Haarlem's Dagblad sivaiT's Tot het hemd. Mr. G. VISSERING OVERLEDEN. BERICHT Weet wat U eet! KERSTTAARTEN KERST TULBANDEN Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM Directie: P. W. PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM Maandag 20 December 1937 Abonnementen per weck f 0.25. p. maand f 1.10. per 3 maanden f3.25. franco per post f3.55. losse nummers 6 cent per ex. Advertenticn: 1-5 regels f 1.75, elke regel meer f 0.35. Reclames f 0.60 per regel. Regelabonnementstarieven op aanvraag. Vraag en aanbod 1-4 regel9 f 0.60, elke regel meer f 0.15. Groentjes zie rubriek. (Uit Berlijn wordt bericht, dat op order van den leider der indus- triëele subgroep voor onderkleeding voor mannen, ter besparing van grondstoffen, manshemden voort aan vijf centimeter korter moeten zijn.) De Duitscher heeft zich buiten kijf Bij heel wat regels neer te leggen. Men ordent hem het hemd van 't lijf Mag je naar waarheid nu wel zeggen. Het komt mij voor dat het besluit En !t hemd den kleinen man wel passen. Maar minder hem, die flinker uit De Duitsche kluiten is gewassen. Maar 't helpt den langen stakker niet. Of hij al reden vindt tot klagen, Als de regeering het gebiedt, Dan zal hij een halfhempie dragen. Er is niet zooveel stof in „stock" Men moet dus op besparing zinnen, Het hemd is nader dan de rok. Dus 't past om daarmee te beginnen. Korter is beter dan tekort, Zoo redeneert men daar te lande, Wanneer de man gedwongen wordt, Tot „stoffelijke" offerande. 'k Weet niet of deze eerste keer, De laatste tegelijk zal wezen, Of dat de Duitscher spoedig weer. Een hemdverkorting krijgt 'te vreezen. Maar ook al dreigt het andermaal, Hij blijve er maar rustig onder, 't Gelukskind uit het oud verhaal, Was immers zelfs volkomen zonder! Zuiderzee. Reeds in 1898 had hij tezamen met den heer H. C. van der Houwen van Oordt een studie hierover doen verschijnen, getiteld „De economische beteekenis van de afsluiting en drooglegging van de Zuiderzee". Na het over lijden van den heer Van der Houwen van Oordt, werd mr. Vissèring secretaris en later voorzitter der Zuiderzeevereenigmg. Vele ja ren bekleedde hij de functie van voorzitter van den Zuiderzeeraad. Thans was hij nog vice- voorzitter. In 1919, toen vaststond, dat de afsluiting van de Zuiderzee zou tot' stand komen, heeft hij zich in sterke mate geinteresseerd voor de opleiding van visschersjongens voor de bin nenvaart en heeft hij ha verband met de op leiding op de binnenvaartscholen van het on derwijsfonds voor de scheepvaart een reis langs de Zuiderzeeplaatsen gemaakt, waarbij hij de visschersjongens opwekte in de binnenvaart te gaan. Van de publicaties van mr. Vissering noe men wij nog: „Muntwezen en Circulatieban ken in Nederlandsch-Indië", „Problèmes In ternationa ux économiques et financiers* (ook in het Engelsch en in het Duitsch). Beide werken verschenen in 1920. De Nederlandsche en buitenlandsche regee ringen hebben de verdiensten van mr. Visse ring erkend door hem talrijke hooge onder scheidingen te veriaenen. Zoo was de overledene Grootkruis in de orde van den Nederlandschen Leeuw, commandeur in de Oranje Nassauorde, Grootkruis voor Kunst en Wetenschap, commandeur der orde van den Kroon van België, Grootkruis der orde van Leopold II van België en behoorde hij tot de tweede klasse der orde van den Gulden Rijsthalm van China. Naar wij vernemen, zal de teraardebestelling plaats hebben op Donderdag 23 December, op de begraafplaats Westerveld, na aankomst van den trein 14.14 uur. De winkels op len Kerstdag. Winkels „mogen" open zijn. Verwacht wordt evenwel dat zeer vele zullen sluiten. In ons nummer van Vrijdag namen wij een mededeelmg van de Haarlemsche politie op, waarin werd opgesomd wanneer de verschil lende winkels met de aanstaande feestdagen geopend mogen zijn. Daarin kwam de zinsnede voor, dat len Kerstdag en Nieuwjaarsdag (bei de dit jaar vallend op Zaterdag) de winkels open kunnen zijn tot 10 uur 's avonds. Deze publicatie heeft in onze stad verwon dering gewekt. Er werd uit geconcludeerd, dat het college van B. en W. een besluit genomen zou hebben tot het verleenen van ontheffing van de verplichte winkelsluiting. Ten Stad- huize werd ons evenwel verklaard, dat B. en W. in deze aangelegenheid geen beslissing ge nomen hebben. Dit behoefde ook trouwens niet, want de quaestie is in de wet op de Win kelsluiting geregeld. Volgens de bepalingen van die wet mogen de winkels op Zaterdag tot 10 uur open zijn, terwijl blijkbaar bij het sa menstellen van deze wet, niet aan de moge lijkheid gedacht is, dat de 1ste Kerstdag op een Zaterdag zou vallen. De wet staat dus toe, dat de winkels a.s. Za terdag, len Kerstdag, tot 10 uur mogen ge opend zijn. Maar zoo voegde men er aan toe er werd wel verwacht, dat van die om standigheid weinig winkeliers gebruik zullen maken. Vermoedelijk zullen vrijwel alle zaken a.s. Zaterdag wel vrijwillig sluiten. Wij vernemen verder, da.t er reeds door de Christelijke Middenstandsvereeniging gepoogd is om in samenwerking met de andere mid- denstandsvereenigingen een regeling te ont werpen, waarbij bereikt wordt dat alsnog een onderlinge afspraak wordt gemaakt, de zaken op len Kerstdag te sluiten. De verkiezingen voor de Kamer van Koophandel. De gekozenen. Zooals wij Zaterdag reeds op onze borden vermeldden, zijn bij de Vrijdag gehouden verkiezingen voor de Kamer van Koophandel tot leden dier Kamer gekozen de heeren B. W. Lasschuit, C. Koster en J. E. Voet, allen van de Haarlemsche Handelsvereniging en Th. S. J. Hooy, G. J. Mathot (Hillegom) en H. H. Meyer (Velsen), allen van de R.K. Mid- denstandsvereeniging. Het is dus „gelijk ,op" gegaan. De heer Voet kwam iets boven, de heer Hooy bleef iets beneden den kiesdeeler, maar door het afvallen van enkele candidaten kon ook hij voor verkozen verklaard worden. De heeren J. L. Uïtzinger (IJmuiden), D. W. Miezerus (Haarlem) en J. Hylkema (Hille gom) zullen niet langer deel der Kamer uit maken. Uitbreiding verkoopgelegenlieid op Oudejaarsavond. Auto rijdt bet trottoir op. Een 74-jarige heer aangereden. Ook voor visch, fruit enz. en straatverkoop. Op het voetspoor van het besluit van den Raad van 9 December 1936 stellen B. en W. den Raad voor, ook op 31 December 1937 de verkoopgelegenheid tot 10 uur des avonds, welke voor eenige winkels krachtens de Win kelsluitingswet is toegestaan, met eenige za ken uit te breiden en dezen maatregel ook toe te passen voor den verkoop op den openba ren weg. Die verkoopgelegenheid zal dus, als de Raad zich er mee vereenigt, ook gelden ten aanzien van winkels, waar uitsluitend of in hoofdzaak ten verkoop in voorraad zijn hetzij visch, het zij fruit, hetzij melk en zuivelproducten, het zij tabakswaren, hetzij bloemen en planten. De Kerstinzameling voor de Stille Armen. Dertiende verantwoording van bij ons blad ingekomen giften. J. R. f 5,—; H. C. v. D. f 1,—; L. J. f 5,—; fam, B. f 2,Mevr. M. E. B. f 1,Mevr. M. N. f 1,—H. H. f 1,— Mevr. S. f2,—; M. J. S. f2.50; Mej. Wed, K. f 1—J. D. H. f2,50; A. D. f 10,—; Uit de spaarpot van Tonny en Gree f5,—; J. V. f5,—; L. f 1,50; J. v. d. V. f 1,E. H. v. d. T. f 1,VI. f2,—; N. N. f 1,50; G. S. B. f 10; J. D. f 1,—; v. d. W. f 1,—; Mej. M. H. f 1.—H. G. T. f0,50; Mevr. B. f 1,fam. K. f 1,50; N. N. f 0,50; Noortje f 1,Tilly f 0,75; H. D. Tj. W. f25,—; P. H. K. S. Wzn. f25.—; Bridgepot f 12,28; Bridge- pot f 5,—; v. S. f 5,—; Mevr. P. f 5.—; X. X. X. f5,—; Dr. A. D.J. f5,—; J. de R. f5.—; Mevr.. Wed. Dr. H. J. f 5.—; A, R. f 5,—; fam. W. f3,—; M. S. W. W. f2,50; Dames E. f2,50; J. C. K. f2,50; Mevr. Wed. E. P. M. S.—v. T. f2,50; H. J. C. f2,50; J. G. H. f2,50; Mej. P. V. en D. F. V. f 2,—; D. C. f 1.—; H. W. R. f 1.Uit spaarpot kinderen B. f 1,P. B. f2,50; L. V. f2,50; Gebr. B. f2,50; Mevr. Wed C. T. f 2.—; P. K. f 1,—; V. f 1.—; E. S. f 1,—; R. de G. f 2,50; N. N. f 1,—; Mej. N. S. f 1,—; B. J. A. f 10.—; K. B. W. f 5,—; T. K. f 2,—; totaal f228,53. vorig totaal f5006,02. Thans zijn in het geheel bij ons blad ingekomen 1020 giften tot een bedrag van f 5234,55. Giften kunnen worden afgegeven aan onze bureau Groote Houtstraat 93 en Soendaplein 37 of gestort worden op onze postgirorekening no. 38810 onder vermelding „Voor de stille ar men". Alle giften wórden door ons verant woord. Het woord is aan Inayat Khan: Allen zullen u helpen als gij uzelf unit helpen. „Panay" werd met mitrailleurvuur bestookt. Feit door de Japansche regeering toegegeven. TOKIO, 20 December (Havas-A. N. P.) De woordvoerder van het ministerie van bui tenlandsche zaken heef.t in een verklaring aan de pers erkend, dat Japansche soldaten aan boord van sloepen mitrailleurvuur heb ben geopend op de Amerikaansche kanon neerboot „Panay", welke door een Japansch vliegtuig tot zinken was gebracht. Verder er kende de woordvoerder, dat Japansche sol daten Zich aan boord van het zinkende schip hadden begeven, doch hij gaf geen reden hiervoor. De woordvoerder betreurde, dat de Japan sche autoriteiten pas zoo laat kennis hadden gekregen van de bewegingen van de „Panay". Tenslotte herhaalde hij, dat het incident grootendeels is te wijten aan slecht zicht. Japan zal levens en eigendommen van vreemdelingen beschermen. 55e Jaargang No. 16717 Uitgave Lonrens Coster, Maatschappij voor Courant-Uitgaven en Algem. Drukkerij N. V. Bureaux: Groote Houtstraat 93, bijkantoor Soendaplein 37. Postgirodienst 38810. Drukkerij: Znider Bniten Spaarne 12. TelefoonDirectie 13082, Hoofdred. 15054 Redactie 10600, Drukkerij 10132, 12713 Admin. 10724, 14825. Soendaplein 12230. Oud-president der Nederlandsciie Bank Man van groot gezag in financieële kringen. MB. G. VISSERING t Zondagochtend is te zijnen huize te Bloemendaal overleden de heer mr. G. Vissering, oud-president van de Ne derlandsche Bank. Gerard Vissering werd op 1 Maart 1865 te Leiden geboren. Hij studeerde rechtsweten schappen aan de rijksuniversiteit aldaar, waar hij in 1890 promoveerde op een proefschrift, getiteld: „Personentarieven van spoorwegen. Stelsels en critieik". In 18V vestigde hij zich als advocaat en procureur te Amsterdam. In 1895 werd hij secretaris van de vereeniging voor den effectenhandel, aldaar. Twee jaar later volgde zijn benoeming tot lid van de di rectie der „Kasvereeniging", terwijl hij in 1900 opgenomen werd in de directie van de Amster- damsche B'ank, welke functie hij in 1906 ver wisselde voor die van President van de Java- sche Bank te Batavia. De taak, welke hem in Indië wachtte, was geen gewone. Hij had niet alleen het werk van zijn voorgangers voort te zetten, doch hij moest de werkzaamheid van de bank in nieuwe ba nen leiden. Wat hij als zoodanig presteerde, komt oa. tot uiting ha de groote waardeering voor de jaai'verslagen, welke hij gedurende de vijf jaren van zijn presidentschap heeft sa mengesteld. Belangrijk was ook zijn optreden in verband met de muntzuivering op Sumatra, waarbij de uitheemsche dollar door den Nederlandschen gulden werd vervangen. Zijn bemoeienis strek te zich tevens tot de verdere muntzuivering in den Nederlandsch-Indischen archipel uit. In 1911 ontving mr. Vissering van de Chi- neesche regeering de buitengewoon eervolle opdracht op te treden als haar adviseur voor munt- en bankzaken. Mr. Vissering legde zijn ervaringen op dit gebied neer in een lijvig werk „On Chinese currency" genaamd, waar van de twee deelen in 1913 en 1914 zijn ver schenen. Zijn werkzaamheid ha China duurde slechts korten tijd, want reeds in 1912 volgde zijn be noeming tot president van de Nederlaaadsche Bank, als opvolger van mr. N. P. van dén Berg, Deze functie, welke de kroon op zijn werk zet te, heeft mr. Vissering tot 1 Januari 1932 be kleed, toen zijn gezondheidstoestand hem noopte zijn taak neer te leggen. Vooral ge durende den wereldoorlog werden hem zeer zware eischen gesteld Niet alleen moet worden gewaagd van zijn succesvolle werkzaamheid op het gebied van het circulatiebankwezen, ook op het terrein der internationale finaneieele en economische samenwerking- speelde hij een rol van betee kenis. In den herfst van 1919 kwameia op zijn initiatief te zijiaen huize vele vooraanstaande economen en bankiers uit binnen- en buiten land bijeen voor particuliere en vertrouwelijke besprekingen van de finaneieele en economi sche vraagstukken van den dag en van het economische herstel in Europa. Deze bijeen komst leidde tot het opstellen van een me morandum, dat op 15 Januari 1920 gepubli ceerd is. Hieruit vloeiden weer de verschillende economische en finaneieele conferenties voort, die in de jaren 1920 tot 1922 gehouden zijia. Van de conferentie te Brussel in 1920 was mr. Vissering vice-president, terwijl hij in 1922 deel uitmaakte van de Nederlandsche delegatie ter conferentie van Genua. In 1922 werd mr. Vissering ook benoemd tot voorzitter van de internationale conferentie van deskundigen, welke op verzoek van de Duitsche regeering te Berlijn, werd bijeenge roepen. La 1924 maakte nar. Vissering eeia i*eis naar Zuid-Afrika om de Zuid-Afrikaansche regee ring van advies te dienen omtrent het herstel van den gouden standaard. Aan deze reis knoopte hij een bezoek aan Nedea-landsch-In- dië vast. Reeds eerder had hij zich voor Zuid-Afrika geinteresseerd. La 1901 stichtte hij met mr. K. Zwaardemaker en A. D. de Marez Oyens, de Koloniale Vereeniging, ten behoeve van Kaap- kolonisten, terwijl hij in 1903 een actief aaaa- deel had in de oprichting van de Zuid-Afri kaansche voorschotkas, zulks op verzoek van het hoofdbestuur van de Nederlandsch-Zuid- Afrikaansche vereeniging. Verder was mr. Vissering o.a. voorzitter van de staatscommissie voor het muntwezen, in- ;esteld bij Koninklijk besluit van 6 April 1921. "Sinds 1917 was hij lid der Koninklijke Acade- nie. La 1931 werd hij lid van den raad van oeheer van de Bank voor Internationale Be talingen te Bazel. Naast zijn financieelen en economischen ar beid, had mr. Vissering groote belangstelling voor alle vraagstukken, welke samenhingen met de afsluiting en. droogmaking van; de Zaterdagmiddag omstreeks één uur laad op den hoek KloosterstraatGeneraal Botha- straat, in Haarlem Noord een aanrijding plaats tusschen twee personenauto's. Een der auto's, bestuurd door een vertegenwoordiger uit Am sterdam, reed het trottoir op, waar de 74-ja- rige heer F. B. met de fiets aan de hand voor een winkel-étalage stond te kijken..De heer B. raakte tusschen de auto en de winkel pui bekneld en brak het rechteronderbeen. Na door O. D. te zijn behandeld, is hij naar de St.-Joannes de Deo overgebracht. De beide auto's werden licht beschadigd. Zij, die zich met ingang van 1 Januari per kwartaal abonneeren, ontvangen de in December nog te verschijnen nummers gratis. DE ADMINISTRATIE. UITSLUITEND MET ROOMBOTER BEREID LUXE-BAKKERIJEN TELEFOON 10876 13714-11643-12193 (Adv. Ingez. Med.) Actie tot verlaging der electriciteitstarieven. Noord-Hollandsehe middenstandsorganisaties bijeen. Een dezer dagen kwam te Alkmaar een twee honderdtal afgevaardigden van 60 afdeelingen in Noord-Holland van de drie landelijke mid denstandsbonden, op uitnoodiging van de commissie uit de drie middenstandsbonden tot verlaging van de electriciteitstarieven in Noord-Holland, bijeen. Na een inleiding door ir. K. H. Haga werd besloten een intensieve actie te ontwikkelen om te komen tot een meer redelijken prijs voor den electrischen stroom voor den handeldrij- venden en industrieelen middenstand. Aan alle afdeelingen van de drie midden standsbonden zullen nadere schriftelijke voor stellen door de commissie worden toegezonden, welke daarna een punt van bespreking in de ledenvergadering kunnen uitmaken. De commissie blijft echter in deze actie de algeheele leiding behouden en zal zich tevens belasten met de uitvoering van de uit deze actie voortspruitende werkzaamheden. De Frans Hals-copieën. In dank aanvaarden De Stichting „Haarlem's Bloei" heeft aan de gemeente ten geschenke aangeboden drie copieën van schilderijen van Frans Hals, als blijvend aandenken aan de Frans Halsten- toonstelling, waarop de origineele schilderijen waren tentoongesteld. B. en W. stellen den raad voor deze schilderijen, voorstellende „Het Visschersmeisje", gecopieerd door den heer L. Th. C. Lourijsen, ,De Visschersjongens", ge copieerd door den heer R. Gerbrands en „Hille Babbe", gecopieerd door den heer H. J. Wesse- lin>g, onder dankbetuiging aan de schenkster te aanvaarden. Verder schrijven B. en W. aan den raad: Uw mede-lid, de heer Joh. Visser, heeft aan de gemeente ten geschenke aangeboden een door hem zelf vervaardigde copie van een schilderij van Frans Hals, voorstellende „De lachende man met bierstoop". Wij stellen u voor dit schilderij, onder dank betuiging aan den schenker te aanvaarden. De straatbelasting-. In de raadsvergadering van 24 November werd bij de behandeling van de wijzigingsver ordening, betreffende de Straatbelasting in handen van B. en W. om prae-advies gesteld een amendement, ingediend door Mr. L, G. van Dam, hetwelk ten doel heeft, om met betrekking tot het verkrijgen van ontheffing der belasting wegens leegstaan van eigen dommen gedurende zes achtereenvolgende maanden, een bepaling in het leven te roepen, dat, „indien de zes achtereenvolgende maan den vallen in twee belastingjaren de terug gave zal kunnen worden gevraagd bij één verzoekschrift". B. en W. deelen nu mede. dat de voorge stelde aanvulling zoo niet onjuist, dan toch geheel overbodig is. WASHINGTON, 20 December (Reuter-A. N. P.) In een draadlooze mededeeling aan het Amerikaansche publiek heeft de Japan sche ambassadeur te Washington beloofd, dat Japan maatregelen zou nemen om de levens en eigendommen van vreemdelingen te be schermen. Japansche troepen bezetten Soetsjau. Voorhoede op 30 K.M. van Ilangtsjau. SJANGHAI. 20 December. (Reuter-A.N.P.) De Japansche voorhoede bevindt zich op het oogenblik op ongeveer dertig kilometer van Hangtsjau. De Japansche troepen, die oprukken langs den weg Tientsin-Poekau, hebben Soetsjau bezet. In een interview met den correspondent van Reuter heeft de Chi- neesche minister van Financiën. Koeng, ver klaard. dat hoewel het rijkste deel van het land verloren is. de Chineesche regeering toch den strijd zal voortzetten. Hij zeide. dat op het oogenblik vrede sluiten onmogelijk is. H. M. DE KONINGIN BEZOEKT HET PRINSELIJK PAAR. 's-GRAVENHAGE. 20 December. HM. de Koningin is hedenochtend per auto naar Amsterdam vertrokken om een bezoek te brengen aan Prinses Juliana en aan Prins Bernhard. H.M. wordt in den loop van den middag in Den Haag terug verwacht. 3 pCt. obligatiën Noord-Holland. Naar wij vernemen zullen de vrije inschrij vingen op de 3 pCt. obligatiën Noord-Holland leening 1938 ad 6.602.000.— ten volle wor den toegewezen. INTERNATIONAAL MISDADIGER TE ROTTERDAM GESNAPT. Een surveilleerend agen van politie te Rot terdam heeft in de binnenstad een goede vangst gedaan. Hij trof namelijk in een por tiek een man aan, die zich daar op verdachte wijze ophield. Bij onderzoek bleek de man de 30-jarige Th. J. V. te zijn, een beruchte inter nationale misdadiger. Hij was in het bezit van een gestoleia rijwielbelastingmerk en een van diefstal afkomstigen bos sleutels. Voorts werd in zijn kamer een koffer met kleeren gevonden, welke een paar weken te voren was gestolen uit een hotel aan den stationsweg te Rotterdam. (Adv. Ingez. Med.) HEDEN: 14 PAGINA'S. Op 72-jarigen leeftijd is heden de bekende Duitsche veldheer uit den wereld oorlog, generaal Ludendorff, te Miinchen overleden. De foto toont de generale staf van het Duitsche veldleger tijdens den oorlog, met op den voorgrond de generaals Von Hindenburg en Ludendorff. Voor een biografie van generaal Ludendorff zie men pag. 4. pag. Mr. G. Vissering, oud-president van de Ne derlandsche Bank is Zondag in zijn wo ning te Bloemendaal overleden. 1 De winkels te Haarlem mogen op Eersten Kerstdag open zijn, maar zullen zij het doen? 1 De verkiezingen voor de Kamer van Koophandel te Haarlem. 1 De algemeene Vereeniging voor Bloembol lencultuur heeft vergaderd. 3 In den Japanschen opmarsch in Cbina schijnt een rustpoos te zullen intreden. 4 De Duitsche generaal Ludendorff is heden morgen overleden. 4 Acht Sovjetautoriteiten terechtgesteld. 4 Nederland heeft een nieuw clearingver- drag met Duitschland gesloten. 4 B. en W. van Haarlem willen het tarief van het Bureau voor Beroepskeuze ver- hoogen. 21 ARTIKELENENZ. J. B. Schuil overFeestweek in Salzburg 2 Criticus over den wedstrijd Beverwijk D. E. C. K. de Jong: Concert der II. O. V. 12 J. B. Schuil: Gysbert Japicx 12 De Burgerlijke Stand van Haarlem is op genomen op 12

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 1