r &s OM EEN KIND Dr. Euwe en dr. Aljechin klinken elkander toe tijdens het diner dat Vrijdagavond te Amsterdam werd gegeven ter gelegenheid van het door dr. Aljechin behaalde wereldkampioenschap schaken Tot sluiting vari het roeiseizoen hield «Laga»Vrijdageen roeitocht van Delft naar DeWitte Brug te Den Haag. De aankomst aan de plaats van bestem ming Mr. B. G. A. Smeets, directeur der Rijkstuchtschool te Nijmegen, die be last is met het beheer en de leiding der geïnterneerde Spanjaarden, die opge nomen zijn in de Citadel te Gorinchem De demping van het Rokin te Amsterdam. Het gestorte zand is weer uitgegraven voor het leggen der rioleerings- buizen De «spekclubs» in Groningen en Drente houden in het midden van December haar jaarlijksche verdeeling van spek, worst en vet aan de «spaarders», die daarvoor wekelijks een klein bedrag hebben geofferd. De buit wordt uitgepakt Dr. Aljechin, de wereldkampioen schaken, werd Vrijdag te Hilversum voor de Phohi-microfoon geïnterviewd door den heer Lod. Prins (links) Op Kerstmis en Nieuwjaar worden traditiegetrouw alle klokken der groote kerk te Dublin met handkracht geluid. De klokkenluiders oefenen voor het vaardig hanteeren dor touwen FEUILLETON ROMAN VAN NORBERT GARAI. Nadruk verboden. 22) Hij slaakt een zucht van errlichting, als va der en dochter eindelijk in de fraaie cabriolet plaats nemen. De motor wordt aangezet, een paar afscheidswoorden, gewuif wederzijds, dan suist de wagen weg. Lang kijkt Danny hem na. Dat er nog menschen zijn, die vijftig dollar per week van een secretaresse betalen. Wat moet die Amerikaan wel verdienen om zich een dergelijk salaris te kunnen veroorloven? M'n hemel er moet toch iets gebeuren. Hij kan toch niet ten eeuwigen dage zoo blijven rondloopenAls Nicolle eenmaal den smaak van het geld verdienen beet heeft,, wat dan? Dan zal ze hem natuurlijk ontglip pen, gaat haar belangstelling allicht naar andere dingen uitdan „Er moet iets gebeuren!" zegt hij hard op, zich met geweld van zijn pessimistische ge dachten losscheurend. Als Danny na eenige uren van doelloos rondslenteren in zijn buitenverblijf terug keert, vindt hij daar alles in de grootste opwinding. Kitty, Kaynes en Brownell maken hem haastig deelgenoot van den inhoud van een expresse brief, welke de postbode tegen den middag heeft afgeleverd. Het ambtelijk schrijven, door inspecteur Benett onderteekend deelt miss Devine en miss Osborn mee, dat de kleine Maud Gordon den volgenden dag om 5 uur door eenige recher cheurs zal worden afgehaald, zulks overeen komstig den wensch van haar pleegvader. In verband met de bijzondere omstandigheden worden de meisjes verzocht te willen zor gen, dat het kind op den aangegeven tijd ge reed is. „Waar is uw verloofde?" vraagt Kaynes. „Ik zou deze kwestie graag eens met haar willen bespreken". „Mijn verloofde? Die telt hierin niet meer mee", geeft Danny ten antwoord. „Zij zal voor deze geschiedenis geen tijd meer hebben, want ze heeft juist vandaag een schitterende betrekking gekregen bij een Amerikaan, die walgelijk veel geld verdient. Vijftig .Dollar per week, wilde hij zeggen, maar hij zwijgt plotseling, als hij bemerkt met welk een intense belangstelling de jonge recher cheur naar hem luistert. Op hetzelfde moment gaat hem een ge dachte door het hoofd, welke hem het bloed naar de wangen doet stijgen. Als deze vrijgevige Amerikaan eens de lang gezochte Coverley was, die een gunstige ge legenheid zoekt om onopvallend met het kind in contact te komen. „Waar ontmoette miss Osborn dien Ameri kaan?" vraagt Kaynes, hevig geïnteresseerd. „Hoe heet hij?" Ja, dat zal ik jou aan je neus hangen, denkt Danny, maar hard op zegt hij, dat hij er niet aan gedacht heeft daarnaar te infor- meeren. Hij voelt, dat hij op een keerpunt van zijn leven staat. Er zijn vijfduizend pond te verdienen Hij moet dat zaakje echter alleen opknap pen. Dit is de groote kans van zijn leven. Hij zal het signallement van Coverley, dat binnen in de lade van den tafel ligt, heimelijk bij zich steken om zich daarna, zonder dat die „pottenkijker" Kaynes het bemerkt, uit de voeten te maken en dien rijken Amerikaan eens wat nader in oogenschouw te nemen. Blijkt de man inderdaad Coverley te zijn, dan zal hij Nicolle een wenk geven en hem on middellijk laten arresteeren. En een half uur later suist Danny op zijn nieuwe motor in 'n ontoelaatbaar tempo over den weg langs de Theems in de richting,van Londen.... Nicolïe's eerst cliënt. Mr. Osborn en zijn dochter worden bij hun aankomst in het Carlton Hotel direct aller minzaamst begroet door een heer, die blijk baar reeds vol ongeduld op hen heeft gewacht. Mr. Mitchell In het karakteristieke idioom van den Ame rikaan verzekert hij, dat het hem verheugt met miss Osborn kennis te maken. Ondanks hun protest laat hij vader en dochter in de hall van het hotel een opulent ontbijt ser veeren. Al spoedig bemerkt Nicolle, dat mr. Mitchell haar af en toe onderzoekend aankijkt. Dat maakt haar eenigszins teruggetrokken. Zij weet zelf niet, waarom zij z'n vragen zoo kort beantwoord; ze is toch anders heusch niet op haar mondje gevallen en verlegenheid ligt zeker wel allerminst in haar aard. Nicolle pleegt de menschen reeds kort na de eerste kennismaking te registreeren en in een bepaalde categorie onder te brengen. Onbe- teekende lieden zijn voor haar „taboe". Ditmaal heeft zij de minder aangename ge waarwording zelf op haar voorkomen, betee- kenis en karakter te worden getaxeerd. Dat maakt haar steeds onzekerder. Zij zou het niet te boven komen, als mr. Mitchell zich met een paar vriendelijke woorden van haar zou afmaken om daarmede te kennen te geven, dat hij haar gewogen, maar te licht bevon den had. En dat waarlijk niet uitsluitend om die vijftig dollar salaris Het vooruitzicht de medewerkster te worden van dezen Amerikaan lokt haar in hooge mate aan. Hij heeft natuurlijk veel gezien en veel beleefd. Maar wat deze, ongetwijfeld zeer in teressant man voor zijn beroep doet, kan Ni colle niet raden. Zijn gelaat wisselt verrassend snel van uitdrukking. Soms, voor enkele se conden, gelijkt hij een asketisehe monnik, die de geheele wereld heeft rondzworven, maar het zorgvuldig gescheiden grijze haar, zijn hel dere, trouwhartige maar toch energieke oog opslag en de fijne, spottende plooien om de mondhoeken verraden, dat mr. Mitchell ook de genoegens van deze wereld niet onbekend zijn. Hij heeft nu mr. Osborn in een gesprek over films betrokken, maar zijn belangstelling voor de ijverige explicaties van den ouden heer is zoo gering, dat het Nicolle tenslotte ergert. Het is maar goed dat haar vader zelf blijk baar niet bemerkt hoe weinig hij den Ameri kaan weet te boeien. Zij slaakt een zucht van verlichting, als de oude heer zijn horloge te voorschijn haalt en dan haastig opstaat. Hij moet noodig naar de city om, nog vóór het kantoor sluit, de voor mr. Mitchell eventueel in aanmerking komende films uit te zoeken. Zij spreken af, dat zij elkaar voor de lunch in een restaurant in Hydepark zullen ont moeten. Als mr. Osborn vertrokken is, wendt de Amerikaan zich tot Nicolle en informeert be langstellend hoever zij met haar studie is. Hij verneemt, dat zij over een jaar haar doctoraal examen hoopt te doen en dat geeft hem na een korte pauze aanleiding tot de opmerking, dat zij dan wel voldoende juridisch onderlegd zal zijn om hem in een vrij lastige kwestie te adviseeren. Nicolle vraagt eenige opheldering met be trekking tot deze kwestie, maar mr. Mitchell schijnt daarvoor den tijd nog niet gekomen te achten en begint plotseling over zichzelf te praten. Merkwaardige dingen heeft hij beleefd, daar in Australië. Een interessant land. Het Ame rika van de toekomst. Wie gedoemd is in de Australische bosschen te leven, verwenscht ze duizendmaal per dag. En toch, als men weg is, bemerkt men pas hoe men gehecht is aan dat gigantisch eiland, welke ziel slechts hij kent, die bezeten is van de zeldzame verlatenheid van het woud. Mr Mitchell weet land en volk zoo interes sant te schetsen, dat Nicolle gefascineerd luis tert. Nóg weet zij niet, of zij zichzelf reeds als zijn secretaresse kan beschouwen, maar in iedei geval is de tijd, welke zij hier doorbrengt, Hiet verloren. Mr. Michell_is ongetwijfeld een zeer interessante persoonlijkheid. Voor de eerste maal voelt ze, hoe weinig zij zichzelf kent. Zij heeft steeds gedacht een zeer nuchter en zakelijk mensch te zijn, gespeend van alle zin voor romantiek, maar nu moet zij toch toegeven, dat de ietwat geheimzinnige atmos feer, die dezen Amerikaan omgeeft, iets van zucht naar avontuur in haar wakker roept. Mr Michell verzoekt Nicolle hem naar zijn ■kamer te volgen, waar zij haar van haar werk zaamheden op de hoogte kan stellen. De lift brengt hen beiden naar de eerste étage. Zwijgend loopen zij door de lange gang' tot de Amerikaan blijft staan voor een ka merdeur, welke het nummer 57 draagt. „Gaat u binnen, miss Osborn!" Hij opent de dubbele deur, volgt Nicolle in de lichte, groote salon, biedt haar met een hoffelijk gebaar een stoel aan, wacht tot zij heeft plaats genomen en laat zich daarna zelf bij het raam in een fauteuil vallen. Met een starren blik staart hij voor zich uit, zonder een woord te spreken. Er heerscht een haast beklemmend zwijgen in het vertrek. Nicolle weet niet, wat zij moet denken van dezen Amerikaan,, wiens merwaardig gedrag haar meer en meer verontrust. Onbeweeglijk zit hij in zijn fauteuil. Het diep gebruinde ge laat steekt in profiel scherp tegen het hooge venster af en maakt den indruk van eenzame verlatenheid. Met een onverwachte beweging, alsof hij plotseling tot de werkelijkheid terugkeert, wendt hij zich tot Nicolle. De smalle lijn om de mondhoeken verdiepen zich tot een harde, cynische plooi. „Gordon heeft zich aan het smokkelen van deviezen schuldig gemaakt. Wat zegt u daar van?" -aagt hij met de geste van een speler, die een groote troef op tafel werpt. „Gordon en die andere brave vriend, Reeves. Eén wenk aan de politie en beiden zitten vandaag nog achter slot en grendel". Hij spreekt nu zuiver Engelsch zonder het Amerikaansche slang. „Dat is een mooi zaakje, wat?" (Wordt vervols'dL

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 16