Bloemen v. Kerstmis? «fl v.Empelen 1 Brandstoffenhande „De Spaarnestad Waies-Anthraciet Sistees Wales Wales DINSDAG 14 DECEMBER 1937 HAARLEM'S DAGBLAD 2 .Jacob van Leiiiiep''. Tooneeluitvoering door jongere krachten. Men schrijft ons: De Haarl. Tooneelvereeniging „Jacob van Lennep". die in hoofdzaak haar leden onder den winkelstand heeft, heeft de bakens moe' ten verzetten en zich gereorganiseerd, ten einde zich aan te passen aan de gewijzigde omstandigheden van den middenstand. De jongere groep werkende leden zal in sa menwerking met eenige oudere ervaren le den een tooneelvoorstelling geven op Dinsdag 21 December a.s. in de gerestaureerde zaal van den Haarl. Kegelbond, waar het nieuwe uitgebouwde toon eel het mogelijk maakt, een behoorlijke tooneelvoorstelling te geven, te meer daar de Kegelbanen voor dien avond zijn gesloten. De jongere groep dezer wer kende leden zal onder leiding van den jeugdi gen regisseur F. du Mee opvoeren het klucht spel in drie bedrijven „Muggen om de Kaars" van Han de Wilde. Daarmede hopen zij een nieuw geluid en frisschen geest in de vereeni- ging te brengen, ten einde het mogelijk te maken, dat „Jacob van Lennep" het volgend jaar haar 30-jarig bestaan op waardige wijze kan vieren. De vereeniging heeft daar alleszins reden voor, daar zij in dit tijdperk zoowel de eer van haar naam, als van Haarlem en Ne derland heeft hooggehouden door meer dan zestig prijzen te behalen op nationale en in ternationale tooneelwedstrijden. De rolverdeeling van „Muggen om de kaars" is als volgt: Frans, de heer J. van Dongen, Gerard, de heer F. du Mee, Toon, de heer J. Lubbers, Bertha, een struische manhaftige sollicitante, mevr. J. Lubbers; Ans een intelli gente dito, mej. Th. Bouwmeester; Emmy een veeleischende dito, mevr. Jo Bennik; Jo, een zeer ideale dito, mevr. Annie Bouman. Na afloop is er bal onder leiding van den conférencier Frans du Mee, met medewerking van het orkest The Moonlight Serenaders. Het tweede halfjaar zal beginnen met een tooneelvoorstelling in den Stadsschouwburg, daarna volgend het 29ste jaarlijksch bal- masqué en een slottooneelvoorstelling ge volgd door bal. GEHEELONTHOUDERSZANGKOOR. Hier ter stede is op initiatief van het Cen traal Drankweer Comité een Geheelonthou derszangkoor opgericht. Men acht het noodlg maar ook nuttig dat in een stad als Haarlem de drankbe strijders van verschillende richtingen zich ook in een zangkoor vereenigen, teneinde de onderlinge band tusschen de leden te ver sterken. Het koor is neutraal. Dezer dagen vond de eerste repetitie plaats onder leiding van den heer A. Moorhoff te Haarlem, die het directeurschap aanvaard heeft. Eveneens is een voorloopig bestuur ge kozen, bestaande uit de heeren C. van Eykern, voorzitter, S. J. Vester Sr., penning meester en mej. Ans v. d. Hoff, secr. De eerstvolgende repetitie op 17 December a.s. vindt nog plaats in het ..Kleuterhuis" aan de Lange Lakenstraat 18 alhier Voor het lidmaatschap van het koor is het niet noodzakelijk, dat men aangesloten drankbestrijder is wel echter, dat men zelf geheelonthouder is. Voor werkloozen is een speciale contributie regeling getroffen. KINDERVOEDING Door „Kindervoeding" werden in de week van 6 tot 11 December 1937 verstrekt 6767 por ties warm eten, n.l. in lokaal Eemstraat 1161. Overtonstraat. 1710. Zoetestraat 1403, Kam perstraat S'95, Byzanthiumstr. 736, Buitengew. Onderw. 666, Voorm. Spaarndam 196. GEMENGD KOOR „POLYHYMNIA" KERKCONCERT. Op Donderdagavond 16 dezer zal het ge mengd koor ..Polyhymnia", met medewerking van het dubbelmannenkwartet Aurora", een Kerst-concert geven in de verwarmde Nieu we Kerk aan het Nieuwe Kerksplein, alhier. Als solisten werken aan het concert mede mevrouw Trude Westeroueh van Meeteren, sopraan, en de heer Jac. Bonset, organist. EXAMENS. Geslaagd voor Nederlandsche Laai en Let terkunde M. O. mej. E. J. Beelen, te Haar lem. Aan de Vrije Universiteit is geslaagd voor het doctoraal examen rechten de heer J. de Graaf, te Zeist. Aan de Gem. Universiteit te Amsterdam zijn geslaagd voor het candidaats-examen rechtsgeleerdheid de heeren W. F. van Leeuwen en L. S. D. Steenveld. Bevorderd tot accountant de heer R. Hey- ligers. Maakt aan CARL v. EMPELEN „den bloemenspecialist", Uw wenschen kenbaar; hij zorgt voor iets aparts enniet duur Bloemenmagazijn, Binnenweg 18, Heemslede, Telef. 28080. (Adv. ingez. Med.) AGENDA Heden: DINSDAG 14 DECEMBER Gem. Concertzaal: Derde Concert Haai"l. Bachvereenigingen, 8.15 uur. N.V. Eigen huis en Tuin. Buitengewone alg. vergad. van aandeelh. Kenaupark 5. 4.30 uur. Gouvernementsgebouw: Prov. Staten. 11.30 uur. Palace Filmac: 115 uur: Doorloopend 50 minuten wereldnieuws. Frans Hals Theater: Vloeibaar Goud. 2.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt Theater: De Goede Aarde, 2.30 7 en 9.15 uur. Luxor Sound Theater: De raadselachtige mr. Moto. 2.30, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: De Purperen Mantel, 7 en 9.15 uur. Teyler's Museum, Spaame 16. Geopend op werkdagen van 11—3 uur, behalve 's Maan dags. Toegang vrij. WOENSDAG 15 DECEMBER Palace Filmac: 115 uur: Doorloopend 50 minuten wereldnieuws. Bioscoopvoorstellingen 's middags en des avonds. VOOR DEN- -POLITIERECHTER De kindermishandeling in Haarlem-Noord. Maandag maakten wij melding van een geval van kindermishandeling, dat voor den politierechter had gediend en eindigde met de veroordeeling van verdachte tot een maand gevangenisstraf onvoorwaardelijk. Door uitlatingen van omwonenden was de politie ter oore gekomen, dat een vrouw, die als huishoudster woonde bij een weduwnaar in Haarlem-Noord, waar eenige kinderen waren, enkelen dezer slecht zou behandelen. Speciaal gold dit een 7-jarig dochtertje van den man en een 5-jarig zoontje der vrouw. Den eersten tijd, dat de vrouw daar in huis was, schijnt het goed gegaan te zijn, maar dezen zomer trok het de aandacht, dat de kinderen dikwijls huilden en men hoorde, dat er geslagen werd. Later is gebleken, dat de vrouw bij voorkeur de kinderen met een riet of stok op de armen sloeg, na hun bevolen te hebben de handen op den rug te houden en dit verklaart, dat de dokter, die in September 1.1. de kinderen onderzocht, constateerde, dat polsen en armen waren gezwollen en blauwe plekken vertoonden. Evenwel werden ook slagpen op andere lichaamsdeelen toegebracht, immers de dok ter constateerde ook bloeduitstortingen onder den schouder en op de beenen, terwijl het meisje een wondje onder het oog had. Over het geheel, zei de dokter, maakten beide kinderen den indruk van een paar mar telaartjes; ze zagen er ellendig uit. Dat het niet in de natuur van het meisjes althans lag (over het jongetje kunnen we niet oor- deelen, want het was niet aanwezig) om er zoo uit te zien, bleek thans wel, nu het kind een paar maanden in het kinderhuis een goede verzorging geniet; het was een blozend en welgedaan meisje, dat voor den rechter verscheen. Begrijpelijk is, dat het in de vreemde omgeving van de rechtzaal niet erg spraakzaam was, ook niet, toen verdachte op last.van den rechter de zaal had verlaten, teneinde te voorkomen, dat het kind uit vrees voor de vrouw, die voor tweede moeder door ging, niet zou durven spreken. Op de vragen van den rechter of zij ge slagen was, antwoordde het echter bevesti gend. Er was ook gezegd, dat het meisje, ofschoon eerst 7 jaar, door de vrouw aan allerlei hui selijke werkzaamheden werd gezet, alvorens naar school te gaan, maar daarvan is niets gebleken. De vrouw beweerde, dat de kinderen van de trap waren gevallen, wat de aanwezigheid der blauwe plekken zou moeten verklaren, maar ve dokter was van meening, dat ze door slagen waren veroorzaakt. Evenwel gaf de vrouw toe, dat zij de kinderen wel eens had geslagen, ook wel met een stokje, maar dat zou uitzondering zijn geweest en een volg deels van de omstandigheid, dat de kleinen wel ondeugend waren, deels dat zij tengevolge van zekere omstandigheden in over prikkelden toestand verkeerd had. Het schijnt, dat de vader van het meisje er niet mee accoord ging, dat de kinderen getuchtigd werden, want eens toen hij thuis kwam en er een strafoefening had plaats gehad, zou er hoogloopende ruzie geweest zijn. Wat feitelijk de vrouw bewogen heeft op deze beide kinderen zoo gebeten te zijn. terwijl omtrent mishandeling vande ande ren niets is gebleken, althans ter zitting niet, bleef onopgelost; op een vraag daaromtrent bleef de vrouw het antwoord schuldig; zij beriep zich op haar zenuwachtigheid.; Dat de kinderen, toen de politie zich met het geval bemoeide, in een deplorabelen toe stand verkeerden, wat de dokter reeds had verklaard, bleek overtuigend uit foto's toen ter tijd van de kinderen gemaakt en ter terechtzitting aanwezig. Vergeefs trachtte de vrouw voor den rech ter den schijn aan te nemen, alsof zij het meisje in haar hart zeer genegen was, door het zoodra ze het zag, quasi vriendelijk toe te knikken en het bij den naam te noemen; het meisje reageerde er niet op, en uit niets bleek, dat het blij.,was de vrouw te zien Die zoogenaamde liefdesuiting maakte dan ook niet den minsten indruk op den rechter noch op den officier, die beiden er hun ver ontwaardiging over uitten, dat de kinderen op zoo liefdelooze wijze waren bejegend, zoo dat van eenige verzachtende omstandigheid geen sprake was. VOORBEURS TE AMSTERDAM. De handel op de wisselmarkt te Amsterdam was hedenmorgen van geringe proporties en de meeste deviezen werden tegen weinig ver anderde prijzen verhandeld. De Britsche pon den bewogen zich aanvankelijk tusschen 1/48.98 3/4. Veel materiaal was echter niet voorhanden en toen later op den morgen het egalisatiefonds als kooper optrad tot den iprijs van 8.98 V2 waarbij het slechts weinig materiaal kreeg toegewezen, sloot de markt zich onmiddellijk aan en werd nadien ge handeld tegen 8.98J/28.98 9/16. Duitsche mar ken waren 72.4772.48. De Amerikaansche dollars waren 1.79 11/161.79 3/4. De stem ming voor het Amerikaansche devies was on danks de vrijwel onveranderde koers toch eerder aan den gedeprimeerden kant. Fran- sche francs bewogen zich tusschen 6.10 1/4 6.10 3/4. Belga's waren 30.5730.58, Zwitser- sche francs 41.5841.59. De reactie in Wall- street werd op de niet-officieele vroegbeurs kalm opgenomen. De Amerikaansche waar den werden wat lager afgedaan. Voor locale fondsen waarin slechts weinig omging was de stemming prijshouden. Over het algemeen werd gehandeld op ongeveer het hoogste peil van gisteren. MARKTBERICHT. Bodegraven, Dinsdag. Aangevoerd 168 partijen Goudsche kaas,, Stuks 68040 K.G. Prijs met R.M., le soort 27.50 tot 29. 2e soort 25.50 tot 26.50. Handel: matig. WISSELKOERSEN AMSTERDAM. 10.15 l Londen 8.98 5/16. Berlijn 72.46'/=. Parijs 6.10'/=. Brussel 31.56. Zwitserland 41,58. New York 1.79%. 12.— v Londen 8.98 5/16. Berlijn 72.47'/=. Parijs 6.10'/=. Brussel 30.57'/=. Zwitserland 41.58)4. Kopenhagen 40.05. Stockholm 46.30. Oslo 45.10. New York 1.79 1/16. Praag 6.32'/». Bankpapier 7.45. De Bilt voorspelt: Krachtigen tot matigen Zuidelijken tot Westelijken of Noordwestelijken wind, zwaar bewolkt met tijdelijke opklarin gen, kans op regen of natte sneeuwbuien, temperatuur om het vriespunt des nachts, overdag weinig verandering in temperatuur BAROMETERSTAND Hoogste 761.8 m.M, te Isafjord. Laagste 733.3 m.M. te Holyhead. In de luchtdrukverdeeling kwam betrekke lijk weinig verandering. De hooge druk in het Noordoosten trok zich nog iets terug, die in het Noordwesten nam in beteekenis toe. De depressie over de Britsche eilanden werd dieper en verplaatste zich iets Oostwaarts, den laagsten barometerstand meldde heden morgen Holyhead met 733.3 m.M.. de hoogste werd gevonden te IJsland met 761.8 m.M. te Isafjord. Vrijwel het geheele waarnemingsge bied verkeert onder invloed van de depressie. In de Oostelijke helft waaien Zuidelijke, in de Westelijke helft Noordelijke winden. De lucht is zwaar bewolkt tot betrokken met in Frankrijk en op de Britsche eilanden regen buien. De hooge Alpentoppen zijn door wolken omgeven met sneeuw en matige winden, de temperatuur is er 10 a 14 graden onder nul. De vorst trok uit Frankrijk geheel terug; overigens kwam in de temperatuurverdeeling niet veel verandering. Voor onze omgeving werd aanvankelijk af nemende en tot Westelijke of Noordwestelijke ruimende wind verwacht met kans op natte sneeuwbuien. Des nachts bestaat de kans, dat de temperatuur plaatselijk onder het vriespunt daalt, overdag wordt weinig verandering in temperatuur verwacht. BAROMETERSTAND Hedenmorgen 10 uur 740 m.M. Stand van gister 749 m.M. Neiging; Achteruit. Opgave van: CAREL v. HUIZEN, Opticien KI. Houtstraat 13 Tel. 14112 HOOG WATER TE ZANDVOORT Woensdag v.m. 0.12 uur; n.m. 12.30 uur. Strand berijdbaar van 5.1510.30 uur. Belangrijke telefoonnummers: Politie: 11850. Brandweer: 15333. Ongevallendienst (Brandweerkazerne) Ged. Oude Gracht: 14141. in diverse kleuren v.a. f 7.95-f 15.75 Sportmag. Cretha de Bruyn Haarlem,Twynderslaan 7,1e!. 15116 (Adv. ingez Med.) PROVINCIALE STATEN. Hedenmorgen half twaalf kwamen de Pro vinciale Staten wederom in openbare verga dering bijeen voor de wmterzitting. Tot lid van de Commissie van bestuur der Provinciale Ziekenhuizen vanNoord-Holland werd herkozen de heer J. Valkering Tzn. De heeren Dr. ir. Th. van der Waerden en K. ter Laan werden herkozen als leden van den Raad van Toezicht op de Provin cialen bedrijven. De overige agendapunten werden commis soriaal gemaakt. De vergadering werd verdaagd tot Dinsdag 28 December, des morgens half twaalf. „De vloed komt op,: Een mooie publicatie van de Oxfordgroep. „De vloed komt op". Dit is de titel van een 50 bladzijden groote publicatie in photogravure, die deze week verschijnt en verkrijgbaar zal zijn in alle Hollandsche boekwinkels, krantenkiosken enz. Honderden foto's in deze publicatie spreken van den groei en de boodschap van de door Frank Buchman in 1921 gestichte Oxfordgroep en van haar geschiedenis in Ne derland en de geheele wereld. De eerste bladzijden getuigen in beeld van manifestaties van menschelijke krachten, van mislukte conferenties, waarvan het resultaat niets dan een steeds grooter wordende ver war ring is. Tegenover dit falen van het menschelijk vernuft rijst nieuwe hoop in tal van landen, waar menschen hebben besloten „God's plan" te volgen. Andere bladzijden geven dan beel den uit vele gedeelten van de wereld, o.a. van nationale betoogingen van de Oxford groep in Engeland en Amerika en van de internatio nale betooging in Utrecht, (de Pinkster bijeenkomsten van dit jaar). Op een dezer bladzijden is opgenomen de uiting van dr. J. A. N. Patijn, minister van buitenlandsche zaken: „Mijn blik op mijn medemenschen, op mijn werk, op het heele le ven is veranderd door wat ik in de Oxford groep ervaren heb", De tweede helft van het boek voert den lezer naar alle hoeken van onze samenleving en toont hem den gang van een Christelijke revolutie in het maatschappelijk leven: in de industrie, den landbouw, het gezin, de kerk. Bladzijden worden gewijd aan de oplossing van werkstakingen en wrijving in het be drijfsleven door samenwerking van de werkge vers en werknemers, die zich allen door God laten leiden. Veel aandacht wordt gewijd aan de funda- menteele beteekenis van het gezinsleven: „Zij die een gezin bouwen, bouwen een volk" is het motief van dit gedeelte. De mislukking van het gezinsleven beteekent de ontbinding van de wereld. Dit boek, vol prachtige foto's voert oils dan verder over alle gebieden van het leven: het medisch gebied, de nationale gezondheid, de pers, de film en de radio enz. „De vloed komt op" werd, zooals alles in de Oxfordgroep gedaan wordt, samengesteld door een aantal vrijwilligers die al hun tijd aan dit werk gaven en geen financieele ver goeding ontvingen. Deze publicatie verschijnt ook in het En- gelsch, Fransch, Duitsch, Spaansch, Noorsch, Deensch, Zweedsch en Finsch en er is ook een speciale uitgave gemaakt voor de Ver- eenigde Staten van Noord-Amerika. De eerste druk van deze uitgave beloopt tezamen meer dan een millioen exemplaren. Een goed teeken voor de belangstelling in ons land moge wor den gevonden in het feit, dat het grootste I deel van den eersten druk in het Hollandsch, van 100.000 exemplaren reeds is voor-verkocht. Een 40-jax-ig huwelijk. J. B. Schuil en mevrouw A. SchuilHol. Morgen, Woensdag, zal het veertig jaar ge leden zijn dat onze tooneelcriticus de heer J. B. Schuil en mej. Amalia Hol, dochter van den toonkunstenaar Richard Hol, in den echt werden verbonden. De heer en mevrouw Schuil zijn sinds een paar dagen op reis: wij verne men evenwel dat zij Vrijdag terug zullen kee- ren. Buiten hun medeweten veroorloven wij ons toch maar de vrijheid, aan het feit in hun beider leven ruchtbaarheid te geven en hun tegelijkertijd onze hartelijke gelukwen- schen aan te bieden. Dat het voor hen beiden een dag van zeer gelukkig herdenken zal zijn weet ieder die hen kent en dat zijn er zeer velen, in Haarlem zoowel als daarbuiten. Die weten ook dat hun huwelijksgeluk zich ook naar buiten geuit heeft in hun groote en in nige belangstelling voor eikaars werk: het geestdriftig dienen van de Kunst. Dat beiden daarin zoo groot succes hebben mogen be halen: Schuil als tooneelschrijver, tooneelcri ticus en schrijver van jongensboeken, zijn vrouw als zang-paedagoge, hebben zij zeker ook in hooge mate aan elkaar te danken. In schouwburgen en concertzalen gelijkelijk kent men belden als trouwe comparanten en hoe vaak heeft schrijver dezes hem wel met geest drift over de muziek en haar over het tooneel hooren spreken. Na veertig jaar is beiden tevens nog immer het geluk beschoren dat hun belangstelling jong en frisch is gebleven, dat zij het nieuwe met volle belangstelling en zoo vaak met enthousiasme begroeten en dat hun mede leven met de jeugd onverflauwd is. Heel veel hebben zij voor jongeren gedaan, heel veel ar beid is in de gezellige woning in de Tuinwijk laan door beiden met altijd weer even groote toewijding en hartelijkheid verricht alleen om jonge menschen te helpen, wier omstandig heden hun carrière bemoeilijkten. Daar spre ken zij niet over, maar dat weten wij van zoo- velen, die met eerbied en liefde van hen spreken. E11 dat Schuil voor dit blad sinds zoo lange jaren zooveel voortreffelijk werk heeft kunnen doen onze lezers kennen en waar- deeren het daarvoor danken wij ook zijn vrouw. Dat beiden nog vele gelukkige jaren bescho ren mogen zijn wenschen wij hun van harte toe. Vrijz.-Dem. Bond. Huwelijksrecht en -onrecht. Maandag 13 December sprak mevr. Mr. B. Bakker-Nort, lid van de Tweede Kamer, in een bijeenkomst van leden en genoodigden van den Vrijz.-Dem. Bond, over „Huwelijks recht en onrecht". De vergadering had plaats in hotel Lion d'Or te Haarlem en was druk be zocht. Spreekster schetste de thans nog geldende huwelijkswetgeving welke van 1838 dateert, als volkomen verouderd en reeds lang niet meer in overeenstemming met ons rechts gevoel. Dit behoeft geen verwondering te wek ken, wanneer men zich rekenschap geeft van de in de laatste eeuw zoo sterk gewijzigde positie van de vrouw in het maatschappelijk leven. Natuurlijk werden in de praktijk de verhoudingen anders, terwijl ook de recht spraak zich zoo veel mogelijk heeft aange past. De rechter moet zich echter tenslotte houden aan de wet, ook al voelt hij deze per soonlijk als onrechtvaardig. De moeilijkheden doen zich in den regel pas gevoelen bij de hu welijken, die mislukt zijn. Met tal van voor beelden uit de praktijk toonde mevr. Bakker- Nort aan, tot welke misstanden de huidige wetgeving leidt, waarbij zij ook vooral aan dacht wijdde aan de belangen der kinderen. Uitvoerig stond zij stil bij de verschillen van opvatting omtrent het echtscheidingsvraag- stuk. Ook de Vrijzinnig-Democraten beschouwen het huwelijk als een verbintenis voor het le ven. Er zijn echter gevallen, waarin ontbin ding beter is den handhaving van een on draaglijk geworden band, niet in het minst ook voor de kinderen. De praktijk van nu, waarbij langs een achter-deur scheiding bij wederzijdsch goedvinden mogelijk wordt, acht zij verkeerd. Daarentegen moet het mo gelijk zijn om, b.v. na langdurige krankzin nigheid, echtscheiding te verkrijgen. De spreekster wees ook nog op de in Engeland en Amerika bestaande familierechtbanken, waar bij een scheiding eerst kan worden uitgespro ken na mislukking van een verzoeningspoging en het verloop van een zekeren termijn daar na. Dit bevordert den ernst van het huwelijk en voorkomt lichtzinnig sluiten en ontbinden ervan. De Vrijzinnig-Democraten ijveren voor de rechtsgelijkheid van man en vrouw in elk op zicht. Zij meenen dat daardoor het zedelijk peil van ons volk zou worden verhoogd. Ver wezenlijking van al onze idealen op dit punt zal thans nog niet mogelijk zijn. Spreekster hoopte echter, dat de tegenwoordige minister van Justitie het bestaande ontwerp-Donner, dat veel verbetert, opnieuw in de Kamer zal brengen. De onderwijzersopleiding:. Statistische gegevens. Aan gegevens van het Centraal Bureau voor de Statistiek ontleenen wij: Het aantal kweekscholen bleef in 1937 on veranderd, het bedraagt 90, waarvan er 7 ongesubsidieerd zijn. Het aantal leerlingen in opleiding voor de onderwijzersakte daalde van 5.948 in 1936'37 tot 5.339 in 1937'38. Deze achteruitgang met 609 leerlingen vindt zijn verklaring in het feit, dat het vertrek van de kweekscholen de toelating tot de kweekscholen belangrijk over trof. De bezetting der 3 leerjaren van de on derwijzersopleiding bedroeg op 1-6 September 1936 achtereenvolgens: 1.640, 1.812 en 2.496. De leerlingen van het relatief sterk bezette 3e leerjaar verlieten in 1937 voor het meeren- deel de kweekscholen. De toelating bleef bij dit verftrekcijfer ten achter, zoodat de totale schoolbevolking verminderde. Het aantal opleidingen voor de hoofdakte bedraagt thans 74. waronder 21 niet van Rijkswege gesubsidieerde. Verleden jaar be droegen deze aantallen respectievelijk 75 en 22. De wijzigingen voltrokken zich uitsluitend bij de ongesubsidieerde opleidingen. Uit de statistiek verdwenen er 3. Het aantal leerlingen der opleidingen voor de hoofdakte daalde van 2.863 in 1936'37 tot 2.802 in 1937—38. Ook het aantal docenten liep terug. Op 16 September 1937 waren er aan de gezamenlijke kweekscholen 996 docenten verbonden tegen 1.048 een jaar te voren. Het aantal normaal lessen bleef in 1937 onveranderd en bedraagt 14. FR. VARKENMARKT 6—10 Spaame bij Viaduct. TELEFOON 1—4—1—6—4 DOOR EIGEN IMPORT VAN SPECIALE PRIJZEN Goedkoope Wales „CORNNIC" 20/30 ƒ2.40 „CORNNIC" 15/20 ƒ2.05 I» Veel warmte - weinig asch. Afm. Ill 22/35 ƒ2.60 Afm. IV 15/20 2.20 A»n. Ind. IV 8/15 1.65 1 kit geeft evenveel warmte als 154 kit andere. Afm. 22/35 2.75 Afm. 15/10 2.30 Prijzen inclusief omzet- belasting. WIJ BEZORGEN OOK 1 H.L. (Adv. Ingez. Med.) /CHEEP/ f T'JMNCINS HOLL.-AMERIKA LIJN. Rotterdam, Rott. n. N.-York p. 12 Lizard. Lochmonar, Rott. n. Vancr. 16 te Curacao verwacht. Binnendijk, Galvest. n. N.-Orleans 11 te Tampa. Delftdijk, 11 v. Rott. te Vancouver. Maasdam, N.-York n. Rott. 11 v. Boston. Nebraska, Vanc. n. Rott. 9 te Portland (O.) Beemsterdijk, Rott. n, Baltimore, pas. 12 Dungenes. Lochkratine, Vanc. n. Rott. 11 te Glasgow. Veendam, 12 v. N.-York te Rotterdam. Volendam, 11 v. N.-York n. Rotterdam. Rotterdam, Rott. n. N.-York 11 v. Souhptn. Drechtdjjk, Rott. n. Vancouver 12 te Ldn. Breedijk, Rott. n. Tampico 11 te Vera Cruz. Delftdijk 11 v. Rotterdam te Vancouver. Spaarndam 12 v. New-York te Rotterdam. HOLLAND—AFRIKA LIJN. Algorab (u.) 11 van Dakar. Nijkerk 13 van Hamburg te Amsterdam. Meliskerk (th.) 12 te Genua. Bloemfontein (th.) 12 te Port Natal. Jagersfontein (th.) pas. 12 Ouessant. Boschfontein (u.) pass. 12 Ouessant. KON. HOLLANDSCHE LLOYD. Eemland 13 van Hamburg te Amsterdam. Waterland (u.) 10 v. Santos. Zaanland (u.) 11 v. as Palmas. KON. NED. STOOMBOOT MIJ. Bodegraven, Chili n. Amst. via Lvp., 12, 180 m. W. v. Land's End. Nereus, 13 v. Amsterdam te Odense. Perseus, Stettin n. Amsterdam pas. 13 Brunsbuttel. v. Rensselaer, Param, n. Amst. 13 v. Ply mouth via Havre. Telamon, 12 v. Stamboul te Dikili. Venezuela, 9 v. W.-Indië te Cristobal. Venus, Venetië n. Amst. 13, 70 m. ZW. v. Ouess. Titus, Susa n. Granton p. 11 Gibraltar. Vesta 11 van Thessalonika n. Cavalla. Vulcanus, Catacolo n. Amstm. p. 11 Gibr. Achilles 12 v. Hamburg n. Amsterdam. Agamemnon Rott. n. Oran p. 12 Dungeness. Ajax Rott. n. Oron p. 11 Gibraltar. Alkmaar Amst. n. Chili 10 te Cristobal. Ariadne Kopenhagen n. Amst, p. 12 Brunsb. Atlas 9 v. Curacao n. Maracaibo. Aurora 11 v. Lissabon n. Genua. Berenice Amst. n. Guatemala p. 12 Beachy Head. Ceres Rott. n. Tanger p. 12 Dungeness. Cottica Amst. n. N.-Indië p. 11 Beachy Head. Crijnssen 12 v. Amsterdam te Hamburg. Deucalion Rott. n. Tunis p. 10 Gibraltar. Dido 8 v. Curaqao n. Ciudad Trujillo. Douro 11 v. Amsterdam te Oporto. Ganymedes 11 v. Haifa n. Rotterdam. Juno 11 v. Stamboul te Bourgas. Merope 12 v. Livorno te Catania. Midas 5 v. Curasao n. Ciudad Trujillo. Odysseus 12 v. Amsterdam te Gdynia. Orestes 11 v, Hamburg n. Antwerpen. Orion 12 v. Algiers n. Lissabon. Orpheus 12 v. Aarhuus n. Amsterdam. Pluto 10 v. Odense te Gdynia. Rhea 12 v. Susak n. Zari. Saturn us 12 v. Antwerpen te Amsterdam. Theseus 1 v. Amsterdam te Kopenhagen. Sim. Bolivar Amst. n. Barbad. p. 11 Beachy Head. Tiberius Izmir n. Amst. p. 11 Gibraltar, ROTTERDAMSCHE LLO YD ïndrapoera (u) p. 12 Kaap del Armi. Brastagi (t) p. 12 Perim. Kedoe (t) 12 te Marseille. K. Agoeng (u) 12 te Belawan. K. Baroe 13 v. Batavia te Rotterdam. K. Nopan (u.) p. 13 Pt. de Galle. Sitoebondo (u.) p. 13 Ouessant. Marken 12 v. Batavia te Rotterdam. Blitar 11 v. Batavia n Rotterdam. STOOMVAART MIJ NEDERLAND rarakan (t) 13 van Sabang. Ijikandi (t) 13 van Suez. Poelau Roebiah (u) n. 12 Beachv Head. ROTTERDAM—ZUID-AMERIKA LIJN. Alhene 12 v. B. Ayres te Rotterdam. Alwaki (u.) 12.40 m. ZZW v. Niton.

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 2