Haarlem's Dagblad Fransch Beleid. Pluimvee. Roode achterlicht Her belangrijkste 55e Jaargang No. 16727 Uitgave Lourens Costcr, Maatschappij voor Courant-U itgaven en AJgem. Drukkerij N.V. Bureaux: Groote Houtstraat 93, bijkantoor Soendaplein 37. Postgirodienst 38810. Drukkerij: Zuider Buiten Spaarne 12. TelefoonDirectie 13082, Hoofdred. 1S0S4 Redactie 10600, Drukkerij 10132, 12713 Admin. 10724, 14825. Soendaplein 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM Directie: P. W. PEEREBOOM EIS ROBERT PEEREBOOM Maandag 3 Januari 1938 Abonnementen per week f 0.25. p. maand f 1.10. per 3 maanden f 3.25. franco per post f3.55. losse nummer» 6 cent per er. Advertcntiën: 1-5 regels f 1.75, elke regel meer f 0.35. Reclames f 0.60 per regeL Regelabonnementstarieven op aanvraag. Vraag en aanbod 1-1 regels f 0.60, elke regel meer f0.15. Groentjes zie rubriek. De Fransche Senaat heeft het regeerings- voorstel tot voortzetting van de Wereldten toonstelling in 1938 met groote meerderheid verworpen. Uitvoering van het plan zou, vol gens een blijkbaar nogal optimistische raming, zoo ongeveer dertig millioen gulden hebben gekost en vooral de senator Caillaux, nog al tijd een der voornaamste financiëele experts, had zich daar hevig tegen verzet. In den Senaat werd opgemerkt dat men dit geld beter gebruiken kon, met name voor bewapening. Hier heeft zich dus voor de zooveelste maal een geval voorgedaan waarin men een plan tot bevordering van handel en industrie heeft moeten opgeven terwille van de enorme be- wapenings-uitgaven. Inderdaad zijn die in Frankrijk, zooals trouwens in alle groote lan den, geweldig. Zij bedragen zoowat een derde van de staatsuitgaven en die verhouding is zelfs voor een in bodemschatten zoo rijk land als Frankrijk niet te verwerken. Bekend is, dat desondanks de Volksfront-regeering is overgegaan tot de invoering van uiterst kost bare sociale hervormingen, die de staatsfinan ciën totaal in het ongereede hebben gebracht. Niettemin was Frankrijk, in vergelijking met andere landen, zeer ten achter met zijn so ciaal beleid zoodat men den aandrang in die richting, objectief oordeelend, volstrekt niet uitsluitend aan links-extremistische invloeden» kon toeschrijven. Maar de financiëel-onmo- gelijke situatie van de Fransche regeering was dat zij gelijktijdig een enorm bewapenings niveau, een geweldig sociaal hervormingsplan en tenslotte ook nog kostbare maatregelen tot stimuleering van handel en industrie voor haar rekening nam. Dat kan niet. Als menzóó fantastisch be wapend wil blijven als de groote mogendheden tegenwoordig zijn en het peil stijgt nog steeds dan moet men alle andere plannen daarvoor loslaten en men kan de welvaart der bevolking ook niet gaan steunen door de vaste lasten te verminderen. Het baat heusch niet dit onder allerlei fraaie woorden te verbloe men. De werkelijkheid is, dat de bewapenings wedstrijd in alle daarbij betrokken groote lan den de welvaart belemmert, het herstel tegen houdt, handel en industrie remt in hun po gingen tot nieuwe ontwikkeling. En de kleine mogendheden, zooals ook Nederland, voelen zich daarbijgedwongen eveneens haar bewa peningen te verhoogen en komen in precies dezelfde situatie. Daarvan geeft onze staats- begrooting dan ook duidelijk blijk en het pas verschenen antwoord van den premier op de algemeene beschouwingen dikt het feit nog wat aan. Wij zouden ons trouwens, als kleine mogendheid, geenszins de kromme financieele sprongen kunnen veroorlooven die Frankrijk en andere grootmachten hebben ondernomen. Onze bescheiden positie in de wereld-economie laat dat niet toe, ons crediet veroorlooft het niet, wij hebben maar te zorgen dat wij den boel zelf zoo goed mogelijk in evenwicht hou den. Daarom kunnen we ook niet ad libitum bewapenen, zooals sommigen schijnen te mee- nen. Wij kunnen het alleen binnen de grenzen van het financiëel-mogelijke en de verhoogde bewapenings-uitgaven dwingen tot bezuini ging en beperking op al het andere plus een maximale belastingheffing. Ook die belasting heffing heeft een grens, zooals meermalen ook op deze plaats uiteen is gezet. Als de welvaart er te sterk door wordt aangetast geeft het niets meer percentages-van-heffing te ver hoogen. Men krijgt minder binnen. De Franschen, die zich als groote natie zoo veel meer hebben kunnen veroorloven dan wij, al zijn hun welvaart en hun levensstandaard er dan ook zwaar door beïnvloed, ondervinden nu weer dat zij een maatregel tot steun van hun handel en industrie aan hun bewape- ningspeil moeten offeren. Voor hen is het niet-voortzetten van de Ex position erg, want wereldtentoonstellingen hebben in de historie der Derde Republiek steeds weer haar waarde bewezen. Zij passen in het Fransche beleid, dat zich in zoo hooge mate richt op Parijs als magneet-van-Europa. Het geheele Fransche stelsel is sterk gecen traliseerd, de welvaart van Parijs is de wel vaart van Frankrijk en een voortgezette sti mulans is na al de ellenden der laatste jaren dringend noodig gebleken. Maar men moet er van afzien en kan alleen de oorlogs-industrie blijven bevorde ren, die overigens al verreweg de welvarend ste des lands is. Het geeft een droevig beeld van den huidigen toestand in de wereld. Maar een uitzondering is het allerminst. Overal zit men uit te rekenen wat men nu allemaal wel kan nalaten, verminderen en beperken en welke belastingen men nog met eenig succes zou kunnen verhoogen om in 's hemels naam maar weer zwaarder te kun nen bewapenen. Een klein land als het onze kan aan dezen dollen wedstrijd natuurlijk geen einde maken. Wij worden, integendeel, er ook in meegesleept. Als er tenslotte geen oorlog van komt zal het belangwekkend zijn nog eens te gaan uit rekenen hoeveel deze jaren van internationa len janboel aan welvaart gekost hebben. Als het zoover is dat men eindelijk tot inkeer komt. Was het maar zoover R. P. De heer Sprayt uit Gouda he- haalde op een internationale pluimveetentoonstelling te Ant werpen met sierduiven en dwerg hoenders in totaal 209 prijzen.) Over de tweehonderd prijzen, Tjonge, jonge, meneer Spruyt, U kwam er op fraaie wijze, Wat je noemt cum laude, uit. En uw. hoenders en uw duiven Zitten stellig in uw hof Met elkander wel te gnuiven Om zoo'n overdaad van lof. 'k Denk me zoo, uw duiven maken Dezer dagen extra sier En uw mooie hoenders blaken, Frisch als hoentjes, van plezier. Mooglijk zullen enklen denken Dat men goed eraan zou doen, U de prijzen niet te schenken, Maar uw sierduif en uw hoen. Neen, hier past voor u belooning, Want men denkt er dan niet aan, Hoeveel zorg aan zoo'n bekroning- Voor u is voorafgegaan. Mijn respect dus voor dit hoogste Prijzenswaardig resultaat, Vee dat zooveel pluimen oogstte. Dat is pluimvee inderdaad. IJSBANEN BREDERODE en EINDENHOUT GEOPEND. Inlichtingen SPORTHUIS HAARLEM - TELEF. 12215. (Adv Ingez Med.) Ernstige aanrijding onder Santpoort. Twee auto's zwaar beschadigd. Geen persoonlijke ongelukken Op Nieuwjaarsnacht omstreeks 1 uur vond op de kruising SlaperdijkRijksweg een ern stige botsing plaats. Op genoemd tijdstip naderde op den Sla perdijk een auto uit de richting Hoofdstraat, den Rijksweg, en wilden dezen weg oversteken om bij het benzinepomp-station „Trovato" benzine te laden. Tegelijkertijd naderde van Velsen met groote snelheid een andere auto, die voorrang had, daar de Rijksweg hier een voorrangsweg is. Maar de chauffeur van de auto, die van Santpoort kwam, dacht nog wel net te kunnen oversteken. Een botsing was niet meer te voorkomen en met een ontzetten- den klap vlogen de wagens tegen elkaar op. De aangereden wagen werd nog eenige meters meegesleurd en zwaar beschadigd. On middellijk schoot personeel van „Trovato" te hulp, maar veel was er niet te helpen, want de personen kropen allen, vrijwel ongedeerd, be halve eenige snij wonden, uit de ruïne. Dat het zoo goed is afgeloopen, mag wel een wonder heeten, want van den aangereden wagen, is zoo goed als niets meer over, terwijl de andere auto ook zwaar beschadigd is. De Haarlemsclie Reiniging. Uitbreiding der automatiseering. Geregeld wordt voortgegaan met de auto matiseering van de Haarlemsche Reiniging. Thans zijn 18.000 emmers uitgezet, zoodat on- veer de helft van de Haarlemmers nu bij het nieuwe systeem zijn aangesloten. Ook in den loop van dit jaar wordt weer een aantal emmers en auto's aangeschaft, zoodat binnen drié jaar de automatiseering geheel zal zijn voltooid. PERSONALIA. Aan het instituut Oranje-Nassau (Chr Uloschool) alhier is benoemd tot onderwij zer de heer N. Bouwhuis te 's-Hertogen- feosch. Nederlandsche textielconventie. Verlengd tot 1940. Medio November is gemeld, dat de minister van Economische Zaken, in antwoord op het desbetreffende verzoek der vereeniging „Ne derlandsche Textiel-conventie", had medege deeld, dat hij in beginsel bereid was de alge meen verbindendverklaring van het kartel reglement en de gemeenschappelijke beta- lings- en verkoopsvoorwaarden der conventie te bevorderen. Deze z.g.n. principieele bereidverklaring heeft, naar wij vernemen, tot gevolg gehad, dat na twee algemeene ledenvergaderingen, te Arnhem gehouden, en na bespreking met de vertegenwoordigers van de twee verschil lende stroomingen binnen dit kartel, beslo ten is de Nederlandsche Textielconventie vrij willig voort te zetten tot 1 Januari 1940. Alle leden hebben zich hiertoe inmiddels verbon den. Chr. onderwijzers teleurgesteld. Ierland's nieuwe grondwet is verleden week in werking- getreden. President De Valera verlaat het regeeringsgebouw te Dublin na de afkondiging der grondwet. Het nieuwe jaar met vorst begonnen. Op de ondergespoten tennisbanen kan men schaatsenrijden. Het jaar 1938 is koud begonnen. Nauwelijks 24 uur oud, verrastte het ons reeds met een stevige nachtvorst, zoodat Zondagmorgen de Klopper- en Schotei-singel en zelfs het Spaarne dicht lagen. Wel is waar ging het later op den dag weer dooien, maar daarmee was het nog niet afge loopen: vannacht vroor het nog veel harder. Van het bestuur der IJsclub voor Haarlem en omstreken, vernamen wij hedenmorgen, dat de ijsbaan aan de Kleverlaan reeds mooi dicht is; het ijs was VA2 c.M. dik. De ijsbanen Eindenhout en Brederode zijn vanmorgen reeds opengesteld. DE AANSTAANDE BLIJDE GEBEURTENIS. Kerkdienst Vrijz. Hervormden Het bestuur der Vereeniging van Vrijzinnige Hei-vormden te Haa'-n heeft besloten, den dag na de geboorte v.i een Prins of Prinses een kerkdienst te houden onder leiding van ds. Moll van Charante, beginnend om half elf. De uitkeering uil het Gemeente fonds. Voor Haarlem slechts een meevallertje van f 800.—. Hoe sterk de Rijksuitkeeringen aan de gemeenten dalen. In ons vorig nummer hebben wij medege deeld, dat thans in de Staatscourant werd medegedeeld, dat Haarlem over het uitkee- ringstijdvak 1935/1936 uit het Gemeentefonds een bedrag ontvangt van f 1.359.100. Wij vernemen dat dit bedrag slechts f 800 meer is dan het door Haarlem over dat tijd vak geraamde. In den loop der jaren is het bedrag dat het rijk aan de gemeenten uit dit fonds uitkeert wel sterk verminderd. Op de begrooting voor 1938 wordt een ontvangst geraamd van f 1.233.800. Dat geldt voor 4 maanden van het belastingjaar 1937'1938 en 8 maanden 1938/ 1939. - In 1934 werd een uitkeering ontvangen van f 1.052.860 of niet minder dan f 268.940 meer. In 1935 werd een wetswijziging ingevoerd die de uitkeeringen uit het Gemeentefonds aan de gemeente belangrijk verlaagde. Die worden nu berekend per inwoner, maar daar naast wordt nog een garantiebedrag uitge keerd. Het garantiebedrag werd toen voor Haarlem vastgesteld op f 560.645 voor het uit- keeringstijdvak 1935 1936. Elk jaar werd dit bedrag evenwel met 1/9 verminderd, zoodat het voor het tijdvak 1938/1939 nog slechts f 373.763 is. Elk jaar gaat er f 62.700 af. Over afwijking van de verlaging der leerlingenschaal. In de gehouden jaarlijksche algemeene ver gadering der Unie van Chr. Onderwijzers is de volgende motie aangenomen: De algemeene vergadering der Unie van christelijke onderwijzers in Nederland, spreekt haar groote teleurstelling uit over de afwij zing der verlaging van de leerlingenschaa. Dringt alsnog aan op spoedige voorziening in den nood dei- scholen. in Haarlem onbekend? Niet minder dan 70 fietsers zijn reeds bekeurd. Het roode achterlicht schijnt voor vele fietsers nog onoverkomelijke moeilijk heden met zich mede te brengen. Of men is het vergeten, of het brandt niet of In ieder geval had de Haarlem sche politie de eerste dagen van het nieuwe jaar de handen vol. Niet minder dan 70 fietsende stadge-' nooten werden bekeurd en als het zo< doorgaat, dan zullen er ongetwijfeld not -elen volgen. Reeds 1 Vi jaar heeft men nu gewaar chuwd zoodat de Haarlemsche politi» erecht nu geen consideratie meer kar 'cbruiken. Hopelijk houdt men 'lier de volgend dagen rekening mede! Twee brutale auto-dieven. In Haarlem een wagen gestolen, doch te Amsterdam weer aangehouden. Zaterdag in den namiddag is op het Plein een onbeheerd staande auto gestolen. De eige naar deed onmiddellijk aangifte bij de politie en inderdaad gelukte het nog denzelfden avond de auto in Amsterdam weer terug te, vinden. Een tweetal jongelui van 22 en 14 jaar werd namelijk des avonds te half negen te Amsterdam aangehouden. Op een vraag van den agent of hij de papieren even mocht zien, bleef men het antwoord schuldig Al spoedig kwam toen vast te staan, dat de wagen gestolen was. De jeugdige autodieven hebben dus niet lang plezier van hun uitstapje gehad. Den vol genden morgen zijn zij naar Haarlem overge bracht waar zij in het Huis van Bewaring wer den opgesloten. De „Srclj'' kan niet gelicht worden. Wrak wordt opgeruimd. TERNEUZEN. 3 Januari. De pogingen, om het nabij Baalhoek gezonken Joego--Slavische stoomschip „Srdj" tc lichten, zijn door de Bel gische bergingsmaatschappij Towage and Sal vage Union opgegeven. De rijkswaterstaat zal zich dientengevolge met de opruiming van het wrak belasten. Hoe dit zal geschieden, is nog niet bekend. De Wieringermeer als openbaar lichaam. Installatie van de bestuurscommissie. In het vergadergebouw te Wieringer- werf is hedenochtend onder voorzit terschap van den heer ir. S. Smeding, directeur van den Wieringermeerpol- der te Alkmaar, de eerste openbare vergadering van de bestuurs-commis- sie openbaar lichaam „De Wie ringermeer" gehouden. Van de openbare gebouwen en ook van tal van particuliere huizen in de drie dorpen van de Wieringermeer. Wieringerwerf, Midden- meer en Slootdorp, werd gevlagd en algemeen werd het feit, dat het nieuwe land van de Wieringermeer met ingang van heden zelf standig is geworden en een eigen bestuur heeft gekregen als een feestelijke gebeurtenis beschouwd. De bevolking van de Wieringermeer heert hedenochtend den voorzitter van de bestuurs commissie, ir. S. Smeding, die door zijn ja- renlangen arbeid in den nieuwen polder een goede bekende in dit gebied is, en zijn gezin, op feeestelijke wijze als „burgemeester" van het nieuwe gebied ingehaald. Voor de eerste openbare vergadering der bestuurs-commissie bestond groote belang stelling. Ir. Smeding heette bij de opening der ver gadering al deze belangstellenden hartelijk welkom. In de eerste plaats richtte hij zich tot den chef van de afdeeling binnenlandsch be stuur, mr. D. G. W. Spitzen, als vertegenwoor diger van den minister van binnenlandsche zaken, den hoofdingenieur-directeur van den rijkswaterstaat, ir. de Blocq van Kuffeler, hier aanwezig namens den minister van water staat, de leden van het college van gedepu teerde staten van Noord-Holland, de heeren mr. Bomans, Kooiman en Michels. eerstge noemde in zijn hoedanigheid van vervanger van den Commissaris der Koningin. De voorzitter heeft vervolgens de leden der commissie, de heeren: mr. A. J. Backer, admi nistrateur ter provinciale griffie van Noord- Holiand, te Haarlem, C. L de Bruijn, secretaris van de directie van den Wieringermeerpolder A. C. de Graaf, landbouwer te Middenmeer. mr. A. F. Kamp, burgemeester van de gemeen te Texel, H. Leijten, te Middenmeer, A. van Oers te Slootdörp, P. C. J. Peters, burgemees ter van de gemeente Medemblik en J. Venhui zen, landbouwer te Slootdorp. den heer A. Blaauboer als secretaris en den heer J. C. Vo gelaar als ontvanger beëedigd. Namens den minister van binnenlandsche zaken installeerde daarop mr. Spitzen de com missie met een korte rede. Na deze plechtige installatie nam ir. Sme ring ophieuw het woord. Hij betuigde in de eerste plaats zijn dank aan mr. Spitzen voor het verrichten der installatie. Het woord is aan Lord Byron: „Het lot" is een goed excuus voor onzen eigen wil. Melkauio op onbewaaklen overweg gegrepen. De bestuurder gewond. AALSMEER, 3 Januari. Vanochtend on geveer half tien is op den onbewaakten over weg in de Ophelialaan te Aalsmeer een ern stig auto-ongeluk gebeurd. De melkhande laar A. Vlekhaar reed in de richting van het dorp en wilde den spoorwegovergang passeeren. juist op het oogenblik dat de trein naderde. Niettegenstaande het zicht ter plaatse ruim is, zag de melkhandelaar den rein nie, aleer deze vlak bij hem was. Hoewel hij krachtig remde, kon hij. mede door de gladheid van den weg. niet voorko men, dat de trein den wagen greep. Een ont zettend gekraak volgde. Melkbussen en brok stukken van de auto vlogen in het rond. Toen omwonenden kwamen toesnellen, vonden zij Vlekhaar met een groote hoofd wonde een halven meter naast de rails. De man was bij kennis. Hij was uit de cabine geworpen, doch de trein had hem niet over reden. Dokter H. C. C. Wagner, die spoedig ter plaatse was, constateerde ook nog een ge broken been. Per ziekenauto is het slachtof fer naar het Luthersch Diaconessenhuis te Amsterdam overgebracht. De wagen werd geheel vernield. Rijks- en gemeentepolitie stellen een onderzoek in. Heeft Maryse Hilz een noodlanding gemaakt? Na Djask geen berichten meer over de aviatrice. DAMASCUS, 3 Januari (Havas-A.N.P.) Sedert de Fransche aviatrice Maryse Hilz Djask is gepasseerd, heeft men niets meer van haar gehoord. Men veronderstelt, dat zij, o£ wel in rechte lijn de woestijn overgestoken is, of wel een noodlanding heeft verricht. In luchtvaartkringen te Damascus is men van meening, dat zij een noodlanding heeft moe ten maken in de bergen van Iran. In dit geval zou het enkele dagen duren, eer men iets van haar zou kunnen hooren. JUBILEUM C. VAN MEETEREN. Zaterdag 1 Januari heeft de heer C. van Meeteren, opzichter van de wegen, den dag herdacht, waarop hij vóór 25 jaar bij de ge meente Bloemendaal in dienst trad. Zoowel superieuren als ondergeschikten hebben er voor gezorgd, dat deze dag niet licht door den jubilaris vergeten zal worden, hoewel er eenigszins rekening mede gehouden moest worden, dat de heer Van Meeteren de gevolgen van een zware ziekte nog niet geheel te bctven is gekomen. Verschillende groepen van het personeel kwamen achtereenvolgens te zijnen huize. Door verschillende personen werd het woord gevoerd. Daarbij kwamen hartelijke genegenheid en groote waardeering voor zijn werk tot uiting. De jubilaris werd op hartelijke wijze toegespro ken door den heer H. Krimp. Namens het ad ministratief personeel sprak de heer J. van Steenwijk en namens de huldigingscommissie en het werkliedenpersoneel de heer J. Nieuw- poort. Namens het geheele personeel van P. W. werd een prachtige haardkachel aangeboden. Ook vele anderen hadden blijken van be langstelling gegeven door het zenden van bloemen- en fruitmanden. De post bracht vele schriftelijke gelukwenschen. Het jubileum werd verder in intiemen kring gevierd. Hedenmidda-g om half twee werd de heer van Meeteren te zijnen huize gehuldigd dooi den wethouder der publieke werken, den heer A. J. Prinsenberg en den directeur der publieke werken, den heer J. de Jong Czn. (Adv. Ingez. Med.) HEDEN: 16 PAGINA'S pag. Wegens het niet in orde hebben van het roode achterlicht zijn te Haarlem niet minder dan 70 personen bekeurd. 1 Zondagavond is een auto in het Noord-Hol- landsch Kanaal gereden; drie kinderen zijn verdronken. 3 Op een onbewaakten overweg bij Heken dorp is een tilbury door den trein ge grepen. Een echtpaar is gedood. 3 Prinses Juliana is naar Soestdijk terugge keerd. 3 's Prinsen moeder en broeder logecren te Soestdijk. 3 Tsjang Kai Sjek is afgetreden als Chi- neesch premier en bepaalt zich thans tot de legerleiding. 4 Bij een bombardement op Barcelona zijn talrijke dooden gevallen. 4 Een instorting in Japan heeft vele slacht offers geëischt. 4 Terucl zou thans door Franco's troepen hernomen zjjn. 4 Een dansavond met Nat Gonella 6 ARTIKELENENZ. R. P.: Fransch beleid. j 1937 in Haarlem en Omstreken. 6 Criticus over den wedstrijd D.I.O.—V.V.B. 7 H. D. Vertelling: Het dorp aan de grens 11 K. de Jong: Bachconcert van Haarlem's Gemengd Koor.

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 1