticiens ZIJLSTRAAT 97, (Adv. Ingez. Med.) VOORBEURS TE AMSTERDAM. Op de wisselmarkt kwam hedenmorgen een vastere houding tot uiting voor het pond- sterling. De opening van het Britsche devies lag op 8.98 3/8 a 1/2 en het egalisatiefonds kwam weldra in de markt voor 9.98 9/16. Voor dezen prijs kreeg het fonds echter niets toe gewezen, aangezien het pondsterling in de markt opliep tot even onder de 8.99. Daarop verhoogde het fonds zijn aankoopprijs tot 8.98 5/8, maar indien op dit peil al bedragen zijn afgegeven, kan de omvang hiervan niet groot geweest zijn. Het Engelsche devies liep vervolgens weer eits terug tot 8.98 3/4 a 7/8 en bleef zich daarop bewegen. De dollar open de op 1.79 13/16 om vervolgens eveneens iets aan te trekken tot 1.79 15/16 en zie hte blijven bewegen op 1.79 13/16 a 7/8. De andere devie zen vertoonden geen wijziging van beteekenis. De Fransche franc lag rond de 6.11. Brussel werd vernomen met 30.56 a 58, Zwitserland met 41.59 a 61 en marken met 72.43 a 47. Al leen Duitsch zilvergeld en bankpapier legden eenige verandering aan den dag en liepen in prijs opg. Het zilvergeld gold 43 3/4 tegen gis termorgen nog 42 en de Markscheine 39 1/4 tegen gisteren 39. Men meent dit uitloopen van de marge tusschen zilvergeld en Scheme in verband te kunnen brengen met de tegen het einde des jaars aan den dag tredende reis lust. De termijnmarkt toonde geen verande ring. De handel bleef van normale afmetingen. De gedrukte stemming1 in Wallstreet was oorzaak, dat de effectenmarkt ook in het ochtendverkeer eenzelfde lustelooze houding aan den dag legde als gisteren in het officieele verkeer reeds het geval was. De affaire was practisch van geen beteekenis en geen enkel fonds trad nog op den voorgrond. Het koers- pell was gedrukt, zoowel voor de lokale als voor de Amerikaansche waarden. DE KUNSTAVOND „KUNST AAN HET VOLK". Op Donderdag 16 dezer vindt de vierde uit voering in dit seizoen plaats van de vereeni ging „Kunst aan het Volk" zal kunnen genie ten van de vermaarde artistieke gaven van het artistenpaar de violist Simon Goldberg en de pianiste Lily Krauss. Voor den inhoud dezer rubriek stelt de Redactie zich niet verantwoordelijk. Van ingezonden stukken, ge-plaatst of niet geplaatst, wordt de kopij den inzender niet teruggegeven. Witte Bloemcollecte op 23 December a.s. Hierbij doen wij nogmaals een beroep op een ieder, die op 23 December a.s. haar (zijn) me dewerking als collectrice (collectant) wil ver- leenen. Onderwijzeressen, onderwijzers, schoo lleren, die eenige uren van hun Kerstvacantie voor bovengenoemd doel willen afstaan, zullen wilzeer erkentelijk zijn, want wij hebben nog dringend hulp voor deze collecte noodig. Laat ieder burgeres of burger van Haarlem deze Kerstmis een witte bloem dragen, opdat wij niet alleen „Vrede op Aarde" zullen zingen, doch ook iets voor den Vrede overhebben. Dus dit jaar hopen wij dat U geen Kersthulst, doch de Witte Vredesbloem wilt dragen, dan doet U met hetzelfde geld tegelijkertijd een goed werk. De adressen, waar U zich als collectrice of collectant kunt opgeven, zijn: Haarlem-Noord: Mevr. Neisingh, Junoplantsoen 27, Mevr. van Putten, Be ga straat? 15; Haarlem-West: Mevr. Verheus, Garenkokerskade 3; Haarlem-Cen trum: Mevr. Pennings, Houtplein lrd.; Haar lem-Zuid: Mevr. Buis, Wagenweg 68, Mevr. Deinum, van Hogendorpstraat 3, Mej. Dr. M. A. Thiel, Vijverlaan 8. Wij danken U bij voorbaat. Namens de Collecte-Commissie uit den Vredesraad, J. VAN PUITEN-VLIELAND. 1 A. M. PENNINGS-GERRTESE. Aanvankelijk zwakken tot matigen Wes telijken tot Zuidelijken wind, later toe- nemenden en uit Zuidelijke richtingen, half tot zwaar bewolkt, later betrokken met tijdelijk regen of sneeuw, lichte vorst tot temperatuur om het vriespunt des nachts, overdag dooi. BAROMETERSTAND Hoogste 771.2 m.M. te Vardö. Laagste 744.4 m.M. te Warnemünde. MEDEDEELING: Gladde wegen tengevolge van sneeuw in het geheele land, behoudens in het Westen. Het minimum, dat gisteren, voorafgegaan door sterke barometerdalingen en gevolgd door sterke stijgingen van den luchtdruk over Cen traal Europa trok, gaf aanleiding tot zware sneeuwstormen aan de Noord- en Westzijde. De sterke temperatuurstijging aan de Zuid- Oostzijde, die gisteren aanleiding gaf tot zo mer tempera turen aan de Fransche Rivièra, werd gevolgd door een sterke temperatuur daling, waardoor de zomertoestand weer tot wintersche koude overging. In de Alpen is de temperatuur zeer laag. Op den Saentis (2500 M.) waait een ijzige storm uit West en daalde de temperatuur van min drie tot min veertien graden Celsius. Een diepe depressie trekt naar het Zuidoosten en doet den luchtdruk snel dalen in het Noorden van Ierland, terwijl op IJsland de barometers weer snel stijgende zijn. Op den Oceaan en in de Poolzee liggen machtige gebieden van hoogen luchtdruk, dat in Noord-Scandinavië houdt aanvankelijk nog stand tegen de aanvallen der depressie. Het vorstgebied over het Noorden van Duitschland reikt thans tot de Fransch-Belgische grens, doch zal met den inval van Westelijken wind langs de kusten der Noordzee overdag land inwaarts terugtrekken, om zich des nachts weer naar het Westen uit te breiden. Bij op klaring in den nacht is lichte vorst waar schijnlijk en matige vorst mogelijk. De toene mende wind en de bewolking zullen echter overdag de vorst temperen en althans in het Westen dooi brengen. BAROMETERSTAND Hedenmorgen 10 uur 755 m.M. Stand van gister 750 m.M. Neiging: Vooruit. Opgave van: CAREL v. HUIZEN, Opticien Kl. Houtstraat 13 Tel. 14112 HOOG WATER TE ZANDVOORT: Zaterdag v.m. 8.14 uur; n.m. 20.35 uur. Strand berijdbaar van 13.1518.30 uur. Belangrijke telefoonnummers: Politie: 11850. Brandweer: 15333. Ongevallendienst (Brandweerkazerne) Ged. Oude Gracht: 14141. P P P P P P P Ons propagandacostuum naar maat voor 48.—. IDEALE PASVORM. Een aanbieding waardoor wij regelmatig tientallen nieuwe cliënten voor onze Maat- afdeeling winnen. En ook U indien U slechts even komt kijken naar wat wij U aanbieden. 'n Heerencostuum n. maat (Adv. Ingez. MedJ DAMES-HOCKEY. HET PROGRAMMA VOOR ZONDAG. Voor de eerste- en overgangsklasse zijn al leen de Districtswedstrijden vastgesteld. Verder luidt het programma: Tweede klasse A: Rood Wit 2H.H.IJ.C. 2 StrawberriesH.C.M. B.D.H.C. 3Victoria Tweede klasse B: O. K.Be Fair AmersfoortHilversum 2 Derde klasse B: Leiden 2—B.D.H.C. 4 B.D.H.C. 5Zandvoort Vierde klasse E: Rood Wit 5Zandvoort 2 TAFELTENNIS. SHOT—H. T. T. C. 2 H. T. T. C. 2 behaalde een groote en ver diende 100 overwinning op Shot. Vogelzang was goed op dreef. Van Waanders won hij met 219, 218, van Frankenhuy- zen met 2110, 216 en van Sonneborn 21—16, 21—8. Gouman lukte het niet zoo goed in het be gin. De eerste set tegen Frankenhuyzen ver loor hij met 2220. De twee volgende won hij echter met groot verschil (219, 217). Ook tegen Waanders moest hij een set af staan (21—17, 21—23, 21—16). Bonting won zijn enkelspelen met groot verschil. Tegen Waanders met 2113, 2114. Frankenhuyzen met 21—10, 213 en van Son neborn met 216, 2112. Het dubbelspel werd een overwinning van Gouman—Vogelzang met 21—9, 18—21, 21—13. VOETBAL. H. F. C.-HAARLEM. Kampioenschap van Haarlem. H.F.C. en Haarlem spelen a.s. Zondag aan de Spanjaardslaan voor de eerste ronde van het kampioenschap van Haarlem. In beide elftallen zijn eenige wijzigingen aangebracht. De teams worden als volgt tegenover elkaar opgesteld: H. F. C.: Van der Togt. Langendam, Van Baasbank, Beets. Kruyer, Van Olphen, Gentis, J. ten Have, Klein de Groot, Drijver, Wepster. Haarlem Ninaber, Smit, Effern, Van der Hulst, De Winter, Van Gooi, Kammeijer. De la Mar. Huijsmans, Verhappen, Vijgeboom. WIELRIJDEN. NEDERLANDSCHE RENNERS IN HET BUITENLAND. Zaterdagavond zal te Gent een 100 K.M. koppel wedstrijd worden gehouden, waar o.a. zullen starten de beide Hollanders van Schijn- delvan den Broek tegen een keur van Bel gische baanrenners. Zondag a.s. wordt op de Parijsche winterbaan 'n wedstrijd gehouden tusschen baan- -en weg renners, waaraan o.a. deelnemen het Holland- sche koppel PellenaarsSlaats, de Franschen Archambaud, Richard en andere. Ook te Brus sel zal het koppel PellenaarsSlaats den strijd aanbinden tegen de beste Belgische renners in een 6 uurs koppelwedstrijd. De Hollandsche amateurs zijn eveneens voor de komende weken in het buitenland druk ge vraagd. De Nijmegenaar Chris Kropman die Zater dagavond in Rheinlandhalle te Keulen reed. zal op 17 en 19 dezer te Kopenhagen aan den start verschijnen; ditmaal met den Am sterdammer Zwartepoorte die Zaterdagavond te Munster zulk een mooi succes boekte met den Duitscher Aymans. Op Tweeden Kerstdag worden te Dortmund wedstrijden gehouden, waaraan zal worden deelgenomen door Van den Vijver, Ooms, Kropman en Zwartepoorte, o.a, in een inter nationale omnium. „EXCELSIOR" TWEE JAAR. Bovengenoemde vereeniging viert haar tweejarig bestaan a.s. Zaterdag in het ge bouw St. Bavo. De medewerkers zijn: Kees Pruis, Frans Nienhuis, Stella Seemer en Nel Nienhuis. DAMMEN. Jubileum Haarl. Damclub. Het tournooi voor werkloozen. Het door de Haarlemsche Damclub ter ge legenheid van haar dertig-jarig bestaan ge organiseerd tournooi voor werkloozen is ge ëindigd. Gespeeld werd in twee groepen, namelijk: a. leden van clubs en b. niet-leden van clubs. De eindstanden van de finales dezer beide groepen volgen hieronder: Groep leden van clubs: gesp. gew. rem. verl. pt. J. J. van Kesteren 12 9 2 1 20 P. L. Schrijnemakers 12 7 5 0 19 D. Schrijnemakers 12 8 2 2 18 H. van Lunenburg Jr. 12 7 4 1 18 G. Herben 12 6 2 4 14 C. M. Beek 12 5 4 3 14 H. Mol 12 4 5 3 13 C. Boouwens 12 3 4 5 10 W. Pel 12 3 3 6 9 J. Boterbloem 12 3 3 6 9 W. Reijnhardt 12 3 2 7 8 Ch. Mentou 12 2 0 10 4 G. J. Steenkist 12 0 0 12 0 Winnaar werd dus J. J. van Kesteren (lid, der Haarlemsche Damclub). Groep niet-clubleden: gesp. gew. rem. verl. pt. P. v. d. Linden 16 12 2 2 26 J. Burghout 16 11 2 3 24 N. Bosma 16 7 8 1 22 A. Wonter 16 7 7 2 21 J. Ravensbergen 16 8 3 5 19 C. v. d. Veldt 16 7 5 4 19 J. Blijswijk 16 7 5 4 19 P. Kuijken 16 7 3 6 17 N. Vermeer 16 7 2 7 16 H. Poeteren 16 4 6 6 14 H. Glijn 16 4 5 7 13 R. Dekker 16 5 2 9 12 H. Ort 16 4 3 9 11 E. Burema 16 3 5 8 11 H. Looper 16 3 4 9 10 G. Rotteveel 16 3 4 9 10 H. Vermeulen 16 2 4 10 8 Woensdagavond 15 December a.s. zal in het gebouw Spaarne 92 de huldiging plaats heb ben van de winnaars. Op dien avond zullen door den heer J. W. van Dartelen de prijzen worden uitgereikt. Woensdagmiddag te 3 uur zal de heer P. H. Meure, secretaris der Haarlemsche Dam club, in bovengenoemd ontspanningslokaal een simultaanséance geven uitsluitend voor werklooze damspelers en in het bijzonder voor de deelnemers, die in bovengenoemd tournooi geen prijs gewonnen hebben. Men wordt ver zocht, zooveel mogelijk borden en schijven mede te brengen. De heer Luyken, voorzitter van het Cen traal Ontspanningscomité voor werkloozen, die zich voor deze wedstrijden zeer verdiens telijk heeft gemaakt, zal dien middag en avond sigaren en sigaretten aan de deelne mers uitreiken. Het bestuur der Haarlemsche Damclub <sou het zeer op prijs stellen, indien de Haarlem sche ingezetenen en winkeliers, die nog iets voor dit goede doel te missen hebben, dit vóór Dinsdagavond 14 December a.s. zouden willen toezenden aan den secretaris, den heer P. II. Meure, Overtonweg 20 te Haarlem-N., opdat bij de prijsuitreiking op Woensdagavond a.s. geen enkele deelnemers zonder een prijsje naar huis behoeft te gaan. COMPETITIE NED. DAMBOND. Voor de vierde klasse competitie van den Ned. Dambond (district Noord-Holland) speelde de Damvereeniging „D. O. S." I tegen Damclub „IJmuiden" V. De uitslag luidt als volgt: „D. O. S." I: „IJmuiden" V: G. A. OttoliniH. Licthtendahl 02 H. van BerkJ. Broek ii C. Vrolijk—U. Woudenberg i_ H. CasséM. Hühl 20 J. Spijker—P. F. Hoek - O— 2 W. DijkhoffJ. Boon 20 W- PelJ. Zwier o2 H. OudhofH. Effern 20 W. MiedemaJ. Bal i_ J. Schalenkamp—J. Ombergen 1jj Totaal; 10—IQ

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 2