HET KRUCER WILDPARK: Een dierenparadijs. AANGIFTE STENO TYPIST® TALEN INST.PONT DIAS Werkmeisje Nette Slagersbediende NIEUW NIEUW 3 BOEKEN VOOR f 1.10 HET SEXÜEELE VRAAGSTUK HET BOEK VOOR VERLOOFDEN EN GEHUWDEN HET BOEK VAN ZWANGERSCHAP EN BEVALLING DINSDAG 2S DECEMBER 1937 HAARLEM'S DAGBLAD II Ontmoeting met de Koninklijke Familie der Wildernis. EINDELIJK is het er toch van gekomen, met vier „holidays" voor den boeg gaan we er op uit. We hadden reeds zoovele enthousiaste verhalen over het „Gaine-Reserve" gehoord, zoovele artike len gelezen over het interessante, wat daar te zien is, dat we met een „Vol verwachting klopt ons hart", uit Johannesburg vertrokken, voor den rit van tweehonderddertig mijl naar Pre tor iuskop, waar het Wildpark begint. De lengte van het reservaat is ongeveer gelijk aan de afstand Luik-Rotterdam, bij een breedte van Harderwijk tot Hengelo. Om vijf uur komen wij bij het eerste station, Een aantal eenvoudige gebouwen om een open plaats voor het parkeeren van auto's is door een draadversperring omgeven. Hier zijn we veilig voor den nacht. We huren slaapplaatsen in een der „rondavels" en gebruiken er het avondeten, 's Avonds zitten we met verschei dene toeristen om een open vuur. De gesprek ken gaan natuurlijk over jacht-avonturen met gnoe's, olifanten en vooral leeuwen. Snel valt de duisternis en naarmate het donkerder wordt, worden de verhalen fantastischer. Zoo komen we in de ware wildernisstemming. We vellen om beurten een rinoceros, leeuwin of gnoe. We vechten met baboens en wilde var- j kens, tot plotseling het gesprek stokt. Uffgrrr! Uffgawrr! 'Grrrr! klinkt het verweg uit het donkere bosch. We zien elkaar aan en zwijgen. I Zijne Majesteit heeft gesproken. Gelukkig I brandt het vuur helder en zitten we achter een hooge afrastering. Toch wil de'conversatie na I deze interruptie niet meer vlotten en daar het morgen vroeg dag zal zijn gaan we onze slaapplaatsen opzoeken. Het paradijs gevonden Nog voor zonsopgang rijden wij het hek uit en het tooverland in, een werkelijk paradijs, waar mensch en dier in vrede leven. Toch gaan we op jacht, maar de camera's zijn in plaats van het geweer meegenomen. Wel mag in elke J auto een vuurwapen ter zelfverdediging aan wezig zijn, maar het slot is dan bij de con- trole verzegeld en wanneer bij het verlaten I van het reservaat het zegel verbroken is moet men zich degelijk kunnen verantwoorden. Ook is ons meegedeeld, dat niemand den wagen onderweg verlaten mag en dat men op eigen risico reist. Met een kalm gangetje gaan we over den vrij goeden weg. In spanning kijken 1 we uit, de camera gereed, wetende dat er zich elk oogenblik iets onverwachts kan voordoen. Ook is de voorruit zoover mogelijk open ge draaid, om vrij te kunnen fotografeeren. Lang wordt ons geduld niet op proef gesteld. Uit j een holte terzijde van den weg komt een grauw wezen te voorschijn. Een wild varken kijkt ons aan. Twee groote tanden steken als dolken bij zijn lange snuit omhoog. Hij wacht tot we op enkele meters genaderd zijn en kruipt dan in een bosch je. Een mijl verder zien we een hee- I len troep bavianen. Ze schijnen onze verschij- I ning niet op prijs te stellen, want scheeuwend I en krijschend gaan ze naar een paar alleen staande boomen. Sommige klimmer erin, an dere blijven op den grond zitten en staren naar het autodier, dat ze nu wel langzamerhand als ongevaarlijk kennen. Toch vertrouwen ze het niet geheel, want als we stoppen om opnamen te maken beginnen de heeren en dames nog j eens zoo hard te schreeuwen en doen ze erg nerveus. Als de wagen weer in beweging komt I zijn ze gerustgesteld en zwijgen. De weg slingert zich nu door heuvelachtig landschap met dicht bosch bezet, waartusschen groote open vlakten met hier en daar een paar een zame boomen. Een eind verder vinden we mid,- den op den weg den wervelkolom plus schedel en horens van een waterbok. De sporen op den j grond bewijzen, dat leeuwen hier hun maal tijd hebben gehouden. Waarschijnlijk hebben ze ondertusschen verschil van meening gehad, want plukken geelbruin haar hangen aan de gebroken takken van het struikgewas langs den kant. Van hier kwam dan zeker het gebrul, dat we den vorigen avond in het kamp gehoord hadden. Toch is het wild er niet door- wegge jaagd, want even verder weiden doodrustig een twintigtal zebra's. Als we naderen draven ze een honderd meter verder en beginnen weer te grazen. Daarna rijden we een uur zon der iets opvallends te ontmoeten. Reeds begin nen we te denken dat de wilddichtheid van 't reservaat niet zoo groot is als men ons vertelde, maar dan maakt de weg een bocht en houden we onzen adem in van verbazing. De bewoners toonen zich Daar weiden aan beide zijden van het pad honderden dieren. Langzaam gaan we er naar toe, en dan zien we een heele kudde inpala's, prachtige dieren, op hun hooge, slanke poo- ten en met sierlijk gedraaide horens. Diep roodbruin is het rugdek, de groote ooren staan wijd van den fijn gevormden kop, honderden witte staartjes kwispelen. In de verte tegen een helling zijn weer andere dieren, waar schijnlijk sabel antilopen, te oordeelen naar de gebogen horens. Vol bewondering zitten we in den wagen en genieten dit heerlijke schouwspel. Aan den an deren kant van den weg houden eenige gems- bokken een speelsch gevecht ten aanschouwe hunner dames, die er omheen staan. Als we den wagen weer in beweging zetten gaan ze er in een eleganten galop vandoor. En wat zijn dat daar, die donkere gedaanten, die op den heuvelrug als silhouetten afsteken? Ha, gnoe's of wilde-beesten. Nu, wild zijn ze in het geheel niet, want ze trekken zich niets van onze verschijning aan. Ze zwaaien hun dikke harige koppen op en spiedend kijken hun kleine oogen naar het automonster, dan gaan ze weer rustig met hun maaltijd verder. Neen, gevaarlijk zien ze er niet uit en toch is me nige boer slachtoffer geworden van hun woes te stormloopen wanneer er op hen gejaagd werd. Een gewonde gnoe is een werkelijk wild beest. Wij vervolgen onze weg en komen er nu wel achter, dat men ons niets teveel van het reservaat verteld heeft. We gaan door een hol len kronkelweg en zien dan, hoe de springbok aan zijn naam gekomen is. Een heele kudde van deze sierlijke dieren, kaneelbruin op den rug, met witte buik en pooten, springt van den eenen wal op den andere. Nu en dan is het een aaneengesloten boog van springende die ren. Ze zijn opgeschrokken van een „tegen ligger", die nu juist om den hoek komt en na tuurlijk evenals wij wacht tot de wervelwind voorbij is, Zoo gaat het verder den dag door, soms in een uur geen levend wezen en dan weer hon derden dieren bij elkaar. Tegen den avond zien we nog eenige giraffen. Ze hebben ons eerder opgemerkt dan wij hen en zijn helaas te ver' om gefotografeerd te worden. Als we bij het volgende kamp komen daar onzen intrek ne men, zijn we enthousiast over hetgeen we ge zien hebben, maar tocheen klein beetje teleurgesteld, want leeuwen hebben zich niet laten zien, terwijl het aantal in het reservaat op meer dan vijfduizend wordt geschat. Oli fanten, nijlpaarden en rhinocerossen hebben zich ook schuil gehouden. Misschien morgen? Reinigers der wildernis. Den volgenden dag gaan we weer vroeg op stap want het is juist in de morgen- en avond uren dat we de meeste kans hebben verscheu rende dieren te zien. Nauwelijks zijn we on der weg of onze aandacht wordt getrokken door een groote troep gieren, die op het cada ver van een half opgegeten zebra azen. Ze vliegen bij onze nadering op en zweven in groote kringen rond of nemen plaats op de takken der verspreide boomen. -'t Zijn nare, onsympathieke vogels met hun kale halzen kromme snavels en haakklauwen. Toch, als ze vliegen zijn ze mooi. Ze drijven, zwenken en cirkelen op hun machtige vleugels als zweef vliegtuigen tegen de blauwe lucht. Wanneer we voorbij zijn valt de heele troep weer op den buit en trekken en scheuren ze stukken er af, tot er niets meer dan een skelet overblijft. Zij vertegenwoordigen de sanitaire diensten in de wildernis. Voort gaat het, door bosch en heuvelland. Een groep gemsbokken stuift over een heuvel en op een „vlei" af. Daar aangeko men gaan ze rustig weiden, niet verder dan honderd meter van ons af. Jammer, dat we niet uit den wagen mogen om te trachten dichterbij te komen. Het lijkt, alles zoo vredig en gevaarloos. We houden ons echter aan de voorschriften en rijden door tot we door een „dip" moeten, d.i. een ondiepe plaats in een riviertje. Als we zoowat middenin zijn, maakt een on zer ons opmerkzaam op donkere plekken in het water verderop en meteen komt er bewe ging in. „Nijlpaarden" fluistert er een en ja wel, daar klautert er een tegen de kanten op. Van schrik vergeet de chauffeur gas te geven en we staan stil, tot de assen in het water. Gelukkig doen ze net of ze ons niet kennen en ploeteren rond of grazen langs den kant. Toch lijkt het ons op het droge veiliger en als de auto weer gestart wordt duikt de heele fami lie onder. Als we even later aan den overkant zijn aangeland zijn de hippo's weer tot rust gekomen, ze laten alleen hun neusgaten en vette ruggen boven het water Uitsteken. We wachten nog een poosje in de hoop, dat de dames en heeren voor ons willen poseeren. Vergeefs. Ze woelen en wentelen dat het wa ter kolkt, maar blijven voor driekwart onder, dus gaan we maar weer verder. De begroeiing wordt weer dichter, de weg slechter. Een paar zebra's staan ons van vlakbij aan te gapen Als we voorbij zijn, slaan ze hun achterpooten in de lucht en draven de vlakte in. 't Is al ver in den middag, als we er aan den ken de meegenomen lunch aan te spreken. Op een mooi plekje zetten we den wagen in de schaduw van een rotswand. Nu we stilstaan merken we pas op, hoeveel mooie vogels hier zijn. Er zijn er onder met oranje kuiven en vleugels en blauwzwarte hals en borst. Andere, ter grootte van een lijster, hebben zulke enor me staarten, dat ze in de lucht lijken op een bootje met een aak op sleeptouw. Ze komen dan ook maar langzaam vooruit. Verderop stappen kleine witte reigers rond, een muis hond of slangendooder steekt met groote sprongen den weg over. 't Is een groot soort wezel, een doodsvijand van elke slang, die hij mocht tegen komen. In dat geval ontstaat er steeds een gevecht op leven en dood. waarin de muishond meestal overwint. Leeuwen Na de lunch vervolgen we onzen tocht. Tij dens ons oponthoud is een groote grijze auto gepasseerd, eenige mijlen voor ons uit reist de stofwolk door den wagen veroorzaakt, boven de boomen uit. Het wil ons voorkomen, dat hierdoor al het wild is opgejaagd. We zien thans niet veel meer dan hier en daar een verdwaalde bok, Als we dan door een bocht gaan zien we opeens de grijze auto staan. Bij onze nadering wuift een hand uit het portier: „langzaam", „langzaam", en dan opeens zien we het. Leeuwen! Leeuwen op den weg. Meteen wordt vaart geminderd en voorzichtig komen we nader bij en ja, daar liggen ze midden op het pad. Tien meter voor den grijzen wagen, waar we naast gaan staan. Drie prachtige dieren liggen zich in den laten middagzon te koes teren. Een oude „maanhaar" en twee leeuwin nen. Ze kijken onverschillig in onze rich ting en denken er niet over voor ons op te staan. Als een groote kat rolt een leeuwin behaaglijk in het stof, elke beweging spreekt van lenigheid en kracht. Welk een gezicht deze koning der wildernis zoo vlak voor ons in de vrije natuur en kijk, daar terzijde zijn er nog twee één ziet ons verstoord over zijn schouder aan. Vlug wor den camera's gericht, maar in mijn zenuw achtigheid vergeet ik afstand en diafragma in te stellen. Toch is het haast overbodig, want hunne majesteiten schijnen volkomen op hun gemak. Ik grijp dan ook mijn schets boekje en maak eenige krabbels. Bij een po ging om een opneming te maken raakt een onzer de claxon. De schorre schreeuw van het autodier schijnt maanhaar niet te beval len. Hij staat opeen zwiepend met zijn staart kwast, loopt hij met een boogje om ons heen, gevolgd door de beide dames. Ook het andere paartje blijkt benzinelucht en claxongehuil niet te kunnen waardeeren. Zij rijzen op en loopen in lichte draf den weg op. Hoe soepel en lenig gaan alle beweging, hun goudbruine huid glanst in de zon. We volgen de beide leeuwen- op eenigen af stand. Na een vijfhonderd meter zwenken ze zijwaarts en verdwijnen in het struikgewas. Dan stóppen we de wagen weer om even te be komen van dat geweldige wonder, dat de na tuur ons weer heeft gebracht, 't Was prachtig en onvergeeflijk. Hadden de de reis alleen voor deze ontmoeting moeten maken, de moeite ware ruim geloond geweest. We hebben nu een stukje van de Afrikaansche jungle ge zien en vele zijner interessante bewoners. Maar de ontmoeting met deze koninklijke dieren heeft alles overtroffen. Na een uur rijden zijn we net op tijd weer in een van de stations waar we zullen over nachten. Den volgenden dag aanvaarden we de terugreis, voldaan en niet uitgepraat, over alles wat we in die twee dagen gezien hebben. Het Paul Kruger-reservaat is in wer kelijkheid een paradijs op aarde, waar mensch en dier in vrede met elkaar verkee- ren. aan de Alg. Ned. Vereeniging voor Vreemde lingenverkeer te 's-Gravenhage toegekende subsidie op te zeggen en jaarlijks een be drag van f 1800 ter beschikking van Ged. Staten te stellen, teneinde daaruit bijdragen te verleenen ter bevordering van de ontwik keling van het vreemdelingenverkeer in deze provincie. De heeren Van de Vail (S.D.A.P.) en L a m b o o y (R.-K.) betreuren dit voorstel. Het is volgens hen niet goed, de subsidie te gaan versnipperen. De landelijke vereeniging kan het best het bezoek van vreemdelingen bevorderen, o.a. door het maken van re clame in het buitenland, wat heel duur is. De heer Asscher (V.B.) acht het daar entegen juist, op deze wijze het vreemdelin genverkeer in Noord-Holland te bevorderen. De heer H a r t o g (S.D.A.P.) acht het eveneens goed dat men komt tot een goede provinciale organisatie. Hij beveelt aanne ming van het voorstel aan. De heer Polak (SD.A.P.) (Ged. Staten) merkt op. dat het vreemdelingenverkeer in Noord-Holland tot nog toe weinig bevorderd is. Daarom hebben Ged. Staten besloten, dit voorstel in te dienen. Hij gelooft wel, dat het subsidie, dat aan de landelijke vereeniging tot dusver is verleend, goed besteed zal zijn, maar hij twijfelt er wel aan. of zij voldoen de de belangen van de provincie Noord-Hol land behartigt. Het college heeft zich daar om afgevraagd of het niet mogelijk zou zijn, een nauwer verband te leggen tusschen de uit te geven gelden en de belangen van deze provincie. Op deze wijze zal ook de geweste lijke samenwerking kunnen worden bevor derd. De voordracht wordt zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd. De vergadering wordt reeds te twaalf uur gesloten. De President uit de beste wenschen voor de leden in 1938. GEVONDEN VOORWERPEN EN DIEREN. (Inlichtingen ten politiebureele. Smedestr. 9, uitsluitend tusschen 11 en 13 uur). Terug te krijgen: Koralen-collier, Aarnink, Pepijnstraat 9; hond, v. d. Steijl, Javastraat 70; handbe schermer, Volkenaar, Diederikstraat 18; ket tinkje, Zonneveld, Damiatestraat 10; muts, v. Herpe, Prof. van der Waalsstraat 64; por- temonnaie met inhoud, Cohen, Gen. Cron- jéstraat 89; idem, Politiebureau Smedestraat, idem met inhoud, Kruijer, Clercqstraat 102; rijwielplaatje, Boer, Leidschevaart 564; idem, Bruining, Jansstraat 36; rijbewijs. Hodden- bach, Gasthuisvest 51 rood; kinderpantof fels, Jansens, Scheeperstraat 50: kinder schoen, Koot, Kleine Houtweg 125; shawl, Aarnink. Pepijnstraat 9; huissleutel, Aker sloot, Leidschestraat 74; taschje met inhoud, v. Ham, Resedastraat 21; taschje, Boerree, A. L. Dyserinckstraat 13c; vulpen, v. Hulst, Leeghwaterstraat 13. INSTITUUT „MERCURIUS". Bij de aan het Instituut „Mercurius" al hier, gehouden examens zijn geslaagd: voor machineschrijven: de dames Z. M. van de Poll (45 lgr.), W. C. C. Schoten (50 lgr.)H. H. Fictoor (45 lgr.), H. Martin (45 lgr.), W. Graal (45 lgr.), allen te Haarlem; mej. H. J. Carpentier (55 lgr.), te Heemstede en de heer A. Zwartepoorte (45 lgr.) te Haarlem; voor stenografie „Groote" Nederlandsch de dames C. G. Lindeblad (130 lgr.), M. S. Groenier (130 lgr.. met eervolle vermelding), beiden te Santpoort; de heer P. H. J. Francot (115 lgr.) te Haarlem; voor stenografie „Groote" Duitsch: mej. R. Winter te Heemstede (130 lgr.); voor boekhouden A de heer R. Koopmans te Haarlem. Getrouwd: II. SIKKEL en M. W. G. FLORIJN See-Punt Suid-Afrika 24 Dec. 1937 PROVINCIALE STATEN. WINTERZITTIN G. Hedenmorgen half elf kwamen de Provin ciale Staten voor de winterzitting in open bare vergadering bijeen. Aan de orde komt het voorstel tot wijzi ging van het „Salarisreglement 1920", n.l. om de functies van „hoofd der huishouding" en „hoofd der keuken" in het Pronvinciaal Zie> kenhuis Duinenbosch te Bakkum samen te voegen, zoodat die door één persoon kunnen worden bekleed. Dit wordt goedgekeurd, even als het voorstel tot wijziging van het Ambte naren-reglement 1920" en het voorstel tot wijziging van het „Wachtgeldreglement Noord-Holland". Ged. Staten stellen voor, afwijzend te be schikken op het verzoek van mevrouw A. H. IliemstraHeijerman om wijziging van het „Pensioenreglement Noord-Holland 1922" of toekenning van een schadevergoeding. De heer De Jong Schouwenburg (Chr, Hist.) bestrijdt het afwijzend prae-ad- vies van Ged. Staten; over de interpretatie van het desbetreffende artikel in de Pensioen wet was spreker niet geheel bevredigd. Die k,omt volgens hem in strijd met de eerbiedi ging van verkregen rechten. De heer Witteman (R.K.) (Ged. Sta ten) antwoordt, dat de Staten in 1922 juist de bepaling, waarop adressante zich beroept, niet hebben gemaakt. Door haar hertrouwen zou zij er financieel op vooruitgaan. Dat is de consequentie er van, wanneer men haar ver zoek inwilligde. Spreker adviseert, het ver zoek af te wijzen. Ged. Staten ver eenigen zich hiermee. Goedgekeurd wordt een voorstel van Ged. Staten, om aan de Stichting inzake huishou delijke voorlichting en gezinsleiding te 's Gravenhage met ingang van 1938 tot we- deropseggens een bijdrage te verleenen van f 4 per cursus tot- een totaal bedrag van ten hoogste f700 per jaar ten behoeve van in de provincie Noord-Holland georganiseerde cur sussen in huishoudelijke voorlichting in groo- tere gemeente en steden. Mej. Mr. Ribbius Peletier (S.D.A.P.) beveelt aanneming van dit voorstel aan. Spe ciaal ten aanzien van de cursussen in land bouwonderwijs vroeg zij de speciale aandacht. De heer Witteman geeft een nadere toe lichting. Het is de bedoeling, dat elk jaar een rekening en verantwoording en een verslag aan Ged. Staten moeten worden ingezonden. Het voorstel wordt goedgekeurd. Ook wordt goedgekeurd een voorstel inzake overdracht en ruiling van grond ter verbete ring van den Bergweg te Bloemendaal, ten einde eenige gevaarlijke bochten weg te nemen. Malariabestrijding. Aan de Commissie voor de bestrijding van de malaria wordt, onafhankelijk van het totaal der bedragen van de verschillende ge meentebesturen, een vast provinciaal subsi die van f 3000 'uitgekeerd. Paardenfokkerij in Noord-Holland. De heer S t a h 1 e (N.S.B.) zegt dat zijn partij gaarne zal stemmen vóór het voorstel van Ged. Staten tot het verleenen van sub sidie over de jaren 1938, 1939 en 1940 aan de Provinciale Regelingscommissie voor de Paardenfokkerij in Noord-Holland. Spreker gelooft zelfs, dat in de toekomst de voorge stelde subsidie niet toereikend zal zijn, want hij gelooft dat het paard in onze gemeen schap een belangrijke plaats zal blijven inne men. Hij eritiseert de regeering, die thans deze materie niet voldoende steunt. De heer Kooiman (V.D.) (Ged. Staten) is dankbaar voor den steun van den heer Stahle, wiens woorden het college gaarne zal overwegen. Het voorstel wordt goedgekeurd. Eveneens wordt aangenomen de voordracht van Ged. Staten ten aanzien van het verzoek van den Kerkeraad en de Kerkvoogdij der Ned. Herv. Gem. te Bloemendaal om een bij drage te mogen ontvangen in de kosten van het aankoopen en wederom plaatsen van vier in 1867 uit het kerkgebouw dezer gemeente verwijderde gebrandschilderde ramen. Subsidie Vreemdelingen verkeer. Ged. Staten stellen voor te besluiten, het Voor de vele blijken van be langstelling, ondervonden bij het overlijden van onze lieve Echtgenoote en Moeder, Me vrouw A. M. J. VAN AMSTEL— LE SAGE TEN BROEK zeggen wij hartelijk dank. Uit aller naam: D. VAN AMSTEL Haarlem, December 1937 Kleverparkweg 61 rood DUITS - ENGELS Conv. en Berlitz Meth. in zeer korten tijd correct spr„ lezen en schr. Privaatles ƒ4.50 p.m. Twee pers. ƒ3. Mej .N.GROOTENBOER RIVIERVISCHMARKT 11 rd. LEARNING ENGLISH without teacher is practically out of the question. Should you like to obtain a certificate Mer curius, go to Mr. DREES, Verspronckweg 32. geopend voor de in Januari aanv. lessen: STENO, clubles 3.50 privéles 6.50 p. m. TYPEN 4 en 7 Jan. aanv., lesg. 10 totaal Gecombineerd: Dagcursus 4 mnd. Avondcursus 6 mnd. «OEKH. C.A. Opleid, ex. Merc. e. d., clubl. 4.50 p. maand. Aanvang 5 Jan. Hengelsch, duitsch, fransch, nederl. Opleid, ex. Mere. e. d. clubl. 4.50 p. maand. Prosp. gratis. Oude Gracht 71 Huisknecht-Loopknecht wordt gevraagd. Br. no. 8264 bur. van dit blad Kledingmagazijn, Gr. Houtstr. 15 Gevr. flink meisje, v. d. en n 30 p. m. V. g. g. v. Aanm. Wa genweg 82. ZIEK EN VERVOER Vakkundige bediening Billijke tarieven TELEFOON 14903 BOUCKAERT gevraagd, niet ouder dan 18 j. Na 7 uur P. v. Riet, Kruisstr. 4. NET DAGMEISJE 16-18 jaar, gevr., in gezin met 2 kinderen. Aanm. na 8 uur 's avonds Bosch en Duinlaan 9 B, Bloemendaal. Gevraagd: FLINKE WINKELJUFFR. niet ben. 20 jaar, en een krui deniersbediende, 17 a 18 jaar, in Levensm.zaak. Br. met voll. inl. no. 8265 bur. van dit blad Voor directe indiensttreding gevraagd 2 BESCHAAFDE DAMES voor het uitoefenen van propagandistische werk zaamheden te HAARLEM. Werktijd van Maandag t/m. Vrijdag. Vast salaris en provisie. In de eerste dagen wordt volledige opleiding gegeven. Persoon lijke aanmelding Woensdagavond tusschen 7 en 8 uur en Donderdagmiddag tusschen 1 en 2 uur KRUISSTRAAT 40, HAARLEM. LEERLING en AANKOMELING GEVRAAGD, voor de Mangelkamer. Wasscherij .BOSCH EN VAART", Brouwersvaart 24. GEVRAAGD, voor de Mangelzaal. FLINK MEISJE GEVRAAGD, voor den geheelen dag. Zelfstandige kunnende werken. Aanm na 8 uur n.m.: SOENDAPLEIN 35. MEJ. MOSER, Raamvest 47, Telefoon 11684, vraagt en biedt aan, voor terstond. 1 Januari, 15 Januari en Fe bruari, als noodh. en v. vast, Holl. en Duitsche Keukenm., Dienst boden als meid-all., 2e-meisjes, werkmeisjes, werkvrouwen en dagmeisjes, voor heele en halve dagen Levensmiddelenhuis le kl. HARRY VAN BEEK. Klever parkweg 11, Wordt gevraagd NET JONGMENSCH voor het bezorgen van boodschappen en winkelwerkzaamheden. Leeftijd ongeveer 16 jaar. ZOO JUIST VERSCHENEN Deze boeken zijn onmisbaar voor iedereenalle mogelijke vraag stukken worden duidelijk behandeld en zijn voor ieder begrijpelijk ge schreven. Prijs per exemplaar. SLECHTS 0.50. Prijs per 3 exemplaren COMPLEET ƒ1.10. DE GOEDKOOPSTE UITGAVEN WELKE OP DIT GEBIED OOIT IN DEN HANDEL ZIJN GEBRACHT Ook verkrijgbaar gebonden in fraaien linnen stempelband a 0.70 per stuk of 1.50 per 3 complete exemplaren. Buitengewoon leerrijk voor iedere volwassene! Speciaal voor hen, die getrouwd zijn of hiertoe wenschen te besluiten. Een raadgever voor het leven! Gelieve te zenden onder rembours I STEL VAN 3 COMPL. EX. ingenaaid 1.10 plus 30 ets. rembourskosten is j' 1 40. I STEL VAN 3 COMPL. EX. gebonden in lin nen stempelband, J' 1.50 plus 30 ets. is 1.80. Naam Straat Stad Doorhalen wat niet verlangd wordt. Deze coupon duidelijk invullen en in gesloten couvert (met 5 cts.-postzegel frankeeren) zenden aan: UITGEVER;.» DE KROON", v. Oldenbarneveltstruat 77. Postbus 633, ROTTERDAM. Rembourskosten kan men vermijden door vooruitbetaling Zend postwissel ad J" 1.10 voor 3 ingenaaide exemplaren 1-50 3 gebonden TOEZENDING VOLGT DAN FRANCO HUIS zonder verderi kosten! Vooruitbetaling kan ook geschieden door overschrij ving of storting op onze postrek. 92420. Bij vooruitbetaling bovenstaande bestelcoupon NIET inzenden.

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 3