Jeugdconcerf met de H. O. V. Nederlander dirigeert te Parijs. DONDERDAG 16 DECEMBER l'-937 HAARLEM'S DAGEEAD' 9 MUZIEK Moussorgsky. César Franck. Wanneer de „Vereeniging voor muzikale ontwikkeling der schooljeugd" aan haar con certen niet een dag te voren de bespreking der uit te voeren werken deed voorafgaan, dan zouden vele der jonge luisteraars een in druk van de combinatie MoussorgskyFranck krijgen, die verwarring stichtte. Ongetwijfeld zal bij die bespreking zijn uiteengezet, dat de werken voor orkest van den meest origineelen Rus niet de erfenis waren zooals hij die na-, liet, maar dat Rimsky Korssakow de taak van exécuteur testamentair op zich nam en Mous- sorgsky's werk stak in een kleed, dat voor Westerschen smaak aangenamer was dan dat Moussorgsky zelf had neergeschreven. De knappe instrumentalist Rimsky vermocht geen genoegen te nemen met wat Moussorgsky's rudimentaire kennis der instrumentatie aan het papier toevertrouwde. Maar veel van haar elementaire originaliteit is op deze wijze ont nomen aan Moussorgsky's muziek. Hij was zich heel goed bewust dat een symphonie schrijven niets voor hem was. De thans uit gevoerde Fantasie voor orkest „Een nacht op den Blocksberg" is, naast een paar miniatu ren, het eenige wat Moussorgsky schreef voor orkest. Een indruk van hem als componist heeft de jeugd door deze uitvoering niet kun nen krijgen. Zijn liederen, zijn opera's hier heeft hij de Russische volksziel gegeven, zoo als Dostojewsky 't deed in de litteratuur. In elk geval, de belangstelling voor Modeste Moussorgsky is gewekt, en al hoort men zijn opera's hier niet veel (van de Wagnervereeni- ging hoorde ik lang geleden „Boris Godoenof") de liederen worden nog al eens uitgevoerd. Ook in Cesar Franck moet men niet alleen den modernen, bewonderenswaardig knap pen musicus zien. Franck is als Moussorgsky de dichter, de zanger. In zijn muziek zijn de menschelijke hartstocht zoo goed als de' charme van dichterschap en de sterkte van muzikaliteit te vinden. Maar in die muziek voelen wij boven alles den boven-intellec- tueelen indealist, den maitre angélique. En dit heeft Frits Schuurman zoo buitengewoon gelukkig naar voren gebracht. Het heeriijke middendeel klonk als een évocatie. Hier hoorden wij Franck, den wonderbaren impro visator aan het orgel. Maar wat wij even eens hoorden, was de muziek die niet in de noten staat, en die ons al wat Franck schreef, bij een eerste aanhooren dadelijk als van zijn geest afkomstig doet herkennen. De musici van het orkest beleefden deze muziek ook als een festijn voor hart en oor: zij waren de overtuigde en volgzame dienaren der muziek en namen gaarne de opvatting van hun lei der aan. Heel even dreigde, in 't middendeel, een conflict, toen de alt-hoboïst een maat oversloeg. Schuurman beheerschte dadelijk de situatie, zoodat men op het podium niets zag gebeuren, dat bevreemding wekte. De warmte van dit musiceeren, ook in de andere deelen der symphonie, zal niemand zijn ont gaan, en de jeugd toonde zich, behalve een aandachtig, ook een dankbaar publiek, door staande het orkest en zijn leider spontaan te huldigen. G. J. KALT. ORGELCONCERT IN DE RELIGIEUZE KRING TE AERDENHOUT. den orgelspeler, waardoor oneffenheden in de technische uitvoering en in het samenspel ontstonden. De voorziter van den Relig. Kring, Dr. J. D. Bierens de Haan, sprak aan het begin van den avond een korte openingsrede uit, waar in hij de organische wederwaardigheden van den Rel. Kring memoreerde en de mede werkers bij voorbaat dankte. K. DE JONG. Nico van der Linden voert drie nieuwe werken uit Onze Parijsche correspondent schrijft ons: De leiding van het laatste Zondagmiddag concert, gegeven door het Orchestre Sympho- nique de Paris, berustte deze week in handen van den dirigent van de Nieuwe Amsterdam- sche Orkestvereeniging Nico van der Linden. Onze landgenoot had het zich verre van ge makkelijk gemaakt door drie geheel nieuwe werken op zijn programma in te schrijven, die het orkest nog nimmer onder oogen had ge had. Men kan deze daad gerust beschouwen als een „tour de force", daar het eens zoo be roemde orkest zeer van haar kwaliteiten ver loren heeft sinds het voortdurend onder gast- dirigenten werkt. Voor den buitenlander is er bovendien de moeilijkheid van zich geheel verstaanbaar te maken, terwijl de Fransche orkestleden, vrijgevochten en spotziek van aard, maar al te graag de instructies van zoo'n vreemden „chef d'orchestre" niet willen be grijpen. Dat van der Linden slag heeft met zijn men sehen om te gaan hebben wij tijdens de repe tities kunnen vaststellen, waar voorbeeldige rust heerschte. Groot was de belangstelling voor dit con cert, daar de Salie Pleyel zeker voor twee derde gevuld was. Ook de Nederlandsche kolonie had zich niet onbetuigd gelaten, wat niet steeds het geval is, daar Nederlanders in den vreemde dikwijls bitter weinig belangstelling toonen voor het optreden van landgenooten. Waar er ditmaal zooveel interesse was, was dit zeer zeker voor een groot deel toe te schrij - ven aan een comité van aanbeveling, gevormd door vooraanstaande leden der Nederlandsche kolonie te Parijs en enkele landgenooten uit het vaderland en aan het „Secrétariat Artis- tique franco-hollandais" (stichtster mevr. Sluyzer), die door een circulaire de Nederlan ders had aangespoord dit concert bij te wonen. Zooals wij reeds zeidén, bevatte het pro gramma een drietal nieuwe werken, nl. de eerste symphonie van Miakowsky, Sinfonietta vair Wagenaar en de Rhapsodie Flamande van Roussel. Miakowski, een der vooraanstaande componistenvan de U. R. S. S., is buiten de grenzen van zijn land weinig bekend. Dit is in zekeren zin wederkeerig, daar ook Miakowsky ten minste naar zijn muziek te oordeelen, ab soluut geen contact met het buitenland schijnt te hebben. Wagenaar's „Sinfonietta" verwierf terecht groot succes. De Hollandsehe muziek is echter in den vreemde nog geheel onbekend en Wage naar, bescheiden van aard, zal er zeker de man niet. naar zijn om de uitvoering van zijn muziek te pousseeren. De „Rhapsodie Fla mande", een der minder gelukkige werken van den Franschen meester, werd korten tijd ge leden door Nico van der Linden in HoEand ge ïntroduceerd. Voor ons heeft dit werk, on danks zijn eenlgszins gebrekkigen vorm. toch 'eenige interesse, omdat er een drietal Neder landsche volksliederen in verwerkt zijn. Ten slotte mogen we niet vergeten melding te ma ken van het optreden van den Hollandschen violist Anclries Roodenburg, die- het concerto van Mozart meesterlijk ten gehoore bracht. J. W. KOLKMAN. (Nadruk verboden) Voor den inhoud dezer rubriek stelt Redactie zich niet verantwoordelijk Van ingezonden stukken, geplaatst of niet geplaatstwordt de kopij den inzender niet teruggegeven. Na sedert zijn oprichting jaren lang eerst zich met een harmonium beholpen, vervol gens met een kamerorgel, dat op kritieke momenten met dienstweigering dreigde, ge sukkeld te hebben, bezit de Religieuze Kring te Aerdenhout thans eindelijk in zijn ge bouw een echt orgel, dat door de bekende Zaansehe fabriek der heeren Flentrop, die ook het eenige weken geleden ingewijde or gel van den Heemsteedschen Protestanten bond bouwde, gemaakt is. Het instrument heeft één manuaal en pedaal en bezit de vol gende registers: 8 v. holpijp, viool en ce lesta; 4 v. prestant; 2 2/3 v. nazard; een drievoudige mixtuur en een 16 v. subbas. Het is dus aanmerkelijk kleiner dan het Heem- steedsche, dat o.a. twee manualen heeft. Maar het Aerdenhoutsche gebouw is ook veel kleiner dan dat te Heemstede en voor dat gebouw is het orgel ruimschoots groot en krachtig genoeg. Het was nu op het concert van Woensdag avond niet voor het eerst, dat het orgel in 't openbaar zijn stem deed hooren, want het is op een paar voorafgegane Zondagen bij de godsdienstoefeningen gebruikt. Het was wel voor het eerst, dat het als concertinstrument aangewend werd. Zoowel in de orgelsoli als in de begeleidingen hebben dispositie en toonkwaliteit aangename indrukken ge maakt. Er is genoeg verscheidenheid van klank mee te bereiken om de noodige af wisseling te geven en het toonvolume was in sommige begeleiding zelfs relatief te groot. Als uitvoerenden op dezen avond zouden volgens het oorspronkehjke plan optreden de heer N. J. de Winter (orgel), mej. Regina Tuininga (zang) en de heer Johan de Nobel (cello). Echter was de zangeres door ziekte verhinderd; in haar plaats werkte haar nicht, mej. Regina Gieseke, altzangeres te Arnhem mede. De heer De Winter, die ook bij de gods dienstoefeningen van den Relig. Kr. het or gel bespeelt, is geen organist van beroep. Ik kan me begrijpen dat zijn belangelooze mu zikale steun steeds zeer gewaardeerd wordt, want hij heeft ons in de Passacaglia van Buxtebuwe en een Praeludium en Fuga van Bach getoond een vaardigheid in het orgel spel te bezitten, die voor een amateur zeker groot mag heeten. De Berceuse van Vierne registreerde hij doeltreffend. Technisch slaagde zijn slotnummer, de vrij onbelang rijke, Franck's Choral III zwak imiteerende „Fantasie in toccata-stijl" van Cor Kee niet zoo goed, De stem der zangeres, meer een mezzo sopraan dan een alt, klonk zeer krachtig. De adembeheersching scheen nog onvolkomen: schier alle lange tonen zonken weg en wer den van elkaar gescheiden. Strengere be handeling van metrum en rythme moge haar aanbevolen worden: in een der nummers Kerstnacht werd door het te kort aanhouden der gepunte noten de maat telkens ver stoord. Veelszins voortreffelijk spel gaf de cellist Johan de Nobel te hooren. Alleen in de Toc cata van Frescobaldi-Cassadó kon het me minder bekoren; heel fijn was het in de Pas torale: ook de Sonate van Handel en het werkje van Nin werden door den cellist uit stekend gespeeld. In de begeleiding der cello-voordrachten openbaarde zich een tekort aan routine van HET TOONEEL Vereeniging „Geloof en Wetenschap" „SCROOGE EN MARLEY" Voor een stampvollen Stadsschouwburg, zoo als wij dat bij „Geloof en Wetenschap" gewoon zijn, voerde Woensdagavond „De Nederland sche Tooneelgroep" uit Deventer, dir. J. B. Schaly. „Scrooge en Marley" op, bewerkt naar de beroemde Kerstvertelling van Charles Dickens, onder de regie van Cruys Voorbergh. Een eenigszins lastig voor het tooneel te be werken boek, dit meesterwerkje van Dickens, dat voor alle tijden is, omdat het pleit voor de toepassing van algemeen-menschelijke deug den. Alleen de geest van Marley treedt ten tooneele (en hoe zuiver en waardig, zonder ooit in het groteske te vervallen stelt Cruys Voorbergh dezen geest voor: voorwaar geen gemakkelijke opgave!) en de Kerstfeesten uit Scrooges verleden, zijn heden en zijn toekomst gingen in losse tafereelen, steeds in hetzelfde ovaal ge.vat, aan ons oog voorbij. Zoo zagen wij Scrooge als schooljongen, als jongmensch, als jongeman; wij woonden de Kerstvieringen bij in het gezin van Scrooge's neef en in dat van zijn klerk, Bob Cratchit. den vader van Tiny Tim, kortom: al die beken de tafereelen uit Dickens's boek passeerden de revue. Kon Cruys Voorbergh ons boeien van het begin tot het eind, Rob. Geraerds „pakte" ons alleen als de harde," ongevoelige, cynische Scrooge, „as hard as a doornail"rin de eerste tafereelen. Dat was alles heel goed, 'n tikje gechargeerd misschien, maar zoo wil Dickens het, die altijd naar beide zijden, naar den goeden zoowel als naar den kwaden kant, overdrijft. Maar in de laatste tafereelen, waar in Rob. Geraerds den „veranderden" Scrooge uit te beelden had, legde hij het er voor ons gevoel, eerst in zijn verdriet en later in zijn Kerstblijheid, wat dik op. Wij kunnen ons voorstellen dat deze scènes met wat meer ge matigdheid en natuurlijkheid méér indruk maken. Een pluim verdient Tine Medema als Bella Morton; vooral in het tafereel van de ver broken verloving gaf zij treffend spel te ge nieten. Ook Max Croiset als de jonge Scrooge, liet hier uitmuntend vóórvoelen in welke rich ting Scrooge zich zou ontwikkelen. Rika Hopper voldeed natuurlijk zeer als Eli sabeth, de huishoudster van Scrooge, die zoo veel grauwen en snauwen van haar heer en meester te verduren krijgt en er zich niet zoo héél veel van aantrekt. Wim v. d. Brink gaf een onderdanigen timiden Bob Cratchit. De muzikale illustratie door het eigen orkest der tooneelgroep onder leiding van Loe Cohen, had wel in het begin maar niet daarna de aandacht van het publiek, die zij toch wel verdiende, n^aar dit is helaas meermalen het lot van muzikale illustraties! Het was een goede gedachte van het bestuur van „Geloof en Wetenschap", in deze dagen vóór Kerstmis den leden een opvoering van dit Kerststuk aan te bieden: „Scrooge en Marley" had veel succes. Rob. Geraerds en Cruys Voorbergh kregen kransen. E. Het „Witte Kruis" bij Salatiga. Eén van de lichtpunten in donkeren crisis nood is ongetwijfeld, dat velen, die, zij het misschien slechts in bescheiden mate mei aardsche goederen gezegend zijn meer be grip hebben gekregen van den nood diergenen, die hiervan ten eenenmale ge speend zijn. De harten zijn ontvankelijker geworden voor het leed yan den naaste. Deze wetenschap geeft ons den moed een oogenblik de aandacht te vragen voor het heel mooie maar nog zoo weinig bekende werk van de „Witte Kruis-kolonie", in Mei 1902 bij Salatiga gesticht. Het bestaat dus reeds meer dan 35 jaar, dit veilig toevlucht voor al wat in ons schoone Insulinde nood heeft en lijdt en aan het allernoodigste ge brek heeft. Met hun drie jonge kinderen ves- stigden zich toen de heer en mevrouw Van EmmerikCleverly pl.m. 70 K.M. ten Zuiden van Tasikmalaja, om daar noodlijdende In landers tot zich te nemen. En dit werk van dienende liefde een ander doel kende men niet is dermate uitgegroeid, dat thans na 35 jaar ruim 1400 Inlanders paria's en ellendigen in de kolonie een veilige schut- se hebben gevonden. Men zag hen komen, bij tientaEen eerst, bij honderden daarna, vrouwen als geraamten, in vieze lompen, met uitgeteerde kinderen, vermagerde uitgeputte mannen, velen met afzichtehjke wonden, blinden en verminkten en allen met een uit drukking op het gelaat, die sprak van stui tende, ja schrokkerige begeerte naar voedsel. En stelt u daartegenover eens het beeld van thans, dat de Witte-Kruis-film duidelijk toont: een groote schare mannen, vrouwen en kinderen, wel doorvoed, in frissche witte baadjes opgewekt aan den arbeid ten bate van het groote huisgezin. Ieder, die opne ming verzoekt, kan tot het gezinsverband toetreden, zoo hij of zij slechts bereid is zich aan den regel van het huis te houden, Geheele gezinnen worden afzonderlijk in daartoe bestemde woningen naar uniform model gebouwd, gehuisvest. Wat dit alles be- teekent voor onnoemeüjk veel contractanten, uit de buitenbezittingen teruggekeerd daarna in wanhopigen toestand verkeerend en voor zoo talloos veel uitgeputte zwervers en lichamelijk ontredderden, is moeilijk te beschrijven. Opeenvolgende Gouverneurs- Generaal hebben van hun groote waar deering getuigd voor dit werk, dat metter daad gehéél en al uit particulier initiatief is geboren en daardoor ook wordt in standge houden. Men ontvangt nagenoeg geen sub sidie en is op den steun van goede vrienden aangewezen. Reeds sedert 1924, het jaar waarin de stichter is overleden, berust de hoofdleiding bij mevrouw Van Emmerik— Cleverly, geassisteerd door haar zuster mej. L. Cleverly. Zij doen dit werk, dat gedragen wordt door hun liefde voor het Evangelie zonder dat nochtans aan iemand iets te dezen aanzien, ooit zou worden opgelegd en gaan rustig voort. Sedert kort is een film van de kolonie ver vaardigd, die er een. uitnemenden indruk van geeft. Tenslotte zij nog vermeld, dat be halve landbouw en veeteelt ook de nijverheid wordt beoefend, immers is de grondregel van het groote gezin deze, dat wie niet werkt, ook niet zal eten. Erf is een school, een zieken huis en 'n kerk en er is sedert kort een „fi liaal" gesticht. genaamd „Kaleksanan" (toegestaan, verhoord) waaruit voldoende blijkt, dat de toevloed van nooddruftigen nog steeds aanhoudt. De woonhuisjes der kolo nisten dragen den naam van „Grija Radja Iboe", d. w. z. Koningin Moederhuisjes; dit in verband met een gift, die de grijze vorstin daartoe destijds bestemde. Penningmeester van het hier te lande be staande comité is de heer D. Kling te Heem stede. Gironummer 96024. IJMUIDEN Uitvoering Tooiieelclub Clir. Jonge Mannen Vereen. De inzameling voor de Stille Armen. Geachte redactie, Den laatsten tijd lezen wij herhaaldelijk ar tikelen in uw blad over de „Stille Armen". Hoe kan dat, hoe is dat mogelijk in een be schaafd land? In een land dat prat gaat op zijn ontwikkeling en verstand. In een rijk land, dat beschikt over een uitgebreiden kring- machtige financiers, knappe economen en nij vere producenten, In een land waar veel productie stil gelegd is of wordt beperkt. Weten onze economen dan geen middel te vinden om alle noodige producten te doen vervaardigen voor die stüle armen, liefst ook voor de niet stiEen? In de artikelen wordt geld gevraagd voor de stille armen. Blijkbaar mangelt het dus aEeen aan geld. Want men bepleit geen af staan van brandstoffen, voedsel, Meeding, enz., wegens schaarschte daarvan, ter uitdee- ling onder die armen. Dat aEes is er blijk baar genoeg, mits er maar geld ontvangen wordt, om die kleeding, enz. daarmee door de stille armen te laten koopen. Het schijnt een geldvraagstuk te zijn, geen schaarschtevraagstuk. Ligt het dan niet op den weg van ons, als we een verstandig volk willen zijn, dat geldvraagstuk op te lossen? Goederen zijn er immers genoeg? Geld is toch slechts ruilmiddel! Waarom kan dat ruümiddel niet gecreëerd worden en gedistribueerd onder de stille ar men, zonder het bij anderen, die het hunne zelf hard noodig hebben, eerst te vragen? Hebben wij, volk.van Nederland geen ver stand genoeg om ons vrij te maken uit de domme, belachelijke, beschamende situatie, dat we met zijn allen gebrek lijden, terwijl we de productie beperken? Wat zouden „wilde" natuurvolken ons terecht kunnen bespotten als zij kennis kre gen van ons „domme intellect", dat ontbeert temidden van overvloed, enkel omdat het geen „geld" heeft. Geïd, dat slechts tegenpost op productie' crediet is en in overeenstemming daarmee gecreëerd kan worden. Wat nu in veel te ge ringe mate geschiedt om de producten door allen, ook de stille armen te laten koopen. Door dit tekort aan geld bij de consumen ten zijn we nu gedoemd onbeholpen geldin- zamelorganisaties te scheppen voor talrijke hoogst nuttige doeleinden. Geachte redactie, dat kan anders. Wie mede trachten wil aan dezen onwaardi- gen toestand een eind te maken, verzoeke in lichtingen bij H. C. MAGEL, lordensstraat 24, Haarlem. Haarlem, 13 December. 1937. Drastisch besluit van trawler- reeders van Hull en Grimsby. In 1938 zal l/5 van de booten der verre visscherij worden opgelegd. Een besluit van groote beteekenis voor de Humberhavens is genomen door de trawlerreeders van Huil en Grimsby. Zij hebben nl. besloten, van 1 Januari 1938 tot 1 Januari 1939 1/5 deel van de trawlers, die deel uit maken van de vloot der verre vis scherij stil te leggen. Hetgeen betee- kent dat in Huil, dat over 240 van deze trawlers en in Grimsby, dat over 170 van deze trawlers beschikt, resp. 40 a 50 en 30 a 40 trawlers gedurende een geheel jaar aan het productie-appa raat zullen worden onttrokken. PROPAGANDA-AVOND V.D.J.O. Woensdagavond hield de Vrijz. Dem. Jon geren Organisatie een propaganda-filmavond in het Ver. Geb. der Vrijz. Hervormden. De secretaris dezer organisatie, de heer J. C. Deering uit Utrecht leidde den spreker van dezen avond, Mr. B. J. Stomps, in en heette de opgekomenen welkom. De heer Deering hoopte dat men zooals in den laatsten tijd in vele plaatsen van ons land het geval is, ook in Velsen definitief tot oprichting van een af- deeling zou besluiten. Mr. Stomps begon daarna zijn rede over de beteekenis der democratie in onzen tijd. Hij achtte het een voorrecht tot jongeren te mo gen spreken. Spr. gelooft in de toekomst van den mensch. Na een strijd van zeer langen tijd zal de menschheid op hooger peil komen te staan, aldus de heer Stomps. De democratie is het middel om dit doel te bereiken. In onzen tijd ziet men alles in puin storten wat moei zaam is opgebouwd. We zien de inzinking van den Volkenbond, waarvan de oprichting een mijlpaal was in de geschiedenis der mensch heid. De Volkenbond is gebaseerd op de rechts overtuiging der aangesloten staten, en men moet, met erkenning der aanklevende fouten, toch de idee van den Volkenbond beschermen. Om de groote waarde der democratie te doen inzien herinnert spr. dan aan zijn eigen op treden naar aanleiding van het beruchte Rijksdagbrandproces, waarbij de Nederlander v. d. Lubbe werd ter dood veroordeeld zonder dat er eigenlijk iets aangaande zijn schuld was bewezen. In dezen tijd van beroering viel ook het geval Tomiet; deze generaal werd ten gevolge van een misschien ietwat te felle ver dediging van de rechten van een boer door de rechterlijke macht krankzinnig verklaard en in een gesticht opgesloten. Dank zij de vrijheid die men in een democratisch land heeft, kon de geneesheer-directeur der inrichting den generaal na luttele dagen ontslaan, hoewel hij hiermede de autoriteiten een slag in 't gelaat gaf. Zou men zooiets ook kunnen doen in een dictatoriaal land? Spr. meent van neen. Daar is immers de staat heilig. In een democratisch land krijgt het recht gelding. Zoo iemand het oneens is met een overheids besluit staan voor hem de kranten open. Spr. maakt dan gewag van de diverse vrijheden die de democratie met zich brengt, zooals de drukpers- en godsdienstvrijheid, recht v. ver gadering enz. De superioriteit der democratie acht spre ker wel geteekend door het steeds weèr voorko mende verschijnsel, dat men in dictatoriaal ge regeerde landen de democratie tracht na te doen. Zoo het besluit van den Grooten Fas- öistischen Raad, Italië uit den Volkenbond te laten treden, de comedie van Mussolini. Een ander voorbeeld van dit democratisch gordijn tje was de volksstemming in Rusland. Spr. laakt dan de machtswillekeur in de dictatuur- landen. De wil der dictatuurlanden om democratisch te lijken spruit voort uit het feit dat de de mocratie in elk mensch leeft. In ieder leeft de overtuiging, wortelt het gevoel dat de demo cratische staatsvorm de juiste is. Mr. Stomps wijdt dan verder uit over den Volkenbond en noemt een boek van Hugo de Groot, waarin deze rechtskundige tot de belangrijke uitspraak komt dat een staat misdadiger kan zijn en dus gestraft moet kunnen worden. Dit is de grondgedachte van den Volkenbond. Dat hij in onzen tijd faalt is een gevolg van de groote fout die de mensch heid maakte door van een jong instituut te verlangen dat het in een paar jaren zou op bouwen wat 19 eeuwen is verwaarloosd. Aan de jongeren de taak de idee van den Volken bond uit te dragen en de overtuiging te bren gen dat recht gaat boven macht. De heer Deering dankte daarna den spreker en wekte de aanwezigen op, den boer op te gaan om de beginselen der V.D.J.O. uiteen te zetten. Hij wees er uitdrukkelijk op dat deze organisatie geen voorportaal is van den Vrijz. Dem. Bond. Hierna was er gelegenheid tot gedachtenwisseling. De beloofde propaganda film kon niet doorgaan wegens het ontbreken van een operateur. BLAD VAN SCHROEF VERLOREN. De van de visscherij teruggekeerde motor trawler Claesje Ro 46 heeft een blad van de schroef verloren. De trawler gaat naar Amsterdam om te dokken. MARKTBERICHT Tong per kg. f 1.50 Middel schol per 40 kg. f 19 Klemschol per 40 kg. f 1218 Schar per 4o kg. f 6—7 Bot per 40 kg. r 917 Schelvisch per 40 kg. f 920 Versche haring per 40 leg. f 11.40 Kabeljauw per stuk f 2.503.80 Gullen per 40 kg. f 11.6013 MARKTBERICHT. (Versche Visch). IJmuiden 15/12 1937 (A.N.P.) Tarbot f 1.26f 1.20 per kilo. Tong f 1.55—f 1.16 per kilo. Heilbot f 1.00f 0.70 per kilo. Groote schol f 24f 23 per 50 kilo. Middel schol f 24f 23 per 50 kilo. Zetschol f 40f 33 per 50 kilo Kleine schol f 31f 15 per 50 kEo. Bot f 24—f 13 per 50 kEo. Schar f 15f 5 per 50 kilo. Tongschar f 50.50f 20 per 50 kilo. Poontjes f 6.30f 1.90 per 50 kilo. Groote schelvisch f 29f 24 per 50 kilo. Middel schelvisch f 24f 21 per 50 lcüo. Kleinmiddel schelvisch f 24f 15 p. 50 kilo Kleine schelvisch f 18f 6 per 50 kilo. Groote gul f 12.50f 9 per 50 kilo. Kleine gul f 11f 5.50 per 50 kilo. v Wij ting f 5.20f 4 per 50 kilo Makreel f 14f 12.50 per 50 kilo. Versche haring f 3.65f 0.75 per 50 kilo. Middel heek f 48.60—f 43.50 per 125 kilo, Kleinmiddel heek f 17.50—f 16 per 50 küo. Kleine heek f 14f 8.50 per 50 kilo Kabeljauw f 66'f 27 per 125 kilo. Vleet f 3.25—f 1.45 per stuk. Leng f 3.33f 0.75 per stuk. 1 Koolvisch f 0.88f 0.16 per stuk. Rog t 28.50—1 21.50 per kooj), Dramatisch tooneelspel „Wij Zoeken Zoeken". De enkele jaren bestaande tooneelafdeeling der Chr. Jongemannenvereeniging „'t Mosterd zaadje" mag zich in een groote belangstelling verheugen, zoo zelfs, dat zij van een uit te voe ren werk twee voorstellingen geven moet en hedenavond dus een herhaling zal geven van het Woensdag voor een volle zaal ten tooneele gebrachte „Wij zoeken - zoeken", dramatisch drie-bedrijvig tooneelspel van A. Boere, regie de heer W. J. Mulder. Er zat tempo in het spel. van het decor had men eveneens werk gemaakt en het kapwerk deed daar niet voor onder. Onder de leiding van den heer Mulder is on getwijfeld hard gestudeerd en wanneer diens aanwijzingen opgevolgd worden zal de Chr. Jongemannen Vereeniging ,,'t Mosterdzaadje' van haar jongen tooneelspruit nog veel ple zier beleven. En haar publiek nog menigen goeden avond schenken, als ze deze lijn van werken-met-moraal blijft volgen. Een openingswoord sprak de voorzitter der tooneelclub, de heer C. de Koning, die ook in ;ebed voorgegaan was. De heer Leo P. Tismeer, eere-voorzitter der C. J. M. V. heeft het slotwoord gesproken en den avond met dankzegging beëindigd. W. BESOMMINGEN. Trawlers: Petten IJM. 49. 75 manden f 1120. En Avant IJM. 8, 495 manden f 3080.. I. S. Groen IJM. 130, 320 manden f 2260. Amsterdam IJM. 58, 415 manden f 3170. Caroline IJM. 26 400 manden f 2500. Raaf IJM. 432. 70 manden f 1900. Julie Streiff IJM. 159. 75 manden f 2120. R.O. 46. 140 manden f 1270. Logger: KW 59 f 2480. Loggers met versche haring: SCH 133 f 800. SCH 84 f 130, SCH 6 f 460. SCH 39 f 460, SCH 73 f 430, SCH 25 f 310, SCH 210 f 170, SCH 66 f 100, SCH 81 f 120. KW 65 f 450, KW 158 f 600, KW 144 f 110. Aangevoerd 15 December 3298 kisten versche haring. Aangevoerd 16 December door de Julie Streiff IJM. 159 1 steur van 34 K.G. a 94 cent per K.G. VERWACHTE VISCHAANVOER. Thuisstoomende voor de Vrijdagmarkt: Alma IJM 44 vangst: 110 manden gul en kabeljauw. 15 manden platvisch, 10 man den wijting, totaal 135 manden en 360 stuks stijve kabeljauw. DE TUNNELBOUW. In verband met den voorgenomen tunnel bouw onder het Noordzeekanaal ten bate van het snelverkeer zijn dezer dagen opnieuw metingen en schattingen verricht. Daarbij bleek, dat de ingang van den tunnel in het verlengde der Bongaertstraat in oostelijke richting komt. Aan de zuidzijde van het Post kantoor krijgt men den verbindingsweg van den Wijkerstraatweg naar den tunnelmond. Een en'ander was door vlaggen en piketpa len overzichtelijk gemaakt om autoriteiten en deskundigen een duidelijk overzicht te ge ven in den komenden toestand Want de kleine paaltjes staan al een paar jaar op hun plaats. Ook op de houtloods der firma Van Kralingen aan het Noordzeekanaal, waardoor heen de as van den tunnel loopt, stond reeds lang een soort van baken. Dit- maa lwoei er evenwel een roode vlag van die plaats. Een en ander gaf den aanwezigen een duidelijk beeld van wat ons hier de toe komst brengen zal. Het tijdstip, waarop met den tunnelbouw een begin wordt gemaakt, nadert blijkbaar. SANTPOORT DE IIEER NIJSSEN BENOEMD TOT VOORZITTER DER PROV. COMMISSIE. In de in Alkmaar gehouden vergadering van de Prov. Commissie voor de veilingen in Noord Holland werd tot -oorzitter gekozen, in de vacature, ontstaan door het overlijden van den heer Slot, de heer J. P. Nijssen, alhier. De verkiezing geschiedde met algemeene stem men. BEVERWIJK Vergadering van Bloembollen cultuur. De voorzitter afgetreden. Gisteravond heeft de af deeling Beverwijk van de Nederlandsche Vereeniging van. Bloem bollencultuur een ledenvergadering in Hotel Ter Burg gehouden, welke zeer druk bezocht was. Na een welkomstwoord van den voorzitter, den heer D. Koster, las de heer Jac. Meyer de notulen van de vorige vergadering, welke on veranderd werden goedgekeurd. Hierna werd de beschrijvingsbrief van de Algemeene Vergadering, die in Haarlem wordt gehouden, behandeld. De plaatselijke af dee ling heeft voor de vacatures in het hoofdbe stuur na stemming de heeren De Ruiter, T. I-I. Hoog en K. de Jong als candidaten gesteld. Ook het voorstel van de afdeeling Bennebroek van het hoofdbestuur om leden, die daadwer kelijk de belangen van Bloembollencultuur schaden, te royeeren of niet als lid aan te nemen, zal door de afdeeling Beverwijk ge steund worden. Het voorstel van de afdeeling VogelenzangBennebroek om te reorganisee- ren en groepsvorming te maken, waardoor de kweekers voortaan in groepen onderscheiden zullen worden, lokte vele besprekingen uit. Tenslotte werd het voorstel In stemming ge bracht. Het voorstel werd met 24 tegen 25 stemmen afgestemd. De heer Seignette was van meening, dat de afdeeling Beverwijk hierdoor de belangen van de kweekers niet meer behartigde. Daarom be dankte de firma voor het lidmaatschap. Ook de firma Van Bragt was van meening. dat door de afstemming van het amendement, de be langen werden verwaarloosd en trad daarom eveneens uit de plaatselijke afdeeling van Bloembollencultuur. De voorzitter, de heer D. Koster, kon zich evenmin vereenigen met 't besluit en deelde mede, dat hij voor zijn functie als voorzitter en voor het lidmaatschap bedankte. De voor zitter heeft echter de vergadering nog tot het einde geleid. De andere voorstellen gingen zonder op- of aanmerking onder den hamer door. Als afgevaardigden naar de Algemeene Ver gadering werden gekozen de heeren J. Kim man en Jac. Meyer, terwijl als plaatsvervan gers werden benoemd de heeren P. van Noort en Sluiter.

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 7