Haarlem's Dagblad SMIT's De Nederlaag. Achterlichferij. Weet wat U eet! op Oudejaarsavond. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directie: P. W. PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM De leeuw als koorddanser; een zeldzaam staaltje dressuur, dat in een circus voorstelling te Londen te zien was. 55e Jaargang No. 16722 Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courant-Uitgaven en Algem. Drukkerij N. V. Bureaux: Groote Houtstraat 93, bijkantoor Soendaplein 37. Postgirodien9t 38810. Drukkerij: Zuider Buiten Spaarne 12. TelefoonDirectie 13082, Hoofdred. 15054 Redactie 10600, Drukkerij 10132, 12713 Admin. 10724, 14825. Soendaplein 12230. Als mijn Amerikaansche collega's artikelen schrijven over den mensch: zijn kansen op welslagen in deze wereld en de geheimen van het Succes, lees ik hen altijd met bizonder genoegen. Zij schrijven over dit onderwei*p trouwens niet alleen artikelen, maar heele boeken vol. En met een oprechtheid, die de Oude Wereld altijd als kinderlijk aandoet, komen zij ervoor uit dat zij Succes eigenlijk als de hoofdzaak des levens beschouwen. Dat is Succes natuurlijk niet, zooals wij wijze maar eeuwig ruziënde Europeanen veel beter weten. Niettemin geven wij toe dat het belangrijk is, probeeren het niet alleen zelf te behalen en te behouden maar onze kinderen ook in die richting te helpen en zijn inmiddels, omdat Europa zoo oud is en over alles al zooveel gedacht en geschreven heeft, op de oudste grondslagen van maatschappelijk welslagen een beetje uitgestudeerd. Die zijn voor ons afgezaagde waarheden, „vieux jeu" gewor den. En we twijfelen er daarom soms een beetje aan. De Nieuwe Wereld daarentegen ontdekt ze opnieuw, trekt ze een modern jasje aan en slaagt erin, ze ons opnieuw in boek vorm te verkoopen. Hetgeen op zichzelf be wijst, hoe handig de Nieuwe Wereld zaken weet te doen en hoe voordeelig zij exporteert. Veel handiger en voordeeliger dan de Oude. Zij is niet moe en pakt alles weer met frisschen moed aan. Zoo heb ik nu pas weer met genoegen een artikel gelezen van William Moulton Marston. Het is in het Amerikaansche tijdschrift „Fo rum" verschenen en het Nederlandsche tijd schrift „De Kern" citeert het prompt. Het be handelt het geenszins moderne onderwerp in Europa geenszins modern hoe men uit verlies winst moet maken. Het betoogt met den diepsten ernst dat het van het grootste belang is, een nederlaag te onderscheiden van een mislukking. Dat weten wij al, zegt u? Maar wordt het voldoende voorgehouden en uitgelegd aan zooveel jonge kerels van tegen woordig, die zich maar schijnen neer te leg gen bij de zonderlinge modeterm „dat de jeugd gedésillusioneerd is"? Ik geloof het niet en zal dus Marston's waarheden maar eens wat uitvoeriger citeeren. „Vaak moet men een nederlaag aanvaar den, teneinde een mislukking te vermijden." „De toekomstige winnaar beziet het terrein van zijn tijdelijken tegenslag heel nauwkeu rig en vindt daar den grondslag van zijn latei- succes." „Als een nederlaag goed gebruikt wordt, geneest zij haar eigen oorzaak." „Naast practisehe kennis verschaft de ne derlaag ook dikwijls winst voor de persoon lijkheid; zij doet inzien welke waarden valsch zijn en wat de mensch werkelijk gelooft." „Voor een nederlaagbehoeft men zich niet te schamen. Ieder die iets bereikt heeft moest verscheidene nederlagen verduren. Het be hoort tot de levenskunst, zijn nederlagen te erkennen en ze als springplank te gebruiken." Dit zijn enkele waarheden uit Marston's ar tikel. Hij geeft er voorbeelden bij, die ik niet zal gaan opsommen en hij haalt gevallen aan als dat van Franklin Roosevelt, den tegen- woordigen president der V. S., wiens initiatief en wiens geheele persoonlijkheid zich begon nen te ontwikkelen nadat de gevolgen van een ernstige ziekte hem blijvend gehandicapt hadden. Maar laat ik er nu eens een eenvoudig voorbeeld aan toevoegen. Een veel-voorko- mend voorbeeld: dat van den sollicitant die herhaalde malen vergeefs heeft aangeklopt en dus 'even zooveel malen een nederlaag ge leden. Ik heb vaak van zulke gevallen ge hoord doordat zulke sollicitanten ook bij mij kwamen. En in enkele gevallen bleek inder daad, dat zij hun voordeel met de nederla gen hadden gedaan. Maar in de meeste ge vallen niet. De meesten solliciteerden maar domweg op dezelfde manier door en bleven falen: omdat hun optreden arrogant, klagerig, angstig was, of omdat zij solliciteeren naar functies waar zij 'te weinig voor wisten, of omdat er taalfou ten in hun brieven zaten, of omdat zij gege vens vergaten te verstrekken of niet alle aan bevelingen te baat namen die zij met eenige mogelijkheid te pakken konden krijgen. Maar de enkelen die hun voordeel met hun nederlagen deden hadden alle oorzaken daar van opgespoord en anderen zoowel als ik heb ben menschen aangenomen die vroeger ver geefs bij ons gesolliciteerd hadden, omdat zij nu verworven bleken te hebben wat eerst ont brak. Dat is een eenvoudig voorbeeld van winst- uit-verli.es. Degenen die dat weten te maken slagen altijd. Ook in deze tijden. Dat is Marston's meening en dat is de mijne ook. Zoo is het in Amerika en zoo is het ook hier. R. P. Geheel dorp in Turkije in vlammen opgegaan. 'k Zie het 's avonds, met mijn oogen Op hun achterwiel gericht, Velen zijn, ondanks vertoogen, Nog niet achter opgelicht. Eenmaal nog. maar ook ten leste, Geef ik hun den goeden raad, Daar slechts enkle dagen resten, Doe het nu, of 't is te laat. Jong of oud en heer of dame, Wacht niet langer, wees er bij, Allen moeten wij tezamen In de fiets-nieuwlichterij. Denk erom, dat gij 't verplicht zijt. Als gij straks in 't donker rijdt, Als gij dan niet achter licht zijt, Krijgt gij achter zwarigheid. Gij moogt thans niet langer dralen, Doe het nu en doe het vlug, Hoor naar mij ten lesten male; Heb het licht achter den rug! P. GASUS. Dc Hout en de Plantsoenen. Voorgeschreven bezuiniging werd beperkt. Eenige maanden geleden deelden wij mede, dat het gemeentebestuur van Haarlem, in ver band met de aangevraagde extra subsidie uit het Werkloosheidssubsidiefonds, tot dekking van het tekort op de gemeentebegrooting voor 1937, uit den Haag de aanschrijving had ont vangen op den dienst voor den Hout en de Plantsoenen een bedrag van f 20.000 te be zuinigen. Wij hebben toen de bezwaren daartegen breedvoerig naar voren gebracht, daarbij in betoogend, dat het geen aanbeveling verdient hl een tijd dat het college van B. en W. in sa menwerking met „Haarlem's Bloei" alles in het werk stelt om de aantrekkelijkheid van Haarlem te bevorderen, zooveel op den dienst voor den Hout en de Plantsoenen te bezuini gen dat het „toilet" der gemeente daardoor in gevaar zou komen. v Uit de begrooting voor 1938 blijkt, dat de kosten van den dienst voor den Hout en Plant soenen, die voor 1937 geraamd waren op f130.149, voor 1938 verlaagd zijn tot g 119,127. Een vermindering dus van f 11.022. De voorgeschreven bezuiniging van f 20.000 is dus belangrijk beperkt geworden. Wij hebben reden te veronderstellen, dat de regeering met deze beperkte bezuiniging ge noegen genomen heeft. Voorloopig geen Rosarium. Bij de behandeling der begrooting voor 1937 is in den Raad gepleit voor de stichting van een Rosarium te Haarlem. Als plaats die daar voor in aanmerking kwam werd genoemd het veld voor het Paviljoen. Wij vernemen dat er voorloopig geen kans is, dat het tot uitvoering der plannen komt, omdat in dezen tijd daaraan te groote finan- cieele bezwaren verbonden zijn. Een Rosa rium eischt namelijk een Vrij groot bedrag' aan jaarlijksch onderhoud en dat is op de be grooting van den dienst voor den Hout en de Plantsoenen zooals die nu is opgemaakt niet te vinden. NOG EEN KLEINKIND VAN MUSSOLINI. ROME, 27 December (Stefani-A.N.P.) Hedenmorgen heeft de vrouw van Vittorio Mussolini zoon van den duce het leven geschonken aan een knaapje, dat den naam Guido zal krijgen, De toestand van moeder en kind is uitstekend. Mussolini heeft met groote blijdschap van het heugelijke feit kennis ge nomen. Kerstiiizameling voor de Stille Armen. oeveel couranten zijn er in geheel Nederland, denkt U, die Ui een enkel jaar meer dan 45000 annonces van Vraag en Aanbod ter plaatsing ontvangen? U hebt meer vingers dan noodig zijn, om ze te tellen. Haarlem's Dagblad komt dit jaar ver boven dat trotsche getal. Koningin vertoefde beide Kerst dagen in het Burgerziekenhuis. Souvenirs voor personeel en verpleegden. AMSTERDAM, 27 December. H. M. de Koningin heeft de Kerstdagen in het Bur gerziekenhuis te Amsterdam doorgebracht. Vrijdag heeft de Koningin aan alle ver pleegden in het ziekenhuis een souvenir la ten uitreiken. Den eersten Kerstaag, des morgens na het ontbijt, heeft H.M. de Konihgin aan alle ver pleegsters persoonlijk een geschenk overhan digd. Ook het verdere personeel, dat aan het ziekenhuis verbonden is, werd door de Ko ningin met een Kerstgeschenk verrast. Hare Majesteit wordt morgen in Den Haag terug verwacht. OLIEBOLLEN APPELBEIGNETS APPELFLAPPEN BERLINER BOLLEN SNEEUWBALLEN idem met slagroom UITSLUITEND MET ROOMBOTER BEREID LUXE-BAKKERIJEN TELEFOON 10876 13714-11643-12193 (Adv. Ingez. Med.) De Eerste Kamer over de Rijks- begroeting. Oordeel over de Kabinets formatie. Defensie in het debat. Verschenen is het Voorloopig Verslag van de Commissie van rapporteurs der Eerste Kamer omtrent de algemeene beschouwingen over de rijksbegrooting voor het dienstjaar 1938. Hieraan wordt ontleend; Enkele leden opperden de wehschelijkheid, het houden van algemeene beschouwingen in de Eerste Kamer over de rijksbegrooting a"f te schaffen. Andere leden waren evenwel van oordeel, dat een bespreking van het algemeen regee- ringsbeleid door de Eerste Kamer voor de behandeling van de afzonderlijke begrootings- hoofdstukken niet kan worden gemist. Vele leden uitten hunne voldoening over den uitslag van de in Mei gehouden verkiezin gen. Daarbij is duidelijk gebleken, dat een zeer aanzienlijke meerderheid van ons volk prijs stelt op het behoud Van de grondslagen, waarop thans het staatsbestel ten onzent rust, alsook dat diezelfde meerderheid wars is van extremistische stroomingen. Ook juichte men het toe, dat de verkiezin gen hebben geleid tot het verdwijnen uit de Tweede Kamer van de vertegenwoordigers der zeer kleine partijen. Achtereenvolgens werden de volgende pun ten besproken- le. Verloop en resultaat van de kabinets formatie, alsmede de vraag, of aan het tegen woordige ministerie al of niet een parlemen tair karakter moet worden toegekend; 2e. de houding van een tweetal partijen, mede in verband met de kabinetsformatie: en 3e. de vraag, of de vorming van een minis terie. rustende op anderen grondslag dan het huidige kabinet doet, niet meer in 's lands belang ware geweest. Wat het eerste punt betreft, zoo achtten enkele leden het orthodoxe christendom, ge nomen als basis voor politieke samenwerking een niet alleen gekunstelde, doch ook ver ouderde constructie en dus ongeschikt als grondslag voor hedendaagsche kabinetsfor matie. Den gang van zaken bij de kabinetsformatie gevoelen dan ook velen in den lande als grie vend voor die linksche groepen, die in de vorige parlementaire periode trouw hax-e medewer king aan de toenmalige kabinetten hebben verleend. Ook met den uitslag van de verkiezingen achtten deze leden een en ander in volstrek ten strijd. Dezen leden was het weliswaar bekend, dat de heer Colijn samenwerking heeft gezocht met vrijzinnig-democraten en liberalen, doch zulks is, naar zij vermeldden, geschied op voor waarden, welke de aangezochte personen om des beginsels wille niet konden aannemen. Enkele andere leden verklaarden, de hier boven weergegeven critiek, wat de hoofdzaken betreft, te deelen. Zij wenschten zich te be palen tot het uitspreken van de hoop, dat het kabinet zich zou onthouden- van het nemen van maatregelen, welke de, in den volke be staande. tegenstellingen zouden aanscherpen. Verscheidene leden waren eveneens van meening, dat de uitslag van de kabinetsforma tie niet beantwoordt aan dien van de verkie zingen. Hierin was ten hoogste een formeele recht vaardigheidsgrond gelegen voor het optreden van een kabinet op de basis, in Juni j.l. aan vaard. Tegen de evengenoemde basis opperden zij het bezwaar, dat daarbij wederom een schei ding werd gemaakt tusschen de volgelingen van de „positief-christelijke" partijen en de andersdenkenden, wien daarbij min of meer een stempel van minderwaardigheid op het voorhoofd wordt gedrukt. Defensie. Eenige leden, die tot dusverre hunne stem aan Hoofdstuk 8 der rijksbegrooting hadden onthouden, verklaarden thans voornamelijk met het oog op den gespannen internationalen toestand bereid te zijn, hunne medewer king te verleenen aan de totstandkoming van maatregelen ter versterking van onze defen sie. Zulks sloot evenwel niet in, dat zij alle voorstellen, dienaangaande door de regeering gedaan, aannemelijk achtten. Zij wenschten, dat een redelijke verhouding zou worden in acht genomen tusschen de voorzieningen ter, verbetering van de weermacht en die, ter be hartiging van sociale en cultureele belangen. Andere leden, behoorende tot dezelfde po litieke groep als zij, wier opmerkingen hier boven zijn weergegeven, verklaarden op prin- cipieele gronden landsverdediging te verwer pen. Enkele leden achtten het gewenscht, het ook door hen aanvaarde standpunt, dat de vrijzinnig-democratische bond ten opzichte Maandag 27 December 1937 Abonnementen per week f0.25. p. maand 1' 1.10. per 3 muunden f 3.25. franc», per post i'3.55. losse nummers 6 cent per ex. Advertcntiëni-5 regels t 1.7o, elke regel meer f 0.35. Reclames f 0.60 per regel. Regelabounementstaricveu op aanvraag. Vraag en aanbod 1-4 regels f 0.60. elke regel meer f 0.15. Groentjes zie rubriek. Het woord is aan Dorothy Sayers: De vloer van de rechtszaal, waarin de faillissementen wor den uitgesproken, is 'gepla veid met de grajsteenen van firma's die te trotsch waren om te adverteeren. van het defensievraagstuk inneemt, nader toe te lichten. De leden van dien bond zijn het hierover eens, dat de voorstellen, door de regeering thans gedaan, te ver gaan. Tal van sociale belangen laat men thans onverzorgd, ten einde de beschikbare gelden te kunnen besteden voor de defensie. Naar aanleiding hiervan stelden de leden, hier aan het woord, nog de vraag', of de toe nemende goudvoorraad in ons land niet moet worden beschouwd als een krachtig lokaas voor machtige staten om ons land te betrek ken in een eventueelen oorlog. Verscheidene leden verklaarden de gees tesgesteldheid, die in de strekking van de hier boven weergegeven beschouwingen tot uit drukking komt, niet te deelen. Allereerst wenschten zij op het stuk van de landsverde diging een verontrustenden ommekeer te moeten vaststellen in de mentaliteit van vele Nederlanders. Bij de verkiezingen werd nog algemeen erkend, dat de defensie behoorlijk in orde moest komen. Nu evenwel de desbe treffende voorstellen in behandeling zijn, wordt van verschillende zijden verklaard, dat de behartiging van andere belangen moet voorgaan. De leden, hier aan het woord, kozen te dezen opzichte het standpunt van de regee ring. De defensie moet goed worden verzorgd en niet op halfslachtige wijze. Sommige leden stelden daarnaast, dat Ne derland thans de wrange vruchten plukt van een vroegere politiek, toen, deels onder zekere invloeden, deels door al te groot vertrouwen in het werk van Genève, een eenzijdig paci fisme een primair belang als de defensie ernstig werd verwaarloosd. De leden, hier aan het woord, waren van oordeel, dat de uitgaven, dientenbehoeve te doen, niet mogen worden gelijkgesteld met uitgaven ter voldoening aan desiderata van anderen aard. Ten stelligste betwistten deze leden, dat ons land niet in staat zou zijn. de ter versterking van onze weermacht vereischte lasten te dra gen. Ettelijke leden konden volkomen billijken, dat de regeering, gesteld voor de mogelijkheid, nieuwe uitgaven te doen, bovenal streeft naar verhooging van de weerkracht des rijks, al spraken zij de hoop uit, dat ook aan andere desiderata, zoowel op sociaal als op cultureel gebied, aandacht zou worden gewijd en op dit stuk niet een politiek van volstrekte onthou ding zou worden gevoerd. Verscheidene leden bepleitten een zeer krachtige verdediging van Nederlandsch-Indië. Zij waren beducht, dat de regeering in de eerste plaats aandacht schenkt aan de verde diging van ons grondgebied in Europa. Vast staat immers, dat het materieel, thans in Nedeiiand-Indië aanwezig, voor .de verdedi ging van het rijksgebied aldaar ten eenenmale onvoldoende is. Eenige leden meenden te moeten aan dringen op het betrachten van zooveel moge lijk „efficiency" bij onze weermacht, waaraan het huns inziens thans al te zeer ontbreekt. Haarlemsche Beerooling voor 1938 De behandeling in den Raad. Door B. en W. van Haarlem wordt spoed betracht met de behandeling van de ge meentebegrooting voor 1938 wat valt af te lei- leiden uit het feit dat reeds spoedig de verga deringen van de afdeeling'en van den Raad plaats zullen hebben, namelijk op Woensdag 5 Januari a.s. De begrooting is 18 December bij de raads leden thuis bezorgd, zij zal dus voor 5 Januari ook nog in de raadsfracties behandeld dienen te worden,. Met dezen gang van zaken is er dan kans dat de openbare behandeling van deze be grooting in den Raad in het begin van Fe bruari zal plaats vinden. (Adv. Ingez. Med.) HEDEN: 12 PAGINA'S PilS- Voorloopig geen rosarium te Haarlem. 1 Prof. Vening Meinesz is weer in ons land teruggekeerd. 3 Minister Patijn is van oordeel, dat de ver overing van Abessynië erkend moet worden. 3 Een auto met vier jongens is in de Vecht gereden; alle inzittenden zijn gered. 3 Amerika aanvaardt de Japansche veront schuldigingen, doch waarschuwt tegen herhalingen. 4 Bij een brand in een zwakzinnigengesticht in Frankrijk zijn vijf verpleegden om het leven gekomen. 4 De Japanners zijn Hangtsjau binnengerukt. 4 Een Beverwijker is na een avontuurlijken tocht uit Spanje teruggekeerd. g ARTIKELENENZ. R. P.; De Nederlaag. 1 Criticus over den wedstrijd Bloemendaal- D. E. C. 5 H. D. Vertelling: Plumpudding. 8 J. B. Schuil: Nederlandsche Kinderbond. i De Burgerlijke Stand van Haarlem is op genomen op 9 Achthonderd dakloozen, vijf dooden. ISTANBOEL, 27 Dec. (Reuter) Het in Centraal Anatolië gelegen dorpje Geul is in zijn geheel een prooi der vlammen geworden. Vijf dorpsbewoners, onder wie een vrouw hebben hierbij het leven verloren, en tevens is veel vee omgekomen. In totaal werden 66 huizen met den grond gelijk gemaakt. Onge- yeer 800 menschen zijn dakloos. Per giro nagekomen giften. Mevr. M. E. C.A. f 1.50; mevr. L. J. F. v. d. •M.—P. f 2.50; C. J. E. f 10; J. v. d. B. f 1; W. H. f 1: K. H. f 2,50; totaal f 18.50, vorig totaal f 6268,46; in het geheel worden 1338 giften ontvangen tot een bedrag van f 6286,96. Men wordt verzocht, geen bedragen meer voor dit doel op onze postgirorekening over te schrijven. Amerika gaat er prat op het grootste boek ter wereld te bezitten. Het is het register der Amerikaansche spaarkassen, dat de namen van 336.000 spaarders vermeldt,

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 1