Regeering houdt aan leerlingen- schaal vast. Crisisinvoerwet verwerft een meerderheid. Kou en Griep DONDERDAG 23 DECEMBER 1937 HA ARE EM'S DAG BE AD 3 TWEEDE KAMER Verlaging zou te veel geld kosten. Chr. v. d. Heuvel M. J. M. van Poll (R.K.) Vanmiddag stemming over Onderwijsbegrooting. DEN HAAG Woensdag. Boeren-, ïnenschen- en vogelvrienden roer den den parlementairen trom en zelfs hoor den we een der afgevaardigden, Mevr. Mr. BakkerNort (v.d.) een liedje zingen. Helaas een klaagzang wegens te wreed optre den tegen vogels en een in haar oogeix jam merlijken uitleg van de vogelwet, waardoor de Minister thans het vangen met z.g.xx. slag netten toelaat, iets wat ook Mr.Wendelaar (lib.) en Mr. v. d. Goes v. Na ter s (s.d.) welke laatste een warm en knap plei dooi hield voor het tot stand brengen van een wet i.z. natuurbescher ming mishaag de. Daarentegen meende de heer v. d. Heuvel (a.r.) dat hij als men- schenvriend in 't algemeen en boe- ren-kampioen in 't 'bijzonder moest wij'zen op 't feit, dat het belang van de beide groepen, tenslotte toch boven dat van de vogelkens gaat. Men moest ook eens bedenken, dat vo gels op ernstige wijze het gewas kunnen ver nielen. Van het gewas naar de landarbeiders is geen groote sprong: verhooging van huh loonen behoorde tot de door tal van sprekers, o.m. de heeren v. d. Heuvel (a.r.)Groen (R.K.), Hilgenga (s.d.), v. Houten (chr. dem.) voorgedragen wenschen. Had in den nacht van Dinsdag op Woensdag de heer v. d. Sluis betoogd, dat men de verliezen op den uitvoer eigenlijk uit de gewone middelen moet dekken, de heer v. d. Heuvel liet hier tegen een waarschuwend geluid hooren. Daar door zal, zoo betoogde hij, prijsver hooging niet kunnen uitblijven en bovendien komt het 'dan weer tot verzwaring van de lasten ten einde n.l. in staat te zijn de verlieskosten uit de gewone middelen te betalen. De nat. soc. Dieters verweet den Minis ter een volslagen liberale politiek te volgen: het gevolgde beleid tast onze economische weerbaarheid aan. Als nog vermeld is, dat de heer v. Poll (R.K.) er op aandrong verder voort te gaan met verlaging van de uit de „heerlijke jacht- rechten" op de boe ren drukkende las ten, zij thans aaix- d|adht gevraagd voor 's Ministers beantwoording der verschillende spre kers. Voor hij daartoe kon over gaan beleefden we echter eerst een min of meer span nend „tusschenspel", voortzetting van de be handeling der Onderwijsbegrooting en dan allereerst van de Vrijdag j.l. afgebroken rede van Minister Slotemaker de Bruine, die boven aan op 't programma van de avondvoorstel ling stond. Avondvergadering. Nu, die voorstelling had in meer dan één opzicht een merkwaardig verloop. Want na het stuk, waarin Minister Slotemaker den hoofdrol vervulde, vond er een zeer lange in de parlementaire geschiedenis eigenlijk on gekende pauze plaats. De jeune premier van het tweede stuk, Minister Steenberghe, stond n.l. nog elders op de planken, te weten in de Eerste Kamer, waar hij de crisisinvoer- wet moest verdedigen. Men maakte er daar zoo'n gerekte voorstelling van, dat een kwar tier na middernacht bleek, dat het tweade schouwspel in de Tweede Kamer geen voort gang meer kon vinden. Wat nu het drama betreft, waarin ten aanhoore van een talrijk de tribunes vullend publiek, minister Slotemaker een reeks van pakkende clausen uitstiet, van 't oogenblik af, dat, precies 8 uur 's avonds, de gala-op voering aanving, dat ging ©enigermate uit als een nachtkaars. Eerst kregen we goed spel te genieten. Met zekere forschheid slin gerde de eerste acteur de door hem uit te spreken zinnen de zaal in. Na eerst te hebben aangegeven, waarom het heel wat minder gemakkelijk is, dan sommigen denken, statistische gegevens te verstrekken omtrent het aantal werklooze jonge onderwijzers, somde hij allerlei maat regelen op die de Regeering te hunnen be hoeve al getroffen had: Met betrekking tot de met leerlingen: over bezette, met onderwijskrachten te slecht be zette scholen, noemde de minister het meest normale middel het toestaan van extra-leer krachten voor rekening van het Rijk (toe passing van art. 56, tweede lid der L.O. wet) om aldus excessen te voorkomen. Welaan, zoo merkte hij op, dit geschiedt reeds in de praktijk. Doch de Minister wil die toepassing „individueel" houden en niet automatisch laten werken bij het bereiken van een be paald grensgetal, want anders zou het eigen lijk neerkomen op invoering van een nieu we, gecorrigeerde, leerlingenschaal. Aan 't subsidiair aanbevolen denkbeeld- Tilanus om meer te gaan werken met kwee- kelingen met acte tegen betaling van f 600 per jaar meende de Minister verder geen aandacht te moeten geven omdat er allerlei bezwaren aan vast zaten. En als men nu tot de kernvraag van het debat kwam, te weten, of de Regeering alsnog kan besluiten wijziging in de leerlingenschaal aan te brengen, dan moest het antwoord ont kennend luiden met het oog op den financiee- len toestand. De Minister rekende vervolgens voor, in hoeverre verschillende sprekers de kosten, die wijziging van de leerlingenschaal zou veroorzaken, bepaald te laag hadden be rekend. Op den duur zou er volgens hem 8 millioen mee gemoeid gaan en dat bedrag is niet beschikbaar. Het Kabinet Minister Slotemaker de Bruïne wees er voor en na op. dat men hier met 'n Kabinetsaangelegenheid te maken had onderscheidt onvermijdelijke maatregelen, die betrekking hebben op het naakte leven van het volk (defensie) of van den enkeling (maatregelen tegen honger lijden) èn zeer ge- wenschte maatregelen. Tot deze laatste cate gorie nu behoort, evenals verbetering op het gebied van de ouderdomsvoorziening, verbete ring van de leerlingenschaal. Als het finan cieel mogelijk is (wat thans nog niet het ge val is) staat volgens het Kabinet de leerlin genschaal mee in het eerste gelid en dan zal men zich ook den raad van Mr. Terpstra (a.r.) herinneren om weer niet terstond te ver te gaan, aangezien men dan later weer ten deele er op terug zou moeten komen. Intusschen is het aan de Regeering om 't tijdstip te bepalen wanneer de financiën den zoo gewenschten maatregel mogelijk maken; thans is dit tijdstip volgens het Kabinet nog niet aangebroken. Nadat de heer Th ijs sen (s.d.) had voor gerekend, dat een zeer groote meerderheid in de Kamer verbetering van de leerlingen schaal op korten termijn verlangt (daarom was het niet meer noodig met een motie te komen) gaven o.a. Dr. Vos (lib.) en Mr. Oud (v.d.) te kennen door het ministerieele ant woord teleurgesteld te zijn. Laatstgenoemde meende bepaaldelijk, dat er toch met beschei den offers tusschen 0 en 8 millioen ligt nog 'n zeer groote afstand wel iets te doen ware om het ergste van den noodtoestand weg te nemen. De heeren Woudenberg (nat. soc.) en v. Houten (chr. dem.) kondigden aan, dat zij tegen de begrooting zullen stem men. En de heer Suring (R.K.)? Deze zweeg in alle talen, tot veler verbazing en teleur stelling. Die houding was ietwat vreemd en had in elk geval tengevolge, dat het stuk als een nachtkaars uitging; wellicht krijgen we Donderdag na de pauze men begint dit keer reeds 's ochtends als de stemming plaats vindt nog een verklaring namens de R.K. fractie. Nog een gerekt debatje over de af- deeling K. en W. en toen moest de schorsing wel intreden. Naar tenslotte bleek totDon derdagochtend 11 uur. EERSTE KAMER. Wijziging 'dier Crisisinvoerwet. Ditmaal was onze Senaat bepaald langer van stof, dan te verwachten viel. De voorge stelde wijziging der crisisinvoerwet maakte de tongen van een zevental senatoren los. Zoowel Prof. v. Embden (v.d.) als Mr. Dr o o gleever Portuyn (lib) bleken beducht voor protectionistische gevaren, even als de heer ter Haar (c.h.)wiens fractie genoot Dr. Po 11e ma (c.h.) alhoewel nog geenszins geestdriftig, erkende dat de veran dering, destijds in den considerans aange bracht, het voorstel aanmerkelijk had ver beterd Volgens den nat.-soc. v. Bönning- h a u s e n ging het ontwerp in tegen den geest van Oslo. Prof. Diepenhorst (a.r.) en de heer Blomjous (r.k.) kwamen Minister Steen berghe een aardig handje helpen. Beiden be toogden hoe noodzakelijk het was gebleken de oude, niet meer bruikbare „politiek van de leege hand" te laten varen. Prof. Diepenhorst voegde zijn collega v. Embden toe, dat deze het destijds door Minister Verschuur na tot standkoming der Clearingwet, de Retorsiewet en na een wijziging der Crisisinvoerwet dood verklaarde heldentrio Jan Salie, Pietje Kijk- in-de-Lucht en Lamme Goedzak weer wilde doen herleven, wat voor de economische be langen van ons land allerminst dienstig zou zijn. Minister Steenberghe gaf zijn sena- torialen geestverwant Blomjous, die zelfs zoo nu en dan voorzitterlijtee vermaningen wegens al te goote wijdloopigheid in ontvangst had moeten nemen, een lesje in beknoptheid. In hoofdzaak kwam zijn verdediging neer op de opmerking, dat indien men thans dit wets voorstel zou verwerpen, daardoor op het meest ongeschikte tijdstip onze onderhande laars werkelijk geen enkel wapen ter beschik king zouden hebben. Nu, de groote meerderheid bleek het voor stel te willen goedkeuren, dat er dan ook met 277 doorging. Alleen de V.D. en de N.S.B.'ers en de heer Ter Haar CC.H.) stemden tegen. E. v. R. Zijn vader levensgevaarlijk verwond. Tijdens een huiselijken twist heeft een zoon van S. van Alteren te Gilze zijn vader met eenige messteken aan het hoofd gewond, zoodat. deze in levensgevaarlijken toestand naar het Ignatiusziekenhuis te Breda moest worden overgebracht. De zoon meldde zich direct bij de politie aan. NAAR VERPLICHT VERKEERSONDERWIJS. De K.N.A.C. meldt: Op den derden verkeersdag van de K.N.A.C. welke op 26 November j.l. te 's-Gravenhage is gehouden, is een motie aangenomen, waar in de vergadering als haar overtuiging uit spreekt, dat het alle aanbeveling verdient verkeersonderwijs op de lagere scholen spoedig algemeen verplicht te stellen. In verband hiermede heeft het bestuur van de K.N.A.C. zich tot den raad van ministers, alsmede tot de leden van de beide Kamers der Staten Generaal gewend, waarbij zij nogmaals uitdrukkelijk gewezen heeft op het belang van onderwijs en voorlichting betreffende het ver keer en de verkeersregels. ROODVONK TE MONSTER BREIDT ZICH NOG STEEDS UIT. Dagelijks worden er te Monster nieuwe gevallen van roodvonk geconstateerd. Reeds konden in verband hiermede ver schillende bij eenkomsten niet doorgaan. Thans heeft zich ook een geval van rood vonk te Naaldwijk voorgedaan, nl. bij mej V., onderwijzeres aan de openbare school al daar. De klasse van de onderwijzeres heeft vrijaf gekregen. De A.Y.R.O. gaat weer bouwen. De A.V.R.O. heeft weer bouwplannen. De frontbreedte van haar gebouwen aan den 's-Gravelandsche weg te Hilversum zal van 80 Meter tot 125 Meter worden verlengd. De oude villa op den hoek van dezen weg en van het Melkpad zal worden gesloopt. Op die plaats zal een nieuw gebouwencomplex ver rijzen, met het doel de A.V.R.O. een aantal om- roeplokaliteiten te bezorgen ten dienste van haar talrijke orkesten. Het groote studio-complex, dat verleden jaar gereed kwam, heeft nl. door de talrijke nieuwe mogelijkheden, dat het de A.V.R.O. verschafte, tot gevolg gehad, dat de studiolo kalen zoo intensief werden gebruikt, dat vaak aan de behoefte aan uitzend- en repetitie ruimte niet meer kon worden voldaan. De groote concertzaal b.v. heeft door de ontwik keling van het instituut der „Bonte Dixxsdag- avondtrein", door de Mengelbergconcerten en door de talrijke andere uitzendingen met aan wezigheid van publiek een gebruik gekregen, dat ae verwachtingen verre heeft overtroffen en dat niet meer aan de eischen van het om roepbedrijf vermag te voldoen. De talrijke or gelconcerten, zoowel die op het kerkorgel, als de concertorgelbespelingen, zoomede de repe tities van het A.V.R.O.-Morgenwijdingkoor en van het kinderkoor van Jacob Hamel, blok- keeren het gebruik van de groote zaal zóó vaak, dat uitzendingen en repetities in het gedrang kwamen. De A.V.R.O. heeft daarom besloten aan het in haar bezit zijnde pand aan ae overzijde van het Melkpad een voor haar nuttige bestemming te geven. De nieuwe omroeplokaliteiten zullen zoodanig worden ge construeerd, dat zij aan hooge eischen van geluidsisolatie en acoustiek zullen voldoen. Men krijgt een idee van de afmetingen der nieuwe lokaliteiten, wanneer men hoort, dat er een tweede groote zaal wordt gebouwd, die dezelfde afmetingen zal hebben als die, welke aan den Hooge Naarderweg is gelegen. Boven dien zal er op die plaats een nieuwe studio voor dansmuziek worden gebouwd, waarbij de hoofdafmetingen en de acoustische afwer king zullen worden gekozen op voorbeeld van de studio's der B. B. C. in Mayda Vale in Lon den. Aangezien met dezen bouw eerst midden 1938 kan worden begonnen, zal de A.V.R.O., als een afzonderlijk onderdeel van de nieuwe plannen, beginnen met een uitbreiding van de recreatie- en garderoberuimte in de tegen woordige studio. Dit wordt bereikt door een sierlijke aanbouw aan den schouwburgwand, waaraan nu de grijze filmcabine uitsteekt. De zuilengaderij zal in een gesloten gang worden veranderd; boven de tegenwoordige gang meer dan de helft der hoogte van deze film cabine „opslokkend" en inbouwend zal een levendige glasgevel ontstaan, die het ietwat stugge uiterlijk van de studio op die plaats niet weinig zal verfraaien. Deze verbouwing moet tegen den zomer van 1938 voltooid zijn. Het oude en het nieuwe gebouwencomplex zullen hoogstv \arschijnlijk door een onder het Melkpad te graven tunnel met elkaar wor den verbonden. De architecten Merckelbach Karsten die ook de studio hebben ontworpen zijn reeds met de uitwerking der nieuwe bouw plannen begonnen en PROPAGANDA VOOR NEDERLAND. Door de Algemeene Ned. Vereen, voor Vreemdelingenverkeer zijn twee nieuwe re clameplaten uitgegeven, ontworpen door Jan Havies, die met teksten in verschillende ta len gedrukt zijn, en bedoeld zijn voor pro paganda in het buitenland. IR. W. M. T. THIJSSEN GEHULDIGD. In verband met zijn aftreden als voor zitter van den N. A. P. B. Woensdagmiddag is de heer Ir. W. M. T. Thijssen in Grand Theater Gooiland te Hil versum» gehuldigd in verband met zijn af treden als voorzitter van den Neder laixdschen Aannemersbond en Patroonsbond voor de bouwbedrijven in Nederland, N. A. P. B. Namens 99 afdeelingen in het land werd den scheidenden voorzitter een geschilderd portret aangeboden, van de hand van Willy Sluyter,, vergezeld van een album. Namens het personeel van den bond ontving Ir. Thijs sen een foto van het Bondsgebouw te Am sterdam met oorkonde. Burgemeester H. L. J. M. Lambooy, deelde mede dat H. M. de Koningin de verdiensten van den heer Thijssen heeft willen erkennen door hem te benoemen tot ridder in de orde van Oranje Nassau en spelde persoonlijk den scheidenden voorzitter de versierselen op de borst. De Artisfilm ook voor (le Haarlemsclie scholen. In de groote zaal van St. Bav>s in de Smede- straat worden reeds gedurende eenige dagen schoolvoorstellingen gegeven met de, overal zooveel succes oogstende, Artisfilm: dieren, schoonheid en actie. Deze film wordt gedraaid voor de Middelbare, Mulo en Uloscholen en de hoogste klasse van de Lagere scholen. De heer Verkruysen heeft telkens voor elke voorstelling persoonlijk een inleiding gehouden. Reeds meer dan 4000 kinderen hebben in deze dagen van de film genoten. Het typische gedrag van zwanen, pelikanen, leeuwen en tijgers, van roerdomp en pinguins en van de menschachtige apen boeiden van het begin tot het einde. Degenen, di de film hebben gzien zullen on- twijfeld het dier in de toekomst eens anders bezien, dan zij vroeger deden, en begrijpen, dat er meer achter het dierenleven schuilt, dan men aanvankelijk zou vermoeden, ook wanneer het ons zoo bekende dieren betreft als b.v. de zwanen. Wanneer dit doel bereikt is en de kinderen nu eens zelf in onze vijvers op deze prachtige vogels gaan letten, en vei-der ook eens xnet begrip rondzien, dan hebben deze voorstellingen hun xxut zeer zeker gehad. WINKELSLUITING 1ste KERSTDAG. De Haarlemsche Slagerspatroons organisa ties, hebben beslotexx, geen gebruik te maken van de gelegenheid op lsten Kerstdag de win kels open te mogen hebben, zoodat dien dag de slagerswinkels gesloten zijn. HET ADELAARSJONG. De Tooixeelgroep „Het Masker", directie Ko Arnoldi, zal op Dixxsdag 28 December in den Haarlexnschen Stadsschouwburg een opvoering geven van Het Adelaarsjong (L'Aiglon van Edmond Rostand) ter viering van de 200ste voorstelling van dit stuk. Dit zal tevens de 200ste maal zijxx, dat Else Mauhs haar glansrol van den Hertog von Reichstadt zal spelen. A. van de Koppel overleden. Vooraaxxstaande figuur uit de steenindustrie. Woensdag is op 63-jarigen leeftijd overledexx de steenfabrikant A. van de Koppel. De ovexiedene was de eerste, die in 1914 op zijn fabriek te IJselstein een kamerriixgoven met overslaande vlam bouwde, met het doel daarixx straatklinkers van hooge kwaliteit te stoken. Toen zijn voorbeeld in enkele jaren tijds werd gevolgd door verschillende collega's,- wist hij de daardoor ontstane nieuwe straat- klinkexindustxie te organiseeren in de N.V. „De Vlamovenstraatklinker". De heer van de Koppel heeft voorts xxaam gemaakt door de proefbedrijven, die hij stichtte, ten einde gedroogde kleipoeder langs hydraulisch-mechanischen weg tot vormelin gen te persen. De z.g. vlaxnovics kwamen daax-- door op de markt. Met den overledene is een man heengegaan, die de Nederlandsche steenindustrie op veler lei wijze aan zich heeft verplicht als oven bouwer, organisator en kenner vaix het vak bij uitnemendheid. Een zmgi en de muis In Amerika is onlangs veel ophef gemaakt van een muis, welke koxx züxgexx als een ka narie. Het diertje heeft zelfs voor de radio moeten optreden. Deze muis heeft thans een concuxTent gekregen in ons land. Een drogist in de Koningsti'aat te 's-Gravenhage heeft al een muis gevangen, die volgens de Tel. zingt met „rollers" als een kanarie en reeds wordt beweerd, dat het diertje zijn' Amerikaansche familielid in muzikaliteit overtreft De drogist hoopt, dat hij een familie van zingende muizen zal kunnen kweeken. In de toekomst zullen we dus vermoedelijk naast het „kanariepietje" in vele huiskamers een zin- gexide xnuis aantreffen. verdrijft U wonder snel met CACHETS MIJNHARDT Koken 12 cachets 50 ct. Proef doosje 2stuks 10ct. (Adv. Ingez. Med.) De moord te Groede. Verdachte in vrijheid gesteld. Op 4 Maart van dit jaar is te Groede (Zee land) de landbouwersknecht A. v. d. Wege, het slachtoffer geworden van een revolver- aanslag. Een kogel doorboorde hem eexi der longen en het hart. V. d. Wege was op slax dood. De dader -meldde zichzelf bij den burge meester van Groede aaxx. Op 28 Mei van dit jaar is de dader, zekere G., door de rechtbank te Middelburg wegens doodslag -veroordeeld tot een gevaxxgenisstraf van vijf ja-ar. Zoowel G. als de Officier vaxx Justitie kwa men van dit vonnis in appèl bij het gerechts hof in Den Haag. welk hof het vonnis vaxx de rechtbank te Middelburg bevestigde, be halve ten aanzien van de straf, welke werd teruggebracht tot drie jaar. Tegexi het arrest van het Hof te Dexi Haag teekexide G. cassatie aan en bij arrest van den Hoogen Raad der Nederlanden van 22 November werd de zaak verwezen naar het gerechtshof in Den Bosch, waar Woensdag de zaak werd behandeld. De belangstelling voor deze zaak was bui tengewoon groot. De advocaat-generaal heeft den doodslag bewezen geacht, echter niet strafbaar, hoewel overschrijding van noodweer aanwezig was. Hij eischte ontslag vaxx rechtsvexwolging exx on middellijke invrijheidsstelling van verdachte. De verdediger pleitte vrijspraak op grond van xxoodweer en vroeg toen de onmiddellijke invrijheidsstelling van verdachte. Nadat het Hof in raadkamer was geweest werd de onmiddellijke invrijheidsstelling van verd. bevolen. Het arrest is bepaald op 3 Januari a.s. Kapitein van de „Saleier" voor twee maanden gscliorst. Wgeens aanvaring' van Fransch stoomschip. AMSTERDAM, 22 Dec. De raad voor de Scheepvaart deed Woensdag uitspraak in zake de aanvaring tijdens xxxistig weer vaxx het Nederlaxxdsche stoomschip „Saleier" ïxxet het Fraxxsche stooxxxschip „Rhuys" ter hoog te vaxx de Portugeesche kust. De Raad is van oordeel, dat deze aaxxva- rixxg aaxx de schuld vaxx den gezagvoerder vaxx de „Saleier" is te wijten, hetgeexx deze dan ook voor den Raad volmondig heeft toegegeven. Een straf van schorsing acht de Raad hier gebodexx exx straft mitsdien den betrokkene, door hem de bevoegdheid te ontnemen om als kapiteixx te varen op eeix schip, als be doeld bij artikel 2 der Schepenwet, voor deix tijd vaxx twee maanden. Het rapport over de „Speclit"- ramp. BANDOENG, 22 December (Axxeta-ANP) Naar Axxeta verneemt, is het rapport over de ramp van de „Specht" thans bij den direc teur van den luchtvaartdienst in Nedex-land ingediend. De conclusie, luidende, dat het vliegveld als zoodaxxig xxïet als de ooi-zaak van het ongeluk kan worden beschouwd, is gehand haafd Steiiu aan de Pluimveeteelt. De minister van Economische Zaken heeft vastgesteld de Crisis-Steunbeschikking 1938 voor pluimvee. De steun zal worden verleend over van eigen bedrijf afkomstige, door fokkers en houders van vermeerderingsbedrijven afge leverde kuikens en voor broedei bestemde eieren, die als zoodanig worden gebruikt, met dien verstande, dat een kippenkuiken en een eendenkuiken zullen gelden resp. voor 1 2/3 en 4 eieren en dat de steun slechts zal worden verleend over ten hoogste 25 eieren oer op het betrokken bedrijf op 1 Januari 1938 in overeenstemming met de voorschrif ten der centrale aanwezige goedgekeurde hen of eend. Een halve eeuw geleden Uit Haarlem's Dagblad 1887. 23 December: Door de goede zorgen van het bestuur der IJsclub voor Haarlem en omstreken is de baan. gelegen aan den Overveen- schen weg, dezer dagen onder water ge zet met eene daar geplaatste locomo bile. Bij vx-iezend weder zal de baan al- zoo spoedig in gebruik kunnen worden genomen. Des avonds zal zij electrisch worden verlicht. Indien namelijk het weder dit eenigszins toelaat. Ter ver vanging van de verversclxingstent, die in het vorige winterseizoen bij herha ling bleek te klein te zijn voor de talrij ke bezoekers, is thans een geheel nieuw gebouw geplaatst, bevattende ruime koffiekamer, kamers voor niet rooken. toiletkamer voor dames, garderobe, keu ken, dessertkamer en verdere gerieflijk heden, waarvan de inrichting door de firma J. van Ek Zoon alhier met groote nauwkeurigheid en netheid is volbracht. De erkenning van Italië's souvereiniteit over Abessynië. Vragen van den heer Wijnkoop. Het Tweede-Kamerlid de heer Wijnkoop heeft aan den minister van Buitenlandsche Zaken de volgende vragen gesteld: Is het juist, dat de Nederlandsche regeering het initiatief nam of stappen deed in deze x-ichting, om de z.g.xx. Oslo-Staten of althans eenige Europeesche regeeringen tot ovex-leg te bewegen om te komen tot de erkenning van de souvereiniteit van Italië over Abessinië? Indien dit zoo is, wat is dan de reden dat de Nederlaxxdsche regeering eeix dergelijk ini tiatief xxam, terwijl de groote nxogexxdheden bij den Volkexxboxxd aangesloten, wegeixs de daar aan verbonden xxadeelen de erkenning nog steeds hebben geweigerd? Is de regeerixxg xxiet van meening dat. waar het zelfbeschikkingsrecht aan de bevolking van Abessixxië tegexx haar wil is ontnomen, een dergelijk optreden van Nedex-land er toe leidt, de onafhankelijkheid van kleine of zwakke staten meer dan ooit in gevaar te brengen? Spoorbrug te Maassluis aan gevaren. Treinverkeer had anderhalf uur vertraging. Woensdagavond omstreeks kwart over zes is de spoorbrug te Maassluis, welke geopend was voor het doorlaten van een sleepschip, door dit vaartuig aangevaren en defect ge raakt. Het duurde anderhalf uur voor dit defect was hersteld en de brug gesloten kon worden. Gedurende dezexx tijd was het treinverkeer Rotterdamhoek van Holland en omgekeerd gestagneerd. De reizigex-s van den trein, welke om 18.06 uit Hoek van Holland vertrekt moesten voor de brug uitstappen en een wan deling van vijf minuten maken om in het station Maassluis in den uit de richting Rot terdam komenden trein, welke hier werd te rug gedirigeerd, hun reis voort te zetten. Op dezelfde wijze zetten de reizigers van den trein, welke om 18.07 uit Vlaardingen ver trekt, hun reis iix den aaxx de westzijde vaxx de brug gestranden trein voort. Om kwart over zeven, toen uit beide rich tingen reeds een trein in aantocht was, was het defect hersteld exx de storing opgehe ven. Onoplettende wagenvoerders dreigt zware straf. Ongeluk op Amsterdam C. S. berecht. Op 17 Augustus van dit jaar is op het Oentaai Station te Amsterdam een electx-ische trein op een stilstaande locomotief ingere den, waarbij groote materieele schade werd aangericht. Woensdag hebben de conduc teur exx de wagenvoerder vajx den electrisclxexx trein voor de Amsterdamschc rechtbank in verband xxxet dit ongeval terecht gestaan. De conducteur had met toestemming van den wagenvoerder de trein, die leeg uit Zand- voort kwam, naar Amsterdam gereden. Dit was door de directie der Spoorwegen vroeger geoorloofd, om de conducteurs in de gelegeix- heid te stellen, hun theorethische kennis met practische ervaring aaxx te vullen. De wagenvoerder moet daix in de cabiixe blijven en toezicht oefenen, wat in het thans berechte geval ook is geschied. Na dit ongeluk heeft de dix-eetie der Spoor wegen deze bevoegdheid om conducteurs wa gens te laten besturen, ingetrokken. Ter hoogte vaxx de gasfabriek te Amster dam gaf de wagenvoerder deix coixducteur aaxxwijzing, bij te remmen tot 60 knx. Toeix bleek de rem xxiet te werken fix de conducteur gaf de besturing weer over aaxx den wagen voerder. Deze merkte toexx pas, dat de lucht- manometer op nul stoixd, zoodat er geen luchtdruk was om te remmen. De wagexxvoer- der poogde ïxog lucht bij te pompen, echter zonder resultaat. De trein reed al het station binneix, recht op eexx stilstaande locomotief in: de coixducteur vluchtte naar de tweede wagen.! De wagenvoerder gaf uit alle macht noodseinen eix rende toen ook naar de wagen achter de cabiixe, waar hij zich plat op den grond liet vallen. Aan beide mannen wordt nu ten laste ge legd, dat zij gedurende de geheele rit niet hebben gelet op de luchtmanometer, om zich ervan te overtuigen, dat er voldoende lucht was om te remmen; voorts dat zij toen zij merkten, dat de groote rem niet werkte hebben verzuimd, de handremmen aan te zetten. Beide zijn door de Spoorwegen disciplinair gestraft; de wageixvoerder zelfs met terugzet ting tot stoker. In zijn requisitoir zeide de officier van ju stitie: Het klinkt misschien hard. maar deze menschen waren in de bestuurderscabine niet op hun post. De spoorwegeix stelden heix dan ook terug in rang. doch ook in de straf door de rechtbank moet de ernst van de fei ten tot uiting komen. Spr. requireerde tegen beide verdachten twee maanden hechtenis voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar, benevens een geldboete van f50 subs, een maand hechtenis. Bovendien eischte spr. tegen den bestuurder P. intrekking van bevoegdheid om electrisehe treinen te bestu ren voor den tijd van vijf jaar. De verdedigers mr. H. G. V. I-Iymans en mr. A. B. Waslander pleitten clementie.

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 5