Prinses Juliana weer te Soestdijk AUTO IN NOORD-HOLLANDSCH KANAAL GEREDEN. Nieuwjaarsbezoek noodlottig afgeloopen. MAANDAG 3 JANUARI 1938 Vertrek uit Burgerziekenhuis op Nieuwjaarsdag bijna niet opgemerkt. Drie kinderen verdronken. Koningin eveneens te Soestdijk. Prins Bernhard weldra? Prinses Juliana is na een verblijf van verscheidene weken, Zaterdag middag te tien minuten over half tioee uit het Burg er ziekenhuis te Amster dam vertrokken en per auto naar Soestdijk teruggekeerd, waar zij weer haar intrek in het paleis heeft geno men. Het voornemen van de Prinses om op den Nieuwjaarsdag naar het paleis te Soestdijk terug te keeren, was geheel onbekend gebleven en toen 's middags de auto, waarmee de reis werd gemaakt, kwam voorrijden en het pu bliek, dat even voor den ziekenhuisuitgang bleef kijken, en dat in verband met den vrijen dag iets talrijker was dan anders, de Prinses zag uitrijden, meende men dan ook, dat dit wederom voor een wandelrit was, zooals men gewend is, dat Prinses Juliana dit in d§ afge- loopen weken herhaaldelijk heeft gedaan, wanneer de weersgesteldheid zulte maar even toeliet. Zooals begrijpelijk is, na de toegewijde zorg, die Prins Bernhard zoowel als Prinses Juliana in het Burgerziekenhuis hebben on dervonden, was het afescheid van geneeshee- ren en verplegend personeel zeer hartelijk. De Prinses werd vergezeld daar haar hof dame, freule de Brauw en was gekleed in een bruinen bontmantel. Voorafgegaan door een auto van de Amster- damsche politie, zwenkte de auto de Linnaeus- straat in, waarna zij terstond rechtsaf sloeg, de 3de Oosterparkstraat in, om het wachten voor de juist gesloten zijnde afsluitboomen van den spoorwegovergang in de Linnaeusstraat te vermijden en waarschijnlijk ook om niet langs den slecht bestraten Middenweg door Water graafsmeer te moeten rijden, doch langs het geasphalteerde Oosterpark, de iets beter be strate Weesperzijde te kunnen volgen. Het Amsterdamsche politie-escorte bege leidde de auto van de Prinses tot even buiten Diemen. Daar werd een oogenblik stil gehou den om de kap van de auto van de Prinses open te zetten, wat door het zachte, fraaie winterweer mogelijk was. Hierna werd in matig tempo de tocht naar Soestdijk voort gezet. Het gerucht, dat de Prinses naar Soestdijk op weg zou zijn, had honderden zich bij den ingang van het paleis doen verzamelen. De rijksveldwacht, welke in het gebouwtje tegenover het paleis, gehuisvest is, kwam met extra-bezetting naar buiten. Het verkeer werd geregeld, aan het stopverbod extra streng de hand gehouden en het publiek tot achter het rijwielpad teruggedrongen. Men wist nu, dat de hofauto elk oogenblik kon komen; de hekken van den tuin stonden wijd open, op eiken hoek een rijksveldwachter. De spanning buiten steeg in het Paleis en in den tuin was echter alles uitgestorven. Uit niets bleek, dat daar de terugkomst van de Prinses elk oogenblik verwacht werd. Het werd al later en al kouder. Toen eensklaps commando's. Zou er iets te zien zijn? Neen, de rijksveldwacht rukte in, het verkeer werd vrijgegeven en het publiek niet langer op een afstand gehouden. Eerst begreep men er niets van, doch enkele oogenblikken later werd de standaard op het middengedeelte van het paleis geheschen en toen ging het als een loopend vuurtje door de menigte: de Prinses is door den tuin aan de achterzijde, het paleis binnengekomen! Langzaam verspreidden de menschen zich toen. Toen de Prinses n.l. Baarn gepasseerd was en zich op den weg naar Soestdijk bevond, heeft zij opdracht gegeven niet rechtuit te rijden doch eenige honderden meters voor den hoofdingang rechts af te slaan en via een zij- Berekeiiing van steunbedragen. De minister van sociale zaken heeft aan de betrokken gemeentebesturen geschreven: Nu voor de berekening der netto-bedrijfs- hikomsten' van kleine grondgebruikers alge- meene normen zijn vastgesteld, aangevuld met de door de gewestelijke commissie be paalde normen, acht ik het wenschelijk, dat voortaan van die normen ook uitgegaan wordt bij de berekening van de netto inkomsten uit een bedrijfje van arbeiders, die steun ingevolge de steunregeling voor werk- looze arbeiders ontvangen of die bij een werkverschaffing zijn geplaatst. De aftrek op het steunbedrag zal gelijk aan het bedrag van aldus bepaalde netto-inkomsten dienen te zijn. Bij de plaatsing in de werkverschaffing zal geheel dienovereenkomstig worden ge handeld. Alle regelingen, welke te dezer zake vroeger zijn getroffen, komen hiermede te vervallen. Mr. J. E. AMESHOFF VERLAAT DE NED. BUURTSPOORWEGMAATSCHAPPIJ. Na ruim 51 jaren het vervoerwezen te heb ben gediend, is mr, J. E. Ameshoff Vrijdag op eigen verzoek afgetreden als directeur der N.V. Neder landsche Buurtspoorwegmij,, welke in 1900 door hem werd opgericht. Hoe wel de heer Ameshoff den wensch te kennen had gegeven dit afscheid in alle stilte te doen verloopen, heeft het personeel gemeend den scheidenden directeur een blijk van waardeering te moeten aanbieden, waartoe men des middags bijeen kwam ten kantore der maatschappij te Zeist. Daar sprak de heer J. Janssen, hoofdboekhouder en oudste in dienstjaren den heer Ameshoff toe. Tot opvolger van den heer Ameshoff is de heer Paap benoemd. HOOFDCONDUCTEUR TUSSCHEN TREIN EN PERRON BEKLEMD GERAAKT EN GEDOOD. De 54-jarige hoofdconducteur M. A. Kraan uit Rotterdam zou Zondagmorgen den elec- trischen trein 2120, welke om 9 uur 28 uit Schiedam naar Maassluis vertrekt, geleiden. Toen de stationschef het vertreksein had ge geven en de hoofdconducteur wilde instap pen, kon hij blijkbaar het portier van de wagon niet'gemakkelijk open krijgen. Hii kwam te vallen en geraakte tusschen trein en perron beklemd met het gevolg, dat hem de borstkas werd ingedrukt. De man was vrijwel op slag dood weg den achtertuin in te rijden. Zoo geschied de het en op deze wijze was de Prinses reeds in haar vertrekken aangekomen, voor dat het publiek goed en wel wist, wat er aan de hand was. Zoo geschiedde de terugkeer van de Prinses niet alleen volkomen onverwacht doch ook ge heel onopgemerkt. H.M. de Koningin is in den namiddag per auto van den Haag naar Amsterdam vertrok ken om een bezoek te brengen aan Prins Bernhard. Vandaar vertrok de Koningin omstreeks half zes naar Soestdijk, waar H.M. eenigen tijd zal blijven. Prins Bernhard zal vermoedelijk binnenkort ook naar Soestdijk vertrekken. Prins Bernhard ontvangt zijn moeder en zijn broer. Bezoek duurde ongeveer een uur. Prins Bernhard heeft Zondag voor het eerst sedert het auto-ongeval, van welks gevolgen hij herstellende is, bezoek gehad van zijn moeder en zijn broer. Het lag in de bedoeling, dat beiden afzon derlijk Prins Bernhard zouden bezoeken en wel in de ochtenduren Prinses Armgard en des namiddags Prins Aschwin. Niettemin; vergezelde deze laatste zijn moeder, toen zij Zondagmorgen omstreeks tien uur per auto uit Soestdijk; in het Burgerziekenhuis te Am sterdam arriveerde. Prins Aschwin bleek zijn moeder slechts voor den autotocht te hebben vergezeld, want overeenkomstig het voorne men begaf Prinses Armgard zich alleen naar de kamer van den Prins, bij wien zij ongeveer een uur verbleef. Te ruim elf uur vertrokken Prinses Armgard en Prins Aschwin gezamenlijk naar Soestdijk om de lunch te gebruiken. Tegen drie uur 's middags keerde Prins Aschwin alleen per auto in het Burgerzieken huis terug en bracht op zijn beurt een bezoek aan Prins Bernhard, dat eveneens ongeveer een uur duurde. Tegen vier uur keerde ook Prins Aschwin naar Soestdijk terug. Prinses Armgard en prins Aschwin te Soestdijk. Zaterdagavond zijn te Soestdijk aangekomen de moeder van Prins Bernhard, Prinses Armgard, en Prins Bernhard's broeder, Prins Aschwin, die ten paleize Soestdijk hun intrek hebben genomen. Enkele geïnterneerde Span jaarden voorloopig vrijgelaten. De regeeringspersdient meldt: Van de Spanjaarden, die in de Citadel kazerne te Gorinchem werden geïnterneerd, zijn thans de gehuwden, zoomede enkele an deren, die hiervoor wegens ziekte of om bij zondere redenen in aanmerking kwamen, voorloopig in vrijheid gesteld, onder de voor waarden, waaronder zij voordien hier te lande vertoefden De ongehuwden zullen vrijkomen, zoodra de terugkeer van ontvluchte Spanjaarden naar Nederland verzekerd is. Laseur en Verkade zouden in den Amsterdamschen schouwburg willen spelen. Maar Cor van der Lugt Melsert zou de uitverkorene zijn. Naar het A.N.P. verneemt, heeft de directeur van de N.V. Centraal Tooneel, de heer Cees Laseuf, B. en W. van Amsterdam bericht, dat hij gaarne ernstig in aanmerking zou willen komen voor de positie van vasten bespeler van den Stadsschouwburg. Bij eventueele gunstige beschikking zou als artistiek medewerker aan het uiteraard uit te breiden gezelschap optreden den heer Eduard Verkade. „Het Volk" meent intusschen te weten, dat men zijn keus heeft laten vallen op een ander dan den leider van het Centraal Tooneel en wel op den heer Cor van der Lugt Melsert, thans nog de directeur van het Rotterdamsch Hofstad Tooneel in Den Haag, zoodat de eventueel door den heer Laseur te vormen troep zeer weinig kans zou maken het komen de seizoen in den Amsterdamschen Stads schouwburg te zetelen. WIJZIGING LUCHTPOSTTARIEF VOOR BUITEN-EUROPEESCHE LANDEN. Met ingang van 1 Januari 1938 zijn de luchtrechten voor de verzending van lucht postcorrespondentie naar verschillende lan den buiten Europa eenigszins gewijzigd. De postkantoren verstrekken omtrent de gewijzigde tarieven op aanvraag de noodige inlichtingen Oude vrouw te Utrecht verbrand. Met haar kleeren te dicht bij gloeiende kachel gekomen? Op Nieuwjaarsmorgen is de 78-jarige we duwe Reynders in haar woning in de Berg straat 39 te Utrecht onder droevige omstan digheden om het leven gekomen. Om onge veer negen uur ontdekten voorbijgangers dikke rookwolken, die uit het huis naar bui ten sloegen. Zij waarschuwden de politie, die door een raam van de voorkamer naar binnen drong. Men vond in de woonkamer het ver schroeide lichaam van de oude vrouw, die slecht ter been was. Haar bed was opgemaakt, haar boterhammen stonden klaar, de radio speelde en de kachel stond gloeiend rood. Men neemt aan, dat de vrouw met haar klee ren met de gloeiende kachel in aanraking is gekomen. De kleeren moeten toen hebben vlamgevat. De vrouw heeft nog getracht de deur uit te komen, maar ze kwam zoover niet. In haar woning is ze verbrand. HAAR E EM'S D'A'GBEAD Leidsche Sportfondsenspaarders willen hun geld terug. N.V. wil daarop nog niet ingaan. In .de Leidsche afdeeling van de N.V. De Sportfondsen doen zich moeilijkheden voor, doordat daar een overdekt bad is gebouwd vóórdat de N.V. De Sportfondsen tot een resul taat heeft kunnen komen. De spaarders eischen nu hun geld terug, omdat zij meenen, dat het doel, waarvoor zij indertijd zijn gaan storten, is bereikt. Een tweede overdekte zweminrichting heeft te Leiden nl. geen bestaansmogelijkheid. De N.V. De Sportfondsen heeft langen tijd geweigerd een vergadering uit te schrijven en inmiddels is een comité van ontevreden spaar ders gevormd, waarin de heeren Henny en mr. Nord Thomson de leiding hebben. Dit comité heeft de tegenactie georganiseerd en ont wikkelde felle oppositie in de dezer dagen door mr. Bierenbroodspot uitgeschreven ver gadering, welke zeer druk bezicht was en een buitengewoon opgewonden verloop heeft ge had. Mr. Bierenbroodspot weigerde de gel den terug te betalen. Hij zeide een oplossing te hebben gevonden door overname van het bestaande Koster-bad. Reglementair achtte hij dat volkomen in den haak. De vergadering ging hiermede niet accoord en nam de vol gende motie aan: „De vergadering van Sportfondsen-spaar ders, gehoord de uiteenzetting van mr. Bieren- broodsport, leider van de N.V. de Sportfondsen; onvoldaan over wat daarin werd meegedeeld; deelt aan de Sportfondsendirectie en het co mité van actie mede, dat men het geld terug wenscht, dat door de spaarders is gestort; gaat over tot de orde van den dag en be sluit deze motie te publiceeren in de groote Pers". DE POSTBEGROOTING VOOR 1938. Aan het voorloopig verslag der Eerste Ka mer over de Postbegrootmg, wordt het vol gende ontleend. Verscheidene leden gaven uiting aan hun tevredenheid over de wijze waarop het be drijf der posterijen, telegrafie en telefonie wordt geleid. Andere leden verklaarden, dat hun voldoe ning over de gunstige resultaten van dit be drijf aanmerkelijk werd getemperd door de omstandigheid, dat daartoe in belangrijke mate hebben bijgedragen een uiterste mecha nisatie eener- en het in dienst nemen van een groot aantal arbeidscontractanten voor een weektaak van meer dan 48 uren anderzijds. Naast de belangen van het personeel wer den voorts naar hun gevoelen ook die van het publiek niet steeds voldoende in het oog ge vat. Zoo werd geklaagd over te weinig loket ten en bedienend personeel in het bijzonder aan de groote kantoren en de hulpkantoren in de groote steden, waardoor het publiek lang moet wachten en te veel van de zenuwen van het personeel wordt gevergd, dit laatste voor al omdat te vele diensten in een hand ver- eenigd zijn. Tevens wezen deze leden op de te sterke in krimping van het aantal postbestellingen ten plattelande. Voorts werd ten aanzien van het platteland aangedrongen op een zoo ruim mogelijk trek ken van de kringen met meer dan een dage lij ksche bestelling, als ook op versnelling van de automatiseering van de telefoon. THEESCHENKERIJ „IN DE DENNEN" UITGEBRAND. De bekende theeschenkerij „In de Dennen", gelegen aan den Soestdijkerstraatweg en aan het rijwielpad van Hilversum naar de Lage Vuursche is Zaterdagavond geheel uitge brand. Tilbury door den trein gegrepen. Echtpaar op slag gedood. Op Nieuwjaarsmorgen wilde de 46- jarigc veehouder C. de Bruin uit de buurtschap Linschoten onder de ge meente Snelrcwaard een Nieuwjaars bezoek brengen aan de moeder van de vrouAv te Lange Ruige Weide. Het echt paar ging daar per tilbury heen, doch het wagentje is op een onbewaakten overweg door een trein gegrepen, waarbij beide menschen op slag zijn gedood. Het ongeluk gebeurde nabij de voormalige halte Hekendorp op een onbewaakten overweg hi de spoorlijn UtrechtGouda Het is een gevaarlijk punt, deze Ruige Weid- sche overweg, op zeven en een halve kilometer van Gouda. Uit de richting Oudewater, van waar de tilbury kwam, loopt de weg parallel met de spoorbaan om dan in helling scheef over de lijn te gaan. De uit Utrecht komende treinen rijden het wegverkeer als het ware achterop. Deze situatie heeft ongetwijfeld een rol ge speeld bij het ernstige ongeluk en voorts is van invloed geweest de omstandigheid, dat de tilbury door de overkapping van zeildoek ge heel omsloten was en alleen een uitzicht naar voren had. Toen de wagen den overweg opging, na derde gelijktijdig een stbomtrein die om 9.36 uit Utrecht vertrokken was en om 10.03 te Gouda moest aankomen. De voerman is zich blijkbaar van het ge vaar niet bewust geweest en heeft zich in elk geval niet voldoende overtuigd of de weg wij was. Het gevolg was catastrofaal. Juist toen de wagen, na het spoor GoudaUtrecht gepas seerd te zijn, op het spoor UtrechtGouda reed, stormde de sneltrein voorbij. Hij greep de tilbury precies in het midden. De machinist zette onmiddellijk de remmen aan. Vijfhonderd meter verder stond de trein stil en toen was het mogelijk de situatie te overzien. De botsing was ontzettend geweest; de til bury was totaal vernield en het echtpaar bleek op slag te zijn gedood. Men heeft nog eenigen tijd in de veronderstelling verkeerd dat ook het eenig kind der slachtoffers, een meisje ,van /es jaar, bij het ongeluk was gedood, doch later bleek dit ziek thuis te liggen. Het paard is hij de botsing slechts licht gewond. Vader, moeder en baby gered. Defect in stuurinrichting? Zondagavond omstreeks half acht is onder de gemeente Koedijk een ernstig auto-ongeluk gebeurd, waarbij drie jonge kinderen den dood hebben ge vonden. De heer J. Bakker, uit Bergen, die per auto met zijn vrouw en vier kinderen van familie bezoek te Schoorldam huiswaarts keerde, reed onder Koedijk-Noord met geringe snelheid in de richting Bergen. Op een recht gedeelte van den weg zag een voorbijganger, de heer Prins, de auto plotseling den berm van den weg af rijden en in het Noordhollandsch Kanaal ver dwijnen. Hij alarmeerde onmiddellijk een aan tal omwonenden, die met een ladder naar de plaatst van het ongeluk snelden. De auto bleek vlak aan den kant van het kanaal te liggen, terwijl de kap nog boven water uitstak. De bestuurder wist het portier van de auto te openen en zich naar buiten te werken. Door handreiking kon hij op den wal worden ge trokken. De man was volkomen ontdaan en wilde zich opnieuw te water begeven. Men dacht eerst, dat hij dit uit ze nuwachtigheid wilde doen, doch even later zeide hij, dat zijn vrouw en drie kinderen zich nog in den wagen be vonden. Men sneed toen de kap open en met vereende krachten werden de drenkelingen uit het voertuig gehaald. Toen men B. vroeg of nu allen gered waren, deed hij de ontstellende mede- deeling, dat er nog een vierde kind in den auto zat. Ook dit kind, dat slechts eenige maanden oud was, werd ten slotte op het droge gebracht. De moe der en de vier kinderen waren bewus teloos. Geneesheeren constateerden, dat drie der kinderen, meisjes van vijf, vier en drie jaar oud, inmiddels wa ren overleden. De heer en mevrouw Bakker en de baby zijn, nadat zij eerst bij omwonenden waren binnen gebracht, per ziekenauto naar een zie kenhuis te Alkmaar overgebracht. Daar zijn de vrouw en het kind bij bewustzijn gekomen. De heer Bakker is in het Ziekenhuis opgenomen, omdat hij in overspannen toestand verkeerde. De verongelukte wagen was een huurauto en vrij oud. Omtrent de oorzaak van het ongeluk staat Zuiger van de „Wielewaal" defect geraakt. In oliereservoir werden machinedeeltjes gevonden. De K.L.M. bericht nader omtrent het Douglas DC 3 vliegtuig' „Wielewaal", dat te Athene wordt opgehouden wegens motorsto ring: Na een volkomen normale vlucht van Na pels naar Athene volbracht te hebben, wer den de gewoonte getrouw de motoren aan een olie-onderzoek onderworpen. Onder aan den motor bevindt zich een oliereservoir, waardoor alle circuleerende olie geleid wordt. Mocht er zich een storing in het binnenste van den motor hebben voorgedaan, dan zul len zich eventueele machinedeeltjes in dit re servoir. Hoewel tijdens de vlucht niets aan dan de olie, kunnen zij niet mee opgepompt worden. Bij de inspectie op het vliegveld te Athene bespeurde men enkele materiaaldeeltjes in het reservoir. Hoewel tijdens de vlucht niet aan den motor te merken was geweest, hij had o.m. op normaal toerental gedraaid achtte gezagvoerder Brugman het raadzaam den motor uit elkaar te nemen. Hierbij vond men inderdaad, dat van een der zuigers een gering stuk was afgebroken. Na zich hierover in verbinding gesteld te hebben met Schiphol vernam de heer Brugman dat de technische dienst van de K.L.M. het verstandig oordeelde de reis niet verder voort te zetten, doch de komst van een reserve motor af te wachten. Dit is inmiddels ge schied. Gezagvoerder Van Balkom is met de Douglas Jan van Gent te Athene aangekomen met een reservemotor aan boord. Met dit laat ste vliegtuig zijn de passagiers van de „Wiele waal" verder naar Azië gereisd. Ook de post en de vracht werden medegenomen. BETALINGSOVEREENKOMSTEN MET ITALIë. 's GRAVENHAGE, 30 December. Naar wij vernemen is bij de dezer dagen te Rome tus schen de Italiaansche en de Nederlandsche regeering tot stand gekomen handels- en be talingsovereenkomsten ten aanzien van fi- nancieele vorderingen vastgesteld, dat de in 1938 verschijnende renten van obligatielee- ningen uit de clearing zal worden voldaan, voorzoover de desbetreffende obligaties reeds op 15 November 1937 en sindsdien onafge-' broken eigendom zijn van ingezetenen van het Koninkrijk der Nederlanden. JAARLIJ KSCHE VERGADERING V.C.O.O. De Vereeniging van Christen Onderwijzers aan Overheidsscholen, hield dezer dagen te 's Gravenhage haar jaarlijksche verga dering. Na. afdoening van de huis houdelijke zaken, leidde het bestuurslid, de heer M Nijboer, de vraag in: ,,is een com missie tot bestudeering der verschillende laulpmiddelen van bijbelsch onderwijs ge- wensclit?" De spreker illustreerde zijn betoog met een stapel werk- en teekencahiers, zoowel van leerlingen als van hemzelf. Met belangstel ling nam men hiervan kennis Men besefte algemeen, dat hier nieuwe wegen worden in gegaan en dat door de bijbelles het dynami sche in de kinderen wordt gewekt. nog niets vast. Wel is het zeker, dat de wagen slechts een geringe snelheid heeft gehad. De heer Prins verklaarde namelijk, dat deze hoog stens 20 tot 30 K.M. bedroeg Het wegdek was ter plaatse niet glad en de sporen der wielen wijzen in het geheel"niet op slippen. Men vermoedt, dat er iets aan de stuurinrichting gehaperd heeft. Dit zal eerst kunnen blijken, wanneer de wagen zal zijn opgehaald. Seinhniswachter floor trein gegrepen en op slag gedood. Zondagavond te ongeveer half twaalf heeft op het stationsemplacement Feijenoord te Rotterdam, nabij de luchtbrug, een ernstig ongeluk plaats gehad, waarvan de 58-jarige eerste seinhuiswachter J. Sparreboom, ge woond hebbende in de Zwijndrechtschestraat het slachtoffer is geworden. De man, die zich met een collega op het jseinhuis bevond, heeft zich omstreeks dien tijd even verwijderd om naar het toilet te gaan. Hij is toen gegrepen door stoomtrein 194, welke komende uit de richting Dordrecht naar het station D.P. ging. De machinist van dien trein heeft blijk baar van het ongeluk niets bemerkt. Dit werd eerst ontdekt, toen de collega van S„ omdat deze wat lang wegbleef, op onderzoek uitging en daarop S. naast de spoorbaan totaal ver pletterd vond. AUTOVERKEER NAAR BELGIc. De regeeringspersdienst meldt: In verband met de inwerkingtreding in België op 1 Januari jl. van het Kon. besluit van 18 Januari 1936 houdende regeling van den invoer van vreemde motorrijtuigen voor betaald personen- en goederenvervoer is ten aanzien van het in België binnenkomen en het wederuitgaan uit dat land van huurrij tuigen en taxi's een voorloopige regeling overeengekomen dat de ter zake tusschen Frankrijk en België getroffen regeling ove. - eenkomstïge toepassing zal krijgen. Aldus zal in de behandeling gelijk deze van Belgische zijde tot nog toe ten aanzien van die voertuigen heeft plaats gehad in het algemeen geen wijziging worden ge bracht voor zoover die voertuigen niet bui ten het grensgebied komen. Het begrip grensgebied zal in nieuwen zin worden uit gelegd. Zoo zal het mede omvatten o,a. het geheele kustgebied tot aan de Fransche grens en belangrijke steden als Gent, Ant werpen, Luik, alle met omgeving. BELANGRIJKE LEGERPLANNEN IN INDIë. De „Java Bode" schrijft: Voorstellen tot uitbreiding van het Indische Leger stuiten altijd af op gebrek aan geld. Hoewel een soldaat hier veel minder kostbaar is dan in Nederland (ruim 1.000 tegen 2000 ginds), is uitbreiding der legersterkte om financieele redenen niet mogelijk. Thans worden twee plannen overwogen om die uitbreiding toch mogelijk te maken. Het eerste ziet er, ruw geschetst, aldus uit. Aanneming van Inlanders met een kort ver band, vermoedelijk voor drie jaar. Men hoopt aldus op weinig kostbare wijze de beschikking te krijgen over een beduidend aantal nieuwe soldaten. Het tweede voorstel gaat een andere rich ting uit: Thans lean een Inlandsch militair eerst na 23 jaren pensioen krijgen. Men zou hen, die hiervoor in aanmerking komen, reeds na 15 jaren willen laten uittreden, en hun dan, in den vorm van soldij, maandelijks het bedrag uitkeeren dat zij anders als pensioen zouden genieten. Zij nemen dan echter de verplichting op zich, acht jaren in reserve te staan, -voor herhalingsoefeningen op te komen, enz. Nadat met de acht reservejaren de ver- eischte 23 jaren zijn volgemaakt, blijven zij in het genot van hun pensioen. Beide plannen liggen op ander terrein; er schijnt een strooming te bestaan om invoering van beide voor te stellen. EEN VERGETEN KUDDE OLIFANTEN. Bij Kisaran op Sumatra. In de nabijheid van Kisaran leeft een kudde olifanten in het oerbosch die slechts een klein gebied tot haar beschikking heeft en geen mo gelijkheid kan vinden om naar de uitgestrekte bossen van Midden-Sumatra uit te wijken, lezen wij in de „Dell Courant". Nu en dan probeeren de reuzen van het woud wel eens om naar buiten uit te breken, maar zij stuiten dan op cultuurgronden of op de kampongs en worden weer terugge dreven in hun isolement. De dieren bevinden zich in een stuk oer bosch tusschen Kisaran en het Batoe Bahra- sche, ter lengte van veertig kiometer en ter breedte van ongeveer tien kiometer. Rondom is dit gebied omgeven door ondernemingsgron- den of door kampongs. De kampong Tebing Tinggi krijgt wel eens bezoek van de kudde en daarbij worden dan inheemsche aanplantingen vernield. Dit was echter nog nimmer van dusdanigen aard dat door de bevolking een krachtdadig optreden tegen de olifanten gevraagd werd. Het ziet er dan ook naar uit, dat de olifanten voorloopig wel in het bosch zullen blijven, maar bijzonder gunstig is hun positie niet, omdat de beschik bare hoeveelheid grond zich niet leent voor uitbreiding van het aantal, dat momenteel naar schatting ongeveer vijftien bedraagt. KRANSLEGGING BIJ DE URN VAN WIJLEN DS. A. S. CARPENTIER ALTING. Donderdag is de 100ste geboortedag her dacht van ds. A. S. Carpentier Alting, stichter van de groote inrichtingen van onderwijs te Batavia, die zijn naam dragen. In het columbarium te Westerveld waren verscheidene dames en heeren aanwezig, die bij die stichting werkzaam zijn geweest. Prof. mr. Jb. Zeijlemaker legde een krans bij de urn en schetste in een treffende rede de groote verdiensten van dien mensch, die diep- doordrongen was van den eisch mede te wer ken aan de ontplooiing van de gaven van den mensch, welke hem kunnen brengen tot be wustzijn van de eeuwigheidswaarcen en in ieder mensch aanwezig zijn. Ook schetste spreker zijn belangrijke ver diensten voor de vrijmetselarij in Indië. De heer E. H. Carpentier Alting, oud-notaris te Batavia, dankte den spreker. Eenige dames legden nog bloemen bij de urn. Het hoofdbestuur der orde van Vrijmetsela ren y/as eveneens vertegenwoordigd. a

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 5