PROEFVAART OP DE NOORDZEE. OM EEN KIND ":-vi:-: - ,r;:" Vele autoriteiten woonden Maandagavond de opvoering van Vondels «Gijsbrecht van Aemstel» in het kader der Vondel herdenking in den Stadsschouwburg te Amsterdam bij. Een kijkje in de loges Een kijkje aan boord tijdens de proefvaart van de «Inponfidente» op de Noordzee. De heer A. A. Madureir», handelsattaché van Brazilië stelt zich vanaf de brug in verbing met de machinekamer rs Normandiërs in Parijs vierden op de hun karakteristieke ze het Kerstfeest. Jeugdige deelnemers maken na afloop der uitdeeling van geschenken een ritje per ezel Met een totaal van 4950 meter vestigde de Fransche piloot Tonya in een door hem zelf geconstrueerd vliegtuig te Bordeaux een nieuw hoogterecord voor lichte een persoons vliegtuigen De burgeroorlog in Spanje. Een over zicht van de veelomstreden stad Teruel, welke thans in het middelpunt der internationale belangstelling staat De heer R. H. Driessen Jr., secretaris- penningmeester van de Kon. Ver. van Gepensionneerde Officieren van het Ned Leger en directeur van het Ned. Toevluchtsoord voor Noodlijdende Dieren is op 56-jarigen leeftijd te Was senaar overleden Het 25-jarig dienstjubileum van den regent van Bandoeng, Wiranatakoesoemo werd te Bandoeng met grootsche plechtigheid gevierd. Delegaties van ongeveer 200 dessa's in het regentschap en collega's uit heel Java kwamen den jubilaris huldigen De collectie Hindoe-Javaansche bronzen van mr. J. G. Huyser is gedurende eenige weken geëxposeerd in de Hindoe kamer van het Volkenkundig Museum te Amsterdam FEUILLETON ROMAN VAN NORBERT GAR AI. Nadruk verboden. 89) Haar, door een geleidelijk toenemende slaap vermoeide en traag werkende gedachten gelijken een net met breede mazen. De gebeur tenissen der laatste dagen zweven in onsa menhangende brokstukken door het nog half wakende brein om dan geleidelijk te vervagen en tenslotte geheel te verzinken in die hom melenden toestand, welke den nog werkenden geest als geluid- en lichtdempende mantel omhult. Kitty droomt Wederom verlaat zij heimelijk met Maud het weekend-huisje. Het is nacht. De hemel is door donkere wolken bedekt. Zij hoort stemmen. Men is haar op het spoor. Een ontzettende angst maakt zich van haar meester. Zij til-t Maud op en rent door het bosch, alsof de duivel haar op de hielen zit. Zij struikelt, valt op haar knieën, sleept zich met inspanning van alle krachten weer overeind en jaagt verder. Plotseling staat er een man voor haar, zij kan zijn gelaat in de duisternis niet onder scheiden, maar zij weet, dat het Maud's vader is. E:en wonderlijk gevoel zich thans veilig te weten, doorstroomt haar. Behoedzaam neemt hij haar het kind van den arm, woorden fluis terend, die zij niet verstaat. Maar zijn stem klinkt vriendelijk en goedig. Aan zijn zijde gaat zij verder door het bosch. Danklinken plotseling wederom stemmen kreten, hondengeblaf. Het geheele bosch wordt levendig. Schreeuwende mensehen Kay- nes, Brownell, Benett, Gordon De man zet Maud op den grond, roept Kitty' iets toe en rent dan weg. Hij komt echter niet ver. Er klinkt een schot, nog eenHij zakt ineenNog volgen de schoten elkaar snel op.... Met een schok schrikt Kitty wakker. Er wordt aan de deur geklopt. „Kitty, Kitty, doe toch open!" Kitty springt uit bed en opent de deur. „Ik dacht, dat je niet meer kwam, Nicolle. Tot twaalf uur heb ik op je gewacht!" „Geweldig, zooals die daar buiten op hun hoede zijn. 't Lijkt wel oorlog! Alle drie uur wisselen zij elkaar af. Nu is Brownell aan de beurt. Hij patrouilleert als een schildwacht op en af". „Ja, wij worden bewaakt als misdadigers". Kitty laat zich weer in bed glijden. Zij is nu wel genoodzaakt haar vriendin, die bij haar op den rand van het bed is gaan zitten, direct het verhaal van haar mislukte vlucht te ver tellen. Maar Nicolle heeft veel belangrijker nieuws. Er gaat bijna een half uur mee heen, voor zij daarmee gereed is. Alles, wat Kitty te liooren krijgt, is zoo avontuurlijk, dat zich van den samenhang der verschillende dingen niet,, onmiddellijk een duidelijk beeld kan vormen. Slechts één feit zet zich in haar bewustzijn vast. Nicolle heeft Maud's vader gezien; ze heeft met hem ge sproken. En Kitty moet plotseling aan haar droom denken. „Ik heb net zoo naar gedroomd", zegt ze bedrukt. Zij luistert. Pan bromt zachtjes. Er liep iemand langs de schutting. Nu is het weer stil. In het kleine vertrek hoort men slechts de regelmatige ademhaling van 't sla pende kind In den, op dit late uur reeds stillen tuin van Hotel „Golden Sun" zitten nog twee gas ten, twee stevige drinker, die reeds 'n aan merkelijke hoeveelheid whiskey door hun keel hebben laten glijden. Een van hen, Fred Bigs, heeft reeds verdacht vochtig glinsterende oogen. Het listige, met zomersproeten over dekte gelaat met het blonde haar heeft een uit drukking van intens genieten, welke niet van deze wereld is en duidelijk illustreert, dat Fred Bigs niet geheel nuchter meer is. „Tjonge, tjonge", zegt hij, stil voor zich heen grinnikend, „wie had dat gedacht? Is me dat een vrouw! AÏs ik nog eens een proces te voeren heb, komt er voor mij geen andere ad vocaat in aanmerking dan zij!" Coverley is zeer zwijgzaam geworden. Hij houdt zich met zijn eigen gedachten bezig, gedachten, die zich zoo rotsvast in zijn brein hebben genesteld, dat zelfs een groote hoe veelheid whiskey hen- niet vermag weg te spoelen. Hij schijnt overigens niet in de beste stemming te verkeeren. Af en toe raakt hij een kwartier, ja soms zelfs een half uur lang het glas voor zich niet aan, maar dan schijnt hij zijn schade weer te willen inhalen door drie, vier glazen achter elkaar leeg te drin ken. Dat lijkt dan een protest, alsof hij den een of anderen onzichtbaren toeschouwer wil toonen, dat hij niet van plan is zich door an deren een wil te laten opleggen. „Als dat zaakje in orde komt", zwetst Bigs met dubbel slaande tong', „en jij weer je eigen baas bent, dan zullen we er eentje nemen. Dan drinken we twee dagen en twee nachten door. Wat zeg ik? Twee dagen? Een heele week lang wordt er niets anders gedaan dan gedronken". Coverley neemt zijn glas, maai" zet het daar na onmiddellijk weer op tafel, „Zeg jij eens, Bigs, denk je, dat iemand zich 't drinken kan afwennen? Bigs staart hem met open mond aan. „Wat vertel je me nou, Conny? Wil jij je het drinken afwennen? Onder ons gezegd, Conny, ik geloof, dat je niet heelemaal nuchter meer bent". Geheel onverwacht komt Coverley op Nicol le te spreken. Dat is een meisje dat hem im poneert. Verdraaid nog-an-toe, zoo'n vrouw te hebben, was nog zoo kwaad niet. Hoe denkt Bigs daarover? Is het maar een dronkemans idee van hem nog eens te willen trouwen? Nu ja, goed het groote leeftijdsverschil. Bijna 15 jaar. En dan dat drinken. Tja, dat beroerde drinken. Verdraaid hij moest zich dat ellen dige drinken toch kunnen afwennen. Bigs is stil geworden. Mechanisch brengt hij het glas naar den mond, maar hij nipt er slechts aan, alsof het drinken hem niet meer voldoet. Hij slikt, open zijn mond, wil wat zeggen, maar brengt geen woord over de lip pen. De omvangrijke adamsappel boven zijn te nauwe boord gaat heftig op en neer, zóó opge wonden is Fred Bigs. Eindelijk wischt hij zich met den rug van zijn hand over den mond en zegt, terwijl hij verwijtend het hoofd schudt, dat hij er zich niet mee zou kunnen vereeni gen, als dien door en door geschikten jongen, dien Danny Ward, zijn meisje voor den neus werd weggepikt. Dat zou niet gentlemanlike zijn van Conny. Nee, dat mocht Conny hem niet aandoen „Ik weet, dat de vrouwen veel voor je over hebben, Conny. In Calais heb ik me daar zelf van kunnen overtuigen. Als je wilt, krijg je er aan eiken vinger tien Zijn stem klinkt nu bijna smeekend. „Nee Conny, je moet me beloven, dat je dat meisje met rust zult laten. Dat moet je me beloven, Conny!" Den volgenden ochtend, precies om negen uur is Danny voor de poort der Estna- fabrieken. 1-Iij wordt verwelkomd door Fred Bigs, die meedeelt een leverancier te verwach ten. Geheel juist schijnt deze bewering echter niet te zijn, want om leveranties in ontvangst te nemen, had Bigs zich toch zeker niet in feestkleedij behoeven te steken. Hij draagt een donkerblauw pak, waarvan de keurig geperste broekspijper) de kromme lijn van zijn O-bee- nen echter niet vermogen te retoucheeren. Een f,'aaie das van dikke, grijsblauwe zijde prijk der zijn adamsappel. Een grijz* vilt- hoed 'rt hij uitdagend schuin on zijn .ïoofd geplan*- Waarschuwend loeit de claxon van een groote Cadillac. Danny schuift haastig zijn motor van den ingang weg. De wagen van mr. Gordon, den directeur-generaal rijdt het fabrieksterrein op. Bigs groet onderdanig, ter wijl Danny nijdig wegkijkt. „Een patente kerel, die baas van ons...." Bigs neemt onverschillig een stuk kauwgum uit zijn zak en ontdoet dit omstandig van het bontgekleurde papier. „Het zou jammer zijn, als hij wegging". Hij stopt het stuk kauwgum in den mond, spuwt het echter direct weer uit en vraagt geïnteresseerd de straat afturend of een van de beide knappe jongemeisjes, die daar juist den hoek omkomen, misschien de toekomstige mevrouw Ward is? „Hallo, het Adviesbureau voor Vrouwen'" roept Danny, verbaasd naar Kitty starend, die met Nicolle naderbij komt, wat is dat dan? Volledig uitgerukt? Wat is er aan de hand?" Bigs heeft zijn hoed van het hoofd gerukt- en staart Nicolle eerbiedig aan. „Pardon stottert hij. „Ik ben Fred Bigs". Hij schudt Nicolle stevig de hand en wendt zich daarna met een, van vreugde stralend gezicht tot Kitty. „Wie u bent, weet ik wel. U bent natuurlijk de kleme pleegmoeder „Waar hebben jullie de baby gelaten, meis jes?" informeert Danny. Nicolle vertelt,e dat zij Maud aan Kaynes' zorgen heeft toevertrouwd, omdat vandaag alle hens aan dek moeten zijn. Overigens is er geen tijd om onnoodige vragen te stellen. Danny moet zich nu direct met zijn teekenin- gen bij Gordon laten aandienen en zich on der geen voorwaarde laten afwijzen. Het komt er slechts op aan den directeur het groote be lang van de uitvinding onder het oog brengen en daarbij te laten doorschemeren, dat hij wanneer zij het niet onmiddellijk eens kun nen worden, zich tot een concurrent zal wen den. Hij moet onvoorwaardelijk een voorschot van tienduizend pond verlangen en een be hoorlijk aandeel in de winst. (Wordt vervolgd)

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 9