WAAR 'T ROOKT |S 'T WARM Op de Groninger Wadden wordt land gewonnen. Inbrekers maken 9 mille buit. Laat MAANDAG 13 DECEMBER 1937 HAARLEM'S DAGBLAD 3 Reeds 772 hectaren in bedrijf genomen. Aanslibbing op alle mogelijke manieren bevorderd. De landaanwinningswerkèn op de Gronin ger Wadden, welke sinds October 1935 door den technischen dienst der domeinen onder leiding van mr. dr. ir. W. van Konijnenburg worden uitgevoerd, zijn zoo langzamerhand in een stadium gekomen, waarin omtrent de in het afgeloopen tijdperk bereikte resultaten zeker eenige interessante gegevens kunnen worden medegedeeld. Op een grauwen, neveligen en winterschen herstmorgen zijn we den heer van Konijnen burg in diens kantoor in het dorpje Leens daar hoog in het Noorden van de provincie Groningen gaan opzoeken en dank zij de bereidwilligheid van den uitvoerder en leider der werkzaamheden zijn we in staat een over zicht te geven van de in de afgeloopen twee eerste jaren bereikte resultaten. De landaanwinningswerkèn men zal zich het wellicht herinneren vinden hun oor sprong in de grensregelingen (de zg. delima- tiecontraeten) door den staat met de aange- j landen aan den zeedijk gesloten. Deze rege lingen gingen aanvankelijk met groote moei lijkheden gepaard en het was vooral van de zijde der aangelanden, dat ernstige bezwaren werden gemaakt. Deze bezwaren golden wel in de voornaamste plaats de wijze van land- aanwinnen, zooals de staat zich die voorstelde ter hand te nemen. Voor goed begrip van za ken dient vermeld, dat de staat zich door het onderteekenen van de contracten tot land- aanwinnen had verplicht. Reeds direct na het teekenen van de eerste contracten werd met de uitvoering beginnen. Na aanvankelijk de werkzaamheden van Ui- rum uit te hebben geleid, verhuisde de heer van Konijnenburg later naar Leens, waar in een eenvoudig woonhuis, dat tot kantoor en laboratorium alles uiteraard zeer primitief is ingericht, de werken langs de Wadden- kust worden geleid. De heer van Konijnenburg kreeg voor de eerste jaren de beschikking over een bedrag van rond f 1.100.000, deels als subsidie van het departement van Sociale Zaken, deels als bijdrage van het Werkfonds 1934. Op deze wijze werden de landaanwinningswerkèn dienstbaar gemaakt aan de werkverschaffing. Aanslibbing bevorderd. De wijze, waarop de heer van Konijnenburg sinds October 1935 land tracht 'te winnen en daarin ook zeer bevredigend geslaagd is, komt in het kort hierop neer, dat getracht wordt het sinds onheuglijke tijden voorkomende ver schijnsel van aanslibbing gunstig te beïnvloe den. Lukt dat, dan verhoogt het wad zich, het raakt langzamerhand begroeid, eerst met zeekraal en later met zoute grassen, waardoor het wad langzaam en geleidelijk wordt om gezet van rauwe slik in nog niet bedijkte gras landen (kwelders). Deze kwelders kunnen in den zomer geweid worden. De aanwezigheid van deze kwelders komen uiteraard den dij ken langs de kusten ten goede, omdat ze bij zwaar weer de aanstormende watermassa's breken en den golven voor een niet gering deel haar kracht en onstuimigheid ontnemen. Is men er eenmaal in geslaagd een voldoend breede strook kwelder te vormen, dan kan bedijking volgen en heeft men een nieuwe polder gewonnen. Het land kan dan in cultuur worden genomen. Ter bevordering van de aan- en opslibbing worden voor de dijken in het wad vakken gemaakt, welke ongeveer 400 vier kante meter groot zijn. Tusschen de verschil lende vakken komen dammen, gemaakt van dennenpalen en rijshout. Zijn deze dammen eenmaal aangebracht, dan wordt ieder vak in kleine akkertjes verdeeld. Deze akkertjes zijn 5 meter breed en 100 a 200 meter lang en zijn van elkaar gescheiden door greppels. Na ver loop van tijd zijn die greppels weer vol geslikt, zoodat ze opnieuw gegraven moeten worden. De uitkomende specie wordt over de akkertjes gegooid, waardoor deze steeds hooger worden. Tot nu toe konden in den regel twee vakken van 400 vierkante meter worden aangelegd. Het ligt in het voornemen in eerste instan tie een strook langs de Groninger kust te be werken van 800 tot 1000 meter breedte, geme ten loodrecht op den dijk. Op 1 September 1937 waren met dammen afgezet en door begreppeling in bedrijf geno men 772 hectare. Hiervoor was 40 kilometer dam gemaakt. De uitvoering is nog in vollen gang en voorzoover de resultaten zich laten aanzien, mag de technische dienst der domei nen zeer tevreden zijn. In totaal waren op 1 September 1937 (na plm. 600 arbeidsdagen) ongeveer 72.000 „man dagen" arbeid geleverd. De kosten bedroegen met inbegrip van het eerste greppelwerk 500— 600 gulden per ha. In het vorige jaar waren de nieuw gevormde sliblagen nog niet ingedroogd en had men af te wachten, wat er zou gebeuren, indien de najaarsstormen hun vernielende krachten op de nog in het beginstadium verkeerende werk zaamheden hadden botgevierd. Dat is' echter zeer meegevallen. Belangrijke blijvende verhooging. Blijkens de geplaatste peilschalen aldus deelde de heer van Konijnenburg ons mede, toen we met hem enkele vakken langs wandel den ging de bodem achter Torum (West polder) 8 c.m. omhoog en achter Bocum 20 c.m. in ongeveer 1 jaar tijd. Deze cijfers geven de hoogte aan van de uitgedroogde sliblaag. welke verhooging blijvend is. Rest tenslotte omtrent deze voor de toe komst zeer belangrijke werken mede te dee- len, dat sinds korten tijd in het kantoor te Leens een studie-dienst is ingesteld, speciaal om na te gaan waar het slib vandaan komt en hoe zich de afzetting van slib voltrekt. OPRICHTING LANDELIJK VERBOND VAN STUDIECLUBS VOOR SOCIALE WERKERS (STERS). Zaterdagmiddag had in het Jaarbeurs-res taurant te Utrecht de constitueerende verga dering plaats van het landelijk verbond van studieclubs voor sociale werkers (sters) tot het verbond traded toe clubs uit Rotterdam, Leiden, Amersfoort, Velsen, Haarlem, Hil versum, Gouda en Utrecht. In het voorloopig bestuur werden gekozen de heer J. van Keulen te Rotterdam, voorzit ter, de heer M. S. Smit, te Leiden, secretaris penningmeester Meidoornstraat 29, me vrouw F. Barbiers-Seelemeijer te Velsen, tweede voorzitter en de heeren M. G. Jansen te Utrecht, A. Beek, te Amsterdam, G. de Wil de te Groningen en J. Vlieger te Den Haag. Tandheelkundig werk der zieken fondsen. Ned. Ver. voor Sociale Tandheelkunde wenscht ordening. De Nederlandsche Vereeniging voor Sociale Tandheelkunde hield Zaterdagmiddag in hotel Central te 's-Gravenhage haar vierde jaar vergadering. Na een woord van welkom van den voorzit ter, prof. dr. G. C. Heringa, in het bijzonder tot dr. N. M. Josephus Jitta, voorzitter van den gezondheidsraad en tot dr. R. N. M. Eijkel, hoofdinspecteur van de volksgezondheid, deed de vergadering enkele punten van huishoude- lijken aard af. Het tweede deel van de vergadering was ge wijd aan het tandheelkundige werk der zieken fondsen. Een nota over dit onderwerp, door een commissie uitgebracht, was den leden vóór deze vergadering gezonden. Daaraan is het volgende ontleend: De commissie acht het sociaal-economisch voor een ziekenfonds niet verantwoord een volledige hulp zonder extra vergoeding voor de leden te verstrekken. Dat voor een prothese extra wordt betaald is thans reeds de regel. Daarnaast in het noodig, ook het risico van het saneeren voor het fonds te elimineeren. Met het elimineeren van het risico der sa neering is niet gezegd, dat deze buiten het fonds moet geschieden; integendeel, de com missie is van oordeel, dat het alle overweging verdient voor het fonds om mede te werken om haar voor leden mogelijk te maken en wel door in zijn kliniek een gelegenheid te schep pen haar tegen betaling te doen uitvoeren. Wellicht zou om die betaling gemakkelijk te maken een suppletiefonds kunnen worden in gesteld. De redelijke weg om te maken, dat de fonds leden met een gesaneerd gebit tot het fonds kunnen toetreden, is die van de schooltand- heelkunde en de systematische kleutertand- verzorging. Ter vergadering hebben de heeren H. Loe'b en mr. dr. J. H. van Zanten het onderwerp ingeleid. Na de gedachtenwisseling en nadat de in leiders nog het woord hadden gevoerd en en kele aanwezigen in tweeden termijn gesproken hadden, stelde de voorzitter voor, dat het be stuur bij de regeering stappen zou doen om tot ordening te komen. De vergadering ver- eenigde zich onder applaus met dit voorstel. Brandkast op een vrachtauto meegenomen. Inbraak bij Coöp. Ver- bruiksvereeniging te Rotterdam. Zaterdag is men op het kantoor bij de bak kerij van de Coöperatieve verbruiksvereeni- ging „De Vooruitgang" aan den Nieuwen Binnenweg te Rotterdam tot de ontdekking- gekomen dat er in den afgeloopen nacht een zeer brutale inbraak is gepleegd. De inbrekers hadden alles zoo volkomen in orde achtergelaten, dat het aanvankelijk niet eens opviel dat ongewenschte bezoekers aan het werk waren geweest, tot men plot seling ontdekte dat een klein model brand kast was verdwenen. Even later merkte men ook. dat uit de garage bij de bakkerij een bestelauto van de „Vooruitgang" weg was Onmiddellijk is de politie gewaarschuwd en een uitgebreid onderzoek werd ingesteld. Vermoedelijk hebben de dieven zich Vrij dag laten insluiten en zijn ze 's nachts, toen de kust voor hen veilig was, aan het werk gegaan. Zij hebben de brandkast naar de garage gesleept, de kast daar in een bestel auto geladen, waarna zij zijn weggereden, nadat gij de garagedeuren behoorlijk achter zich hadden gesloten. In den loop van den morgen is de bestelauto onbeheerd aangetroffen aan de Galvanistraat. De brandkast was er echter niet meer in. van de dieven ontbreekt verder elk spoor. In de brandkast bevond zich een be- dag van zesduizend gulden aan zil vergeld in loonzakjes benevens een bedrag van drieduizend gulden aan klein bankpapier. Het onderzoek wordt voortgezet. (Adv. Ingez. Med.) Twee ernstig gewonden bij autobotsing. Zaterdagavond om half negen zijn op den hoek van de Paleisstraat en den N. Z. Voor burgwal te Amsterdam twee particuliere auto's tegen elkaar gebotst. Eén der wagens kwam van den kant van het Centraal Station, ter wijl het andere voertuig in de richting van den Dam reed. Van de beide inzittenden van één der wagens, een jeugdig echtpaar, werd de vrouw op de straat geslingerd, terwijl de man gedeeltelijk uit het voertuig viel. Beiden liepen een vrij ernstige hersenschudding en flinke hoofdwonden op. In bewusteloozen toe stand zijn de slachtoffers per ambulance van den Geneeskundigen dienst naar het Onze Lieve Vrouwe Gasthuis gebracht, waar zij ter verpleging werden opgenomen. De bestuurder van de andere auto bleef ongedeerd. Beide voertuigen werden ernstig beschadigd. BRAND IN DE VIJZELSTRAAT TE AMSTERDAM. Brandweer wist vuur tot brandend perceel te beperken. In den afgeloopen nacht tegen kwart voor één is een felle brand uitgebroken in het perceel Vijzelstraat 135 te Amsterdam, waar in een fruit- en comestibleszaak is geves tigd van den heer Lacroix. De geheele breed te van het perceel wordt door den winkel in beslag genomen, en des avonds staat tegen het etalage venster aan den straatkant een reeks automaten, waarin o.a. warme eetwa ren worden verkocht. In verband hiermede wordt ook des avonds laat in het vertrek achter den winkel visch gebakken. Een 18-jarige bediende was hier mee bezig en gebruikte een petroleuin-ver- gasser, terwijl hij eenige pannen met warme olie in zijn nabijheid had staan. Waarschijn lijk door een onhandigheid stootte hij tegen de bank, waarop de vergasser stond. Het toe stel viel op den grond en de brandende petro leum verspreidde zich over den vloer. De jongen trachtte nog met een emmer zeep sop, waarmee hij den grond kort te voren had geschrobd, het vuur te stuiten, doch hij slaagde hierin niet. Integendeel bereikten de vlammen de pannen met heete olie en he vig ontdaan vluchtte de bediende uit de laaiende vuurzee, waarin het vertrek in een ommezien herschapen was. De vlammen sloegen naar voren en naar boven, waar zich drie gelukkig onbewoon de verdiepingen bevinden. Toen de brand weer ter plaatse kwam sloeg het vuur aan den voorkant door de ramen van alle ver diepingen naar buiten en weldra sloeg het ook door het dak. De brandweer rukte terstond met groot materiaal uit en liet de aangrenzende per- ceelen ontruimen Zij wist den brand ech ter tot het eene perceel te beperken, zoodat de bewoners later in den nacht weer in hun woningen konden terugkeeren. „Aldabi" maakt water. Minder gunstige berichten. De eerste berichten omtrent den toestand van de „Aldabi", welke tusschen Montevideo en Santos op de rotsen is geloopen, waren gun stig, doch bleken later te optimistisch te zijn. Men vreest thans, dat de rots door den bodem van het schip is gedrongen. De ruimen 1 en 2, de tanks 1 en 2 en de dieptank weken water. Tijdens de ramp heeft de Aldabi met slecht weer te kampen gehad. Het weer is sinds dien wel verbeterd, doch men heeft nog geen po gingen in het werk kunnen stellen het schip vlot te krijgen. Voor de bemanning bestaat geen gevaar. L. VAN DER TONGE OVERLEDEN Te Laren is plotseling overleden de be kende kunstschilder L. van der Tonge. De overledene woonde ruim veertig jaar te La ren. Zijn werk is op verschillende binnen- en buitenlandsche tentoonstellingen bekroond. Vrachtauto in den Rijn gereden. Doordat ketting van gierpont brak. Zaterdagmiddag om half drie is een met goederen geladen vracht auto van de gebroeders van Beek hof te Tiel bij het oprijden van de gierpont te Eckenwiel, in den Rijn gereden, doordat een ketting van het vaartuig brak. Twee der drie perso nen, die in de cabine zaten, konden zich bijtijds in veiligheid stellen. De derde geraakte te water, doch hij kon na eenige oogenblikken op het droge gebracht worden. Toen de vrachtwagen, die een lading van vier ton zeep van Tiel naar Kampen vervoer de, aan de Betuwsche zijde overgezet wilde worden, lag de pont als gewoonlijk vastge- meerd met een ketting. Zooals gebruikelijk bij het oprijden van zwaarbeladen automo bielen werd de pont ook ditmaal extra vast- gemeerd met een stalen kabel. Door tot nu toe onbekende oorzaak is bij het oprijden echter zoowel de ketting als de stalen kabel gebroken. Hierdoor kwam de pont los te liggen en werd door den druk van de voorwielen van den walkant afgeduwd. Dit had tot gevolg, dat tractor en aanhang wagen in de rivier verdwenen. Doordat het ter plaatse zeer diep is. on dervindt de overtocht met het veer geen ver traging, want ondanks den lagen waterstand kan de pont gewoon over de in het water liggende auto heenvaren. Waarschijnlijk zal de hulp van een duiker ingeroepen worden om de zeep weer op het droge te brengen. Mogelijk zal deze dan ook behulpzaam zijn bij het ophalen van trac tor en aanhangwagen. Sluit in de Lente van Uw leven een verzekering bij de Nationale. Vraagt inlichtingen MEi VOOR NoVEIVlbER, ZORCjEN 1E VENSVE RZ EkE Rl N q - BaN k Rotte Rd a n (Adv. Ingez. Med.) Nederlandsche Federatie van Harmonie- en Fanfaregezel- schappen. Vaandel-afdeeling opgericht. Zaterdagmiddag kwam de Nederlandsche Federatie van Harmonie- en Fanfaregezel schappen in hotel „Noord-Brabant" te Utrecht in jaarvergadering bijeen onder voorzitter schap van mr. F. J. van Lanschot, burgemees ter van 's-Hertogenbosoh. Bij de opening van deze vergadering herdacht de voorzitter, jhr. mr. Fr. v„ d. Poll., den stichter en eere-voox-- zitter van de federatie, die iri het afgeloopen jaar is overleden. In de federatie zal een vaandelafdeeling worden opgericht, waarbij de nagedachtenis van den overledene bewaard zal blijven door het aannemen van de kleuren rood en geel van het wapen van jhr. mr. v. d. Poll. Het jaarverslag van den secretaris, den heer J. P. Hannsen uit Brammen, werd goedge keurd. De heeren J. G. II. Tuyten, eerste onder voorzitter en J. P. Harmsen, algemeen secre taris, werden herkozen als lid van het hoofd bestuur. In de vacature F. Bicknese werd tot jury lid gekozen de heer Hermans, terwijl de af tredende juryleden, de heeren Ed. Flipse uit Rotterdam en S. P. van Leeuwen uit Assen werden herkozen en tot lid der muziekcom- missie in de plaats van den heer Ed. Flipse werd gekozen de heer Louis de Moree. De gèheele Zondag werd besteed aan de be handeling der verschillende voorstellen resp. van het hoofdbestuur en de provincies Drente, Gelderland en Noord-Holland. De vergadering kon zich in het algemeen volkomen vereenigen met het prae-advies van het hoofdbestuur. Goedgekeurd werd o.a. de oprichting van de vaandelafdeeling. Hierin werden geplaatst de leden, die binnen de laatste vijf jaren 2 eerste prijzen in twee verschillende jaren, met ver schillende verplichte nummers in de eere-af- deeling en/of wisselbekerwedstrijd hebben be haald, waarbij bepaald is, dat tusschen het be halen der beide eerste prijzen geen mindere prijs op een wedstrijd mag behaald zijn en aan geen wedstrijd mag zijn deelgenomen, waaron het lid geen prijs behaalde. Tusschen het behalen der beide eerste prijzen moet de vereeniging onafgebroken lid der federatie zijn geweest. Artikel 11 van het wedstrijdreglement werd gewijzigd in dien zin, dat een concoursgeven- de vereeniging inplaats van f 100.f 50. moet storten in de kas der federatie. Bepaald werd dat voortaan de beoordeelin gen in de volgende rubrieken moeten ge schieden: 1 zuiverheid, 2 klankgehalte (schoone, volle, afgeronde klasontwikkeling)3 dynamiek (voordracht, nuanceering, fraseering), 4 tech niek, 5 samenspel, 6 opvatting en tempo. In afwijking van het prae advies van net hoofdbestuur werd het voorstel van de af- deeling Noord-Holland aangenomen, waarbij het wedstrijdreglement zoodanig werd gewij zigd, dat voor de afdeelirigen, waarvoor twee verplichte stuikken worden voorgeschreven, hiervoor één verplicht stuk wordt gekozen en voor het tweede stuk de keuze aan de deel nemende vereenigingen wordt overgelaten uit door de muziekcommissie op te geven stukken. Ten slotte werd besloten de algemeene jaar vergadering voortaan in April te houden. De volgende algemeene vergadering zal evenwel nog in December plaats hebben. Gegijzelde journalist niet vrij gelaten. Verzoek daartno door Haagsche Hof afgewezen. Het Haagsche Gerechtshof heeft in hooger beroep afwijzend beschikt op het verzoek om invrijheidstelling van den journalist C.L. Han sen, redacteur van „Het Vaderland", wiens gijzeling door de rechtbank is bevolen op grond van zijn weigering als opgeroepen getui ge mededeelingen te doen over de bron van een publicatie in zijn blad betreffende een gehei me raadsvergadering. Zooals men weet had ook de advocaat-gene raal, mr. Vermeulen, bevestiging van de be slissing der rechtbank gevraagd. Schenkingen aan de Maatschappij der Ned. Letterkunde. Fonds voor den C. W. van der Hoogt-prijs versterkt. Het bestuur van de Maatschappij der Ne derlandsche Letterkunde benoemde tot lid der maatschappij den heer J. de Groot te 's-Gravenhage. Mevrouw L. van der Hoogt-Marks. die den 13en October te New-York is overleden, heeft aan de maatschappij f 9900 nagelaten, ter versterking van het door haren echtge noot gestichte fonds voor den jaarlijkschen prijs van aanmoediging voor de schoone let teren. den C. W. van der Hoogt-prijs. De maatschappij kreeg behalve dit legaat, waarvoor zij de schenkster steeds in dank bare herinnering zal houden, nog een ander geschenk, ditmaal een donum inter vivos, die met niet minder warme erkentelijkheid werd in ontvangst genomen. Dr. C. j, Wy- naendts Francken gaf f 1500 ter versterking van het fonds voor den naar hem genoemden en door hem gestichten priis. die om de twee jaar wordt uitgekeerd voor het best geoor deelde in druk verschenen, in Nederlandsch proza geschreven werk, hetzij op het gebied van essays en litteraire critiek, hetzij op dat van biografie en cultuurgeschiedenis. Zooals bekend, is dezen zomer de prijs aan een werk uit de eerstgenoemde afdeelinp j toegekend, zoodat in 1939 er een aan een biografisch of cultuurhistorisch werk moet ten deel vallen. Een halve eeuw geleden Uit Haarlem's Dagblad van 1887. 13 December; De uitgever W. Gosler, alhier, zal binnenkort het eerste nummer uitgeven van een serie vlugschriften, getiteld „Haarlemsche Echo's", eenigszins in den trant der bekende Haagsche Penkrassen. Bereids hebben eenige stadgenooten hun medewerking toegezegd. Inspecteurs en agenten van verzekeringsmaatschappijen opgelicht. Man nam den schijn aan een verzekering te willen afsluiten. In den laatsten tijd werd Den Haag on veilig gemaakt door een man, die een bij zondere belangstelling had voor de wonin gen van inspecteurs en agenten van verzeke ringsmaatschappijen. Had een huisdeur- of gevelbord hem eenmaal overtuigd, dat in het betreffende perceel iemand met een derge lijke functie woonde, dan verzocht hij den inspecteur of agent te spreken. Hij deelde den verzekeringsvertegenwoordiger mede, dat hij zich voor een belangrijk bedrag wenschte te verzekeren. Hij had een goede positie bij een petroleum-maatschappij en verdiende f 45 in de week. De verzekerings- menschën geloofden hem en verheugden zich reeds bij voorbaat op de provisie, welke hun ten deel zou vallen, wanneer de zaak eenmaal in kannen en kruiken zou zijn. Zij geloofden hem helaas ook, wanneer hij meedeelde nog twee weken salaris te goed te hebben, welk bedrag hem „door omstandig heden" nog niet was uitgekeerd en het ver trouwen, dat hij dan gewekt had, was dan wel zoo groot, dat ze hem op zijn verzoek iets leenden. Meestal was dit een bedrag van ongeveer f 10. De pseudo-adspirant-verzeker- de liet dan evenwel nooit meer iets van zich hooren. Verscheidene inspecteurs en agenten heeft hij op deze wijze bij den neus geno men. Maar dat was niet het eenige. Ook kocht hij verschillende voorwerpen in huurkoop. Van betalen kwam echter nooit iets. De man is nu aangehouden en terzake van oplichting en flesschentrekkerij ingesloten. Postale organisaties bij minister De Wilde. Verzoek werktijdenherziening te bespoedigen. 's GRAVENHAGE, 11 December, De minis ter van binnenlandsche zaken heeft Zater dagochtend in audiëntie ontvangen de sa menwerkende. postale organisaties. De dele gatie verzocht de voorgenomen tem gb ren ging van den werktijd van het bestellend personeel van 51 tot 48 uur per week, welke werktijd verkorting de regeering zich had voorgenomen binnen twee jaar tot stand te brengen, op korteren termijn door te voeren. Zij vroeg in deze werktijdherziening ook te betrekken het technisch personeel en de kan toorhouders (groepen, die langer dan 51 uur werken), het personeel, belast met nachtdien sten en andere groepen, welke zware diensten verrichten. Ten slotte vroeg de delegatie aan dacht voor het vast aanstellen van jeugdig- en hulppersoneel. De minister zegde toe deze wenschen met de bedrijfsleiding der P. T. T. te zullen na gaan. Wat den werktijd betreft deelde de mi nister' nog mede, dat h et voornemen bestaat naarstig aan te vatten die standplaatsen, waar de werktijden het l'angst zijn. Bij het onderhoud was tegenwoordig de directeur-generaal der P. T. T., Ir. M. H. Darome. IN DE BOCHT UIT DE TRAM GESLINGERD. Een 23-jarige jongeman, die op het balcon van een tram stond, is toen de tram de scher pe bocht aan het einde van de Sarphatistraat bij de Muiderpoort te Amsterdam naar de Linnaeusstraat toe maakte, door de snelheid, waarmee de tram door de bocht ging, uit den wagen geslingerd. Hij kwam met het hoofd op de straat terecht en moest met een hersen schudding naar het Wilhelminagasthuis wor den vervoerd, waar hij ter verpleging is op genomen. INWIJDING VAN HET NIEUWE GEBOUW DER RUSSISCHE KERK DEN HAAG Maandag Zondagochtend is het nieuwe gebouw der Russische kerk aan de Obrechtstraat met groote plechtigheid door den Metropoliet Eulo- gius hoofd der Russische kerken in West- Europa ingewijd. Vroeger was de Russische kerk gevestigd in een woonhuis aan de Sweelinckstraat, doch thans is men ei in geslaagd het nieuwe ge bouw door verbouwing voor kerk geschikt te maken, zoodat de Russische kerk te 's-Gra- venhage voor het eerst sinds 25 jaar weer over een zelfstandig, zij het dan ook zeer beschei den gebouw beschikt. De plechtige inwijdingsdienst werd geleid door den Metropoliet Eulogius uit Parijs, bij gestaan door den aartsbisschop Alexander uit Brussel. Aan den dienst namen voorts deel de mon nikpriester Dionissios, priester der Russische kerk te Den Haag, benevens nog enkele Russi sche priesters en geestelijken, die voor deze plechtigheid uit andere plaatsen waren over gekomen. De dienst bestond uit twee gedeelten, eerst de inwijding van het nieuwe kerkgebouw en daarna een dienst volgens orthodoxen ritus.

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 5