Haarlem's Dagblad Assen. ■—VASTE BEURS— Koninklijke" keert 6 °Jo interim-dividend uit. Prins Bernhard terug inSoestdijk WEEKBERICHT Opruiming. Het belangrijkste 55e Jaargang No. 16729 Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courant-Uitgaven en AJgem. Drukkerij N.V. Bureaux: Groote Houtstraat 93, bijkantoor Soendaplein 37. Postgirodienst 38810. Drukkerij: Znider Buiten Spaarne 12. TelefoonDirectie 13082, Hoofdred. 15054 Redactie 10600, Drukkerij 10132, 12713 Admin. 10724', 14825. Soendaplein 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directie: P. W. PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM Woensdag 5 Januari 1938 Abonnementen per weck f 0.25. p. oiannd f 1.10. per 3 maanden f 3.25. franco per post f3.55. losse nummers 6 cent per ex. Advertentiën: 1-5 regels f 1.75, elke regel meer f 0.35. Reclames f 0.60 per regel. Regelabonnementstarieven op aanvraag. Vraag en aanbod 1-4 regels f 0.60. elke regel meer f 0.15. Groentjes zie rubriek. President Roosevelt heeft een Boodschap aan het Amerikaansche Congres gebracht die geen wereldschokkend effect heeft. In hoofd zaak komt het, wat de buitenlandsche politiek aangaat, op een ietwat verzwakte herhaling van zijn rede in Chicago neer. En zooals de toestand er nu in de wereld uitziet kan men voorloopig niets beters van de Vereenigde Staten hopen dan een economisch herstel. Dat wordt overal vurig verlangd; de economi sche schokken in dat groote land verontrusten de heele wereld en hebben in alle andere lan den kwade gevolgen. Maar. op zijn buitenlandsch chapiter is de president toch wat aan het uitweiden gegaan en heeft daarbij de meening te kennen gege ven, dat de democratieën de beste waarborg voor den vrede zijn en dat de dictatoriaal- geregeerde staten tot de democratie zullen terügkeeren. De vraag is maar: wanneer? In derdaad bewijst de historie dat dictaturen geen lang leven plegen te hebben, maar tpt twintig jaar hebben vele het gebracht en de Duitsche bv. is pas vijf jaar oud. Nu heeft het Parijsche dagblad Le Journal iets anders uit de woorden van president Roosevelt gehaald en vraagt, omdat hij zooveel van de democra tie verwacht, of hij „de as Washington- Londen-Parijs" wil scheppen tegenover „de as Berlij n-Rome-Tokio". De hemel beware ons hiervoor. Als wij twee groepen van groote mogendheden tegenover elkaar zouden krijgen natuurlijk in „defen sief" verband zou de ellende van 1914 vol komen herhaald worden. Alleen in nog wat gevaarlijker mate, omdat dit een wereld antithese van twee groepen zou worden en de oude tegenstelling in wezen een Europeesche was. Men kan zeggen dat de wereld weinig geleerd heeft van den grooten oorlog maar een dergelijke herschepping van het noodlot tige „gewapende evenwicht", dat zoo oneven wichtig bleek zou op volslagen stupiditeit lijken. JDe „as" Rome-Berlijn-Tokio wat een leelijk en gewrongen beeld is toch dat rare woord „as" is trouwens volstrekt nog geen Entente Cordiale of Triple Alliance. De Duit- schers en de Italianen, behoorend tot Europa dat nog altijd de kans heeft zijn overheer- schenden wereld-invloed te redden, zouden wel zeer roekeloos zijn als zij blijvend en af doende medewerkten tot de vestiging van een overheerschende positie van Japan in Azië. Dat zou wel zeer slecht staatsmansbeleid zijn, want Azië is voor de Europeesche belangen van enorme beteekenis en welke kansen zou den Duitschland en Italië hebben in een door Azië verarmd, voortdurend bedreigd, in een hoek gedrongen Europa? De Duitsche dictator heeft nog kort geleden in een van zijn dave rende redevoeringen de volkomen aanvaard bare stelling geuit, dat geen enkel land belang heeft bij de armoede en misère van zijn na buren, maar integendeel voor zijn eigen wel vaart hun welzijn noodig heeft. Dat is niet alleen een aanvaardbare stelling maar een waarheid als een koe. De economische toe standen geven er dagelijks de bewijzen van. Een welvarend Italië en Duitschland temidden van een verarmd Europa zijn niet bestaan baar. En de bedreiging van een dergelijk Euro pa door de Aziatische macht zou buitendien fataal blijken. Gelukkig is tegenwoordig, zij het nog onder de oppervlakte, een gansch ander streven in de wereld aan het opkomen dan de herhaling van de 19e eeuwsche fouten die het Petit Journal suggereert, dat blijkbaar alleen in den verleden tijd kan denken. En gelukkig weten we tenminste van de Vereenigde Staten dit: dat zij niet geneigd zijn zich te verwikkelen in dergelijke verouderde Europeesche opvat tingen, die voor hen zelf zouden beteekenen dat zij zich lieten meeslepen in de grootste gevaren. Men kan van de politiek der V. S. zeker niet zeggen dat zij naar het scheppen van internationale tegenstellingen streeft. R. P. Brengt vanaf heden Uw effectenzaken bij het officieel erkende EFFECTEN KANTOOR VAN HALEM Co. N.V., SCHOTERWEG 3, TELEF. 13370. Opge richt 1916. Alle Effectenzaken worden in aparte spreekkamers besproken. Be trouwbare adviezen. Geheimhouding. Contant of prolongatie. Dezelfde tarie ven en persoonlijke behartiging. Een zaak die groeit door recommandatie. (Adv. Ingez. Med.) Het bestuur van de Koninklijke Nederlandsche Maatschappij tot ex ploitatie van petroleumbronnen in Ned.-Indië, deelt mede, dat besloten is, over het boekjaar 1937 een inte rim-dividend uit te keeren van 6 (vorig jaar vijf) procent. Dit dividend is betaalbaar gesteld op Dinsdag 11 Januari a.s. Hedenmorgen het Burgerziekenhuis verlaten. Z. K. H. Prins Bernhard heeft hedenmorgen vrij onverwacht het Burgerziekenhuis te Amsterdam verlaten. In gezelschap van dr. C. T. van Valkenburg aanvaardde hij per hofauto den terugtocht naar het Paleis Soestdijk, waar hij tegen tien uur arriveerde. Het vertrek van Z.K.H. Prins Bern hard, die sinds 29 November, den dag waarop het ongeval op den Muider- straatweg heeft plaats gehad, in het Burgerziekenhuis te Amsterdam werd verpleegd is hedenochtend vrijwel on opgemerkt geschied. Hoewel het be kend was geworden, dat de Prins dezer dagen naar Soestdijk zou terügkeeren en zijn vertrek één dezer dagen zou plaats hebben, is het toch nog vrij onverwacht gekomen. Nadat reeds tevoren afscheid was genomen van de doktoren in het Burgerziekenhuis, be gaf Z.K.H. Prins Bernhard zich hedenmorgen tegen negen uur, in gezelschap van de direc trice van het Burgerziekenhuis, mej. zr. A. A. Weijtlandt, naar de vestibule van het ge bouw, waar de zusters van het ziekenhuis stonden opgesteld. Hier heeft de prins met een woord van dank voor de goede verzorging en een handdruk afscheid genomen van de directrice en de zusters. Alleen vergezeld door dr. C. T. van Valkenburg begaf Prins Bernhard zich vervolgens naar de voor den in gang van het ziekenhuis gereedstaande auto. De Prins zag er monter en zeer opgewekt uit en stapte zonder eenige hulp in den wagen, waarmede de terugtocht naar Soestdijk werd ge maakt. Buiten het hek stönden op het vroege mor genuur slechts weinig belangstellenden. Nie mand had verwacht dat de Prins zoo vroeg zou vertrekken. Toen de auto wegreed, wuifde de prins nog eens naar de in den uitgang van het zieken huis staande verpleegsters. Langs de Oosterparkstraat werd naar de Weesperzijde gereden, vanwaar langs den Muiderstraatweg de terugreis naar Soestdijk werd aanvaard. Dit is dezelfde weg, welken ook H.K.H. Prinses Juliana op Nieuwjaarsdag voor den terugkeer naar Soestdijk heeft ge volgd. Terug in Paleis Soestdijk. Uit Baarn wordt ons gemeld: Van ochtend om tien minuten voor 10 is Prins Bernhard in gezelschap van den geneesheer, dr. van Valkenburgh komende uit Amsterdam, ten paleize Soestdijk aangekomen. Z.K.H. deed de reis van Amsterdam naar Soestdijk in een gewone hofauto, waarin hij op de achterbank had plaatsgenomen. De prins droeg een grijs costuum en een donkerblauwe winterjas. Hij was blootshoofds. In een langzaam tempo was de afstand van het Burgerziekenhuis naar het paleis afgelegd. De tocht duurde iets minder dan een uur. De belangstelling voor het paleis was uiterst klein. Eerst op het laatste oogenblik was besloten dat de prins reeds vanochtend zou vertrekken. Slechts enkele fotografen voor het ziekenhuis hadden het gezien en tijdens den tocht naar Soestdijk passeerde een auto met eenige pers fotografen den hofauto. Zij v/aren vrijwel de eenigen, die voor het paleishek den prins opwachtten. Langzaam zwenkte de auto den paleistuin in en stopte voor het bordes, dat naar den rechterpaleisvleugel voert. De prins maakte geenszins den in druk pas uit het ziekenhuis te zijn ontslagen. Integendeel, frisch en vlug stapte hij uit den wagen en beklom den stoep. Enkele oogenblikken later was hij achter de glazen deuren van den pas verbouwden vleugel verdwenen. Prins Bernhard was weer thuis. De toestand van den prins. Van dr. C. T. van Valkenburgh kre gen wij na het vertrek van Z.KH.. prins Bernhard uit het Burgerzieken huis de volgende verklaring: „ZJC.H. Prins Bernhard is heden ochtend zonder eenige stoornis ver huisd van het Burgerziekenhuis te Amsterdam naar het paleis Soestdijk. De toestand van Z.K.H. geeft in elk opzicht reden tot groote tevredenheid. Lichamelijk zijn de gevolgen van het ongeval bijna geheel geweken. Psy- chinisch is er van den beginne af aan geen spoor van eenige afwijking ge weest. Niettemin brengt de aard van het ongeval, dat Z. K. H. getroffen heeft, mede, dat vooralsnog zekere beperkingen moeten gelden, die in het bijzonder inspanning van allerlei aard betreffen''. Het ijs op de tennisbancya. Wij vernemen, dat de ondergespoten tennis banen van Eindenhout (Wagenweg) en Brede- rode heden voor de liefhebbers van schaatsenrijden zijn opengesteld. Alleen wanneer het hedenmiddag vijf uur weer gaat opvriezen zullen de banen ook van avond worden geopend. Coöp. „Vooruitgang" U.A. Mr. Cornelisstr. 7 H A A R L E M. Versche HOLL. ROOMBOTER, p. pond 78cts. BAK- en BRAADVET, per pond35 ets. PLANTENVET. per pond 35cts. GROOTE CALIF. PRUIMEN, p. pond.18 ets. SUIKER, per pond 23 ets. MET DIVIDEND BONS. (Adv. Ingez. Med.) De Commissaris van Politie over de ongelukken-statistiek 1937. Nu 1937 verstreken is, hadden wij een on derhoud met den Commissaris van Politie te Haarlem over de ongelukken-statistiek en de verkeersbelangen in het algemeen. Wij zijn zoo zei de heer E. H. Tenckinck in het afgeloopen jaar niet onfortuinlijk geweest. Weliswaar steeg het aantal ver keersongevallen (1935: 1438, 1936: 1400 en 1937: 1560), maar men moet niet te veel be teekenis hechten aan dit totaal-cijfer, want daaronder zijn immers ook de kleinste bot singen, die met een buil of een schram zijn afgeloopen. Het aantal ernstige verkeerson gelukken is gelukkig niet gestegen. In 1937 waren er te Haarlem 8 ver- keers-ongelukken met doodelijken af loop, tegen 9 in 1936 en eveneens 8 in 1935. Daarbij moet men bedenken, dat het ver keer in den loop der jaren steeds intenser ge worden is en hoe meer verkeer er is, hoe grooter natuurlijk de kans op ongelukken wordt. Op onze vraag wat gedaan zou kunnen worden om het aantal verkeersongelukken te beperken, antwoordde de Commissaris: Ik ben overtuigd, dat het aantal ongeluk ken op den weg zeer belangrijk zou vermin deren als elke weggebruiker zich hield op het deel van den weg dat voor hem be stemd is. Eenige voorbeelden: Fietsers moeten op drukke wegen niet naast elkaar rijden. De wet laat dit wel toe, maar het kan soms toch heel gevaarlijk zijn. Twee fietsers naast elkaar nemen immers een breedere strook van den weg in beslag dan één fietser. Daardoor blijft er voor pas- seerende auto's minder ruimte over en wordt de kans op ongelukken vergroot. Dat gevaar lijk naast elkaar fietsen ziet men niet alleen op de buitenwegen met doorgaand verkeer, maar ook wel in de drukste hoofdstraten. Door zoo te handelen zijn de fietsers voor zichzelf en voor anderen een gevaar. Van groot belang voor de veiligheid is ook, dat ieder de fietser zoowel als de automo bilist tijdig een teeken geeft als hij van richting veranderen wil. Er gebeuren her haaldelijk ongelukken doordat het sein te Iaat gegeven wordt. De automobilist moet niet denken dat de weg alleen voor hem is. In het algemeen is wel te zeggen, dat de autobestuurders de Prins Bernhard op weg van het Burgerziekenhuis naar Soestdijk. ten verbeteringen aan te brengen. Wat be reikbaar is wordt gedaan. Nu zijn wij weer aan de Kleverlaan bezig. Het volgend jaar wordt de Ged. Oude Gracht en de Raaks niet alleen geasphalteerd, maar de rijweg wordt ook zoo aangelegd, dat het meeste pro fijt getrokken wordt van deze mooie breede verkeerswegen. Haarlem is een oude stad en heeft helaas slechts weinig breede wegen in het centrum. Daarom is het goed de weinige die er zijn goed te gebruiken. Het is opmerkelijk dat er zooveel verkeers ongelukken op den Rijksstraatweg (Schoter- weg) plaats hebben. Het aantal ongevallen voorgekomen op het Haarlemsche deel van weg HaarlemAmsterdam, Haarlem—Vel- sen en HaarlemLeiden was: 1935: 187, 1936 200 en 1937: pl.m. 200. De meeste on gelukken gebeuren in Haarlem-Noord, het geen ongetwijfeld een gevolg is van de om standigheid, dat op den Schoterweg en Rijks straatweg zooveel zijwegen met een belang- ryk verkeer uitkomen. De hoek bij den Ver- gierdenweg is in het bijzonder berucht daar voor. Bij het gemeentebestuur zijn dan ook plan nen in studie om daar een verbetering aan te brengen. Er zou al veel gewonnen zijn als heel duidelijk werd aangegeven waar het verkeer op dat punt in elkaar moet vloeien. Nu is de afstand voor die samenvloeiing te groot, waardoor dikwijls weifeling en onzekerheid ontstaat. In het algemeen is wei te zeggen al dus de heer Tenckinck dat in den loop dei- jaren de meest gevaarlijke punten in de stad verdwenen zijn, dank zij de belangrijke fi- nancieele offers daarvoor van het gemeente bestuur. In de binnenstad hebben wel is waar nog steeds de meeste verkeerongeluk- ken plaats, maar er is niet veel meer te doen op het gebied van verbetering der wegen om daarin een beperking te brengen. Natuurlijk zouden wij gaarne smalle hoofdstraten zooals bijvoorbeeld de Gierstraat willen verbreeden, maar daaraan is uit financieel oogpunt geen denken. De beperking der ver keersongevallen moet dus vooral gezocht worden in een beter gebruik van den weg. Tenslotte deelde de commissaris mede, dat in den loop van deze maand de installatie van de automatische verkeersseinen op de Groote Markt en den Kruisweg eindelijk voltooid zal zijn. Dan worden alle verkeers seinen van het politiebureau in de Smede- straat uit bediend. En op welke punten gaan wij dan weer automatische seinen maken? Dal i> noe ni^t met fp 'prr^or Punten die er voor in aanmerking zouden kunnen komen zijn. aldus de commissaris, de kruisingen Jansstraat-Ridderstraat-Korte Jansstraat en Zijlstraat-Ged. Oude Gracht- Nassaulaan. Op de spitsuren moeten daar nu verkeersagenten staan, hoewel het mij zeer moeilijk is die aan den gewonen dienst te onttrekken. beste gebruikers van den weg zijn, maar er zijn helaas nog steeds enkelingen onder hen die te weinig rekening houden met het feit, dat er ook nog andere menschen op den weg zijn. Alle weggebruikers moeten elkaar beter leeren waardeeren, elkaar rechten op den weg eerbiedigen. Dan alleen is het mogelijk om verkeersveiligheid te brengen. Alcohol moet evenmin door automobilisten als door fietsers gebruikt worden. Het is meermalen gebleken, dat ook half beschon- kenen op de fiets een groot gevaar voor het verkeer zijn. Voetgangers moeten natuurlijk op de trot toirs blijven, liefst op het rechtsche trottoir. Als zij den rijweg moeten oversteken is het noodzakelijk goed uit te kijken. Liever een paar minuten wachten dan gevaar te loopen onder een auto of fiets te komen. Nog steeds zijn er menschen die zonder op het verkeer te letten een rijweg oversteken. Menig ern stig ongeluk is daarvan het gevolg. Als alJe weggebruikers een verstan dig gebruik van den weg maakten en bepaalde verkeersfouten verme den, zou het veel veiliger zijn. Dan zou, om 1937 als een voorbeeld te ne men, de helft van de doodelijke ver keersongelukken voorkomen zijn. Zijn er nog bepaalde punten in de stad die verbeterd kunnen worden? Och (aldus de Commissaris) in samen werking met Openbare Werken is de politie er geregeld op uit om op verschillende pun- l!a r zijn vele lezers van ons blad, die eens per jaar een „Groentje" ter plaat sing opgeven. Er zijn er nog veel meer, die dit vaker dan eenmaal per jaar doen. Er zijn er zeer weinig, die het nooit doen Wanneer U tot die kleine minderheid mocht behooren. doe het dan bij de eerstvolgende gelegenheid. In Uw eigen belang. Het woord is aan Charles Reade: De nood is de eenige raad gever, die succes' heeft. oud-Minister Mr. P. J. OÜD spreekt a.s. Zater- dag te Haarlem. Alléén voor Leden van deVrijzinnig Dem. Bond en hun incroducé's houdt Oud-minister Mr. P. J. Oud op Zaterdagmiddag 8 Januari a.s. een politieke rede. De vergadering vindt plaats in het Gem. Concert gebouw te Haarlem, aanvang 3 uur. Verzekert U 'n plaats door om gaande inzending van onder staande coupon. (Adv. Ingez. Med.) Nu is weer overal de opruiming begonnen En elke brave Nederlandsche huisvrouw put, Met enthousiasme uit die rijke koopjesbronnen, Naar beurs en naar behoefte, tot vermaak en nut. Wanneer de winkelier in drommen haar ziet komen, Voelt hij in 't nieuwe jaar zich aanstonds goedgeluimd, Zoo'n drukte die niet drukt, vervult zijn liefste droomen. Hij is al opgeruimd, vóór hij is opgeruimd. Het is de groote sport van toonen en van kiezen, Een tijdverdrijf voor d' een en d' andere partij, Zonder dat beiden het geduld er bij verliezen, Zij blijven er vol moed en opgewektheid bij. De koopsters zijn verheugd, dat koopjes zijn te halen En zij besteden graag daar tijd en moeite aan, De winkelier ziet blij, hoe zij zijn prijs betalen, Al is daar voor dit doel de room wat afgegaan. Zoo zijn ze allebei en ook niet zonder reden, Al hebben beiden vaak den nood tot deugd gemaakt, Zelfs met den druksten gang van zaken best tevreden, Omdat aan 't moede slot elk zijn voldoening smaakt. Hoewel ter completeering hier nog bij vermeld wordt, Dat toch ook een markante tegenstelling geldt: Wat door den winkelier het laagst op prijs gesteld wordt. Wordt door de koopsters vaak het hoogst op prijs gesteld. P. GASUS. HEDEN: 12 PAGINA'S pag. Prins Bernhard is hedenmorgen naar Soestdijk teruggekeerd. 1 De Commissaris van Politie te Haarlem over de ongevallenstatistiek 1937. 1 De „Koninklijke" keert 6 pet. interim- dividend uit. 1 Verschillende Eerste Kamerleden hebben bezwaren tegen weer-invoering van de Zondagswet van 1815. 3 Defensie heeft een groot aantal vliegtui gen bij Fokker besteld. 3 Onze zeesleepers wacht in 1938 veel werk. 3 De Japanners hebben Hankau gebombar deerd. 4 De Fransche vliegster Maryse Hilsz is te recht. 4 Bij een vliegongeluk in Duitschland kwa men zes personen om het leven. 4 Bloembollen handelaren maken reclame 6 Er komen ook in 1938 weer hotelbons. 7 Soest en Baarn gaan blijde dagen tege moet. 7 ARTIKELEN, ENZ. R. P.: Assen. j J. II. de Bois: Kunst in Haarlem en daar buiten. 3 Dé van Vuure: In Algerië. 4 H. D. Vertelling: Het nieuwe gezicht. 6 Dr. W. G. N. v. d. Sleen: Per auto, boot en tent door Zuid-Afrika 7 L. S.: Januariblociers. 7 Schaakrubriek. 9 Wal „Haarlems Bloei" in 1937 deed. 11 De Burgerlijke Stand van Haarlem is op genomen op jo

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 1