E ERNSTIGE INCIDENTEN IN DE CHINEESCHE WATEREN. Italië uit den Volkenbond getreden. Genève een noodlottig milieu" zegt Mussolini WEK DE GAL IN UW LEVER OP rJ THIJS IJS GAAT DOOR DIK EN DUN MAANDAG 13 DE CE ME ER 1937 HAARLEM'S DAGBEAD "EN groote menigte had zich Zaterdagavond op het Vene- tiaansche Plein te Rome verzameld om de aangekondigde toespraak van Mussolini aan te hooren. De Duce verscheen in gezelschap van minister Starace, den secretaris der fascistische partij, op het balcon van het paleis, luide toegejuicht door de wach tende menschenmassa. Starace deelde mede, dat de groote fascistische raad bij accla matie het voorstel van den Duce tot onmiddellijke uittreding uit den Volkenbond, had aangenomen. Mussolini nam daarop het woord voor het uitspreken van zijn redevoering. Hij zei- de: „Het historische besluit, dat de groote raad bij acclamatie heeft aangenomen en dat gij met uw geestdriftigste kreten hebt ontvangen, kon niet langer worden uitge steld. Wij hebben gedurende lange jaren de wereld een toonbeeld willen bieden van on gehoord geduld. Wij hadden niet de schan delijke poging tot economische wurging van het Italiaansche volk vergeten en zullen die niet vergeten. Maar sommigen dachten, dat Mussolini. de Volkenbond eens het gebaar van herstel, dat gemaakt moest worden, maken zou. De Volkenbond heeft dit niet gedaan en heeft het niet willen doen. De goede voornemens van sommige regeeringen vergaan, zoodra hun gedelegeerden in contact komen met het noodlottig milieu van het Geneesche Sanhe drin, dat bestuurd wordt door verborgen krachten, die vijandig zijn aan ons Italië, aan onze revolutie. Kon onder deze omstandigheden onze aanwezigheid op den drempel van Genève nog geduld worden? Onze stijl en ons temperament van soldaten leed er onder. Het uur na derde, waarop een keuze gemaakt moest worden in het dilemma: er in of er uit. Er in? (De menigte schreeuwt: „Neen) Er uit? (De menigte roept: „Ja"). Zoo roepen wij dus uit, dat het genoeg is en wij verwijderen ons zonder eenige spijt uit dezen wankelenden tempel, waarin men niet voor den vrede werkt, maar waar men den oorlog voorbereidt Het is eenvoudig be lachelijk te gelooven en te doen gelooven, dat er pressies uitgeoefend zijn om onze hou ding te bepalen. Er is geen pressie geweest. Er kon geen pressie zijn. Onze kameraden van den spil met Berlijn en te Tokio hebben dat is de waarheid een volstrekte dis cretie in acht genomen. De uittreding van Italië uit den Volkenbond is een gebeurtenis van groote historische strekking, die de aandacht der wereld zal trekken en welker consequenties nog niet voorzien kunnen wor den. Daarom zullen wij onze fundamenteele politieke richtlijnen, die uitgaan naar sa menwerking en vrede niet opgeven. Wij heb ben daarvoor dezer dagen een schitterend bewijs gegeven door den vrede, in de wate ren van de Adriatische Zee vast te leggen. De dreigende stemmen, die zich van tijd tot tijd verheffen en die waarschijnlijk nog meer naar voren zullen komen van den kant der kudden der groote democratiën, laten ons volkomen onverschillig. Niets kan gedaan worden tegen een volk, dat als het Italiaan sche in staat is tot ieder offer. Wij hebben wapenen in de lucht, te land en ter zee: tal rijk en gestaald door twee zegevierende oor logen. Maar wij hebben vooral den he- roïschen geest onzer revolutie, die geen men- Ierscli schip vergaan. Slechts één der elf opvarenden gered? Zaterdagavond is ter hoogte van Baly Co- peland het te Belfast thuis behoorende stoomschip „Annagher" vergaan. Van de uit elf personen bestaande beman ning zou er slechts een gered zijn. Vijf lijken zijn aangespoeld. De treinramp in Schotland. Thans de lijken van 35 slachtoffers geborgen. Het aantal uit den vermorzelden trein bij Castelcary in Schotland te voorschijn ge haalde lijken is thans gestegen tot 35. Het is echter in het geheel niet zeker, dat men hiermede alle slachtoffers gevonden heeft. De nasporingen worden ijverig voortgezet. schenmacht ter wereld ooit zal kunnen doen buigen". Als in Mei 1936 De voorbereiding voor de meeting op de Piazza Venezia was gelijk aan die op 9 Mei 1936, toen het Italiaansche keizerrijk over Abessynië werd afgekondigd. Het plein en de Via del Impero waren versierd met tallooze vlaggen en vier stellages stonden opgericht voor den gevel van het paleis, waar de groote fascistische raad bijeen was. Om tien minu ten voor negenen werden twee microfoons op het balcon geplaatst. Vijf minuten later wer den de zwarthemden driemalen opgeroepen om stilte te handhaven en werd medege deeld: „De groote raad begint te beraadsla gen". Om negen uur verscheen Mussolini op het balcon, begroet door geestdriftig gejuich De toespraak van Mussolini duurde in het geheel tien minuten. Uitbundige ovaties volg den. De menigte juichte nog steeds toen de muziek het lied der zwarthemden reeds be gon te spelen. Mussolini kwam daarop weer op het balcon. Vijf bataillons soldaten, die opgesteld stonden op het verlichte plein, zon gen toen de Cantate der Legionaires en het Giovinezza. Een spreker kondigde door de microfoon aan: „De woorden van den Duce zijn op goeden grond gevallen, als het zaad, dat bloemen geeft tot het oogenblik, waarop de plant een krachtigen boom wordt". Om vijf minuten voor half tien begon een défilé van de vrij willige strijders in Afrika en Spanje. Volkenbond verwittigd. Na de zitting van dén grooten fascistischen raad zond de minister van Buitenlandsche Zaken, graaf Ciano, den secretaris-generaal van den Volkenbond een telegram, luidende: „In verband met de besluiten van den groo ten raad van het fascisme deel ik aan het secretariaat mede, dat op den datum van 11 December 1937 Italië uit den Volkenbond treedt". Scherpe Duitsche aanval op Genève. Van officieele Duitsche zijde wordt op het Italiaansche besluit een commentaar gege ven, waaraan het volgende is ontleend: Het besluit der fascistische regeering den Volkenbond te verlaten en de nog belang rijker verklaringen, waarin de Duce -dat be sluit gemotiveerd heeft, vinden in Duitsch land een volledig begrip en warme sympathie. Ten aanzien van het principieele stand punt der Italiaansche politiek tegenover den Volkenbond kon reeds sedert lang geen twij fel meer bestaan. De woorden over de valsche goden van Genève, die Mussolini einde Sep tember op het Meiveld heeft uitgesproken, klinken nog na in ons aller ooren. Het is echter van het grootste gewicht dat de Ita liaansche regeering door haar besluit van gisteren definitieve opheldering in den toe stand gebracht heeft. De Volkenbond krijgt daarmede het verdiende antwoord op zijn politieke werkzaamheden. In geen enkel tijd vak van zijn bestaan heeft hij bewezen te kunnen bijdragen tot de behandeling van de actueele vraagstukken der*- wereldpolitiek. Integendeel: hij heeft op de geheele politieke ontwikkeling van na den oorlog steeds slechts een schadelijken, vaak zelfs een gevaarlijken invloed geoefend. Onder den dekmantel dei- voorgewende idealen werd hij steeds meer een belangengemeenschap dergenen, die voor deel hebben van de regeling van Versailles. Of de te Genève blijvende groote mogend heden ook thans nog den wil zullen hebben den Volkenbond als ernstigen factor in hun politiek op te nemen,-is hun zaak. Zij hebben evenwel niet meer 't recht den Volkenbond als den aangewezen vertegenwoordiger der we reld van staten en als hoogste orgaan der internationale samenwerking voor te stellen. De rijksregeering zal zich in ieder geval in volledige overeenstemming met" de Italiaan sche regeering door niets van de overtuiging laten afbrengen, dat het politieke systeem van Genève niet alleen mislukt doch ook verder felijk is. Een terugkeer van Duitschland in den Volkenbond zal daarom ook nooit meer in overweging kunnen worden genomen. Londen niet bijzonder geïmponeerd. De rede van Mussolini heeft, naar uit de commentaren in welingelichte kringen blij Kt, te Londen geen overmatige bezorgdheid ge wekt. Het- plan der Italiaansche regeering den Volkenbond te verlaten, had men reeds verwacht, en het besluit, hiertoe over te gaan beschouwt men als weinig meer dan een er kenning de jure van een facto bestaanden toestand daar Italië in feite reeds sedert Mei 1936 geen deel meer heeft genomen aan de vergaderingen van den Volkenbond. Te Lon den heeft nimmer de neiging bestaan, Italië's besluit om den Volkenbond te verlaten te be schouwen als het gevolg van druk, uitgeoefend van de zijde van Duitschland of Japan, aangezien er geen aanwijsbare reden is, waar om deze landen er zich in zouden willen mengen. Integendeel, de meening die men hier is toegedaan, is dat de Italiaansche re geering uit overwegingen van zuiver binnen- landschen aard tot haar besluit is gebracht, teneinde de aandacht van de interne moeilijk heden af te leiden, en daarom bestaat er geen neiging, aan den gedanen stap overma tige beteekenis toe te kennen. In elk geval zal dit besluit op geen enkele wijze van in vloed zijn op de politiek der Britsche regee ring. Ook te Washington is men het er over eens., dat de terugtrekking van Italië uit den Volkenbond in wezen niet veel wijziging in den toestand zal brengen, doch een formeele basis zal geven aan een situatie, welke reeds achttien maanden bestaat. Fransche opvatting. Uit Parijs: De rede, gisteren door Mussolini uitgespro ken, heeft alle onderstellingen over de be doelingen van den Duce, die sedert eenigen tijd geuit waren, omvergeworpen. De open bare meening in Frankrijk is gekalmeerd en men is geneigd de verklaringen van den Duce, die eindigde met zijn trouw aan de vredesgedachte te betuigen, gematigd te noe men. In gezaghebbende kringen verwondert men zich er echter over, dat men zooveel vertoon heeft gemaakt bij een gebaar, welks onmid dellijke uitwerking zeer beperkt is. Men vraagt zich af, welke tastbare voordeelen Italië van zijn besluit kan verwachten. Be halve, dat het voor één avond de aandacht van Europa op zich gevestigd hield. Belgiëc Britsch consortium heeft een leening verstrekt De Peuple meldt, dat de minister van Fi nanciën, de Man, te. Londen met een Britsch bankiersconsortium een leening van 5 mil- lioen pond heeft gesloten tegen een rente van 4 procent, een koers van uitgifte van 97 procent en een looptijd van 20 jaren. Deze leening zou dienen voor de terugbeta ling der Mendelssohn leening. De overeen komst werd Zaterdag geparafeerd en zal Dinsdag a.s. door De Man te Londen worden geteekend. en U zult 's morgens „kiplekker" uit bed springen. Eiken flag moet Uw lever een liter gal in de Inge. wanden doen vloeien. Wanneer de galafscheiding on voldoende is, wordt Uw voedsel niet verteerd, het be derft. Er vormen zich gassen in Uw lichaam, U raakt 'verstopt. Uw organisme wordt vergiftigd en U wordt humeurig en loom. U ziet alles zwart. De meeste laxeermiddelen zijn slechts lapmiddelen een geforceerde stoelgang neemt de oorzaak niet weg. Maar CARTER'S LEVERPILLETJES zullen zorgen voor de vrije toevoer van gal, waardoor U weer geheel herstelt. Een plantaardig, zacht, onovertroffen middel om de gal te doen vloeien. Eischt Carter's Leverpilletjes, verkrijgbaar bij apo thekers en drogisten in flacons van 10.75. (Adv. Ingez. Med.) Amerikaansche kanonneerboot tot zinken gebracht. APANSCHE vliegtuigen hebben gisteren de Amerikaansche ka nonneerboot Panay, die tusschen Nanking en Woehoe voor anker lag, aangevallen en tot zinken gebracht. Volgens de eerste berichten zouden velen der 72 opvarenden om het leven gekomen zijn. Later deelde de Amerikansche ambassadeur te Hankau mede, dat vijftien opvarenden van de „Panay" gewond werden, sommigen zelfs zeer ernstig. Aan boord van het schip bevonden zich drie Italianen, hiervan is één gewond. Vroeg in den ochtend, was de „Panay" reeds door een vuurlijn van Japansche schepen gevaren, terwijl het schip vluchtelingen uit Nanking opnam. Het gebeurde met de „Panay" was niet het eenige incident, dat door de Japanners verwekt werd. Ook eenige Britsche oorlogs- en koopvaardijschepen zijn gisteren door Japansch geschut beschoten. Verscheidene Engelsche schepen aangevallen. ONZE DACELIJKSCHE KINDERVERTELLING Wat zie je dan? vroeg de andere man, die achter Dickie zat. Thijs kneep zijn handen in elkaar, de man liep er in. Als hij den buidel nu hebben wil, valt hij in den kuil, grinnikte Thijs vergenoegd. Nou en dan raakt hij wel verward in het touw, dat ik daar heb gespannen! De man, die achter Dickie zat, hij heette Steelgraag, liep zoo hard hij kon naar den buidel toe. O, o, o, als hij eens geweten had, dat er allemaal oude kranten in zaten, wat zou hij dan een raar gezicht hebben opgezet! Ik ben dadelijk terug! riep hij zijn vriend toe en rende door. Nu was hij haast bij den kuil.Thijs kwam al een beetje overeind. en toenen toen. Over het incident met de Panay meldt Reuter nader uit Sjanghai; De Amerikaansche journalisten gebruik ten den tot zinken gebrachten kanon neerboot „Panay" als drijvend radio station om hun berichten naar de Ver- eenigde Staten te zenden. De opvarenden zijn te Hohsien in de provincie Anwei aan land gebracht. Onder hen bevinden zich de vier ambtenaren van de Amerikaansche ambassade. Het Britsche oorlogsschip „Bee" stoomt op volle kracht de rivier op om de overlevenden te hulp te ko men en naar Woehoe, ongeveer tien mijl afstand van Hohsien, te geleiden. In een communiqué van de Japan- sche marine-leiding wordt gemeld, dat maatregelen worden genomen vice- admiraal Hasagawa de volledige ver antwoordelijkheid voor het incident van de Panay op zich te doen nemen. Het incident wordt „buitengewoon on gélukkig en ten zeerste te betreuren" genoemd. Verder wordt in het communiqué verklaard, dat de Japansche legerlei ding berichten had ontvangen over het vluchten van de Chineesche troe pen uit Nanking per stoomschip. De marine-luchtmacht kreeg toen op dracht deze schepen te achtervolgen en te bombardeeren. Drie tankschepen van de Standard Oil werden bij vergis sing voor Chineesche schepen aange zien en gebombardeerd. Tijdens deze operatie is ook de Panay, die naast deze schepen lag, getroffen, zoodat het schip is gezonken. Reuter meldt, dat de drie petroleum-tank schepen, die tot zinken zijn gebracht, werden gecommandeerd door een Amerikaan, een Noör en een Estlander. Het aantal slachtoffers aan boord van deze schepen is niet bekend. Nader verneemt Reuter nog uit Sjanghai: De bevelhebber van de Japansche marine in China, vice-admiraal Hasegawa, is in een pinas van het vlaggeschip „Izoemo", naar het ongeveer een halve mijl verder liggende Ame rikaansche vlaggeschip '„Augusta" gekomen om den Amerikaanschen bevelhebber, Yar- nell, zijn verontschuldigingen aan te bieden inzake het incident met de Panay. In een persconferentie te Sjanghai ver klaarde de woordvoerder van het Japansche leger, dat het voor buitenlandsche schepen op de Jangtse het beste was zich geheel bui ten de gevechtszones te houden en niet stil te houden in gebieden, waar de Chineesche troe pen rondtrekken, teneinde te voorkomen, dat deze schepen worden gehouden voor vaartui gen, waarmede Chineesche troepen terug- Het vertrek van de „Augusta", dat op mor gen was vastgesteld, is verschoven. Britsche schepen aangevallen. Zooals hierboven reeds gemeld, zijn ook eenige Britsche schepen het slachtoffer van Japansche aanvallen geweest. De eerste aanval geschiedde gister morgen bij Woehoe, toen Japansche batterijen en mitrailleurs vuur gaven op de Britsche kanonneerboot „Lady Bird". Een schepeling werd gedood en een officier, zoomede een marinier ge wond. Aaan boord van de „Lady Bird" bevonden zich een Britsche consul en de Britsche militaire attaché. Japansche batterijen hebben even eens vuur gegeven op de Britsche ka nonneerboot „Bee", welke bodem even wel niet getroffen werd. Voorts werd de Britsche sleepboot „Tsingtah" be schoten. Des middag hebben de Japanners drie luchtaanvallen ondernomen op een groep Britsche schepen, die zich benedenstrooms van Nanking bevon den. Tot deze schepen behoorden de kanonneer- booten Scarb en Cricket, die het vuur uit machinegeweren en luchtafweergeschut be antwoordden. Aan Britsche zijde is geen enkel slachtoffer te betreuren. De admiraliteit, het ministerie van buiten landsche zaken en de Britsche admiraal Little zijn in kennis gesteld van deze Japansche aanvallen. Admiraal Little is thans van Nanking op weg naar Hongkong. Hij maakt de reis aan boord van de „Falmouth". Bij de Japansche militaire autoriteiten zijn stappen gedaan. „Een vergissina". Een Japansch hoofdofficier te Woe hoe heeft de Britsche autoriteiten er van in kennis gesteld, dat hij order had ontvangen op alle zich op de Jangtse bevindende schepen te vuren, hoewel hij moest toegeven, dat het vuren op de Britsche kanonneerbooten een „vergissing" was. Ruwe Huid Ruwe Handen Ruwe Lippen PUROL Doos 30 cent. Bij Apoth. en Drogist. (Adv. Ingez. Med.) PROGRAMMA DINSDAG 14 DECEMBER 1937 HILVERSUM I, 1875 M. KRO-uitzending. 8.00—9.15 en 10.00 Gramofoonmüziek. 11.30 Godsdienstig halfuur. 12.— Berichten. 12.15 De KRO.Melodisten en solist. 1.— Gramofoon muziek. 1.20 KRO-orkest. 2.Vrouwenuur. 3.05 Modecursus. 4.05 HRO-Kamerorkest. 4.45 Gramofoonmüziek. 5— De KRO-Meloddsten en solist. (Om 5.45 Felicitatiebezoek). 6.40 Esperantocursus. 7.— Berichten. 7.15 Midden standscauserie. 7.35 Sporthalfuur. 8.— Be richten AU.P, Mededeelingen 8.15 KRO- Symphonie-orkest. 9.15 Gramofoonmüziek. 9.30 Interview 9.50 KRO-orkest en solist. 10.30 Berichten A. N. P. 10.40 Mareu's Roe- meensch orkest 11.0012.00 Gramofoonmüziek HILVERSUM II 301 M. AVRO-uitzending. 8.00 Gramofoonmüziek. 10.00 Morgenwijding 10.15 Gewijde muziek. (Gr.pl.) 10.30 Viool en piano. 11.00 Huishoudelijke wenken. 11.30 Ensemble Otto Hendriks, 12.15 Gramofoon müziek. 1.— Ensemble Otto Hendriks. 1.45 Omroeporkest en solist. 2.45 Knipcursus. 3.45 Lyra-Trio. 4.30 Kinderkoorzang. 5.Kinder halfuur. 5.30 Orgelconcert. 6.Omroeporkest (Opn.) 6.35 Gramofoonmüziek. 7.Voor de kinderen. 7.05 AVRO-Dansorkest. 7.30 Engel sche les. 8.— Berichten A .NP. Hierna AVRO- Dansorkest. 11.4012.00 Veres Lajos' Zigeuner orkest. DROITWICH, 1500 M. 11.20 Gramofoonmüziek. 11.50 MacGibbon- strijkkwartet. 12.35 Radiotooneel met muziek. 12.55 Gramofoonmüziek. 1.15 Reportage. 1.30 Gramofoonmüziek. 2.20 BBC-Schotsch orkest, soliste. 3.20 Orgelspel. 3.50 Gramofoonmüziek. 4.20 Actueele causerieën. 4.35 Gramofoon müziek. 4.50 Arthur Dulay's kwintet en solis ten. 5.20 Uit Kopenhagen: L. Preii's Ensemble 5.50 Het Walker-Octet. 6.20 Berichten. 6.45 Cembalovoordracht 7.05 Joe Loss en zijn Band 7.50 Causerie „Clear thinking". 8.20 BBC- orkest. 9.20 Berichten. 9.40 Causerie „The Latin Quarter of Paris". 10.Cabaretpro gramma. 10.40 BBC-Thea ter-orkest. 11.20 Grosvenor House Dansorkest. 11.5(1—12.20 Dansmuziek (gr.pl.) RADIO PARIJS, 1648 M. 7.50, 8.50 en 10.40 Gramofoonmüziek. 12.40 Giardino-orkest en zangvoorracht. 3.05 Piano voordracht. 3.20 en 4.20 Zangvoordracht 5.20 Locatelli-orkest 8.35 Radiotoneel. 10.35—11.50 Parijsch blaaskwintet en solisten. KEULEN, 456 M. 5.50 Militair orkest. 7.50 Hermann Hage- stedt's orkest. 11.20 Orkestconcert. 12.35 Om roeporkest. 3.20 B. von Geczy's Orkest. 5.20 Pianovoordracht. 6.30 Omroeporkest 7.20 Saarbrücker Omroeporkest en Stedelijk or kest m.m.v. soliste. 8.35 Concert. 9.55—11.20 Omroepkleinorkest en Omroepdansorkest. BRUSSEL, 322 M. 12.20 Gramofoonmüziek. 12.50 Omroepsalon orkest. 7.20 Gramofoonmüziek. 8.20 Cabaret 9.05 Omroepsymphonieorkest. 9.35 Operette concert. 11.11.20 Gramofoonmüziek. BRUSSEL, 484 M. 12.20 Gramofoonmüziek. 12.50 Omroepor kest 1.502.20 Gramofoonmüziek. 5.20 Orgel concert. 6.35 Reportage. 7.05 Gramofoon müziek 8.20 Omroepkleinorkest. 8.50 Repor tage. 9.20 Vervolg concert. 9.40 Raddotoneel 10.3011.20 Gramofoonmüziek. 9EUTSCHLANDSENDER, 1571 M. 7.20 Radiotooneel. 7.50 Berlijnsch Philhar- monisch orkest en solist. 8.35 Berichten Dag bladoverzicht. 3.50 Italiaansche muziek. 9.20 Berichten. 9.50 Friedemann-kwartet. 10 05 Weerbericht. 10.20—11.20 B. von Geczv's orkest,

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 6