stegeman's Sneeuwstorm veroorzaakt stagnatie. Oorlogsbegrooting aangenomen. Aldabi" bij Brazilië op een rots geloopen De Gijzeling van den Journalist Hansen. VRIJDAG 10 DECEMBER 1937 H A A R L E M'S DAGBLAD 3 TWEEDE KAMER Contingent wordt na 5 jaar 27.500 man. R. VAN HOUTEN O.D.U. Koloniën verwerft ook de goedkeuring der Kamer. DEN HAAG Donderdag. Een bijkans volle bezetting 95 van de 100 Kamerleden waren op het appèl toonde, hoezeer men in de Kamer doordrongen was van de beteekenis der heden te nemen beslis singen. Reeds uit de eerste stemmingen van dezen middag bleek hoe groot ditmaal de op komst wel was. Met 3164 zag de heer Schilthuis zijn amendement, gericht tegen de gelden (5 miliioen) voor den eersten termijn voor den bouw van den plaatsvervangenden (vierden) kruiser verwerpen, nadat vlak daarvoor de motie-W ij n k o o p ten behoeve van oud-gepensionneer- den en mobilisatie- slachtoffers alleen den steun van de nationaal-socialis- ten en de commu nisten had gekre gen: zoowel de heer Drop (s.d.) als de heer v. Houten (Chr. dem.) verklaarden namens hun geestverwan ten, dat zij het „tegen" zouden laten hooren aangezien deze te veel omvattende motie in werkelijkheid niet in 't belang was van hen te wier behoeve ze heette te zijn ingediend. De combinatie, welke met 't zooéven vermelde amendement-Schilthuis meeging bestond uit vrijzinnig-democraten, sociaal-democraten, communisten, en christen-democraten. Of schoon Mej. de Jong (s.d.) en de heer de Visser (comm.) klachten hadden over het groot aantal, huns inziens te slecht betaalde, arbeidscontractanten bij het staatsbedrijf der artillerieinrichtingen, was hiervoor, evenmin als voor de vestingbegrooting hoofdelijke stemming noodig. Deze vond wel plaats over de Defensie-begrooting, die er met 859 door ging. Alleen de communisten, de christen democraten en 4 sociaal-democraten (Mevr. de VriesBruins, de heeren Hilgengo, v. Braam beek en Ir. Vos) stemden tegen. Niet dat ove rigens de socialisten en de vrijzinnig-democra ten het defensiebeleid van de Regeering, en met name haar wel zeer hooge financieele uit gaven vorderende plannen, welke tengevolge hebben dat voor andere deelen van de staats taak niet genoeg gedaan zou worden, konden bewonderen. Zij wenschten echter te toonen aldus zoowel Mr. Oud als Ir. Albarda dat zij in de hui dige ernstige om standigheden een goede weermacht verzorging noodza kelijk achten. Bij de voortgezet te behandeling van het wetsontwerp tot wijziging van de dienstplichtwet, nam de Minister na een korte discussie het amendement IJsselmuiden inzake vrijstellingen we gens broederdienst over, aangezien hem de bedoeling van dit voorstel tegemoetkoming aan de groote gezinnen sympathiek was en het amendement, welks draagwijdte het De partement van Defensie had onderzocht, in orde bleek te zijn, Nog een korten strijd ver oorzaakten de amendementen v. Poll (R.K.) en Schilthuis (v.d.) over den omvang van het contingent. Laatstgenoemde wilde dit niet op 32.000, doch op 27.500 man laten vaststel len, terwijl de heer v. Poll met R.K. fractie- genooten een lans brak voor het denkbeeld om na 5 jaar met 27.500 man te volstaan. De heer d' Ansembour g (nat. soc.) en v. Houten (chr. dem.) verweten den R.K. afgevaardig den, die eerst minder hadden gewild, dat het geen ze nu voorstelden niets om 't lijf had. De heer v. Houten zag er slechts een politieke „krijgslist" in. Minister v. Dijk gaf te verstaan, dat hij liet Regeeringsvoorstel nog altijd beter vond, omdat weliswaar over 5 jaar een contingent van 27500 op zichzelf voldoende zal zijn dit zou echter voor dien geenszins 't geval wezen, doordat we n.l. ten snelste achterstand moe ten inhalen; daarom was hetgeen de heer Schilthuis wilde onaanvaardbaar doch het voordeel van pl.m, 4500 man meer zal dan wezen, dat we minder lichtingen noodig zul len hebben en het leger 'n verjonging zal on dergaan. Naast en boven het sociale voordeel hiervan was er 't militaire voordeel. Met dat al, de organisatie zou door de beoogde wij ziging niet worden aangetast en zoo noodig kan men over 5 jaar toch altijd weer verhoo ging voorstellen. Juist om die reden gaf Jhr. Mr. de Geer (c.h.) er de voorkeur aan, dat de wetgever zich niet reeds nu in dezen zou vastleggen, opvatting, die o.m. Mr. Wende- laar (lib.) bleek te deelen. Het door minister v. Dijk „geenszins destructief" genoemde amendement-v. Poll, waaartegen hij derhalve geen „zware batterijen" in 't veld meende te moeten brengen, ontmoette alleen bij de nat. socialisteni en de Staatk. Gereformeerden op positie, zoodat het er met 896 doorging, ter wijl het amendement-Schilthuis slechts 30 (sociaal-democraten, vrijzinnig-democraten, en communisten) van de 95 haalde. Precies dezelfde stemmenverhouding viel vervolgens nog waar te nemen bij het voor stel Schilthuis om den eersten oefentijd 8 maanden te laten duren in plaats van 11, zooals de Regeering aanbeval, terwijl het nog verder gaande amendement-Albarda (6 maan den), doordat de v. d. fractie blijkbaar meen de dat we dan ook met de grensbeveiliging zouden vastloopen, met 2570 verworpen werd. Verschillende leden van het Kabinet zoo de Premier, de Minister van Buitenland- sche, zijn ambtgenoot van Biimenlandsclie Zaken, de Minister van Justitie waren op zettelijk ter vergadering verschenen om tij dens deze beraadslagingen en stemmingen blijk van meeleven te geven. Pas Dinsdag zal de Kamer beslissen in bevestigenden zin over 't Dienstplichtontwerp, aangezien na de jongste amendeeringen redactioneele herle zing nok wel nuttig kan zijn. Het slot van den middag schonk den Minis ter van Koloniën de voldoening, dat hij zijn begrooting na een korte en niets van bijzon dere beteekenis opgeleverd hebbende discus sie z. h. st, er door kreeg. De avondvergadering bleef uit. Aldus ont staat er langzamerhand een achterstand, die een ietwat bedenkelijk karakter dreigt te gaan aannemen, in dien zin. dat de kansen op meer avondvergaderingen in de twee volgende we ken toenemen. De oorzaak van een en anader ligt niet bij de Kamer, maar bij de verschillende departementen, waar men extra-lang zit te turen op de Memorie van Antwoord betreffende de begrootingshoofd- stukken in kwestie. Het lijkt, dat men aan Financiën dit keer, door het uitoefenen van een soort super-toezicht, een vlugger opschie ten tegenhoudt. Zou het opperste toezicht in den Ministerraad, te weten de voorzitter, die het met zijn Departement van Algemeene Zaken gelukkig niet druk heeft, nu eens niet van deze gelegenheid gebruik kunnen maken om het raderwerk aan de departementale ma chines wat te smeren? E. v. R. De gijzeling van den heer Hansen gehandhaafd. De Haagsche rechtbank heeft het verzoek om invrijheidstelling van den redacteur van „Het Vaderland", den heer C. L. Hansen, die, naar dezer dagen is medegedeeld, in de gij zeling is gezet wegens de weigering, de her komst te noemen van bepaalde mededeelin- gen over een geheime gemeenteraadsverga dering, afgewezen. De heer Hansen zal van deze beslissing in hooger beropp gaan bij het gerechtshof. BOTERNOTEERING EN BOTERHEFFING. De Leeuwarder boternoteering is gisteren vastgesteld op hetzelfde bedrag als vorige week, nl. 84 cent per K.G. De heffing is ge handhaafd op 60 ct. per K.G. Durfde niet te bukken. Voelde zich een oude man hoewel pas 31 jaar. Fietst nu iederen dag 40 K.M. „Hoewel ik pas 31 ben, voelde ik mij eenigen tijd geleden als een ouden man. Als ik. mij bukte verging ik van de pijn als ik weer opkwam. Op aanraden van verschillende kennissen nam ik een proef met Kruschen Salts en bemerkte, dat de rheumatische pijn inderdaad verdween, terwijl ik mij in ieder opzicht beter voelde. Nu fiets ik iederen dag 40 KM. om van en naar mijn werk te komen, maar neem dan ook geregeld de kleine da gelij ksche dosis Kruschen Salts." S. V. C. Wanneer Uw inwendige organen niet naar behooren functionneeren, kunnen rheuma tische pijnen en een algeheel onwel voelen niet uitblijven. De dagelij ksche dosis Kruschen zorgt voor geregelde werking Uwer inwendige organen. Binnen korten tijd zullen rheuma tische pijnen e.d. verdwenen zijn en voelt U zich weer jong en levenslustig. Kruschen Salts is verkrijgbaar bij alle apothekers en erkende drogisten a f 0.40, f 0.75 en f 1.60 per flacon. Let op, dat op het etiket op de flesch, zoowel als op de buitenverpakking de naam Rowntree Handels Mij., A'dam, voorkomt. (Adv. Ingez. Med.) Daarbijmiiim 'n Geldersche rookworst van Stegeman! Je zou er als sneeuwman voor willen smelten, zoo'n heerlijk maal is datl Bij winterkost boerenkool. Bij boerenkool rookworst, maar dan Stegeman's échte Gel dersche. Boerenkool die een paar nach ten vorst heeft gevoeld en dan die pikante, fijn gekruide Gel dersche van Stegeman met zijn zachte rooksmaak.een betere combinatie is niet te bedenken. Het is beslist de moeite waard, om even op te letten, of op het loodje wel Stegeman staat. In winkels met ons raambil jet (Adv. Ingez. Med.) Voor de opvarenden bestaat geen gevaar. Het Nederlandsche stoomschip „Aldabi" van Van Nievelt, Goudriaan en Co. te Rotterdam is op weg van Buenos Aires naar Rotterdam nabij Kaap Santa Marta (Brazilië) op een rots geloopen. Ruim 1 en 2 staan on der water. Voor de bemanning be staat geen gevaar. De „Aldabi" is een passagiers-vrachtschip van de Rot terdamZuid-Amerika lijn. Het schip is in 1921 te Hamburg gebouwd en meet 4946 bruto reg. ton. H. M. de Koningin weer in Den Haag. H.M. de Koningin is Dondernamiddag om streeks half 6 uit Amsterdam in Den Haag teruggekeerd en heeft het paleis Noordeinde weer betrokken. Beroepsgeheim, verschooningrecht en pers. Het geval van den Haagschen journalist, die gegijzeld is omdat hij als getuige bij zijn ver hoor zonder wettigen grond (in deze woorden ligt dan in de oogen van de be treffende rechterlijke instantie in dit geval de grond voor de gijzeling opgesloten» ge weigerd zou hebben op de hem gestelde vra gen te antwoorden, trekt in breeden kring de aandacht. Om tal van redenen verdient het ongetwijfeld de publieke belangstelling. Er zijn hierbij, wel niet uitsluitend, maar dan toch in aanzienlijke mate o.m. de even moeilijke als teere problemen van het be roepsgeheim èn van het verschooningsrecht in het spel. De journalist in kwestie meende ge rechtigd te zijn, meende dus wèl een wet tigen grond te hebben, voor zijn weigerach tige houding als getuige. En indien hij het bij het juiste eind had en heeft, dan zou men hem ten onrechte, want in strijd met art. 221 van ons Wetboek van Strafvordering, ge gijzeld hebben. Dit artikel immers slaat alleen op den getuige die g e e n wettigen grond voor zijn weigering heeft om te antwoorden. Er bestaat nl. ten onzent geenszins een absolute plicht om getuigenverklaringen af te leggen. De regeling van ons strafproces kent gelijk trouwens in tal van landen het geval is het verschooningsrecht. Dit in de eerste plaats (art. 217 Sv.) voor in de wet nader aangege ven bloed- of aanverwanten van een ver dachte of medeverdachte, alsmede voor diens echtgenoot (ook voor wie(n» dat vroeger was!) en in de tweede plaats voor: „hen, die uit hoofde van hun stand, hun beroep of hun ambt tot geheimhouding -«erplicht zijn", (art. 218 Sv.). Althans, voor zoover het gaat om wetenschap, hun in de hoedanigheid van dat ambt toevertrouwd. Om te weten wie aanspraak op dit verschooningsrecht kunnen maken is het dus noodig eerst eens na te gaan op wie de zooeven vermelde verplichting tot geheimhouding rust. Het antwoord op deze vraag moet nl. luiden: op hen, die de rechter wegens ontoelaatbare scheiding van hun plicht tot geheimhouding zou straffen uit hoofde van art. 272 van ons Wetboek van Strafrecht. (Al zij nu reeds aangestipt, dat ook nog voor anderen het verschooningsrecht eventueel zal gelden.). Deze bepaling nu wel. dat strafbaar is hij die opzettelijk eenig geheim bekend maakt, hetwelk hij, uit hoofde van zijn, hetzij te genwoordig, hetzij vroeger ambt of beroep, verplicht is te bewaren. Het zal wel duidelijk zijn, dat hieronder in de eerste plaats en bovenal vallen al die genen, welke, door hun ambtseed juist tot eeheimhouding gebonden zijn. Toch zijn zij niet de eenigen. Men kan. dunkt me, met Mr. Hilterman 1) zeggen, dat er een beroepsge heim. d.w.z. een p 1 i ch t tot zwijgen bestaat wat nog iets anders is als een bevoegd heid tot zwijgen, die aanspraak op het straks nog nader in oogenschouw te nemen verschooningsrecht geeft wanneer: 1) er tusschen hem die het geheim mede deelt en den beoefenaar van het beroep, welke de mededeeling krijgt, een dusdanige verhou ding van vertrouwen bestaat, dat. ware de eerste niet verzekerd van de geheimhouding van den ander, hij het geheim niet aan hem zoude hebben toevertrouwd. 2) men het geheim aan den beoefenaar van het beroep toevertrouwt o m zijn beroep. 3) het bewaren van zoodanige toevertrouw de geheimen, om redenen van maatschappe lijk belang, als een kenmerkend vereischte tot de uitoefening van het beroep behoort. Nu gelden hier te lande, als dè vertrouwens- beroepen, welke aan deze drie factoren vol doen, die van geestelijke, advocaat en genees heer. Vragen: hoe is het nu met den journalist te dezen opzichte gesteld? Hieromtrent ont- In Twente en Limburg ligt de sneeuw zeer hoog. Verschillende ongelukken. Oude vrouw te Eindhoven om het leven gekomen. De sneeuw, welke hier Donder dag in heel kleine vlokjes neer viel en een dunne witte wade, wintersche schoonheid scheppend, vormde, is in het Oosten en Zuid- Oosten van ons land zulk een dik kleed geworden, dat er op som mige plaatsen sneeuwhoopen van anderhalven meter hoog zijn ontstaan. Het verkeer onder vindt hiervan natuurlijk ernstige stagnatie, waarbij nog komt, dat de gladde wegen een groot ge vaar opleveren. In Midden- Drente waren verschillende we gen vrijwel onbegaanbaar. Dank zij het feit, dat de automobilisten zeer op hun hoede zijn geweest, is het aantal ernstige ongelukken tot één beperkt gebleven. Een felle sneeuwjacht begon Donderdag middag in Twente te woeden. Overal lag de sneeuw weldra zoo dik, dat het verkeer er ernstig hinder door ondervond. Daar de laat ste jaren verschillende lokaalspoorwegen zijn opgeheven, zijn tal van plaatsen, o.m. in het grootste deel van den Gelderschen Achterhoek, geheel op autobusverkeer aangewezen. De be trokken on dei-nemingen deden alle mogelijke moeite om het verkeer gaande te houden, hetgeen gelukte, hoewel de bussen zeer on regelmatig reden en groote vertraging had den. De dienst van de Geldersche Tram van Enschedé op Winterswijk en Doetinchem kon tot laat in den middag intact worden gehou- den, doordat de maatschappij het heele tra ject met zout en zand had bestrooid. Na vijf uur was de sneeuwval zoo groot geworden, dat de omtrekken van den weg op sommige plaatsen moeilijk te onderscheiden waren. Desondanks bleef het verkeer doorgaan: op verschillende plaatsen zijn auto's van den weg gegleden, maar ernstige ongelukken zijn uitgebleven. Vooral het autoverkeer ondervond van de sneeuw, die op sommige plekken tot ander halve meter hoogte was opgewaaid, zeer veel hinder. De straatwegen door de hooge esch- gronden waren onder een dikke sneeuwlaag bedolven. De sterke wind zwiepte ook daal de sneeuw tot hooge hoopen op. Men vreesde Donderdag, dat bij het aan houden van de sneeuwjacht een zelfde toe stand zou ontstaan als in Januari van ver leden jaar, toen verschillende plaatsen in Oost Twente door sneeuwbarricades geheel geïsoleerd waren. De treinenloop ondervond natuurlijk veel hinder van den zwaren sneeuwval. Met man en macht werd gewerkt aan het schoonhou den van de wissels, doch niettemin kwamen sommige treinen een half uur of drie kwar tier te laat aan. Ook in Limburg zware sneeuwval. Ook in Limburg en vooral in het Zuiden der provincie is de sneeuwval zwaar ge weest. Donderdagmorgen begonnen de vlok ken te vallen en dat heeft den heelen dag on afgebroken voortgeduurd. Het snelverkeer werd ten zeerste bemoeilijkt en werd later op den dag vrijwel onmogelijk toen een lichte vorst intrad en het wegdek spiegelglad werd. Op sommige plaatsen lag de sneeuw wel 50 c.M. dik. Ook de treinenloop naar het Zuiden is door een en ander gestagneerd. Enkele tremen hadden van ,een half uur tot een uur vertra ging. Ernstig ongeluk te Eindhoven. Te Eindhoven, is door den sneeuwval een doodelijk ongeluk gebeurd. Gisteravond kwam de 70-jarige mej. Pelt, die tegen de sneeuw jacht in op den Boschdijk liep, te vallen en raakte daarbij onder een passeerende auto, welke werd bestuurd door mevr. V. uit Eind hoven. Deze remde uit alle macht, doch de auto gleed over de oude vrouw heen. Voorbij gangers haalden de vrouw onder de auto van daan. Met een schedelfractuur en eenige ver wondingen aan armen en beenen werd zij naar het binnenziekenhuis overgebracht, waar zij kort na aankomst is overleden. Zes auto's in de sloot. Ten gevolge van de sterke ijsvorming en felle sneeuwjachten waren 'Donderdagmiddag de, wegen in Midden-Drente vrijwel onberijd baar. In een bocht van den verkeersweg Bei- IenAssen zaten gistermiddag omstreeks vier uur twee personenauto's en een vrachtwagen in de sloot. Terwijl men bezig was de voertuigen weer op den weg tg sleepen, strandden op het zelfde punt nog een personenauto en een vrachtauto. Kort daarop reed een zware truck met trailer van den vrachtdienst Groningen Maastricht op een kraanwagen, waarmede men bezig was de auto's op den weg te bren gen, in. De monteurs van den kraanwagen konden zich slechts met moeite redden. Ook de truck met trailer reed, na dwars over den weg te zijn gegleden, aan de andere zijde in de sloot. In twee uur tijds waren dat zes slachtoffers van de gladheid. Het verkeer over den weg is door de verongelukte wagens echter niet ge stremd: rijks- en gemeentepolitie regelen het verkeer tusschen de auto's door. Ernstige per soonlijke ongelukken zijn niet voorgevallen. Arnhem zonder verkeer. De straten waren in Arnhem dermate glad dat het voor auto's, trams, fietsen enz. wel haast onmogelijk was te rijden. Sommige straten waren werkelijk onbegaanbaar tot groot ongerief van de bewoners, die soms hun huizen bijna niet konden bereiken.. Auto in het water gereden. Gistermiddag omstreeks drie uur is een per sonenauto. bestuurd door een bewoner van Utrecht, die op weg was naar Nijmegen, op den rijksweg VenloNijmegen geslipt en in de gracht van het „kasteel Arcen" gereden. De bestuurder wist zich zwemmende te red- den en kwam er zonder eenig letsel af. Na van droge kleeren te zijn voorzien, heeft hij per taxi zijn reis vervolgd. Gevolgen van sneeuwballen gooien. Donderdagavond, na afloop van de voor stelling in het City-theater te Amsterdam zochten eenige bezoekers van de voorstelling verdere ontspanning in het elkaar bekogelen met sneeuwballen op het Kleine Gartman- plantsoen. Bij het over en weer gooien trof een van de sneeuwballen een dame, die met een heer wandelde. Deze laatste keerde zich om en op het troepje toeloopend. deed hij de vraag: „Wie heeft dat gedaan". Daarop kwam een ruiterlijke bekentenis van één hunner „dat heb ik gedaan", maar minder ruiterlijk was de geste waarmede deze bekentenis ge paard ging, want de vrager ontving tegelij kertijd een slag in het gelaat, waardoor hij tegen den grond stortte. Behalve een verwon ding aan het oog, kreeg de man ook een lich te hersenschudding. Het slachtoffer werd geheel versuft naar het Wilhelmina-gasthuis overgebracht. breekt de eenstemmigheid in zeer belangrijke mate. Reeds jaren geleden kwam deze kwestie op een vergadering van de Nederlandsche Ju- ristenvereeniging ter sprake (1905) en toen bleken er duidelijk twee stroomingen te be staan. Ik maak me sterk, dat het nu nog net zoo is en dat met name velen zullen betwisten (zooals trouwens tot dusverre de Nederland sche rechter steeds placht te doen), dat de journalist een beroepsgeheim heeft en dat het bewaren van het door hem verworven geheim, om redenen van maatschappelijk belang als een kenmerkend vereischte tot de uitoefening van zijn professie behoort. Zonder nu te wil len beweren, dat steeds en in alle gevallen de maatschappij gediend zou wezen bij erkenning van het beroepsgeheim van den journalist, meen ik toch, dat veelal het algemeen belang er terdege bij gebaat kan zijn. Hoe dikwijls toch gebeurt het, gelukkig dat er er aan een journalist iets wordt- toevertrouwd, dat eigenlijk geheim is (reden waarom de voor lichter van den journalist de zekerheid moet hebben, dat niet bekend zal worden wie het geheim verklapte», doch waarvan het juist in het algemeen belang is. dat het tijdig wordt geopenbaard. Dit is meteen het zeer afzonder lijke en eigenaardige karakter van hetgeen men dan het persgeheim noemt. Men gaat in de door mij bedoelde gevallen naar een jour nalist, niet om hem een geheim toe te ver trouwen, dat hij onder zich moet houden, doch juist om hem iets mede te deelen. dat hij zal openbarfn; het persgeheim strekt zich dan ook in de eerste plaats tot geheimhouding van de bron van herkomst der publicatie. 2» In mijn oogen is het dus niet zoo. dat er een absoluut'beroepsgeheim van den journa list, een absolute plicht tot zwijgen zou bestaan t.a.v. wat hem in zijn beroep als geheim is toe vertrouwd. maar wel een relatief beroepsge heim. Beslissende factor zal dan gemeenlijk zijn in hoeverre het algemeene belang wel of niet in het spel is, iets wat met betrekking tot de volstrekte typische vertrouwensberoe- pen (geestelijke, medicus, advocaat) heele- maal geen vraag is, want daar is van huis uit het algemeen, maatschappelijk belang bij den plicht tot zwijgen gediend. In zekeren zin geloof ik, dat het precies een der met het verschooningsrecht van den journalist gesteld is, al weet ik heel goed dat, jammer genoeg, tot nu toe onze rechterlijke macht hiervan niet heeft willen weten. Het kan bepaald in het algemeen belang wezen, dat degene, die een journalist inlicht, er staat op kan maken, dat de journalist hieromtrent ook aan den rechter geen uitsluitsel als in verhoor genomen getuige zal behoeven te ge ven. Maar.... niet steeds zal een beroep op dit recht inderdaad aan het algemeen belang ten goede komen en ook met het oog daarop geschieden. Ik erken onomwonden, dat hier met de mogelijkheid van misbruik rekening gehouden dient te worden. En zoo ware het wellicht het beste (denkbeeld meer dan eens al eerder aangeprezen), indien een onpartij dige instantie, onder zegel van geheimhou ding, de door den journalist aan te voeren ar gumenten voor zijn beroep op het verschoo ningsrecht zou toetsen-, aan de vraag, of in het geval in kwestie het algemeen belang daarmee wel of niet gediend is. Van dat toet singsoordeel zou dan moeten afhangen of men hem in'het betreffende geval van den plicht, om als getuige te antwoorden, zou verschoo- n en. Dat overigens elke journalist, alvorens te publiceeren wat als geheim tot hem is geko men, zich o.a. ook rekenschap heeft te geven van de vraag, of hij met zijn publicatie het algemeen belang dient dan wel schaadt, en tevens of hij iets doet wat uit een oogpunt van journalistieke moraal toelaatbaar is, ligt voor de hand. Intusschen kan ik in deze bij drage de vraag, in hoeverre en wanneer open baarmaking van wat in een geheime Kamer-, Staten- of Raadzitting is voorgevallen, mo reel door den beugel zou kunnen, laten rusten. Dr. E. VAN RAALTE. 1) Het beroepsgeheim van den journalist, door Th. I. K. M. Hilterman. (disertatie). 2) Mr. Plemp v. Duiveland op de vergadering van de Ned. Jur. Vereenig. in 1905. Geknoei met oormerken van varkens. Tegen daders een jaar gevangenisstraf geëischt. In den loop van de jaren 1936 en 1937 heb ben ambtenaren van de landbouw-crisiswet in de provincie Groningen erhaaldelijk var kens aangetroffen, o.a. bij exportslagerijen, welke voorzien bleken te zijn van valsche oormerken. Een ifitgebreid onderzoek dat werd inge steld, leidde tenslotte naar den koopman A. J. L. te Midwolde. Bij dezen werd ook een tatoueertang, waarmede het merken ge schiedde. in beslag genomen. Donderdag heeft hij zich voor de Groningsche rechtbank moeten verantwoorden. Met hem hebben terechtstaan de koopman S. M. uit Groningen, die de varkens voor hem verkocht en de marktkoopman B. A. P. uit Amsterdam, die de tatoueertang en de be- noodigde letters heeft geleverd. Tegen de eerste twee verdachten heeft het O.M. een jaar gevangenisstraf geëischt en tegen den derden zes maanden. Brandkast door inbrekers weggehaald. Onbekende daders hebben zich gisteren nacht door het uitsnijden van oen ruit toe gang verschaft tot het perceel van Algra's koffiebranderij en theehandel aan de Thor- beckegracht te Zwolle. Uit de wijze, waarop de daders het perceel zijn binnengekomen, leidt men af, dat zij met de situatie ter plaatse op de hoogte zijn ge weest. De eerste aanwijzingen, dat er iets niet in orde was. kreeg het personeel 's och tends. toen bleek, dat de auto, welke een dei- reizigers van de firma Woensdagavond voor het kantoor had neergezet, was verdwenen. Verder bleek, dat de brandkast, waarin zich geld en koopmansbrieven bevonden, niet meer aanwezig- was. Het aeheele kantoor was overhoop gehaald en alles was doorzocht. Dit onderzoek had den Inbrekers waarschijn lijk niets opgeleverd, want zij hebben vervol gens de driehonderd kilogram wegende brandkast in de voor de deur staande auto geladen, waarmede zi.i met onbekende be stemming zijn weggereden. De auto is Donderdag in een plantsoen te Deventer teruggevonden. Hoeveel vermist wordt, kon nog niet wor den opgegeven.

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 5