SPORTBLAD VAN HAARLEM'S DAGBLAD Filmwals. Bond van IJsclubs in Noord-Holland H.F.C.—HAARLEM Cricket in Engeland. SCHAATSENRIJDEN Van de Vijver Wereld kampioen af? Ragnhild Hveger weer in actie! MXA N D X G 13 DECEMBER 1937 TTAAREEM'S DAG BEAD 5 (Volgens een bericht uit Amerika, is de Nederlandsche wielrenner Cor Wals door een der groote film- 7naatschappijen uitgenoodigd om voor de film te komen proef draaien Wij zullen het nog zien gebeuren, Dat onze Wals een film-ster wordt, Dien held van de zesdagensport, Is men daarvoor nu aan het keuren. Hij zal in feilen lampenschijn, Zijn lief sten glimlach moeten toonen, Want deze glimlach moet hem loonen, Wanneer hij film-ster hoopt te zijn. Ik hoop, dat Wals ook hier zal slagen. Zooals hij het als renner deed, Die al zoo vaak ter zege reed, In één uur tijd of in zes dagen. Hij wordt geschminkt in blauw of groen, Wat 't beste uitkomt in de lampen En dan laat men hem heftig kampen, Als filmsche wielerkampioen. Wij zullen mettertijd dan lezen Van Wals' debuut op dit terrein, Moog' dan de film, geheel in lijn, De operetteWalsdroom wezen. P. GASUS. Zaterdagmiddag vergaderde de Bond van IJsclubs in Noord-Holland in het paviljoen Kinheim te Alkmaar. De voorzitter, Mi". C. P. Eecen, deelde in zijn openingswoord mede. dat de IJsclub Zaandam had bedankt als lid wegens opheffing der ver- eeniging. Daar echter Warmenhuizen als lid zou toetreden, bleef het aantal aangesloten clubs stationnair. De voorzitter zei vervolgens, dat hij wegens zijn verkiezing tot president van den K. N. S. B. zich genoodzaakt zag, als bestuurslid van den Bond van IJsclubs te bedanken. In zijn plaats werd gekozen de heer Van Loo uit Oudkarspel; de heer H. G. Rijs werd herkozen. Wat het werkprogram van dit seizoen be treft verwachtte de voorzitter strijd met den Ijsbond Holland's Noorderkwartier, die ook de korte-baan-wedstrijden organiseeren wil, maar die zich volgens hem niet op dat gebied mag begeven. Daar de Bond van IJsclubs echter is aangesloten bij de Federatie van IJs clubs in Nederland, zal (zei hij) de strijd spoe dig beslist zijn in het voordeel van den Bond van IJsclubs in Noord-Holland. De heer Van Riesen uit Heerenveen, voor zitter der Federatie, deelde mede, dat het Fe deratiebestuur voorstelde om voor kortebaan- wedstrijden als maximum eerste prijzen voor mannen en vrouwen resp. 100 en 80 vast te stellen, waarin begrepen moeten zijn de kosten van eventueele medailles en onkosten. Met algemeene stemmen werd dit voorstel aangenomen. De voorzitter deelde mede, dat hij gaarne zou zien, dat de clubs voor amateurs geen wedstrijden zouden organiseeren over afstand boven de 160 meter, omdat men dan wellicht in strijd zou komen met de reglementen van den K. N. S. B. Nadat aan den voorzitter hulde was ge bracht voor hetgeen hij als voorzitter van den bond had gedaan, sloot Mr. Eecen de verga dering. Toch uitgesteld! De Haarlemsche voetballiefhebbers hebben ditmaal wel heel lang moeten wachten op het berioht, of de voetbalwedstrijd H. F. C. Haarlem voor de eerste ronde van het kam pioenschap van Haarlem, dien men zoo gaar ne wilde bijwonen, al of niet zou doorgaan. Onze telefoon rinkelde Zondagochtend bijna zonder ophouden: „gaat-ie door?", werd dan vol spanning gevraagd door menschen, die zich blijkbaar door slechte weersomstandig heden niet spoedig laten afschrikken. Ongeveer elf uur konden we tenslotte op gezag van het H. F. C.-bestuur mede- deelen, dat de strijd zou doorgaan, doch reeds een paar minuten later kwam er weer een rake bui van regen en natte sneeuw, zoo dat de twijfel bleef bestaan. En toen het te half twee nog eens extra hard ging regenen, zijn duizenden, die anders stellig naar de Spanjaardslaan geko men zouden zijn, maar stilletjes thuis ge bleven. Scheidsrechter, spelers en grensrechters waren echter op tijd aanwezig, maar toen oordeelde de heer, Boeree het blijkbaar toch maar beter, den wedstrijd uit te stellen. Het handjevol toeschouwers, dat zich toch den tocht door den drassigen Haarlemmer hout getroost had, ging toen teleurgesteld stadwaarts; zij konden aan dediefhebbers, die nog na hen kwamen, toeroepen: „Ga maar terug; er wordt niet gespeeld!" Het is nog niet bepaald, wanneer de wed- strij'd gespeeld zal worden. We hopen, dat dit onder normaler omstandigheden zal ge schieden. aangenaam bijsmaakje, doordat Georget, die de eerste manche had gewonnen, in de twee de werd gedistanceerd, wegens het maken van een z.g. „zwieper" op het moment dat van de Vijver hem aanviel en dreigde te passeeren. Onze landgenoot werd toen tot winnaar van deze manche verklaard en de derde manche, die toen noodig werd, verliep ook in het na deel van den Franschman. Waarop van de Vijver wereldkampioen was en deswege werd uitgeroepen en luidruchtig gehuldigd. Thans komt uit Zurich het bericht dat al daar het bestuur van de U(nion) C(ycliste) I(nternationale) in een vergadering heeft besloten om Jef van de Vijver zijn wereldtitel alsnog te ontnemen, omdat hij in die be ruchte tweede manche na zijn protest, heeft „afgestopt" en is afgestapt, voordat hij over den eindstreep ging. Volgens de reglementen, zegt het bestuur van de U. C. I. is een wed strijd niet gewonnen, als niet een der renners de eindstreep heeft gepasseerd, dus is die tweede manche door niemand gewonnen, dus opnieuw hebben Georget en van de Vijver elk één manche gewonnen, dus tenslotte is in deze finale geen beslissing verkregen en be staat er rechtens geen wereldkampioen op dit nummer.. Het is een verrassend en zeer ongewoon be richt. Laten wij, het verder bekijkend, ge makshalve als vaststaand aannemen, dat van de Vijver inderdaad de eindstreep niet gepasseerd heeft. Te Kopenhagen waren alle grooten van het wielerwereldje tegenwoordig, ook alle be stuursleden, doorkneed in de reglementen. Allen waren het erover eens, dat Georget onzen landgenoot op onregelmatige wijze had gehinderd en dus verdiende, gestraft te worden, behalve een aantal Franschen, die bezwaarlijk als de objectiefste beoordeelaars kunnen worden beschouwd. Van de Vijver werd later toegejuicht (zij het misschien niet door de Franschen), hij kreeg zijn kam pioenstrui, zijn medaille en een zilveren schaal, hij moest een eéreronde rijden. De beslissing van de jury, aangewezen door de U. C. I. zelf om zulke beslissingen te nemen, werd aanvaard en niemand, ook geen enkele Franschman, ook geen enkel bestuurslid, pro testeerde tegen de beslissing, hoewel velen hunner ongetwijfeld met een reglement in hun zak moeten hebben geloopen en enkelen het stellig uit hun hoofd zullen kennen. Van de Vijver werd hier en ginder uitge noodigd om revanchewedstrijden te rijden, iedereen accepteerde zijn titel. En nu, opeens komt het bestuur, let wel het bestuur, van de U. C. I. en neemt hem zijn wereldtitel af. Bevredigt een dergelijke handeling het nor maal rechtsgevoel, ook al zou van de Vijver inderdaad voor de lijn zijn afgestapt, ook al vermelden de reglementen uitdrukkelijk, dat een wedstrijd niet is gewonnen, wanneer de eindstreep niet is gepasseerd? Wij willen er niet veel woorden meer aan feesteden. Alleen dit. Naar onze meaning be- De voorgestelde hervormingen in County-cricket. Het is bekend, dat de liefde voor de cricket- sport den Engelschman in het bloed zit; toch viel er in de laatste jaren over het algemeen een verminderde belangstelling voor county- cricket waar te nemen. Men riep om „brighter cricket", want zelfs de doorsnee-Engelschman die trouw zijn shilling offerde voor het bij wonen van een 1ste klasse cricketwedstrijd begon genoeg te krijgen van het te ruim toe gepaste systeem „safety first" dat het nemen van risico's vrijwel uitsloot en de runs in een tempo van 30 a 40 per uur op het scoring- bord bracht. De invoering van de dikkere stumps, het hoogere wicket en de nieuwe l.b.w.- regel zijn even zoovele maatregelen geweest om het op de geprepareerde wickets verstoor de evenwicht tusschen batsman en bowler zooveel mogelijk te herstellen. In het af geloopen seizoen zijn over het algemeen genomen de financieele resultaten voor de counties beter geweest dan in de voor gaande jaren. Naast andere factoren heeft het verzetten der bakens door de captains en spelers zelf tot deze verbetering bijgedragen. Er is interessanter cricket te zien gegeven en tengevolge van sportieve declaraties gaf menige wedstrijd een buitengewoon spannend slot te aanschouwen, waarbij in de laatste minuten een beslissing verkregen werd. De door de M.C.C. benoemde commissie die tot taak had een onderzoek in te stellen naai de zich openbarende gebreken en voorstellen te doen die tot verbetering zouden kunnen leiden, heeft dezer dagen een lijvig rapport het licht doen zien. Tot de voornaamste punten van de voor gestelde maatregelen behooren o.a.: Het terugbrengen van het aantal counties van 17 op 15. Northamptonshire b.v. heeft in de laatste 3 seizoenen slechts één overwinning weten te behalen. Leicestershire heeft even eens een zeer zwak seizoen achter den rug maar wie van de hl aanmerking komende counties Northants eventueel zal vergezellen is moeilijk te zeggen. Een wijziging in het puntenstelsel. Voor een overwinning wil men 12 punten toekennen en aan de verliezende partij 4 punten bij een leiding op de 1ste innings. Wordt een draw gespeeld dan ontvangt de op de eerste innings leidende partij 4 punten en de daarop achter staande partij niets. Geen punten worden toe gekend wanneer op de 1ste innings geen be slissing verkregen is. Wij hebben dit punten stelsel toegepast op den eindstand van de ranglijst 1937, doch geconstateerd dat er geen noemenswaardige verschillen in het gemid delde uit voortkomen. Het zwaartepunt ligt bij de voorgestelde nieuwe telling in de be looning van een leiding op de eerste innings. Leggen wij het oude en nieuwe puntenstelsel naast elkaar dan blijkt dat het laatste boven het eerste te verkiezen is. Het begin van het seizoen zal op 15 Mei en het einde op 15 September vastgesteld wor den. De vorming van een fonds tot steun van de financieel zwakkere counties. In de komende maanden zal dit rapport zeker veel stof voor de gesprekken in de En- gelsche sportwereld opleveren. Het zal echter wel 1940 worden, vóór de voorgestelde maat regelen ingevoerd kunnen worden. W ereldkampioenschappen hard rijden dames. Naar wij vernemen heeft het presidium van den Internationalen Schaatsenrijdersbond be sloten de wereldkampioenschappen in het hardrijden op de schaats voor dames op Woensdag 9 en Donderdag 10 Februari a.s. te Oslo te doen houden. De wereldkampioenschappen kunstrijden voor heeren en paren zijn nader vastgesteld op 18, 19 en 20 Februari te Berlijn. Een merkwaardig besluit. Uit Zürieh: Het dagelijksch bestuur van de Union Cycliste Internationale heeft in zijn ver gadering van Vrijdagavond besloten de finale van de wereldkampioenschappen sprint ama teurs, welke te Kopenhagen werd gehouden, ongeldig te verklaren. Van der Vijver, de wereldkampioen, heeft de aankomstlijn niet gepasseerd, nadat hij in verband met een door Georget in den twee den rit der finale begane onregelmatigheid zijn hand uit protest opstak en nog vóór de finish afstapte. Op grond van de artikelen 60 en 99 van het reglement is de beslissing van het dagelijksch bestuur der U. C. I. genomen. Het spreekt van zelf, dat deze aangelegen heid op het eerstkomende U. C. I.-congres, dat op 5 Februari te Parijs wordt gehouden, nog wel besproken zal worden. In ieder geval is tot zoo lang onze landgenoot zijn titel kwijt. In den afgeloopen zomer heeft de Neder landsche amateur Jef van de Vijver uit Roo sendaal vriend en tegenstander verrast, door in Kopenhagen het wereldkampioenschap der amateurspx-inters te winnen. Het was inder daad ook een verrassing voor zijn vrienden, omdat zijn vorm in dien tijd niet bijster goed geacht werd. De finale, waarin onze renixer tegen Georget moest uitkomen kreeg een on- Van der Vijver. hoort -de U. C. I. de beslissing van haar jury aanvaardend daar later niet meer op terug te komen, als er nota bene niet eens een pro test is ingediend. Haar nieuwe standpunt, nu zoo laat gehuldigd, had tijdens de wereld kampioenschappen, die dagen lang duurden eveneens bereikt kunnen worden met zoovele deskundigen ter plaatse aanwezig. Zelfs als de bepaling in het reglement te Kopenhagen niet op de juiste wijze zou zijn toegepast, dan heeft men deze toepassing toch, als het ware in „algemeene vergadering bijeeix" toen zoo gesanctioneerd. En het is niet alleen klein zielig, doch ook voor het prestige schadelijk, om hier nu nog op terug te komen. Maar er is tenslotte nog iets. Wij spraken daar over algemeene vergadering. Kan het bestuur van de U. C. I. eenvoudig maar zon der meer een renner zijn titel ontnemen, na dat deze in openbare wedstrijden tot wereld kampioen is uitgeroepen op gezag van die zelfde U. C. I.? Deze mogelijkheid lijkt ons Niet iedere liefhebber van zointersport kan zich in Zwitserland of Oostenrijk aan deze gezonde bezigheid wijden. De leden der afdeeling Haarlem van de Ned. Reisvereeniging zijn echter al dankbaar, dat zij in het besneeuw de duinlandschap achter Kraantje Lek in staat worden gesteld, de eerste beginselen van de Ski-sport te be oefenen. zeer gering en het zou ons dei-halve niet ver wonderen, wanneer het bericht uit Zurich ten aanzien van een bestuurs„besluit" nog nadere aanvulling, zoo niet rectificatie van noode had. Daar zullen wij even op wachten en intusschen in overeenstemming met wie- lersportkringen in alle landen, uitgezonderd dan Frankrijk, onzen van de Vijver als we reldkampioen blijven beschouwen. 200yards wereldrecord van Jopie Waalbergerkend Veroverd drie nieuwe wereldrecords Willy den Ouden één Jopie Waalberg. 1936 te Amsterdam was dus eigenlijk nog geldig. De Deensche zwemster heeft thans aan alle onzekerheid een eind gemaakt en niet alleen Naar wij vernemen heeft de' F.I.N.A. den tijd van den tijd van Jopie Waalberg, toen zij op 2 November in het A.M.V.J.-zwembad te Amsterdam tijdens de onderlinge wed- wedstrijden van de Amsterdamsche Dame? Zwemclub de 200 yax-ds schoolslag aflegde in 2 min. 41.4 sec. als wereldrecoi-d erkend. Naar men weet bestond er op deze afstand geen Nederlandsch en geen Europeesch re cord. ontnomen Uit Kopenhagen: Ragnhild Hveger verbeterde Zondagavond de wereld records over 300 meter, 400 meter en 440 yards borstcrawl door deze afstan den resp. af te leggen in 3 min. 49.9 sec., 5 min. 11 sec. en 5 min. 12.8 sec. Zij startte voor een recordpoging op de 440 yards. Men herinnert zich, dat zij dit wereld record reeds op haar naam heeft met een tijd van 5 min. 14 sec., gevestigd op 31 Augustus van dit jaar te Aarhuus. Dit record is even wel ïxog niet door de F.I.N.A. eiikend, in ver band met het feit, dat de Deensche zwemster bij deze recordpoging zou zijn gegangmaakt. Het wereldrecord van Tini Wagner met een tijd van 5 min. 22 sec., gevestigd op 16 Mei heeft zij het wereldrecord over 440 yards ver beterd, doch zij slaagde er tevens in, de records op de tusschen-afstanden, 300 en 400 meter, omlaag te brengen. Het wereldrecord over 300 meter stond op haar naam met een tijd van 3 min. 50.1 sec., gemaakt op 5 Maart van dit jaar te Kopen hagen. Ragnhild Hveger heeft hier dus 0.2 sec., van afgehaald. De vorige recordhoudster was Willy den Ouden met een tijd vair 3 min. 50.4 sec., ge vestigd op 1-0 September 1935 te Aarhuus. Ook het wereldrecoi-d over 400 meter stond op naam van de Deensche zwemster, n.l. met een tijd van 5 cnin. 12.4 sec., gemaakt op 14 November van dit jaar te Berlijn. Ragnhild Hveger.

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 9