Beverwijker terug uit Spanje. BRECHCOKES Waarom voelt ge U niet wel URODONAL MAANDAG 27 DECEMBER 1937 H A A R L" E M'S D A G B E A D 8 De leden van den Alg. Ned. Bond van Handels- en Kantoorbedienden vierden liet Kerstfeest in de romantische omgeving van het kasteel „Assumburg" te Heems kerk. De deelnemers voor het eeuwenoude bouwwerk. Eert avontuurlijk reisverhaal. Federatie S. D. A. P. miLiT-fiiRtcoLonnïs hebben altijd voorrang, ook al kruisen zij den voorrangs- weg, waarop u rijdt. PROGRAMMA VAN DE HAARLEMSCHE RADIO CENTRALE OP DINSDAG 28 DECEMBER 1937. „Goeden morgen! Ik wilde dit pakje aan mijn neef Jim op het Paascheiland zenden". „Paascheiland?", zei de beambte, „we zullen eens kijken". Hij haalde een boek, maakte zijn vinger nat en terwijl vijf diepe rimpels op zijn voor hoofd verschenen, begon hij te bladeren. „Ik kan niets over het Paascheiland vin den". constateerde hij na een ernstige studie van vijf minuten, „er is wel een schip, dat naar het Fanning-eiland vaart, den derden Zondag in November en een paar dagen later gaat er een naai- de Galapagos-eilanden". „Die komen niet in aanmerking", meende ik te moeten zeggen. Toen haalde de beambte e reen collega bij, alsmede een paar boeken, een atlas en een scheepslijst van Lloyd. Het was warm in het postkantoor en ik DRAISfflAvAN-VALKENBURG 'S-: c A /i LEVERTRAAN' -^ACHT VAN SMAAK-PRUS 70 ct. J (Adv. Ingez. Med.) EXAMENS. Geslaagd zijn voor het theoretisch examen van het Ned. Gen. v. Heilgymnastiek en Mas sage, te 's Gravenhage: de dames E. M. Fon- kert te Over veen, J. C. Janse te Sant poort, mevr. J. C. Tjebbes—Haringhuizen te Heemstede. ZILVEREN JUBILE. Donderdag 30 December zal de heer Th. Wichgerink den dag herdenken, dat hij 25 jaar in betrekking is bij den Kantoorboekhan del-Drukkerij van den heer O. Th. Dantuma, Zijlstraat. KORPS MOTORDIENST. Bij den Motordienst zullen op 17 Januari 1938 voor herhalingsoefeningen onder de wa penen komen 15 dienstplichtige onderoffi cieren van de lichting 1927 en op 24 Januari 23 korporaals en 114 dienstplichtigen even eens van de lichting 1927. Allen vertrekken op 2 Februari 1938 met groot verlof. VOOR DE KLEUTERSCHOOL IN DE BERKENSTRAAT. Het zeer gelaagde St. Nicolaasfeest, aan de kleintjes bereid door het onderwijzend per soneel van de Kleuterschool aan de Berken straat te Haarlem-Noord, heeft eenige ouders op het idee gebracht om uit erkentelijkheid ook eens iets te doen voor de dames van deze school. Daarom heeft een deputatie uit de ouders, in staat gesteld door alle ouders gezamenlijk, aan het personeel een aantal geschenken aan geboden, bestaande uit, kruiwagens, schep pen, autoped, trekwagen en een aardige wand versiering, alles te gebruiken door de leer lingen. Dat deze Kerstgeschenken zeer in den smaak vielen bij het onderwijzend personeel en in het bijzonder bij de kleuters valt te be grijpen. Na een kort woord van een der ouders, werd het speelgoed direct in gebruik genomen, tot groot vermaak van alle aanwezigen. Met een liedje, gezongen door alle kleuters werd dit kleine aangename intermezzo besloten. ORANJEVEREENIGING HAARLEM-NOORD. Nieuw bestuur gekozen. Het bestuur van de Oranjevereeniging „Haarlem-Noord" is opnieuw samengesteld. Tot voorzitter werd gekozen de heer S. Glastra en tot bestuursleden de heeren H. Schindler, C. Klaver, J. v. Abbe. B. Uitten- bogaard, B. Wiegel en N. Molenaar. De verdeeling der functies zal zoo spoedig mogelijk geschieden met het oog op de ko mende groote werkzaamheden. Het ligt in de bedoeling, de actie intensie ver te maken dan tot nu toe het geval was. De vereeniging laboreerde aan een tekort aan financiën, men denkt daarin te voorzien door een verdeeling van het stadskwartier in 10 of 12 secties, die zeer intensief bewerkt zullen worden: waarna het bestuur zich voorstelt een programma uit te werken in ver band met de a.s. blijde gebeurtenis. HAARLEMSCHE BRIDGE CLUB. De in de Sociëteit Vereeniging gehouden jaarvergadering van bovengenoemde club heeft een vlot verloop gehad. Uit het jaarver slag blijkt, dat de vereeniging er goed voor staat; het ledental is stijgende; het boekjaar sluit met een voordeelig kassaldo. De aftredende bestuursleden zijn bij accla matie herkozen. Hoewel de stand van de kas niet ongunstig mag worden genoemd, meende een der leden deze nog eens extra te moeten versterken; hij gaf aan de vereeniging een mooi schilderstuk cadeau; de opbrengst ad f 30 kwam geheel ten goede van de kas. Nadat de leden op oliebollen waren getrac- teerd werd de oudejaarsavond besloten met een z.g. vlaggenwedstrijd. De prijzen werden behaald door: 1ste prijs met 4 vlaggen de heer Postma, met 3 vlaggen 2e prijs de heer Smits, 3e prijs de heer Verbruggen en 4e prijs mevr. Postma scheen te zijn ingedommeld, toen ik plotse ling een juichkreet hoorde: Ha! Daar hebben we ft!" „Hoera!", zei ik uit beleefdheid. „Paascheiland", las hij mij langzaam uit het boek voor, „via Nieuw Zeeland. Zeven shilling en tien pence voor het eerste pond, vier shilling en drie pence voor elk volgend pond. Vertrekt iederen Vrijdag". „Ja, juist, dat is het", zei ik opgejjpcht, dat de zaak nu voor elkaar was, „wilt u het pak ket meteen even wegen en kijken hoeveel ik moet betalen?". „Wacht u even", antwoordde de beambte, „zie pagina 57". Meteen begon hij weer in het boek te bladeren en las toen voor: ..Pakketten voor het Paascheiland, mogen alleen worden aangenomen, wanneer de in houd, voorzoover aanwezig, bekend is en hier van een beëedigde notarieele verklaring wordt bijgevoegd". „Zit er wat in het pakket?", vroeg de be ambte en sloeg vrij ruw op de plumpudding voor den armen Jim. „Een kerstpudding," zei ik. „Zie pagina 58", ging de man onverstoor baar verder en maakte zijn vinger weer nat. „Kerst- of plumpuddingen voor het Paasch eiland moeten verpakt zijn in hout, blik of wa terdichte stoffen en moeten met een lood- of lakzegel zijn gesloten. Is dat alles in orde?" „Ja, natuurlijk," zei ik. „Zie pasjna 97", en meteen maakte de be ambte zifn anderen wijsvinger vochtig. „De volledige inhoud van kerstpuddingen, bestemd voor het Paascheiland moet op for mulier X. "12 worden aangegeven. Dan haalde hij even diep adem en ging verder: „De vol gende artikelen zijn voor uitvoer naar het Paascheiland of omgekeerd verboden: zilve ren en koperen munten, luchtdrukgeweren, kunstmatige vetten, brandewijn, vergiften, aniline-verfstoffen, oude kleeren, loterij briefjes, geraniumolie, hooi, goudvisschen, kaarsen, vruchtboomen, orgels, speelkaarten electrische lampen en vruchten." „Er zitten heusch geen loterijbriefjes of oude kleeren in deze heerlijke plumpudding!" Maar hoe staat het met de brandewijn?" vroeg de beambte terwijl hij mij ernstig aan keek. „In de meeste plumpuddingen zit bra.n- dewijn." Een voetreis vol ont beringen. BEVERWIJK Maandag. Een jongeman, wonende te Beverwijk, die op 26 Augustus zijn woonplaats verliet om in Spanje avonturen tegemoet te gaan, is dezer dagen na een tocht vol gevaren en ontbe ring, in Beverwijk teruggekeerd, veel ervaring rijker. Deze jongeman is naar Spanje vertrok ken met de zekerheid, dat hij naar het Spaan- sche front zou worden gezonden om aan de zijde van de regeeringstroepen te strijden. Dat hij het front niet heeft gezien was alleen hieraan te danken, dat hij er den brui aan gaf en in het verre Spanje visioenen kreeg, waarin de aloude Wijkertoren een belangrijke rol speelde. Het verlangen naar huis werd sterker en sterker en tenslotte kon hij er geen weer stand meer aan bieden. Op 22 October vluchtte hij uit Spanje en kwam eerst dezer dagen in Beverwijk aan. Zijn kameraad, een jongeman uit- Heemskerk, werd in Zuid-Frankrijk ziek van ontbering. Hij wordt thans nog in een hospitaal verpleegd, maar waarschijnlijk zal hij nu spoedig naar huis kunnen terugkeer en- Wij hebben den Beverwijkschen jongeman blrnê Befy. AaiUmietü Prijs gelsjjk aan Hollandsche Afm. 20/30 2.35 p. H.L. Afm. 12/20 2.— p. H.L. Voor Centrale Verwarming Afrn. 50/80 f 22.50 per ton Afm. 8/15 18.50 per ton ANTHRACIETHANDEL „de Spaamesiad" FR. VARKENMARKT 6-10 Spaarne bij Viaduct Telefoon 14164 (Adv. Ingez. Med.) „Maar in deze niet! Dit is een Blauwe-Kruis- pudding" en absoluut vrij van alcohol en ver der bestaat ze uit de gewone ingrediënten van elke plumpudding." Het scheen een zeer moeilijk geval te zijn, want de twee beambten dorsten de zware ver antwoording niet met hen beiden te dragen en riepen er nog een paar collega's bij. De conferentie duurde lang en er werd hef tig gedebatteerd over het feit, dat de kerst pudding voor den armen Jim stoffen zou kun nen bevatten, waarvan de invoer op het Paascheiland zou zijn verboden. De leden konden niet tot overeenstemming komen en ik hoorde een van hen de opmerking maken, dat hij niet van plumpudding hield en dat hij er het nut niet van kon inzien zoo'n ding naar de Stille Zuidzee te sturen. Tenslotte werd me verteld, dat het het beste zou zijn, wanneer ik persoonlijk den directeur het gevai uitlegde en aan dezen de beslissing overliet. De gezaghebber was zeer pessimistisch. Hij vreesde, dat zonder beëedigde analyse de pud ding niet zou mogen verzonden worden. „Bo vendien," zoo zei hij, „het is U bekend, dat de invoer van zilveren en koperen munten op het Paascheiland verboden is. Weet U zeker, dat deze er niet in verborgen zijn?" Op deze gewetensvraag kon ik geen defini tief antwoord geven en stotterde: „Datdat weet ik niet, maar ik zal de pudding mee naar huis nemen en ze opeten en wanneer er niets in zit, zal ik Jim een andere zenden. „Prachtig!" zei de directeur, „maar denkt U er dan aan. dat er een beëedigde analyse wordt bijgevoegd." Jim heeft zijn kerstpudding gekregen. De club had het eenmaal besloten, en moeilijk heden zijn er juist om te worden overwonnen. Het werd een zeer bijzondere pudding, klaar- I gemaakt onder toezicht van een beëedigd ex pert. Ze bevatte geen enkele grondstof, waar van de invoer op het Paascheiland was ver boden. De kosten bedroegen in totaal drie pond en tien shilling, een bedrag, dat we echter gaarne voor den eenzamen Jim over hadden. Daarom vonden we het ook een groote ondankbaarheid, toen hij ons een paar maanden later schreef, dat hij de verrassing wel aardig vond, doch dat we hem dat flauwe goedje mac.r liever niet meer moesten sturen, r A. F. een bezoek gebracht en hem gevraagd ons iets van zijn avontuur te vertellen. Bij den bemiddelaar. Op den voorgrond wilde hij stellen, dat hij geen communist was en dan ook niet naar Spanje wilde gaan uit overtuiging. Het is weer het oude liedje, ook deze sterke jonge kerel was werkloos. Met twee kameraden, een Beverwijker en de zooeven genoemde jongeman uit Heemskerk, zocht hij verbinding met een persoon die voor de uitzending naar Spanje tusschenkomst ver leende. Bij den bemiddelaar werd er met na druk op gewezen, dat zij, eenmaal in Spanje, bij de regeeringstroepen zouden worden inge lijfd en naar het front zouden worden ge zonden. Het drietal wist dus, wat het te wachten stond. Desondanks besloten zij door te zetten. Reisgeld tot Parijs werd hun verstrekt en op 26 Augustus was het uur van vertrek aange broken. Maar nog voor de Parijsche trein ver trok had een van de Beverwijkers spijt van zijn voornemens gekregen. Hij verdween met het hem verstrekte reisgeld en zag nooit het land van de sinaasappelen en citroenen. Bij de opleiding. Per trein werden de toekomstige regeerings- soldaten over Barcelona naar Valencia ver voerd en vandaar naar Albaceta, waar zij ge dwongen werden een uniform aan te trekken. Toen vertrokken zij naar de opleiding in Madrugeuras. De Beverwijker en zijn vriend begonnen nu meer en meer te beseffen, dat zij weldra naar het front zouden vertrekken en de lust oen terug te gaan werd steeds sterker. Dit gevoel werd in niet geringe mate aangewakkerd, doordat zij de gevolgen van de oorlogsver schrikking voor hun OQgen zagen. Want in het kamp liepen ook jonge kerels rond, die af schuwelijk verminkt warenEn altijd was er maar het eten, dat slecht was en onvol doende. De jongens trokken de stoute schoenen aan en zij vroegen den commandant of zij terug mochten. Daar kwam natuurlijk niets van in. Ze waren nu eenmaal gekomen 0111 te veoh- ten. Twee dagen bedenktijd was het resultaat van het onderhoud en in die twee dagen zagen de Hollanders kans om er vandoor te gaan. Zij waren evenwel in uniform, zoodat zij ieder oogenblik gevaar liepen te worden ingerekend. Dit gebeurde dan ook inderdaad. Zij werden gearresteerd en onmiddellijk overgebracht naar een strafkamp in Albaceta. Zij moesten hier werken en in ruil daarvoor kregen zij weinig en slecht eten. Cognac was er echter des te meer. Het kampleven zou eentonig ge weest zijn, wanneer onderlinge vechtpartijen niet wat leven in de brouwerij gebracht zou den hebben. Daarbij ging men niet zachtzinnig te werk. Soms vielen er zelfs dooden. Hier waren veel frontsoldaten, die niet meer terug wilden. De Beverwijker en zijn lotgenoot ontwierpen een plan om weg te komen, waar aan zij een begin van uitvoering gaven door te vragen.naar het front te worden gezonden. Een inspecteur, toevallig een landgenoot, stond hun in ruil voor dit goede voornemen 4 dagen rust en tevens wat meer vrijheid van beweging toe. Deze laatste gunst was de be langrijkste. want wederom zagen beiden kans om te ontsnappen. Toen begon een zwerftocht door de bergen naar Valencia. Nog steeds droegen zij het uni form en wanneer zij opnieuw ingerekend zou den worden, had dat onherroepelijk den kogel beteekend. Vier dagen en vier nachten vol angst en spanning duurde deze tocht. Over dag hielden zij zich schuil in de bosschen. Bij gebrek aan levensmiddelen voedden zij zich meteikels, die zij in de bosschen verza melden. Eerst in de omgeving van Valencia konden zij zich te goed doen aan sinaas appels. Van Valencia wist het tweetal naar Barcelona te komen, waar zij tot hun groote geruststelling van kleeding konden verwisse len. Ook werd hun hier een pas verstrekt, waarop zij naar Marseille konden vertrekken. Zwervend naar het Noorden. Het tweetal heeft toen een 550 K.M. lange voetreis gemaakt. Op dezen tocht vroegen zij hier en daar wat eten. Het ontbrak hun na tuurlijk aan iedere verzorging. Ongeschoren, met lange haren en een vrij havelooze plunje zagen zij er als vagebonden uit en het ver wonderde hun zelf zeker het minst toen zij in Nevers werden gearresteerd. Op dezen tocht hebben de jongemannen vreeselijke ontberin gen geleden. Wegens landlooperij werden zij tot 20 dagen gevangenisstraf veroordeeld. De Heemskerker werd ziek van de doorstane el lende en emoties. Hij werd naar het hospitaal overgebracht. Zij toestand was zelfs zoo ern stig, dat hij 11 dagen tusschen leven en dood heeft gezweefd. Toen de Beverwijker zijn straf had uitge zeten hielp de commissaris van de stad hem aan een baantje bij een timmerman. Deze pa troon, die wel begreep, dat zijn knecht niet zou rusten alvorens hij naar Holland zou kunnen vertrekken, gaf hem geld om tot Parijs te komen. De man voorzag hem ook van kleeren. En zoo verscheen hij dan in het hospitaal om afscheid te nemen van zijn lotgenoot. Zoo kwam hij nog juist voor het Kerstfeest weer in Beverwijk terug, waar een gelukkige moeder hem verwelkomde. Kerstrede Koos Vorrink. Voor de leden van de Federatie Haarlem der S. D. A. P. sprak op Tweeden Kerstdag in de geheel gevulde groote Gemeentelijke Concert zaal de partij-voorzitter, de heer Koos Vorrink, de gebruikelijke Kerstrede uit. De heer Vorrink besprak de taak der socia listische arbeiders in deze moeilijke dagen. Er lieerscht.e aldus spr„ tegenwoordig al gemeen het gevoel: Waar sturen wij in deze wereld op af? Er is zooveel huichelarij in die wereld! Deze tijd heeft ons gedwongen tot diepgaande bezinning. Maar reden tot pessi misme, tot dadenloosheid is er niet. Het is een felbewogen tijd, groot door de worsteling der ideeën, die hem kenmerken. Krachten van on dergang en vernietiging staan tegenover die van opgang en vernieuwing. Het gaat er om: aan welke zijde zullen de socialistische arbei ders staan? Vrede en welvaart moeten worden veroverd en dit zal moeilijker zijn, dan de sociaal-de mocratie oorspronkelijk in haar optimisme heeft gedacht. Onze minister van buitenlandsche zaken heeft het nog onlangs gezegd, dat het er in Genève om gaat, den vrede te organiseeren en niet alleen om het betuigen van liefde voor den vrede. En zoo moet ook de welvaart worden geor ganiseerd en de practische moeilijkheden, daarbij te overwinnen zullen groot zijn. Zal het gelukken, de welvaart te organiseeren? De Volkenbond heeft zich op economisch gebied te zwak getoond. De autarchie kan niets an ders zijn dan een opgedrongen noodmaatregel, De tijd voor 't vrije spel der maatschappelijke krachten behoort tot het verleden. (Applaus). Noodig is een krachtig ingrijpen van den Staat in het zoogenaamde vrije bedrijfsleven. De aarde is onuitputtelijk aan rijkdom, die over vloedig kan voorzien in de behoeften der ge- heele menschheid. Voor armoede in deze we reld bestaat geen redelijke grond. De fout zit in het stelsel. Groote veranderingen zijn bezig, zich te vol trekken in de structuur van het kapitalistisch stelsel, Dat hebben de grooten der sociaal-de mocratie altijd verstaan. Ordening is noodig in het groote maatschappelijke leven. Deze ge dachte wint eiken dag nieuwe aanhang. Het principe is eigenlijk al aanvaard, het gaat er alleen nog maar om: hoe moet het febeuren? Wij zullen den weg moeten vinden naar inter nationale volkshuishouding. Met trots mag ge wezen worden op wat de sociaal-democratie in de Scandinavische landen heeft bereikt. Het constructieve willen der menschheid worstelt met hetgeen haar belaagt. Het stelsel Colijn-Oud trachtte verbetering te brengen door aanpassing en bezuiniging. Hiertegenover stelde de S. D. A. P. het Plan van den Ai-beid, Het was een teleurstelling dat ook de Katholieken dit niet gesteund hebben, al is er dan in de Katholieke rijen een groote oppo sitie tegen „liberalisme achter een christelijk masker". Toch zijn de Katholieken nog bui gend doorgegaan onder elk juk, dat Colijn hun glimlachend heeft voorgehouden. Het is de vloek der R,K. Staatspartij, dat zij zoo twee slachtig van samenstelling is. De S. D. A. P. had het perspectief van een Roomsch-roode regeering, in naam van het half millioen werk- loozen dat in Nederland rondliep. Bij de jongste verkiezingen heeft het ex tremisme de nederlaag geleden en niet de de mocratische idee. Maar het resultaat van die verkiezingen is ook geweest: een coalitieregeering met een politiek van: hier de Christenen en daar de heidenen. Tegen deze scheiding wenscht spr. ten sterkste te protesteeren. Daarmede is het Nederlandsche volk een zwaar lot opgelegd. Spr. critiseerde daarna fel wat in de eerste plaats blijk zal geven van het Christelijk ka rakter van deze regeering, zooals die onder werpen in de Troonrede zijn genoemd. Alles zal gedaan worden voor de bewapening, niets voor het onderwijs en voor de werkloozen. Dat is het „positief Clmstendom", dat ook eischt, dat de werkende vrouw uit het maatschappe lijk leven zal verdwijnen. Gezorgd moet thans worden dat de overwin ning der democratie worde bevestigd. Het ge zwel moet worden uitgesneden, dat de demo cratie met vergiftiging bedreigt: de werkloos heid. Het volk mag niet belast blijven met een kommervol bestaan, als gevolg van de slechte politiek der regeering. De welvaart moet ge organiseerd worden In verband met de steeds voortgaande be wapening stelde spr. de vraag: is de Volken bond voldoende gesteund? Van communisti sche zijde is hij eerst verdacht gemaakt, nu hoort men van die zijde jubelzangen. Moge het niiet te laat zijn! De Volkenbond vertegen woordigt een nieuwe methode, die recht en gerechtigheid wil doen triomfeeren. Hij heeft teleurgesteld, vele malen en tóch hebben 50 staten in dien Bond in 1935 het woord uitge sproken: daar is de misdadiger. Dat was in de geschiedenis nog nooit gebeurd. Het schijnt, dat Nederland nu, blijkens de jongste uitingen van onzen minister van buit. zaken, begint te aarzelen ten aanzien van de vraag: in welke richting moet de wereld zich ontwikkelen? Drie staten zijn uit den Volkenbond geloopen en wij moeten probeeren ze terug te krijgen, aldus spr. Want de vrede moet georganiseerd wor den en dat kan niet zonder hen. Intusschen moet hierbij de prineipieele grondslag van den Bond behouden blijven. De ontwapeningspropaganda der soc. de mocratie is mislukt en dat was ten slotte de schuld van Versailles. Het is de liefde voor de grondwettelijke vrijheden van dit land, die ons, zoo zeide spr., bereid maakte te zeggen: ja. wanneer de tijd dit van ons verlangt, zullen wij den zwaren weg van het geweld gaan, maar niet juichend, maar niet trotsch op on zen uniform, doch als verbetenen, die geen an deren plicht zien op dit oogenblik. En boven alles moet de gedachte blijven: de Volkenbond moet niet verzwakt, maar moet versterkt worden. Met een geestdriftige peroratie eindigde de heer Vorrink zijn rede. De bijeenkomst, die met een kort woord dooi de voorzitter der Federatie, den heer S. P. Doek, was geopend werd opgeluisterd door de clamatie van Rolien Numan en van zang van de Zangvereeniging „De Stem des Volks". Progr. I. Hilversum I. Progr. II Hilversum n. Progr. III 8.— Keulen. 10.20 Diversen, 10.35 Parijs Radio, 12.05 Diversen, 12.20 Parijs Radio. 1.20 Diversen. 3.05 Parijs Radio. 3.20 Keulen. 4.20 Parijs Radio. 4.50 London Regio nal. 5.20 Ned. Brussel. 6.50 Boedapest. 7.20 Pauze. 7.25 Beromünster, 8.05 Praag, 9.20 Lon don Regional. 10.20 Fransch Brussel, 11.15 Danmark's Radio. Progr. IV. 8.Ned. Brussel. 9.20 Diversen. 10.35 London Regional, 1.40 Droitwich, 3.20 London Regional. 4.20 Droitwich, 6.40 Lon don Regional. 7.20 Droitwich, 7.50 London Regional, 9.20 Droitwich. Progr. V. 8.007.00 Diversen. 7.00 Eigen gramofoonplatenconcert: Film muziek en zang. 1. Zum Gliick sein, Orkest- van Rick Korn. 2. One night of love, Grace Moore. 3. Yes sir!. Zarah Leander. 4. Ho-ho, Paul Robinson. 5. Ich will mich nicht verlieben, Erh. Brauschke. 6. Vergiss deine Sehnsucht, Pola Negri. 7. At the godfish ball, Miss Joy. 8. Lovely Lady, Bing Crosby. 9. Das ganze Leben is ein Roman, Dans muziek. 10. Climbing up, Paul Robinson. 11. The right somebody to love, Miss Joy. 12. Sehnsucht, Zarah Leander. 13. Ohne Liebe, Dansmuziek. 14. Wenn die Sonne, Pola Negri. 15. The touch of your lips, Bing Crosby. 16. Ciribiribin. Grace Moore. 8.0012.00 Diversen. STADS BIBLIOTHEEK EN LEESZAAL PRINSENHOF. (Openbare leeszaal en bibliotheek). Nieuwe aanwinsten. Wijsbegeerte, zede- en zielkunde. Freud. Vorlesungen z-ur Einführimg in die Psychoanalyse.. Ter gedachtenis van Just Havelaar, (samen gesteld door A. Havelaar-Sybolts e.a.) Geneeskunde, gezondheidszorg, sport. Gorter, Kindergeneeskunde 2 dln. Kookboek voor kampeerders, trekkers en alle touristen die hun eigen potje wenschen te koken. Steenhuis. Veiligheid in ziekeninrichtingen. Taalkunde Faddegon, Studies on Panini's grammar. Samenvatting van de onderwerpen behan deld in het maandblad „Onze Taal" jrg. IV 1932—1936. Aardrijks-, land- en volkenkunde. Gybland Oosterhoff, van. Indrukken van een reis naar Zuid-Afrika. Lamster, Bali. Limburg, wat er gedaan wordt en wat er gedaan kan worden. Mossel. Als daglooner in het Heilige Land. Suriname; het land der bekoring, maar toch het land der beproeving Vries, De. The importance of Java seen from the air. Nederl. en i. li. Nederl. vert. romans. Jongh, de. De Zondagen. Lederer. De brief ip den nacht. Nieboer. De geur van de kamperfoelie. Pleysier. De kostelooze school. Raalte, van. Romantiek uit het kinderleven. Ravestein.. Poverella. Sjolochow. De stille Don. Smeding. Als de bes in een hofje. Waarom verliest ge Uw goed humeur en voelt ge U steeds zoo slap. Omdat Uw organisme een reinigingskuur noodig heeft, die de achtergebleven gifstoffen, die de goede functionne- ering belemmeren, verwijdert. Deze inwendige douche wordt keurig verricht door Urodonal, dot, door tot in de kleinste cellen door te dringen, olie schadelijke bestanddeel en ver jaagt en in 't bijzonder het urinezuur, dat zooveel schade doet. Het beste anfi-rheumatieum (Aav. ingez. Med.) De Plumpudding. Ja, natuurlijk, die beste Jim moet met Kerstmis een plumpudding hebben! Dat was het eenparig oordeel van de bridge-club, waarvan Jim tot vóór een half jaar ook deel had uitgemaakt. Nu zat hij ver weg op het Paascheiland, ergens in de Stille Zuidzee. Over een paar weken was het al weer Kerst-mis wat gaat de tijd toch snel en de dierbaarste herinnering op dien dag aan het vaderland, zou ongetwij feld een plumpudding zijn. Kerstmis moet op het Paascheiland ver schrikkelijk wezen, bijna net even erg als Pasehen op het Kerstmiseiland. Geen kerst boom, geen feestelijk versierde tafel, geen vrienden, geen sneeuw. Alleen maar schild padden. Mij, als familielid van den levend begravene, viel de taak ten deel voor de pudding en der- zelver verzending te zorgen. Ik kocht een pracht-exemplaar, liet het nauwkeurig vol gens de voorschriften inpakken en toog met mijn kerstgave naar het postkantoor. Het was er gelukkig niet druk. Ik tikte aan het loket.

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 12