Ik s.zs£*<&3iïi» mm 975 b rillen ECHtE «**££2-' tS^ST£l D M IJ N H ARDTJ ES" ONS WEKELIJKSCH KNIPPATROON. m.44 Endenburg Zn. Heemstede in vroegere eeuwen. ZATERDAG 11 DECEMBER 1937 HAAKLEM'S DAGBEAD 5 ^erschoJEJ;!; ills. -.«.-ronden. ïmWE maakt *UHO*/ unoa ^JJwabcu rABQ_ oss UNOX.FIJNSTE VLEESCH WAREN- EN CONSERVENFABRIEKEN - OSS UA 108 (Adv. Ingez. Med.) VOOR DEN- -POLITIERECHTER Verstoorde feestvreugde. In Lisse had men den 31en Augustus -fees telijk gevierd en tot slot werd er een muziek uitvoering gegeven in een tent, die ergens op een stuk land stond en waar oud en jong om gegroepeerd was. t)e mannen zaten of hurkten in het gras, de vrouwen, voor zoo ver ze dicht hij de tent woonden, hadden stoelen uit huis meegenomen, teneinde de vochtigheid van het weiland niet te onder vinden en de kinderen dartelden rond. Het was alles vredig en de trompetters in de tent stuwden hun muziekgolven over de hoofden der feestvierders. Toch leek het vrediger dan het was, want in sommige gemoederen borrelden haat en nijd. Zoo was er een juffrouw, die haar vader van liefdesavonturen verdacht, en dat maak te, dat de vader haar liever niet op zijn erf, dat aan het feestterrein grensde, zag. Toen het naar 't einde liep, kwam zij daarom met haar moeder overeen, dat deze de stoelen naar huis zou brengen en dat zij dan samen, met vermijding van het vaderlijk erf, over een land naar haar woning zou trekken. Dat gebeurde echter niet, want moeder kwam, met de stoelen -bij haar huis zijnde, tot de overtuiging, dat het loopen over het weiland heel ongezond zou zijn en daar va der nog bij de muziektent hurkte, achtte ze den weg over het vaderlijk erf veilig en ver kieslijker. Zij droeg daarom haar kleindochtertje, die buiten de verbodsbepaling stond en groot vader met de stoelen hielp, op de moeder te roepen, van welke taak het meisje zich zoo luidruchtig kweet, dat moeder meende, dat er een ongeluk gebeurd was en haar hulp werd ingeroepen, waarop ze, door angst gedreven, met een razende vaart door het klaphekje schoot, dat toegang tot het erf verleende. Door die vaart echter, sloeg het hekje weer met een harden slag dicht en een dochtertje van een buurman, dat wellicht uit nieuwsgierigheid de ijlende juffrouw volgde, kreeg het hekje tegen het lijf en zette een keel op. De vader van het kind verliet zijn plaats in het gras en stormde op zijn beurt door het. klaphekje en botste in zijn woeste vaart, zoo zei hij althans, tegen de juffrouw, die allang den pas had vertraagd en met haar moeder aan den eenen en haar dochtertje aan den anderen arm rustig voortstapte het erf af. We spraken op gezag van den buurman van een botsing, welke deze aan de duister nis weet, maar de juffrouw zei, dat ze een slag achter op het hoofd had gekregen, welke haar een soort hersenschudding bezorgde, waardoor ze in de knieën zakte en groot moeder, die vasthaakte zakte mee :en ver stuikte haar duim -bij het steunen op den grond. Ze hadden echter, toen ze geknield lagen, nog besef genoef om om te zien, wie den klap had gegeven en zagen buurman, die met de eerste botsing niet tevreden, nu met zijn vuist tegen den mond der juffrouw bot ste. wat haar een gezwollen lip en een ge broken kunstgebit bezorgde en waarover de buurman zich nu had te verantwoorden. Het bleek, dat het klaphekje niet de eigen lijke aanleiding was tot zijn drift, maar meer het feit. dat de juffrouw zijn vrouw in de liefdesavonturen van haar vader had be trokken, wat ze, ondanks haar hersenschud ding na de botsing wel een half uur lang den volke had verkondigd, waaruit de buurman afleidde, dat het met die hersenschudding- niet zoo'n vaart had geloopeh. Hij hield vol niet geslagen te hebben, maar dat was in strijd met de getuigenverklarin gen, ook van den veldwachter, die even la ter de juffrouw had gesproken en gezien, dat haar lip dik en haar gebit stuk was. De Officier had liever gehad, dat de man bekend had in drift geslagen te hebben; dan had er meer van een voorwaardelijke straf gesproken kunnen worden, nu eischte hij 14 dagen gevangenisstraf. De verdediger Mr. Pot drong aan op een lichte straf. De politierechter nam in aanmerking, dat familie- en burenruzie ten grond lag aan de zaak. maar kon ook geen voorwaardelijke straf geven wegens de houding, die ver dachte aannam. Hij maakte echter van de twee weken, twee dagen. Kom eens over de brug! Als men dat iemand hoort zeggen, denkt men aan een financieele aangelegenheid, maar daarvan was toch bij de twee Aals meerder juffrouwen, die heden aanwezig wa ren, geen sprake, 't Betrof hier een echte brug over een sloot in Aalsmeer en de eene juffrouw had op die brug post gevat en richtte die woorden tegen de andere juf frouw, die op weg was naar huis. Feitelijk was het verzoek overbodig, want de juffrouw tegen wie het was gericht, had geen keus, wilde ze haar woning bereiken. Dat het ver zoek een dieperen zin had, bleek ook uit de houding aan de juffrouw op de brug, want ze hield een hand op den rug en in die hand een schoen, welke de aankomende niet kon zien en dus als een soort verrassing bedoeld wjTS. oe verrassing kwam spoedig genoeg, •want nauwelijks had de aankomende de brug betreden, of de schoen kwam achter den rug vandaan en daalde op haar hoofd en armen neer, wat zij voelde en wat een buurman zag. Het spreekt, dat de verhouding tusschen de beide vrouwen al lang niet best was en de juffrouw, die de klappen kreeg, had even te voren ook wel iets gedaan, wat die straf oefening min of meer had uitgelokt. Zij had namelijk, toen ze van huis was gekomen en de ander had gezien, een graalbeweging met de hand gemaakt en gezegd. „Dat doen mijn jongens niet!" Aangezien niemand tevoren beweerd had, dat haar jongens het wel de den, was het een hatelijkheid aan het adres der andere juffrouw, die het kon vertalen. „Jouw jongens gappen". Neen, natuurlijk, dat zei ze niet, maar de bedoeling was overduidelijk. En omdat dit zoo duidelijk was, wilde de ander haar met den hak van de schoen aan 't verstand bren gen, dat ze den zin van woord en gebaar had begrepen. „Waarom heeft u dat gezegd?" vroeg de politierechter, en de juffrouw bleef het ant woord schuldig. Niettemin had de juffrouw, die geslagen had, schoon ze dit ontkende en beweerde, alleen een dreigende beweging te hebben ge maakt, niet mogen slaan, want de Officier en de rechter namen beiden aan, dat de schoen op hoofd en arm van de andere juf frouw was neergekomen. De vriendelijke opmerking aan de geslage ne en de omstandigheid, dat de schoendraag ster verhuisd was, zoodat herhaling van oor logsdaden niet waarschijnlijk was, waren echter van invloed op de straf. Maar toch zal ze zelf over de brug moeten komen, want er werd f 6 boete geëischt en gegeven. S.D.A.P. De Federatie van de Soc.. Dem. Arbeiders Partij houdt haar jaarvergadering op Donder dagavond 16 December in het gebouw van den Protestantenbond, Jacobstraat. De Kerstvergadering wordt gehouden op den Tweeden Kerstdag, in de gemeentelijke Concertzaal, waar het woord gevoerd zal wor den door den partijvoorzitter, den heer Vor- rink, met medewerking van de Zangvereenx- ging „De Stem des Volks". „GOOI WAT IN MIJN SCHOENTJE". Bovengenoemd Comité dankt allen, die er toe hebben meegewerkt om ruim 400 kleine kinderen met Sinterklaas gelukkig en blij te maken, zeer hartelijk. Van verschillende zijden is gebleken, dat deze actie die dit jaar voor het eerst in Haar lem gevoerd werd, bijzonder op prijs is ge steld. Aangezien kinderen van alle gezindten worden bedacht, hopen wij volgend jaar we derom op veler medewerking te mogen reke nen. Dit is het parool van een „Mijnhardfje" want de geneesmiddelen waaruit een „Mijnhardtje" is samengesteld ondersteunen elkander weder- keerig in hun werking, zoodat de pkjn met vereende kracht verdreven wordt. Goed en wonder snel helpen ze bij: Hoofdpijn, Kiespijn, Zenuwpijnen, Spit, Spierpijn, Rheumatische pijnen, Migraine, Periodieke pijnen, Moeheid, Kou en Griep. Kokc 12 stuks 50 e Bij Apothekers en Drogist (Adv. Ingez. Med.) GYMNASIALE «.LETTERKUNDIGE VER. „AMICITIA JUNCTI". Leden van bovengenoemde vereeniging zul len op 23 December a.s. in den Stadsschouw burg opvoeren „De Spooktrein", een spel in drie bedrijven door Arnold Ridley. De leiding berust bij den heer Wim Paauw. EVANGELISCHE SAMENKOMST. Dinsdagavond 14 December belegt het co mité voor Practisch Christendom een open bare samenkomst in het Gebouw „Ons Huis" Ged. Voldersgracht 15. Het onderwerp luidt: „Luisteren en doen". Na afloop is er gelegen heid tot het stellen van vragen. EXAMENS. Geslaagd aan de Gem. Universiteit te Am sterdam voor het doet. ex. in de rechtsge leerdheid mej. L. L. W. van den Dries en voor het cand. ex. in de theologie de heer C. F. S. Stegenga. PROGRAMMA VAN DE HAARLEMSCHE RADIO CENTRALE OP ZONDAG 12 DEC. Progr. I Hilversum I. Progr. III Hilversum II. Progr. III 8.30 Diversen, 8.50 Keulen, 10.35 Fransch Brussel, 11.20 Keulen, 1.20 Ned. Brus sel, 2.20 Fransch Brussel, 2.35 Ned. Brussel, 3.20 Keulen, 5.20 Parijs Radio, 7.20 Weenen. 9.30 Boedapest. 9.50 Berlijn. Progr. TV 8.30 Ned. Brussel, 12.50 Droitwich, 2.20 Diversen, 2.40 Droitwich, 4.20 London Re gional, 4.40 Droitwich, 5.20 London Regional, 6.00 Ned. Brussel, 6.20 London Regional, 6.50 Droitwich, 7.20 London Regional, 8.15 Droit wich, 9.05 Diversen, 9.15 Droitwich, 10.30 Boe dapest, 10.50 Droitwich, 11.00 Boedapest, 11.25 Parijs Radio, Progr. V 8.30—12.00 Diversen. PROGRAMMA VAN DE HAARLEMSCHE RADIO- CENTRALE op Maandag 13 December. Progr. I Hilversum I Progr. II Hilversum II. Progr. Ill 8.00 Keulen, 9.20 Parijs Radio, 11.05 London Regional, 11.50 Parijs Radio. 12.05 Radio P.T.T.. 12.20 Parijs Radio, 1.20 Ned. Brussel, 2.2-0 Diversen, 3.05 Parijs Radio, 3.20 Keulen. 4.20 Pauze, 4.25 London Regio nal, 5.20 Parijs Radio, 6.20 Keulen, 7.10 Lon don Regional, 7.20 Keulen, 8.20 Rome, 9.20 Fransch Brussel; 10.30 Boedapest, 11.25 Di versen. Progr. IV 8.00 Ned. Brussel; 9.20 Diversen, 10.35 Droitwich, 12.20 Ned. Brussel, 12.45 Droitwich, 1.50 London Regional, 3.20 Droit wich. 8.05 London Regional, 8.50 Droitwich. Progr. V 8.007.00 Diversen. 7.00 Eigen gramofoonplatenconcert: Dans muziek. 1 Keep a twinkle in your eye, Billy Cotton, 2 Life begins at Oxford Circus, Jack Wilson, 3 Three litte times, Billy Cotton, 4 Drink up, Sydney Kyte, 5 Little Valley in the moun tains, Scott Wood. 6 One hour with you, Sydney Kyte, 7 Mad about the boy, The blue Lyres, 8 We just could not say goodbye, Billy Cotton, 9 Tina. L. P. Acc. Band. 10 Sunshire and roses, Billy Cotton. 11 I do like to see, Sydney Kyte, 12 I'll string along with you, Scott Wood, 13 We will always be sweethearts Sydney Kyte, 14 The younger generation, The blue lyres. 15 Listen to the german band, Billy Cotton. 16 There's no more you can say, L. P. cc. Band, 17 Put on an old pair of shoes. Jack Wilson, 18 Your heart and mine, Billy Cotton. 8.0012.00 Diversen, Voor deze zeer elegante japon kan men zoo wel zijden crêpe als dunne wollen stof kiezen. In ieder geval moet het een soepele stof zijn. die zwaar afhangt. Het model is zeer ge distingeerd. Van voren bestaat de rotbaan uit drie deelen, die bóven de taille in een punt opgeknipt zijn. De ceintuur, die op den rug- gestrikt wordt, is tusschen de strakke voor baan genaaid. Langs de puntige halsopening is een ruche van glasbatist gezet; de blouse is met ruimte aan de rok genaaid. De kop- mouw wordt aan de binnenzijde met behulp van een gazen steunstukje omhoog gehouden Benoodigd materiaal: 3 meter van 130 cen timeter breedte. Het patroon is te verkrijgen in maat 44: bovenwijdte 102 centimeter, taillewijdte 86 centimeter, heupwijdte 110 centimeter. Door het al of niet aanknippen van naden kan men het patroon passend maken voor het eigen figuur. Prijs van het patroon 26 ets. Het is van Maandag af gedurende een week te verkrij gen bij de bureaux van dit blad, Gr. Hout straat 93 en Soendaplein 37. Jaloersch E bekendste dierentemmer van zijn tijd was de Indiaan van Amburch, in 1811 in den staat Kentucky (Noord- Amerika) geboren. Zijn grootvader heette oorspronkelijk Tangborgon, Koning dei- Wouden, en noemde zich later van Amburch, toen hij door een blanken kolonist uit de klauwen van een jaguar was bevrijd. Reeds als kind speelde de kleinzoon graag met de kwaadaardigste insecten, zonder, merkwaardig genoeg, eenig letsel op te loo pen. Als hij floot kwamen ratten en muizen uit hun schuilhoeken te voorschijn, klommen tegen hem op en liepen over zijn armen en beenen; op korte wandelingen liepen ze zelfs met hem mee. Toen hij twaalf jaar was, stond hij er in den omtrek al voor bekend, dat hij de weer- spannigste paarden wist te temmen. Dikwijls werd hij hiervoor gehaald en verdiende er aardig mee. Van de paarden kwam hij tot de wilde dieren: hij temde panterkatten, vossen en buffels. Zij vormden zijn gewoon gezel schap, wekenlang leefde hij in de bosschen en kwam slechts nu en dan, tot aan de eerste huizen door de dieren begeleid in zijn dorp terug. Zijn magische kracht over dieren werd steeds meer bekend en toen de Amerikaan Titus, die toentertijd de grootste menagerie der wereld bezat, van he mhoorde, bood hij den jongen Indiaan een engagement aan, dat deze accepteerde. Einde 1838 kwam men naar Londen tot het geven van voorstellingen. De toeloop van nieuwsgierigen was geweldig. Het was opmer kelijk te zien, hoeveel de dieren van den temmer hielden. Zoolan hij bij hen was, de den ze alles, wat hij wilde. Zoodra ze in hun kooien waren teruggebracht begonnen ze ver vaarlijk te brullen. Nimmer voerde hij zoogenaamde kunst stukjesmet hen uit; hij liet ze zooveel moge lijk in hun natuurlijken staat, liet ze sprin gen, liep met hen om het hardst of danste in het rond. Het merkwaardigste was echter, dat hij alle dieren tegelijk liet optreden, ook die, wel ke elkander in gewone omstandigheden zou den hebben verscheurd en bij dit alles ge bruikte hij geen zweep of een verborgen wa pen. De dieren drongen zich om hem heen en allen trachtten zoo dicht mogelijk bij hem te komen. Ontstond er naijver, wanneer de een of ander zich voelde achtergesteld, dan was een korte liefkozing met zijn hand voldoende, om de eendracht weer te herstellen. Aan het slot van iedere voorstelling volgde de clou, waarvoor de mensehen van heinde en ver kwamen toegestroomd: het gevecht met een bijna ontembare leeuwin. Was het aanvankelijk een soort, spel, tijdens het gevecht werd de natuurlijke strijdlust van het dier opgewekt. Bij eiken greep van zijn klauwen, dacht men, dat de temmer ver loren was, doch deze wist telkens op het juiste oogenblik de ernst weer tot spelen te rug te brengen. Een korte streeling met de hand, of het noemen van de leeuwin bij haar naam. was voldoende om het dier aan zijn voeten te brengen. Evenals zijn dieren schonk de temmer nim mer veel aandacht aan het publiek, dat hem zoo enthousiast toejuichte. Op een dag echter bemerkte hij in de voorste rij een jong meisje, bruin en met zwart haar, evenals hij. Als zij niet naar de Engelsche mode gekleed was geweest, had men haar voor een Indiaansche kunnen houden. Later stond zij bij den uitgang van de me nagerie en sprak hem aan. Zij was werkelijk een Indiaansche, die als klein, kind met een Engelsche familie naar Londen' was bekomen. Zij behoorde tot een verwante stam en of schoon ze haar moedertaal grootendeels was vergeten, kon ze die toch nog verstaan. Van Amburch, die geheel opging in zijn dieren, had nog zelden aan een vrouw- ge dacht. Door het meisje, waarmee hij had ge sproken, kwam de herinnering aan zijn va derland weer boven en het duurde niet lang, of zij besloten met elkander te trouwen. Het merkwaardige was, dat de temmer duidelijk bemerkte, dat hoe meer hij opging in zijn aanstaande vrouw, hoe meer hij zijn macht over de dieren begon te verliezen. Zij werden onrustig, wanneer hij tusschen de voorstellingen met het meisje bij de kooien kwam. Ja, het scheen, alsof zij den dag van het huwelijk wisten; zij verkeerden toen in de grootste opwinding. De bruid beweerde, dat de leeuwin haar een seconde had aangekeken met gele oogen vol haat. Sindsdien waagde zij zich nimmer meer in de directe nabijheid van de kooi. Volgens haar meening was de leeuwin jaloersch. Haai man lachte en zei, dat zijn vrouw waarschijn lijk zelf jaloersch was! Toch zag hij duidelijk dat er met de leeuwin iets bijzonders gaande was, ze gehoorzaamde niet meer onmiddel lijk aan zijn stem en nu en dan liep hij als per ongeluk een kleine verwonding van haar klauwen op. Hij kwam met zijn vrouw overeen, dat zij niet meer op de eerste rij zou plaats nemen en later verzocht hij haar de voorstellingen in het geheel niet meer bij te wonen, want, hoe ook, de leeuwin scheen terstond te voelen, wanneer de jonge vrouw aanwezig was en dan begon het dier te beven en te trillen van opwinding. Eens werd de temmer voor een noodzake lijk onderhoud met een bezoeker door zijn vrouw weggehaald, juist toen hij bezig was de leeuwin door streelen en door haar kalm toe te spreken tot bedaren te brengen. Toen man en vrouw daarop samen weggingen, om vatte het dier de tralies van zijn kooi en be gon zoo ontzettend te brullen, dat de andere dieren van angst in den uitersten hoek van hun hok terugkroopen. Kort daarna had de vrouw met haar man weer een gesprek in de nabijheid van de kooi. Plagend zei hij: „ik geloof stellig, dat je ja loersch bent en dat je niet kunt hebben, dat ik me te veel met de leeuwin bemoei!" Meteen tilde hij zijn vrouw lachend omhoog en kuste haar. Van Amburch schrok zelf van zijn onvoor zichtigheid, keek terstond naar de leeuwin, maar zag tot zijn geruststelling, dat het dier met gesloten oogen in zijn kooi lag. Al leen de huid trilde even, zooals het geval is bij paarden, die last hebben van vliegen. Alles in orde, dacht de temmer, dieren en men- schen wennen tenslotte aan alles. Dienzelfden avond werd hij tijdens de voorstelling door de leeuwin verscheurd. Voordat de toeschouwers het bemerkten, was het spel bloedige ernst geworden. Eerst sloeg het dier een klauw in het gezicht van den temmer en het volgende oogenblik zette het zijn muil in de borst van zijn meester. Van Amurch trachtte nog zich vrij te maken, maar hij kwam te vallen en stond niet meer op. Oogenblikkelijk werd de leeuwin doodge schoten, doch voor dat men den temmer kon bevrijden, was hij reeds aan zijn wonden be zweken. moet er aan hangen, dan is U wf leker, dat Uw brilmontuur aan de allerhoogste eischen voldi M duurzaamheid bi ORTHOSlN.Gl AZEN OPTICIENS RIJKSSTRAATWEG 6 HAARLEM Levering alle ziekenfondsen (Adv. ingez. Med.) Overeenkomsten met Bennebroek. In de achter ons liggende crisisjaren zijn de kosten voor armenzorg een zwax-e last geweest voor alle gemeentelijke budgetten. Dit kwam zoowel door de groote stijging van het aantal steunbehoevenden als door het minder ruim toevloeien van vrijwillige bijdragen aan diaco nieën e.d. Met precies dezelfde verschijnselen had men omstreeks 1800 te kampen. Dit blijkt o.a. uit een overeenkomst tusschen het arm bestuur .van Bennebroek en de gemeente Ber kenrode. Deze gemeente is nu al sedert lang in Heem stede opgegaan en de naam leeft alleen nog in een bekende buitenplaats aan den Heeren- weg voort. Zij ontstond in 1466, toen met toe stemming van Ridder Jan van Heemstede. de derde Heer vair dien naam een gedeelte van Heemstede werd afgescheiden en Gerrit van Berckenrode daarmede als met een af zonderlijke heeidijkheid werd beleend. De Fransche tijd bracht ook aan deze beide gemeenten. Heemstede en Berkenrode, de be naming municipaliteit. De liiex-boven bedoelde overeenkomst tus schen het armbestuur van Bennebroek en de gemeente Berkenrode luidde als volgt; „Door Armmeesters van de catoliquc Ar men van Bennebroek aan de Munnicipaliteit van Berkenroede te kennen gegeven, „dat, zoo door 't vermeerderen der Armen als door 't- verminderen der Inkomsten, zij Liedeix zig buiten staat bevonden de Armen door hun Geallimenteerd worden, te kunnen onderhouden en van 't nodigen voorzien, „verzoeken om aan de catolique kerk onder Berkenrode met een Bus bij ieder Godsdienst oefening te mogen staan, „zo zijn de Munnicipaliteit van Berkenroode en Roomsche catolique Armmeesters vair Bcn- nebroek daaromtrent over Een Gekoomen Ge lijk Geschied bij deeze, dat van nu voortaan door Een Geschikt persoon door Armmeesters voornoemt daartoe aan te stellen, bij of na 't Eyixdigen van ieder Godsdienstoeffening met een Busse zal werden Gecollecteerd en dat de Alzo te collecteeren penningen zullen worden Genooten door voornoemde armen van Ben nebroek drievierde portie en Een vierde portie voor de Armen van Berkenroode, „welke vierde portie door de voornoemde Armmeesters van Bennebroek aan de Arm meesters van Berkenroode op de Eerste Zon dag in Jannuary en de Eerste Zondag in Juli van ieder jaar zullen worden uitgekeerd en afgegeven. „Bei-kenroode,'3 Augustus 1804". De geschiedenis vermeldt er verder niets van of deze overeenkomst altijd prompt is nageleefd en wij zullen dus maar aannemen, dat de Bennebroekers steeds het vierde deel der gecollecteerde gelden op den vastgestel- den tijd hebben afgedragen. Zij hebben zich beter gehouden dan hun voorzaten in het jaar 1656. Toen nl. in 1653 Adriaan Pauw overle den was, volgde zijn oudste zoon, Gerard Pauw hem op als Heer van Heemstede, terwijl Bennebroek werd afgescheiden. Gerards broe der, die evenals hun vader Adriaan Pauw heette, werd met Bennebroek beleend. Als uitvloeisel daarvan moest ook een kerkelijke scheiding tusschen Heemstede en Bennebroek tot stand gebracht worden. Dit heeft heel wat moeite gegeven en om de oplossing te vergemakkelijken kwamen Gerard en Adriaan Pauw tenslotte overeen „dat de helft van de gelden, gecollecteerd in de kerk te Bennebroek alle zes maanden uitgekeerd zullen worden aan de diakenen van Heemstede en dat de heer vanHeemstede 't recht heeft 'n persoon af te vaardigen om tegenwoordig te zijn bij het sluiten der. jaax-lijksche rekening der gecol lecteerde gelden." Deze ovex-eenkomst kwam op 3 October 1656 tot. stand. De Bennebroekers echter collec teerden wel, maar zij bleken volstrekt niet van zins, de helft der gelden aan de Heem- steeasche diakenen af te dragen. Vandaar dat de Heemsteders het „hooger-op" zochten en ou 9 April 1658 een bevestiging en bekrachti ging der overeenkomst verkregen van de „Commissarissen van de Edel-Mogende Ree- ren Gecommitteerde Raden van de Staten van Holland en Westvriesland". Gerard Pauw. de Heer van Heemstede, machtigde daarop den schout Bartholomeus van Hoven, op den eersten Zondag van elke maand de helft der collectegelden in Bennebroek te gaan ont vangen. Maar ook deze kreeg nul op het re quest: wat de Bennebroekers hadden, hielden zij. En het heeft tot 1666 geduurd vóór de toen reeds tien jaar oude overeenkomst werd na geleefd. Maar wat de Heemsteders in die 'ien jaar tekort zijn gekomen, hebben ze nimmer gekregen.

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 9