Velen wagen een kans in de Staatsloterij Geen onmiddellijke aanval op Hankau verwacht. PUR0L3Ë THIJS IJS GAAT DOOR DIK EN DUN ZATERDAG IS DECEMBER 1937 HAAREEM'S D'S'GBCAD' Zóó zien ze er uit de cachets Mijnhardt Wemer» zeer gemakkelijk in. Koker 12 cachets 50tfï 2 stuks 10 ch Bij Apoth. ere Drogisten. (Adv. Ingez. Med.) Japansche opmarsch in Centraal China stopgezet. Personen, die de gebeurtenissen in China van nabij waarnemen, geloo- ven volgens Reuter, dat Hankau slechts weinig vrees behoeft te ge voelen voor een onmiddellijken aanval langs den spoorweg PeipingHankau. Het verste punt, dat de Japanners nog hebben bereikt in hun opmarsch van het noorden is Tsjang Teh in Noord Honan, waar zij sinds verschei dene weken zijn blijven staan. In Sjansi hebben de Japanners, of schoon zij de hoofdstad Taijoean bezet hebben, naar zij zelf toegeven moeten terug-trekken iut andere pun ten, die zij tevoren reeds bezet hadden. Veelvuldig worden aanvallen gedaan op den spoorweg Peiping'Hankau tot binnen twintig mijl afstand van Peiping door Chi neesche ongeorganiseerde troepen. De Ja pansche woordvoerder te Peiping geeft toe, dat er nog niet voldoende Japansche troepen geweest zijn om de zuidelijke helft van Sjansi van Chineezen te „zuiveren". Op der tig mijl ten zuiden van Taijoean zijn -de Ja panners in het defensief. Hier gelooft men. dat het onmogelijk zal zijn voor de Japanners om langs den spoorweg PeipingHankau op te rukken, zelfs slechts tot de Gele Rivier in het zuiden, zonder op gevaarlijke wijze hun rechterflank bloot te stellen aan een aanval van den kant van 21.000 man Chineesche troepen aan de grens van Hopei en Sjansi. Ongeveer 20 mijl spoorweg zijn vernield door de Chineezen ten zuiden van Tsjang Teh. Het lijdt geen twijfel of zij zouden de brug over de Gele Rivier verwoesten, wanneer zij gedwongen mochten worden zich daarover terug te trekken. Versperring' in de Jangtse bij Kioekiang. Een leger van 400.000 Chineesche arbeiders heeft gedurende vier maanden dag en nacht gewerkt aan een krachtige versperring over den Jangtse bij Kioekiang, welke thans vol tooid is. Tevens zijn verscheidene andere versperrin gen meer stroomopwaarts aangelegd. Het doel hiervan is te beletten, dat Japansche oorlogsschepen de rievier opvaren en Hankau bombardeeren. Japmsche opmarsch naar het Zuiden verwacht. Uit Amoy wordt gemeld, dat bij Kimoi dertig Japansche oorlogssche pen van alle typen zijn waargenomen. De spanning is zeer groot. Honderden vluchtelingen uit de provincie Kwan- toeng trekken reeds Hongkong binnen. De militaire autoriteiten hebben medege deeld, dat de verdedigingswerken van Hong kong langs de 32 K.M. lange grens ten doel hebben door een paniek getroffen gewapende troepen buiten te houden. Uit de koortsachtige haast waarmede de troepen en honderden koelies werken, valt op te maken, dat de auto riteiten overtuigd zijn van de mogelijkheid, dat de vijandelijkheden naar het Zuiden kun nen worden verplaatst. Japansche proclamatie tot de bevolking van Noord-China. Generaal Terautsjï, de opperbevelhebber van het Japansche leger in Noord China heeft een proclamatie uitgegeven, waarin hij er bij de bevolking van Noord China op aandringt mede te werken door de ontwikkeling te ver zekeren van de voorloopige regeering der re publiek in Noord China en waarin hij voorts een verbod uitvaardigd van verspreiding van valsche geruchten of van andere opstandige daden, welke hij volgens het krijgsgerecht strafbaar stelt. Japansch protest bij de Sovjet-ambassade. Uit Tokio: De Japansche minister van bui- tenlandsche zaken heeft bij de Sovjet-ambas sade te Tokio krachtig geprotesteerd tegen de houding der Sovjet-autoriteiten te Wladi- wostolc en op Noord-Sachalin, die zonder ver klaarbare redenen zeven Japanners hebben laten arresteeren waarvan de voorloopige invrijheidstelling wordt geëischt. Het betreft hier den directeur van een Ja pansche scheepvaartmaatschappij te Wladi- wostok, die reeds in Januari gearresteerd is, twee bedienden van de Japansche North Sa- chalin Company en twee leden der Japansche kolonie te Alexandrovsk, die allen tusschen 19 Mei en 16 November door de Sovjet-autoritei ten op Noord-Sachalin gearresteerd zijn onder beschuldiging van spionage, doch wier zaak nooit voor het gerecht is behandeld. Tsjecho-SlowaMje Hitier kondigt de „volksauto" aan. Goedkoope wagen wordt binnenkort als massaproduct vervaardigd. Hitier heeft gisteravond te Berlijn een „kameraadschapsavond" bijgewoond van de 2060 arbeiders, die aan de autowegen hebben medegewerkt. De bijeenkomst werd gehouden in het Theater des Volkes en o.a. bijgewoond door de rijksministers Goebbels, Frick, Dorp- mueller, Guertner, Seldte, Lammers, Dietrich en Lutze, den chef van den staf der SA.. Over enkele maanden, zeide Hitler in zijn rede, zullen wij de eerste steenlegging beleven van onze grootste automobielfabriek. De Duit- sche „volkswagen" zal er worden vervaar digd. Wij zullen in enkele jaren vele hon derdduizenden van dezen nieuwen wagen jaarlijks onder het volk brengen. Uit een luxe verkeersmiddel van weleer zal een der gewel digste verkeersmiddelen der menschheid ont staan. Het is zeer duidelijk, dat de essentieele prod-uctievoorwaarde voor dit verkeersmiddel is, dat het werkelijk in groote massa's wordt vervaardigd. Wanneer wij werkelijk de auto mobiel scheppen, die door het volk kan worden gekocht, dan moet zij zeer goedkoop zijn, zoo goedkoop als vroeger een motorrijwiel. Slechts wanneer het in massa wordt geproduceerd en goedkoop is, kan het ook wprden geëxporteerd. Er moeten dus zeer veel auto's worden ver vaardigd, willen wij eindelijk komen op het punt, dat Amerika reeds heeft bereikt, n.l. op iedere vijf bewoners een auto, dus een massa productie. Hitier zeide voorts, dat naar schatting 10 a 12.000 K.M. autoweg in Duitschland zal worden aangelegd. Hiervan is 2000 K.M. gereed en voortaan zullen jaarlijks 1000 K.M. nieuwe wegen worden aangelegd. Hitler is van mee ning, dat het een document voor de cultuur van een natie is, wanneer zij over uitstekende en schitterende straatwegen kan beschikken. Verder zeide Hitier nog, dat alle lichte me talen, die noodig zijn voor de auto's in Duitschland zelf zullen worden vervaardigd, evenals de benzine en de voor de banden be stemde rubber. Delbos heeft een onderhoud met Sudeten-Duitschers. Het onderhoud, dat de president der repu bliek Benesj den Franschen minister van bui tenlandsche zaken gisteren heeft toegestaan, heeft drie uren geduurd. Het vormt het hoog tepunt der besprekingen, daar het officieele communiqué enkele uren later werd verstrekt. Op verzoek der regeering heeft Delbos, naar Havas meldt, twee vertegenwoordigers der Sudeten Duitsehers, leden der partij van Henlein, ontmoet. Het waren senator Trofner en afgevaardigde Kundt. De beide afgezanten van den nationaal-socialistischen leider heb ben Delbos verzekerd, dat hun zorg was hun gevoelens van goede Duitsehers en hun pa triottisme als Tsjecho-Slowaaksche burgers met elkander te verzoenen. Zij voegden hier aan toe, dat naar hun meening de toenadering tusschen Frankrijk en Duitschland, door een algemeene ont spanning, welke zich in Europa zou manifes teeren en met name tusschen Tsjecho Slo wakije en het rijk, veel zou bijdragen tot een regeling der situatie. Delbos bracht „te hooger plaatse", waar men zeer verlangend is de buitenlandsche cam pagnes, die deze kwestie heeft teweegge bracht, te doen ophouden, verslag uit. De maatregelen, die onder oogen zouden moeten worden gezien om het doel te bereiken, zou den rekening moeten houden met twee na drukkelijke voorwaarden: 1. Dat de eenheid van den Tsjecho Slowaak- schen staat niet door de te nemen maatrege len mog worden getroffen, hetgeen de dooi" zekere buitenlandsche kringen geopperde hypothese van de constitutie van Tsjecho Slowakije tot federalen staat uitsluit. 2. Dat deze beslissingen door de regeering van Praag in volkomen souvereiniteit moeten worden genomen, hetgeen de Sudeten Duit- sche 'kwestie streng vastlegt binnen het kader der Tsjecho Slowaaksche binnenlandsche aangelegenheden. Deze tegelijkertijd vastbesloten en verzoe nende houding karakteriseert, aldus Havas, het geheel der door de Tsjechische staatslie den en Delbos te Praag ingenomen stand punten. Het plan inzake de organisatie van het Donaupbekken van Hodza maakt deel uit van een stelsel van een politiek van trouw aan den Volkenbond en aan bijzondere overeen komsten, met name ten "aanzien van het pact der Kleine Entente. De regeering te Praag zou hopen steun te verkrijgen van de groote mogendheden voor de verwezenlijking van dit plan. Van de zes belanghebbende staten is geen enkele tegen dit plan gekant. Iu sland Stemmencijfers bij de verkiezingen. De Centrale Verkiezingscommissie publi ceert een communiqué, waarin wordt mede gedeeld, dat op 15 en 16 December door de commissie de resultaten ontvangen zijn uit verscheidene afgelegen kiesdistricten uit rijdende treinen en varende schepen, welke uitslagen tot dusverre nog niet volledig in het bezit der commissie waren gkomen. De definitieve uitslagen worden nu: van een globaal aantal kiezers, groot 94.138.159, hebben 91.113.153 aan de verkieizngen deel genomen, d.w.z. 96.8 pet. Hiervan hebben 89.844.271 hun stem ge geven aan de candidaten van het blok dei- communisten en partijloozen, d.w.z. 98.6 pet. Ongeldig waren 636.808 stembiljetten, ter wijl op 632.074 -biljetten de namen der can didaten doorgehaald waren. Voor de verkiezingen van den Sovjet der Nationaliteiten hebben 89.063.169 kiezers hun stem uitgebracht, d.w.z. 97.8 pet. Ongeldig waren 1.487.582 stemmen, terwijl op 562.402 stembiljetten de namen der candidaten doorgehaald waren. Franco's vloot met Italiaansche oorlogsschepen vereenigd? Een achtjarige wereldreiziger. Mededeeling van Fransch vlieger. 1-Iet ministerie van landsverdediging .te Barcelona verklaart, van den commandant van Alicante bericht te hebben ontvangen, dat een piloot van een Fransche luchtlijn, toen hij over de Columbretes-eilanden vloog een vrij groot aantal Italiaansche oorlogs schepen met eenheden der opstandelingen vereenigd zag. De commandant heeft verder gemeld, dat men op de kuststations waar neemt, hoeeen Italiaansch eskader voort- lurend met de schepen van Franco in ver binding staat. VLTEGTUIGONGESLUK IN BOLIVIA. Uit La Paz wordt gemeld dat bij Sorata een vliegtuig van de Lloyd Bolivia veronge lukt is. Drie inzittenden kwamen om het leven. Alleen van San Francisco naar Berlijn gereisd! De kleine, acht jaar oude Ralph Schmidt uit San Francisco heeft reeds een wereldreis achter den rug. Hij is het eenige zoontje van een handwerkersgezin in San Francisco, maar is, zooals wel meer in Amerika voor komt, van Duitsche afkomst. Zijn ouders spaarden voortdurend om hem naar Duitsch land naar zijn grootmoeder te kunnen stu ren. Er werden brieven gewisseld, de datum van vertrek werd vastgesteld en Ralph droomde reeds van een tocht over den Oceaan. Daar er evenwel niemand was, die met hem mee kon gaan, en ook zijn ouders geen tijd hadden, hem te brengen, gaf men hem op een goeden dag een handvol dollars als reisgeld, de spoorwegkaarten van San Francisco naar Berlijn en de ouderlijke zegen! Hij werd alleen naar de Oude Wereld ge stuurd. Dezer dagen kwam Ralph werkelijk gezond en wel bij zijn grootouders aan. De reis had zestien dagen geduurd., Eerst ging het door het Panama-kanaal op het groote handelsschip „Californië" en vervolgens van New-York verder over den Oceaan naar Duitschland. De kleine Ralph is niet eens zeeziek geweest. Gedurende de geheele reis had hij ruim voldoende te eten en te drin ken gehad en alle reizigers waren even vrien delijk en behulpzaam voor hem geweest. Hij is van plan eenige jaren in Duitscïhland te blijven, om vervolgens de reis naar deNieuwe Wereld weer te aanvaarden. Mooie, Gezonde Huid Alle ruwheid en roodheid, pukkeltjes en uitslag, worden weggenomen door Beide in doozen v i 30-60,Tube 45ct. Bij Apoth. e I MlJNHARDfJyr1^ (Adv. Ingez. Med.) Italiaansch vliegtuig in den mist verongelukt. Drie inzittenden omgekomen. Stefani meldt, dat een vliegtuig van het vliegkamp Ronchi tengevolge van den mist nabij Spilimbergo in de provincie Udine tegen eeri heuvel is gevlogen. Drie inzittenden kwa men om het leven. NOG STEEDS NIEUWE TYPHUS- GEVALLEN TE CROYDON. Uit Londen, Ï7'"December: In den afge- loopen 24 uur is "te Croydon een 'nieuw geval van typhus geconstateerd, terwijl het aantal sterfgevallen met één vermeerderd is. Het totaal aantal typhuspatiënten bedraagt thans 280 en het aantal gevallen met doodelijken afloop 24. Een aanval op het lange afstands record. Fortuna is echter een grillige vrouw Italiaansch vlieger zal te Cadix starten. Vlieger Mario Stoppani is met een water vliegtuig naai' Cadix vertrokken waar hij zal opstijgen voor een vlucht naar Brazilië ten einde te trachten het internationale lange afstandsrecord in rechte lijn voor water-, vliegtuigen te verbeteren. Cadix is als plaats van vertrek gekozen in verband met de buitengewoon slechte weersomstandigheden, die sedert verscheidene dagen in het Westelijk gedeelte der Middellandsche Zee heerschen. E gelukstrommels draaien weer. For tuna deelt haar gunsten uit. Doch ze is een grillige vrouw, want er zijn menschen, die hun leven lang in de staatsloterij spelen en nimmers iets winnen, en er zijn ook gelukskinderen, die op het eer ste het beste lot de vijftig- of honderdduizend trekken. Er bestaat geen volk, waarbij geluksspelen onbekend zijn, doch het massa-geluksspel, de loterij, is pas een viertal eeuwen oud. In Italië ontstond het zoogenaamde getal len-lotto. Men wedde in de 15de eeuw in Ge nua, welke raadsheer in het stadsbestuur zou worden gekozen en zoodra de regeering inzag, dat met dit spelletje de schatkist kon worden aangevuld, werd het wettelijk gesanctionneera. Onder de bevolking van Genua heerschte het bijgeloof, dat de uitvinder van het lotto door den duivel zou zijn gehaald en ook thans zijn er nog menschen, die het geluksspel ver- oordeelen als zijnde een list van den duivel. Ook al kan men zich met deze zienswijze niet vereenigen, toch moet worden erkend dat vooral het lotto onder de armste volksgroepen veel onheil heeft aangericht, nadat het zijn zegetocht door Europa was begonnen. Thans is het grootendeels verdrongen dooi de zoogenaamde klassen-loterij, die over de geheele wereld is verbreid. Deze is terug te voeren tot de 15de eeuw en is waarschijnlijk in de Noordelijke Nederlanden ontstaan. In haar oudsten vorm kan ze worden vergeleken met de bekende tombola, waarbij men slechts het juiste lot behoeft te trekken om in het bezit te komen van de meest eigenaardige voorwerpen die men bovendien heelemaal niet noodig heeftI De voorgangsters van de Staatsloterij. In 1414 vinden we voor het eerst melding gemaakt van een loterij, uitgeschreven door de stedelijke regeei'ing van Utrecht tot ver sterking van de stadskas. Ongeveer gelijktijdig verschijnen de loterijen in Vlaanderen, waar o.a. de stad Brugge er een hield tot het bou wen van een poort. Behalve de stadsbesturen organiseerden ook de gilden dikwijls loterijen, waartoe ze echter vergunning moesten vragen, want toen de eerste g'oed slaagden nam hun aantal snel toe. Daar de ondernemers soms wel eens wat al te veel om hun eigen belang dachten of heel zon derling met de gelden omsprongen, maakte Philips de Goede in 1446 de bepaling,dat het uitschrijven van loterijen zonder zijn vergun ning niet was toegestaan. Loterij als volksvermaak. In zijn boek over de volksvermaken in vroe ger tijd neemt J. ter Gouw ook de loterijen op en volksfeesten waren ze inderdaad. Reeds het uitschrijven was een gebeurtenis, waarin heel de stad meeleefde en naarmate de dag van de trekking naderde, steeg de belang stelling. Loterijbriefjes, zooals men die thans kent, bestonden nog niet. Een ieder, die een lot nam („inlegde", zooals men het noemde) teekende z;jn naam, of indien hij hiertegen bezwaar had, zijn initialen in een register en voegde er soms een berijmde spreuk bij, b.v.: Mag ik wel verlies hier vreezen? Mijn verlies is winst voor weezen. wat natuurlijk betrekking heeft op een loterij ten bate van een weeshuis. De kunst van reclame maken verstond men in die dagen ook reeds uitstekend. Om de animo te vergrooten, werden premiën uitge loofd voor dengene, die het meeset inlegde, de medewerking v&n de Rederijkerskamers werd ingeroepen en den dag, waarop de inschrij ving werd gesloten, trok een optocht dooi de stad om de menschen er aan te herinneren dat het vandaag voor het laatst was, dat men zijn geluk kon beproeven. Naar den geest van den tijd ontbraken in den stoet vooral niet de narren, die met hun grollen en grappen den kooplust moesten aanwakkeren. Ook voor de regeering middel om aan geld te komen inj E eerste Generaliteitsloterij van 1709 was een zoogenaamde loterij-leening. Er waren ONZE DACELIJKSCHE KINDERVERTELLING 8000 loten van 250— en degene, die een niet trok, ontving 6 pCt. per jaar en de 1300 prijs winnaars hadden recht op een lijfrente van 30 tot 3000.— of wel een obligatie. De twee eerste loterijen verliepen uitste kend, maar een jaar later moest men de ren te der nieten, ter aanmoediging, tot 7 pCt. ver- hoogen. In 1748 volgde men weer een ander systeem. Behalve de groote prijzen, die werden uitge loofd, werd ieder lot van 860.— met 1000.- terug betaald. Het jaar echter, waarin dit zou gebeuren was aan lotingskans onderhevig. Het groot aantal loterij-leeningen en de verplichtingen, die hieruit voortvloeiden, de den de schuldenlast aanmerkelijk stijgen en reeds in 1726 had men den beroemden finan cier W. Kersseboom verzocht een 50-tal nieu we plannen te onderzoeken. In zijn rapport ad viseerde hij over te gaan tot het oprichten van een klassenloterij van drie klassen, elk van 4000 loten. Dit was de grondslag van onze te genwoordige staatsloterij naar het plan van eenzekeren I-Iuykes, die er 500'voor ontving. De trekking werd oorspronkelijk gehouden in de groote zaal van het Binnenhof in Den Haag die in de volksmond tot Loterijzaal werd ge doopt. De Staatsloterij die aan het einde van de 18de en het begin van de 19de eeuw een veel bewogen tijdperk in ons staatsbestuur heeft meegemaakt is meermalen tijdelijk van naam veranderd: Bataafsche Loterij, Koninklijke Hollandsche Loterij (onder Lodewijk Napo leon), La Loterie de Hollande (tijdens de in lijving bij Frankrijk), Koninklijke Nederland- sche Staatsloterij en eindelijk Nederlandsche Staatsloterij. Later is het aantal klassen uitgebreid tot vier en vervolgens tot vijf. Meermalen is er sprake geweest de Staats loterij af te schaffen o.a. onder het ministerie Kuyper (1901-1905) doch het daartoe inge diende wetsontwerp is niet in behandeling ge nomen. Het ligt nu eenmaal in den aard van de meeste menschen, zijn geluk nu en dan eens te beproeven. Wel heeft Napoleon gezegd: „Lo terijen zijn spaarbanken voor gekken", maar niettegenstaande deze beweringe was hij zelf een van de trouwste spelers in de Fransche Staatsloterij W. S. Grave garnizoensplaats. Langenboomsche heide militair oefenterrein. In de Vrijdag onder voorzitterschap van burgemeester jhr. mr, C. van Nispen tot Se- venaer gehouden spoedeischende vergadering van den raad der gemeente Mill, werd be sloten voor militair oefenterrein beschikbaar te stellen de z.g. Langenboomsche heide ter grootte van ongeveer 180 H.A., gelegen tus schen den Graafschen weg en den Langen- boomschenweg. Dit staat in verband met de plannen om de stad Grave wederom als gar nizoensplaats te verheffen. Thijs ging dus op weg om Dickie te zoeken. Maar, jongens en meisjes, kunnen jullie je nog herinneren (mijn trouwe lezers en lezeresjes zéker), dat Thijs, heel, héél lang geleden een brief heeft gekregen van dien beroemden toovenaar Alasius? Deze Alasius had in dien brief geschreven, dat als Thijs nog eens hulp noodig had, hij maar gerust naar hem toe mocht komen, om hulp te vragen. Thijs heeft dien brief zuinig bewaard en nu komt hij dubbel van pas. Zoo zien jullie hem hier met den brief in zijn hand op weg naar den toovenaar Alasius. Zou deze hem hulp kunnen brengen? Een toovenaar is een man, die alles kan, maar om Dickie terug te vinden en hem dan weer thuis te brengen.nou, ik weet het niet, hoor! Het lijkt me erg moeilijk! Maar letten jullie maar goed op, dan zullen jullie het wel zien. Er Staan nog vele rare dingen voor Thijs-te wachten!!. De wijziging van de Crïsisinvoer- wet. Geen te grooten regeeringsinvloed te vreezen. Aan de memorie van antwoord inzake het wetsontwerp tot wijziging van de crisis- invoerwet wordt het volgende ontleend: Zooals de considerans van het ontwerp van wet thans luidt, beoogen de nieuwe volmach ten verdediging en bevordering van den uit voer. Aangezien dit doel over het algemeen slechts zal kunnen worden bereikt bij tot standkoming van bevredigende handelsver dragen of overeenkomsten, behoeft het geen nader betoog, dat de toepassing van de con- tingenteeringsmaatregelen vandien aard zal moeten zijn, dat de wederpartij daarin aan leiding tot concessies zal vinden. In die ge vallen, waarin van het buitenland zelf het verzoek tot het verkrijgen van een aandeel in de voorheen vrije Nederlandsche markt zou uitgaan, zal de wet tot het gestelde doel kunnen leiden. In de andere gevallen, waarin het zou gaan^m het verkrijgen of de vergroo ting van een' aandeel in een reeds ingestelde contingenteering, zal het doel eveneens kun nen worden bereikt, voor zoover de nood zakelijke bescherming van de nationale pro ductie zich daartegen niet verzet. In de geval len, waarin het uitoefenen van druk op een wederpartij om ernstige handelspolitieke re denen noodzakelijk mocht worden geacht, zal tot contingenteering niet worden besloten, al vorens alle bij deze aangelegenheden betrok ken belangen nauwkeurig zullen zijn afge wogen. De geuite vrees, dat, bij verleening van de jevraagde bevoegdheden aan de regeering, de ambtelijke bemoeiing op dit terrein zal wor den vergroot, waardoor een al te sterke cen tralisatie zal ontstaan, acht de minister niet gemotiveerd. Het nemen van handelspolitieke maatregelen en het voeren van onderhande lingen met het buitenland is en zal steeds een zaak der regeering 'blijven, waarbij de regee- ring er echter steeds voor zorg draagt het ge organiseerde bedrijfsleven in centraal ver band in te schakelen. De minister wil gaarne verzekeren, dat van de voorgestelde regeling geen benadeeling van den export van agrarische producten geducht behoeft te worden, aangezien de maatregelen tot beperking van den invoer niet zullen wor den toegepast op een wijze, die averechtsche gevolgen zou hebben voor den uitvoer van landbouw- of van industrieele producten. Beider verruiming wordt door de regeering juist voorgestaan. De minister stelt er in dit verband prijs op mede te deelen, dat uiteraard de gevraagde volmachten niet beoogen een soort even wichtstoestand tusschen in- en uitvoer te laten intreden. Niet alleen met het oog op de groote belangen van handel en scheepvaart, doch niet in het minst ook wegens de onmis baarheid voor Nederland van den aanvoer van grondstoffen en hulpstoffen uit het bui tenland zou een dergelijk streven voor Neder land funeste gevolgen hebben. Er is geen sprake van, dat van toepassing van de crisislnvoerwet een structueele wijzi ging in de betalingsbalans het gevolg zal kun nen zijn, te minder nu met de thans gevraagde volmachten in het bijzonder wederzijdsche verruiming van het handelsverkeer wordt be oogd.

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 6