Haarlem's Dagblad STILLE GETUIGEN. RIJTIJDENWET Vrijzinnigen! Andere tijden. Fa. VAN BASTEN V erkeers wetgeving Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM Directie: P. W. PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM Zaterdag 11 December 1937 Abonnementen per week f 0.25. p. maand f 1.10. per 3 maanden f3.25. franco per post f3.55. losse nummers 6 cent per ex. Advertenticu1-5 regels f 1.75, elke regel meer f 0.35. Reclames f 0.60 per regel. Regelnhonnementstnrieven op aanvraag. Vraag en aanbod 1-4 regels f 0.60. elke regel meer f 0.15. Groentjes zie rubriek. Sneeuwstormen hebben in Zuid-Engeland een ware ravage aangericht. Op den Aveg van Southampton naar Bournemouth moesten speciaal de telefoonleidingen het ontgelden. begin 1938 van kracht. De inwerkingtreding van de rijtij- denwet 1936 wacht op vaststelling van den algemeencn maatregel van be stuur ter uitvoering van die wet. Dit rijtijdenbesluit, waarvan de samen stelling ook door het overleg met or ganisaties van werkgevers en werk nemers, uiteraard veel tijd heeft ge vorderd, zal, naar de minister ver trouwt, in den aanvang van 1938 het staatsblad kunnen bereiken. 1 Het woord is aan Voltaire Zwakheid aan heide zijden is het motto van alle twisten. „Tliankgiviiigday,\ 55e Jaargang No. 16710 Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courant-Uitgavenen Algem. Drukkerij N.V. Bureaux: Groote Houtstraat 93, bijkantoor Soendaplein 37. Postgirodienst 38810. Drukkerij: Zuider Buiteu Spaarne 12. Telefoon: Directie 13082,Hoofdred. 15054 Redactie 10600, Drukkerij 10132, 12713 Admin. 10724, 14825. Soendaplein 12230. Van het leed der Stille Armen. —enige maanden geleden was er een ver- kooping van niet-geloste panden in de Bank van Leening te Haarlem. Als er een lijst van de verkochte voorwerpen gemaakt was, zou die op een prijscourant van een warenhuis geleken hebben. Van alles wat. Wat iemand kan missen brengt hij immers in een tijd van geldnood naar de lombard. En de Stille Armen moeten dikwijls van veel afstand doen. Zoo stonden er nu op de tafel van den veilingmeester zeer veel stille getuigen van de ellende die soms in groote huizen geleden wordt. Het sterkste tot ons sprak een praeht-eollectie zilveren kande laars. Ik heb uit kiesheid geen poging ge daan te weten te komen in welke omgeving die eens geschitterd heeft. Vizioenen van smaakvol versierde feesttafels, waaraan een gelukkige familie met haar gasten zich schaarde, re zen voor mij op. Dat was in de gelukige da gen van voorspoed, toen de brandkast effec ten bergde die voldoende rente gaven. Toen zijn de tijden van zorg gekomen. De hypo theek moest betaald worden terwijl er geen contanten waren omdat de maatschappijen geen dividend uitkeerden. Eerst werden de papieren voor wat ze nog waard waren, ver zilverd. Maar nu was er geen andere uit komst meer dan kostbaarheden verpanden. Het zou slechts een tijdelijke beleening zijn, want nu zou er eindelijk wel eens een einde aan de crisis komen. Maar na den vervaltijd was er geen geld om de panden te lossen, ook zelfs niet om die te vernieuwen. Nu moest de Bank wel tot verkooping overgaan. Maar de Bank (een gemeentelijke instel ling) is tevreden als een pand het voorge schoten bedrag plus de kosten opbrengt. Het overige kan op het beleenbriefje in ont vangst genomen worden. En zoo zaten bij de verkooping eenige menschen met wezenlooze oogen den verkoop van die stille getuigen gade te slaan. Zou „hun" voorwerp zooveel opbrengen, dat er nog iets op het beleenbriefje te halen was. Dan zou er weer iets zijn om de eerste dagen te eten. Zesde verantwoording van hij ons blad in gekomen giften. B. f2,50; N.N. f3; Jo f2,50; Hesse f2,50; F. B. f 1,—; Wed. B. L. f 5,—; L. t. D. f 1,—; H. M. B. f 10,—; G. K. f2,50; de L. H. f 10,—J. 0. f2,—; fam. S. f 10,—van M. f2,50; Mevr M. R. f2,—: J. V. f3,50; Oom Jan f 1,—Mej. L. Z. f 1,J. de V. f2,—; „De Spin" f 1, A. B. f 1,50; N. N. f 1J. de J. f2,—; I. R. E. f5,05; Mevr. P. M. Z.—V. f 1 K. de G. f5,—; E. G. M. f 1—F. S. f2,50; T. H. f5,—; L. K. f5,—; R. R. f 1,H. fl—v. B. M. f6,—; X. Z. f2,50; D. S. f 1 Mevr. de M. f 5,Overschotje f 1,61P. E. f2,50: J. K. K. f3,50; Mej. C. M. S. f0.50; W. B. f2; H. J. D.—S. f50.—; H. M. B. f 25; fam. v. E. f20; 'Mevr. A. A. P.—B. f 10,—A. de V. f 10,—Mr. C. G. B. flO,—S. V. f 10,A. H. K.—W. f 5,—; Mej. G. v. L. f 5,—; J. B. Cz. f 5,—; L. V. H. f5,—; J. B. L. R. f3,—; Mevr. H. f2,50; Mevr. R. f2,50; H. M. G. S. f2,50; A. G. G. f 2,—; K. L. E. f 1,50; Mevr. J. J.—C. f 1,50; 1. J. f 1,50; N. H. B, f 1,— H. Kr. f 1,—; N. N. fl,—Wed. de W. f 0,25; M. fl,—P. J. V. f2,50; Dames M. f 12.J. L. v. D. f2,50; A. M. v. D. fl—fam. A. K. f 1J. S. f 1,— N. N. fl.—Mej. F. W. f 0,25; Sch. f 1,—B. A. C. f 0,50, totaal f 319,66; vorig totaal f 1600,25. In het geheel zijn thans bij ons blad 317 giften ingekomen tot een bedrag van f 1919,91. Ten behoeve van het Comité voor de „Stille Armen" werd bij de Twentsche Bank gestort: K. B. f 5. Z. P. f 5, A. E. T. K. f 5, Mr. W. G. D. B. f 10, A. H. B. f 2, Mevr, G. H. f 10, J. F. B. f 2.50, M. A. D. f 2.50. Giften voor de Kerstinzameling der Stille Armen kunnen worden afgegeven aan onze bureaux Groote Houtstraat 93 en Soenda plein 37 of gestort worden öp postgiroreke ning no. 38810 onder vermelding ..Voor de stille armen". Alle giften worden door ons verantwoord. GOEDKOOPE KERST- EN NIEUWJAARS- GESPREKKEN. Van 23 December 1937 tot en met 4 Januari 1938 kunnen in het telefoonverkeer met Ar gentinië, Brazilië, Chili, Egypte. Irak, Japan, Palestina, Paraguay, Peru, Siam. Syrië, Uruguay en Venezuela via Berlijn Kerst- en Nieuwjaarsgesprekken gevoerd worden, waar van de kosten de helft van die van een ge woon gesprek bedragen. De duur dezer ge sprekken is onbeperkt Bovendien .kunnen op 25 December 1937 en op 1 Januari 1938 Kerst- en Nieuwjaars- gesprekken worden gevoerd met den Philip- pijnschen Statenbond, eveneens via Berlijn. De kosten hiervoor bedragen per 3 minuten: 1ste zone f 37.50, 2de zone f 39.30 en 3de zone f 42. Sneltrein verbrijzelt vrachtauto. Ernstig ongeluk op onbewaakten overweg Eén doode en één gewonde. Vrijdagavond is op een onbewaakten over weg- nabij Akkrum een groote ledige zeswie- lige vrachtauto, welke afkomstig was uit Dok- kum, door den sneltrein van Zwolle naar Leeuwarden aangereden en vrijwel geheel ver nield. Er zaten twee mannen in de cabine, die op het laatste moment uit den wagen spron gen. De auto kantelde en een van beiden kwam er onder terecht, met het gevolg, dat hij onmiddellijk werd gedood, zijn metgezel liep ernstige kneuzingen op en is in bewus- teloozen toestand naar een in de nabijheid gelegen woning vervoerd. Indien mogelijk, zou hij naar het ziekenhuis te Leeuwarden wor den overgebracht. De trein had een half uur vertraging. (Naar aanleiding van de ontvluch ting van tien Spanjaardenin Nederland geïnterneerd.) Een vreemd geval is 't met die Spaansche mannen. Die in ons land waren geïnterneerd En waarvan tien, na stiekum samenspannen, Een dezer dagen zijn geëclipseerd. Ze zijn van hier per Noorderzon vertrokken, Op zoek, vermoedt men, naar de Zuiderzon, Die hen wel onweerstaanbaar scheen te lokken, Sinds in ons land de koude tijd begon. Zij hebben al hun koffers laten schieten. Opdat hun de ontdekking werd bespaard, Terwijl z' ook 't eerewoord hier achterlieten, Maar dat is, blijkt wel, bitter weinig waard. Nu is het groepje hunner landgenooten. Dat bleef, uitvrees dat het misschien ook drost, In een onzer kazernes opgesloten, En daar tot onze lasten in den kost. Wij zijn zoo gaandeweg aan veel gaan wennen, Op dit in hoofdzaak droevig ondermaansch, Doch om een eerewoord niet te erkennen, Dat is ons altijd toch een beetje Spaansch. Maar laat dat punt voor het moment terzijde, Je denkt toch, als je die historie leest: Hier blijkt weer. hoe veranderen de tijden, Hoe is 't driehonderd jaar gelêe geweest? Toen hadden \vij in onze lage landen. Ook de Spanjolen nou, zeg maar te gast, Zij gaven ons geen eerewoord in handen, Maar waren onzen vaadren ook tot last. Doch in die waarlijk wel heel andre tijden. Heeft Nêerland's volk het uiterste gedaan, Ten koste van langdurig bitter lijden, Om te bewerken, dat ze zouden gaan. P. GASUS. Groote Houtstraat 155 - Telef. 11159 PRACHT KERSTGESCHENKEN (Adv. Ingez. Med.) Een AMERIK. DROOGREK aanschaffen, is de eenige manier om Uw wasch op tijd droog te krijgen. Voor SLEDEN, SCHOENKLOMPEN en alle maten DROOG- REKKEN is de Klompen Centrale het aan gewezen adres. Levert overal heen. Franco thuis. Reifzstraat 1, Dr. Leydsstr. 10, Tel. 11784. (Adv. Ingez. Med.) Een vereeniging van voetgangers. Dezer dagen werd een vergadering gehou den van de te 's-Gravenhage opgerichte Ned. vereeniging van Voetgangers. De statuten wer den vastgesteld. Besloten werd de koninklijke goedkeuring hierop aan te vragen. Genoemde vereeniging stelt zich ten doel: a. Voorlichting te geven aan den voetganger met betrekking tot het gebruik der straten en wegen in den uitgebreidsten zin des woords; b. bevordering van het toepassen der maat regelen, die door of vanwege de overheid zul len worden of zijn getroffen voor de veiligheid van den voetganger op en/of langs den open baren weg of straat; c. te ijveren voor een doelmatig toezicht door of vanwege de overheid, t. a. v. de naleving der wetten en verordeningen in verband met veilig verkeer der tractie op wegen en straten. Besloten werd voorts een fonds in te stel len in verband met verzekering der leden te gen ongevallen op den openbaren weg, het voe ren van procedures enz. Per 1 Januari is men voornemens een orgaan, genaamd „De Voet ganger", uit te geven. In het dagelijksch bestuur zijn gekozen de heerén F. N. Bruinooge, voorzitter, A. P. J. Aarse, secretaris, beiden te 's-Gravenhage en F. J. Huisman, penningmeester te Voorburg. Het bureau van de vereeniging is gevestigd te 's-Gravenhage: Noorderbeekdwarsstraat ho. 228. spoedig van kracht. In wegenverkeersreglement ook voorschriften voor voetgangers. „Op zoo spoedig mogelijk in wer king treden van de Wegenverkeers wet blijft de aandacht van den minister gevestigd". Ook hij ver trouwt, dat door het in werking tre den van de strengere bepalingen dier wet het aantal verkeersongevallen beperkt kan worden. In het wegenverkeersreglement zullen ook ten aanzien van voetgangers eenige voor schriften worden opgenomen. Er bestaat, naar de minister meent, geen aanleiding om het voorschrift in zake de witte spatborden te laten vervallen in verband met de invoering van het roode achterlicht, zulks te minder, omdat, ingeval het achter licht onklaar mocht raken, en tevens indien de wielrijder op den weg stilstaat, het witte spatbord nog goede diensten kan bewijzen. Overleg met het departement van defensie omtrent maatregelen tot beveiliging van militaire colonnes bij het oversteken van trambanen is sedert geruimen tijd gaande. De minister verwacht, dat dit binnenkort tot een bevredigend resultaat zal leiden. Haarlemsche Postduivenbond. Jubileumtentoonstelling in Caecilia. Ter gelegenheid van het 12y2-jarig bestaan van den H.P.B. en de H.C.C. voor Haarlem en Omstreken, wordt Zaterdag 11 en Zondag 12 December in gebouw Caecilia een jubileum- postdui vententoonstelling gehouden, waar voor ruim 450 inzendingen zijn binnenge komen. De 457 exemplaren zijn in lange rijen in de ruime, verbouwde zaal van gebouw Caecilia opgesteld., waar zij ongetwijfeld door vele kenners en iiefhebbers uit Haarlem en omstreken bewonderd zullen worden. De Jury, bestaande uit de heeren L. Gim- brère, Haarlem, J. Hoefakker, Beverwijk en K. Gellekom, Amsterdam, heeft ongetwijfeld geen gemakkelijke taak gehad, doch heeft haar moeilijke taak reeds volbracht en de toegekende prijzen zijn aan de kooien aan gebracht. De tentoonstelling werd hedenochtend om tien uur voor het publiek opengesteld en zal Zaterdag en Zondag dengeheelen dag ge opend zijn. Een Amerikaansche ontboezeming'. In de San Francisco Chronicle brengt Chester H. Rowell ter gelegenheid van „Thanksgivingday" hulde aan de Ameri kaansche vrijheidsprincipes en de Pilgrim- fathers", de eerste Britsche kolonisten, die in 1620 voet aan Amerikaanschen wal zet ten. Van laatstgenoemden zegt hij: „Zij en die andere kleine groep van Jamestown waren het, die met het bevolken van dit land een begin maakten en de vrije instellingen schie pen. die wij thans als ons erfdeel bewaren. Nergens op aarde bestaat een zoo groot en gevarieerd vastelandsgebied, dat door één enkel volk wordt bewoond, zóó vrij en be wust als het onze. Van oceaan tot oceaan en zuid naar noord behoeft men geen grens te passeer en; geen ambtenaar houdt den vreemdeling staande om te vragen wie of wat hij is; overal wordt dezelfde taal ge sproken; alle bewoners voelen zich trotsche Amerikanen, en. ofschoon zij het volste recht hebben om „anders" te dóen geven de meesten er de voorkeur aan zooveel moge lijk elkaar gelijk te blijven. Slechts eenmaal en alleen hier is dit alles geschied en wij zijn de gelukkige erfgenamen van die voordee- len, Laten wij dezen dag in nederigheid onze dankbaarheid betuigen. Wij leven in vrede in een wereld, die bezig is zich m den oorlog te storten wij zijn vrije menschen in een wereld, die aan tirannen overgeleverd is. Tusschen de vreesachtige volken hebben wij vertrouwen en hoop. Wij kwamen uit den oorlog met ongeschokte politieke stellingen en wij hebben de groote depressie doorstaan met onze economische structuur, die nog steeds gezond is. Er rust op ons een plicht die gelijk is aan dien van Nöach op den berg Ararat. Deze is, in dit land het Recht, de Waarheid en de Vrijheid te handhaven, wat elders ook met deze begrippen moge gebeuren, zoodat zij, wanneer de vloed eenmaal terug trekt, opnieuw over de aarde kunnen worden ver spreid. Valschheid en verraad worden geen recht, omdat regeeringen zich daaraan schuldig maken: moord is nog altijd verschrikkelijk, ofschoon de oorlog hem eischt: verdruk king van de waarheid is nog altijd een zon de tegen den Heiligen Geest, ofschoon som mige machthebbers dit aanvaardbaar pogen te maken door het aureool, dat hen omgeeft; vele goden worden vereerd, maar aLs God niet voor ons staat als de eeuwige geest van Recht, Waarheid, Rechtvaardigheid. Goed hartigheid en Broederschap, dan is hij God niet, maar een verzinsel, ontstaan in onze eigen verwarde verbeelding. In dezen tijd van verwarring zijn er ge noeg tijdelijkheden, die het ons moeilijk ma ken Dezé dag zij gewijd aan de eeuwige din gen. De geesten van onze voorvaderen roepen ons op deze eeuwigheden te bewaren, opdat onze Zonen het roer niet zullen kwijt raken in de wilde vaart van den vooruitgang. En de stem der historie verlangt haar veilig in Amerika te houden totdat de storm der we reld uitgeraasd is". VIER DOODEN RTT BOTSING IN DE LUCHT WARSCHAU, 10 December (P.A.T.) Bij To roen zijn twee vliegtuigen met elkaar in bot sing gekomen. Vier menschen zijn daarbij om het leven gekomen.- BEROEP AANGENOMEN. D. van der Born, predikant te Helpman, be roepen predikant bij de Geref. Gemeente te Heemstede, heeft naar wij vernemen, dit be roep aangenomen. Waar anderen zich organiseren, mogen wij, vrijzinnigen, niet achterblijven! Versterkt de vooruitstrevende midden groep, welke de democratie wil hand haven en uitbouwen, krachtig stelling kiest tégen alle uitersten en streeft naar samenwerking en verdraagzaamheid. Sluic U aan bij de (Adv. Ingez. Med.) Wees- en Oudeliedenhuis der Evangel. Luthersche Gemeente. 200-jarig bestaan. Het volgend jaar zal het 200 jaar geleden zijn dat het Wees- en Armenhuis der Evan gelisch Luthersche Gemeente te Haarlem in de Zuiderstraat (hoek Gasthuisstraat) werd geopend. Thans is het verdoopt tot Wees- en Oudeliedenhuis. In 1905 werd het mooie nieuwe gebouw in het Westerhoutpark betrok ken. 1 Over den juisten datum der oprichting be staat nog geen zekerheid. Allan, de -Haarlem sche historieschrijver, stelt vast, dat in 1738 tot stichting besloten werd. nadat in een ver gadering van den Kerkeraad door de twee predikanten was medegedeeld, dat het ver mogen der Kerk was toegenomen, waarop gevorderd werd, dat „alle aardsche inkomsten nooit beter besteed konden worden, dan dooi den aanwas der ledematen der Kerk te bevor deren, 't welk huns bedunkens best geschie den zou door de onderhouding van eigen Wee zen en Armen". In 1738 werd het gebouw aan de Zuiderstraat aangekocht, waarin voorheen een fabriek ge vestigd was. In de vergadering van 11 Nov. 1738 werd het eerste personeel benoemd, het overige perso neel werd 7 Jan, 1739 aangesteld. SNEEUW WATTEN PAPIER KERST-ETALAGE- KAARTUES EN VERSIERING J. MUIJS - PAPIERHANDEL GED. OUDE GRACHT 103, TELEFOON 11723 (Adv. Ingez. Med.) MODERNE WONINGEN TE HUUR, op mooi punt bij Hyacinthen- laan, 7 kamers, w.o. badkamer, ƒ40.per mnd. U kunt nu het beste uitzoeken en huren per Februari, Maart of April. Bevr. op het werk en bij S. VELDKAMP, Van Dortstraat 90, Telefoon 16373. (Adv. Ingez. Med.) HEDEN: 16 PAGINA'S De rijtijdenwet wordt vermoedelijk begin 1938 van kracht. i De regeering- zal voor verdergaande coör dinatie van het verkeer zorgen. 1 Vele Tweede Kamerleden hebben klachten over het spelüngsbelcid. 3 Treinbotsing in Schotland eischt een groot aantal slachtoffers. 4 De strijd om Nanking woedt in alle heftig heid voort, 4 Bioscopen 8 ARTIKELENENZ. P. v. d. Hem: De eeuwige strijd. 3 Jhr. dr. B. de Jong van Beek en Donk: Verduisteringsoefeningen in Zwitser land. 4 H. D. Vertelling: Jaloersch 5 Heemstede in vroegere eeuwen. 5 Dr. IVI. EuweWaardoor ik de match tegen Aljechin verloor. g Sport in 't Kort g C. J. E. Dinaux: Zonderlinge levens. 7 J. H. de Bois: Litteraire Kantteekeningen 7 Jules Kammeijer: Blijft Fit. 7 Financieel Economisch Weekoverzicht: Wat beteekent de economische reactie van dit najaar? 9 Vondelherdenking door J. B. Schuil. 11 K. de Jong Feestavond der II. O. V. 11 Hcriï van Booven: Schoonheid en traditie in Italië. n De Burgerlijke Stand van Haarlem is op genomen óp 23 SITDOWN STAKING IN EEN SCHOUWBURG. Personeel en artisten van het Parijsche Renaissance Theater hebben bezit genomen van het tooneel en het zich daar zoo aangenaam mogelijk gemaakt.

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 1