Haarlems Dagblad u Er uit. Deensche rats. Teleurstelling moet voorkomen worden. Het belangrijkste 55e Jaargang No. 16711 Uitgave Louren9 Coster, Maatschappij voor Courant-Uitgaven en Algem. Drukkerij N. V. Bureaux: Groote Houtstraat 93, bijkantoor Soendaplein 37. Postgirodienst 38810. Drukkerij: Zuider Buiten Spaarne 12. TelefoonDirectie 13082, Hoofdred. 15054 Redactie 10600, Drukkerij 10132, 12713 Admin. 10724, 14825. Soendaplein 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directie: P. W. PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM Maandag 13 December 1937 Abonnementen per week f 0.25. p. maand f 1.10. per 3 maanden f 3.25. franco per post f 3.55. losse nummers 6 cent per ex. Advertenticn1-5 regels f 1.75, elke regel meer f 0.35. Reclames f 0.60 per regel. Regelabonnemcutstarieven op aauvraag. Vraag eu aanbod 1-4 regels f 0.60. elke regel meer f 0.15. Groentjes zie rubriek- Italië is nu eindelijk uit den Volkenbond. Sinds den aanvang van den Abesslnischen oorlog heeft de gewone burger aller landen er zich over verbaasd, waarom ter wereld het er in bleef. Toen Japan en Duitschland er genoeg van hadden, namen zij meteen hun ontslag als lid. Toen Italië zijn Volkenbonds verplichtingen volkomen verbrak bleef het niettemin nog jarenlang lid. Zijn aanwezig heid als zoodanig is voor den Volkenbond geen aanbeveling gebleken en zijn heengaan kan voor den Bond geen verzwakking heeten omdat Italië toch niet wou meewerken. Mussolini heeft van dit uittreden evenwel een volledig theatereffect gemaakt. Dat hij dit noodig vond is begrijpelijk. Italianen zijn geen Hollanders, zij zijn uitermate gevoelig voor een dergelijke dramatische vertooning en buitendien heeft de geschiedenis geleerd dat de dictatuur ten allen tijde behoefte heeft gehad aan glorierijke schouwspelen. Deze behoefte heeft tot tallooze oorlogen geleid. Vooral in tijden van binnenlandsche moeilijkheden moest de aandacht van de bevolking door het verwerven van buiten- landsche successen worden afgeleid en haar geestdrift door zegepralen worden gestimu leerd. Dit is zoo verklaarbaar, dat juist op dezen grond de grootste bezorgdheid ten aan zien van een figuur als Mussolini wordt ge voeld. Men weet dat het Italiaansche volk er economisch slecht aan toe is. Men weet dat de Italiaansche staatsfinanciën ontzettend geleden hebben door den Abessynischen oor log (en in minderen mate door het Spaan- sche avontuur). Ook is het bekend dat de koloniale ontwikkeling van het veroverde Abessinië schatten verslindt, dat de opstan digheid der bevolking de aanwezigheid van een kostbare Italiaansche troepenmacht eischt, dat het klimaat een ernstig beletsel is voor de vestiging van kolonisten en dat het nog tientallen jaren zal moeten duren eer dit veroverde land een bron van wel vaart voor de veroveraars zal worden. Die feiten leveren geen reden tot blijd schap voor de andere Europeesche mogend heden op. Vele tegenstanders van het door Mussolini gevoerde beleid zijn geneigd er om te gnuiven dat Abessynië een financieele strop voor hem is. Maar als zij hun verstand inplaats van hun gevoel gebruikten zouden zij er niet om lachen. Het ware voor Europa heel wat beter als dit keizerrijk, eenmaal veroverd zijnde, nu ook maar welvaart over Italië uitgoot. Dan immers zou Mussolini van zijn balcon aan het Palazzo Vehezia de me nigte kunnen toebulderen: „Heb ik u wel vaart gebracht?" Antwoord een donderend: „Ja!" „Is de staatskas leeg?" Antwoord een dreunend: „Neen!" Nu moet hij demon stratief uit den Volkenbond stappen, waartoe hij in feit al sinds jaren niet meer behoort en roepen: „Er in?" Schallend klonk het: „Neen!" „Er uit?" „Ja!" daverde het over de Piazza. Het is te vreezen dat deze tooneelmatige zegepraal over een vijand die over geen en kel wapen beschikt, die trouwens niet alleen geen super-staat maar zelfs geen staat is en feitelijk alleen beschouwd kan worden als een vereeniging, strevend naar de schep ping van internationale rechtsverhoudingen, niet lang voldoende zal zijn om den Italiaan- schen geestdrift in laaienden toestand te houden. Dat is het onrustwekkende. Er zul len andere zegepralen op moeten volgen, liefst wat substantiëelér van aard. Het Spaansche avontuur houdt zich aan de Spaansche traditie en sleept zich eindeloos voort zonder afdoende beslissingen. Mis schien zal men dit nu weer gaan trachten te force,eren. Lukt dat inderdaad, dan is er kans op groote narigheid over de macht in de Middellandsche Zee. Lukt het niet, dan Tiangen er weer andere gevaren in de lucht. Mussolini heeft in zijn tien-minuten-du rende speech gezegd: „Italië houdt vast aan zijn grondbeginsel van internationale sa menwerking en vrede". Hij heeft even later geroepen: „Wij heb ben onze wapens, in de lucht, op de aarde en op zee en deze zijn talrijk en geslepen door twee roemrijk gewonnen oorlogen". Het is een beetje moeilijk deze verkla ring van het grondbeginsel van internatio nale samenwerking en vrede te aanvaarden als een overtuigend bewijs. Ook het feit dat aan het slot van zijn betoog geweren werd gepresenteerd en dotken omhoog geheven kan op het buitenland geen erg vredelie- venden indruk maken. Hij stelde overigens Genève voor als een bouwvallige tempel, waarin men den oorlog voorbereidt. Dit laatste kan een menigte op de Piazza Venezia doen loeien, maar in andere landen zal men zich verbaasd afvragen: Hoe, wanneer en op welke wijze wordt in Genève een oorlog voorbereid? Er is ons niets van bekend. Ware zooiets het geval, kon het ook maar vermoed worden, dan zou niet alleen Neder land, maar dan zou een gansche reeks kleine staten onmiddellijk Genève verlaten om er nooit meer terug te keeren. Maar zulk een be schuldiging uiten is iets anders dan haar met feiten en argumenten, met bewijzen dus, te staven. De Italiaansche pers heeft haar even wel moeten herhalen en mag haar niet be twijfelen. Vandaar de geestdrift waarmee zij in Italië geloofd wordt. Hier niet. (In Denemarken constateert men, dat de matrozen op de vloot door het overvloedig eten in gewicht toenemen, waardoor bijv. officieel is vastgesteld, dat de waterver plaatsing van den pantserkruiser Niels Juel met een ton is toege nomen.) De Deensche matrozen zijn hartige eters, Die degelijk worden gevoed, Hun omvang neemt toe in (rond) strekkende meters, De Deensche matroos heeft het goed. Hij 's zoogezegd niet onbe„middeld" gebleven, Sinds kortlings zijn diensttijd begon, Aan boord van de Niels Juel maakt hem het leven, Zoo dik en zoo rond alseen ton. De Deensche matrozen zijn vreedzame menschen, (Te lezen met d en met t) Zij kunnen geen beter bestemming zich wenschen, Dan met de Niels Juel in zee. Al krijgen zij daaglijks de dekken te dweilen, En klimmen z' als ratten in 't want. Al werken zij harder, bij tijd en bij wijle, Dan menige lubber aan land; Al doen ze ook iederen dag weer gymnastisch, Van ochtend tot avond en hoe, De rats en de kuch werken toch nog meer drastisch, Steeds neemt hun tonnage weer toe. Er zijn in de wereld gewichtiger zaken, Dan dat van die Jantjes op zee, Maar 'k hoop, dat ze lang nog zich dik zullen maken, Door eetlust in tijden van vree. P. GASUS. Amerikaansche kanonneerboot tot zinken gebracht. Achttien opvarenden omgekomen 7 Ernstige incidenten in de Chineesche wateren. Hapansche vliegtuigen hebben gisteren tusschen Nanking en Woehoe de Amerikaansche ka nonneerboot „Panay" tot zinken gebracht. Officieren van het Amerikaan sche vlaggeschip in de Chinee sche wateren, „Augusta", deelden heden mede, dat achttien opva renden van dit schip door de üa- pansche bommen zijn gedood of verdronken. Ook zijn eenige Britsche oor- logs^-en koopvaardijschepen door Japansch geschut bestookt. De Japansche legerautoriteiten hebben hun verontschuldigingen aangeboden en verklaard, dat hier sprake is van misverstanden. (Men zie verder pag. 4.) Bericht verwekt opschudding te Washington. Het bericht van den Amerikaanschen ambassadeur te Hankau, Johnson over het tot zinken brengen van de Panay en de tankschepen werd op het de partement van Buitenlandsche Za ken te Washington enkele uren later ontvangen dan het bericht van de Panay, dat het schip was opgestoomd om een bombardement te vermijden. Cordell Huil verklaarde te hopen na dere bijzonderheden te ontvangen, doch op het oogenblik weigerde hij commentaar te leveren. Nog in den nacht werden extra edi ties van de bladen uitgegeven. Het incident heeft opschudding verwekt in officieele kringen, die de aanwe zigheid van een kanonneerboot bij Nankink noodzakelijk achtten voor de veiligheid van de Amerikaansche on derdanen. Sommigen verlangen thans dat alle Amerikaansche oorlogs bodems teruggeroepen zullen worden, terwijl anderen krachtige maatrege len eischen. Japansche excuses. De Japansche ambassadeur te Sjanghai, Kawagoe, heeft den Amerikaanschen am bassadeur te Hankau, telegrafisch veront schuldigingen van de Japansche regeering in zake het tot zinken brengen van de Panay en drie tankschepen aangeboden. De Japansche consul-generaal te Sjanghai heeft gelijke stappen gedaan bij den Ameri kaanschen consul-generaal. Ambassadeur Johnson heeft het Amerikaan- che departement van buitenlandsche zaken medegedeeld, dat de drie tankschepen vluch telingen vervoerden. De ambassadeur van de Vereenigde Staten te Tokio heeft een bezoek gebracht aan het Japansche ministerie van buitenlandsche za ken om te protesteeren tegen het tot zinken brengen van Amerikaansche schepen. Hoofdwond van Prins Bernhard genezen. j.tust blijft nog geboden. AMSTERDAM, 13 December. De particu liere secretaris van Z.K.H. Prins Bernhard. jhr. mr. C. Dedel, verstrekte ons hedenmiddag het volgende communiqué: „Sinds het laatste communiqué is uitgege ven is de verbetering van den toestand van Prins Bernhard geleidelijk voortgeschreden. Niettemin blijft rust nog geboden. De hoofd wond is genezen. De toestand van hof jager Spek blijft gun stig. De operatiewond is goed genezen en er is reeds een begin van bewegingsmogelijkheid in de knie". Groote scheepsbouworder voor ons land Werven werken samen. Een combinatie van 12 Nederlandsche wer ven heeft ingeschreven op den bouw van 12 nieuwe schepen voor den Lloyd Brasileiro. Onder deze 12 schepen bevinden zich twee groote passagiersschepen. Natuurlijk hebben werven uit alle deelen der wereld voor dezen order ingeschreven, doch, daar de Nederland sche prijzen vermoedelijk niet ongunstig zijn, hoopt men, dat deze groote transactie met Nederlandsche werven zal worden afgesloten. Delbos enthousiast te Belgrado ontvangen. Menigte van 60.000 menschen juicht den Franschen minister toe. Betoogende studenten door politie uiteen gedreven. De Fransche minister van buitenlandsche zaken, Yvon Delbos is Zondagmorgen te Bel grado aangekomen. Hij wexd o.a. verwelkomd door den Joego Slavischen premier Stojadino- witsj, met wien hij daarop de eerecompagnie inspecteerde. Na een korte receptie in de salons van het station begaf Delbos zich naar de Fransche legatie. Toen hij het station verliet werd hij toegejuicht door een menigte van minstens 60.000 men schen, die zich voor het station en langs den weg, die de auto van den minister moest volgen, had opgesteld. Velen riepen „Leve Frankrijk", ter wijl ook tal van doeken werden meege voerd met de woorden „Leve het de mocratische Frankrijk", „Leve de de mocratie" en „Leve het bondgenoot schap met het democratische „Frank rijk". De betooging nam weldra een politiek ka rakter aan. Een groep studenten meisjes, die op de eerste rij stond, liet in het Fransch de Marseillaise hooren. De afzetting werd verbro ken en de menigte trachtte een optocht te formeeren. Politie drong de betoogers naar het trottoir terug, doch eenige duizende studenten wisten niettemin de omgeving van het minis terie van buitenlandsche zaken te bereiken, waar zij door bereden politie met de blanke sabel uiteen werden gedreven. Eenige honderden betoogers trokken daarop naar de Tsjecho-Slowaaksche legatie, waar twee schoten werden gelost. Ook op andere punten der stad duren de betoogingen voort, o.a. voor het studentenhuis. Volgens geruchten, die te Belgrado de ron de doen, zouden bij de betoogingen in totaal een persoon gedood en verscheidene gewond zijn. Den geheelen morgen heerschte in de stad 'n opgewonden stemming. Herhaaldelijk kwam het, voornamelijk van de zijde van studenten, die den kreet „Leve Frankrijk" ble ven aanheffen, tot betoogingen, waarop de politie ingreep en nieuwe vechtpartijen ont stonden, zoo o.a. voor het Huis van Afgevaar digden. hebt misschien morgen noch over morgen aanleiding, een „Groentje" in Haarlem's Dagblad te plaatsen. Wij willen U er slechts aan herinneren, het niet te vergeten, wanneer de gele genheid zich wel voordoet. De Stille Armen moeten hun Kerstgave hebben! Reeds velen hebben zich een offer getroost voor de inzameling om aan de Stille Armen een Kerstgave te schenken. Het is een goed begin, maar er is natuurlijk nog veel noodig om aan allen een uitkeering te doen, die hen althans met de feestdagen zal vrijwaren voor honger en koude. Zooals men uit vorige publicaties weet, wordt het aantal Stille Armen op minstens 500 geschat. Het Comité geeft natuurlijk lie ver f 15 dan f 10, terwijl het overtuigd is, dat ook met f 20 de nood in de gezinnen voor zeer korten tijd gelenigd wordt. Het hangt van het offer der burgerij af hoeveel aan de Stille Armen kan worden uitgekeerd. Laat het zoo zijn, dat allen die in staat zijn iets te offeren het penningske der weduwe heeft in deze ook evenveel waarde als het bankbiljet der welgesteldenover eenige da gen het gevoel hebben: ik heb mijn plicht gedaan. Dat geeft ook voldoening voor eigen gewe ten. Het moet bovendien tot dankbaarheid stemmen als iemand in dezen crisistijd nog in staat is iets af te zonderen om het leed van anderen te lenigen. Het moet voorkomen worden dat er met de Kerstdagen Stille Armen zijn die gehoopt hadden op een uitkeering, maar die overgeslagen werden omdat het Comité geen geld genoeg had. De Kerstgave kan zooveel goed maken. Na tuurlijk kunnen de Stille Armen met de kleine bedragje geen wonderen doen. 'In de gezin nen is immers al maanden lang bittere ar moede, zoodat het geld als op „een gloeiende plaat valt". Maar het zal toch mogelijk zijn om er voor te zorgen, dat met de Kerstdagen de kachel brandt en een smakelijk middag maal op tafel komt. De kinderen zullen smul len, zich weer wanen als in de dagen van ouds, toen er nog geen gebrek in huis was. En de ouders zullen even hun leed vergeten als zij die gelukkige glans in de oogen der kinderen zien. Dan zal er dankbaarheid in hun hart komen jegens de onbekende gevers, die hebben getoond, dat er nog medegevoel met het leed van den medemensch gevonden wordt Er was vroeger in onze stad iemand die steeds een warm hart had voor allen die in kommer en nood verkeerden. Toen werd ook hij door de crisis getroffen. Hij kwam zonder werk Het werd zoo dat ook hij blij was met een Kerstgave der Stille Armen. Maar nu is er weer een gelukkige keer in zijn levenslot gekomen. Hij heeft weer werk. Opnieuw geeft hij, nu wellicht dubbel, voor de Stille Armen, in de overtuiging, dat het „zaliger is te geven dan te ontvangen Zevende verantwoording van bij ons blad ingekomen giften. J. B. S. f3,—; P. G. f2.50; J. L. B. f2.—; Mej. S. fl—Mej. H. B. f3.—; S. V. f 1,50; T. H. T. f2,—; Mevr. N. N. f2,50; Z. W. f2.— Fam. M. f3,26; P. v. T. f 10,—; T H. B. Jeugd- middag f 1,36; H. v. D. f 1.—B. W. f3.— Th. de B. D. f 10,—; X. Y. Z. f 200.— Jhr. F. W. v. S. f 25,—; C. P. f 10,— L. S. f 10.—; J. M. L. f 10,—; J'. B. E. f 10,—; P. V. Jr. f 10.—; W. A. C. H. f7,50; Bridgepot Künie f5,80; F. A. v. d. B. f 5,—; A. K. v. d. V. f 5,—; I. W. H. de J. f5,—; F. C. D. f5,—; G. W. V. D. f5,—; A. M. G. f5,—M. V. d. N.—M. f5,— M. C. f2,50: Mevr. C. H. C.—P. f5,—; T. B.—H. f2,50; H. H. f2,50; P. D. de V. f2,50; Ir. J. A. W. f2,50; F. C. de G. Jr. f 2,50; H. D. L. f 2.50; Ds. W. B. f2,50; Mej. H. L. T. f2,50; Mej. J. J. G. f2,50; S. L. A. f2,50; E. B. f 1.50; N. N. f3,—; fam. L. f3,—; Mevr. v. K. V. R. f 1,D. W. K. f 3,—; L. E. K. f 1,—; fam. de G. f 1,W. L. fl—R. W. f2,50; Mr. Z. A. W. f 10,—A. C. f 12,50; dames de G. f 1,J. D. f5,v. d. M. f2,—; Corz. f 1,H. J. f 1,A. H. G. f 20,—; totaal f 473,43. Vorig totaal f 1919,91. Thans zijn in het geheel bij ons blad inge komen 377 giften tot een bedrag van f2393,33. Giften kunnen worden afgegeven aan onze bureaux Groote Houtstraat 93 en Soenda plein 37 of gestort worden op onze postgiro rekening no. 38810 onder vermelding „Voor de stille armen". Alle giften worden door ons verantwoord. De arrestatie van Weidmann, de Duitsche emigrant, die te Parijs in vijf maanden tijds, verscheidene moorden pleegde, heeft in heel Frankrijk groot opzien ge baard. Onder de slachtoffers van Weidmann bevond zich de Amerikaansche danseres Jean de Koven. Het woord is aan. Marie Ebner-Eschenbach: Herinner u de vergetenen: sen wereld gaat voor u open. Kerstmis 1937. Decembermaand met uwe grauwe, kille dagen, Maakt d'eigen haard verinnigder, verstilder, En ook der menschen-harten zachter, milder, Voor hen. die lijden, maar niet luide klagen Geef dat hun trieste harten weer zachtjes kunnen zingen, Het wonder-schoone lied van Liefde, Blijdschap, Vrede. Deel door uw stille gaven iets daarvan aan hen mede, Opdat zij weer gelooven in Leven's goede dingen, Opdat zij weer gelooven in Liefde, Blijdschap. Vrede. M. C. v. H. Attlee laakt fle non-interventie- politiek. Zij komt slechts den Spaanschen opstande lingen ten goede. De leider van de Labour-oppositie, Attlee. die juist van een reis naar Spanje te Londen is teruggekeerd, heeft in de .Daily Herald" zijn bevindingen in Spanje uiteengezet. „Ik ben teruggekeerd", zoo schrijft hij, „met een gevoel van groote schaamte over de poli tiek van de Britsche regeering". Attlee zet uiteen, dat deze politiek van niet inmenging den opstandelingen ten goede komt. Hij stelt deze politiek verantwoordelijk voor de levensmiddelenschaartschte van het Spaansche volk. Verder verklaarde Attlee, dat het commu nisme geen overwegende invloed heeft in Spanje "en dat de huidige strijd een strijd zou zijn tusschen fascisme en communisme. Het is volgens hem een strijd tusschen vrijheid en tyrannie Nog steeds woedt de strijd om Nankiug voort. De Japansche troepen, die gistermiddag poogden de Zuiderpoort van Nanking te ver overen, zijn er tegen den avond in geslaagd het geheele zuidelijk deel van de vestingwer ken in hun macht te krijgen, aldus meldt Havas. De Japansche luchtmacht heeft de sterre- wacht op den Purperen Berg vernield. Verder wordt gemeld, dat een flotilje Ja pansche riviervaartuigen de versperringen, welke Chineezen in de rivier hadden gelegd, hebben doorbroken en de Chineesche batte rijen, welke de stad aan de rivierzijde ver dedigen, onder vuur hebben genomen. De Japansche voorhoede, welke naar den noordelijken oever van de Jangtse is over gestoken, is in den avond te Poekau. aan de overzijde van Nanking aangekomen. Deze troepen willen den Chineezen den terugtocht afsnijden. Het staat thans wel vast, dat de Japanners bij Nanking veel grooteren tegenstand ont moetten. dan verwacht werd Te Tokio had men gehoopt den triomfan telijke intocht van generaal Matsoei in Nan king Zaterdag te kunnen vieren. De officieele feesten zijn echter uitgesteld. Wel trok Zondag een reusachtige optocht, voorafgegaan door duizend muzikanten, des middags door de stad ter viering van de „over winning te Nanking", Hoewel de autoriteiten tot matiging aanmaanden, werden de feesten voortgezet. Een Chineesch-Russisch militair verdrag? Hardnekkig doet te Hankau het gerucht de ronde, dat een militair pact zou zijn onder teekend tusschen China en Rusland op 10 December j.l. Het is onmogelijk de waarheid van dit gerucht na te gaan, zoodat het met de grootste reserves moet worden opgenomen. Over het algemeen welingelichte kringen ver klaren nader, dat het pact op 12 December van kracht zou worden. Officieele Chineesche kringen bewaren het stilzwijgen. (Adv. Ingez. Med.) HEDEN: 14 PAGINA'S. pag. Inbrekers hebben te Rotterdam negen miile buit gemaakt. 3 De landaanwinning bij de Groninger Wad den heeft goede resultaten. 3 De tusschen Montevideo en Santos ge strande „Aldabi" maakt water. 3 Italië is thans definitief uit den Volken bond getreden. 4 Japansche vliegtuigen hebben een Ameri kaansche kanonneerboot tot zinken ge bracht en Britsche schepen aangevallen. 4 Ragnhild Hveger heeft drie wereldrecords verbeterd. 5 De U. C. I. wil van de Vijver zijn titel we reldkampioen der sprinters ontnemen. 5 Euwe verliest wederom van Aljecbin. 6 ARTIKELENENZ. R. P.: Er uit. j J. B. Schuil over: Scherzo. 2 S. Reshevsky: Zwak spel van Euwe. 6 H. D. Vertelling: Leichte symphonie. 9 B. A.: Modeshow Mode-Academie Suze Huntelaar. g Historische schaaknotities. 12 De Burgerlijke Stand van Haarlem is op genomen op

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 1