Haarlem's Dagblad Geestelijke Rijkdom. De sou. r BERICHT é533© 55e Jaargang No. 16720 Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courant-Uitgavenen Algem. Drukkerij N.V. Bureaux: Groote Houtstraat 93, bijkantoor Soendapleiu 37. Postgirodienst 38810. Drukkerij: Zuider Buiten Spaarne 12. TelefoonDirectie 13082, Hoofdred. 15054 Redactie 10600, Drukkerij 10132, 12713 Admin. 10724, 14825. Soendaplein 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM Directie: P. W. PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM Donderdag 23 December 1937 Abonnementen per week f 0.25. p. maand f 1.10. per 3 maanden f3.25. franco per post f3.55. losse nummers 6 cent per cx. Advertentiën1-5 regels f 1.75, elke regel meer f 0.35. Reclames f 0.60 per regel. Regelabonnementstarieven op aanvraag. Vraag en aanbod 1-4 regels f 0.60, elke regel meer f 0.15. Groentjes zie rubriek. De Engelschman George A. Baker, die Woensdagavond voor de Haarlemsche afdee- ling van de English Association sprak over en zong uit Gilbert en Sullivan's „light operas", eindigde zijn voordracht met een warm plei dooi voor behoud van geestelijken rijkdom. Hij waarschuwde tegen de gevaren van een steeds meer gemechaniseerde wereld, waarin vooral de jeugd zich geheel dreigt te gaan bepalen tot het gemechaniseerde kunstproduct. Baker vestigde daarbij zijn aandacht geheel op de film, welker goede eigenschappen hij roemde terwijl hij zei er meermalen zelf voor opge treden te zijn en hoopte dat te zullen blijven doen. Maar hij zag de bioscoop als secundaire kunstproductie en waarschuwde er met nadruk tegen dat zij den schouwburg en de concert zaal niet zou kunnen doen leegloopen. Ver schijnselen van dien aard maakten hem onge rust. Alleen naast schouwburg en concertzaal heeft de bioscoop bestaansrecht. Wij kunnen niet toelaten dat hij ze verdringt. Dat zou een groot verlies van geestelijken rijkdom, een ge vaarlijke geestelijke verarming dus beteeke- nen.. De Engelsche artist ging nog iets verder in zijn betoog door uit te weiden over de ab normale afmetingen van beeld en geluid in de film, die ons gezicht en gehoor ten aanzien van de natuurlijke schepping misleiden. Onlangs heeft een onzer grootste tooneel- spelers, Oscar Tourniaire, bij zijn jubileum in denzelfden waarschuwenden toon gesproken en de lezer zal er zich niet over verwonderen dat ik uitingen als deze met volledige instem ming aanhaal, omdat in den loop der jaren in deze rubriek al meermalen in dezen trant is betoogd. Ik kom er naar aanleiding van Tour- niaire's en Btaker's woorden nog eens op terug omdat het getij wat gunstiger schijnt te zijn dan enkele jaren geleden en ieder rijzend getij altijd te baat moet worden genomen. Laat de jeugd van thans niet in de waan verkeeren dat dit meeningen zijn van oudere en daarom ouderwetsche menschen. Laat zij vooral niet denken dat die menschen zoo spre ken omdat hun eigen broodje bij de technische vernieuwing der tijden gevaar loopt. Want de Kunst in haar zuiversten vorm, d.w.z. direct tot den hoorder gebracht, verjongt zich im mer, heeft dat trouwens altijd, gedaan en kan dus nimmer „ouderwetseh" zijn. En de kun stenaar heeft, door de vlucht die bioscoop en radio hebben genomen, in het algemeen ge sproken zich niet in zijn broodje bedreigd ge zien, maar veeleer de mogelijkheden zien toe nemen. Er staat tegenover dat het gemechani seerde massa-product van radio en bioscoop (de heele Romeo en Julia in een kleine blik ken bus, zooals Baker zei) goedkooper voor het publiek is. Maar daarbij ook lager In kunst waarde, in blijvende winst voor den hoorder- en-aanschouwer, in beteekenis voor zijn gees telijken rijkdom. Zoo gaarne zou ik hier succes willen hebben met een aansporing tot diegenen, die in tijden geen concert of sehouwburgvoorstelling heb ben bijgewoond, om dat nu toch weer eens te doen. Laten zij zich desnoods maar voornemen eens één proef met beide te nemen en daar dan ook uitvoering aan geven. Zij zullen mer ken dat het een openbaring voor hen is, dat zij dieper indrukken mee naar huis nemen dan hun in al dien tijd zijn geworden en dat die indrukken blijven, ver overheerschend boven de herinnering aan zooveel mechanische weer gaven die allang zijn vervaagd. Jaren na het bijwonen van een concert, een tooneelvoorstel- ling zal de herinnering aan de werken en hun uitvoering nog levend zijn. Misschien verwonderen velen zich wel eens over den geestdrift, waarmee bijvoorbeeld onze tooneelcriticus Schuil herinneren kan aan voorstellingen van veel jaren geleden, aan een creatie soms door een acteur die allang gestorven is. Maar anderen zijn heelemaal niet verwonderd, ofschoon zij geen vakmenschen zijn zooals hij. Zij herinneren zich diezelfde voorstelling en dïenzelfden acteur ook en de herinnering stemt hen gelukkig evenals Schuil. Dat komt omdat zij, al zijn zij in die ja ren ook vaak naar de bioscoop geweest en al hebben zij dikwijls naar de radio ge luisterd, den schouwburg- en de concertzaal nimmer ontrouw z-ijn geworden. Tenslotte zijn dat de groote belevingen die ons hebben verrijkt. Ik heb dat zelf ook ondervonden. Ik heb ook een reeks herinneringen, begin nend met Louis Bouwmeester als Lodewijk XI en Shylock en Sarah Bernhardt in l'Aiglon, zich voortzettend in Nellie Mel-ba's zang, Coquelin als Cyrano, Lucien Guitry als Pasteur en als Talleyrand, Pablo Casals als solist op een Londensch concert in 1923 en zoo verderherinneringen die mij zoo kostbaar zijn dat ik er nooit éen zou willen missen. En nu heb ik alleen do grootsten genoemd, maar hoeveel blijvende indrukken zijn er niet van uitvoerende kunstenaars van minder ver maardheid die toch door hun persoonlijkheid en hun kunst iets onvergetelijks wisten mee te geven Dat kunnen bioscoop en radio niet. Daarom mogen zij het hoogere niet verdringen, zooals Baker zei. Wij kunnen het niet missen. Voor uitgang en mechanisatie zijn geen identieke begrippen. Allesbehalve. R. P. Honderden padivelden over stroomd. Noodweer richt veel schade aan. PADANG. 23 December (Aneta-A.N.P.) Alahanpandjang' en omgeving is geteisterd door een zwaren, lang aanhoudenden regen, gepaard gaande met sterke windstooten, Doordat de rivier buiten haar oevers trad, zijn honderden padivelden, welke reeds met rijpe padi stonden, overstroomd. Een groote hoeveelheid padi is verloren gegaan. Op vele plaatsen hadden aardstortingen plaats. De bevolking heeft over het algemeen veel scha de geleden, De groote weg van Marapalam naar Fort van de Capellen is op verscheidene plaatsen door aardstortingen voor het verkeer ge stremd. Ook Roermond krijgt een Een straat in het centrum van Hongkong, de Japansche kolonie in China, waar thans de gezamenlijke verdedigingstroepen zich op alle eventualiteiten hebben voorbereid. (In Frankrijk clenkt men er ernstig over de „soil" als munt af te schaf fen, omdat de kosten van aanmaak bijna 2 sous bedragen.) Gaat straks de Fransche sou verloren? Dat is een tijding, die verrast, Wie had gedacht, dat ooit te hooren, De sou, die zoo bij Frankrijk past. Maar het wordt nuchter voorgerekend, Het land legt er teveel op toe, Het maken van de sou beteekent Per stuk een kostprijs van twee sous. Als leek waag ik het niet te zeggen, Dat men daar wat op vinden kan, Maar ik hoef het niet uit te leggen, Zoo heeft de Staat er nadeel van. Verdwijnt de sóu, dan kan men spreken Van wel twee paradoxen hier, Want als de sou gaat, welbekeken Wordt dan die sou tot sou-venïr. En nog een komt er aan de orde, Als Frankrijk dit besluit beleeft, Het land zal beter ervan worden, Wanneer het straks geen sou meer heeft. P. GASUS. Foto-Tentoonstelling in onze Tijdingzaal. Op 24, 25 en 26 December wordt in onze tijdingzaal een tentoonstelling ge houden van foto's, vervaardigd door de leden vair den Kennemer Foto Kring. De tentoonstelling is op deze dagen gratis toegankelijk van 10 uur v.m. tot 5 uur nam. KERSTGESCHENKEN KUNSTHANDEL REEKER WAGENWEG 102. Geopend tot 10 uur (Adv. Ingez. Med.) De Kerstinzameling voor de Stille Armen. Zestiende verantwoording van bij ons blad ingekomen giften. Fam. I. f 3.50, N.N. f 1, F. D. f 1. Mevr. A. v. K. f 1, J. F. f 2. fam. W. F. W. f 10, E. P. f 1, N.N. f 1, Wed. Z. V. f 10, H. f 0.75, Mevr. K. f 1.50, B. K. f 1, C. K. f 1, C. f 1, H. M. f 1.50. P. V. B. f 2.50, N.N. f 1.50, Mevr. V. 't W. f 2.50, E. en J. F. f 2.50. W. E. Z. f 1, J. C. van W. f 25, M. A. W. f 2.50, N. N. f 1, N. P. f 1, fam. v. M. f 2.50, C. de L. f 3, 3 x J. f 1.50, Mej. M. C. S. f 1, C. Sp. f 2, N.N. f 2.50, K. f 1, J. H. G. f 5, L. E. f 1. J. S. f 1, Mej. K. f 0.50, F. J. M. f 2.50, N.N. f 1, „Emma" f 15. A. D. F. f 10, R. C. B. v. d. B. f 6. J. F. M. S. f 5— J. C. f 5; I. C. A. f 2.50: mej. W. H. A. f 2.50; W. N. f 2.50; Kinderen S. f 2,50, W.B. f 2,50; R. V. f 2,50: P. J. f 2.50; P. H. G. f 2.50; G. IJ. f 2; J. H. f 2; R. W. v. W. f 1.50; M. J. C. S. f 1; B. T.—W. f 1: J. A. H. f 1; M. B. f 25; D. v. H. f 1; G. B. f 1; C. P. N. f 2.40; N. R. f 1; N. D. f 1; Amo f 1; G. N. F. f 3.50; A. T. f 2.50;; H. C. M. f 1: O. O. f 1; P. H. f 1,25; Hanny en Elly f 1Jopie f 1N. N. f 1Theo v. K. f 1; Pirn v. K. f 1; C. v. d. H. f 7.50; Alg. Vereenïging van Gemeente Ambtenaren f 25; fam. D. f 1.50: fam. J. E. M. f 1.50; N.N. f 1: totaa.1 f 253.90; vorig totaal f 5783.49. Thans zijn in het geheel bij ons blad inge komen 1274 giften tot een bedrag van f 6037,39. Wij vestigen er de aandacht op, dat de in zending morgen gesloten is. Heden kunnen nog giften aan onze bureaux worden afge geven. Winkelsluiting op Oudejaars avond. Te Haarlem open tot 10 uur. De gemeenteraad van Haarlem heeft met 22 tegen 16 stemmen een voorstel van B. en W. aangenomen om, evenals verleden jaar, ver gunning te geven de winkels op Oudejaars avond tot 10 uur geopend te houden. Een nieuwe school in het Flora park te Haarlem. Aan dit besluit zitten nog andere verhuizingen vast. een. rustigen nacht heeft gehad. De gemeenteraad van Haarlem heeft Woensdagmiddag met 31 tegen 5 stemmen het voorstel van B. en W. aangenomen om in het Florapark (op de plaats van de villa waarin tot voor kort de Haarlemsche Schoolvereeni- ging gevestigd was) een nieuw gebouw te zetten voor een openbare school. Dan wordt de openbare school in de Wilhelminastraat opgeheven. Dat gebouw zal dan door de ge meente aan de St. Jozefsgezellenvereeniging gegeven worden voor haar teekenschool, omdat het de bedoeling is in het nu aan haar ver huurde gebouw in de Kamperstraat den dienst van Maatschappelijk Hulpbetoon onder te brengen. Indien al deze plannen uitgevoerd worden krijgt Haarlem eindelijk een nieuwe openbare school m het Zuiden der stad waaraan reeds lang behoefte is. In verband met bezwaren van de bewoners van het Florapark deelde de wethouder van Openbare Werken mede, dat het de bedoeling is een gebouw te laten ontwerpen dat geheel in de omgeving van het park past. De ingang van de schooi komt aan den kant van het Floraplein. De dienst van Maatschappelijk Hulpbetoon is thans zeer onvoldoende gehuisvest in het oude Proveniershuis in de Groote Houtstraat, geopereerd. Het zij kan in de toekomst in het gebouw van de oed is gelukt. He-[vroegere Ambachtschool in de Kamperstraat alle eischen MAURICE RAVEL GEOPEREERD. PARIJS 23 December (Havas-A. N. P.) De 'beroemde Fransche componist Maurice Ravel is gisteren met spoed in een ziekenhuis te Parijs opgenomen schijnt, dat de operatie denochtend werd medegedeeld, dat de patient een onderdak krijgen dat aan yoldoet, Schip bij Egmond gestrand. De Engelsche kolenboot „Gateshead". Vanochtend om half tien is een schip ten gevolge van mist, een kilometer ten noor den van Egmond gestrand. Vermoedelijk is het de Engelsche kolenboot „Gateshead", op weg van New Castle naar Amsterdam. Eenige sleepbooten van het bureau Wijs muller zijn ter assistentie vertrokken. Vanochtend te half tien is een Engelsche kolenboot op 1 K.M. ten noorden van Egmond aan Zee op de derde bank geloopen. Het is de „Gateshead", op weg van New castle naar Amsterdam. De roeireddingboot van de N.Z.H.R.M., die te Egmond gestationneerd is en de motorred- dingboot „Neeltje Jacoba" van IJmuiden heb ben hun diensten aangeboden. Er bestond geen gevaar voor de opvarenden zoodat de bemanning niet van boord behoef de te gaan. Twee sleepbooten van de firma Wijsmuller te Utrecht hebben een verbinding met de „Ga teshead" tot stand gebracht en het schip om ongeveer 12 uur vlot gesleept. Het schip wordt hedenmiddag te IJmuiden verwacht en zal de reis naar Amsterdam voortzetten, waar het ongeveer vijf uur zal aankomen. Vrachtauto in het Spaarne gereden Handrem vermoedelijk losgeraakt. Voor de derde maal binnen zeer korten tijd is hier ter stede een auto te water gereden. En ook thans ge lukkig weer zonder dat zich persoon lijke ongelu leken hebben voorge daan. Aan het Spaarne bij de Melkbrug waren Woensdagavond twee mannen bezig een auto af te laden. Terwijl zij een flesch zout zuur in het pakhuis brachten, kwam er be weging in den wagen, waarvan de handrem waarschijnlijk los getrild is, zoodat de auto met een kalm gangetje op het Spaarne toe- reed en met een luiden plons in het donkere water verdween. Toen de mannen buiten kwamen misten zij hun auto. die geheel was ondergedoken doch omstanders brachten heri al spoedig O" de hoogte met het gebeurde. Met een kraanwagen is de onwillige auto tenslotte weer op het droge gebracht. garnizoen. Een bataljon infanterie van vierhonderd man en een regimentsstaf. ROERMOND, 23 Dec. Naar wij verne men is in beginsel besloten, dat te Roer mond een bataljon infanterie, groot vierhon derd man, alsmede de regimentsstaf, be staande uit tien man, in garnizoen zullen komen. De gemeenteraad van Roermond heeft in een oWensdagavond gehouden besloten zit ting het besluit genomen aa ndeze vestiging zijn goedkeuring te verleenen en den grond voor de kazerne en het kazerne-terrein gra tis ter beschikking van het rijk te stellen. Maandag zal de raad in openbare verga dering, ter nadere behandeling van dit punt, bijeenkomen. Over de plaats waar de kazerne zal komen duren de besprekingen voort. OBLIGATIELEENING GEMEENTE ZANDVOORT. AMSTERDAM, 23 December. Emittenten van de 314 pCt. obligatieleening Zandvoort 1938 berichten, dat in verband met de bin nengekomen inschrijvingen een belangrijkp redactie bij de toewijzing zal moeten plaats hebben. FIRMA VAN DER ELST EN MATTHES FAILLIET VERKLAARD. AMSTERDAM, 23 December. De eerste kamer der arrondissements rechtbank heeft vandaag in staat van faillissement verklaard de firma Van der Eist en Matthes, zoowel als haar beide firmanten, de heeren dr. Charles Boissevain en Rob. L. Boissevain, aan welke firma surseance van betaling was verleend. Tot rechter-commïssaris Is benoemd mr. P. H. Smits en tot curator mr. A. J. M. Hendrix. In de raadkamer is, alvorens de recht bank dit faillisement uitsprak, het dwang- accoord door de firma aan de crediteuren aan geboden, behandeld. Dit werd echter verwor pen, omdat de vereischte driekwart van de uit staande vordering niet vóór stemden. MATROOS OVER BOORD. Woensdagmiddag stelde de Raad voor de Scheepvaart een onderzoek in naar de oor zaak van het overboord slaan en verdrinken van een matroos van den motorlogger „Geer- truida Jacoba" SCH. 37 in den ochtend van den 14 den November j.l. voor de haven van IJmuiden. Gehoord werd de kapitein van den logger. Uit diens relaas bleek, dat na de haring vangst de reis met goed weer, een flauwen Noordelijken wind lichte deining en goed zicht, naar IJmuiden ging. Omstreeks half zes werd de bezaan weggenomen. Reeds, zoo vertelde getuige, lag de gaffel op den boom, maar om het zeil goed te kunnen vastmaken, moest de gaffel nog iets worden verlegd. De matrozen gaven te doen einde nog even een ruk aan het piekeval, maar door het slinge ren van het schip sloeg de gaffel naar bak boord over, waardoor een matroos getroffen werd, die de in boot stond. Deze matroos sloeg over boord. Onmiddellijk riep een lid van de beman ning, dat van het ongeluk getuige was: „Man over boord". De kapitein zelf had het ongeluk niet gezien, doch toen hij de noodkreet hoor de liet hij onmiddellijk bakboord uit rond gaan. Men zag den drenkeling wel in het water liggen, doch ondanks werkelijk moedige po gingen van de bemanning mocht men er niet meer in slagen heb te redden. Uit de situatie op het schip en ook uit het onderzoek van het lijk naderhand, blijkt dat de ongelukkige, door een slag van den gaffel en door den smak, jiien hij op de verschan sing maakte, reeds bewusteloos moet zijn ge weest. Getuige gaf toe, dat, indien er een pikhaak aan boord was geweest, de kans op redding van den verongelukten matroos aan- merkelij-k grooter zou zijn geweest. Het woord is aan. Chesterfield: Als ooit de massa den rech ten weg inslaat is het toch altijd om een ondeugdelijke reden. Hevige strijd bij Hangtsjau. Japanners rukken van drie kanten naar de stad op. SJANGHAI, 23 Dec. (Reuter-A.N.P.) De strijd bij Hangtsjau is in heftigheid toege nomen, nu drie Japansche afdeelingen naai de stad oprukken, uit het noorden, noord westen en noordoosten, niettegenstaande den krachtigen tegenstand van de Chineezen. Te Sjanghai zijn de Japansche en Chineesche troepen in een krachtig handgemeen gewik keld, nadat de Japansche troepen de stad bestormd hebben. De Chineezen hebben dy namiet gelegd onder de spoorbrug over de Tsientang van de spoorlijn Sjanghai Hangtsjau en zij zijn bereid de brug op to blazen, wanneer het noodig mocht zijn. -De Japansche troepen hebben verder Tsjang Poe Ling bezet. VOORBEURS TE AMSTERDAM. De handel op de wisselmarkt te Amster dam was vrijwel tot stilstand gekomen en slechts nu en dan vonden in enkele deviezen transacties plaats, die echter betrekking had den op kleine posten. De Britsche ponden bewogen zich tusschen 98 7/8 en 8.99. De Amerikaansche dollars waren 1.79 13/16 a 1.79 7/8. De Fransche francs werden een kleinig heid lager afgedaan en golden 6.10 5/8 a 6.10 7/8, Het disagio voor termijn-francs was onveranderd gebleven. Belga's waren 30,54 a 30.55. Zwïtsersche francs 41.61 a 41.62, Duit- sche marken 72.45 a 72.48. Registermarken lagen iets zwakker in de markt en golden 38.3'8. De situatie was heden morgen van dien aard, dat voor de Kerst dagen geen opleving kan worden verwacht. De niet-officieele vroegbeurs had een on belangwekkend verloop. De stemming was aan den gedrukte kant en de meeste locale waar den werden een kleinigheid beneden de vorige slotprijzen afgedaan. De affaire was echter uiterst gering. Ook Amerikaansche shares hadden een beperkte markt. Nu en dan ver wisselde een enkel stukje van eigenaar. In navolging van Wallstreet werd wat lager af gedaan. Shell Unions werden verhandeld exdividend (f 7.81). DE POSTVLUCHTEN. De „Reiger" vertrok heden van Tjililitan. Vanmorgen drie minuten over zeven is het K.L.M. vliegtuig ..Oehoe" gezagvoerder te Roller, van Schiphol naar Indië vertrok ken. Zij, die zich met ingang van 1 Januari per kwartaal abonneeren, ontvangen de in December nog te verschijnen nummers gratis. DE ADMINISTRATIE. „Groentjes" bevatte Haarlem's Dagblad in het jaar 1936. En voor 1937 is het aantal weer hooger. Dat spreekt boekdeelen. (Adv. Ingez. Med.) HEDEN: 16 PAGINA'S Nieuwe doodvonnissen in Rusland. Dertien ambtenaren wacht de kogel. MOSKOU, 23 Dec. (D.N.B.-A.N.P.) In een groot politiek proces te Tiflis zijn vijf vooraan staande ambtenaren van het centrale graan- bureau van Georgië tot den dood door den ko gel veroordeeld. Zij waren beschuldigd van sa botage. Te Archangel zijn acht ambtenaren der houtvesterij wegens contra-revolutionaire actie en sabotage, na een proces van verschei dene dagen, eveneens ter dood veroordeeld. KERST-EVANGELISATIESAMENKOMST Op Tweeden Kerstdag wordt des avonds om half 8 in de Kerk der Broedergemeente Park- 'aan 34 een Kerstbijeenkomst gehouden door '"■et Comité voor Evangelische Samenkomsten A'elke door Zang en Muziek zal worden opge luisterd. Als spreker zal optreden de heer J. Sevensma, Evangelist te Amsterdam. De regeering houdt aan de leerlingen- schaal voor het L. O. vast. De Crisisinvoerwet verwerft een meerder heid in de Eerste Kamer. In Italië heeft een vallend rotsblok 22 men schen verpletterd. Hangtsjau is het nieuwe oorlogsterrein in China geworden. De Haarlemsche Gemeenteraad besluit tot het bouwen van een school in het Flora park. Kleinveetenloonslelling in het Krelagc- huis. ARTIKELENENZ. R. P.: Geestelijke rijkdom, J. B. Schuil over; Boete. J. II. de Bois: Tentoonstelling van werken door A. Miolée. Van onzen Londenschen correspondent: Welvaart of schijnwelvaart? H. D. Vertelling: Het Kerstrapport. Jhr. dr. J. C. Mollerus: Economisch Over zicht 1937. Damrubriek. Voor de Vrouw De Burgerlijke Stand van Haarlem is op genomen op

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 1