WAARDOOR IK DE MATCH TEGEN ALJECHIN VERLOOR. mm m 77:7A7 7: 7 Een en twintigste partij bracht ie beslissing. ftgtl in 'l Naamplaten-Stempels ZATEKPXG rr DECEMBER 1937 HAARCEMrS DA'GBESD 8 Dr. M. Euwe: Eén zet had de noodlottigste gevolgen. Poging uit remise-stelling wat te halen mislukte totaal. Aljechin wist zich thans wonderbaarlijk te redden. Op de vijf partijen, welke de laatste phase in den strijd om den wereldtitel vormden, kan ik niet bijzonder trotsch zijn. En het aller minst op de 21e partij, die voor mij de feite lijke beslissing beteekende. Van de 11de tot de 20ste partij had ik met groote energie ge streden en als het toen maar een beetje had meegezeten, was alles misschien nog in orde gekomen. Mijn vindingrijke tegenstander vond echter ook onder de meest critieke omstan digheden een redding en zoo wist ik mijn achterstand, die na de 20ste partij 3 punten bedroeg slechts met één punt te verkleinen. Toen kwam de 21ste partij; hoewel ik met wit speelde had de opening tot niets geleid en was er een gelijk middenspel ontstaan. Het liefst had ik toen maar direct remise gegeven, om in de 22ste partij een nieuwe kans te pro- beeren. Maar ik geneerde mij om bij een vol bord met stukken remise aan te bieden en zocht naar een methode om mijn tegenstan der tot remise te dwingen. Deze lag echter niet in de stelling, wat ook zeer verklaarbaar is, want om zijn tegenstander tot iets te kunnen dwingen, moet men feitelijk over een klein overwicht beschikken en de stellingen waren nu eenmaal volkomen gelijk. Ik had inüusschen reeds vrij veel tijd gebruikt en moest snel een beslissing nemen. De juiste tactiek was nu geweest „niets te doen", maar deze manier van spelen is lang niet zoo ge makkelijk als het schijnt, want men moet zijn zetten voortdurend scherp controleeren en steeds oppassen geen kleine foutjes te ma ken. Dit vooruitzicht langen tijd voor remise te moeten vechten zonder een reëele kans om iets meer te bereiken, schrikte mij zoodanig af, dat ik het fatale "besluit nam alles op één kaart te zetten. Voor een zoodanige tactiek was mijn stelling echter heelemaal onge schikt en de gevolgen lieten dan ook niet op zich wachten. Hierbij de critieke phase van deze partij. Stelling na 16Pb8^c6. Wit gs Zwart Juist zou nu zijn, dat wit met 17. Td4f4 een zwarten toren zou ruilen en daarna zou zwart langs de f-lijn een weinig gevaarlijk initiatief kunnen verkrijgen, dat bovendien door een witte actie langs de d-lijn gecom penseerd zou worden. Dit alles gaat echter geenszins vanzelf en daar ik niet veel be denktijd over had, was ik bang voor de een of andere onnauwkeurigheid, weke mij ten slotte in het nadeel zou kunnen brengen. Hier zij nog vermeld, dat de behandeling van dit soort stellingen juist voor mij bijzon dere moeilijkheden met zich meebrengt, om dat ik een tekort aan routine heb. Meesters als ReschewSky, Flohr en Fine wikkelen deze en dergelijke stellingen spelenderwijze af. Men zet 17. Td4e4? was intusschen door bovengenoemde overwe gingen geenszins gerechtvaardigd, want het plan dient allereerst in de stelling te worte len. Pas in de tweede plaats mogen andere factoren een rol spelen. Wat wil wit? Pion e6 aanvallen, maar deze pion is gemakkelijk te verdedigen en kan zelfs bij onvoldoende ver dedigen nipt geslagen worden, zooals vier zet ten later blijkt. 1 7Tf8—f6 18. f2—f4 Consequent, maar slecht. JVIet 18. Tf4 kon wit nog op den goeden weg terugkeeren. 1 8Dc8d7 19. g3g4 Alweer consequent en slecht. Wit gaat Tf6 verdrijven, om daarna pion e6 te veroveren. 1 9Ta8—f8 20. g'4g5 Tf6—f5 Het is gelukt! „Waarom mag ik nu pion e6 niet slaan?", vroeg ik mij af. De lezer zal het misschien niet gelooven, maar ik had 5 mi nuten noodig, om te ontdekken, dat ik dan met 21Pe5 de kwaliteit zou verliezen. Het was, alsof ik in een dichten mist staarde en toen de mist optrok, was de partij die op het oogenblik in ieder geval hopeloos staat reeds ha mijn nadeel beslist. Hiermee gaf ik de match voor mijzelf op. Wel deed ik ook in de volgende partijen nog mijn uiterste best, maar er is een hemels breed verschil tusschen „erg zijn best doen" en „alles geven". Ik weet, dat menigeen zal vinden, dat ik den moed te vroeg heb laten zakken, maar de kans om in negen partijen drie punten op te halen was, gezien den zeer goeden vorm van Aljechin, in ieder geval uiterst klein. En ik mocht terwille van deze zeer kleine kans geen gevaar loopen mijn ge zondheid blijvend te schaden. Mijn hersenen hadden in de 21ste partij reeds dienst gewei gerd en ik achtte het inderdaad niet buiten gesloten, dat het forceeren van mijn denk vermogens uiterst nadeelige gevolgen zou kunnen hebben. Aangemoedigd door zijn succes speelde Aljechin de resteerende partijen in topvorm en gaf nog verschillende staaltjes van sterk spel te zien. Hieronder een tweetal voor beelden. Uit de 22ste partij. Stelling na 30. Dc6xb5. Zlwart Wit Wit's laatste zet is oogenschijnlijk foutief, omdat zwart nu met 30Tf8d8 het witte paard kan verjagen en daarna met 31. De6e4 (door den dubbelen aanval op Tbl en Lf4) materieel voordeel kan be halen. Aljechin heeft echter de consequenties van dezen aanval goed doorzien en berekend, dat hij na 30Tf8—d8, 31. Tbl—cl! kan laten volgen. Zwart mag dan het stukoffer niet aannemen, zooals uit de volgende va rianten blijkt 31Dd5 32. Dd5, Td5: 33. Tc8f, Lf8 34. Lh6 enz. of 31Td5: 32. Db8t, Lf8 33. Tc8, De7 (met schaak op el of dl bereikt zwart even min iete) 34. Lh6 en wint. Maar dit is niet het eenige gevaar, waaraan wit blootgesteld is. Zwart kan de hierboven genoemde manoeuvre Td8 en De4 ook in om gekeerde volgordeuitvoeren. Echter levert ook deze niets op, zooals het vervolg van de partij leerde; 30. De,6e4 31. Tbl—cl Nu voortl niet Tfl wegens 31Td8. 31Pb2d3 32. Db5c4 De reddende zet, want nu kan zwart niet met 32Ld4 voortzetten wegens 33. Pf6t met damewinst. Ik probeerde nog 32De2, maar slaagde er niet in mijn materieelen achter stand van één pion in te halen. Dit kritieke gedeelte van de 22e partij is door Aljechin zeer sterk behandeld. Uit de 24ste partij. Stelling na 16f7—f6? Zwart Wit In deze stelling verraste Aljechin mij met een zeer sterken zet 17. Lg2e4 welke inderdaad allerlei dreigingen inhoudt. Niet alleen moet ik met verlies van pion h7 rekening houden, maar bovendien staat Pa6 plotseling bijzonder ongunstig en dreigt zelfs na 18, b4, b6 (anders volgt b5 met ver overing van het paard) 19. Ld3 verloren te gaan. 17Ld7e8 Om Td8—d7 voor te bereiden en het paard via c7 naar veiliger oorden te brengen. Ech ter gelukt het zwart ook op deze manier niet materieel nadeel te vermijden. 18. b2b4 Td8d7 19. f4—f5! Een bijzonder sterke zet, waarmee wit al lereerst dreigt naar e6 te komen met het gevolg dat Pa6 opnieuw ingesloten wordt. Pareert zwart deze dreiging door zijn paard onmiddellijk terug te trekken, dan gaat pion h7 verloren. Men merke op, dat onmiddellijk slaan op h7 niet goed ging omdat de witte looper met f6f5 afgesneden zou worden. 19Pa6—c7 Vooral niet 19e5, 20. Pe6, waarna zoowel 21. Pg7: als ook 21. b5 dreigt. 20. f5xe6 Pc7xe6 21. Pd4xe6 Ke7xe6 22. Le4xh7 Men ziet het verschil met het onmiddellijk slaan op h7: thans heeft de looper in geval vair nood een vrijen aftocht via g8. Wit heeft door scherp en nauwkeurig spel een pion veroverd, welke in het verdere ver loop dezer partij de beslissing bracht. (Nadruk verboden) TAFELTENNIS. HAARL. TAFELTENNISBOND. De competitie heeft een eigenaardig verloop. Reeds thans, nadat er vier wedstrijden door vrijwel alle clubs in de eerste klasse gespeeld zijn, staat H.T.T.C. 1 aan het hoofd met twee punten voorsprong op No. 2. H.T.T.C. 2, en met vier punten voorsprong op T.O.G. 1 en Victo ria 1. Een resultaat, dat zeer opmerkelijk is. Ook de komende week belooft wederom in teressant te worden. Op 13 December ontvangt het tweede team van de H.T.T.C. het nog ongeslagen eerste team van deze vereeniging. Zulke wedstrijden worden onder heel andere omstandigheden gespeeld, dan een wedstrijd tusschen twee vreemde ploegen. De spelers zijn elkaarbekend en weten eikaars zwakke zijden, zoodat deze wedstrijden feitelijk moei lijker worden. Een uitslag is dan ook moeilijk tevoorspellen. Barna 1T.O.G. 1, eveneens op 13 Decem ber, eindigt wel in een flinke overwinning voor laatstgenoemde. De club van Abbevé (T.O.G.) schijnt dit jaar tot de middelmatigen te gaan behooren, gelet op de twee nederlagen tegen H.T.T.C. en Victoria! Vooral laatstgenoemde nederlaag was een groote verrassing. Niemand had die verwacht. T.O.G. 2—H.T.T.C. 1 op 14 December zal wel weer een overwinning van H.T.T.C. 1 wor den; dit wordt dan de zesde in succesie. Toch zal het eerste het moeilijker krijgen dan ver wacht wordt, daar De Jong c.s. niet zwak zijn. Dat de thuisclub echter het volle pond zal weten te behalen, gelooven wij niet. Victoria 1—Barna 1 op 18 December in het gebouw Olympia eindigt misschien in een overwinning voor de thuisclub. Victoria begint er thans beter in te komen, gezien de fraaie overwinning op T.O.G. 1. De ploeg is echter zeer wisselvallig, daar zij vorige week Zater dag weer met 6—4 van H.T.T.C. 2 verloor. Victoria 2H.T.T.C. 2 op 18 December even eens in het gebouw Olympia wordt waarschijn lijk een overwinning voor de gasten, ondanks den verbitterden tegenstand, dien Bonting c.s. van de thuisclub zullen ondervinden. Dus ook deze week wederom een interessant pro gramma. Stedenwedstrijd HaarlemRotterdam. Deze wedstrijd heeft hedenavond acht uur plaats in het gebouw van de H.J.M.C. aan de Lange Margarethastraat. De wedstrijd zal in de groote zaal van het gebouw plaats hebben. De ontmoeting zal o.a. worden bijgewoond door het N.T.T.B.-Bestuur, de K.T.C. (Keuze en trainingscommissie) e.a. officieele instan ties van den N.T.T.B. Het Haarlemsche team is als volgt samengesteld: J. C. Heeck, F. Vet ter, D. Wolters en J. Wille, enkelspelen. Dubbelspel; J. C. Heeck en F. Vetter, Chr. Vogelzang en G. Roosjen. Zooals reeds eerder is medegedeeld, is deze wedstrijd voor het publiek toegankelijk. DAMES-HOCKEY. De districtswedstrijden afgelast. Wegens de slechte terreingesteldheid. De district9wedstrijiden van den Ned. Dames Hockeybond, die Zondag a.s. te Bilthoven zouden worden gespeeld, zijn afgelast, daal de terreinen door sneeuwval onbespeelbaar zijn geworden. De wedstrijden zullen vermoe delijk op 19 December plaats hebben. 5 Engelsche meeningen over het spel der TsjechenDe Britten zijn geneigd op hun lauweren te gaan rusten Groote belangstelling voor de match tegen Schotland en voor de crickeMestmatches tegen AustraliëCricket in Duitschland is erg moeilijkScheidsrechters behooren de doelnetten te controleeren. Oolc de Ziveedsche kunstschaatsenrijdster Vivi- Anne Hulthen is voor den glans van het goud bezweken en tot de beroepssport overgegaan. Zij treedt op in een z.g. IJscarnavalte New Ycrrk. In een der Engelsche bladen schrijft een be kend sportjournalist over de match Engeland- Tsjecho-Slowakije onder meer het volgende: „Onze voetballers schijnen zelfs in interna tionale ontmoetingen niet te kunnen inzien, hoe riskant en dom het is, pm na het verkrij- gij van een ruimen voorsprong in het midden van den wedstrijd, de uiteindelijke overwin ning als een vaststaand feit te beschouwen. Zij zijn dan geneigd, voor de galerij te gaan spelen en persoonlijke staaltjes baltechniek te demonstreeren met het logische gevolg, dat de tegenpartij in de meerderheid komt en door het maken van een, dikwijls min of meer cadeau gegeven doelpunt, zooveel nieuwen moed krijgt, dat zij boven haar kracht gaat spelen en tenslotte nog een resultaat behaalt, dat voor vriend en vijand al even onverwacht komt. „De Tsjechen zijn langzamer dan de Honga ren, de Oostenrijkers en de Duitschers, doch hun afwerken van de aanvallen is veel beter. Daarentegen laat hun verdedigingstaetiek te wenschen over, omdat zij blijkbaar geen on derlinge afspraak maken voor het systema tisch dekken van de tegenstanders. Bovendien worden zij vrij eenvoudig uit positie gespeeld, waardoor deze match feitelijk gemakkelijker voor de Engelschen te winnen zou zijn geweest dan de zes voorafgaande wedstrijden tegen continentale landsploegen in Londen, met uit zondering van dien tegen Spanje". Een andere deskundige is het echter geens zins met dit oordeel eens, want hij beweert, dat men zich in Engeland langzamerhand moet verzoenen met de gedachte, dat vroeg of laat het nationale team op eigen grond een nederlaag van de een of andere continentale vertegenwoordigende ploeg te slikken zal krij gen. Immers, zoo gaat hij verder, onze leer lingen op het vasteland van Europa hebben, dikwijls met behulp van onze oud-spelers, het spel en onze methoden zoo degelijk bestudeerd, dat zij in sommige gevallen als volkomen ge lijkwaardig moeten worden beschouwd. Daar mede wil niet gezegd zijn, dat in de betreffen de landen het spelpeil in alle lagen der com petitie met dat in Engeland kan wedijveren, doch wel, dat men daar over een voldoend aantal spelers beschikt, die evenveel natuur lijken aanleg hebben en even goed gecoacht zijn als de Britsche vertegenwoordigers. Beschouwen we deze twee meeningen, dan wil het ons voorkomen, dat het oordeel van den eersten deskundige vooralsnog meer steek houdend is, want wij zijn er van overtuigd, dat een gedurende den geheelen wedstrijd op volle kracht spelend representatief Engelsch elftal "althans in eigen land nog steeds meer dan voldoende capaciteiten bezit om iedere andere landsploeg met twee of drie doelpunten ver schil te verslaan. Dat is trouwens ook tegen Tsjecho-Slowakije gebleken, want ondanks het feit, dat de Britten het grootste gedeelte van den strijd practisch met negen man speelden (Mills en Crayston waren door verwondingen slechts figuranten), hadden zij in het begin der tweede helft een 4-2 voorsprong behaald, die zelfs onder deze handicap veilig genoeg zou zijn geweest, als niet enkele spelers daar in aanleiding hadden gevonden om op eigen gelegenheid eens hun kunde te gaan demon streeren. In verhouding tot de match Engeland- Schotland en tot de Cup-final is de belang stelling voor matches tegen continentale landsploegen toch maar matig, want terwijl er op Tottenham 43.000 toeschouwers aanwe zig waren om de Tsjechen in actie te zien, blijkt uit een bericht van de Football Associa tion, dat voor de op 9 April a.s. op Wembley te spelen match tegen Schotland reeds 170.000 plaatskaarten zijn aangevraagd, zoodat, daar er slechts 93.000 beschikbaar zijn, het Stadion thans, vier maanden tevoren, al uitverkocht is. Nu we toch over verschil in belangstelling schrijven, is het grappig te vermelden, dat de Engelsche sport-enthousiasten zich nu reeds bij duizendtallen van een toegangsbewijs voor den in Juni 1938 op Lord's te spelen tweeden Cricket-toetswedstrijd tegen de Australiërs trachten te verzekeren, terwijl de Duitschers op hun beurt al moeite doen om een plaats voor den in Mei te houden voetbalmatch tegen de Engelschen te Berlijn machtig te worden. Dit laatste sport-evenement gaat aan het Engelsche sportpubliek zoo goed als onopge merkt voorbijwellicht leest men toevallig den uitslag van den wedstrijd, waaraan wellicht een tien regels commentaar is toegevoegd, doch men beschouwt de ontmoeting in het ge sloten seizoen als een min of meer noodzake lijk tegenbezoek en beklaagt de Britsche spe lers, die na afloop van het zware competitie programma zich in den zomer nog weer eens moeten inspannen. En omgekeerd zullen de Duitschers zich met verbazing afvragen, wat dat „Krickett-Spiel" in Engeland toch betee ken t. Overigens is cricket in Duitschland niet ge heel en al onbekend, want in de eerste jaren na den oorlog althans bestonden er in de om geving van Berlijn enkele clubs, die het spel beoefenden. Er is zelfs eens een elftal landge- nooten op bezoek geweest, onder wie zich ook eenige Haarlemmers bevonden. Indien men over een moeilijk wicket spreekt, dan kan hier dadelijk geconstateerd worden, dat het batten op een opdrogend Australisch wicket kinder spel is, vergeleken bij dat op een Berlijnsche pitch. De ouderen onder de lezers, die zich het Lakenkoopersveld in onze stad herinneren, kunnen zich een flauw idee vormen van df „voetangels en klemmen", die een speciaal ge prepareerd Duitscli wicket den batsman bood. Twee stukken mat rondom de stumps, daar- tusschen een eenigszins kort geknipte, van knikkerkuiltjes'voorziene strook gras en voorts een terrein, dat feitelijk als hooiland be stemd was, doch dat men met welwillende me dewerking van den eigenaar voor een enkelen keer dan wel eens mocht gebruiken. Onnoo- dig te zeggen, dat de bowlers veel en verras send effect uit de pitch vermochten te halen, doch daar staat tegenover, dat als de batsmen den bal goed raakten en dezen in het verre veld deponeerden, er een wiehelroede-loopei noodig was, om het ronde voorwerp op te sporen. En voordat het zoover was, kon de batsman reeds een „uitgeloopen" century op zijn naam hebben. Evenals zij dat bij andere takken van sport hebben gedaan, hadden de Duitschers ook bij cricket de technische termen door uitdruk kingen in de eigen taal vervangen. Zoo spra ken zijn van „erster Gang" in plaats van eer ste innings; van „Werfer" of „Ballmann" in plaats van bowler; leg before wicket heette „Beinenschwindel" of ook wel „vorgestanden" terwijl vier byes als evenzoovele „unreëlle Laufer" werden aangekondigd. Zoo ziet men, dat cricket bij onze Ooster buren veel moeilijker is dan in Australië en vooral tegen den „Beinenschwindel" kan door den „Schiedsrichter" niet streng genoeg wor den opgetreden. In dq instructies der Engelsche League-scheids rechters alsook in die van de K.N.V.B.-arbiters staat vermeld, dat het als onderdeel van hun taak behoort, voor den aanvang van een wed strijd de doelnetten en vooral de bevestiging daarvan aan lat en palen te controleeren. Deze opdracht heeft ten doel, te voorkomen dat misverstanden en protesten ontstaan als ge volg der mogelijkheid, dat de bal vla een ope ning of gat tusschen paal en zijnet in de goal zou belanden op een moment, waarop de re feree dat niet heeft kunnen constateeren. In Engeland, waar de scheidsrechter door neu trale grensrechters wordt bijgestaan, wordt door hem of door zijn beide assistenten aan deze opdracht streng de hand gehouden; in K. N. V. B.-wedstrijden is het echter uitzon dering, wanneer de arbiter zich van den toe stand der netten op de hoogte stelt, terwijl de club-grensrechters daarvoor vanzelfspre kend niet in aanmerking komen. Deze nalatigheid heeft in den loop der jaren reeds verschillende onzuivere doelpunten ver oorzaakt, zooals dit vroeger het geval was dooi de paaltjes, die achter in het doel waren op gesteld om het net strak te houden, wat thans verboden is. Laatstgenoemde fout heeft aan de toenmalige Bredasche club ,,'t Zesde" in lang vervlogen jaren het eerste klasse-schap gekost, toen een door haar middenvoor gelost schot in het vijandelijk doel vloog en van het ach terpaaltje in het veld terug stuitte, terwijl de scheidsrechter meende, dat de bal den doel paal had getroffen. Het niet-controleeren der netten heeft Bloe- mendaal, naar gezegd wordt, Zondag 1.1. de overwinning gekost in den strijd tegen Kin- heim, een van haar zwaarste concurrenten voor de bovenste plaats. In de allerlaatste mi nuut werd een, volgens deze lezing reeds de achterlijn gepasseerde bal door den buiten speler achterhaald, de mislukte voorzet be landde via een gat in het zijnet via het doel voor de goallijn, waarna een der' Kinheim- voorwaartsen het leder in de goal deponeerde Tot algemeene verbazing, niet het minst van de Bloemendaai-spelers, kende de scheids rechter, die het geval niet had geconstateerd, een doelpunt toe en weigerde zijn beslissing te herroepen. Zoodoende moest Bloemendaal zich met een gelijk spel tevreden stellen en zag tevens den voorsprong op Kinheim met twee winstpunten verkleind. 'SS- 7 Ook in ons land kennen wij veldloopen, maar véld-wielerwedstrijdenzooals die in Frankrijk sinds jaar en dag populair zijn, hebben wij hier nog niet gezien. Dat er veel moeilijkheden bij deze sport te overwinnen zijn en dat hei zwaar werk is, blijkt ivél uit deze afbeelding. KORFBAL. HAARL. KORFBALBOND. Ook de wedstrijden, die voor den Haar!, Korfbalbond gespeeld zouden worden, zijn afgelast. R.-K. VOETBAL. WEDSTRIJDEN DIOC. H. V. B. AFGELAST. In verband met de slechte terreins-omstan- digheden zijn alle wedstrijden, welke voor Zondag a.s. in den Diocesanen Haarl. Voet balbond waren vastgesteld, afgelast. Wijnands van Rensen 'tMedaillBhuis, Schoterw. 781.0. kaz., tel. 17251 (Adv. Ingez. Med.) JtiiEEiv HOLL.-AMERIKA LIJN. Lochgoil (u.) 9 v. Cristobal n. Vancouver. Veendam, N.-York n. Rott., 11 (5 v.m.) t< Plymouth verw. Spaarndam, N.-York n. Rott., 9 te Londen. Beemsterdijk, 10 v. Sluiskil te Rott. Blommersdijk, 10 v. N.-Orl. te Rott. Binnendijk, 8 van Galveston n. N-.Orleans. Nebraska, Vane. n. Rott. 7 van Seattle. HOLLAND-AFRIKA LIJN. Boschfontein (u.) 10 v. Vlissingen. Randfontein (u.) 10 v. Dar-es-Salaam. HOLLAND—WEST-AFRIKA LIJN. Reggestroom (u.) 10 van Kotonou. Maaskerk (t.) 9 van Dakar. HOLLAND—OOST-AZIë LIJN. Zuiderkerk (t.) 9 van Aden. Gaasterkerk (u.) 10 te Manilla. Grootekerk (t.) 8 te Hongkong. Meerkerk (u.) p. 10 Gibraltar. HALCYON LIJN. Stad Maassluis, 9 v. Narvik n. Rott./Vlaard. Maasburg, 10 van Narvik te Vlaard. Vredenburg, 8 van Vlaard. te Narvik, vooi Rott./Vlaard. Stad Arnhem, 10 v. Vlaard. n. Port Said. KON. NED. STOOMBOOT MIJ. Simon Bolivar, 10 v. Amst. n. W.-Indië, Cottica, 10 v. Amst. te W.-Indië. Nereus, 10 v. Amst. n. Kopenhagen. Berenice, 10 v. Amst. n. Guatemala. Euterpe, 10 v. Bordeaux n. Amst. Ceres, 10 v. Amst. te Rott. Hermes, Rott. n. Algiers p. 10 Gibraltar. Fauna. 10 v. Messina n. Catania. Poseidon, 10 v. Amst. te Hamburg. Helder, Chili n. Amst. 9 van Cristobal. Hercules, 10 v. Hamburg te Amsterdam. Merope, 9 v. Savona n. Livorno. Trajanus, 9 v. Kymassi naar Calamata. Triton, 9 van Malaga te Cadix. Vesta, 9 van Volo n. Thessalonika. Vulcanus. Catacolo n. Amst. 9 v. Algiers. Amazone, 10 10 v. N.-York n. Port-au-Prince KON. HOLLANDSCHE LLOYD. Salland, io v. B.-Ayres te Amst. ROTTERDAMSCHE LLOYD. Kedoe (th.) p. 10 Kaap del Armi. Indrapoera (u.) 10 (2 n.) v. Marseille. Kota Baroe (t.) 10 v. Liverpool. Soekaboemi (u.) p. 10 Sagres. Willesden (gech.t.) p. 10 Gibraltar. Marken (t.) p. 9 Finisterre. STOOMVAART MIJ. NEDERLAND. Chr. Huygens (thuisr.) 10 v. Port Said. Enggano (thuisr.) 9 van Colombo. Poelau Laut (t.) 10 van Genua. Tawali (uitr.) 9 van Sabang. WIJKLIJN Naaldwijk, 10 v. Riga te Huil. Stolwijk, Boucau n. Newcastle, p. 9 Dover, Randwijk, La Goul n. Boucau p. 10 Gibr. Zonnewijk, Savann. n. Manch. p. 10 K. Race, Katwijk, 10 van Lissabon te Antwerpen. Haulerwijk, 10 v. Melilla te Rott. STOOMVAART MIJ. OCEAAN. Glengarry, Dairen n. Rott. 9 v. Penang. Flintshire, Dairen n. Amst. 10 Pt. Said. Laertes, Amst, n. Java p. 9 Gilbraltar. Agamemnon, Japan n. Rott. 10 te Penang, Medon, Java n. Amst. p. 10 Gibraltar. Benderan Japan n. Rott. p. 10 Gibraltar Glenfinlas, Dairen n. Amst. 8 v. Hongkong, Menestheus, Kobe n. Rott. p. 10 Dungeness, Melampus, Batavia n. Hamburg io v. Amst,

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 10