KKhJ ECHTE WALES ANTHRACIET WITTOP KONING - Haarlem fyiameude êmtim B teut L.A. - Soendaplein 28 - Telefoon 17709 SCHAAKRUBRIEK Wat wilt U meer MA'A'NDA'G 27 DECEMBER 1937 EI A ARE EM'S D'AG BE AD 2 Kleinveelentooiislelling in liet Krel&gelmis. Opening door den heer E. H. Tenckinck. Vrijdagavond werd de tentoonstel ling in het Krelagehuis aan de Leid- sche Vaart, georganiseerd door de ver eeniging „Nut en Sport", met mede werking van tal van andere vereeni- gingen op dit een aanverwant gebied officieel geopend. Na een kort welkomstwoord van den voor zitter, den heer A. J. v. d. Ploeg, waarin hij dank bracht aan den secretaris en de ver schillende leden en medewerkende vereenigin- gen, wier medewerking tot het welslagen van den opzet der tentoonstelling in belangrijke mate had bijgedragen, was het woord aan den heer E. H. Tenckinck, commissiaris van politie te Haarlem. De heer Tenckinck zeide, gaarne gevolg te hebben gegeven aan het verzoek, om deze tentoonstelling te openen, omdat bij geheel op de hoogte was, welke moeilijkheden het orga- niseeren van een dergelijke tentoonstelling met zich brengt, en daarom ook de prestatie van „Nut en Sport" ten volle kon waardeeren. Het verheugde spr., dat deze vereeniging, die na haar laatste tentoonstelling in 1933 een moeilijken tijd heeft doorgemaakt, thans weer een tijdperk van nieuwen bloei schijnt tege moet te gaan. Ook deze tentoonstelling, met haar groote aantal en hooge peil der inzen dingen, is hiervan een bewijs, aldus spr.. Bizonder verheugend ook, achtte spr. de samenwerking van de verschillende vereeni- gingen, waardoor een zoo gevarieerde expo sitie kon worden samengesteld en een zoo ruim terrein kon worden bestreken. Spreker wees er verder op, dat „Nut en Sport" in 1939 haar zilveren jubileum hoopt te vieren. Indien ook een dergelijke samen werking kan worden bereikt, aldus de heer Tenckinck, zal men in dat jubileumsjaar on getwijfeld een tentoonstelling kunnen hou den, die klinkt als een klok. Spreker hoopte tenslotte, dat „Nut en Sport" haar streven, n.l. het propageeren van de klein-veeteelt met succes bekroond zou mogen zien en dat deze tentoonstelling vele Haarlem mers voor deze mooie liefhebberij zou win nen. Vervolgens werd nog het woord gevoerd door afgevaardigden van de aquarium- en terrari- umvereeniging „De Natuur", van de Kynolo- genclub „Kennemerland", door een bestuurslid van den Noord-Westelij ken Bond, die o.a. wees op de mooie resultaten die Nederlandsche fok kers op de internationale tentoonstelling in Leipzig hebben behaald; van de pluimveever- eeniging „Eendracht" te Heemstede, van de vereeniging van Liefhebbers van Cactussen en Vetplanten en van de club van volière houders en Vogelvrienden „Onderling Genoe gen". Hierna werd een rondgang gemaakt over de tentoonstelling, waar naast het kleinvee vooral de prachtige en keurig verzorgde aquaria van de vereeniging ,De Natuur", sterk de aandacht trokken. Voor een uitvoerige beschrijving der ten toonstelling verwijzen we naar ons blad van Donderdag j.l. ZILVEREN JUBILEUM R. S. SCHNITGER Heden is het 25 jaar geleden dat de heer R. S. Schnitger, commies bij het Gem. Electri- citeitsbedrijf (afd. Inspectie) bij genoemd be drijf in dienst trad. Daar de heer Schnitger licht ongesteld is, heeft hij, ofschoon hij niet het bed behoeft te houden, toch „huisarrest". Alleen heeft hij zich hedenmorgen naar het Stadhuis mogen begeven, om daar gecomplimenteerd te worden door den burgemeester en het gebruikelijke geschenk in ontvangst te nemen. Te half 12 kwam een commissie uit de amb tenaren van het bedrijf hem te zijnen huize gelukwenschen en een geschenk (een stoel) aanbieden. Vanmiddag zou er van 2 tot 4 en daarna te half zes, gelegenheid zijn, den jubilaris te fe- liciteeren. KERST-DRIVE. De Bridgeclub „Haarlem 1932" hield haar jaarlijksche Bridge-Kerstdrive voor haar leden en genoodigden in Café-Rest. „Lido". Ex- werd aan 13 tafels gespeeld volgens het Howell systeem in 3 groepen, met het volgende resultaat: Groep „Rood" le prijs heer en mevr. Vree ken, 2e prijs heer en mevr.. Boetje. Groep „Geel" le prijs heer en mevr. Metz, 2e prijs heer en Mevr. Logtens. Groep „Wit" le prijs heer en mevr. Rien- stra, 2e prijs heer en mevr. Aartsen. f2.45 afm. 35/50 f2.60 afm. 20/35 HARMENJANSWEG 67 A TELEF. 16100 (Adv. Ingez. Med.) o.a. a AGENDA. Glanzende boorden 8 cent Glanzende boorden h. st. 6 ct. Overhemden vanaf 20 cent Prima werk, alleen bij (Adv. Ingez. Med.) Oplossingen, bijdragen, vragen, enz. te zen den aan den Schaakredacteur van Haarlem's Dagblad. Groote Houtstraat 93. Haarlem. PROBLEEM No. 930. (No. 5 van den wedstrijd, 46e ladder). De „Gijsbreclit van Aemstel". Gala jubileumvoorstelling te Haarlem? De N.V. Amsterdamsche Tooneelvereeniging heeft zich bereid verklaard, ook te Haarlem op Vi-ijdag 7 Januari een gala-jubileumvoorstel ling van de „Gysbrecht van AemsteP' te ge ven, juist zooals die te Amsterdam wordt op gevoerd met muziek dus van Henk Ba- dings door het Utrechtsch Stedelijk Orkest ter gelegenheid van het 3e eeuwfeest van dit nationale tooneelwerk. De kosten hiervan zijn echter zoo hoog, dat zulks alleen kan gebeuren bij voldoende deel neming. De directie van den Stadsschouwburg heeft daarom inteekenbiljetten verspreid, die zij gaarne vóór l Januari a.s. tenig zal ontvan gen, met vermelding van het aantal ge- wenschte plaatsen. Het comité van aanbeveling bestaat uit: Dr. J. E. Baron de Vos van Steenwijk, Dr. J. D. Bierens de Haan, A. G. Boes, Mr. Dr. F. A. Bij voet. G. Tjebbo Franken, J. M. C. Hoog, W. J. B .van Liemt, Prof. Dr. P. H. van Moerkerken, F. Primo, M. A. Reinalda, H. B. v. d. Sande, J. B. Schuil, Dr. J. F. M. Sterck. J. J. Thöne, Drs. N. Th. Vlaar O.E.S.A., E. v. d. Wall, Mr. Th. A. Wesstra en D. J. A. Westerveld. De tentoonstelling van „Nut en Sport''. De tentoonstelling, georganiseerd door de Pluimvee en Konijnenfokkerstfereeniging voor Haarlem en Omstreken „Nut en Sport" in het Krelagehuis te Haarlem, heeft zich weer in een groot succes mogen verheugen. Zoowel kwaliteit als kwantiteit van de inzendingen was uitstekend. Er waren vele fraaie prijzen beschikbaar gesteld. De jury was als volgt samengesteld: Joh. Ph. Hennekes, Dordrecht, Wyandottes, Leghorns (alle kleuren), Plym. Rocks, Brah ma's Cochins, Rhode Island en Orphintons. C. S. Th. van Gink, Haarlem, Kriel- hoenders en overige rassen Groote Hoen ders. L. H. Hamaker, Haarlem, konijnen. J. C. Philippo, Haarlem, sierduiven. P. J. van Daalen, Haarlem, postduiven. De hoofd-eere-prijzen zijn gewonnen door: G. J. P, Boer, Gouda, zilveren medaille, aan geboden door H. K. H. Prinses Juliana,-voor de fraaiste collectie duiven. J. C. Kuyken, Haarlem, zilveren jubileum- wisselbeker. „Nut en Sport", voor de fraaiste collectie groote of dwerghoenders. G. J. P. Boer, Gouda, zilveren jubileum- wisselbeker voor de fraaiste collectie post- of sierduiven. A. J. Willemse, Heemstede, zilveren jubi-. leumwisselbeker voor de fraaiste collectie ko nijnen. G. Ling, Blerik, medaille aangeboden door de stichting „Haarlem's Bloei", voor den verst wonenden inzender. A. N. Ruygrok, Lisse, prijs van den comman dant der Brandweer. G. J. P. Boer, Gouda, beker van den com missaris van Politie. Honden- en katten-show. Zondagmiddag waren er ook honden en katten te zien. De Kynologenclub „Kenne merland" hield in het restaurant een club match, waarvoor groote belangstelling be stond. In de tentoonstellingszaal werd een club- match van de Nederlandsche Vereeniging van fokkers en liefhebbers van Katten ge houden. De beste katten van ons land waren vertegenwoordigd. Voor het eerst was ook een Abessijnsche kat ingezonden. Het beste exemplaar van de show was kam pioen Flannagan (witte langhaar) van den heer H. Roskam, Den Haag. De reserve beste was een blauw-crême langhaar van mej. H. L. Posthuma, Aerdenhout. Beste Siamees, in Nederland gefokt, creme Hoogerhuys, Rotterdam. Abessin Selesdune Buntibore, mevrouw Kreu- nen-Mees. Beste Siamees, in Nederland gerokt, creme langharige poes van mej. Posthuma, Aerden hout. Reserve, beste witte langhaar met gouden oogen, „Shei-ley", mevrouw Van Zon, Aerden hout. DE POSTVLUCHTEN. De „Emoe" is Zaterdag van Tjililitan ver trokken. THERMOMETERS. W. KUIPERS Zn. OPTICIENS ZIJLSTRAAT 97 (Adv. Ingez. Med.) De Bilt voorspelt: Meest zwakken veranderlijken wind, ge deeltelijk bewolkt, weinig of geen neer slag, aanvankelijk lichte tot matige vorst, later temperatuur om het vries punt BAROMETERSTAND Hoogste 782.1 «mM. te Hamburg. Laagste 752.2 m.M. te Jan Mayen. Gedurende de Kerstdagen trok een diepe depressie door het Noorden, die in het geheele Westen en Noordwesten buitengewoon zacht weer bracht in het Zuiden van IJsland acht en negen graden Celsius op den morgen van den Eersten Kerstdag en thans nog tempe- ratiu'en tot ver boven normaal in Lapland en in de Poolzee veroorzaakt. Boven Zuid-Scan- dinavië kwam een gebied van hoogen lucht druk tot ontwikkeling, dat zich langzaam Zuidwestwaarts verplaatst. Na het voorbij trekken der depressie begon de barometer op IJsland regelmatig te stijgen. Het gebied van hoogen luchtdruk op het vasteland zette zich ver naar het Westen voort en heeft een tweede maximum om den Oceaan op omstreeks 30 graden Westerlengte en 55 graden Noorder breedte. In Oost-Duitschland veroorzaakt een vlakke depressie nog sneeuwval. Centraal- Europa is overdekt met een gebied van lichte vorst. In het Oosten vi-iest het matig. Het deel van Noord-Scandinavië binnen den Poolcirkel is nagenoeg geheel vorstvrij. De Alpenstations melden lage gebieden (Sentis min 12 graden, Jungfraujoch min 16 graden Celsius) 'met krachtigen wind uit Noord. Ten Zuiden van den vijftigsten breedtegraad is de wind over al uit Oost, ten Noorden van den 55sten breed tegraad uit West. Langs de Noorsche kust stormt het uit Zuid tot Zuidwest. De sneeuw- bedekking in Centraal-Europa reikt tot de lijn BerlijnMiinchen. De vooruitzichten voor vorst zijn in onze omgeving onzeker. Vermoedelijk zal de vorst niet langer dan één a twee etmalen aanhouden. BAROMETERSTAND: Hedenmorgen 10 uur 779 m.M. Stand van gister 771 m.M. Neiging: Vooruit. Opgave van: CAREL V. HUIZEN, Opticien KI. Houtstraat 13 Tel. 14112 HOOG WATER TE ZANDVOORT Dinsdag v.m. uur; n.m. 12.01 uur. Strand berijdbaar van 5.00—10.00 uur. Belangrijke telefoonnummers: Politie: 11850. Brandweer: 15333. Ongevallendienst (Brandweerkazerne) Ged. Oude Gracht: 14141. Heden: MAANDAG 27 DECEMBER Palace Filmac: 115 uur: Doorloopend 50 minuten wereldnieuws. Frans Hals Theater: Mariene Dietrich in Angel. (Geprol.) 2.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt Theater: Ben j amino Gigli in „De Zanger van Hare Hoogheid". 2.30, 7 en 9.15 uur. Luxor Sound Theater: Joe Brown in „Wan neer bent u jarig?" 2.30, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: Joe Brown in „Drie tegen Nul". 7 en 9.15 uur. Kunstzaal Reeker: Kersttentoonstelling 10—5 uur. Teyler's Museum, Spaarne 16. Geopend op werkdagen van 113 uur. behalve 's Maan dags. Toegang vrij. DINSDAG 28 DECEMBER Stadsschouwburg: „Het Adelaarsjong" van Edm. Rostand met Else Mauhs en Johan Gobau 8 uur. Haarl. Kegelbond, Tempeliersstraat: Int. Vereeniging „Bellamy". Mr. dr. P. IJssel de Schepper„Het economische stelsel van Edward Bellamy", 8 uur. Gouvernementsgebouw: Vergadering Prov. Staten. 11.30 uur. Palace Filmac: 11—5 uur: Doorloopend 50 minuten wereldnieuws. Bioscoopvoorstellingen 's middags en des avonds x Kunst-zaal Reeker: Kersttentoonstelling 10—5 uur. Heemstede: Raadsvergadering, 8 uur. DE NIEUWE DIENSTREGELING VAN DE SPOORWEGEN. Van de Nederlandsche Reisbureaux Lissone- Lindeman ontvingen wij onderstaande mede- deeling. De Zomerdienstregeling 1938 zal voor ons land belangrijke veranderingen te zien geven, daar o.a. ook verschillende verbindingen van en naar Nederland, herzien zullen worden. Ten eerste betreft het hier de „Rhein- gold". De wagens Hoek van HollandZürich en Amsterdam—LuzernZürich kunnen niet meer door de S.B.B. worden overgenomen. Naar Basel S.B.B., waar de trein eindigt, is de volgende voorloopige dienstregeling ge projecteerd: Utrecht C.S. 8.39, Emmerich V. 9.37, Koln Hbf A. 11.05—V. 11.11, Mannheim A. 14.04— V. 14.09, Basel DRB. A. 16.50—V. 17.00. Basel SBB. A. 17.07. Zwitserland schijnt zijn dienst regeling ook geheel en al te veranderen, want- men bereikt nu Chur in aansluiting Rhein- eold (dus nieuwe dienstregeling) te 20.34 (was 23.25) en zelfs Milaan kan men in den laten avond bereiken te 0.08 (was 5.55 den volgen den morgen). Italië is dus bereikbaar in één dag en één avond! Het traject Basel SBB.—Holland wordt in totaal andere en snellere dienstregeling ge reden. Basel SBB. V. 12.21, Basel DR.B. V. 12.41, Mannheim A. 15.22V. 15.27, KölnHbf A 18.24—V.18.30, Utrecht CS. A. 21.44. Zoowel heen als terug wordt het traject Basel DRB.—Keulen binnen 6 uur gereden. In win ter dienstregeling 19321933 werd dit i traject nog in 6 uur 53 minuten en omge keerd (Basel DRB.—Keulen) in 7 uur 2 mi nuten afgelegd. In TRUIEN, PULLOVERS, SKI-PAKKEN, -SOKKEN en -SCHOENEN leggen wij U een unieke sortering voor. De modellen zijn vlot, de pasvorm uit stekend, de stoffen betrouwbaar en solide, de tinten modieus en de prijzenvoordeliger dan in 't buitenland. - Kom rustig uitzoeken bij JkoïlAuiJ- HAARLEM CROOTE HOUTSTR. 123 TELEF. 12215 (Adv. Ingez. Med.) VOORBEURS TE AMSTERDAM. Op de wisselmarkt speelt zich tusschen Kerstmis en Nieuwjaar doorgaans niet veel bijzonders af. De transacties, die worden afge sloten, hebben hoofdzakelijk betrekking op commercieele doeleinden en de handel blijft aldus beperkt, terwijl zich geen groote varia ties voordoen. Te Amsterdam waren de om zetten in vreemde valuta's hedenmorgen ge ring. Bi-itsche ponden werden ingezet op 8.99, doch liepen geleidelijk aan terug tot 8.98 11/16 a 8.98 13/16. Het Nederlandsche egalisatie fonds bood op 8.98 3/4, doch tegelijkertijd wil de men als toen in de open markt algemeen voor dien prijs koopen, zoodat het egalisatie fonds weinig of niets kreeg toegewezen. Na dien werd voornamelijk gehandeld tegen 8.98 13/16 a 8.98 7/8. De Amerikaansche dollars waren 1.78 13/16. De Fransche francs bewogen zich op een vrij wel onveranderd niveau en golden 6.10 5/8 a 6.10 7/8. Toch is de tendenz voor4het Fransche dévies niet bepaald vast te noemen én het disagio .voor termijnfrancs is dan ook weer aan het uitloopen en bedroeg hedenmorgen 5 1/2 cents voor 1 maand en circa 18 1/2 cents voor 3 maanden per 100 francs. Belga's waren 30.51 a 30.52, Zwitsersche francs 41.60 a 41v61, Duitsche marken 72.45 a 72.48. Op de niet officieele vroegbeurs ging zoo goed als niets om, alleen werd nu en dan iets gedaan in koninklijken, die wat lager werden verhandeld. Voor het overige waren voor lo cale waarden slechts advieskoersen beschik baar, die op een prijshoudende stemming doch vrijwel geen koei-svariaties wezen. De Amerikaansche fondsen trokken nauwe lijks eenige belangstelling en waren zoo goed als ongewijzigd. Mat in drie zetten. Stand der stukken: Wit: Kh3, Ta7, Lc8, Pe7, Ph5, a6, d3. Zwart: Ke5, d4, d6. „In het probleemspel vindt men de vereeni- jing van alle eigenschappen, die de schaak kunst stempelen tot wat zij is." J. J. COLPA. WERELDKAMPIOENSCHAP. Er zouden slechts drie jaren vooi'bij gaan, of Steinitz zou den zwaarsten strijd zijns schaaklevens te strijden krijgen. Na den 21- jarigên Morphy was er nog niet een zóó jeug dige candidaat voor het wereldkampioen schap in de arena getreden, namelijk Ema nuel Lasker, die weldra, op 25-jarigen leef tijd, den handschoen zou toewerpen aan den 57-jarigen wereldkampioen. Lasker werd 24 December 1868 te Berlin- chen geboren. Hij studeerde wiskunde en pro moveerde te Heidelberg, alwaar hij den doc torstitel summa cum laude verwierf. Hij leer de het schaakspel van zijn ouderen broeder Dr. B. Lasker (arts te Berlijn) en behaalde reeds in 1889, in den hoofdklasse-wedstrijd van den Duitschen Schaakbond te Breslau, den meestertitel. In dit jaar speelde de 20- jarige meester in een door het Vereenigd Am- sterdamsch Schaakgenootschap georgani- seerden internationalen meesterwedstrijd. De destijds zeer sterke meester A. Burn (geb. 1848) won den eersten, Lasker den tweeden prijs, resp. met 7 en 6 punten. In hetzelfde jaar speelde hij 4 partijen met den meester C. v. Bardeleben (18611924). Nieuwe succes sen bracht 1890. In een klein meestertournooi te Graz bleef hij wel 1 punt onder Makowetz (een zeer sterk Hongaarsch speler) en V2 punt onder zijn slachtoffer in Amsterdam (Bauer), de uitslag was +3, 1, 2, in an dere wedstrijden was zijn resultaat des te mooier. Lr Januari versloeg hij Jac. Mieses (geb. 1865) met 5, 0, 3; in Februari H. E. Bird (1830—1908) 7, 2, 3; in Juli eerste en tweede prijs gedeeld met Dr. B. Las ker, in een tournooi van de Vereeniging van Duitsche Schaakmeesters te Berlijn (4- 6, 1, 1); in September versloeg hij B. Eng- lisch (18511897). In 1892 zette Lasker zijn overwinningen in Engeland voort. Li een wedstrijd vair de British Chess Association te Londeir werd hij no. 1 met 4-8. 1, 2. Hij verloor tegen Bird, woir o.a. tegen Rud. J. Loman (18611932), die iro. 3 was, terwijl James Mason (18491905) op de tweede plaats kwam. Nog mooier was het succes in een 5-kamp, met de meesters, Blackburne Masoir, Gunsberg exr Bird. Lasker was no. 1, met 4- 5, 0, 3;- Blackburne no. 2, met 4-6, 2, 0. Ixr Mei en Juni volgde eeir match tusschen hen, met den uitslag', dat de be roemde Blackburne (18421924), 'bijgenaamd „the black death", met 4-6, 0, 4 werd vei-slagen. Nadat Bird nog eens was ovei;won nen met 5:0:0, ver'trok hij naar Amerika, alwaar hij op 17 Januari te Havanna arri veerde. Hij speelde er consultatie- en simul- taanpartijen, versloeg in matches Golmayo 2,-0, 1), A. C. Vazquez (1841—1901). nret 4- 3, 0, 0 en J. W. Showalter (geb. 1860) met 4-6, 2, 2. Hij weigerde met den meester E. A. Walbrodt (18711902) te kampeir, waarschijnlijk omdat een eventueel verlies hem een kans op een match met Stei nitz zou hebben ontnomen. Genoemde Wal brodt won,in Augustus van dat jaar, in een tournooi te Kiel, den eersten en tweeden prijs met v. Bardeleben. In het najaar van 1893 zou een groot inter nationaal meestertournooi in Chicago plaats vinden, dat echter niet tot stand kwam. Be halve eenige matches (Lasker sloeg Efflingen met 5:0:0) werd een klein tournooi te New Yoi'k gespeeld. Lasker versloeg alle deel nemers (13), onder wie Ad. Albin (1848 1920), den tweeden prijswinner, met 8V2 punt, Delmar, Lee, Showalter (HI—V). Deze reeks van successen gaf den jeugdigen Las ker (25 jaar) moed, den 57-jarigen wereld kampioen Steinitz, een tweekamp voor te stellen. Na ingewikkelde en langdurige voor bereidende maatregelexx, kon de match om het wereldkampioenschap op 15 Maart 1894 aanvangen. Een vredesverdrag, schreef des; tijds „British Chess Magazine", tusschen twee oorlogvoerenden mogendheden, schijnt makkelijker te kunnen worden getroffen, dan een match tusschen twee schaakmeesters. De voornaamste voorwaarden, waaronder ge speeld werd. waren: overwinnaar is hij, die het eerst tien winstpunten maakt, waai'bij remise-partijen niet tellen; 15 zetten per uur; drie partijen per week; gespeeld wordt in New York, Philadelphia en Montreal, telkens met een week reces; de winnaar ontvangt 2250, de verliezer 750 Dollar. Lascker won schitterend, met 4- 10, 5, 4. De populariteit der match te Montreal moet ongelooflijk groot geweest zijn. Op ver schillende plaatsen der stad waren groote schaakborden opgesteld, waarop de loop der partijen kon worden gevolgd. Voor de bureaux van de „Star" was een reusachtig doek aan gebracht, hetwelk de zetten onmiddellijk be kend maakte, wat ontzaglijke menigten deed samenstroomen, zoodat de politie met geweld den toegang moest vrijhouden. Toen Steinitz de laatste partij had opgege ven, stond hij onmiddellijk op en bracht een driedubbelen dronk uit op het succes van zijn tegenstander. Steinitz was 28 jaar wereldkampioen ge weest. zijn jeugdige opvolger die thans juist zijn 69en verjaardag heeft herdacht zou bijna even lang den titel dragen (1894 1921), maar daarover later. PARTIJ No. 913. Zevende matchpartij, gespeeld te New York, 3 April 1894. Wit: Zwart: Em. Lasker. W. Steinitz. SPAANSCIÏE PARTIJ. 1. e2—e4 e7e5 2. Pgl—f3 Pb8c6 3. Lflb5 d7d6 Nog steeds bqkend als de „Steinitz-verde- diging", die Lf8's vrijheid beperkt. 4. d2d4 Lc8d7 5. Pbl—c3 Pg8e7 6. Lel—e3 In vorige partijen geschiedde hier 6. Lb5c4. 6 .Pe7g6 7. Ddld2 Lf8e7 8. 0—0—0 a6 16. 17. 18. 19. 20. 21. 34. 35. 36. 37. 38. 39. g6xf5 Kf7e7 Ke7d6 De5e6 De6xe8 Kd6c5 Te3e7 Te7xh7 zou Wit, 9. Lb5e2 e5xd4 10. Pf3xd4 Pc6xd4 11. Ddlxd4 Sterker dan Le3xd4, waarna Zwart Pg6—f4! had kunnen spelen. 11 .Le7—f6 12. Dd4d2 Ld7c6 13. Pc3d5 0—0 14. g2g4 Tf8e8 Het begin van een zeldzaam fijne combi natie. 15. g4g5 Wit loopt ixx de val. 15 .Lc6xd5 16. Ddlxd5 Beter ware hier e4xd5; maar Wit heeft blijkbaar Zwart's bedoelingen nog niet door zien. Te8e5 Dd5d2 Lf6xg5 f2—f4 Te5xe4! f4xg5 Dd8e7! Tdlfl Te4xe3 Le2c4 Pg6h8 De steeds in deze partijen terugkeerende dreiging h4 en h5 toont duidelijk aan, dat het Paard op g6 geen gelukkige plaats heeft. Hier ware echter Tf8, gevolgd door De5, beter geweest. 22. h2h4 c7c6 23. g5g6 Een meesterlijke zet, alhoewel Wit feitelijk gedwongen is, door een geweldigen aanval zijn schade in te halen. 23 .d6d5 Op h7xg6 kon volgen 24. h4h5, g6g5 (Zwart mag niet toestaan, dat Wit op de h- lijn zijn Torens verdubbelt); 25. h5h6, g7g6; 26. h6h7f, Kg8—f8; 27. Lc4xf7 (26. Kg8g727. Dd2h2). 24. g6xh7t Kg8xh7 25. Lc4d3t Kh7g8 26. h4h5 Ta8e8 Beter was geweest Te3g3. 27. h5h6 g7—g6 28. h6h7f Kg8g7 29. Kcl—bl De7—e5 30. a2a3 Wit maakt een luchtgaatje voor den Ko ning, om zijn Koningin vrij te maken. 30 .c6c5 31. Dd2—f2 c5c4 32. Df2h4 f7—f6 Veel beter schijnt hier Kf8. 33. Ld3—f5! Kg7—f7 Op g6xf5 waren gevolgd 34. Dh4h5, Kg7—f8; 35. Thl—gl, Kf8—e7; 36. Tgl—g8, K. onv.; 37. Tflxf5, enz. Thl—gl Dh4h5f Tgl—g8 Tflxf5 Tg8xe8 Tf5xf6f 40. Dh5116 Wit dreigde Tf8, waarop nu volgen. 41. Dh6—h2 Na de laatste twee fijne zetten van schijnt Zwart geen bevredigend antwoord té hebben. Op 41.Te7e6 volgt 42. Dh2f2t en daarna Tf6f8; op 41. De8d8 volgt 42. Dh2gif, Kc5b5; 43. a3a4t, Kb5xa4; 44. Dglc5, met matclrei- gingen. r De8—d7 Dh2—gif d5d4 Dgl—g5f Dd7—d5 Tf645 Opgegeven. De aanval is door Wit onverbeterlijk ge voerd. Oplossing Probleem No. 925. (No. 12 van den wedstrijd, 45e ladder). Stand der stukken: Wit: Kh3, Dh6, Lh8, Pc3, a3, f5. Zwart: Kc5. (E. Halliwell, Bolton)', 1. Kh3—g4, Kc5—c4; 2, Dh6—h2, Kc4—b3; 3. Dh2—a2 2.Kc4c5; 3. Dh2—c7 2.Kc4d33. Dh2—e2 Goed opgelost door: H. J. S. Beck en J. Vermeer, beiden te Bloe- mendaal; E. J. Akkerboom, H. J. Bakker, A. v. Baren, J. J. H. Bauer, Th. Beumer, J. Bunxa, C. v. Dort, H. W. v. Dort, A. G. v. Eis, A. W. Face, H. W. Germeraad, J. Hillebrand, H. M. Hoed Jr., R. Hommers, F. W. Hoogei'beets, J. ten Hove. G. Huizing Jr., H. Jonkers, K. Koe- dooder, C. Koster, A. C. Krijn, Mart. J. Lür- sen, A. J. Mooy, P. J. F. v. Oeffel, Joh. B. Pen- nock, J. J. Piers, M. Plant, P. Rotteveel, J. Schippers, mevr. J. SmitBückmann, B. A. Snelleman, A. Veerman, G. H. Wamelink, C. Warlé en C. F. Weber, allen te Haa»lem; F. D. Kat en L. A. Patoir, beiden te Heemstede; H. F. Antonisse, J. Germeraad, mej. D. M. Graaf land en K. Siegerist, allen te Santpoort (allen drie punten). UITSLAG VIJF EN VEERTIGSTE LADDERWEDSTRIJD. De uitslag van onzen wedstrijd, welke dit maal drie maanden (Juni, October en Novem ber) heeft geduurd, is, dat mevrouw J. Smit geb. Bückmann, te Haarlem, den prijs gewon nen heeft, met in totaal 600 punten. Wij bie den de prijswinster onze hartelijke geluk wenschen aan! Voor de eerste maal heeft een vrouwelijke deelneemster den top bereikt, waaruit gebleken is, dat onze schaakspeel sters indien zij de ware liefde voor het schaakspel koesteren, dezelfde resultaten kunnen bereiken als onze schaakspelers. De eerste poging de ladder te beklimmen, ving aan op 22 Juni 1933 en reeds na het derde probleem was alle vrees overwonnen. Haar succes is overigens zeer mooi. Wij ho pen, dat mevrouw Smit ons trouw zal blijven, te meer, daar wij hare keurige, maar vooral zakelijke oplossingen, ten zeerste waardeeren. Trouwens reeds 15 jaar geleden toonde me vrouw Smit, die destijds te Heemstede woon de, hare belangstelling voor onze rubriek. Wij verzoeken mevrouw Smit-Biickmann ons mede te deelen, welke kelize zij gedaan heeft uit de haar bekende prijzen, maar even tueel hebben wij er geen bezwaar tegen, in dien zij een prijs wenscht te ontvangen, die niet betrekking heeft op het schaakspel. Het volledig overzicht van den wedstrijd zal in de volgende rubriek worden opgenomen. CORRESPONDENTIE. Haarlem. Chr. H. Wij hebben u als deelne mer genoteerd. Joh. K. l. Pf6—e8 faalt na 1- Ddld3. Alle begin is moeilijk! -Joh. L. Na. 1. Lh8e5, Kc5c4; 2. Dh6a6f speelt Zwart Kc4—b3, waarna geen mat. J. H. M. Als Wit in het Dame-Indisch vroeg tijdig de gelegenheid krijgt om e2—e4 te spe len, komt hij in het voordeel. Maar Zwart moet eerst 2.e7—e6 spelen en eerst na 3. Pglf3, b7b6. In de door u aangege ven variant kan Pf6xe4 niet gespeeld worden. Heemstede F. D. K. Van harte betei'sch'ap! Onzen lezers wenschen wij een voorspoedig 1938 toe! 41. 42. 43. 44. HET TRADITIONEELE ST.-NICOL.AASFEEST OP DE SCHOLEN. Dit jaar werd het 30ste St.-Nicolaasfeest gehouden voor de scholen te Haarlem, welk feest ieder jaar door den Bond van Neder landsche Onderwijzers werd georganiseerd. Naar wij vernemen worden er sinds eenigen tijd besprekingen gevoerd tusschen de af- deelingen Haarlem van den Bond, het N.O.G., en de Vereeniging van Hoofden van Scholen, om het St.-Nicolaasfeest in het vervolg door die vereenigingexx tezamen te doen geven, welke onderhandelingen naar men ons mede deelde, een goed verloop hebben.

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 2