et Rubriek voor Vragen DONDERDAG 23 DECEMBER 1937 HAARLEM'S DAGBLAD 5 Vacantiehezigheden voor school kinderen. Verschenen is het jaarverslag van de Ver- eeniging „Vacantiehezigheden voor Schoolkin deren" over 1937. We ontïèenen er het vol gende aan: Het aantal ingeschreven kinderen bedroeg dit jaar 804. Deelgenomen werd door 605 kin deren. Niet opgekomen waren 75. Aanwezig waren per dag 455 kinderen, verzuim dus pl.m. 14 pCt. Deze kinderen werden verdeeld in 10 jon gens- en 7 meisjesgroepen. De veraf-wonenden kwamen per tram, de rest te voet. Politie hielp met oversteken. Als hoofdleider trad weer op de heer H. Jonker. Zijn plaats werd, bij afwezigheid, in genomen door den heer Filmich.- Zij werden bijgestaan daar 7 leidsters en 11 leiders. Voor de vacantiespelen werd het Sportter rein aan de Kleverlaan andermaal door de gemeente in bruikleen afgestaan. Het zou moeilijk zijn, een idealer speelplaats te vinden, vooral als het niet te warm is. Het bestuur had gezorgd voor een groote, stevige tent om bij regenweer te gebruiken en tevens voor de tentoonstelling van zaken, in de rustige uren door de kinderen gemaakt. Een paar zandkuilen waren in orde gemaakt voor de allerjongsten. Een gebouwtje op het terrein mocht dienst baar worden gemaakt voor berging van spel materiaal, boeken enz. Banken en tafels werden andermaal belan geloos afgestaan door E.D.O. De terreinbeheerder, de heer Parson, bleek weer onmisbaar te zijn. Dit jaarverslag zou niet voldoende zijn, als zijn verdiensten niet werden in het licht gesteld. Hij is kindervriend en paedagoog beide. Opgemerkt kan worden, dat meisjes over het algemeen liever handwerken of lezen, jongens zich juist graag met bewegings spelen bezig houden. Toch lezen zij ook graag. De twee sjoelbakken werden voortdurend in beslag genomen; zelfs werd er geschaakt. Melk werd geleverd door de N.V. „De Melkweg" tegen zoo laag mogelijken prijs. Het 12-uurtje verliep steeds ordelijk en de 3 minuten stilte werden gehandhaafd. Op een der laatste dagen onthaalde de heer Bakker, directeur "an het Remibrandt Theater, op een serie j 'Jilige kinderfilms: een geste, die niet hoog &enoeg kan worden aangeschreven. De wedstrijden, die gewoonlijk den laatsten dag worden gehouden, moesten wegens slecht weer gedeeltelijk in de tent plaats hebben. Langzamerhand, wordt dit werk meer be kend, dus meer gewaardeerd. Veel medewer king en steun worden verleend door de ge meente, politie, E.D.O., directie van de tram, de N.V. Melkweg, het personeel der openbare en Christelijke scholen en van particulieren die speelgoed en boeken afstonden. Ontstellend zijn de courantenberichten over het straatschenden, roekeloos heesters en bloemen bederven, dieren plagen enz. Men meent wel eens, dat dit uitingen zijn van bedwongen levenslust. Niets is minder waar. Het zijn uitingen van kinderen, die geen raad weten met hun vrijen tijd, die graag jiets willen doen, maar niet weten hoe en wat en misschien thuis niet vinden wat zij zoeken. Wij gelooven, dat een zeer gunstige invloed moet uitgaan van de Vacantiespelen. Het mooie Sportterrein kan nog kinderen bevatten. Laten zij komen en ervaren hoe vrije tijd kan besteed worden, met als ge volg een fleurige vacantie, aardige herinne ringen, die hen misschien levenslang bijblij ven, en een versterkte gezondheid. Het bestuur is samengesteld als volgt: J. H. W". Habermehl, voorzitter; E. Geerts Wzn., vice-voorzitter; L. Boerma-Boerma, ie secr.; B. Hofland, 2e secretaris; W. Barneveld, le penningmeester; S. BrandonGrondel, 2de lenningm.; mevr. VenemaVan Doorn, K. Irants en dr. Sorgdrager. Het ontstaan van de Engelsehe operette. Geestige causerie door George A. Baker. Voor de Haarlemsche afdeeling van de English Association in Holland hield Mr. George A. Baker Woensdag avond, in de Kroonzaal van Brink- mann, een causerie over de Engelsehe operette en haar beide pioniers Gil bert en Sullivan. Na een korte inleiding van den voorzitter dr. F. P. v. d. Voorde, waarin hij Mr. Baker schetste als iemand, die als bariton heeft mee gewerkt aan de operette en de musical co medy, zoowel in Engeland als in Zuid-Ame- rika en tal van andere landen, was het woord aan den heer Baker. De Engelsehe operette, aldus spr. dankt haar ontstaan aan de vruchtbare samenwer king tusschen Gilbert en Sullivan, die in de jaren 18751889 een elftal operettes schiepen, waarvan de meestei zeer veel succes boekten. Zoowel Italië, als Duitschland en Frankrijk brachten tal van beroemde opera's voort. In Engeland was dit niet het geval, doch daar waren het de operettes en de musical comedy, die tot grooten bloei kwa men. De Engelsehe operette,, die in tegenstelling tot de musical comedy een aaneengeschakeld verhaal biedt, ontstond uit de z.g.n. ballad- opera, een toonelstuk, waarin verschillende liederen waren verwerkt, waarvan de be roemde „Beggars Opera" een prachtig voor beeld is. Van de veertien operettes, die hun ontstaan danken aan de samenwerking van Gilbert en Sullivan, werden er door spr., die over een beschaafd baritongeluid beschikt, elf bespro ken en met verschillende liederen toegelicht. Van de eerste is slechts het manuscript be kend en de beide laatste staan niet op het peil van de rest van het werk. Gilbert, de schrijver van de teksten, was de zoon van een litterator, en beschikte als jong advocaat over meer tijd dan cliënten. Hij bracht dien tijd door met het schrijven io©t de a.s. Feestdagen zoo intiem en gezellig mogelijk te maken, vooral indien U gasten krijgt, Verrast hen dan eens met ee,n glas smakelijk TRAPPISTEN BIER of BOCK. U legt er werkelijk eer mee in, en daarbij komt nog. het is niet duur!! ^rappistenBier Snuiakt bébeUÜ Alleenverkoop v. Haarlem en omg. J. H. KRAMER HAARLEM SCHOTERSINGEL 35 - TEL. 12099 Wijndepöt Oud Co. (Vakkundige behandeling.) (Adv. Ingez. Med.) van gedichtjes, die aanvankelijk in tijdschrif ten en later ook in boekvorm en door den schrijver zelf verlucht, werden gepubliceerd. Ook Sullivan, de componist, had zijn talent val zijn vader, die dirigent van een militair muziekcorps was. In zijn jeugd zong hij in een kerkkoor en de invloed van de kerk muziek is ook in zijn latere operettes nog merkbaar. Hij voltooide zijn muzikale op leiding in Leipzig, waar hij de muziek schreef bij Shakespeare's „Tempest", nog steeds een van zijn aantrekkelijkste composities. Uit de samenwerking' van deze beide figu ren, werd de Engelsehe operette geboren, die aanvankelijk een hooge vlucht nam, doch kort voor Sullivan's dood reeds door de mu sical comedy werd verdrongen. Juist toen de operette haar plaats scheen te zullen her overen, kwam uit Amerika de jazz-muziek. die snel terrein won en de operette al spoedig op den achtergrond drong, zoodat haar toe stand hopeloozer is dan ooit. Uitvoerig besprak de heer Baker de ver schillende operettes van Gilbert en Sullivan, zijn geestige voordracht verlevendigend met tal van vermakelijke anecdotes en illus treerend met voortreffelijk voorgedragen lie deren uit deze operettes. Aan het slot van zijn causerie hield spr. een pleidooi voor de levende kunst tegen over de mechanische kunst van de film, met haar abnormale afmetingen en klankvolume. Zich in het bizonder tot de jongeren rechtend, wilde spr. geenszins de waarde van de film ontkennen, doch deze heeft haar plaats naast de levende kunst, die door de film gevaar loopt te verdwijnen. Spr. zag hierin een ern stige bedreiging van ons geestelijk leven en onzen goeden smaak. Dr. v. d. Voorde was de tolk van het kleine aandachtige gezelschap, toen hij den heer Baker dank bracht voor zijn geestige en veel omvattende causerie. PROGRAMMA VAN DE HAARLEMSCHE RADIOCENTRALE OP VRIJDAG 24 DEC. Progr. 1: Hilversuml. Progr. 2: Hilversum II. Progr. 3: 8.Keulen 9.20 Parijs Radio 9.40 Pauze 10.35 Parijs Radio 11.05 Keulen 1.20 Ned. Brussel 2.20 Radio P. T. T. 4.20 Keulen 7.15 Di versen 7.40 Keulen 9.50 Weenen Progr. 4: 8.00 Ned. Brussel 9.20 Diversen 10.35 London Regional 11.35 Droitwïch 1.35 London Regional 3.35 Droitwich 6.40 London Regional 7.20 Weenen 8.20 Droitwich 11.London Re gional 11.35 Droitwich Progr. 5: 8.00—7.Diversen. 7.Eigen gra- mofoonplatenconcert: Stemmige muziek en Zang. 1. Wiegenlied, Pierre Palla; 2. The Ro sary, Rich. Crooks; 3. Toccata en Fuga v. Bach Alfred Sittard; 4. Avé Maria uit Othello, So praan met orkest; 5. The Holy City, Richard Crooks; 6. Noël, Pierre Palla; 7. Nazareth, Richard Crooks; 8. Avé Maria, Tossy Spiwa- kowsky; 9. Oh, Tannennbaum, Koor, orgel en orkest; 10. Gloria in Excelsis, Jo Vincent; 11. Star of Bethlehem, Richard Crooks; 12. O du Fröhliche, Koor en orkest; 13. Weihnachtslied, Jo Vincent. 812 Diversen. ^D'd is de oeccassiug die °1L cds KecsfgescUtxfc joefcl Een keurig zakdoekje van crêpe de chine in smaakvolle, tere pasteltinten en sierlijk geborduurd dat is iets voor Uw kennissen. En U krijgt het geheel gratis I Koop Lux Toilet Zeep in feestver- pakking. Vier stukken Lux Toilet Zeep van erkende kwaliteit en dan nog zulk een keurig zakdoekje als Kerstattentie van de Lever's Zeep Maatschappij_ ten geschenk van zeldzame waarde voor slechts... bü ets. LTS 139-0141 M (Adv. Ingez Med.) HET VADERLAND GETROUW. De Nederlandsche Vereeniging van Oudstrij ders voor Land- en Zeemacht uit Ned.-Indië „Het Vaderland Getrouw" zal in de Kerstweek weer haar jaarlijksche uitkeering aan haar weduwen en weezen kunnen doen. De vereeni ging is in staat deze uitkeering te doen door de opbrengst der collectes, welke twee maal per jaar worden gehouden. DUIDELIJK GESTELDE VRAGEN van alle Abonnés van Haarlem's Dagblad ivorden door een specialen Redacteur en zijn talrijke medewerkers zoo mogelijk en ten spoedigste beantwoord. De vragen moeten worden geadresseerd aan de RedactieGroote Houstraat 93 met duidelijke vermelding van naam en woon plaats. Vragenwaaraan naam en adres ontbrekenworden terzijde gelegd RECEPTEN. VRAAG: Hoe kan ilc het goedkoopst oliebollen bakken, zoodat ze luchtig worden en niet gauw taai zijn? ANTWOORD: 250 gr, tarwebloem, 15 gr. gist, ongeveer 2JZ dL. lauwe melk, 50 gr. krenten, 50 gr. rozijnen. 25 gr. sukade, 1 gesnipperde appel, 3 gr. zout, sap van een halve citroen, een ijzeren potje met olie. Maak een stevig beslag van de gist met de lau we melk, de bloem, de krenten, rozijnen en su kade, den gesnipperden appel, het citroensap en het zout, laat het beslag op een lauwe plaats dichtgedekt 1 uur rijzen. Zorg, dat in dien tijd een ijzeren potje met boterolie of Delftsche sla- SCHOTERWEG 1, TELEFOON 16659. (Adv. Ingez. Med.) EXAMENS. Aan de Vrije Universiteit te Amsterdam is jeslaagd voor candidaatsexamen rechten de leer G. H. Kruger te Castricum. Voor het Esperanto-examen B is geslaagd J. J. Schouten te Haarlem. FILIAAL STADSBIBLIOTHEEK EN LEESZAAL „HUIS TE ZAANEN" Aanwinsten Toegepaste wetenschappen: Idema, Microfotografie. Ionides, Colour and interior decoration Hannema, Machines en werktuigen voor de metaalbewerking. Kunst Godefroy, Ornamentstijl. Pit, Denken en beelden Poortenaar, Van prenten en platen. Geschiedenis Ter Gouw, De Volksvermaken. Gijsbei'ti Hodenpijl, Napoleon in Nederland. Heyck, Wilhelm von Oranien. Nedcrl. en in het Nedeil. vertaalde romans: Undset, Edele Hammer's groote liefde. Vertellen, door Brulez, Matthijs. de Pille- Engelsche romans: I Buck, A house divided. Linklater, Magnus Merriman. 1 Wodehouse, The small bachelor. GEVONDEN DIEREN EN VOORWERPEN. Terug te krijgen bij: Politiebureau, Smede- straat, handschoenen en ceinturen; colbert jasje; tasch met schriften; Spolders, Achter weg 6, bril; Schous. Klarenbeekstraat 73 rd, kerkboekje; v. d. Berg, Spaarndamsche weg 536, armbandhorloge; Oudhof, Burgwal 98 rood, hond; Heilker, Kloppersingel 7, kisten groene kool; Nelis, Madoerastraat 32, mantel; Bloemendaalsche weg 114, Bloemendaal, por- temonnaie met inhoud; v. Dijk, T'morstraat 92, rijwielplaatje; Swaalf, Achter' ;g 18, rij wielplaatje; v. Essen, Van Oosten de Bruijn- straat 206, rijwielplaatje; v. Wijk, Thorbecke- straat 70, kluwen touw; Kemer, Van 't Hof straat 65, taschje; Vester, Merovingenstraat 29, tasch inhoudende: 1 paar schoenen, 6 paar veters; Vallenduk, Pap •'■raat 4, yacht. Het Kerstrapport door Guus Betlem Jr. Hè fijn, juichte Loesje Wenning en ze keek haar vriendin Greet Lucas aan met een stralend gezichtje over een paar weken, neeanderhalve week nog maar! verbeter de ze zichzelf is het al Kerstmis! Zijn we al onderweg! Vind je 't niet dol, Greet? Greetje knikte bevestigend. Ja, dol! beaamde ze dan als nou maar niet die akelige, afschuwelijke Hans de heele boel in de war stuurt, want ik weet precies hoe Paps is! Als hij eenmaal gezegd heeft: neen, dan blijft het neen, al hangen we met z'n allen aan z'n jaspanden. Dat dat vervelen de jog nou nog niet een beetje harder ge werkt heeft, dan kon-ie tenminste een be hoorlijk Kerstrapport meebrengen, maar nou. brr! ik vrees het ergste! Ja, vervolgde ze dan heftig de laatste dagen blokt-ie wel, blokt-ie als een razende, om er tenminste nog iets van te redden. Hij weet maar al te goed dat, als z'n rapport slecht is, en hij meer dan één onvoldoende erop heeft, ons Kerstuitstapje niet doorgaat. Ik hoor Pa nog tegen hem te keer gaan. 't Was vlak na het eten, verleden weekHans. zei hij, Hans, ik geef je de verzekering, als je rapport slecht is, dan gaat ons uitstapje niét door, afgeloopen. Nouik protesteeren na tuurlijk, dat snap je. Ja maar, vader! zei ik laat Hans dan thuisblijven, maar waarom moeten wij daaronder lijden, als hij een slecht rapport meebrengt. Dat is toch niet eerlijk? Best mogelijk, zei vader maar als Hans een slecht rapport thuisbrengt, is mijn plezier er af, en dat van Moeder ook. En dan daarbij, als Hans weet, vooruit weet, dat hij voor alle menschen het plezier bederft, dan zal het voor hem een dubbele aansporing zijn, te zien te redden, wat er nog te redden valt, deze laatste dagen. Dusdoe je best! Greetje keek peinzend voor zich uit. O, ze hoopte maar dat het doorging, dat Hans het haaldeze zou het hem wel willen vragen, maar hij was zoo vreemd, zoo stug. en Maar hij wérkte nu toch, hij werkte nu toch hardmisschien kwam alles nog wel goed. Hè. 't zou zoo heerlijk zijn, dat uitstapje, ook voor haar Och man! zei mevrouw Wenning, en ze keek haar man wat onderzoekend aan ben je nu heusch niet wat te hard geweest voor den jongen? En dan, niet alleen voor Hans, maar ook voor Loesje, die er toch per slot van rekening niets mee te maken heeft? Vrouw! Vader Wenning deed een diepe haal aan z'n pijp het zou me spijten als Hans het uitstapje in den war stuurde, want niemand kan er méér naar verlangen, eens een paar dagen door te brengen in een heel andere omgeving, zonder zakenzorgen aan je hoofd, temidden van een groepje vroolijke jongelui dan juist ik! Maar toch, ik kan m'n besluit niet intrekken. De jongen moét plichts besef krijgen, het koste wat het koste! O, ik zou het zoo jammer vinden! her haalde mevrouw nogmaals ons heele plan netje bedorven, alleen omdat hij nou mis schien twee, inplaats van één onvoldoende op z'n rapport heeft. Nou ja! bromde de meneer dan kun nen we altijd nog zien.die ééne onvoldoen dehm, dat zal er dan heelemaal van af hangen, voor welk vak die is? Enfin, besloot hij dan er over praten geeft toch niets, 't is te hopen, dat het doorgaat! Op z'n kamertje, gebogen over z'n boeken, zat Hans, ellebogen gesteund onder het hoofd, de oogen gericht op de dansende letters voor hem! Bah, met een zucht schoof hij het boek van zich af suf werd-ie er van, gewoon suf! Was me dat ook een snertvak! Dat vader 'm nou niet gewoon in de drukkerij wilde op nemen, later? Desnoods, gewoon als leer jongen, wat kon het hem schelen? Maar neen, eerst moest en zou-ie dat ellendige diploma halen. Enfin, als z'n Kerstrapport nou tenmin ste maar goed was, alhoewelhij vreesde er voor. Die dekselsche geschiedenis, en dan z'n aardrijkskundeook al niet zoo florissant. Z'n gedachten vluchtten weg. Buiten scheen de zon en als millioenen kristalletjes glinster de de sneeuw op de daken, sneeuw die den vorigen dag was gevallenhet was ook al haast Kerstmis. Met een schok zat hij opeens vechtop. Kerstmis.dat beteekende de Kerstvacan- tie, hun uitstapje, moeder, vader, Loes, Greet en hij, en als z'n rapport goed was mocht hij nog een vriend meevragen ook. En wéér hoorde hij de woorden van z'n vader: als Hans wéét, dat hij voor alle menschen het plezier bederft, dan zal het voor hem een dubbele aansporing zijn. Vermoeid trok hij opnieuw het boek naar zich toe. O, hij kón ze maar niet onthouden, die jaartallenen plantte woest z'n elle bogen onder het hoofd. Vooruit, leeren moest-ie, aan hém zou het niet liggen 't zou doorgaan, het ging door, af! Den volgenden dag hield de directeur hem staande in den gang. ZegehWenning! De „Dirk" noemde nooit de -jongens bij hun voornaam. Ja, meneer? Och, vraag of je vader vanavond even bij me komt, hè? Je weet m'n adres, niet waar? Zeg maar dat ik hem moet spreken overeh Over't rapport, meneer? Han's oogen staarden angstig naar den directeur, die, reeds eiders met "z'n gedach ten, toestemde: Eh.... ja!, dan haastig wegliep in de richting van de trap, waar hij Buitenveldert de teekenleeraar had meenen te bespeuren. Hans bleef achter, en het was of z'n voe ten aan den grond genageld waren. Dat had-ie nou voor z'n werken, den laatsten tijd,, tóch nog mis.,..! O, natuur lijk was het mis, daar viel niet aan te twij felen. Als je vader bij den Dirk -moest komen, was het mis, radicaal! Enfin....! hij rukte z'n schouders naar achteren kon het hém nog schelen? Dan maar géén Kerstvacantie! Lak had-ie d'r aan. De heele school kon om waaien, voor zijn part! Had-ie daarvoor ge werkt als een idioot? Tja, hij was laat be gonnen met z'n geblok.... té laat blijkbaar. De Spin had het hem nog gezegd, de vorige week zoo hatelijk als dié kon zijn: met z'r krakerige stem! Wenning kereltje, wat een ijver leggen we opeens aan den dag, hé.,, wat een ijver! Had je den helen tijd maar zoo gewerkt, manneke, want ik betwijfel of die paar weken je helpen zullen. Dat was nou de troost van je leeraar! Had-ie toen de boel er maar metéén bij neergesmeten, had-ie niet a' die weken voor niks zitten zwoegen. Wat is er Hans, wat kijk je Met een ruk wendde hij het hoofd. Eh.... niks Gréniks! weerde hij af. Jawel Hans!, vleide haar stem gaat het niet? Wil het niet? Hij voelde een prop in z'n keel. Vader moet vanavondbij den Dirk komen!, zei hij moeilijk overm'n rapport! Even bleef het stil, dan voelde hij opeens Greetje's hand op z'n schouder. 't Is voor ons niet zoo erg, hoor Hans. dan gaan we niet! Volgend keer misschien. Luid rinkelde de schoolbel door het gebouw, weerkaatsend in de vele gangen en trap pen. Het was twee uur. De kinderen waren naar school en in tegen stelling met andere dagen, stond de koffie tafel nog gedekt, met de wanorde van ge bruikte boterhammetjes, lialfleege schaal tjes, leege kopjes en glazen. Meneer Wenning keek op z'n horloge. 'k Had al op de zaak moeten zijn!, bromde hij die verdraaide jongen ook! Mevrouw zuchtte, dacht aan het bleeke, vertrokken gezicht van Hans, toen hij zijn vader de noodlottige boodschap had overge brachtz'n kwasi-onverschillig doen, z'n jongensachtige bravour, waarvan hij geen steek meende. O, ze kende hem zoo goed, haar jongen! En weeer zuchtte ze. Enfin, vrouw! Papa stond op prepa reer je maar vast op een bedorven Kerst mis, dat is wel zoo goed als zeker, 't Is jam mer, de jongen wil welmisschien kan-ie niet. Maarmaarz'n diploma zal hij halen, eèrder komt hij bij mij niet in de zaak, uit! En met haastige passen verliet hij de ka-mer. Dien verderen dag was de stemming mise rabel. Aan tafel werd weinig gesproken, af en toe probeerde moeder nog, een andere wending te geven, door Hans een bemoedigend knikje toe te werpen, doch het stuitte af op het strakke masker van den jongen. Precies z'n vader nu, moest ze opeens denken. Tegen zeven uur stapte meneer Wenning de deur uit, z'n gelaat somber. In de huis kamer bleven mevrouw en Loesje achter met bedrukte gezichten, terwijl Hans op zijn kamer zat te werken, het geschiedensboek openge slagenz'n gezicht daarboven nat van tranen.... Zoo vond z'n moeder hem, toen ze een kopje thee kwam brengen en als een kleine jongen, opeens, dicht tegen haar aan, snikte hij z'n verdriet uit. Om acht uur kwam vader terug, z'n gezicht stralend van blijdschap. De jongen heeft het verkeerd begrepen!, lachte hij 't ging niet over z'n rapport.... 't ging over de rappor ten in het algemeen, over het drukken ervan. Ik krijg de leverantie, met nog wat ander werk, en zoo.... 'n paar boekjes, uitgaven van de school. En, vervolgde hij opgewonden we gaan, hoor! Niet één onvoldoende op z'n rapport, heeft de jongen, niet één! Maar, dat is een geheim natuurlijk, want feitelijk mocht de directeur het niet zeggen, dat voel je wel Moeder loosde een diepe zucht. Dan ver telde ze, hoe ze Hans had gevonden, toen ze hem z'n thee bracht. Mag ik 'm nou beneden halen, om hem te vertellen?, vleide ze. Neen! sprak meneer Wenning dat mag je niet, want dat ga ik doen! en de kamer verlatend sloop hij op z'n teenen de trap op, om den jongen te gaan verras sen Het werd een héérlijke vacantie voor alle maal. lie flink lieet is geworden. Laat tussohen tweo lepels kleine hoeveelheden van het deeg' in het heete vet vallen, bak de bollen lichtbruin en :aar (ongeveer 5 minuten) en laat ze daarna op een stuk grauw papier uitlekken. Zorg. dat liet et niet langzamerhand te heet wordt, daar dan de bollen zouden branden voordat ze gaar zijn. Stapel de bollen op en bestrooi ze met gestampte suiker. VRAAGHoe maak ik een regenjas water dicht? ANTWOORD: In sterk zeepsop goed wasschcn, zonder uitwringen uitslaan, 10 min. laten uit druipen. daarna in een oplossing van 25 0 gram fijne aluin in warm water 10 min. behandelen". Uitslaan en glad ophangen te drogen. VRAAG: Hoe maakt men koffie-extract? En hoe houdt men die eenigen tijd goed? ANTWOORD: Benoodigd: -1 ..lood" koffie (on geveer 100 gr.). 2y2 dl. kokend water. Stamp de gemalen koffie zoo stijf mogelijk in den filter en giet er dan bij zeer kleine hoeveel heden telkens wat kokend water op, tot in 't ge heel ongeveer 2dl. gebruikt is. Bewaar het extract in een goed gesloten fleschje. VRAAG: 1. Wat zijn de recepten voor harde en zachte nougat? 2. Waar kan ik harde chocolade koopen, zooals banketbakkers gebruiken ANTWOORD: 1. Benoodigd: 300 gram suiker, 150 gram amandelen, i> gram boter. Bereiding: De amandelen opkoken in een wei nig water, zooveel, dat ze net onder staan, over gieten met koud water, den schil er af nemen. De amandelen op een grauw papier op een hoek van de kachel leggen, tot ze goed droog zijn, dan fijnhakken, of in reepen snijden. De suiker smel ten in een sterke pan, tot ze bruin is en vloei baar. De amandelen erdoor doen en even laten opkoken. De nougat uitgieten op een steenen aanrecht, die nat gemaakt is of met boter is in gewreven. Met een harde citroen die afgewasschen is, wordt, de nougat platgedrukt. Met een mes snijdt men het dan in vierkante stukjes. 2, Die leveren de fabrikanten alleen aan ban ketbakkers. Maar waarschijnlijk zal voor uw doel de gewone chocoladereep (puur) kunnen dienen. (Voor zachte nougat: hebben wij geen recept kunnen vinden). MILITAIRE ZAKEN VRAAG: Waren de eenige zoons als loteling van de lichting 1007 vrij van dienstplicht? ANTWOORD: Neen. dat is vervallen bij het in werking treden van de Militiewet 19 01. RECHTSZAKEN VRAAG: Moet ik een werkster, die ik voor de Zaterdagen aangenomen heb. ook betalen voor Zaterdag, Ion Kerstdag? Of kan ik haar den daarop volgenden Maandag laten komen? (ZIJ heeft dien dag geen werkhuis). ANTWOORD: 1. Neen. 2. Gij zijn verplicht haar in de gelegenheid te stellen het zelfde werk Vrijdags te voren te verrichten. PLANTEN. VRAAG: Mijn cyclaam staat wat bloem betreft er prachtig bij, maar de bladeren worden geel. Zij staat voor het raam in het licht. Wat is de oorzaak van het geel worden der bladeren? ANTWOORD: Er kunnen verschillende oorza ken zijn. Een cyclaam vraagt veel licht, doch niet veel warmte. De kweeker heeft ze dan ook het meest in een koude bak, waar het maar juist vorstvrij is. Is het kwaad dan ook ontstaan door te veel warmte? Is dat niet het geval, dan kan te weinig water de oorzaak zijn. Meestal zijn er veel potscherven in den grond en is telkens watergebrek, vooral In een droog verwarmde kamer de oorzaak. Zorg dat het schoteltje gevuld blijft met water Wint op den knol gieten is minder gewenscht. DIVERSEN. VRAAG: Welk zegel moet ik plakken voor een dagmeisje (92 uur) ANTWOORD: 1416 jaar 30 cent. 16IS jaar 40 cent. IS21 jaar 50 cent en 21 jaar en ouder 60 cent per week. VRAAG: Er Is melk over mijn kachel gevallen, zoodat een verchroomde rand en deur bruin ge worden zijn. Wat kan ik daaraan doen? ANTWOORD: Als de kachel koud is de vlek ken afwrijven met Persll Daarna opwrijven met een gewoon poetsmiddel. VRAAG: 1. Heeft men om ieder jaar een dagje in België te kunnen vertoeven voor familiebezoek, een bewijs van Nederlanderschap noodig? 2. Zoo ja. kan men zulk bewijs, dat binnenkort verloopen is. voor een of twee jaar verlengen? 3. Wat zijn de Kosten? ANTWOORD: 1. Voor dien éC-nen dag kunt u wel volstaan met een identiteitsbewijs, aan te vragen bij net Belgisch Consulaat te IJmulden (de heer P. C. van Hulzen, Kanaalstraat) of Am sterdam (Vondelstraat S7). Kosten 0.35. U moet dan een geboortebewijs of een trouwboekje over leggen en een portret. 2. Bewijzen van Nederlanderschap blijven 5 jaar geldig, maar kunnen niet verlengd worden 3. Zie 2.

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 9