M?IIITU;I 1937 IN HAARLEM EN OMSTREKEN. Vi E bï Noq CjEEN AchTERLicUï? Kou en Griep ECHTE WALES ANTHRACIET WITTOP KONING - Haarlem MAANDAG 3 JANUARI 1938 HAARD EM'S DAGBDAD Op l Januari vierde ir. J. A. Reus onder veel belangstelling zijn 25-jarig jubileum als di recteur van het Gemeentelijk Electriciteits- bedrijf. Op denzelfden dag was de heer W. Fehres, referendaris en chef van de afdeeling Burger lijke Stand, Bevolking en Verkiezingen, veertig jaar in dienst der gemeente. Ook hij genoot veel belangstelling. Donderdag 7 Januari werd te Haarlem het huwelijk van Prinses Juliana en Prins Bern- hard op een geestdriftige wijze gevierd. Het bestuur van de stichting „Haarlem's Bloei" werd Vrijdag 8 Januari door den bur gemeester van Haarlem, den heer C. Maar schalk, op een plechtige wijze geïnstalleerd. De heer J. J. Swens werd 12 Januari als op volger van wijlen den heer G. J. Droste Jr. tot voorzitter van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Haarlem en Omstreken be noemd. Maandag 25 Januari werd de heer C. S. Th. van Gink, te Voorburg, tot directeur van de Stichting „Haarlem's Bloei" benoemd. De ledenvergadering van de Haarlemsche Schoolvereeniging nam op 25 Januari een voorstel van het bestuur aan tot fusie met de Aerdenhoutsche Schoolvereeniging. De school in het Florapark werd later opgeheven. Dinsdag 9 Februari werd het Protestant Christelijk Internaat voor opleiding tot huis houdelijk personeel aan den Zijlweg geopend. Ter gelegenheid van het 40-jarig bestaan der Haarlemsche Voetbalvereeniging E.D.O. hield deze club Zondag 14 Februari in het Noorder Sportpork een goed geslaagd voetbal- tournooi, waaraan deelgenomen werd door E.D.O.Haarlem, Ajax en H.B.S. De finale werd door Ajax met 1—0 van Haarlem gewon nen. Door de Kamer van Koophandel te Haarlem is met medewerking van het gemeentebestuur een bedrijf stelling gehouden. Het bleek dat in Haarlem gevestigd waren 6300 ondernemingen, waarvan er 3300 een winkel hebben. Mevrouw C. J. Cohen Tervaert-Koch heeft Vrijdag 19 Februari in de jaarvergadering af scheid genomen als presidente der afdeeling Haarlem van de Nederlandsche Vereeniging van Huisvrouwen. De Haarlemsche garagehouder P. Hes werd 26 Februari in een auto te 's-Gravenhage doodgeschoten. Op aandrang van de regeering heeft de ge meenteraad op 5 Maart het besluit, oni de be lasting op bioscopen van 20 op 25 pCt. te brengen, ingetrokken. Woensdag 10 Maart heeft de Haarlemsche gemeenteraad de begrooting voor 1937 goed gekeurd; er werd ter dekking van het tekort een extra subsidie uit het Werkloosheidsfonds aangevraagd van pl.m. 400.000. Zondagavond 14 Maart reed een auto met zes Amsterdamsche meisjes-studenten in den Raamsingel. Zij wisten zich allen zwemmende te redden. In Maart werd aan de Werf Conrad te Haar lem opdracht gegeven voor den bouw van drie tinbaggermolens voor de N.V. Gemeen schappelijke Mijnbouwmaatschappij Billiton. Vrijdag 19 Maart werd de Haarlemsche Vereeniging voor luchtbescherming opgericht. De heeren C. ten Boom en F. H. Smit wer den Maandag 5 April tot eerelid van de Haar lemsche Handelsvereeniging benoemd. Woensdag 14 April werd onder veel belang stelling het gouden feeset van het Ziekenhuis „St. Johannes de Deo" gevierd. Vrijdag 30 April is in het Veilinggebouw aan den Kleinen Houtweg de Middenstands-ten toonstelling „Opbloei" door den burgemeester geopend. De heer E. H. Krelage, oud-voorzitter van de Algemeene Vereeniging voor Bloembollencul tuur, werd eind April benoemd tot eerelid van de Société nationale d'horticulture de France. De,B.E.L.-week is Zaterdag 8 Mei met een kleur- en bloemrijken reclamestoet geëindigd. Deze tentoonstelling trok 18.000 bezoekers. Burgemèester C. Maarschalk, die in Juni afgetreden is als burgemeester van Haarlem, nam Vrijdag 10 Juni afscheid van het politie korps en van de Brandweer. De heer Maar schalk presideerde Zaterdag 12 Juni voor het laatst den gemeenteraad, waarin op hartelij ke wijze afscheid van hem genomen werd. Op 11 Juni werd de heer W- J. B. van Liemt tot loco-burgemeester benoemd. Zaterdag 19 Juni heeft de wielerwedstrijd „Ronde van Haarlem", georganiseerd door „Haarlem's Bloei" in den Hout plaats gehad. Ds. P. A. E. Sillevis Smitt, predikant bij de Ger. Kerken in Hersteld Verband, werd Zon dag 20 Juni op weg naar de kerk op den Wa genweg aangereden door een auto en is eeni- ge uren later in het Diaconessenhuis over leden. De heer E. van der Wall werd in de raads zitting van Woensdag 23 Juni in de vacature van wijlen den heer W. Roodenburg tot wet houder van Haarlem gekozen. Prins Bernhard heeft Vrijdag 25 Juni de Jaarvergadering van de Nederlandsche Maat schappij voor Nijverheid en Handel in het Concertgebouw te Haarlem bijgewoond. De oud-burgemeester van Haarlem, de heer C. Maarschalk, heeft Zaterdag 16 Juni in de nabijheid van Wesel (Duitschland) een ernstig auto-ongeluk gehad, tengevolge waarvan zijn echtgenoote. Mevrouw J. Maarschalk-Cop- penaal, en de chauffeur C. Roskam het leven verloren. De heer Maarschalk werd zwaar ge wond naar het Ziekenhuis te Wesel vervoerd. Woensdag 30 Juni is door Minister Slotema- ker de Bruine de Frans Hals tentoonstelling geopend. Op Donderdag 1 Juli herdacht de Haar- „Morgen ga ik ervoor zorgen!" „O. ja, da's waar ook „IV heb nog geen Ujd gehad Al die „argumenten" tezamen helpen tegen bekeuringen (enbotsingen I) veel minder goed dan n fletsachier- Itobt op in eeBifat lemsche Damclub haar dertigjarig bestaan. Het gebouw van het Leger des Heils (af deeling Maatschappelijk Werk) aan het Spaarne werd belangrijk uitgebreid. De nieuwe lokaliteiten werden Maandag 12 Juli in tegenwoordigheid van commandant Bouwe Vlas in gebruik genomen. Donderdag 15 Juli werd Haarlem en om geving geteisterd door zware onweerbuien, gepaard gaande met hevigen regenval, waar door een groot aantal straten en pleinen blank kwam te staan en o.a. de theatertent op het Jamboree-terrein vernield werd. In de gemeenteraadsvergadering van 28 Juli werd dr. J. Thie benoemd tot directeur der 2e H.B.S. b. Dr. C. Spoelder, rector van het Haarlemsche Gymnasium, werd Vrijdag 3 September be noemd tot lector in de didactiek aan de Uni versiteit te Amsterdam. Donderdag 17 September bracht de be kende Amerikaansche filmacteur William Powell een bezoek aan de Frans Hals-ten- toonstelling. In de raadszitting van 22 September werd mevr. H .WeberStrick (RJK.) benoemd tot lid van den Haarlemschen gemeenteraad. Onder groote belangstelling werd Vrijdag 24 September de tentoonstelling .Ren eeuw gas" in het gemeentelijk Concertgebouw ge opend. Zaterdag 2 October werd de nieuwe be graafplaats aan den Vergierdeweg In gebruik genomen. Bij kon. besluit van 29 October werd dr. J. E. Baron de Vos van Steenwijk benoemd tot burgemeester van Haarlem, met ingang van 15 November. zien leert,, verdrijft U wonder snel met CACHETS MIJNHARDT Koker 12 cachets 5 Oct. Proef doosje 2 stuks /Oct (Adv. Ingez. Med.) De nieuwe, modern geoutilleerde brandweer kazerne werd Woensdagmiddag 10 November officieel geopend. Dr. J. E. baron De Vos van Steenwijk heeft Zaterdag 13 November afscheid genomen als burgemeester van Zwolle. Hij werd Dinsdag 16 November als burgemester van Haarlem ge ïnstalleerd. Maandag 6 December werd het nieuwe ge bouw voor den Gemeentelijken Geneeskun digen Dienst aan de Nieuwe Gracht officieel geopend. Op initiatief van de Stichting „Haarlem's Bloei" zijn Maandag 13 December drie copieën van schilderijen van Frans Hals aan het gemeentebestuur ten geschenke aangebo den, namelijk „Het Visschersmeisje",, door L. Th. C. Lourijsen, „De Visschersjongens", door R. Gerbrands en ..Hille Babbe" door H. J. Wesseling. B. en W. dienden op 18 December de ge- meentebegrooting van Haarlem voor 1938 in. Voor het tekort van f 1.067.000 worden bij dragen van het rijk gevraagd. Bennebroek. Mr. K. J. G. baron van Hardenbroek werd met ingang van l Augustus herbenoemd tot burgemeester van Bennebroek. Bloemendaal. Op 21 Januari heeft Mr. Dr. J. Luden bij het bereiken van den 80-jarigen .leeftijd be dankt als lid van den gemeenteraad. Dinsdag 25 Mei is op het Jamboreeterrein te Vogelenzang de eerste spade in den grond gestoken. Zondag 6 Juli verschenen de eerste voor trekkers op het terrein der Wereld-Jambo ree, voor het in gereedheid brengen van dit gebied. Zaterdag 12 Juli werd te Vogelenzang een groote repetitie gehouden op het Jamboree terrein. ter voorbereiding van de demonstra tie der Nederlandsche padvinders op de We reld-Jamboree. Donderdag 29 Juli arriveerde de Chief- scout Lord Baden Powell of Gilwell te Bloe mendaal, waar hij zijn intrek nam in hotel Duin en Daal. Zaterdag 31 Juli werd de Wereld-Jambo ree te Vogelenzang officieel geopend door H.M, de Koningin. Jhr. rar. C. J, A. den Tex werd met ingang van 1 Augustus herbenoemd tot burgemees ter van Bloemendaal. Mr. Dr. J. F. Veeren nam in de gemeente raadszitting van 16 September afscheid van de gemeente. De heer C. J. de Groot werd tot waarnemend gemeente-secretaris benoemd. Het Hoog Militair Gerechtshof heeft Dins dag 21 December het vrijsprekend vonnis van den Krijgsraad te 's-Hertogenbosch beves tigd tegen den le luitenant M. van den H. der Koloniale Reserve, die tijdens een Jam boree-wandeltocht te Bloemendaal geweigerd had aan de bevelen van de Bloemendaalsche politie te voldoen, om zijn colonne met tweeën, inplaats van met vieren te laten loo- pen. Beverwijk. Maandag 15 Februari hebben B. en W. van Beverwijk aan de heeren P. J. Schienstra en j. W. A. van Vuuren te Beverwijk en P. H. Slobbers te Voorburg vergunning verleend, maatregelen te nemen ten behoeve van ra dio-distributie. Woensdag 3 Maart werd het nieuwe gebouw van de B.E.T.-veiling te Beverwijk feestelijk geopend. Haarlemmermeer. Dinsdag 27 Juli werd in Hoofddorp het 27e concours-hippique gehouden, dat door H. M. de Koningin werd bijgewoond. Heemstede. De Heemsteedsche raad heeft Woensdag 3 Februari de gemeentebegrooting voor 1937 en het voorstel tot heffing van een straatbelas ting aangenomen. De begrooting voor 1938 werd door B. en W. ingediend op 20 December, sluitend gemaakt zonder belastingverhoogïng Hille gom. Met ingang van 4 April werd aan mr. D. Pont bij Koninklijk besluit van 3 April eer vol ontslag verleend als burgemeester van Hillegom omdat hij zich openlijk bij de N.S.B. had aangesloten. Jhr. dr. O. F. A. H. van Nispen tot Panner- den is met ingang van 15 Juni benoemd tot burgemeester van Hillegom. Dinsdag 22 Juni werd hij geïnstalleerd. Mr. D. F. Pont, oud-burgemeester van Hil legom, trad 20 September, gelijk met ds. G. van Duyl, uit de N.S.B. De 68-jarige mevrouw Van Waveren werd Vrijdag 19 November op den Rijksstraatweg te Hillegom door een auto aangereden en ernstig gewond. Eenige oogenblikken later werd zij nogmaals door een auto overreden, tengevol ge waarvan zij onmiddellijk gedood werd. V eisen. Zaterdag 10 Juli vierde W. Eyman zijn gou den jubileum als werkbaas bij de papierfabrie ken der fa. Van Gelder Zonen, waarbij hem een hartelijke huldiging ten deel viel. Donderdag 2 September had te Velsen op het terrein der Hoogovens een ernstig ongeval plaats, waarbij de 49-jarige P. J. J. Stals werd gedood en twee arbeiders werden gewond, door het springen van een koeLstuk uit den ovenwand. IJ muiden. De in Umuiden thuis behoorende stoom trawler „Liesbeth Betty" is in begin April na aanvaring mét het Engelsche stoomschip „Leo" op de Noordzee vergaan. De tweede ma chinist Jan Spek uit Umuiden vond hierbij den dood in de golven. Zaterdag 22 Mei kwamen tienduizenden naar IJmuiden om Prinses Juliana en Prins Bernhard bij hun terugkeer uit Engeland te begroeten. De voetbalvereeniging „Stormvogels" be stond 1 Juni 25 jaar. Het Duitsche s.s. Westphalia is Woensdag avond 20 October na aanvaring voor Umui den gezonken, waarbij' acht leden der beman ning om het leven kwamen. Zamlvoort. Woensdagmiddag 10 Februari is de Zand- voortsche reddingboot tijdens ene oefentocht in de branding omgeslagen. De schipper J. Mo lenaar is verdronken. De roeier Engel Schuiten, wiens levensgeesten konden worden opgewekt, is 's avonds overleden. Beide slachtoffers wer den Zaterdag 13 Februari te Zandvoort ter aarde besteld. Woensdagmorgen 1 September trachtten twee inwoners van Zandvoort per kano naar Engeland over te steken, welke poging, door ruw weer werd verijdeld. Dienzelfden nacht werden zij voor Umuiden door een stoomschip de „Umea Aelf" aan boord genomen en naar Umuiden gebracht, waar hun tocht een roem loos einde vond. f2.50 afm. 20/35 o.a. a f2.10 afm. 12/20 per 70 k.g. IIARMENJANSWEG 67 A TELEF. 16100 (Adv. Ingez. Med.) Een dansavond met Nat Gonella. „Swing in the Air Geslaagd initiatief van „Every Body". De dans en tooneelvereeniging „Everybody" had Zaterdagavond in het Gem. Concertge bouw een soiree-dansante georganiseerd on der het motto „Swing is in the Air". Aan dezen avond werd medegewerkt door den wereld vermaarden trompettist Nat. Gonella, die met „His Georgeans" de dansmuziek verzorgde. Nu heeft de naam van Nat Gonella voor el- ken jazz-liefhebber een magnetischen klank. Zijn concerten en gramofoonplaten hebben hem een wereldnaam bezorgd die hem op één lijn doet staan met de allergrootsten op dit gebied. Gonella heeft evenals ieder kunste naar zijn „ups and dówns" gehad, maar ieder een die hem Zaterdagavond weer bezig heeft gezien zal niet anders dan verbaasd kunnen staan over de wonderbare virtuositeit van de zen ras-artist. De bezetting van zijn band is niet groot vijf man maar het zijn dan ook stuk voor stuk meesters in hun vak. Geregeld was Gonella omringd door een groote schare bewonderaars en bewonderaarsters en dit bleek stimuleerend op hem te werken. Hij speelde tenminste met een elan en een vuur die prettig aandeden en die gunstig afstaken bij de houding van andere jazz-celebriteiten die dikwijls wanneer men ze op een feestavond hoort den indruk wekken van het wel „te ge- looven". Van dit alles was echter bij Gonella and his Georgeans geen spoor te bekennen en dit moet vooral ook voor de vooruitstrevende vereeniging „Everybody" een groote voldoe ning zijn geweest. „Stella Moya", aangekondigd als welhaast 's werelds beroemdste lady-crooner deed de faam die haar vooruit ging eer aan. Zij zong op brillante wijze eenige songs en ofschoon men natuurlijk tot in de lengte van dagen kan blijven twisten wie nu wel d e beroemdste lady-crooner is, hebben wij ook hier in Haar lem kunnen constateeren dat zij in haar genre mede tot de besten behoort. Het Concertgebouw was stampvol en de be kende aardige versiering verhoogde de goede stemming in niet geringe mate. Naar schatting hebben 1200 menschen Nat Gonella and his Georgeans in actie gezien en het moet voor de organiseerende vereeniging wel bijzonder prettig geweest zijn om te constateeren dat haar eerste groote initiatief zoo volkomen is geslaagd. Natuurlijk vormde Nat Gonella de hoofd schotel van dezen avond, maar er waren toch ook nog talrijke andere attracties. Zoo speel den de bekende bands „The Margies" en „The Rhythm Maniacs", die zich hier terecht in een groote populariteit mogen verheugen, in de foyer en tijdens de rusttijden van Go- nella's band. En al valt het spelen op een avond met een dergelijke concurrentie lang niet mee, de wijze waarop zij zich door deze y.ware taak heensloefren strekt hen tot eer Ook ..The Cloaking Nigrtingales", het beken de jazz-zangkwartet trad nóg op en had, als steeds, oofc nu weer veel succes. DE JAARZANG VAN „TROUW". Bij de jaarwisseling is de Jaarzang aan de Broederschap van de Aloude Rhetorijkkamer te Haarlem, bekend onder de zinspreuk „Trou Moet Blycken" weer uitgebracht door den Factor, den heer J. C. Tadema. Haarlem's bloei, zoo zegt de Factor in het begin van zijn zang, is ook in het afgeloopen jaar flink ter hand genomen: herinnerd wordt aan de B.E.L.-week, de reorganisatie van de Groote Markt („deels tot circus omgebogen"), aan de uitbreiding van het Stadhuis: „Zoo werken overheid en burgers aan haar groei Te saam gebracht is 't nieuw statuut van „Haarlem's Bloei". In November deed de nieuwe burgemeester zijn intrede: „We wenschen hemzelven en ook zijn ge zin, vele jaren Van voorspoed, tot eigen voldoening ter hoofdplaats in 't Kennemerland. Dan zal ook de stad aan het Sparen er wèl bij gaan varen, De burgers van Haarlem, zij reiken hun nieuw5 burgemeester de hand". De Frans Halstentoonstelling werd een groot succes: „Daar kwamen duizenden ter bedevaart getogen Naar 't Heiligland, waar eens de meester zelf, wellicht Ter eender plaats, in grijzen ouderdom gebogen, Voleindt zijn levenswerk, nóg in een onbe grijpelijk vermogen: Regenten, Regentessen van het Huis in eeuwig licht". Van een geheel anderen aard was de Jam boree, maar ook deze gebeurtenis was van groote beteekenis voor ons land in het al: meen en voor Haarlem in het bijzonder: ,,'t Was een vreugdig zomerfeest. Dat ook Haarlem mee mocht vieren In een opgewekten geest. Hulde aan dit grootsch bestieren!" Voor ons Koninklijk Huis was 1938 een hoogst gewichtig jaar door het huwelijk van Prinses Juliana en nu zal weldra een harte- wensch van het Nederlandsche volk in ver vulling gaan door de geboorte van een „Wil lem - of Wilhelmina - van Nassauen". Te be treuren is het, dat het auto-ongeluk aan Prins Bernhard overkomen, een schaduw op de vreugdevolle verwachting heeft geworpen, maar gelukkig is „de Prins van 't ziekbed blij de opgericht". De uitslag der verkiezingen heeft aange toond. dat ons volk geen excessen wenscht. Jammer dat in de Troonrede geen opgewekter toon klonk: „Het licht in naast verschiet was nog miniem en scheen wat flauw", in stee van óp te leven". Doch het Nederlandsche volk blijft moedig en werkzaam; onze ingenieurs „Zij hebben met hun sluizen, bruggen wegen", Hun scheepsbouw, polderwerk in Zuider zee, Opwekkend, lichtend voorbeeld ons gegeven". De edele strijd tussehen Aljéchin en Eu we viel uit in het nadeel van den laatste; „zijn kampioenschap ging te niet; maar zeker zal hij niet verzuimen zich te herstellen in 't ver schiet" „Twee nieuwe rampen kwamen onze luchtvaart treffen Flamingo eerst, daarna de Specht; zij stortten neer En leerden schrijnend ons opnieuw beseffen Hoe wankel zijn de schreden van ons luchtverkeer. Deez' beide rampen namen twintig menschen 't leven. Die allen deelden 't zelfde sehrikklijk lot Als Ikaros, die eens op vleugelen verheven In durf en driestheid met zijn leven spot. Doch plichtsbesef fend, 'F lijf koelbloedig wagend. Gaan voort de mannen van de Kl.M. Gelijk onz' oude zeelui, nooit versagend, Hun weg vex-kenden; énzij vonden hem' Tenslotte werpt de Factor een terugblik op de verschillende gebeurtenissen, die in Euro pa en ook daarbuiten (men denke aan het „conflict" tussehen China en Japan) de aan dacht der wereld hebben getrokken en die wereld in beroering hebben gebracht. Door de verschillende stakingsbewegingen in Frankrijk „liep d' Expo zeven en dertig groot gevaar, En was bij d' opening op stukken na niet klaar. Toch trokken duizenden er heen, en konden daar aanschouwen, Hoe men een wereld-expositie was aan 't bouwen. En nóg geen mensch met zekerheid te zeggen weet Of op den sluitingsdag het heele zaakje was gereed". PROGRAMMA VAN DE HAARLEMSCHE RADIO CENTRALE OP DINSDAG 4 JANUARI 1938. Programma I Hilversum II. Programma n Hilversum I. Programma III 8.— Keulen Hermann Hage stedt orkest. 9.05 Nieuwsberichten. 9.20 Pa rijs Radio Gramofoonmuziek. 9.50 Keulen Kindergarten. 10.20 Pauze. 10.35 Parijs Radio Programmanieuws. 10.40 Gramofoonmuziek. 10.05 Germ. Batisse en L. Larsy. 11.20 Gram- muziek. 12.05 Diversen. 12.20 Parijs Radio Causerie voor Israëlieten. 12.40 Ned. Brussel Gramofoonmuziek. 12.50 Omroeporkest. 1.20 Gesproken dagblad. 1.30 Omroeporkest. 1.50 Gramofoonmuziek. 2.20 Diversen. 3.05 Parijs Radio Pianorecital. 3.20 Keulen Omroepsextet 4.20 London Regional Bridge. I. 4.35 Zigeuner orkest. 5.20 Ned. Brussel, Salonorkest. 5.50 Gramofoonmuziek. 6.05 Kinderuur. 6.50 Alexander Kipnis. 7.05 Beromünster Weerbe richt. 7.15 Solistenconcert. 7.40 Omixxeporkest 8.05 Spaansche muziek. 8.30 Vroolijk program ma. 9.45 Mededeelingen. 9.50 Weenen Blaas muziek. 10.20 Ned. Brussel Gesproken dagblad 10.30 Gramofoonmuziek. 11.15 Danmarks Radio Dansorkest. 11.50 Dansmuziek. Programma IV. 8.— Ned. Brussel Gymna stiekles. 8.20 Gramofoonmuziek. 8.30 Kroniek. 8.40 Gramofoonplaat, 8.45 Gespi-oken Dagblad 9.Gramofoonmuziek. 9.20 Diversen. 10.35 London Regional Korte Godsdienstoefening 10.50 Weerbericht. 11.05 BBC Weisorkest. 12.05 Orgelconcert. 12.35 Forum theater-orkest. 1.35 Droitwich Continental players. 2.20 BBC- orkest. 3.20 Arth. Salisbury. 3.50 Harold Ramsay. 4.20 Concert Midi. Regional. 4.50 Filmmuziek. 6.20 Weer- en nieuwsberichten. 7.20 For the Elizaberthan home. 7.50 London Regional Programma van Midland. 8.05 Droit wich The Geisha 10.50 Kwintet. 11.50 Dans muziek. Programma V. 8.007.00 Diversen. 2.— Eigen gramofoonplatenconcert: zang G. B. M. Segaar neemt afscheid van het onderwijs. „Ik heb de waarde van den arbeid Ieeren kennen." Vrijdagmiddag di-ie uur hebben de diverse onderwijs-organisaties, die daartoe den wensch te kennen hadden gegeven, in een der zalen van het Stadhuis afscheid genomen van den heer G. B. M. Segaar, referendaris en chef van de afdeeling Openbaar Onderwijs, die op den. laatsten dag des jaars- zijn ambt heeft neergelegd. Vele personen uit de onderwijskringen heb ben deze korte, maar hartelijke plechtigheid bijgewoond, o.a. dr. C. Spoelder, rector van het Stedelijk Gymnasium; dr. W. van den Berg, directeur der eerste H.B.S. b met 5 j. c.; de heer Th. Lancée en mr. A. Beets, resp. voor- zitter en secretaris van de Commissie van Toe zicht op het Lager Onderwijs en verder een groot aantal hoofden van scholen en oud- hoofden en bestuursleden van onderwijs organisaties. De leiding van de plechtigheid berustte bij den heer J. A. L. Doyer, vooi-zitter van de Ambtelijke Vereeniging van Hoofden van Scholen. „Als er ooit een stuk, dat het Stad huis gepasseerd is en dat betrekking had op het onderwijs, niet in uw handen is geweest", zei de heer Doyer, „dan was het onze aanvraag om deze zaal van het Stadhuis te mogen ge bruiken voor dit afscheid. Want we begrepen, u kennende, dat u dat belet zou hebben. U zou stellig gezegd hebben: „doe me dat alsje blieft niet aan!" Toch meenden wij, u niet zoo maar zonder meer weg te moeten laten gaan, maar om de zooeven genoemde x-eden wilden we dit afscheid zoo sober mogelijk houden. U hebt steeds een open oog voor het openbaar onderwijs gehad; dat is veel aan u verplicht. Veel belangrijk werk hebt u verricht. We zijn u veel dank verschuldigd voor alles wat ge voor het openbaar onderwijs gedaan hebt. Ge lukkig verlaat ge den dienst niet om gezond heidsredenen, maar wegens uw leeftijd. Ik hoop dat u nog vele jaren van een goede ge zondheid mag genieten en dat ge met uw ge zin een gelukkig leven zult hebben". De heer Th. Lancée gaf uiting aan de gevoelens van erkentelijkheid, die bij de Com missie van Toezicht op het Lager Onderwijs leven en die zullen blijven leven. „Wanneer Wij in moeilijkheden zaten, dan was de heer Segaar altijd bereid ons met zijn deskundige adviezen ter zijde te staan. Die adviezen wor den steeds met den grootsten eenvoud ge geven; bij den heer Segaar was nooit sprake van deftigheid, die men bij iemand van zijn beroep zou kunnen verwachten. Een bezoek aan hem was altijd prettig en instructief. Daarvoor dank ik hem mede namens den heer Beets ten zeerste en wensch hem nog vel# gelukkige jaren toe". De heer C. J. R ij k e r s, vooi-zitter der afdee ling Haarlem van den Bond van Nederland sche Onderwijzers, sprak namens die organi satie. „Wij hebben in dezen tijd wel geleerd ons aan te passen en ons niet te verbazen", zei hij. „Daarom wekte het bij ons geen ver bazing te vernemen, dat u zestig jaar was ge worden. Ou-e bond voelt behoefte, u er voor te danken, dat u altijd zulk een warm voor stander van het openbaar onderwijs bent ge weest en steeds niet alleen de belangen van dat onderwijs, maar ook van het personeel zoo uitnemend hebt behartigd. Als er iets was, waar we geen raad mee wisten, dan zeiden we tegen elkaar: „ga naar meneer Segaar", en dan kwam het altijd netjes ondershands in orde. De heer Segaar toonde zich geen plech tige autoriteit, maar een hartelijk en wel willend mensch. We houden er ons van over tuigd, dat hij niet gaat rusten, maar dat hij ons, wanneer wij hem dat vragen, zal steunen". De heer E. Geerts, voorzitter der afdeeling Haarlem van het N.O.G., verklaarde verheugd te zijn, de gelegenheid te hebben gekregen, om den heer Segaar namens het N.O.G. in het openbaar te danken voor de wijze waarop hij de belangen van het onderwijs heeft behar tigd. door zjjn adviezen aan den wethouder werd het werk zeer verlicht. Ook namens de afdeeling Haarlem van Volksondei-wijs bracht spreker hem hulde. De heer T. Hellinga sprak vriendelijke woorden namens de Vereeniging van Hoof den van Scholen. „Wij vonden bij u altijd een open oor als het ging om behartiging van de belangen van mijn collega's, die u steeds met raad en daad ter zijde stond" Spreker vei' klaarde het volkomen eens te zijn met de woorden van den heer Lancée. De heer Segaar dankte alle sprekers uit voerig voor him waardeerende woorden. Hij vroeg zich af of hij al dien lof wel aanvaar den mocht, want hij had niet meer dan zijn plicht gedaan. Daarom verzocht hij, zijn werk niet te hoog te willen taxeeren. Hij verklaarde ten zeerste dankbaar te zijn jegens wethouder Boes, die hem tot veel steun is geweest. Het is aan de tijdsomstandigheden te wijten ge weest, dat niet méér bereikt kon worden. „Ik heb de vreugde van den arbeid leeren kennen", aldus eindigde spreker. „Het was dan ook niet op mijn initiatief, dat ik nu reeds weg ga. Integendeel, gaarne had ik tot mijn 65ste jaar willen werken. Nu dit echter niet mogelijk is, ga ik met volle tevredenheid heen om plaats te maken voor jongeren". Met een handdruk namen daarop allen af scheid van den heer Segaar. met tusschenspe! van Hawaiian-muziek. 1. Ay, ay, ay. Luigi Fort. 2. Loin des Guitares, Tino Rossi. 3. Will you remember, J. MacDonald en N. Eddy. 4. Wass kann so schön sein. Gitta A par. 5. Wenn wir uns wieder sehn. Richard Tauber. 6. Sweet Hawaiian di'eam air!, Hawaiian Marimba Players. 7. Hawaiian moon. Quieenie en David Kaili 8. Learn how to lose. Grace Moore. 9. Si vous 1'aviez compris. Luigi Fort. 10. Dort wo die Walder griih'n Gitta Alnar. 11. Farewell to dreams. J. MacDonald en N. Eddy. 12. Underneath the Hawaiian skies. Hawaiian Marimba Players. 13. Indiana skies, Queenie en D. Kaili. 14. Star in my eyes, Girace Moore. 15. Bella Ragazzina, Tino Rossi. Under the Russian Moon, Richard Tauber. 8.0012.00 Diversen. GOUDONDERZOEK IN NIEUW-GUINEA. Oud-kapitein Becking en zijn staf zullen met de ..Kampar" van Nieuw-Guinea naar Java terugreizen. De „Java-Bode" weet te melden, dat het onderzoek naar goud op Nieuw-Guinea bevredigende resultaten heeft opgeleverd. Het onderzoek toonde aan dat op de grint- banken in den bovenloop der rivier inder daad goud is te winnen. Men hoopt later in het gebergte den ader te vinden, waarvan deze alluviale afzettingen in het gebergte af komstig zijn. Gemakkelijk is dit niet. en in het goudgebied van Australisch Nieuw-Guinea ig men daarin totdusver nog niet geslaagd.

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 10