s H.D.-V ertellimu Z' ALS 'TOM MUZIEK GAAT... ONS WEKELIJKSCH KNIPPATROON. ZATERDAG IS DECEMBE R 1937 HAARLEM'S DAGBLAD V olksuniversiteit. Prof. J. J. L. Duijvendak over China. Voor de leden der Haarlemsche Volksuniver siteit en van de afd. Haarlem van den Inter nationalen Vrouwenbond voor Vrede en Vrij heid sprak Vrijdagavond in de aula van de H. B. S. A. prof. dr. J. J. L. Duijvendak van Lei den over China-. Nadat de secretaris der Volksuniversiteit al hier, dr. S. J. Bart^tra, den spreker met een kort woord had ingeleid, begon prof. Duyven- dak zijn lezing met er de aandacht op te vesti gen, dat de Chineesche cultuur een zeer oude cultuur is, die herhaaldelijk onze Westersche cultuur is vóór geweest. In de laatste 200 jaar heeft China andere paden ingeslagen en is bij de Westersche achtergebleven. De Chineesche cultuur was sterk humanistisch. Kermis en deugd vielen samen: de hoogste kennis was de hoogste deugd. Dat bepaalde de levenshouding van een volk, dat als een volk van landbou wers dicht bij de natuur leefde en het volgen van den natuurlijken gang der dingen als ze delijk beschouwde. Ongeveer 1000 jaar vóór onze jaartelling was China sterk feodaal georganiseerd; de klassen waren duidelijk onderscheiden en de rechten waren voor de hooggeplaatsten, de plichten voor het volk. De leerstellingen uit de school van Confucius waren de officieel erkende. Het was de hoogste wijsheid daarnaar te handelen. De Staat pretendeerde te zijn een deugdzame staat: zij beloonde de deugdzamen en strafte de deugnieten. De belooning der deugdzamen bestond hierin: zij werden ambtenaar. Zij had den gestudeerd in de oude boeken en dus ge leerd zich te houden aan de ware verhoudin gen. Zoo kreeg men literaten-ambtenaren en om tot dit corps te worden toegelaten was een heel systeem van examens ingesteld. Men kon verschillende graden behalen en de examens duurden dagen lang en waren buitengewoon moeilijk. Ongeveer 5 pet. der candidaten slaagden. Gedurende den examentijd moes ten de candidaten alleen, in cellen verblijven. Elke provinciale hoofdstad had duizenden van die cellen, die thans nog hier en daar een be zienswaardigheid vormen. Wie gezakt was, ging al maar weer op. Een schande was dit niet; men wist nu eenmaal dat het moeilijk was. Zoo kon het gebeuren dat zoon, vader en gootvader zich tegelijk aan een examen gin gen onderwerpen. De candidaten voorzagen in hun onderhoud door het beroep van school meester of klerk uit te oefenen. Het gebeurde wel, dat door dit systeem waarmede eerst in 1905 gebroken werd zeer eenvoudige lie den opklommen tot hooge posten en veel in vloed kregen. Wie eenmaal een graad behaald had, moest op bepaalden tijden wéér examen doen, om te bewijzen „dat hij alles nog wist". Na het overlijden van Galilei en de geboorte van Newton ging de natuurwetenschap de Wes tersche beschaving beheerschen en in de 19e en 20e eeuw ging deze ontwikkeling met een verbazende snelheid voort. China is daarmede niet meegegaan. Wat missionarissen van dit nieuwe naar China overbrachten, was inmid dels voor het Westen alweer oud. Daarbij kwam dat men in China, vast als men zat aan de wijsheid uit de oude boeken, de vreemdelin gen als rauwe barbaren beschouwde: wat zou den de Chineezen van hén kunnen leeren? Wel eigenaardig is het, dat het maken van kanonnen de eerste technische vaardigheid was, die de Chineezen van de Westerlingen leerden. Zooals gezegd is China bij het Westen achtergebleven, toch heeft het zeer veel ge presteerd op philologisch-historisch en bio grafisch en topografisch gebied. In 1905 werd het examensysteem vervangen door een stelsel van moderne scholen. De staat had nu knappe technici noodig; men ging in Amerika en Japan studeeren. Maar toch be staat er ten opzichte van het oude nog een groot probleem in Chinavelen vragen zich af wat er van die oude cultuur nog te redden is; het kan toch niet alles waardeloos zijn. Bo vendien: wie China wil hervormen moet toch eerst weten, wat de groote drijvende krach ten in die oude beschaving zijn geweest. Be halve dit, heeft China veel politieke en eco nomische vraagstukken op te lossen. In 1915 kwam de revolutie en daarmede viel het keizerschap, dat steeds een groote samen bindende kracht, in China is geweest. De de centralisatie werd vergoot en als eerste uiting van het nationaal bewustzijn keerde men zich tegen de Mandsjoes, die China veroverd had den. De geschiedenis der laatste jaren, het op treden van Tsjang Kai Sjek, leider der Volks partij, had tot gevolg dat een aantal provin ciën onder het gezag van Nanking werd ge bracht. Het land verzwakte zeer; alleen in de laatste 10 jaren is weer eenig constructief werk verricht: aanleg van wegen en spoor wegen, het scheppen van een sterke weer macht. Het is een reusachtig probleem, hoe het oude landbouwende volk te ontwikkelen tot een modernen staat; de economische nood is in vele streken zeer groot. Wat nu de eventueele gevolgen zullen zijn van wat op het ©ogenblik in China gebeurt? Het zal den Japanneezen niet gemakkelijk val len, China naar hun eigen hand te zetten. De Chinees heeft een buitengewonen aanleg voor lijdelijk verzet! Misschien krijgen we de vor ming van een staat in Zuid-West-China, af geknepen van de kust. Hoe die er uit zal zien is niet te zeggen. In ieder geval zal een zeer langdurig verzet blijven smeulen. Het is te hopen, dat de wijsheid van een hoogbegaafd, oud volk niet geheel ten onder- zal gaan: dit zou een verlies voor de wereld beteekenen. Dr. Bartstra sprak eenwoord van bewonde ring en dank voor de mooie lezing. PERSONALIA. IN 1938 BLOEMENTENTOONSTELLING TE BOSKOOP. Van 14 tot en met 30 April 1938 zal de ten- toonstellingsvereeniging „Boskoop" in de per manente tentoonstellingshallen te Boskoop wederom een groote bloemententoonstelling houden. Aangemoedigd door het resultaat van de tentoonstelling in 1937, die in alle opzichten een succes is geworden, heeft het tentoonstel- lingsbestuur een groote campagne ingezet, om van de komende tentoonstelling nog meer werk te maken. Reeds nu wordt er op grond van de voorloopige plannen en aspecten gerekend dat het aantal bezoekers van de vorige tentoon- stelline, t.w. 80.000 belangrijk zal worden over troffen. De paaschdagen die in 1938 vallen in het tijdvak, waarin de tentoonstelling wordt gehouden, zullen op het aantal bezoekers on getwijfeld een gunstigen invloed hebben. Ge bleken is, dat uit het buitenland de belang stelling buitengewoon groot zal zijn. Onze stadgenoote mej. G. B. Remmes is benoemd tot onderwijzeres aan de Chr. school te Vreeswijk. Bij beschikking van den minister van Finan ciën is de ontvanger der registratie en do meinen D. Molenaar verplaatst van het kan toor der registratie 'en domeinen te Grave naar Haarlem en toegevoegd aan den ontvan ger van het kantoor der registratie en suc cessie alhier. MAATSCHAPPIJ „TOT NUT VAN 'T ALGEMEEN". Het departement Haarlem van deze Maat schappij houdt een ledenvergadering op Woensdagavond 22 December 1937 in 't Ge bouw, Lange Veerstraat 16. De agenda vermeldt o.a.: Benoeming van 3 Commissarissen voor de Nutsspaarbank, ter vervulling der vacatures van de de per 31 December aftredenden, de heeren Mr. L. V. Hoog, J. F. Th. van Erpers Royaards en L. J. van Rossem, die allen herkiesbaar zijn. Op de voordracht staan: 1. Mr. L V. Hoog, 2. J. F. Th. van Erpers Royaards, 3. J. L. Tad erna. 1. J. F Th. van Erpers Royaards. 2. L. J. van Rossem, 3. H. D. Tjeenk Willink. 1. L. J. van Rossem, 2. Mr. L. V. Hoog, 3. Mr. J. D. v. d. Plaats., De export van Bloembollen. Een aanzienlijke stijging. De hoeveelheid bloembollen, die In Novem ber van dit jaar werd uitgevoerd, bedroeg 1.321.625 k.g. tegen 1.394.307 k.g. in Novem ber 1936. De opbrengst daarvan bedroeg even wel f 854.840, tegen f 801.702 in November van het vorig jaar. Ook het totaal over Januari-November 1937 van 41.532.272 k.g. is eveneens kleiner dan over 1937, dat 42.328.573 k.g. beliep. Doch de op brengst geeft ook hier een gunstiger beeld met f 27.03'8.261 in 1937 tegen f 22.268.268 over 1936. Een vermeerdering dus van f 4.769.993. KINDERFEEST VAN DE TRANSPORT ARBEIDERS. Vertooning van de geluidsfilm „Dik Trom". Door de afdeeling Haarlem van den Cen- tralen Bond van Transportarbeiders worden Woensdagavond twee bijeenkomsten georga niseerd voor de kinderen, op welke bijeenkom sten ook eenige films worden vertoond. Het is het bestuur gelukt, beslag te leggen op de dezer dagen gereed gekomen geluidsfilm over „Het leven van Dik Trom". Door het groote aantal kinderen dat werd opgegeven, was het bestuur verplicht twee voorstellingen te organiseeren, die beide zul len plaats hebben in het gebouw St. Bavo. HULDIGING LOUIS SAALBORN. De gevierde acteur, Louis Saalborn, zal, zoo als gemeld, Zondag en Maandag a.s. met zijn nieuwe succesrol Dantry in ,De arme million - nair" zijn 30-jarig tooneeljubileum vieren. Bij deze gelegenheid zal hij Zondagavond, na af loop van de voorstelling, in den Stadsschouw burg alhier met enkele toespraken gehuldigd worden. WISSELKOERSEN AMSTERDAM 10.15 urn. Londen 8.98 5/8 Berlijn 72.47 Parijs 6.10y2 Brussel 30.56 Zwitserland 41.58Va- New York 1.79 27/32, TUINBOUW EN PLANTKUNDE. De afdeeling Haarlem van deze maat schappij houdt op Dinsdagavond 21 Decem ber een vergadering in hotel Lion d'Or, aan den Kruisweg, waar de heer J. F. Ch. Dix hoofdredacteur van Floralia, een lezing met lichtbeelden over bloembollen zal houden. Illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Zwart Colbert Vest m. fant. Pantalon n. m. f 42.- Kleerm.E.E.K.Gr.Houtstr.88-Tel.16176 (Adv. Ingez. Med.) De 21ste Huwelijks- candidate ij zitten op een wei, omringd door don kere bergen. Het is een stil, schilder achtig plekje. ,Wat een prachtig landschap, vind je niet?" „Nee". „Nee? Waarom niet?" „Ik kan landschappen niet uitstaan". „WatKun je landschappen niet uitstaan?, verbaast zij zich. „Nee. Hèèièmaal niet. Een landschap ver veelt je gauw, 't is vaak ongemakkelijk en vol insecten"; „Nou, nou! Maar wij hebben er toch in ieder geval nog geen last van gehad?", weert zij schuchter af. „Jij misschien niet, maar ik wel". „Kom, kom! Een beetje van een mier.! Is dat nu zoo verschrikkelijk?' .lacht zij geamu seerd. „Als je lacht, ben je nog mooier", zegt hij opgewekt. „Lach nog eens! 't Staat je zoo leuk!" „Ik ben toch geen lachautomaat". „Niet dan, als je niet wilt. Laten wij dan gaan lunchen". Hij gaat naar zijn fiets, die tegen een boom leunt, neemt het koffertje van den bagage drager en begint uit te pakken. Hij spreidt een krant op het groene grastapijt en depo neert al het meegebrachte erop. Dan neemt hij uit het lunchpakket een paar boterham men met worst, stapelt ze op voor zijn vrien din, legt een hardgekookt eitje ernaast en schenkt haar uit de thermosflesch een beker warme thee. „Alsjeblieft!", zegt hij een beetje trotsch; „hoe vind je dat? Ik heb het allemaal zelf klaargemaakt! Ben ik niet een goede huis vrouw?" ,,'t Is gewoon schitterend, hoor!", prijst zij lachend, „je zou best een huishoudschool kunnen openen dan zou ik ook een cursus bij je willen volgen!" „Je bent erg verkwistend met je lof tui gingen, Mary. Moet je niet meer doen, hoor, anders krijg ik er nog een kleur van". „Jij een kleur!" „Vind je dat niet mogelijk? Denk je dat ik al zoo versleten ben?" ,Dat nu niet", zegt zij wijfelend. Zwijgend gaat Fred door met de tafel te dekken, zet nu voor zichzelf alles klaar en begint eveneens te eten. ..Smaakt het je?", vraagt hij dan belang stellend. „Het spijt me, dat ik geen ham voor je kon koopen je weet wel, ik krijg morgen pas mijn salaris. Ik had niet meer anders had ik ook nog een fleschje wijn voor je meegebracht, omdat je die zoo graag hebt". „Ohehdat geeft niets, hoor! ik word thuis ook niet verwend", zegt zij lachend. „Ik wou dat ik rijk was", zegt hij hartelijk legt zijn arm om haar middel en drukt haar tegen zich aan. „Dan zou ik je alles geven wat je je wenscht. Alles wat je mooi vindt" „Ja", zegt zij peinzend, „als Sprookje voor Dierenvriendjes. Zoo luidt de titel van een zangspelletje in twee bedrijven, dat door kinderen der af deeling Haarlem van den Ned. Kinderbond op Zondag 26 December (tweeden Kerstdag) des middags twee uur voor den tkeeden keer in den Stadsschouwburg zal worden opge voerd. Dit zangspelletje is van Mevrouw C. E. de Vogel, die er met haar medewerksters veel werk van gemaakt heeft, speciaal wat de costuums betreft, want de kleine tooneelis- ten zullen wisselende dieren uitbeelden. Het stuk beoogt natuurlijk propaganda voor de Dierenbescherming. Dit zal het dan ook in derdaad worden. De regie en de muzikale leiding berusten bij Mevrouw De Vogel en mej. J. Mondriaan. Niet alleen kinderen maar ook volwassenen zullen met genoegen een paar uur naar dit aardige sprookje kijken. NED. NATUURHISTORISCHE VERE ENIG ING Voor de Afd. Haarlem en Omstreken zal op Dinsdagavond 21 December in de Sociëteit Ver- eeniging, Zijlweg de bekende hoogleeraar in de plantkunde en Directeur van de Hortus Bota nicus, Prof. dr. Th. J. Stomps spreken over „De plantenwereld, meer in het bijzonder de plan- tengeographie, van Marokko" met prachtige lichtbeelden. „MERCURIUS" De afd. Haarlem van den Nat. Bond van Handels- en Kantoorbedienden „Mercurius" houdt haar algemeene vergadering op Woens dagavond 22 December a.s. in één der zalen van Hotel „De Leeuwerik". komt dan de nieuwste Philips' serie in onze showrooms beluisteren! Dat zijn echte muziekinstrumenten! Wie nu nog Radio verwerpt, kome thans eens in onze Showrooms en hij zal genieten van een Concert als op de beste plaats in het Concertgebouw. Muziekinstrumenten koope men bij Specialisten op dat gebied! De a.s. Feestdagen. RADIO- EN GRAMOFOON SPECIALIST GR. HOUTSTR 108 - TEL. 13046 - HAARLEM Hoofdagent voor Haarlem en Omstreken voor den verkoop van N.S.IF.-apparaten. (Adv. Ingez. Med.) „Ja, als!", zucht ook hij, „maar dat nu eenmaal niet zoo. Maar tenminste krijg ik de volgende maand 10 gulden opslag! En voor die' 10 gulden koop ik je elke maand wat! Wat wil je bij voorbeeld daarvoor hebben schat?" „NouehAls je ze eerst maar eens hebt, dan zal het me direct wel te binnen schieten!" „Goed. Dan hoor ik het nog van je, En als wij getrouwd zijn, dan krijg ik misschien ook wel weer opslag „Getrouwd?!Nou, je bent wel al tame lijk gevorderd met je plannen!" „Nee? Zou je niet met me willen trouwen? Ik weet wel, ik kan je niet veel aanbieden maarikik houd van je Mary! En als jij ook een beetje, een heel klein beetje maarhij kijkt haar diep in de oogen. dan dan is dat misschien voldoende om gelukkig te zijn,niet, Mary?" „Nou, jijje voert vandaag een zonder ling gesprek!" „Wil je mij geen antwoord geven?Soms ben ik bang, MaryJe bent zoo'n mooi meisjeje zou gemakkelijk een rijken jongen kunnen krijgen „Kom, kom! Laten wij nu ophouden met dat thema. Dat gaat je zoo zwaar op de mag liggen.... Geef mij liever nog wat thee!" „Je ontwijkt mijn vragen steeds Een geruisch. Fred trekt zijn arm terug en gaat zwijgend door met eten. Een auto komt aanrijden en stopt. Een jong paartje stapt uit en gaat zitten schuin tegenover Fred en Mary. De dame spreidt een tafellaken uit en de heer begint met het uitpakken van den picknickof fer. Mary slaat het tweetal gade en bemerkt al spoedig dat ook de jongeman haar met groote belangstelling opneemt. Hun oogen ontmoeten elkaar. Zijn vaste blik een blik uit donkere, haast melacholieke oogen, houdt den haren vast. Mary bezwijkt voor dezen blik en verward en verlegen slaat zij haar oogen neer. Dan kijkt zij van terzijde naar Fred. Deze heeft gelukkig niets gemerkt. Hij was verdiept in een berichtje in de krant, waarin het brood was ingepakt. Nu kijkt Fred op en zegt hartelijk: „Eet maar fijn door, schatIk had je graag Werktijden in winkels en bakkerijen. De hoofdinspecteur van den Arbeid te Haarlem deelt ons mede: Winkels. Van 20 t.m. 24 December mag door man nen en vrouwen van 18 jaar en ouder 11 uur per dag en 62 uur per week worden gewerkt. Van den vrijen halven dag wordt geen ont heffing verleend. Banketbakkerijen (niet tevens brood bakkerijen) Jongens van 16 en 17 jaar: op 23, 24, 30 en 31 December 10 uur per dag en 55 uur per week. De werktijd moet liggen tusschen v.m, 7 en n.m. 7 uur. Een en ander met behoud van den vrijen halven dag. Mannen (18 jaar en ouder): op 22 t.m. 24 en 29 t.m. 31 December 11 uur per dag tus schen v.m. 7 en n.m. 10 uur (op 24 en 31 De cember bovendien vanaf v.m. 6 uur). Echter mag op twee dezer dagen 16 uur per dag worden gewerkt in een tijdruimte van hoog stens 19 uren, terwijl vóór, zoowel als na een dergelijken langen werkdag een rusttijd moet liggen van minstens 7 uren en voorts onder voorwaarde, dat de betreffende arbeiders op 25 December en 1 Januari geen arbeid ver richten. Broodbakkerijen (tevens banketbak kerij). Jongens van 16 en 17 jaar: op 23, 24 en 29 t.m. 31 December 10 uur per dag en 55 uur per week. De werktijd moet liggen tusschen v.m. 7 en n.m. 7 uur. Een en ander met be houd van den vrijen halven dag. Mannen van 18 jaar en ouder (bakkersge zellen) op dezelfde dagen 10 uur per dag en 60 uur per week. Broodbakkerijen. Door bakkersgezellen (mannen van 18 jaar en ouder) mag met den bakkersarbeid worden aangevangen op: 24 December te 12 uur middernacht. 27 December te 3 uur v.m. 31 December te 12 uur middernacht. 3 Januari te 3 uur v.m. Ten behoeve van bakkerijen, in het bezit van een voorarbeid-vergunning, mogen deze uren voor ovenstoken en deegmaken twee uren vervroegd worden. Op 24 en 31 December is voor de bakkers gezellen een werktijd toegestaan van 10 uur per dag (bij gebruik van een coupon 13 uur per dag). Bij arbeid tusschen n.m. 8 en v.m. 5 uur behooren de gezellen vóór den aanvang van hun werktijd ten minste 10 uren onafge broken rust te hebben genoten. Indien op 24 en/of 27 December en op 31 December en/of 3 Januari van deze vergun ningen wordt gebruik gemaakt, mag respec tievelijk op 25 December en 1 Januari in de onderneming geen arbeid worden verricht. Broodbakkerijen, waar op 2-5 December en 1 Januari geen arbeid wordt verricht, mogen op: 24, 27 en 31 December en 3 Januari versch brood vanaf v.m. 7.30 uur vervoeren en vanaf v.m. 8 uur verkoopen en afleveren. Vervoer van waren op Zondag 26 De cember. Banketbakkerswaren, brood, suikerwerk, chocolade, visch en fruit mogen op Zondag slechts worden vervoerd en bezorgd door den patroon en uitsluitend gedurende de wette lijk toegestane openingsuren van den win kel. Alle hiervoor genoemde we rktiï d - af wijkin gen moeten op een naast de arbeidslijst op te hangen geschrift worden aangegeven. Voor de niet zoo slanke dame is een japon in princessevorm altijd bijzonder gunstig. Ook de hals in V. vorm en de aangesloten, naar onderen toe iets klokkend uitloopende rok kleeden het figuur slank af. Wanneer men zichzelf eerlijk in den spie gel bekijkt en tot de conclusie komt, dat men niet meer tot de categorie der „slanke den nen" gerekend kan worden, dan moet men niet die japonnen en mantels dragen, die slanke dames heel goed kleeden! Het effect zou belachelijk zijn! IT": willen voeren, maar het gaat niet, door die vervelende lui daar. Zij hadden best ergens anders kunnen gaan zitten." „Dat vindt ik ook", klinkt vaag Mary's stem. Mary neemt een nieuw sneetje en plot seling betrapt zij zich er op, dat zij naar hem kijkt, naar den knappen, rijken jonge man; weer ontmoeten hun oogen elkaar en Mary merkt duidelijk, dat hij verliefd is.. op haar. En hij is onweerstaanbaar, die jon geman, daartegenover haar, hij is zoo heel anders dan haar vriend. Knapper, jonger, deftig en rijk. Dat was nu eigenlijk ha"ar genre. Altijd heeft zij van zulk een man ge droomd. Daar op het smalle paadje staat zijn dure wagen Het meisje in gezelschap van den jongen man, schijnt zijn zuster te zijn. Zij lijkt spre kend op hem, constateert Mary met voldoe ning. Ook zij heeft zeker niets gemerkt. Droo- merig bekijkt zij de natuur, terwijl zij haar broodjes opeet, Dan staat Fred plotseling op. „Ik moet de fietsen even rechtop gaan zetten kijk, zij vallen haast om", zegt hij. De jongeman had daareven iets zitten no- teeren in zijn notitieboekje, scheurt nu haas tig het blaadje er uit, maakt er een balletje van en werpt het Mary toe. Mary begrijpt het direct en met een handige beweging weet zij het balletje te verstoppen vóór Fred terug is. „Willen wij eigenlijk maar liever gaan?" stelt Fred na zijn terugkomst voor. „ik vind het erg saaimet dat stel daar.,, Hij werpt een boozen blik naar het tweetal. Zij schrikt een beetje en vraagt zich af, of hij misschien toch iets heeft gemerkt. Dan staat zij op, kijkt met den rug naar Fred, naar den jongen man en glimlacht hem foe..._ Ook hij glimlacht dankbaar en knikt Zwijgend rijden Fred en Mary naast el kaar. Dan begint zij over algemeene dingen te spreken. Voor Mary's woning steekt Fred zijn vriendin de hand toe en zegt. „Misschien bel ik je morgen op kantoor op." „Goed", zegt zij tamelijk kort, „daag, en bedankt." Zoodra zij de deur achter zich heeft geslo ten, haalt zij het papieren balletje te voor schijn en met een glimlach leest zij; „Ik zou dolgraag kennis met u maken. Als u van avond tegen acht uur in het café „De Ster" zoudt willen komen, zoudt u mij zeer gelukkig maken. De dame in mijn gezelschap was mijn zuster". Dien avond ging Mary naar het genoemde café. En in zijn woning tegenover het café „De Ster", staan Fred zijn chauffeur door het raam te kijken naar Mary, die wacht op haar bewonderaar. Dan gaat Fred langzaam naar zijn schrijf bureau, neemt uit een lade vijf biljetten van tien gulden en steekt ze den ander toe. „De mééste kunnen deze proef niet doorstaan", zegt hij met treurige stem. „jammer, ik hield van haar. Maar jij vindt het niet erg. Dat be grijp ik. Je hebt er een aardige bijverdienste mee". Als de chauffeur, die de rol speelde van den rijken jongeman, de kamer heeft verlaten, neemt Fred zijn notitieboekje en langzaam en met een diepen zucht schrapt hij door wat daar staat: Mary Leersma, No. 21. WILHELMINE BALTINESTER. i.EN GEKLEEDE JAPON. Integendeel, men moet door een juiste en verstandige keuze zoo slank mogelijk trach ten te schijnen. Dus: geen opvallende kleuren of grootbloemige patronen! Donkere onopval lende kleuren, effen stoffen opgefleurd door een enkel licht garnituurtje kleeden veel be ter. Een juist model is natuurlijk ook van veel belang. Het model op onze afbeelding is bijzonder afkleedend. De blouse loopt van voren door in een punt, dit op den rok gestikt wordt; van achteren bestaat de rok uit een drietal banen. De klokkende volants aan mouwen en voorkant vormen een mooie garneering. Een vestje van satijn staat fleurig langs den hals. Benoodigd materiaal: 6 meter van 90 cen timeter breedte of 3Vi> meter van 130 centi meter breedte. Het patroon is te verkrijgen in maat 50; bovenwijdte: 120 centimeter; taille- wijdte: 100 centimeter en heupwijdte: 138 centimeter. Door het al of niet aanknippen van naden kan men het patroon passend ma ken voor het eigen figuur. Prijs van het patroon 26 ets. Het is van Maandag af gedurende een week te verkrij gen bij de bureaux van dit blad, Groote Hout straat 93 en Soendaplein 37. Vereeniging „Weldadigheid naar Vei ■mogen De Burgemeester tot eere-voorzittcr benoemd. Gistermiddag had de Algemeene Vergade ring plaats van de Vereeniging „Weldadigheid naar Vermogen", In deze vergadering werden vastgesteld het Jaarverslag over het dienst jaar 1 November 1936 1 November 1937 en de Rekening en Verantwoording over hetzelfde tijdvak. De aftredende leden van het Bestuur werden allen weder herkozen. De heer Dr. J. E. Baron de Vos van Steen- wijk, Burgemeester van Haarlem, heeft zich bereid verklaard het Eere-Voorzittersehap der Vereeniging te aanvaarden. ENGLISH ASSOCIATION. Voor de afdeeling Haarlem van de English Association zal de heer George Baker op Woensdagavond 22 December in Brinkmann een lezing houden over „English Light Opera: the Story of Gilbert and Sullivan". EXAMENS. Geslaagd aan de Gem. Universiteit te Am sterdam voor het candidaatsexamen in de rechtsgeleerdheid mej. E. van Effen en de heeren M, Brunet de Rochebrune en G. Her man jr., en voor het candidaatsexamen in de economische wetenschappen mej. E Limperg en de heer F. C. H. van Haeften. Geslaagd aan de Vrije Universiteit voor candidaatsexamen wis- en natuurkunde 'D) de heer C. Eijkman. Punnerend; doctoraal examen wis- en natuurkunde de heer D. de Vries, Hilversum Gepromoveerd tot doctor in de letteren en wijsbegeerte de heer Jochem Willem van c'f.x Sluis, geboren te Andijk (N.H.) op een proef schrift getiteld: „Augustinus in de praktijk van zijn onderwijs" Voor het eerste gedeelte van het arts examen is aan de Leidsche Universiteit ge slaagd de heer Th. G. J. Horbach, te Haarlem Voor het machinistendiploma B Is geslaagd de heer J. T. Scholte, te Haarlem. Voor het eerste gedeelte van dit diploma slaagde de heer P. J. C. Snoeck, eveneens te Haarlem.

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 9