Haarlem's Dagblad FRANKEN BAKT Wieringermeer krijgt nieuwe organisatie SMrs GELD Apart lichaam ingesteld Weet wat U eet! op Oudejaarsavond. „Ruiterlijke Bekentenissen." Op je post! BESCHIKBAAR Het belangrijkste 55e Jaargang No. 16724 Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courant-Uitgaven en Algem. Drukkerij N.V. Bureaux: Groote Houtstraat 93, bijkantoor Soendaplein 37. Postgirodienst 38810. Drukkerij: Zuider Buiten Spaarne 12. TelefoonDirectie 13082, Hoofdred. 15054 Redactie 10600, Drukkerij 10132, 12713 Admin. 10724, 14825. Soendaplein 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directie: P. W. PEEREBOOM EiN ROBERT PEEKEBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM WoensHag 29 ÜecëmKer 1937 Abonnementen per weck f 0.25. p. maand f 1.10. per 3 maanden f 3.25. franco per post f3.55. losse nummers 6 cent per ex. Advertentiëni-5 regels f 1.75, elke regel meer f 0.35. Reclames f 0.60 per regeL Regclabonnementstarieven op aanvraag. Vraag en aanbod 1-4 regels f 0.60. elk© regel meer f 0.15. Groentjes zie rubriek. Randgemeenten geen bestuursbevoegdheden meer Regeling gaai 1 Januari in ALKMAAR, 29 December. Het openbaar lichaam de Wieringermeer treedt naar wij vernemen r— op 1 Januari in werking. Was het tot voor enkele weken nog twijfelachtig, of de nieuwe organisa tie1 voor de Wieringermeer, neerge legd in de wet van 31 Mei 1937, 'Staatsblad 512, op 1 Januari a.s. in werking zou treden, thans staat vast dat nog vóór dien datum een Ko ninklijk besluit zal verschijnen, waar bij de in werking treding op ge noemden datum wordt bepaald. De ter uitvoering van de wet noo- dige algemeene maatregelen van be stuur zullen eveneens dezer dagen in. het Staatsblad worden opgenomen. Op 1 Januari a.s. zal derhalve het gebied van de Wieringermeer, dat deel uitmaakt van de randgemeen ten, aan het territoir van die ge meenten worden onttrokken. Bij het openbaar lichaam der Wieringer meer zal de zorg voor tweeërlei belangen worden ondergebracht, namelijk de rijksbe langen en de gemeentelijke belangen. De rijksbelangen zullen worden behartigd door een directie, bestaande uit één directeur. Deze is voor de uitvoering van zijn taak ver antwoordelijk aan de ministers van Water staat en van Financiën, met uitzondering van de hem ten aanzien van de duizend hectaren blijvende staatsexploitatie opge dragen werkzaamheden, waarvoor hij ver antwoordelijk is aan een uit negen leden be- staanden raad, die ook overigens toezicht uitoefent op de handelingen van den direc teur en de regeering desgevraagd omtrent de uitvoering van de werken van advies dient. Practisch komt in de thans reeds bestaan de organisatie ten aanzien van de rijkszorg dus slechts weinig verandering. Anders staat dit ten opzichte van het gemeentelijk bestuur. Hiervoor komt een geheel nieuwe organisatie, zoodat de Wieringermeer gemeen telijk met ingang van 1 Jan. a.s. een publiekrechtelijke eenheid worden zal, wat het publiekrechtelijk beheer betreft, practisch op één lijn staande met een gemeente. Deze organisatie zal als overgangsmaatre gel worden ingevoerd om na verloop van een vijftal jaren de oprichting van een gemeente te vergemakkelijken. Een bestuurscommissie zal de taak verrichten, welke onder normale omstandigheden aan den gemeenteraad is op gedragen. Een dagelijksch bestuur treedt in de plaats van het college van B. en W., ter wijl de voorzitter van de bestuurscommissie als burgemeester optreedt. De voorzitter wordt door de wet aangewezen. Als zoodanig zal op treden de directeur van de rij ksafdeeling van het openbaar lichaam. Dit, om zooveel moge lijk eenheid in het bestuur en beheer te bevor deren. De leden worden benoemd door de Kroon, waarin ligt opgesloten, dat het rijk nog eenige medezeggenschap in het plaatselijk be stuur behoudt, hetgeen ook wenschelijk is, om dat de eerstkomende jaren van rijkswege nog belangrijke bedragen aan den verderen op bouw van de Wieringermeer ten koste gelegd moeten worden, doch bovendien, omdat de reeds gevestigde gemeenschap, hoewel deze zich de eerstvolgende jaren nog belangrijk zal uitbreiden, den eersten tijd nog niet in staat is, financieel in eigen huishouding te voor zien en dus nog met tekorten te kampen zal hebben, welke door het rijk zullen moeten worden gedekt. Voor 31 Mei 1942 zal een wetsontwerp wor den ingediend tot instelling van een gemeente en alsdan zal de bevolking ook eerst haar grondwettelijk recht tot het kiezen van een eigen plaatselijk bestuur kunnen uitoefenen. In deze nieuwe organisatie zal een functie van ZOUTE KRAKELINGEN ZOUTE AMANDELEN ■KAASSOESJES KAASPALMIERS TARTINES DE FROMAGE UITSLUITEND MET ROOMBOTER BEREID! LUXE-BAKKERIJEN TELEFOON 10876 13714 - 11643 - 12193 ondervoorzitter worden opgenomen, die den voorzitter niet alleen bij ongesteldheid of af wezigheid, doch ook in andere gevallen zal kunnen vervangen en die dus meer contact met de plaatselijke bevolking dan de voorzitter hebben zal, hoewel deze uit den aard der zaak aan de bewoners steeds gelegenheid zal geven, hun belangen bij hem voor te staan. De bestuurscommissie zal uit negen leden bestaan, waarvan er vijf een ambtelijke func tie in overheidsdienst bekleeden en buiten de Wieringermeer wonen. De overigen, waaron der een lid van het dagelijksch bestuur (wet houder) zullen Wieringermeerbewoners zijn. In tegenstelling tot den raad, die zich in hoofdzaak een taak ten aanzien van het pri vaatrechtelijk rijksbeheer van de Wieringer meer ziet toebedeeld, zal de bestuurscommissie overwegend publiekrechtelijk terrein betreden en zoodra de wet in werking treedt zal zij reeds de verantwoordelijkheid voor het ge meentelijk beheer dragen: In den voormiddag van 3 Januari zal zij namens den minister van binnenlandsche zaken worden geïnstalleerd in het vergaderlokaal te Wieringerwerf. Een nieuwe serie in ons blad. Op Dinsdag a.s.r 4 Januari, zullen wij de publicatie aanvangen van een nieuwe reeks stukken van de hand van onzen hoofdredac teur in het opgewekte genre van de indertijd verschenen series „Een Hondenleven" en „Het Snelle Ding". „Ruiterlijke Bekentenissen" zal de erva ringen beschrijven van een beginnenden ruiter. De paardensport heeft in de laatste jaren zeer veel nieuwe beoefenaars tot zich getrokken en vele anderen staan ongetwij feld gereed om hun voorbeeld te volgen, zoo dat wij verwachten dat onze lezers veel be langstelling zullen hebben voor de vaak pe nibele, maar niettemin in vroolijken trant weergegeven ondervindingen van den leerling- te-paard. Teekeningen van George Gussen- hoven zullen de tekst illustreeren. „Een Hondenleven, Fragmenten uit het Dag boek van een Teckel" en „Het Snelle Ding" zijn na de publicatie in ons blad in boekvorm verschenen. Van „Een Hondenleven" zal in het voorjaar de tweede druk uitkomen bij den uit gever Andries Blitz te Amsterdam. ORANJEVREUGDEVOLKSVREUGDE. Zooals wij in ons vorig nummer reeds meldden, is ook het Comité Oranjevreugde-Volksvreugde te Heemstede begonnen met het verstrekken van luiermanden en ook eenige wiegen. De dames van het Comité bezig met het inpakken. Nieuwe Roemeensche regeering zal rassenpolitiek voeren. Reuter meldt uit Boekarest 29 De cember: De nieuwe regeering is een „regee ring van de sterke hand". Zij be schikt in de Kamer over veertig zetels van de 390 en de vorming is alleen terug te voeren tot de wil van den koning om een beroep te doen op een bijzonder energiek persoon. Goga wordt als zoodanig beschouwd en men denkt hierbij aan zijn optreden als minister van binnenlandsche zaken in 1926, toen hij den doorslag gaf tot de overweldigende meerderheid van maarschalk Avarescu bij de verkie zingen. In sommige kringen gelooft men, dat wan neer nieuwe verkiezingen zullen worden uit geschreven onder het minister-president schap van Goga, de regeering een meerder heid van de Christelijke Nationale Partij zal verkrijgen. De regeering heeft ten doel de rechtsche stroomingen, die afwijken van de IJzeren Garde, samen te doen gaan, aange zien de leidende personen in het land vreezen voor de IJzeren Garde. Deze taak zal moei lijk zijn, want de regeering zal het hoofd moeten bieden aan de IJzeren Garde, aan de Nationale Boerenpartij en misschien ook aan de Liberalen. In de binnenlandsche politiek zal zeker het programma van de Christe lijke Nationale Partij, welke zich op rassenstandpunt stelt, worden verwe zenlijkt, n.l. invoeren van een „nu merus clausus" of een naar verhou ding verdeelen van de openbare functies volgens het percentage van de in het land aanwezige rassen, ver der nationalisatie van verscheidene bedrijven, o.a. van de pers en een antisemitische politiek. i In de buitenlandsche politiek zal de nieuwe regeering, niettegenstaande haar sympathie voor het nationaal-socialistische Duitschland en het fascistische Italië, tenminste in 'net beginne niet ver afwijken van de politiek van de voorgaande regeeringen. Het schijnt, dat de regeering alleen om binnenlandsch-poli- tieke redenen is gekozen. (Adv. Ingez. Med.) Feest op Huize Doorn. DOORN, 29 December. Heden wordt op „Huize Doorn" in kleine familiekring de ver loving gevierd van den kleinzoon van den ex-kèizer, prins Louis Ferdinand van Pruisen, met grootvorstin Kira van Rusland. De jongverloofden vertoeven op „Huize Doorn". De grootvorstin is vergezeld van haar broe der, grootvorst Wladimir en prins Louis Fer dinand is in gezelschap van zijn moeder kroon prinses Cecilie. Morgenochtend vertrekken de gasten weer per trein naar Duitschland. Gijzeling van den heer Hansen weer verlengd. De rechtbank heeft het verzoek van den heer C. L. Hansen tot opheffing van de gijzeling afgewezen en heeft Dinsdag de gijzeling voor den duur van twaalf dagen verlengd.- Italië volgt het Duitsche voorbeeld In het streven naar autarkie wordt in Italië een nieuwe zuinigheidscampagne gevoerd. Er zal, zoo meldt de Daily Telegraph and Morning Post, een speciaal comité gevormd worden, dat propaganda zal maken voor de grootste zuinigheid thuis en in de fabriek In een nieu we perscampagne wordt erop aangedrongen, ieder stukje staal en iederen kruimel voedsel te sparen. Werkgevers wordt verzocht zuinig te zijn met alles, van eindjes touw tot de asch in hun ovens, van vloeibare brandstof tot smeerolie en electrischen stroom. Metaalpro ducten moeten gestandardiseerd worden. De inzameling van onbruikbaar geworden huis houdelijke artikelen waarmede bij de afkon diging der sancties werd begonnen, dient her vat te worden. Telefoonabonné's te Rome moeten hun oude telefoonboeken terugzenden, indien zij nieuwe wensehen te ontvangen. De oude zullen ten bate van het Italiaansche Roode Kruis worden verkocht. (De Directeur van den Postcheque en Girodienst verzoekt in verhand met de drukte, rekeninghouders, die nog posten ter behandeling in het oude jaar hebben, deze niet op het laatste oogenblik op te geven.) 't Wordt een kwestie nu van uren, Die de klok nog heeft te slaan En het jaar nog heeft te duren. Voor het van ons heen zal gaan. Zijn er dus postgirozaken Die gij in het oude jaar Noodig. nog hebt af te maken. Haast u dan o schuldenaar. U kunt nu niet langer wachten, Stel uw braven crediteur. Op u bouwend in gedachte, Niet op 't allei'laatst teleur. Zet u neder, tem' uw beren, Voor gij 't nieuwe jaar in gaat, Door de giro te hanteeren Als een Beersche Overlaat. Het is, zonder overdrijving, Deze dagen extra druk. Zend uw giro-overschrijving, Schenk uw crediteur geluk. 't Is niet goed dat gij de plichten, Waar gij nu door wordt geplaagd, En die gij nog kunt verrichten, Tot het volgend jaar verdaagt... Zeker zult gij 't niet negeeren En derhalve vraag ik u: Wilt ge m ij soms iets gireeren. Doe het nu, vriend, doe het nu! Bedragen van ƒ50.tot ƒ500.Geh. pers. met vaste betrekk., ook zonder borg. Indien geen vaste betrekk. op polis met afkoopwaarde. TARIEVEN WETTELIJK VASTGESTELD. Vr. prospectus. (Zegel v. antw.). Kantoor SCHNEEVOOGTSTR. 7, Tel. 17081 N.V. Credietb. „AMSTERDAM-HAARLEM" (Adv. Ingez. Med.) Sclieepsbotsing bij Walsoorden. Joego-Slavisch schip gedeeltelijk gezonken Twee of drie leden der bemanning vermist. Het Joego-Slavische stoomschip „Srgj" is hedenmorgen ter hoogte van den z.g. Baalhoek boven Wals oorden in botsing geweest met een onbekend gebleven stoomschip. De aanvaring was zoo hevig, dat de „Srgj" gedeeltelijk zonk. Het schijnt dat meesten der 33 op varenden gered zijn door een sleep boot, die de overlevenden naar Ant werpen heeft vervoerd. Twee of drie leden der bemanning worden vermist. Het stoomschip waarmede de „Srgj" in botsing is geweest, is door gevaren. Nader wordt nog gemeld, dat het achter schip onder water zit. Er bevinden zich nog een paar leden van de bemanning aan boord, die echter buiten gevaar zijn. De overige leden zijn aan wal. Twee of drie personen worden vermist. Het is echter niet uitgesloten dat deze personen overgespron gen zijn op andere booten. Het is nog niet bekend met welk schip de „Srgj" in aanvaring is geweest, daar tijdens het ongeval ongeveer twee of drie stoom schepen in de omgeving van de „Srgj" wa ren. Vermoedelijk is het onbekende schip doorgevaren naar Antwerpen. Ter plaatse van de aanvaring liggen een paar sleepbooten met een drijvende bok uit Antwerpen. De „Srgj" had een lading pyriet aan boord. Ook de hoofdstad van de Chineesche provincie Sjantoeng, Tsinan, is thans dooi de Japanners bezet. De foto toont een beeld van het centrum dezer industriestad. Het woord is aan. Robert Louis Stevenson: Geen plicht onderschatten u>ij zoozeer als den plicht, gélukkig te zijn. NEWTON BAKER, die van 1916 tot 1921 minister van oorlog der Vereenigde Staten was, is op 66-jarigen leeftijd overleden. De voorrangskwestie. Weer een aanrijding tusschcn twee auto'». Hedenmorgen half vijf had op den hoek KoningstraatVerwulf t een aanrijding plaats tusschen een personenauto, bestuurd door een Inwoner van Overveen, rijdende van het Verwulft naar de Ged. Oude Gracht, en een vrachtauto, die met een lading van 4000 K.G. vleesch op weg was van Harlingen naar Den Haag en die van de Koningstraat in de richting van de Gierstraat reed. De botsing ontstond doordat de bestuurder van de per sonenauto geen voorrang aan het verkeer van rechts verleende. Beide wagens werden zóó ernstig beschadigd, dat zij moesten wor den weggesleept. Het vleesch werd in een andere auto overgeladen. Ook een lichtmast werd door deze botsing ontzet. Beide be stuurders verklaarden lichtsignalen te heb ben gegeven, maar die hadden ze niet opge merkt. Een 19-jarige jongeman, die achter in de personenauto zat, kreeg door de glas scherven een snijwond aan het voorhoofd. Hij werd door leden van den Ongevallen- dienst verbonden, waarna hij per ziekenauto naar de Marïa-Stichting werd vervoerd, Te gen den bestuurder van de personenauto werd proces-verbaal opgemaakt. VOOR DEN OUDEJAARSAVOND: 'KERSTKRANS KERSTBROOD TULBAND SAUCIJZEBROODJES CROQUETTEN KAASPASTEITJES RAGOUTBROODJES HAMBROODJES PASTEITJES BERLINERBOL»EN APPELFLAPPEN BEIGNETS APPELBOLLEN SNEEUWBALLEN 6BN NOG OLIEBOLLEN VELE ANDERE CANO'S LEKKERNIJEN I (Adv. Ingez. Med.) HEDEN: 10 PAGINA'S De Wieringermeer krijgt 1 Januari a.s. een eigen bestuursorganisatie. 1 De gijzeling van den journalist Hansen is weer verlengd. j Het prijzencontract der bakkers te Rot terdam is bindend. 3 Het teeltplan voor den akkerbouw 1938 3 De ontvluchte Spanjaarden worden naar ons land teruggezonden. 3 De Japanners rukken op langs de spoorlijn TsinanTsingtau 4 Het Parijsche gemeentepersoneel is in sta king gegaan. 4 De nieuwe Roemeensche regeering is sterk rechts georiënteerd. 4 ARTIKELEN, ENZ. J. H. de Bois: Kunst in Haarlem en daar buiten 3 Dé van Vuurc: In Algerië. 4 H. D. Vertelling: Cafetaria-drama. 5 J. B. Schuil over: Het adelaarsjong. g De Burgerlijke Stand van Haarlem is op genomen op J

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 1