Haarlem's Dagblad Weidmann. Noodlottig ongeluk te Haarlem. DE HAARLEMSCHE REINIGING. Lam. Twee jubilaressen in het Diaconessenhuis. 55e Jaargang No. 16728 Uitgave Lonrens Coster, Maatschappij voor Courant-Uitgavenen Algem. Drukkerij N.V. Bureaux: Groote Houtstraat 93, bijkantoor Soendaplein 37. Postgirodienst 38810. Drukkerij: Zuider Buiten Spaarne 12. TelefoonDirectie 13082, Hoofdred. 15054 Redactie 10600, Drukkerij 10132, 12713 Admin. 10724, 14825. Soendaplein 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM Directie: P. W. PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM Diiis'da» 4 januari 1938 Abonnementen per «-eek f0.25. p. maand f 1.10. per 3 maanden f 3.25. franco per post f3.55. losse nummer» 6 cent per ex. Advertentiën: 1-5 regels f 1.75, elke regel meer f 0.35. Reclame» f 0.60 per regel. Regelabonnementstarieven op aanvraag. Vraag en aanbod 1-4 regels f 0.60. elke regel meer f 0.15. Groentjes rie rubriek. De Parijsche politie blijft maar voortdurend nieuwe misdaden ontdekken van den één entwintigjarigen Duitscher Weidmann, die drie jaar geleden zijn land ontvluchtte omdat hij niet in militairen dienst wou en zich in Frankrijk vestigde als massa-moordenaar. De verdwijning van de Amerikaansche danseres Jean de Koven leidde tot zijn gevangenneming en die van een paar medeplichtigen en sinds dien hoopt het bewijsmateriaal zich tegen hem op in gelijk tempo met de ontdekkingen van „nieuwe" moorden die op rekening van dit sinistere mannetje staan. De taak der politie wordt daarbij zeer vereenvoudigd door de om standigheid, dat Weidmann zijn geheele brief wisseling met zijn latere slachtoffers zorgvul dig heeft bewaard in zijn villa „La Voulzie". Dat is wel het volstrekte tegendeel van raffi nement. Men zegt dat een misdadiger „altijd een fout maakt". Deze Weidmann heeft blijk baar al heel weinig overleg toegepast en zich weinig of niets aangetrokken van de mogelijke gevolgen van zijn wanbedrijf. Dat geeft al een indruk van verregaande abnormaliteit en het ln koelen bloede voortzetten van een reeks moorden op allerlei vrouwen en mannen doet de rest. Toen Weidmann's moeder naar Frank rijk kwam uitte zij de mèening dat haar zoon krankzinnig moest zijn. Men zou daarvan kunnen zeggen dat zij wellicht de hoop koes tert, dat zijn leven gered kan worden door een verklaring van ontoerekenbaarheid. Maar weinigen zullen betwijfelen dat deze jongen krankzinnig is, ook al is het waarschijnlijk te achten dat de Fransche jury hem tot de guillotine zal veroordeelen. De volksrecht spraak, in het instituut der jury belichaamd, is natuurlijk sterk geneigd tot het bevredigen van de wraakgevoelens der massa jegens een individu als dit en meent dat als regel het best te doen door de doodstraf. Het proces zal wel zeer geruchtmakend wor den. In iedere wereldstad „doet" een zaak als deze het geweldig. De goedkoope boulevard bladen zullen er ellenlange relazen van geven met massa's foto's, ten gerieve van de Parij sche vrouwelijke concierges en haar tallooze gelijken, die er dagelijks heerlijk van grieze len zullen. Maar is deze zaak een werkelijk diepe belangstelling van ontwikkelde men- schen waard? Ik geloof het niet. Uit algemeen mensch- kundig oogpunt zeker niet. Zij moge de be roeps-belangstelling verdienen van den psy chiater en van den criminoloog van den eerste als interessant voorbeeld van de exces sen waartoe een bepaalde vorm van ziels ziekte kan voeren, van den tweede omdat ge bleken is dat een dergelijke serie misdaden uitvoerbaar blijft in een geordende samen leving maar voor anderen kan er alleen sprake zijn van grove sensatie. Wij plegen in dit blad dergelijke histories met soberheid te vermelden: het is onze taak het nieuws te geven en dit behoort er bij. Maar verder gaan wij in zoo'n geval niet. Uit maatschappelijk oogpunt beschouwd verdient het hoogstens de commentaar, dat het aantal massa-moordenaars sinds den oorlog onrustbarend is toegenomen. Dit kan gelden als een nieuw bewijs van de ontwrich ting die deze ramp in Europa heeft veroor zaaktontwrichting die ook tengevolge heeft gehad, dat verscheidene onevenwich tige karakters volkomen uit het lood zijn ge slagen en tot de ergste excessen overgegaan. Aan den Parijschen vrouwenmoordenaar Landru, die de reeks opende, aan den Düssel- dorfer Peter Kürten en aan den Oostenrijker Matuschka, die er een gewoonte van maakte tremen te laten ontsporen, herinner ik hier terloops. Er zijn er meer geweest. Het onder zoek in dergelijke zaken geeft altijd een beeld van grauwe, weerzinwekkende narigheid. Ieder karakter, iedere grootheid is er vreemd aan. En de jacht op détails door allerlei domme menschen die griezelen willen maakt zoo'n historie nog weerzinwekkender. Vooral als men aan de openbare terechtzittingen toe is en de society-dames in haar kostbaarste toiletten komen opdagen om zich aan een triesten gek te vergapen. Ei- gebeuren tallooze dingen in dit leven die onze belangstelling duizendmaal meer verdienenen die bij velen niet krijgen. R. P. Chineesclie franctireurs in Taijoean doorgedrongen. DE VAL VAN NANKING. De intocht der Japansche troepen in de Chineesche hoofdstad. Negenjarige jongen tegen vrachtauto opgereden Na aankomst in het ziekenhuis overleden. Een tragisch ongeluk heeft gister middag te Haarlem plaats gevonden. Op ongelukkige wijze botste een ne gen-jarige knaap tegen een vracht auto op en werd zoo zwaar gewond dat hij aan de gevolgen in het St. Elisabeth's Gasthuis is overleden. De 9-jarige K. fietste met vrij groote snel heid van de Zijlvest, naar de Wilhelmina- straat. Hij lette echter niet goed op en botste in volle vaart tegen den achter kant van een stilstaande vrachtauto op. De ijzeren grendel van den achterklap van de auto drong bij het rechteroog in zijn hoofd. De jongen kreeg een gapende vleeschwond en een gebroken kaak. Per particuliere auto is hij naar het St. Elisabeth's Gasthuis over gebracht. Hier is hij korten tijd na aankomst tengevolge van de verbloeding overleden. De chauffeur van de vrachtauto heeft aan dit ongeluk geen schuld. De Maandagmarkt. Blijft ook na de asplialteering op de Ged. Oude Gracht. Zooals men weet zijn op den kapitaal- dienst der begrooting voor 1938 door B. en W. van Haarlem gelden uitgetrokken voor asphalteering. Daaronder is de Ged. Oude Gracht. De vraag is gesteld of na de asplial teering de Maandagmarkt nog op de Oude Gracht gehouden zal kunnen worden. Naar wij vernemen is door het col lege van B. en W. bepaald, dat de ïndeelen van de gereorganiseerde Ged. Oude Gracht zoo moet worden, dat er rekening gehouden wordt met het feit, dat de Maandagmarkt daar blijft behouden. Er zullen evenwel maatregelen genomen worden om te bereiken, dat de markt geen belemmering behoeft te zijn voor het ver keer. De Middenstandscentrale te Haarlem. Japansche soldaten door handgranaten gewond. SJANGHAI, 4 Januari iHavas). Uit Lin- feng in Sjansi wordt gemeld, dat een twintig tal franctireurs van het achtste Chineesche leger er in zijn geslaagd door te dringen in Taijoean. Zij hebben enkele handgranaten naar een Japanschen militairen post gewor pen. Een aantal Japansche soldaten werd getroffen. BLOEDWRAAK IN DEN BALKAN. ATHENE, 4 Januari (D.N.B.) In een dorp in Thessalië is een herder door een anderen herder vermoord Uit wraak heeft vervolgens de broer van den vermoorde de moeder, de zuster, een neef en nog een vierde bloedver want yan den moorclenaai: gedood. Samenwerking wordt in de toekomst verzekerd geacht. Eenige weken geleden bleek uit mededeelin- gen, in persconferenties gedaan, dat er, in ver band met het bekende verschil van meening tusschen de besturen van de Haarlemsche Handelsvereeniging en de R.K. Middenstands- vereeniging over de verkiezingen voor de Kamer van Koophandel, een breuk in de Mid denstandscentrale voor Haarlem en omstre ken dreigde, daar de Handelsvereeniging van plan was tegen 1 Januari 1938 het lidmaat schap dezer Centrale op te zeggen. Reeds toen wezen wij er op. dat wij aanwij zingen hadden om te veronderstellen, dat, als het voorgevallene bezonken zou zijn, er wel een weg gevonden zou worden om, in het be lang van den Middenstand, de samenwerkinr toch te bestendigen. Wij vernemen thans, dat het bestuur der Handelsvereeniging wel een brief aan de Cen trale geschreven heeft waarin geconstateerd wordt, dat de samenwerking in de Centrale op dit oogenblik verbroken is, maar waarin toch de mogelijkheid open gelaten wordt voor de toekomst een nieuwe samenwerking te verkrijgen. Daar ook van den kant der twee andere organisaties genegenheid bestaat de samen werking te behouden kan wel verwacht wor den, dat als binnenkort stappen gedaan wor den om die voor te bereiden, de kans van sla- igen zeer groot. Waarom die in 1938 f25.000 meer zal kosten dan in 1937. Het heeft de aandacht getrokken, dat bij de Haarlemsche gemeentebegrooting voor 1938 op een tekort van de Reiniging gere kend wordt van f 357.525, tegen f 332.634 voor 1937. Een stijging van kosten dus van bijna f 25.000. Dit heeft te meer bevreemding ge wekt omdat toen B. en w. het voorstel tot automatiseering van de Reiniging aan den Raad deden om een vrij belangrijke bespa ring van uitgaven in het uitzicht is gesteld. Op het eerste gezicht klopt hier dus iets niet. Wanneer wij evenwel de begrootingen der Reiniging van 1937 en 1938 naast elkaar leg gen, blijkt, dat er toch geen tegenspraak in de feiten zit. De post arbeidsloonen is inder daad f 5.218 naar beneden ff 172.325 voor 1937 en f 167.107 voor 1938), evenzoo de post salarissen van ambtenaren, die f 2.613 naar beneden is (1937: f 29.713. 1938: f 27.140). Op beide posten dus in totaal een vermin dering van f 7.835. Bovendien werd ook reeds in 1937 op sa larissen en loonen bezuinigd, want toen werkte de automatiseering al gedeeltelijk. In 1936 werd de post arbeidsloonen ge raamd op f 199.298 en de post salarissen op f 29.949. Vergeleken bij de begrooting voor 1936 geven dc posten salarissen en arbeidsloonen voor 1938 een vermin dering van f 35.000. In 1936 waren er 123 werklieden, in 1937 112, terwijl er voor 1938 op 109 gerekend is. Bovendien is het aantal ambtenaren met een verminderd. De automatiseering is nog niet geheel door gewerkt, omdat in 1939 het laatste deel dei- stad zijn gesloten vuilnisemmers zal krijgen. Als alles op den nieuwen leest geschoeid is en ook de veegdienst in de stad zich daarbij heeft aangepast, zal het aantal werklieden bij de Reiniging met ongeveer 20 man ver minderd zijn. Voor de stijging van het tekort op de Rei niging zijn de oorzaken uit de begrooting te halen. Voor pensionneering is de begrooting voor 1938 belast met f 55.987. tegen slechts f 42.522 op de begrooting 1937. Een hoogere uitgaaf dus van f 13.465. Bovendien is de post uitkeering aan gewezen ambtenaren en werklieden gestegen van f 1848 voor 1937 tot f 3882 voor 1938. Dit is dus f '20.34. Beide posten zijn tezamen f 15.499. Alleen aan wachtgelden moet in 1938 f 9.589 uitbetaald worden. Deze stijging van uitgaven is geen gevolg van de automatiseering van de Reiniging, maar vindt vooral zijn ooi-zaak in de af vloeiing van 60-jarigen en pensioengerech tigden. Sterk gestegen zijn ook de posten voor rente en aflossing. Rente 1937: f 21.435, 1938: f 26.208. Aflossing 1937: f 25.367, 1938 f 36.817. Deze beide posten zijn tezamen reeds f 16.223 hooger. Daar staat de automatiseering ook voor een groot deel buiten. Er is wel nieuw materiaal aangeschaft, maar de afschrijving daarvan drukt nog niet noemenswaard op de begrooting voor 1938. Toen indertijd tot de automatiseering be sloten werd wist men dat een gedeelte van de besparing aan salarissen en arbeidsloon uitgegeven zou moeten worden aan rente en aflossing van het geld dat in het nieuwe ma teriaal gestoken werd. Dat er nu zooveel meer geld voor rente en aflossing noodig is komt vooral omdat, zooals men weet. de Reiniging van den Har- menjansweg verplaatst is naar het terrein aan den Ouden weg. waar nieuwe gebouwen gezet zijn. Deze bouw is over een reeks van 6 jaar ver deeld. maar al is daardoor de financiering van 't werk vergemakkelijkt, men vindt toch op de begrooting van de Reiniging de posten voor rente en aflossing van het daarvoor op genomen geld. Als de Reiniging dus niet geautomatiseerd zou ziiri zou het tekort "óe grooter z'-n ge weest. want juist door die automatiseerinf is immers een h^oaring verkregen, Het is evenwel jammer, dat die besparing door bijzondere omstandigheden niet in de eindcijfers der begrooting tot uitdrukkin" komt. Daartob heeft ook de devaluatie weer bijgedragen, want daardoor zijn verschillen de 'Hitgaven ook naai' boven gegaan. Het (Bij een landbouwer te Haastrecht zijn op Nieuwjaarsdag reeds drie lammeren geboren.) Niemand zal het mij weerleggen, Als 'k van Haastrecht's schaap ga zeggen, Dat het wel zijn haast-recht nam En het resultaat was lam. Stel je voor, in deze tijden Denkt een mensch aan schaatsenrijden En een lammbtj' in de wei Staat wel ver van schaatsgerei. Is dit koude weer bestendig. Dan voelt zich dit lam lamlendig, En het zucht: wat doe ik nou. Als een lam in zulk een kou. 'k Voel me hier in deze dagen Als een lam als lamgeslagen, Dus 'k verzoek u, excuseer Mijn ijskoud gelam-enteer. Ben 'k ge,.schapen" voor gemartel Zooals dit, of voor gedartel. Tusschen bloemen in de zon, Als de lente goed begon? 'k Zal wel prachtig leeren blaten, Als ik nu word uitgelaten, En voorloopig lijkt mijn rol. Veel geschreeuw en weinig wol. Nu ben 'k lam en morgen lammer, Dus geen wonder, dat ik jammer, 't Leven is, voor mijn gevoel, Al met al een lamme boel, P. GASUS. materiaal kost meer en de benzine en de olie zijn zooveel in prijs gestegen, dat daarvoor alleen reeds eenige duizenden guldens meer betaald moet worden. Te verwachten is, dat't tekort der Reiniging in de komende jaren weer wat naar beneden zal gaan, want de posten voor pensioenen en wachtgelden, die nu zwaar op de begrooting drukken, zullen in de naaste toekomst ver minderen. De kosten voor de Reiniging per inwoner berekend waren in de laatste jaren: 1930: f 3.67; 1931: f 3.46; 1932: f 3.12; 1933: f 3.09 1934: f 2.81; 1935: f 2.63: 1936: f 2.54. Voor 1937 zullen de kosten volgens de raming f 2.46 bedragen en voor 1938 (als het inwo neraantal in dat jaar weer met ongeveer 2000 stijgt) f 2.61. De werkloosheid te Haarlem. Het blijft nog slecht gaan. Het blijft slecht gaan met de werkloozen- statistiek te Haarlem De vorige week ging het aantal werkloozèn weer met 84 naar boven terwijl dezelfde week* van 1936 een kleine ver mindering gaf. Het gunstige verschil met verleden jaar neemt dus steeds meer af. Er is in het begin van het jaar een moment geweest, dat er te Haarlem bijna 1000 werkloozen minder waren dan op denzelfden tijd van 1936, maar dat is nu al gedaald tot slechts 196. Niet zonder reden wordt gevreesd, dat dit verschil binnenkort geheel verloren zal gaan. Met het eind van December 1935 is het ver schil 400. Er zijn op dit oogenblik 6484 werk loozen ingeschreven. Gehoopt wordt, dat het komende voorjaar verlichting zal brengen. INBRAAK IN EEN BAKKERIJ. Een banketbakker uit de Javastraat heeft bij de politie aangifte gedaan dat men zich toegang heeft verschaft tot zijn bakkerij aan de Semarangstraat. De muntgasmeter werd opengebroken; hieruit werden veertig guldens ontvreemd. Bovendien werd een fiets gestolen. Het woord is aan Anthonie Donker: (in „Penibel Journaal", hoofdstuk over Argentinië) Men hoort onder de velen die uit Europa hierheen kwamen maar zelden iemand den wensch tóten weer voor goed terug te gaan. Nu min der dati ooit. Want veel meer dan iti Europa spreekt men hier van den komenden oor log, als van een onvermijde lijke gebeurtenis die van dag tot dag naderbij komt. Er is een gevoel van veiligheid en tegelijk van gespannen ongerustheid om dat onge lukkige Europa, waar men om zijn cultureelen rijkdom nog altijd tegen opziet. Men verbaast zich erover dat in landen als Nederland en Zwitserland de vrees voor den oorlog niet grooter en algemeenèr is. Spaansche regeering meldt succes. Gouvernementsgebouw te Teruel bezet. Te 17.30 uur heeft het ministerie van lands verdediging te Barcelona gisteren medege deeld: „Vanmorgen hebben onze troepen het gou vernementsgebouw te Teruel stormenderhand ingenomen en er onmiddellijk de republikein- sche vlag geheschen. Een deel der opstande lingen, die in het gebouw tegenstand boden, zijn gevangen genomen. Anderen konden ont snappen naar hotel Aragon, dat in de nabij heid gelegen is en waar zij het verzet willen voortzetten. Men heeft vele lijken gevonden, waaronder verscheidene van kinderen, die van honger zijn gestorven. Talrijke burgers zijn gedood". De rechtsche zender Radio Nacional meldt dat de rechtsche strijdkrachten voortgaan de regeeringstroepen in alle sectoren aan het front van Teruel terug tc dryven. In den sector van Villastar kwamen de republikeinen in den aanval, doch zij werden met groote verliezen afgeslagen. De regeeringstroepen hebben tal van tanks achtergelaten. Japanners vervolgen hun opmarscli. Jensjau het volgend doel. Hangtsjau door de Chincezen bedreigd. De Japansche troepen rukken blijkens be richten uit Sjanghai, thans op van Taian in de richting van Jensjau. Zij hebben reeds Tawenkau, omstreeks 25 kilometer ten zui den van Taian bereikt. Hier werd hevig ge streden. Een andere Japansche afdeeling is op weg naar Kweite. Uit Hankau verneemt Reuter, dat de troe pen van Tsjang fa Kwei een poging doen Hantsjau te hernemen. De voorhoede van de Chineesche troepen is tot bij het spoorweg station van Hangtsjau genaderd. De Chinee- zen beweren, dat de Japansche troepen mis schien Hangtsjau niet zullen kunnen hou den tengevolge van de omsingeling door de Chineezen. De Chineesche pers heeft reeds gemeld, dat de Chineesche troepen Hangtsjau hebben heroverd, doch de woordvoerder van het Ja pansche leger spreekt dit tegen. Volgens hem zijn de Japansche troepen nog meester van Hangtsjau. 25 jaar trouwe toewijding en plichtsvervulling. Zware taak altijd met liefde volbracht. Er zijn jubileua en jubilea. Men heeft men schen die het prettig vinden te worden toe gesproken en gehuldigd en er zijn er ook, die het liefst maar in alle stilte en onopgemerkt dezen dag voorbij zouden willen laten gaan.. En het is merkwaardig, maar dikwijls ver dienen dezulken een huldiging nog het meest. Tot deze laatste categorie behooren ook de twee Diaconessen, zuster Johanna Klein en zuster Hermien Buying, die 6 Januari 25 jaar haar werk in het Diaconessenhuis zullen heb ben verricht. Een werk, dat gelukkig in ruimen kring de waardeering ondervindt die het zoozeer ver dient. Een kwart eeuw zieken verplegen, troost brengen en lijden verlichten, wat dat betee- kent, dat begrijpt men pas als men zelf dezen zegenrijken arbeid heeft kunnen gadeslaan of de resultaten ervan heeft ondervonden. Met ijver en liefde hebben zuster Jo en zuster Hermien zich altijd van haar zware taak gekweten. Beiden zijn ook geruimen tijd in de wijk verpleging werkzaam geweest, zoodat men ook buiten het ziekenhuis van haar mooien arbeid heeft kunnen profiteeren. Zuster Jo werkt thans meest op de naaikamer.terwijl zuster Hermien op de klasse-afdeeling werkzaam is Dat men Donderdag niet onopgemerkt voor bij wil laten gaan spreekt wel vanzelf. Des middags van 3—6 uur wordt er een receptie gehouden, terwijl des avonds een hul- 'iging in intiemen kring zal plaats vinden. Het Diaconessenhuis viert dus een dubbel jubileum en een dat dubbel en dwars waard M om gevierd te yyorden, JUWEELENDIEFSTAL IN DE RESIDENTIE. 's-GRAVENHAGE. 4 Januari. Een be woonster van de Mauvestraat hier ter stede heeft bij de Haagsche politie aangifte ge daan van diefstal van een gouden broche, een zilveren ring, een sierspeld met 2 briljan ten benevens een bankbiljet van 10 gulden. Deze diefstallen zouden op verschillende tijd stippen zijn gebeurd. De totale waarde van de gestolen voorwerpen is 300 gulden. HEDEN: 12 PAGINA'S pag. Dc Maandagmarkt blijft op de Ged. Oude- graclil. 1 Samenwerking in de Haarlemsche Mid denstandscentrale wordt in de toe komst verzekerd geacht 1 Waarom de Haarlemsche reiniging in 1938 f 25.000 meer zal kosten. 1 Ir. G. Redeker is tot hoofdingenieur-di recteur van den Rijkswaterstaat in Noord-Holland benoemd. 2 Bijzonderheden over de te Rome onder- teekende overeenkomst. 3 Een vredesboodschap van Roosevelt. 4 Marvse Hilsz blijft onvindbaar. 4 Opmerkelijke rede van den Japanschen minister Soetsoegoe. 4 ARTIKELEN, ENZ. R. P.: Weidmann. 1 R. P.: Ruiterlijke bekentenissen. 3 Mona Bos: Vrienden in de Nieuwe We reld. 4 Ihr. dr. J. C. Mollerus: Cijfers over Ame rika'' prosnerity-graadmeter. 6 11. D. Vertelling: Dc vergissing. 6 Serné: Over dieren. 6 Damrubriek. 7 J. B. Schuil: Gysbrecht van Aemstel. 10 Van onzen Geneefschen correspondent: De Volkenbond in 1937. 10 De Burgerlijke Stand van Haarlem is op genomen op q

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 1