Haarlem's Dagblad Max Euwe. Muggenkrachf. Inbraak te Rotterdam opgehelderd. BERICHT Het belangrijkste 55e Jaargang No. 16714 Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courant-Uitgaven en AJgem. Drukkerij N.V. Bureaux: Groote Houtstraat 93, bijkantoor Soendaplein 37. Postgirodienst 38810. Drukkerij: Zuider Buiten Spaarne 12. TelefoonDirectie 13082, Hoofdred. 15054 Redactie 10600, Drukkerij 10132, 12713 Admin. 10724, 14325. Soendaplein 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directie: P. W. PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM Donderdag 16 December 1937 Abonnementen per week f 0.25. p. maand f 1.10. per 3 maauden f 3.25. franco per post f 3.55. losse nummers 6 cent per ex» Advertentiën1-5 regels f 1.75, elke regel meer f 0.35. Reclames f 0.60 per regel. Regelabonnemcntstarieven op aanvraag. Vraag en aanbod 1-4 regels f 0.60. elke regel meer f 0.15. Groentjes zie rubriek. Gisteren heeft Euwe de negenentwintigste partij gewonnen van de schaakmatch, die' hem zijn kortstondig wereldkampioenschap heeft gekost. Volgens de deskundigen heeft hij dat in zijn besten, voor tref felijksten stijl ge daan. Hij toonde zich weer op het hoogtepunt van zijn kunnen. Als men de resultaten van al de 29 gespeel de partijen in aanmerking neemt is de stand nu 17V2llJ/2 in Aljechin's voordeel en ik zou deze verhouding toch nog wel eens even naar voren willen brengen omdat zij bewijst dat Max Euwe zijn tegenstander toch wel degelijk een zwaren strijd heeft gegeven. Men kan erbij voegen; hoeveel schakers ter wereld zouden in staat zijn een dergelijke prestatie tegen Aljechin te leveren? Hun aantal is zeker miniem. Euwe behoort ongetwijfeld nog steeds tot de allersterksten onder de grootmeesters en wellicht zullen de eerstkomende jaren be wijzen, dat hij zeker niet lager dan nr. 2 ge rangschikt mag worden, ondanks al de am bities van een Capablanca, Flohr, Botwinnik en Reshevsky, die zich nu als uitdagers van den herboren wereldkampioen Aljechin doen gelden en daarbij sterker op denvoorgrond schijnen te komen dan de pas verslagen Ne- derlandsche grootmeester. Het groote publiek schijnt deze dingen niet te beseffen. Het heeft zich gedragen zooals groote publieken zich ten allen tijde gedra gen hebben: eerst heeft het Euwe's succes luidruchtig toegejuicht en nu de tegenslag is gekomen heeft het zich heelemaal van hem afgewend. Max Euwe heeft dezer dagen on getwijfeld wel eens gedacht aan een vermaard Fransch kernwoord: Ni eet excès d'honneur, ni cette indignité. En met recht kan hij dat gedaan hebben, want in de dagen van glorie, nu juist twee jaar geleden, heeft hij zich een even bescheiden overwinnaar getoond als thans een goed verliezer, hetgeen den gentle man kenmerkt, die tevens de ware sportsman ïs. En omdat het spel (hem zoo lief is, omdat zijn belangstelling daarvoor niet verflauwt door een nederlaag, weet hij ook in een vrij- wel-leege zaal zijn uiterste kunnen te toonen en zijn besten vorm terug te vinden nadat de glorie van het wereldkampioenschap hem is ontvallen. Dat bewijst karakter en dat is een voorbeeld voor vele sportsmen op velerlei gebied, die zich narrig, onverschillig, gedemoraliseerd zouden toonen in zulke omstandigheden en bovendien anderen vervelen met eindeloos nakaarten over hun nederlaag, die zij aan pech of uit- vorm-zijn of al dergelijke gezochte redentjes zouden wijten. Zulk optreden is verre van een -man als Max Euwe. Hij is en blijft buitendien verreweg de sterkste schaker dien Nederland ooit bezeten heeft. Men mag nu teleurgesteld zijn over zijn nederlaag, maar het is grove onbillijkheid dat niet te erkennen. Het is evenzeer waar heid als het feit, dathij tot de zeer kleine groep der allersterksten in de wereld, tot de extra-klasse, blijft behooren. En de bewijzen daarvan hoeft men heusch niet te gaan af wachten want de 29ste partij heeft dat alweer bewezen. Hoevelen zijn in staat, zelfs als zij in .hun allerbesten vorm spelen, Aljechin te slaan? Ik zou er ook aan willen herinneren dat Euwe voor de schaaksport in ons land onge ëvenaarde verdiensten heeft, dat door zijn voorbeeld en belangstelling voor de jonge ren het spel een aanhang heeft verworven ais nimmer tevoren zelfs denkbaar was ge acht en dat dit voorbeeld en die belangstel ling even noodwendig, zullen blijven voor de verdere ontwikkeling van al die jonge scha kers. Want er is geen Nederlandsche schaker die Euwe ook maar bij benadering evenaart. Zijn persoonlijk optreden ibeteekent, in in ternationalen zin, een propaganda voor ons land waarvoor wij hem dankbaar mogen zijn inplaats van hem af te vallen nu hij verlo ren heeft. En misschien is voor hem zelf, die zijn beroep altijd trouw is gebleven en nooit zijn leven uitsluitend aan schaken heeft wil len wijden, het wel een goed ding dat dit we reldkampioenschap maar kort van duur is ge bleken. Misschien heeft de godin Fortuna dezen nobelen sportsman wel een tweeden glimlach geschonken door hem te doen verliezen. Wie zal het zeggen? Alleen Euwe weet het, of zal het binnenkort weten. Voor ons blijft hij de zeer groote schaker die hij is en bovendien de gentleman die Nederland steeds zoo vaardig en voortreffelijk weet te vertegenwoordigen. Den nobelen verliezer zij de eere bewezen die hem toekomt. R. P. Parijsche tentoonstelling geen financieel succes. Caillaux, de voorzitter van de financieele senaatscommissie, heeft zich tegen herope ning van de Parijsche wereldtentoonstelling uitgesproken. In deze zienswijze heeft hij een groote meerderheid van den senaat meegekregen. De Intransigeant maakt de voornaamste cij fers van zijn rapport bekend. Hij stelt het bruto tekort op 1300 millioen francs en het totaal aan subsidies op 813 millioen. Er blijft dus een deficit van 480 millioen. Caillaux wijt dit aan het ontbreken van een algemeen plan. De tentoonstelling wist nooit precies waar zij heen ging. Dientengevolge heeft men er veel meer voor uitgegeven dan noo- dig was. De stakingen en een zeker gevolg van de sociale wetten hebben volgens Cail laux de rest gedaan. Men weet, dat de kosten voor heropening officieel op 450 millioen francs worden ge raamd. ((N.R.Ct.) Na den doelwit val van Nanking is de Chineesche fabrieksstad Hankau het volgend der Japanners. Het grootste deel der bevolking heeft Hankau reeds verlaten. (Volgens een wetenschappelijke beschouwing kan een mug zes weken zonder eenig voedsel leven.) Zes weken lang geen „steek" te eten, Is niet bezwaarlijk voor een mug, Dit is belangrijk om te weten, Daar heeft een mensch niet van terug. Merkwaardig toch, aan wat problemen, De wetenschap zich al niet wijdt, Om muggen bij den kop te nemen, Is op zichzelf geen kleinigheid. Ik zou er niet mée durven spotten, Men bestudeert de mug terecht, Geen dierlijk wezen is tenslotte Zoo (dikwijls) aan den mensch gehecht. Dat nietig adderengebroedsel Blijkt heel wat ja zelfs super mans, Zes lange weken zonder voedsel En nog gaat het verheugd ten dans. Jawel, het kan zes weken vasten, Maar als het ondier mij maar ziet, (En dat vind ik het ongepaste) Dan wil d' ellendeling het niet. P. GASUS. Effectenmakelaar heeft twee ton tekort. Brandkast en inbrekers gevonden. Maar het geld is nog zoek. In den nacht van Vrijdag op Zater dag is, zooals men weet, bij de Coöpe ratie „Vooruitgang" aan den Nieuwen Binnenweg te Rotterdam een inbraak gepleegd, waarbij de inbrekers de brandkast, inhoudende 9.000 aan bankpapier en specie, hebben meege nomen. De politie heeft thans enkele „zware jongens", die van deze opzien barende inbraak worden verdacht, gearresteerd. De politie was er, toen zij haar onderzoek begon, al spoedig van overtuigd, dat iemand van het personeel meer van de zaak moest afweten. Het was wel zeer toevallig, dat de boel niet overhoop was gehaald, dat de brand kast met een auto van de coöperatie „Vooruit gang" was vervoerd en dat de ongenoode gas ten blijkbaar precies op de hoogte waren van het feit, dat er een vrij groot bedrag aan loongelden en bankpapier in de brandkast lag. Hoewel er geen aanwijzingen waren vormden al deze toevalligheden een aanknoopingspunt voor de politie en leidden zij tot de aanhou ding van den 39-jarigen chauffeur van de „Vooruitgang", T. M., die verdacht werd in lichtingen te hebben verstrekt. Bij stukjes en beetjes kwamen de rechercheurs verder. In den nacht van Maandag op Dinsdag werd de 49-jarige L. B., rijwielhersteller, aangehouden, die de zaak mee op pooten had gezet. Beide mannen zijn geen bekenden van de politie. Anders staat het met den 32-jarigen reiziger H. D. en zijn broer de 42-jarige bankwerker A. D., met wien B. zich in verbinding had gesteld. Beide broers zijn beruchte „zware jongens", die als inbreker een goede reputatie hebben. - In een pakhuis aan de Spangensche kade, is de brandkast door de politie teruggevonden, die daar tevens twee mannen vond, die doende waren de brandkast op een vrachtauto te leden. Men vermoedt, dat de brandkast in het pak huis is bewerkt en dat de dieven, omdat zij het bovenste deel der brandkast niet heele maal konden openen, zich er van hebben wil len ontdoen. De vrachtauto moest voor dit transport dienst doen. De beide personen, die met de brandkaast bezig waren, de 26-jarige chauffeur W. van E., de huurder van het pak huis, en de 25-jarige chauffeur M. van S., zijn met de brandkast naar het bureau Oostervant- straat overgebracht, waar zij zijn opgesloten. Thans bevinden zich dus in verband met deze inbraak zes personen in bewaring. - Eenigen hunner hebben reeds een volledige bekentenis afgelegd. De nasporingen naar het vermiste geld zijn in vollen gang. Vader en zoon in arrest gesteld. ROTTERDAM, 15 December. Ver gezeld van den officier van Justitie mr. J. S. Loke en den Rechter-com- missaris mr. G. R. W. Kymmell, heb ben de Rotterdamsche commissaris van politie in de afdeeling centrum, de heer P. J. Roszbach, en een inspec teur van den justitieelen dienst van dat bureau een huiszoeking gedaan in het kantoor van de firma V. en S. aan de Wijnhaven te Rotterdam, makelaars in effectten, die sedert eenigen tijd in staat van faillissement verkeeren. Het archief en de geheele administratie zijn in beslag genomen, terwijl de directeur J. J. V. en zijn zoon D. J. V., die op het kantoor de functie van procuratiehouder be kleedde, zijn aangehouden en opgeslo ten. Nadat eenige maanden geleden de zaak failliet was verklaard, heeft de curator in samenwerking met een accountantskantoor een uitgebreid onderzoek ingesteld, waarbij een tekort van ruim twee ton is vastge steld, zonder dat op voldoende wijze kon wor den aangetoond waar het grootste gedeelte van dit- passief was gebleven. De administratie was op zeer gebrekkige wijze bijgehouden en noch de directeur, noch zijn zoon kon eenige opheldering geven. Dit heeft geleid tot het indienen van een klacht, welke op haar beurt weer aanleiding is geworden tot een inval. Reeds sedert 1930 bleek de administratie in de grootste wanorde te zijn. Vast staat dat er in dat jaar reeds een tekort van ruim f 60.000 bestond. Het onderzoek wordt met kracht voortgezet. DE KERST-ENVELOPPE VOOR DE STILLE ARMEN Uitkeering verhoogde brand- stoffeiibijslag. Alleen voor hen, die onder Armenzorg vallen. Woensdag meldden wij, dat met de uit keering van den verhoogden brandstoffen- bijslag de volgende week zal begonnen wor den. Men zal begrepen hebben, dat dit gold voor den verhoogden brands to f f e nb ij slag van hen die onder Armenzorg vallen. Hoeveel zal er in zitten Op het kantoor van den Armenraad ligt een groote stapel briefjes met enveloppen klaar. De inhoud is: Haarlem, Dec. 1937. L. S„ Hierbij hebben wij het genoegen u ingesloten bedrag te doen toe komen, met het oog op de aanstaan de Kerstdagen. Wij hopen, dat u dit bedrag wel zult willen aanvaarden. Het Comité: W. P. VIS, Voorzitter. P. E. BARBAS, Secretaris. Deze briefjes zijn bestemd om met een Kerstgave aan de Stille Armen gezonden te worden. Er is, al kwam reeds veel binnen, nog niet genoeg om aan de personen die daarvoor in aanmerking komen een Kerstgave te bren gen. Verleden jaar werd f 10 per gezin gegeven. Gaarne zou het Comité aan allen f 15 doen toekomen, overtuigd, dat dit geld overal zeer goed besteed zal zijn. Maarhet Comité kan daartoe pas ovex-gaan als het reeds in gezamelde bedrag nog met eenige duizenden guldens verhoogd wordt. Laat ieder die iix staat is een offer groot of klein voor dit goede en mooie doel te brengen en die het tot heden ver zuimde, zich alsnog van zijn plicht kwijten. Tiende verantwoording van bij ons blad ingekomen giften. A. T. f 0.50, fam. H. f 2, C. S. f 1. NNT. f 2.50, Wed. A. A. R. f 2.50, T. J. f 5, J v. G. f 1 J. F. K. 5, J. V. f 2, N.N. f 5.50, Wed. B. f 1 R. L. f 1, N.N. f 1, Mej. H. f 0.25, K. f 0.50, fam. v. S. f 4.50, P. E. B. f 2, Dames R. f 2.50, G. Ch. f 2.50, Mevr. N.N. f 1, X. f 2.50, H. K. f 1.50, fam. W. f 2.50, R. L. f 2.50, N.N, f 2.50, E. H. f 0.25, G. D. J. f 1, Mevr. D. f 1, A. S. f 1, P. P. f 1, K. J. f 10, J. W. N. f 2.50, G. H f 1, C. v. V. f 1.50, fam. T. f 3.50, Mevr. E. f 2, B. R. f 5, Wed. v. S. K. f 3, Mevr. V. f 1 Mevr. v. d. S. f 1, A. B. C. rijwielplaatje) f 1, M. V. G. f 3, Mej. A. v. V. f 0.50, M. Z. f 1. N.N. f 10, H. M. f 1, St. Nicolaasavondcollecte f 2.70, De Domineerclub van zes f 7.50. Blank en Bruin f 2, B. K. f 1, D. A. K. f 1. Mevr. C. v. C. O. te O. f 25, P. en J. f 1.50, Dames G. f 3, N.N. f 0.50, Mevr. Wed. G. f 1, Mej. J. K. f 2.50, Annie f 0.25, 2e H.B.S. B Santpoorter plein Lokaal 23 f 0.50, J. K. f 0.50. H. R. B. f 2.50. B. f 2.50. N N. f 10. N. N. ƒ2.50; J. H. V. ƒ1.— M. B. C. ƒ1.50: M. V. 5.Helpt al wat helpen kan 0.50; H. KI. ƒ1.Van eeix ondersteunde ƒ0.30; van H.-O. 1.—; A. S. 1.—; L. Jos. A. 1.50; J. D. D. P. 50.W. H. M. 12.50; H. L. 10.—; R. B. 10.—; Mevr. P. L. K. 10.—; Afd. Haarlem v. h. Nat. Verbond van Gemeente-Ambtenaren in Nederland 10.—; P. J. P. G. 10.—; J. A. A. O. 10.—; M. H. M. 10.—; W. J. V. 10.—; M. A. v. E. ƒ10.— - Kinderen R. ƒ4.—; R. R. 6.—; Ir. M. 7.50: fam. Z. 5.25; W. H. 5.—; H. den B. ƒ5.—; H. T. J. v. V. ƒ5.—; G. N. T. ƒ5.—; F. W. S. ƒ5.S. A. de G. ƒ5.—; P. K. 2.50; E. de G. 2.50; 'fa. P. v. C.Z. 2.50; A. K.- T. ƒ2.50; J. F. 2.50; P. S. ƒ2.50; Mevr. B.-P. ƒ2.50- Mevr. G. D. v. d. B. ƒ2.50; H. v. d. V. ƒ2.50; Mevr. J. B.-v. Z. 2.50; C. F. H. H. 2.50; O. L. 2,50; H. H. v. A. 2,50; J. S. W. v. A. 1,—; Mej. W. v. 't S. 2.25; Mej. M. D. de V. 2.—; P. H. 1.—; E. J. v. d. M. 1.—; H. P. 1.—; R. G. te H'stede 10.—; IJ.Z. 1.—; M. de G. 1.—; Ringweg 1,—; I. v. d. V. 0.75 Miep 1.—; N. 1,—; W. S. K. 1,50; P. V. 1,fam. v. d. M. 1,50; W. H. 2,50; Mevr. L. C. 1.—; Ali 2,—; P. M. H. 1.—; Jhr. P. v. W. 5,—; W. v. E. 1.—; J. en A. ten H 1,—; Mevr. A. E. F.-S. 2,50; totaal 467.—; vorig totaal 3506.58. Thans zijn in hét geheel bij ons blad ingekomen 745 giften tot een be drag van 3973.58. Ten behoeve van het Comité voor de „Stil le Armen" werd bij de Twentsche Bank ge stort: Mevr. T.T.W. f 20; Jhr. Mr. E. J. S. v. L. f 5; J. T. D. C. f 2.50. Door het Comité ontvangen vaix: Mr. P. F. S. f 10. Het woord is aan Anthonie Donker: Het is een banale waar heid en daarom een onwaar heid, dat er geen grootheid standhoudt voor zijn kamer dienaar; het bedoelt iets ten nadeele der groote mannen te zeggen doch het zegt al leen iets ten nadeele der kamerdienaars. Giften kunnen worden afgegeven aan onze bureaux Groote Houtsti-aat 93 en Soendaplein 37 of géstort wordeix op onze postgirorekening no. 38810 onder vermelding ..Voor de stille armen". Alle giften worden door ons verant woord. Donderdag 23 December zullen de leden der Gymnasiale Letterkundige Ver- eeniging „Amicitia Juncti" opvoeren „De Spooktrein", tooneelspel in drie be drijven door Arnold Ridley, onder regie van Wim Paauxv. De opvoering zal plaats hebben in den Stadsschouwburg. Na afloop wordt een „nafeest" gehouden in de Gemeentelijke Concertzaal. De dansmuziek aldaar zal verzorgd worden door de „Rhythm Maniacs". Hierboven een foto, genomen tijdens een repetitie van het tooneelstuk. De Stille Armen. Het vorig jaar kon het Comité in 978 ge zinnen blijdschap op Kerstfeest brengen. Dit jaar is het aantal Stille Armen nóg groo- ter Krijgt Haarlem een grooter garnizoen Te Den Haag is nog niets bekend. (Van onzen correspondent). 's-GRAVENHAGE, 16 Dec. In verband met het bekend worden dat Amsterdam een gar nizoen zal krijgen hebben wij geïnformeerd hoe het inet Haarlem staat, dat immers ook een vrezoek heeft gedaan om een garnizoen te krijgen. Naar wij vernemen is hieromtrent nog niets beslist want behalve in het geval van Amsterdam en waarschijnlijk nog twee an dere gevallen zal men geen incident eele be slissingen nemen, doch het vraagstuk van nieuwe garnizoensplaatsen als een geheel be schouwen. De bedoelde uitzonderingen waartoe Haar lem niet behoort schijnen door speciale om standigheden gevorderd te worden. Japansclie regeering roept vice- admiraal Mitsoenami terug. Gevolg van het gebeurde op de Jangtse. De Japansche vice-admiraal Teizo Mitsoenami, de leider van de operaties der luchtmacht in China is naar Tokio teruggeroepen, „overeenkomstig de belofte de officieren, die verantwoor delijk zijn voor het bombardeeren van de „Panay" te 'straffen". Officieus wordt medegedeeld, dat vice-admiraal Mitsoenami vair zijn functie is ont heven. Een van de opvai'enden van de „Panay", James Marshall uit Tennessee, heeft verklaai-d, dat het zicht uitstekend was .en dat de Ja- papsche vliegtuigen zoo laag vlogen, dat het niet mogelijk is, dat zij de buitenlandsche schepen niet hebben herkend. Marshall is over boord gesprongen en heeft een toevlucht ge zocht op de Meian. Op dit schip werd hij door een scherf in den schouder getroffen. Zij, die zich met ingang van 1 Januari per kwartaal abonneeren, ontvangen de in December nog te verschijnen nummers gratis. DE ADMINISTRATIE. PIRITUS THEELICHTJE Verbruik: slechts één vijfde cent per uur (Adv. ingez. Medj HEDEN; 14 PAGINA'S. pag. Een vader en twee zoons zijn bij een strooptoch verdronken. 3 Te Utrecht is gisteren een vrouw doodge schoten. 3 In Amsterdam wordt een regiment lucht doelartillerie gelegerd. 3 De Kamer heeft de Onderwijsbegrooting besproken. 3 Minister van Buuren krijgt vele wenschcn van de Tweede Kamer te hooren. 3 Ook Engeland eischt garanties van Japan 4 Een nieuwe Chineesche verdedigingslinie. 1 De reorganisatieplannen van Bloembollen cultuur. 7 ARTIKELEN, ENZ. R. P.: Max Euwe. Van onzen Weenschen correspondent: Balkanstad met Europeescli aspect. H. D. Vertelling: Episode. A. D. L.: Amsterdamsciie aspecten G. J. Kalt: Jeugdconcert met de H. O. V. K. de Jong: Orgelconcert te Aer-lenhout. E. over: „Scrooge en Marley". Van onzen Parijschen correspondent: Ne derlander dirigeert te Parijs. Damrubriek Voor de Vrouw. De Burgerlijke Stand van Haarlem is op genomen op

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 1