tb ECHTE WALES ANTHRACIET WITTOP KONING - Haarlem WEERBERICHT Nieuwe Uitgaven DINSDAG 28 DECEMBER 1937 HAARLEM'S DAGBLAD 2 De houdbaarheid van appelen oogsl-1937. In overleg met den directeur van het labo ratorium voor tuinbouw-plantenteelt, te Wa- geningen, deelt de Rijkstuinbouwconsulent, belast met koelaangelegenheden, de heer R Mulder te Bennekom, het volgende mede, naar aanleiding van de resultaten, welke op ge noemd laboratorium verkregen werden bij de j aarlij ksche controle op de houdbaarheid van appelen: Het is waarschijnlijk, dat de gevoeligheid van appelen van de oogst 1937 voor lage-tem- peratuurbederf over het algemeen vrij groot is. In goudreinetten werd het verschijnsel tot dusverre nog niet waargenomen. In onze „ver- klikkervarieteit", de „Kesteren's wijnzure", was het percentage bederf de laatste drie ja ren als volgt: Percentage lage-temperatuurbederf in Kesteren's wijnzure": bij bij bij -lgr.c. -f Igr.c. +3gr.c. Oogst 1935, op 6-l-'36 2.4 0.0 0-0 Oogst 1936 op 7-12-'36 24.0 14.5 10.0 Oogst 1937 op 6-12-'37 95.0 55.0 50.0 De goudreinetten van oogst 1935 hadden practisch niet van lage temperatuurbederf te lijden. Oogst 1936 wat matig gevoelig. Er is dus kans, dat in oogst 1937 vrij wat meer gevoe lige partijen zullen voorkomen. Men doet dus goed nu te beginnen met de bewaarvarieteiten (goudreinet), welke nu nog niet aangetast zijn. goed onder controle te houden. Men lette daarbij vooral op partijen met groote, mooi gekleurde vruchten. Ook dient men rekening te houden met een mogelijk wat sterker neiging tot rotten dan normaal. Dit en het eerst besproken euvel gaan dikwijls samen. In een jaar als dit, geldt de eisch van voorzichtige behandeling van het fruit, dus nog des te sterker, want mechanisch letsel zal nog gemakkelijker dan normaal tot rot aanleiding geven. NEDERLAND EN DE ERKENNING VAN DE VEROVERING VAN ABESSINIë. De Nederlandsche afdeeling van den inter nationalen vrouwenbond voor Vrede en Vrij heid heeft een schrijven gericht aan det Ne derlandsche regeering. De bond voelt zich ge dwongen haar spijt te betuigen over de stap pen, die de Nederlandsche regeering bij de Oslo-staten heeft gedaan inzake de erkenning van den koning van Italië als keizer van Abes- sinië. De bond is er zeer verontrust over, dat de regeering meent, zich op dergelijke ingrijpen de wijze te kunnen onttrekken aan officieel en vrijwillig in den Volkenbond genomen ver plichtingen, zonder zelfs de volksvertegen woordiging te hebben geconsulteerd. De bond hoopt, dat de gedane stappen nog ongedaan gemaakt kunnen worden. VOORBEURS TE AMSTERDAM. De wisselmarkt vertoonde hedenmorgen, zooals verwacht kon worden, een kalm beeld. De affaire was zeer beperkt. De Britsche pon den waren 8.98-J4 a 8.98 13/16. Het Nederland sche egalisatiefonds was bereid om op 8.9834 te koopen, doch het kreeg blijkbaar niets toe gewezen. Dollars waren 1.78 13 16 a 1.78 7/8. De affaire in dit devies was te eenen male onbeteekenend. In Fransche francs ging ook niet veel om. De koers bewoog zich tussehen 6.IOV2 en 6.1014. Het Disagio voor termijn- francs was onveranderd 5'/2 cents, voor 1 maand en 18V2 cents voor 3 maanden. In den prijs van Belga's was op circa 30.52 vrijwel geen verandering' gekomen. De Zwit- sersche francs waren 41.59 a 41.60. Duitsche marken 72.45 a 72.59. Tijdens het niet-officieele effectenverkeer bestond hedenmorgen een gedrukte stemming, die haar oorsprong vond in de daling in Wall- street. Koninklijken werden enkele procenten lager afgedaan en met de overige in het och tendverkeer toonaangevende fondsen was dit eveneens het geval. De Amerikaansche waarden bewogen zich allerwegen op een verlaagd peil. Meest zwakken Westelijken tot Noorde lijken, ïater waarschijnlijk weer Noord oostelijken wind. nevelig tot betrokken of zwaar bewolkt, waarschijnlijk eenige neerslag, lichte dooi, later weer tempe ratuur om het vriespunt in het Noorden, in het Zuiden temperatuur om het vriespunt tot lichte vorst. BAROMETERSTAND Hoogste 779.8 m.M. te Stornoway en Aberdeen. a Laagste 752.5 m.M. te Varoö. Het gebied van hoogen luchtdruk verdeelde zich in tweeën. Het meest beteekenende maxi mum ligt ten Noordwesten van Ierland, het tweede over de Baltische staten. De diepe de pressie in het hooge Noorden is naar de Pool- zee afgetrokken. Een zwak minimum ligt tus sehen de beide maxima van den luchtdruk en deed den wind naar West draaien en bracht neerslag in het Noorden van 011s land. Overal rondom dit minimum wordt lichte sneeuwval waargenomen, of valt natte sneeuw. Terwijl de temperatuur in het hooge Noorden ver boven normaal blijft, breidde het vorstgebied zich over geheel Frankrijk uit. In het Westen bleef de vorst matig, strenge vorst heerscht in het Oosten. Behalve in het Noorden van Scandi navië en langs de Duitsche- Oostzeekust viel neerslag van beteekenis. In de Alpen is het zeer koud, op het Jungfraujoch daalde de temperatuur tot min negentien graden en de Saentis meldt storm uit Noordoost met min dertien graden. Op beide stations is de hemel onbewolkt en de lucht zeer droog. In onze omgeving zal de temperatuur bij betrokken en nevelig weer om het vriespunt blijven. In het Noorden en midden van het land kan lichte regen op den bevroren grond aanleiding geven tot gladde wegen. BAROMETERSTAND Hedenmorgen 10 uur 773 m.M. Stand van gister 779 m.M. Neiging: Achteruit. Opgave van: CAREL v. HUIZEN, Opticien KI. Houtstraat 13 Tel. 14112 HOOG WATER TE ZANDVOORT: Woensdag v.m. 0.38 uur; n.m. 13.00 uur. Strand berijdbaar van 5.30—11.00 uur. Belangrijke telefoonnummers: Politie: 11850. Brandweer: 15333. Ongevallendienst (Brandweerkazerne) Ged. Oude Gracht: 14141. f2.50 afm. 20/35 o.a. a f2.10 afm. 12/20 per 70 k.g. II ARMEN J AN S W E G 67 A TELEF. 16100 (Adv. Ingez. Med.) AGENDA. Heden: DINSDAG 28 DECEMBER Stadsschouwburg: „Het Adelaarsjong" van Edm. Rostand met Else Mauhs en Johan Gobau 8 uur. Haarl. Kegelbond, Tempeliersstraat: Int. Vereeniging „Bellamy". Mi', dr. P. IJssel de Schepper: „Het economische stelsel van Edward Bellamy", 8 uur. Palace Filmac: 11—5 uur: Doorloopend 50 minuten wereldnieuws. Frans Hals Theater: Mariene Dietrich in Angel. (Geprol.) 2.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt Theater: Ben j amino Gigli in „De Zanger van Hare Hoogheid". 2.30, 7 en 9.15 uur. Luxor Sound Theater: Joe Brown in „Wan neer bent u jarig?" 2.30, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: Joe Brown in „Drie tegen Nul". 7 en 9.15 uur. Kunstzaal Reeker: Kersttentoonstelling 10—5 uur. Teyler's Museum, Spaarne 16. Geopend op werkdagen van 11—3 uur, behalve 's Maan dags. Toegang vrij. Frans Hals Museum: Tentoonstelling Hanna Fieke, 104 uur. Heemstede: Raadsvergadering. 8 uur. WOENSDAG 29 DECEMBER Palace Filmac: 11—5 uur: Doorloopend 50 minuten wereldnieuws. Bioscoopvoorstellingen 's middags en des avonds Kunstzaal Reeker: Kersttentoonstelling 10—5 uur. (Adv. Ingez. Med.) De Bilt voors pelt Verdeeliiig van valide arbeids krachten over ondernemingen? Gedachte door den heer A. C. de Bruyn ontwikkeld. Vandaag en 'morgen houdt het RiK. Werk liedenverbond in Utrecht zijn najaarsvergade ring. De heer A. C. de Bruijn opende deze bijeen komst met een rede, waarin hij allereerst be toogde, dat de katholieke arbeidersbeweging optimistisch, doch niet blind is voor wat er nationaal en internationaal gebeurt. De poging van het I.V.V., met zijn negentien millioen aansluiting te zoeken met de com munistische Russische vakbeweging met 22 millioen leden, waarbij, anders zoo vrijmoedig bij het I.V.V. aangesloten verbonden zwegen, heeft opzien gebaard. Deordeningsgedachte, welke ook ten aanzien van de internationale economische verhoudingen tot goede resulta ten kan leiden, wordt steeds meer een stuk van het geestelijk eigendom der volkeren. Nationaal krijgen we ruimschoots ons deel van de internationale verwarring. De geeste lijke verwarring laat niet na, ook in ons land tal van slachtoffers te maken. De werkloosheidscijfers blijven benauwend. Waren in Juni 1937 bij de arbeidsbeurzen toch nog 310.600 werkloozen ingeschreven, dat aan tal is geleidelijk weer opgeloopen tot ruim 410.500 op 11 December. Minister Steenberghe, de man, waarop ten aanzien van het econo mische leven zulk een zware verantwoordelijk heid rust, spreekt in zijn mem. van antwoord op hoofdstuk 10 terecht van „het ernstig euvel der werkloosheid"; hij zal alle maatregelen richten op vermindering van dit groote euvel. Men loope hem daarbij niet tus sehen de beenen. Men geve hem (de regeering) daarbij zooveel mogelijk vrij baan. Het zal hem intusschen niet gemakkelijk vallen, het euvel af doende te bekampen zoolang de on dernemers nog vrijwel onbelemmerd in geld en niet „in arbeid" denken, zoolang men zich op over-mechani- satie kan werpen, zoolang men, naar eigen individueel inzicht en (ver meend) belang maar kan aannemen en ontslaan, zoolang men fabrieken kan inrichten en sluiten, zoolang men de financieele lasten van de werkloos heid „op de gemeenschap" kan af schuiven. Zulk een toestand is in een eeniger- mate geordende maatschappij niet te handhaven en onderzocht zal moe ten worden de vraag of, naar het voorbeeld door anderen gegeven, bij de „verdeeling van de beschikbare arbeid" niet gedacht moet worden aan de modelij klieid, dat de beschikbare valide arbeidskrachten eenvoudig over de ondernemingen worden verdeeld. De heer De Bruijn maakte nu eenige opmerkingen verband houdende met de so ciale taak der arbeidersbeweging. Wij allen zullen gaarne erkennen, dat de regeering door het indienen van de twee voorontwerpen van wet betreffende den ar beid der gehuwde vrouw en de kinderbijslag, een begin van uitvoering heeft gegeven aan regelingen, die overeenkomen met in de har ten en hoofden in het bijzonder van ons katholieke volk levende verlangens. De ge toonde werkzaamheid van minister Romme is een waarborg, dat spoed zal worden gemaakt met de verdere behandeling van genoemde voorontwerpen en dat ook niet al te lang ge wacht zal behoeven te worden met die be- _u treffende de werkloosheidverzekering en Frans Hals Museum: Tentoonstelling Hanna steunverleening. Fieke, 104 uur. Wat denkt de minister, voor zoover het van hem afkomt, te doen, met betrekking tot de bestrijding van de werkloosheid? Afdoend antwoord op die vraag heeft hij nog niet gegeven. Z.Exc. heeft een „werkcom- missie" ingesteld, welke bedrijfsgewijze zal moeten onderzoeken, hoe door maatregelen op het gebied van den arbeid de opneming van arbeidskrachten kan worden vergroot. Ten aanzien van de bestrijding der werk loosheid blijkt de regeering derhalve stellig van goeden wil te zijn; meer mag men rede lijkerwijze van haar thans nog niet vragen. Hoe staat het ten aanzien van de steunver leening? Tot ons leedwezen moeten wij zeggen, dat wij het ten aanzien van deze kwestie niet ge heel met haar eens zijn, zooals reeds uit de adressen van het verbond gebleken is. Alles bijeen kan, objectief, van de zijde dei- katholiek georganiseerde arbeiders, vergele ken ook bij een voorgaande periode, voor zoover onze arbeidersbeweging er meer bij zonder belang in stelt, gezegd worden: het be- ;in van minister Romme (van dit kabinet) is goed en doet een bevredigend verder gaan verwachten. De geest aan sociale zaken blijkt ,om"; dat is reeds veel gewonnen. Als slot van dit openingswoord mag worden geconcludeerd, dat opnieuw gebleken is, dat het werk onzer beweging niet zonder vrucht bleef; dat we, sociaal-economisch bezien, ken nelijk een nieuwe ontwikkelings- en recon structie-periode zijn ingetreden; dat de taak der beweging bij dien reconstructie-arbeid ge wichtig en noodzakelijk is, dat er dus reden is tot optimisme. WISSELKOERSEN AMSTERDAM. Londen 8.98 13/16. Berlijn 72.46 V2. Parijs 6.10 5/8. Brussel 30.52. Zwitserland 41.59 V2. Kopenhagen 40.15. Stockholm 46.35. Oslo 45.15. New York 1.78 27/32. Praag 6.32,/2. Itali: a. vrije lire 9.52V2, c. bankpapier 7.45. N. Colien. Op 71-jarigen leeftijd is te Bloemendaal overleden de heer N. Cohen, oud-directeur der voormalige boterfabriek van de firma Cohen en Van der Laan aan de Leidsche- vaart en oud-lid van de Kamer van Koophan del (Grootbedrijf). Van 1905 af was de heer Cohen (met uitzon dering van een ongeveer tweejarig tijdperk) lid van den Kerkeraad der Ned. Isr. gemeente; later werd hij penningmeester. Ook was hij voorzitter van het Isr. Armbestuur. Vele schen kingen werden door den heer Cohen in den loop der jaren aan de Isr. gemeente gedaan. De teraardebestelling heeft hedenmiddag plaats gehad op de Isr. Gegraafplaats aan den Amsterdamschen Straatweg. Regiment van 60 veelitwagens? Naar de N. R. Ct. verneemt, ligt het in de bedoeling van ons legerbestuur een regiment vechtwagens op te richten. De sterkte aan vechtwagens van dit regiment is nog niet nauwkeurig vastgesteld, doch zal vermoede lijk omstreeks 60 bedragen. Wanneer men bedenkt, dat een Duitsch régiment vechtwagens uit twee bataljons, ieder van omstreeks 100 lichte vechtwagens en een bataljon van omstreeks 70 middelbare vechtwagens bestaat, dan kan de Nederland sche organisatie slechts zeer bescheiden wor den genoemd. Het is echter begrijpelijk, dat ons legerbestuur zich voorloopig met deze or ganisatie tevreden stelt. Uiteraard is het type vechtwagen, dat zal worden ingevoerd, nog niet bekend, daar hieraan uitgebreide proefnemingen moeten voorafgaan. b. reislire 8.60, „De ongehuwde vrouw' Bij den uitgever Andries Blitz te Amsterdam is verschenen „De ongehuwde vrouw, zielscon flicten en sexuele problemen", door dr. Laura Hutton. De vertaling is van dr. phil. Meta Helen Jacobs. In dit boek worden uiteenzettingen van en oplossingen voor de bij de ongehuwde vrouw optredende moeilijkheden gegeven. Nuttig en noodig. Wij ontvingen de brochure „Nuttig en Noo dig" voor de huisvrouw als werkgeefster. Deze brochure is samengesteld door de Commissie VERZEKERINGSVOORW AARDEN GRATIS ONGEVALLENVERZEKERING voor alle betalende abonnês van HAARLEM'S DAGBLAD Zie vetgedrukte aanvulling onderaan Elke betalende obonnévun dit blad ia, zoolaiitf rijn abonnement duurt, dit blad verschijnt en de Directie van dit blad de verzekerini: doet duren, verzekerd tegen de geldelijke gevolgen vnn ongevallen, op de volgende voorwaarden: van dit blad zijn ingeschreven; Artikel 2. Onder ongeluk, als in deze voorwaarden bedoeld, wordt ver staan de uitsluitende cn rcchtstreeksclie oorzaak van oen lichamelijk letsel (waaronder ook te water geraken verstoon wordt), den verzekerde, onafhankelijk van zijn eigen wil overkomen, cn wanrvnn het bewijs geleverd worde dat zulks r van buiten af toegebracht geweld werd veroorzaakt met het gevolg hierna in Artikel 3 at Artikel 3. De uitkccringcn bedragen: 2000 GULDEN, indien het ongeluk (vullende binnen de grenzen van de voorwoorden) de eenige cn rechtstrcekschc oorzaak is van de levens lange ongeschiktheid van den Verzekerde, waaronder te verslaan de umputntie van twee ledematen, hetzij beide voeten of beide handen, dun wel één voet cn één hand, hoven den enkel ol den pols, of onher stelbaar gezichtsverlies uit beide oogon (totale blindheid), een en ander binnen tien dagen na den datum van het ongeval en mits de verzekerde drie maanden na den datum waarop de levenslange ongeschiktheid is onlstaun, nog in leven is; 400 GULDEN, indien het ongeluk (vallende binnen de grenzen van de voorwaarden) de eenige cn rcchtstreeksche oorzaak is van den dood van den verzekerden geabonneerde, hetzij onmiddellijk of uiterlijk binnen driemaal 24 uren na het ongeval; 200 GULDEN, indien het ongeluk (vallende binnen de grenzen van de voorwaarden) de eenige cn rcchtstreeksche oorzaak is van de amputatie van één hond of één voet boven den pols of enkel, of van het onherstel baar gezichtsverlies uit één oog (totale blindheid van dat oog), een en ander hinnen 10 dagen na den datum van het ongeval. Indien het ongeluk Ivallende binnen de grenzen van de voorwaarden) de eenige en rechtstrcekschc oorzaak is van de amputatie binnen tien dagen na den datum van het ongeval; van beide leden van een duun-100 GULDEN vanalle leden van een wijsvinger 60 GULDEN van alle leden van een anderen vinger 15 GULDEN van één lid van een duim 50 GULDEN vanéén of twee leden van een wijsvinger 25 GULDEN van één of twee leden van een anderen vinger5 GULDEN Indien het ongeluk (vallende binnen de grenzen van de voorwaarden) de eenige en rechtstreeksche oorzaak is van de breuk: van een boven- en)of onderarm of een boven- en/ol onderbeen30 GULDEN van een pols15 GULDEN van een enkel 15 GULDEN I onverminderd de bepaling der voorlaatste alinea van artikel 6, deze verzekering alle uitkecringen op het hoofd van één iok te doen. tezamen nooit bepaling, dat ingeval reeds bij mde ledematen van het lichaam - - - - -lichaamsdeclcn evenmin in aanmerking Komen bij de berekening van de totale uitkecring Heeft een ongeval het verlie, vnn meerdere vingers van een hand ten; don gaat de volle te verleencn uitkecring in geen geval het bedrag te bo voor het verlies van de gcheele hand is vastgesteld. Een ongeval geeft nimmer recht op meer dan één uitkecring. met di stande. dut indien hetzelfde ongeval zoowel breuk als verlies van een i of -been tengevolge heeft de uilkeerinz voor verlies zal Jiiedt a: !e echt- Andere uitkccringcn geschieden aan di In geval rech: op schadeloosstelling c binnen tien dagen nadat de noodige kwaal of voorbeschiktheid van den verzekerde: indige operatie of door uitputting als gevolg daarvan noodzakeliik was wegens letsel, waartegen verzekerd geluk; icsteek, o" - -4 terwijl do verzekerde onder den invloed prikkeling of somnambulisme was of door bedwelmende dranken of krankzinnigheid minder in staat dan gewoonlijk om zorg voor zich zclvci e. door zelfverminking, zeltmoord ot poging daartoe, hetzij willekeurig o me:, onverschillig of de geabonneerde al dan niet goed bij zinnen was: L in duel. of gedurende de voorbereiding tot of deelneming aan wedstrijdei of bii vlieg- of luchtvaorttochten. dan wel bij plezierreizen buitensland of bij baden, zwemmen, aulomobielrijden of motorwielrijden. of aai .--t verdwijnen, verdrinken ol door gas ot gassen verstikken van den ver zekerde. wordt, onverminderd het hiervoor in dit artikel bepaalde, ton opzichte in deze verzekering aangemerkt als te zijn veroorzaakt door grove nalatigheid, grove onvooizichtiyhcid, tenzij ten genoege van de Directie van dit blad ;t bewijs van het tegendeel wordt bijgebracht. De verzekering geldt echter wel voor gevallen waarbij hel ongeluk veroor- akt werd tengevolge van rechtmatige zelfverdediging, of wel bij poging tot dding van personen of tot afwending van dreigende gevaren. Onder bepaling, dot indien een abonné in staat van krankzinnigheid of ver- andsverbijstcring zal raken of zich buiten Europa mocht begeven (beholve dien hij van eene Europecichc haven naar een andere Europeesche haven ist in een schip met vast dek in tijd van.vrede) of indien hij zich in krijgsdienst lond of te water begeeft cn evenzeer van den dog of waarop hij ophoudt zijn abonnementsprijs van dit blad te betalen of deze courant ophoudt te verschij nen, of de Directie van dit blad de verzekering doet eindigen, alsdan deze ver zekering voor hem geheel zal vervallen cn krachteloos worden. Van de verzekering zijn uitdrukkelijk uitgesloten: allen die zich met de be reiding, het verwerken of proefnemingen met buskruit, schietkatoen, nitro glycerine. dynomict, naphta, acetyleengns of andere licht-ontplofbore of licht ontvlambare stoffen bezig houden of daarbij desbewust tegenwoordig zijn. :nmin geldt deze verzekering voor mijnwerkers, acrobaten, circusrijders in ufwijking boord verzekerd, t bij overlijden knn svnl, dnl het ov van beroep en personen van den Loodsdienst ervoor sub f. te dien aanzien bepaalde, ook aan ■ngcvnl den dood tengevolge heeft. Op uitkeering .uisluitend aanspraak gemaakt worden, indien het agcvolge heeft, aan den wal plaats had. n ongeluk door ziekelijke omstandigheden, waarin iet oogenblik dat het ongeval plaats had vergroot :en hoogcre schadeloosstelling betaald, dan die, - ..,n den geneeskundigen adviseur van dit blad zou hebben moeten zijn uitgekeerd aan een normaal persoon, door hetzelfde on- ïtroffen. icn mochten worden getroffen reel voor alle getroffenen toza- nimmer meer don maximaal ƒ2000.worden uitgekeerd, te verdeden evenredigheid van het aantal getroffenen cn den aard von het door hen volgcnc het ot m maximaal n termijn, waarin de verzekerde lijdende is at le_ verzekering lijdelijk buiten kracht zijn m verzekerde mocht treffen. mgcluk overkomt, moeten in n omtrent het bekomen letsel aan de Directie van dit blad, kennisgeving niet binnen driemaal 24 uur na bet ongeluk is geschied, zal geenerlei uitkeering verschuldigd Indien de getroffene zeevorende. in den zin vai et ongeluk, arden ingeroepen en de verzekerde is gehouden g te blijven en de voorschriften van den gent :n totdat hij volkomen hersteld is. :r geval 'moet den geneesheer van dit blad te onderzoeken, wanneer en zoo dikwijls zi :n en dit blad heeft eveneens vrijheid om zoodani ulp te verstrekken als het noodig acht. ijs hetwelk de Directie vnn dit blad van tijd tol geluk of verwonding op grond wi ■o spoedig mogelijk nadat hiertoe ongeluk met doodclijkcn it blad schriftelijk worden kennis ian belanghebbenden bck< artikel, is, moet de hulp van een bevoegd genccs- teskundigc ifgebroken schriftelijk verzoek lijden, van de doodsacte. kan de belanghebbende aanspraak dit blad. De kosten der gecischte verklaringen komen Alle bedragen, die krachtens deze verzekering verschuldigd zijn. zullen bc- albaar zijn ten kantore van dit blad. slechts na ontvangst van een door defn) rechthebbendefn) geteekende guitantie. terwijl de verzekering bij uitbetaling van een bedrag van meer dan tweehonderd gulden zal vervallen. Van geen som. die verschuldigd is. zal interest betaald worden, ook met in gevallen, waarin die anders volgens de wet verschuldigd zou zijn. terwijl de verplichting tot uitbetaling van eenig bedrag ophoudt, wanneer het niet binnen een maand, nadat het i« toegestaan geworden, is incevorde. el- Artikel 7. Alle geschillcD uit de voorwaarden voortvloeiende, zullen beslist worden doot drie scheidslieden. Nederlanders, bij onverdeelde keuze door partijen te benoemen. Bij weigering of bij gebreke van overeenstemming sS4 benoeming der drie scheidslieden door den Kantonrechter te Partijen zijn aan de uitspraak der scheidslieden onderworpen als aan een vonnis in het hoogste ressort en zullen elk haar eigen kosten dragen, benevens de helft van het honorarium der scheidslieden. Artikel S. Bezwering en vervreemding van de rechten, voor een ge abonneerde uit deze verzekering voortvloeiende, heeft geen rechtsgevolg. Alxoo za! het ontvangbewijs van den verzekerde of. bij overlijden, van de echtgcnootc hebben. Met het oog op vaststelling der identiteit van den verzekerde moet deze bij elke verandering van woonplaats, beroep of naam. hetzij door huwelijk of anderszins daarvan ten spocdigs'c opgave doen aan de Directie van dit blad. Artikel 9. Als abonne in den zin dezer verzekering wordt beschouwd het hoofd van het gezin of de samenwoning (als omschreven in art. I van hel Besluit Bevolkingsboekhouding, Stbl. 1936 No. 342. behoorende bij de Wet op de Bevolkingsregisters), tenzij voordat het ongeval plaats greep, een ander lid van het gezin ol de samenwoning, mits aan hetzelfde adres woonachtig, is aangewezen bij schriftelijk verzoek aan de administratie van dit blad. Artikel 10. De Directie van dit blad zal te allen tijde het recht hebben, deze verzekering te doen eindigen of wijzigingen in de voorwaarden daarvan aan te brengen, welke beëindiging of wijziging door het enkele feit der aan kondiging in dit blad van kracht zal worden. De ïbonnés van het Geïllustreerd Zondagsblad van dit blad zijn eveneens nog afzonderlijk gratis tegen ongevallen verzekerd. Voor deze aparte verzekering (waarvan de uitkeeringen worden gegarandeerd door de Nieuwe rIAV Bank te Schiedam) zijn de voorwaarden gratis ten kantore van dit blad verkrijgbaar De uit- keeritigeo voor de verzekering van het Geïllustreerd Zondagsblad zijn als volgt: Leyeuslangt ongeschiktheid f 2009.Overlijden f Wijsvinger f 75.—: Elke andere vinger f 30.—. Verlies van hand voet of oog f 400 Duim of Bij spoor- of tramongeval, etc.. worden de uitkecringen: b i overlijden f1000.bij invaliditeit .3030. 9 Maart 1937. Door deze publicatie zijdie vroegey gepubliceerde verzekeringsvoorwaarden vervallen van Huishoudbedrijf van de Ver. van Huis vrouwen. De afd. Haarlem van de Ned. Ver. van Huisvrouwen verzorgde deze uitgave die zeker de belangstelling van iedere huisvrouw zal trekken. Bij de Uitgeversmaatschappij Holland ver scheen, van de hand van Albrecht Goes een „Spel aan den vooravond van Kerstmis", onder den titel „De herderin", vertaald en ingeleid door mr. Roel Houwink. In de serie Tijdseinen (stemmen uit Chris- telijk-Historischen kring) verscheen als vier de nummer een geschriftje over den „Bijbel en de Openbare School", door dr. F. C..Do- minicus. In de Horizon-editie, uitgegeven door Schermer's drukkerij en uitgeverij te Bolsward, verschenen „Denk en Handel positief", door J. W. Eekhof en „Nieuwe horizon" (de weg naar levensgeluk), eveneens door J. W. Eek hof. Van de Sozialdemokratischen Partei Deutschlands (Sopade), ontvingen we nr. 10 van den 4en jaargang der „Deutschland- Berichte". Handel en wetenschap. i De heer D. Klavers, wachtmeester der Kon. Marechaussee, stelde een boekske samen, dat den titel draagt „Korte inhoud van Motor- en rijwielwet en -reglement", behelzende de voornaamste bepalingen daarvan, ten dienste van weggebruikers en politieambtenaren, met toelichtingen. In de serie „Handelsonderwijs voor den Middenstand!", uitgegeven door van Putten en Oostmeyer te Alkmaar, verschenen voorts „Rechts- en Wetskennis", en „Grondbegin selen van bedrijfsleer, reclame- en verkoop- kunde", boekjes die in verband met de nieuwe Vestigingswet ongetwijfeld hun bruik baarheid wel zullen bewijzen. Mr. R. F. van Lier schreef verder een uit voerig boekwerk over „Wissels en Chèques", (beknopte verklaring der wettelijke ^bepalin gen), dat uitgegeven werd door H. D. Tjeenk Willink en Zoon, N.V., te Haarlem. Ten slotte ontvingen wij een „Handboek der Rechtswaarden" jaargang 1937, samen gesteld door de firma B. Sanders Ezn., com- missionnairs in effecten, te Amsterdam. MARKT EIRKMIN PURMERENDER MARKTBERICHT. Gemeentel. Kaasbeurs. Verhandeld 19 par tijen, wegende 34.000 K.G. Handel matig. Hoogste prijs 22. Kaas. Kleine Boeren 6 per 100 KG niet Rijles- merk 25; Volvette 1 per 100 KG met Rijks- merk 26, matig. Boter 271 1.53—1.58 per KG. ..Weiboter 1.50—1.53 per KG. Runderen, totaal 371 stuks. Vette koeien 215 5863 per KG. Gelde koeien 90 160210 per stuk, matig. Melk koeien 50 180300 per stuk, matig. Stieren 16 5060 per KG, matig. Paarden 19 60200 per stuk, stug. Vette kalveren 39, 3060 per KG, matig. Nuchter kalveren voor de slacht 223 816 per stuk, stug. Nuchtere kalveren voor de fok 1017 pee stuk, stug. Vette varkens voor de slacht 114 60—64 pee KG., vlug. Magere varkens 27 2542 per stuk, matig. Biggen 188 1523 per stuk, matig. Schapen 906 1734 per stuk, matig. Bokken 48 415 per stuk, matig. Kipeieren 4.755.25 per 100 st. Eendeieren 3.75 per 100 st. Oude kippen en hanen 0.500.67 per KG. Konijnen 0.50—0.90 per stuk. Eenden 0.300.65 per stuk. Duiven 0.40 per paar. COöp. CENTRALE EIERVEILING PU RIVIER END G.A. afdeeling eieren. Aanvoer 75.000 Eendeieren 3.653.70. 95.000 Kippeneieren. 65-66 KG 5.30—5.35. 63-64 KG 5.10—5.25. 60-62 KG 5.00—5.15. 58-59 KG 4.80—4.95. 56-57 KG 4.60—4.75. 53-55 KG 4.55—4.65. 50-52 KG 4.40—4.55. ROTTERDAM Dinsdag. Totaal aanvoer: Paarden 138. Veulens 10. Magere runderen 759. Vette runderen 820. Vette kalveren 65. Graskalveren 235. Nuchtere kalveren 883. Schapen en lammeren 481. Var kens 10. Bokken en geiten 98. Prijzen per K.G.: Vette koeien le kw. 76, 2e kw. 68, 3e kw. 5054. Vette ossen le kw. 72, 2e kw. 68, 3e kw. 5054. Stieren le kw. 68, 2e kw. 62, 3e kw. 56. Vette kalveren le kw. 120, 2e kw. 105, 3e kw. 7278. Schapen le kw. 52, 2e kw. 47, 3e kw. 42. Lammeren le kw. 60, 2e kw. 56, 3e kw. 50. Graskalveren 2e kw. 60, 3e kw. 50. Nuchtere kalveren le kw. 52, 2e kw. 46, 3e kw. 42. Slachtpaarden le kw. 54, 2e kw. 48, 3e kw. 44. Prijzen per stuk: Schapen le kw. 29, 2e kw. 25, 3e kw. 22. Lammeren le kw. 19, 2e kw. 16, 3e kw. 14. Nuchtere slachtkalveren le kw. 12, 2e kw. 9, 3e kw. 6. Nuchtere fokkalveren le kw. 21, 2e kw. 19, 3e kw. 17. Slachtpaarden le kw. 235. 2e kw. 190, 3e kw. 130. Werkpaarden le kw. 340, 2e kw. 290, 3e kw. 200. Hitten le kw. 210, 2e kw. 170, 3e kw. 100. Stieren le kw. 370, 2e kw. 270, 3e kw. 190. Kalfkoeien le kw. 300, 2e kw. 265, 3e kw. 195. Melkkoeien le kw. 305, 2e kw. 270, 3e kw. 200. Varekoeien le kw. 200, 2e kw. 170, 3e kw. 140. Vaarzen le kw. 200, 2e kw. 150, 3e kw. 120. Graskalveren le kw. 75, 2e kw. 60, 3e kw. 30. Bokken en geiten le kw. 12, 2e kw. 8, 3e kw. 4. Vette koeien en ossen aanvoer ruimer, han del traag, prijzen iets lager; pr. koe 80, pr. os 78. Stieren aanvoer korter, handel stroef, prijzen vooral niet hooger. Vette kalveren aanvoer als vorige week, handel matig, prij zen dalend; pr. kalf 130. Schapen en lamme ren aanvoer iets ruimer, handel kalm, prijzen lager. Nuchtere slacht- en fokkalveren aan voer grooter, handel tamelijk, prijzen terug- uoopend. Paarden aanvoer matig, handel slecht, prijzen onveranderd. Kalf- en melk koeien aanvoer iets minder, handel matig, prijzen prijshoudend. Varekoeien aanvoer klem, handel stil, prijzen niet geheel prijs houdend. Vaarzen en pinken aanvoer gewoon, handel matig, prijzen goed prijshoudend. Graskalveren aanvoer tamelijk, handel stug, prijzen iets lager. Bokken en geiten aanvoer klein, handel vlot, prijzen lager. MARKT BODEGRAVEN. (Dinsdag). Aangevoerd 110 partijen Goudsche kaas, waarvan alle met rijksmerk, totaal 5310 stuks, •wegende 47790 K.G. Prijs met R.M., le soort f 27, tot f 28.50. 2e soort f 25 tot f 26. Handel matig.

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 2