WEERBERICHT DONDERDAG Ï6 DECEMBER 1937 HAARDEM'S DSGBCAD 2 School 17 in de Wilhelminastraat. Verplaatsing naar het Florapark voorgesteld. En Maatschappelijk Hulpbetoon naar de Kamperstraat? B. en W. schrijven o.a. aan den Raad: Wegens opheffing van de School der Haar lemsche Schoolvereeniging is met 1 Septem ber j.l. ter beschikking der gemeente geko men het perceel (met bij behoorenden tuin) gelegen aan het Florapark no. 14. Hoewel wij getracht hebben aan dit pand een nuttige bestemming te geven, zijn wij daarin niet ge slaagd, daar de oorspronkelijke indeeling als particuliere woning zich moeilijk voor andere doeleinden eigent. Echter is thans gelegen heid verkregen tot oplossing van het U be kende probleem, betreffende verplaatsing van School no. 17 (Wilhelminastraat) naar het zuidelijk deel der gemeente. Reeds sedert 1932 zijn verschillende verzoeken van die strekking tot Uw College gericht. Inderdaad valt moeilijk te ontkennen, dat de ligging van het gebouw in de Wilhelminastraat voor tal van leerlingen, wier ouders in het zuiden woonachtig zijn, wel zeer ongunstig moet worden genoemd. De behoefte in de omgeving aan een open bare school voor gewoon lager onderwijs met zesjarigen leergang is door gestadige ontwik keling der buitenwijken steeds dringender ge bleken. De kinderen zijn thans aangewezen op School no. 17, waartegen zich gegronde af- standsbezwaren doen gelden. Behalve dit, ontstaan bij de ouders in toenemende mate grieven over de ondoelmatigheid van het meer dan een halve eeuw oude gebouw, dat in weinig opzichten aan moderne eischen be antwoordt. Verplaatsing van deze school naar het Flo rapark verdient ons inziens ongetwijfeld aan beveling, te meer daar het in den loop dei- jaren niet is mogen gelukken in zuidelijke richting voor schoolbouw gunstig gelegen grond in handen te krijgen en daarop ook in de naaste toekomst weinig uitzicht be staat. De bouw van een nieuwe school is ech ter noodzakelijk. Wel is de woning aan het Florapark gedu rende een aantal jaren gedeeltelijk als school- lokaliteit in gebruik genomen, maar dit was slechts mogelijk door vorming van zeer kleine klassen. Uit een ingesteld onderzoek toch is ons gebleken, dat het volstrekt buitengesloten moet worden geacht in dit perceel een vol ledige school met klassen van normale sterkte te huisvesten. De afmeting, inhoud en groepeering der ka mers, zoomede de toetreding van licht en lucht, voldoen in geenen deele aan de alge- meene voorschriften voor schoollokalen, op genomen in het rijksbouwbesluit 1924. Ook de veiligheid voor de kinderen in de gangen en op de trappen en portalen laat ontegenzeg gelijk veel te wenschen over. De geheele structuur verschilt trouwens in vrijwel eik opzicht met die van een moderne school. Deze bezwaren, welke met vele andere kun nen worden aangevuld, zouden zelfs bij zeer ingrijpende verbouwing moeilijk zijn te on dervangen. En met groote geldelijke offers, welke die voor den bouw van een nieuwe school stellig dicht zullen benaderen, zal dan een inrichting worden verkregen die veel ongerief blijft behouden en nimmer aan billijke ver langens kan voldoen. Wij meenen U daarom verbouw tot het gestelde doel ernstig te moe ten ontraden. Na afbraak van het huis met aanhoorighe- den biedt het terrein (met bij behoorenden I tuin) echter voldoende ruimte voor den bouw van een nieuwe school, in te richten over- j eenkomstig de bepalingen van vorengenoemd bouwbesluit. Tot zoover houdt het vorenstaande uitter- aard tevens prae-advies in op het voorstel van Uw medelid, den heer Mr. L. G. van Dam. Maatschappelijk Hulpbetoon. De onderwerpelijke aangelegenheid houdt voorts verband met onze plannen tot doel matiger huisvesting van den dienst voor Maatschappelijk Hulpbetoon. De primitieve toestand in het Proveniershuis aan de Groote Houtstraat is langzamerhand onhoudbaar geworden en vraagt dringend voorziening. Voor dien dienst, zoomede voor een deel van de administratie der Werkloosheidsbestrij ding, hebben wij het oog laten vallen op de voormalige Ambachtsschool aan de Kamper straat, thans in gebruik voor de teekenschool der St. Jozefsgezellen-vereeniging. Door verplaatsing van school no. 17 zou het gebouw in de Wilhelminastraat vrij komen en ingericht kunnen worden voor genoemde tee kenschool, welke daar een bijzonder gunstige ligging zou verkrijgen. B. en W. stellen den Raad dus voor te be sluiten: aanwijzing van de plaats tot stich ting van een school voor gewoon lager onder wijs; Gelet op de Lager-onderwijswet 1920; Besluit; 1. Het terrein (met bijbehoorenden tuin) Florapark no. 14, na afbraak van de zich daarop bevindende bebouwingen, aan te wij zen als plaats tot stichting van een school voor gewoon lager onderwijs; 2. B. en W. te machtigen tot het doen sloo- pen van de woning en verdere opstallen, be doeld sub I; 3. Na voltooiing ter plaatse sub I van een nieuw schoolgebouw, dit te bestemmen voor huisvesting van de School voor gewoon lager onderwijs no. 17, thans gevestigd aan de Wil helminastraat no. 43a; 4. In beginsel goed te keuren de voorlooplge plannen tot verplaatsing van den dienst voor Maatschappelijk Hulpbetoon en een deel van de administratie der Werkloosheidsbestrijding naar de voormalige Ambachtsschool aan de Kamperstraat en tot beschikbaarstelling van het gebouw aan de Wilhelminastraat no. 43a (School no. 17) ten behoeve van de teeken school der St. Jozefsgezellen-vereeniging; 5. B. en W. uit te noodigen den Raad ter goedkeuring nadere voorstellen aan te bieden tot uitvoering der sub HI en IV bedoelde plannen, oncïer bijvoeging van uitgewerkte teekeninaen en berekeningen van kosten. WISSELKOERSEN AMSTERDAM. 10.15 uur. Londen 8,98'/2- Berlijn 72.48V2. Parijs 6.10 1/8. Brussel 30.56. Zwitserland 41,59. New-York 1,79 13/16. 12 uur. Londen 8.98 13/16. Berlijn 72,48>/2 Parijs 6.10 1/8. Brussel 30.56. Zwitserland 41.59. Kopenhagen 40.05. Stockholm 46.30. Oslo 45.10. New-York 1,79 27/32. Praag 6.3 2Vs. Italië: vrije Lire 9.52Vz, b. 8.60, c. 7.40. Wordt de samenwerking in de Middenstandscentrale verbroken? Nadere uiteenzettingen over het geschil in verhand met de verkiezingen. In aansluiting op onze uitvoerige mede- deelingen in ons vorig nummer over het ge schil dat bestaat tusschen de besturen van de Haarlemsche Handelsvereeniging en van de R.-K. Middenstandsvereeniging te Haarlem, hadden wij hedenmorgen weer twee persconfe renties. Allereerst met het bestuur van de R.-K. Middenstandsvereenig-'/g. De voorzitter, de heer Th.' S. J. Hooy, deelde ons mede, dat hij de houding van het bestuur der Handelsver eeniging betreurt. Er is verschil van meenins. over het gebeurde bij de verkiezingen voor de Kamer van Koophandel, maar daarin kan toch voor de Handelsvereeniging geen reden .evonden worden om het lidmaatschap der Middenstandscentrale op te zeggen. Wat de verkiezingsaangelegenheid betreft, wijst de R.-K. Middenstandsvereeniging de verwijten van de Handelsvereeniging af, meent daaren tegen haar houding volkomen te kunnen rechtvaardigen. De verkiezing voor de Kamer van Koophan del kon dit keer niet, zooals nu 15 jaar aan een wel gebeurd is, zonder stemming ver- loopen. Dit komt omdat de coöperaties met een eigen candidaat uitkomen, nu de Midden- stan'dscen.trale niet genegen bleek op haar ge zamenlijke lijst ook een plaats in te ruimen voor een coöperator. Nu er gestemd moest worden ontstond er een nieuwe figuur en wil le de R.-K. Middenstandsvereeniging den meest zekeren weg bewandelen, n.l, zelfstandig de verkiezingsactie voeren, om te bereiken dat de twee aftredende R.-K. leden van de Kamer van Kooohandel zouden worden herkozen. De R.K. Middenstandsvereeniging meent daartoe volkomen het recht te hebben ook al maakt zij deel uit \»an de Middenstandscen trale. Immers een der artikelen van de „Grondwet" voor de Middenstandscentrale zegt, dat de Centrale slechts gemeenschappe lijk advies zal voeren als alle drie der aange sloten vereenigmgen daarmede accoord gaan. Het is voor de R.K. Middenstandsvereeniging van beteekenis als er kans is, dat er een coöperator in de Kamer van Koophandel komt, er voldoende R.K, in dit college zitten om de R.K. opvattingen daar tot hun recht te doen komen. Eerst uit de couranten van Woensdagavond heeft het .bestuur van de R.K. Middenstands vereeniging vernomen, dat het de bedoeling van de andere vereenigingen van de Midden standscentrale was om aan de R.K. op de ge meenschappelijke candidatenlijst niet twee maar drie zetels toe te kennen. Het bestuur neemt aan. dat dit ook niet aan den invloed rijken R.K., die alsnog gepoogd heeft op den dag voor de candidaatstelling een compro mis te bereiken, bekend was. Het zelfstandig voeren van een verkiezmgs- actie voor de Kamer van Koophandel kan geheel buiten de werkingssfeer van de Mid denstandscentrale. staan. In Rotterdam bij voorbeeld worden ook afzonderlijke verkie zingsactie gevoerd, terwijl er toen een goede samenwerking bestaat in den besturenbond van Middenstandvereenigingen. De bedoelde invloedrijke R.K. heeft tegen over het bestuur van de R.K. Middenstands vereeniging medegedeeld, dat hij van zijn po ging om een oplossing te bereiken afzag, om dat hij aanvankelijk niet juist was ingelicht over de gestie van het bestuur der R.K. orga nisatie, Bij nader inzien rechtvaardigde hij de houding van deze laatste volkomen. Wij zijn zoo besloot de heer Hooy en de andere bestuursleden die aanwezig waren be aamden het pijnlijk getroffen door het feit, dat de Handelsvereeniging nü, ons insziens zonder reden, de Middenstandscentrale wil verlaten. Spreker hoopte, dat bij nader inzien daarvan zou worden afgezien. De RK. Mid- denstandsvereeA' ging wil van haar kant alles doen wat redelijk is om die breuk te voorko men, omdat 't belang van den Haarlemschen Middenstand daardoor geschaad zou worden. Daarop had-den wij weer een persconferen tie met het bestuur der Haarlemsche Han delsvereeniging. De heer B. W. Lasschuit, voorzitter, deelde mede, dat zijn bestuur met verwondering kennis nam van de mededeelin- gen van de RK. Middenstandsvereeniging. Als de RK. Middenstandsvereeniging dade lijk gezegd had, dat haar eenig doel was ze kerheid te hebben, dat de twee aftredende RK. leden van de Kamer van Koophandel zouden worden herkozen, dan zou alles an ders geloopen zijn. Maar daarmee is het be stuur thans pas op de persconferentie geko men, terwijl het op de bewuste vergadering van de Middenstandscentrale van 16 Novem ber alleen gezegd heeft dat het bestuur reeds besloten had om niet zelfstandig candi-daten der verkiezingsactie te voeren. Daardoor was het door den loop der discussies onmogelijk geworden om op die vergadering de mededee- ling te doen, dat wij het er te voren over eens geworden waren aan de R.K, niet twee maar drie plaatsen op de gemeenschappelijke!"! can- candidatenlijst. De invloedrijke R.K. die gepoogd heeft in laatste instantie nog een compromis te be werken is evenwel van dit voornemen in kennis gesteld. Maar bovendien zoo vervolgde de heer Lasschuit de bestuursleden van de R.K. Middenstandsvereeniging hadden het al len kunnen weten, want in een vergadering van het dagelijksch bestuur der Centrale (ge houden vóór 16 November) is medegedeeld, dat 't de bedoeling was den heer Hooy candi daat te stellen alsook de twee aftredende RK. leden. Dat waren er dus tezamen drie. Tot zoover de nieuwe uiteenzettingen van beide kanten. Gisteren schreven wij boven ons stuk „De samenwerking in de Middenstandscentrale verbroken." Thans stellen wij in het opschrift van heden de vraag o de samenwerking ver broken zal worden. Inderdaad hebben wij den indruk, dat door de gehouden persconferenties reeds eenige verheldering van den toestand verkregen is. Wij hebben, nu beide partijen gehoord zijn, de overtuiging, dat het niet onmogelijk moet zijn om, als de verkiezing van de Kamer van Koophandel eenmaal achter den rug is, een basis te vinden voor het voortzetten der sa menwerking der drie Middenstandsvereenigin- gen in de Centrale, temeer omdat alle partijen immers verklaren het te betreuren als het tot een breuk zou moeten komen. DE POSTVLUCHTEN Vanmorgen te 6.55 uur is het K.L.M.-vlieg- tuig PH-ARG „Gier" met gezagvoerder Both van Schiphol naar Indië vertrokken. De „Ibis" vertrok heden van het vliegveld Tjllilitan te Batavia. Verbanning van Amerikaanscli Nazileider? WASHINGTON, 16 December (ANP.) De immigratiecommissie uit het Huis van Afgevaardigden heeft gisteren de eerste stap pen genomen om Fritz Kuhn. den leider van den Duitsch-Amerikaanschen Bond, het staatsburgerschap te ontnemen en zoodoende den weg vrij te maken voor zijn verbanning. De Bilt voorspelt: Zwakken tot matigen wind uit Noorde lijke richtingen, zwaar bewolkt tot be trokken, waarschijnlijk buien van sneeuw of natte sneeuw, temperatuur om het vriespunt. BAROMETERSTAND Hoogste 772.3 m.M. te Seydisfjord. Laagste 747.9 m.M. te Krakau. De hooge drukking nam vooral in het Wes ten toe maar ook in Noord-Scandinavië vormt zich een hooge drukking terwijl de depressie die gisteren over de Noordzee lag haar cen trum nu naar Polen heeft verplaatst. In "Scandinavië is de vorst over het alge meen iets afgenomen maar in het Noorden komt plaatselijk zeer strenge vorst voor. In Duitschland vormde zich bij Hamburg en Bremen een mistgebied met matige vorst, om de depressie valt hier en daar sneeuw. In Frankrijk ligt nog een tweede kern, waar omheen ook sneeuw valt. Aan de Westkust waaien krachtige tot Noord-Westelijke win den. Ook op de Britsche eilanden waait het matig tot krachtig uit Noordelijke richtingen bij ge broken lucht zonder veel neerslag. Op IJsland komt plaatselijk zware vorst voor. In Zwitserland is de temperatuur om het vriespunt, de hooge toppen hebben af en toe sneeuw met temperatuur tot twintig graden onder nul. In onze omgeving is matige Noordoostelijke tot Noordwestelijke wind te wachten, met temperatuur om het vriespunt en buien van sneeuw of natte sneeuw. BAROMETERSTAND Hedenmorgen 10 uur 753 m.M. Stand van gister 746 m.M. Neiging; Vooruit. Opgave van: CAREL v. HUIZEN, Opticien KI. Houtstraat 13 Tel. 14112 HOOG WATER TE ZANDVOORT: Vrijdag v.m. 1.58 uur; n.m. 14.10 uur. Strand berijdbaar van 7.0012.15 uur. Belangrijke telefoonnummers s Politie: 11850. Brandweer: 15333.' Ongevallendienst (Brandweerkazerne) Ged. Oude Gracht: 14141. DE KLANTEN ZEGGEN ALLEMAAL KOLEN VAN SM INI A ZIJN IDEAAL SMINIA'S KOLENHANDEL PIJNBOOMSTRAAT 143 - TELEFOON 23892. (Adv. Lngez. MedJ VOORBEURS TE AMSTERDAM. In het voorkomen van de Amsterdamsche wisselmarkt was hedenmorgen niet veel ver andering gekomen. De handel was van kal man aard en groote mutaties vielen niet waar te nemen. De Britsche ponden werden ingezet op 8.98 7/16 a 8.98 9/16, en trokken reeds spoe dig aan tot 8.93 5/8 a 8.98f4. Het Nederlandsche egalisatiefonds trals als kooper op tegen 15/8. De markt sloot zich echter onmiddellijk aan en toen nadien door het fonds S.98 3/4 werd ge,boden, werd in de open markt reeds spoedig gehandeld tegen 8.98 3/4 a 8.98 7/8. Voorzoover kon worden nagegaan kreeg het egalisatiefonds niet veel materiaal toegewezen. De Amerikaansche dol lars waren prijshoudend op 1.7913/16 a 1.79 7/8. Fransche francs waren vrijwel on veranderd en golden 6.10 a 6.10%. Het disagio voor Fransche francs, dat gis termiddag vrij sterk was uitgeloopen bedroeg hedenmorgen voor 1 maand 6 cents en voor 3 maanden 20 ets. Belga's waren 30.55^ a 30.56Vi- Het disagio voor Belga's bleef onge wijzigd 4 ct. voor 1 maand en circa 13 ct. voor 3 maanden. Zwitsersche francs waren 41.58 a 41.60, Duitsche marken 72.47 a 72.50. Op de niet-officieele vroegbeurs bestond een vaste stemming voor Koninklijken, die verder naar boven liepen. Ook ging een klei nigheid om in de warrants, waarvoor zich vraag openbaarde. De Philips-aandeelen, H. V. A.'s en Amsterdam Rubbers waren goed prijshoudend. Amerikaansche Shares werden in navolging van Wallstreet algemeen hooger afgedaan. BIJZONDER ONDERWIJS. Het bestuur van de vereeniging „Groen van Prfnsterer" te Haarlem, verzoekt om mede werking overeenkomstig art. 72 der Lager on derwijswet 1920 voor het aanbrengen van eenige noodzakelijke veranderingen aan en het aanschaffen van meubelen wegens toe neming van het aantal leerlingen ten behoeve van zijn scholen voor gewoon lager onder wijs aan de Zomervaart 170 en aan de Rozen- hagenstraat 15, alhier, waarvan de kosten volgens raming van bedoeld bestuur, bedragen respectievelijk f 1145 en f 180. B. en W. stellen den raad voor, de gevraag de medewerking te verleenen. jm* MAIKT rtfS ||j|^ GUMMIN MARKTBERICHT BARNEVELD. (Donderdag). Pluimveemarkt. Oude kippen f 0.65f 1.00. Idem per kilo f 0.42f 1.00. Oude hanen f 0.45f 1.00. Jonge hanen f 0.35f 0.85. Idem per kilo f 0.45 f 0.57. N.H. Blauwen per kilo f 0.64—f0.68. Jonge hennen f 0.80f 1.60. Duiven per paar f 0.40f 0.75. Wilde eenden (in jachttijd) f 0.45f 0.65. Ganzen f 1.75f 2.65. Kalkoe nen per kilo f 0.60f 1.60. Tamme konijnen f 0.70—f 1.60. Wilde konijnen f 0.50—f 0.70. Hazen (in jachttijd) f 1.50f 2.40. Fazanten (in jachttijd) f 0.75f 1.00. Piepkuikens f 0.30f 0.40. Aanvoer 26500. Handel tamelijk vlug. Eiermarkt. Witte eieren f 5.70 tot f 5.90 Gemengde eieren f 5.90 tot 6.10. Bruine eieren f 6.00 tot f 6.30 Eendeneieren f 4.00 tot f 4.25. Aanvoer 698.000. Handel kalm. Veemarkt. Zeugen f 70 tot f 95. Dr. Zeugen f 95 tot f 130. Schrammen f 22 tot f 30. Biggen f 18 tot f 23. Zware Varkens 29J4 tot 30 ct. per pond. Zouters 28 tot 29 ct. per pond. Vette kalveren 25 tot 36 ct. per kilo Nuchtere kalveren f 7 tot f 11. Handel vlug. Markt Woerden. Aanvoer 266 partijen kaas. Met rijksmerk le kW. f27—f29, 2e kw. f 25,50—f 26,50. Han del matig. De acteur Louis Saalborn is Woensdagavond in den Stadsschouwburg te Amster dam gehuldigd ter gelegenheid van zijn 30-jarig tooneeljubileum. De jubilaris wordt op het tooneel toegesproken door zijn broer, dr. Saalborn. Jubileum Louis Saalborn. Huldiging in den Stadsschouwburg te Amsterdam. In een vollen Stadsschouwburg te Amster dam heeft Louis Saalborn Woensdagavond on der groote belangstelling zijn 30-jarig tooneel jubileum gevierd. Na een gloedvol gespeelde hoofdrool in het luchtige blijspel „De arme millionnair" van Wilhelm Lichtenberg, verscheen Saalborn op het tooneej, omgeven door zijn collega's en de leden van het huldigingscomité, terwijl het publiek hem met een luide, hartelijke ovatie ontving. Namens den wethouder voor de kunstzaken, die 's middags een schilderijententoonstelling van Louis Saalborn heeft geopend, doch des avonds verhinderd was, sprak de administra teur van den Stadsschouwburg, de heer Ben dien, die namens het gemeentebestuur van Amsterdam den jubilaris een krans overhan digde. Hij huldigde hem als veelzijdig kunste naar, doch vooral als hartelijk mensch. De voorzitter van het huldigingscomité, dr. I. H. J. Vos, haalde persoonlijke herinneringen op uit zijn studententijd, toen hij Saalborn leerde kennen. Een groot en veelzijdig kunste naar, een goedhartig mensch, noemde hij den jubilaris, die veel had geleerd van zijn grooten leermeester Royaards, dien hij dikwijls even aart. Tenslotte bood spr. den jubilaris een krans en een enveloppe met inhoud aan. Nadat nog verschillende sprekers het woord hadden gevoerd, heeft Saalborn allen dank gebracht, die aan de huldiging hadden mee gewerkt. Bij de opening van de tentoonstelling van schilderijen van Saalborn heeft wethouder- Boekman meegedeeld, dat een schilderij door het gemeentebestuur ter plaatsing in het Ste delijk Museum was aangekocht. Door den heer I. de Vries werd verklaard, dat hij opdracht had gekregen een schilderij te koopen voor het museum te Tel Aviv in Palestina. De verkiezingen in de Sovjet Unie. MOSKOU, 15 December (Tass-A.N.P.) Naai de centrale kiescommissie mededeelt, zijn thans alle 1.143 afgevaardigden voor den op persten Sovjet der Sovjet Unie gekozen. Alle gekozenen zijn candidaten van het blok dei- communisten met de partijloozen. Van de 93.639.478 stemgerechtigden in de Sovjet Unie hebben 90.319.346, d.i. 96.5 pro cent hun stem uitgebracht. Behalve de leden der regeering behooren tot de gekozenen o.a. de maarschalken Boed- jonny, Bluecher, en Jegorof, de secretaris generaal van de Komintern Dimitrof, ver scheidene „helden der Sovjet Unie", alsmede verscheidene geleerden, Stachanof-arbeiders en -arbeidsters, enz. AGENDA Heden: DONDERDAG 16 DECEMBER Stadsschouwburg, WilsonspleinMuziek avond voor „Kunst aan het Volk", 8.15 uur. Gebouw Sociëteit „Vereeniging", Zijlvest 1: Lezing voor de Nederlandsche Vereeniging van Spiritisten „Harmonia", 8.15 uur. Remonstrantsche Kerk: Adventsgetuigenis- avond „Kerk en Vrede", 8.15 uur. Broederkerk: Spreker J. Sevensma. 8 uur. Kunstzaal Reeker: Kersttentoonstelling 105 uur. Palace Filmac: 115 uur: Doorloopend 50 minuten wereldnieuws. Frans Hals Theater: Vloeibaar Goud. 2.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt Theater: De Goede Aarde, 2.30 7 en 9.15 uur. Luxor Sound Theater: De raadselachtige mr. Moto. 2.30, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: De Purperen Mantel, 7 en 9.15 uur. Teyler's Museum, Spaarne 16. Geopend op werkdagen van 113 uur, behalve 's Maan dags. Toegang vrij. Bloemen daal: Tentoonstelling Kerst en nieuwjaarsgerechten in het Prov. Electr. Be drijf. 2—5 uur. VRIJDAG 17 DECEMBER Stadsschouwburg: B'allet Trudi Schoop. 8.15 uur. Gebouw H. B. S. A: Lezing prof. Duijven- dak voor de Volksuniversiteit. Bureau Pandpoort, Koningstraat. Algemeene vergadering Weldadigheid naar Vermogen. 3.30 uur. Kunstzaal Reeker: Kersttentoonstelling 105 uur. Palace Filmac: 115 uur: Doorloopend 50 minuten wereldnieuws. Bioscopen, nieuw programma. Bloemen daal: Tentoonstelling Kerst en nieuwjaarsgerechten in het Prov. Electr. Be drijf. 25 uur. Wijziging Alg. Politieverordening. In verband met verpleging van kinderen ïn inrichtingen of gezinnen. B. en W. schrijven o.m. aan den Raad: Ten gevolge van allerlei omstandigheden blijkt er in het maatschappelijk leven regel matig behoefte te bestaan aan gezinnen of inrichtingen, welke bereid en geschikt zijn kinderen tijdelijk of meer duurzaam in ver pleging op te nemen. Voor zoover gemeentelijke instanties als Maatschappelijk Hulpbetoon, Politie, Ge neeskundige- en Gezondheidsdienst bij de uitoefening van haar taak voor dergelijke omstandigheden komen te staan, is het ech ter meermalen voorgekomen, dat men op het gewenschte oogenblik niet direct de beschik king had over de voor bepaalde kinderen meest geëigende pleeggezinnen. Het gevolg hiervan was, dat de kinderen dan óf in een ongeschikt milieu moesten blijven óf in een inrichting werden opgenomen, welke voor die gevallen toch eigenlijk niet de juiste om geving kon. worden geacht. Daarnevens zijn de huidige tijdsomstan digheden oorzaak, dat tal van personen en gezinnen alleen door financieele overwegin gen gedreven er toe komen zich op deze kin derverzorging toe te leggen. Het behoeft geen betoog, dat in dergelijke gevallen niet altijd voldoende waarborgen aanwezig zijn, dat de verzorging en opvoeding der minderjarigen in vertrouwde handen zijn. Het publiek is vaak ook niet in staat te beoordeelen of een gezin resp. inrichting als deugdelijk kan wor den aangemerkt. Voorts bestaat de mogelijk heid, wanneer plaatsing wordt gezocht voor kinderen van ongehuwde moeders, dat deze, verheugd haar kind tegen niet te hoogen verpleegprijs te kunnen onder dak brengen, al te gemakkelijk op een belofte ook wordt nagekomen. Het is duidelijk, dat aldus op dit gebied toestanden kunnen ontstaan, welke uit een medisch, zedelijk of sociaal oogpunt zeer ongewenscht zijn. Een en ander is voor verschillende groote gemeenten in ons land dan ook aanleiding geweest een regeling te treffen, waardoor van overheidswege op het hebben van pleeg kinderen in gezinnen of inrichtingen een ze ker toezicht wordt gehouden, in aansluiting waarop dan tevens een centraal pleegouders- registers wordt aangelegd ter vergemakke lijking van bedoeld toezicht en ter voorlich ting van hen. die daaraan behoefte hebben. In sommige gemeenten draagt dit toezicht een preventief-, in andere een repressief ka rakter. Aangezien de ervaring hier heeft geleerd, dat ook in een gemeente als Haarlem een regeling op dit pun* zeer zeker wenschelijk is, meenen wij uw Raad te moeten voorstel len de daartoe noodïge voorzieningen te tref fen. Ten einde de beoogde controle voor de burgerij echter niet te bezwaarlijk te maken en niet te veel moeilijkheden ïn den weg te leggen aan de vele gevallen, waarin men en kel door familie-omstandigheden of uit ethische overwegingen een pleegkind in zijn gezin heeft opgenomen, zouden wij het toe zicht hier slechts een renressief karakter wil len geven. Om u aanstonds een juist beeld te kunnen verschaffen van de draagwijdte van bedoelde voorschriften, meenden wij goed te doen de Commissie genoemd in art. 197 Gemeentewet uit te noodigen nu reeds, met inachtneming van het boven vermelde, een regeling voor uw Raad te ontwerpen. Een ontwerp-besluit van die Commissie is bijgevoegd, waaraan B. en W. den Raad voorstellen, zijn goedkeuring te hechten. DE HAARLEMSCHE BURGERWACHT Op Woensdag 15 December j.l. werd te Alk een schietwedstrijd gehouden, uitgeschreven door de Kon. Erk. Schietvereeniging „Nimrod" aldaar. Het mocht het vertegenwoordigend vijftal van de „Haarlemsche Burgerwacht" gelukken de fraaie „Buwania-Wisselbeker" te bemach tigen. welke ter beschikking was gesteld door de redactie van „De Burgerwachter" en welke het vorig jaar dooor de Bloemendaalsche Bur gerwacht werd gewonnen. De deelnemers P. J. Winkel, L. A. Duyn, H. P. Spoor, G. H. Luttik en J. C. H. Jacobs ont vingen bovendien een verguld zilveren draag- medaille, terwijl den héér Winkel een zilveren medaille behaalde voor de hoogst geschoten Korpsserie en een bronzen medaille voor het grootst aantal rozen. OVERPLAATSING ONDERWIJZERES. B. en W. stellen den Raad voor mej. M. S. de Boer als onderwijzeres van School no. 17 (Wilhelminastraat) naar de School voor uitgebreid lager onderwijs letter C (Parklaan) over te plaatsen.

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 2