f ,DE KLEINE" AAN HET WERK. LD.-Vertelling I i E ai A ZEKER m V~N nnypERDAr, 6 JAXUARI 1938 H A A R r E M'S D A" 'G B E A D (5 Lilian Harvey, zooals men haar niet kent. Bij haar aanstaand bezoek aan onze stad. r ELEN, zeer velen, kennen Lilian Harvey, die binnen kort onze stad zal bezoe ken, als de charmante, spreekwoordelijk slanke actrice van het witte doek. Velen ook kennen haar uit de po pulaire verhaaltjes, levensbeschrij vingen en anecdotes, die op gezette tijden over haar verschijnen. Doch weinigen kemien Lilian Harvey uit de werkelijkheid, zooals zij werkt, zooals zij leeft, zooals zij is. En dat ook de kennismaking met deze ware Lilian Harvey een aange name is, dat blijkt uit het volgende „ooggetuigerelaas" van één dierge nen. die haar ként, niet alleen van het witte doek, niet slechts uit haar geclicheerde biografieën, maar ook en vooral uit haar werkelijke werk, in de studio's, onder den branden den schijn van de lampen. Lilian Harvey. Het Is ïn de studio's, waar Lilian Harvey werkt, een goede gewoonte geworden haar uitsluitend met den bijnaam van „De kleine" aan te spreken en het is een geliefkoosde grap, wanneer de actrice voor de één of an dere scène gezocht wordt en even onvindbaar blijkt, elkaar te vragen of „men de kleine ook niet in zijn zak heeft gestopt!" „Hast du die Kleine nicht in der Tasche?!" schalt het dan door de studio, en het gelach klinkt op, steeds weer, al is het dezelfde grap; want momenten van een kinderlijke ontspanning kan men tijdens het uitermate vermoeiende filmwerk best gebruiken. Er is vaak beweerd, dat Lilian Harvey een goed kameraad bij den arbeid is. een aller aangenaamst mensch voor de collega's in de studio. (Maar van hoeveel filmsterren wordt niet gezegd, dat zij zulke lieve menschen zijn? Dat hoort er zoo bij. Van Lilian kun nen wij echter uit de beste bron bevestigen, dat zij inderdaad een hooge opvatting van plichtsgevoel en kameraadschap heeft. Wan neer ze aan het werk gaat kent ze de dialo gen al uit haar hoofd, en wat dat betreft is zij net als een braaf Hollandsch school meisje, dat haar huiswerk behoorlijk doet. Spreektechnisch zijn er echter altijd nog vele moeilijkheden te overwinnen, en vaak kan men de kleine Harvey door de studio zien ijsbeeren, als maar teksten voor zich uit zeggend, steeds opnieuw, tot zij ze tenslotte toontechnisch geheel meester is. Twee contrasten. In werkelijkheid dus afgezien van haar filmrollen is Lilian Harvey's wezen ge karakteriseerd door twee contrasten, name lijk een zonnige kinderlijkheid, en een on verzettelijke wilskracht en energie. Doch zelfs Lilian Harvey's energie heeft het tegen het apparaat van Hollywood niet kunnen bolwerken. In 1933 ging zij namelijk naar de Ameri- kaansche filmstad. hoewel velen harer vrienden haar dit afrieden. Lilian bleek niet in staat de Hollywoodsche mentaliteit en gang van zaken te verwerken, en zij liep zich als het ware te pletter tegen de machinerie van het zoogenaamde „filmparadijs". Bij een mensch kan men zijn wil doorzetten, maar tegen een levenloos apparaat legt men het af. En zoo 'keerde Harvey gedesillusion- neerd uit Amerika naar Duitschland terug. Zij maakte eerst nog een film in Engeland en keerde vervolgens, na een afwezigheid van slechts drie jaren, bij de Ufa terug, waar bij zij tot op den huidigen dag nog filmt. De tooneelnaam van Charley Chaplin's moeder. Een merkwaardige coïncidentie is het dat de tooneelnaam, die de actrice, die als Helen Muriel Pape geboren werd. zich koos, name lijk ..Lilian Harvev" dezelfde is als die, welke de moeder van Charley Chaplin bezat. Van opzet was echter geenerlei sprake. Het toeval heeft wel eens meer van dergelijke zonder linge invallen. Lilian I-Iarvey werd in Enge land geboren. Reeds zeer jong leerde zij dan sen, en het is steeds de klassieke dans ge bleven, waarnaar haar hart uitgaat, getuige haar jongste film ..Fanny Elssler". waarin zij haar danstalenten voor de film ontplooit. Eigenlijk heeft zij zich vier jaren lang op de rol van de beroemde danseres Fanny Elssler voorbereid. Zij wilde zich geheel tegen de be langrijke taak, het leven van zulk een dans- historische figuur uit te beelden, opgewassen voelen en bestudeerde de literatuur, die over leven en werken van Fanny Elssler bestaat, door en door. De bekende regisseur Richard Eichberg ontdekte haar voor de film. In het jaar 1921 liep Lilian's eerste filmproduct van stapel. „Kleine Herzensdieb", „das Malermodel", .„Der dunkle Punkt". en ,Dïe tolle Lola" zijn uit de zwijgende filmperiode het meest be kend. Harry Liedtke. Werner Füterer en Igo Sym zijn haar meeste bekende partners in deze periode. Van Igo Sym is het zeer merk waardig dat hij nfomenteel, na zich 10 jaren lang niet meer op het witte doek vertoond te hebben, weer in de Duitsche ^ilms ver schijnt. En Willy Fritsch? En hoe is het dan met Willy Fritsch, zult u vragen? Ja, de fantasie van het publiek heeft wonder wat gemaakt van het feit, dat Lilian in de sprekende film zoo vaak met Willy Fritsch als tegenspeler optreedt. En toen Willy Fritsch in het huwelijk trad met Dinah Grace heeft men verondersteld, dat Lilian met 'n gebroken hart achterbleef. De wilde verhalen, die om vele filmsterren de ronde doen, vinden hun oorzaak in het feit, dat het publiek gaarne de rollen van zijn filmlievelingen met hun ware levens vereen zelvigt. Maar de artisten zelf weten hun persoonlijkheid wel degelijk van hun rollen te onderscheiden. En zoo hebben Lilian Har vey en Willy Fritsch in hun ware leven nooit een dergelijk happy end gewenscht als zij in hun films zoo vaak gespeeld hebben. Zij zijn evenwel goede kameraden, en door den aard van hun werkzaamheden hebben zij elkaar zeer leeren apprecieer en. Bekende hoogtepunten uit Lilian Harvey's sprekende film-carrière zijn „Drei von der Tankstelle", waarmede Wilhelm Thiele nog voor Lubitsch' „Loveparade" de eerste oor spronkelijke sprekende film-operette schiep en waarin de thans bekende komiek Heinz Rühmann ontdekt werd „Der Congress tanzt" en tenslotte .Fanny Elssler" Belangrijker dan werken... slapen! Elke filmster leeft in een voortdurende angst, dat iedere nieuwe film een stap terug kan beteekenen. Het is dezelfde angst als die van den tenor, die vreest de hooge C niet meer zoo goed te kunnen halen. Ook Harvey's ijzeren wilskracht is door het film leven op een zware proef gesteld. De ge ruchten, die zoo hier en daar in de pers doordringen, dat het heusch geen rozengeur en maneschijn in de filmstudio's is en dat het integendeel zeer hard werken beteekent filmster te zijn ente blijven, berusten geheel op waarheid. Wanneer het studio leven als moordend gekenschetst wordt, dan blijkt dat heusch niet overdreven. Het ge weldige tempo en de concentratie, welke even groot is als de aandacht, welke de. koorddanser voor zijn koord heeft, de atmos feer, de temperatuur en het voortdurend werken met menschelijk materiaal doen in de filmstudio een toestand van voortduren de hoogspanning ontstaan. En tochvoor het welslagen van een film is belangrijker dan het werk nog het slapen. En eigenlijk is dit heel logisch. Want wanneer de filmsterren niet vroeg naar bed gaan, kunnen zij hun werk eenvoudig niet-volhouden. Om half negen onder de wol! Dat is het devies voor de filmspelers. Ook al hebben zij gedurende hun werk in hun rol genachtbraakt. En zoo kan het dan ook waar zijn. dat de filmster in zijn vacanties min der slaapt dan tijdens zijn werkperiodes Veertig keeren repeteeren! In de studio wordt tijdens het werk weinig geconverseerd. Daar is eenvoudig geen tijd voor. En de woorden, die gesproken worden, zijn tamelijk monotoon. Hoeveel keeren kan men den regisseur zijn acteur en actrices niet hooren vragen of zij hun rol nog eens over willen spelen? „Kann ich es noch mal haben?" klinkt het dan. En bij den veertigsten keer klinkt deze uitnoodïging nog even vriendelijk als bij de eerste maal. „Ton gut?" „War es so riehtig?", „Von mir aus kann es kopiert werden" zijn de zin netjes, die de ingrediënten vormen voof de studioconversatie. Maar het meest wordt toch dat eene kleine woordje „Ruhe" ge hoord. Want steeds weer moet er om stilte worden gevraagd. Altijd is er iemand, die spreekt, of iets dat lawaai maakt. En wan neer het dan eindelijk zoover is, dat het al lerwegen in de studio rustig is, begint de ware inspanning eerst! Dan kan er gedraaid worden. Zóó is het filmleven. Een wonderlijke men ging van schijn en werkelijkheid, van logica en fantasie EVANGELISCHE GEMEENTE. Men deelt ons mede. dat de kerkeraad dei- Evangelische Gemeente te Haarlem besloten heeft die gemeente te Haarlem op te heffen wegens het ontbreken van een voorganger en de geringe belangstelling in het godsdien stig leven. lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllflllllM Blauwe Klokjes door SUZE ONDRA lechtig stapten de beide paarden naast elkaar, als voelden ze dat hun berij ders één van die momenten in het leven genaderd waren, waarin vredige rust en stilte vereischt zijn. Alles was vol maakt in harmonie, de paarse heide scheen te trillen onder de gouden zonnestralen; de lucht was zoo blauw, bijna zoo blauw als haar oogen. dacht de jongen en keek vol ver rukking naar het meisje naast hem. Wat was ze mooi, straks zou hij haar vertellen van zijn liefde, nog even wilde hij wachten tot ze bij het mooie plekje waren, daar waar de blauwe klokjes bloeiden. Den vorigen dag had Benny ze ontdekt. Lang had hij daar alleen gezeten, in stille bewondering aan haar gedacht. De kleine teere blauwe bloemkelkjes deden hem aan haar stralende blauwe oogen denken. Als ze heen en weer wiegden was 't of Elly hem toeknikte: „Ja. ja, ja, ik heb je lief!" Benny was nog jong en zeer onervaren, maar dat konden de klokjes hem niet vertellen, hij hoorde ze alleen maar ruischen: „Ik heb je lief!" Wrevelig bedacht hij hoe zijn beste vriend over Elly had gesproken; berekenend Begin van brand in een fabriek. Mofïellak vat vlam. In de werkplaats van de Eerste Nederland- sche rolvegerfabriek aan de Leidschevaart is gistermiddag omstreeks half drie een begin van brand ontstaan. Een fabrieksjongen stak den moffelhaard aan en blijkbaar door een vergissing is de moffellak in de oven zelf gaan branden. De vlammen sloegen over naar den meter, die in de nabijheid er van bevestigd is. Uit dezen meter sloeg plotseling een steekvlam, zelfs zoo ver. dat goederen aan de andere zijde" van de werkplaats er door in brand geraakten. Eenige werklieden, die in de werkplaats aanwezig waren, waarschuwden de brand weer, die vlug ter plaatse was. Er werd met één slang gespoten en spoedig was men het vuur meester. De schade is ge ring; houten kisten, een partij flesschen po litoer en vilten doeken werden door het vuur aangetast. Intusschen hadden zich vele kijklustigen verzameld, die door de politie echter op een afstand werden gehouden. PROGRAMMA VAN DE HAARLEMSCHE RADIO CENTRALE OP VRIJDAG 7 JANUARI Progr. 1: Hilversum II. Progr. 2: Hilversum I. Progr. 3: 3.— Keulen. 9.20 Parijs Radio, 9.40 Pauze 10.35 Parijs Radio 12.05 Diversen 12.20 Parijs Radio 1.20 Ned. Brussel 1.35 Keulen 2.20 Diversen 3.05 Parijs Radio 3.45 Keulen 5.20 Pa rijs Radio 6.20 Diversen 6.35 Fransch Brussel, 7.20 Keulen 8.15 Praag 9.20 Fransch Brussel 11.20 Parijs Radio. Progr. 4: 8.— Ned. Brussel 9.20 Pauze 10.35 London Regional 12.50 Droitwich 1.35 London Regional 3.20 Droitwich Progr. 5: 8.007.00 Diversen 7.Eigen gra- mofoonplaten concert: Populaire muziek. 1. Potp. v. Marschen v. Sousa, Jack Hylton; 2. Starlight serenade, Les Allen; 3. Rose Marie Patr. Rossborough; 4. Mattinata, W. Bohème orkest; 5. Die ganze Welt, Martha Eggerth; 6. You try somebody else, Elsie Carlisle; 7. Im Klostergarten, Odeon orkest; 8. Rhapsodie in blue, Ambrose; 9. Schau mich an, Martha Eg gerth; 10. Goodnight little girl, Les Allen; 11. Auf einem persischen Markt. Odeon orkest; 12. The town takls, Patr. Rossborough; 13. To be worthy of you. Elsie Carlisle: 14.Poranek, W. Bohème orkest; 15. Leichte Cavallerie, Staats opera orkest. 8.0012.00 Diversen. IlSpONF 17 KANTOREN llNDEMflffl IN NEDERLAND DE BETROUWBARE REISBUREAUX (Adv. Ingez. Med.) PROV. STATEN VAN NOORD-HQLLAND De voorzitter van het centraal stembureau voor de verkiezing van de leden der Provin ciale Staten maakt bekend, dat tot lid van de Provinciale Staten van Noord-Holland is be noemd verklaard de heer K. Wilhelmus te Nieuwer-Amstel, zulks ter voorziening in de vacature, in dat college ontstaan doordat de heer mr. W. de Rijke zijn benoeming tot lid van de Eerste Kamer der Staten-Generaal heeft aangenomen, welke vacature is blijven voortbestaan doordat de heer A. B. van der Esch binnen den daarvoor wettelijk vastge- stelden termijn heeft medegedeeld de benoe ming niet aan te nemen. DS. C. J. VAN PAASSEN 70 JAAR. Ds. C. J. van Paassen. van wien wij bericht hebben dat hij Donderdag 13 dezer zijn 70en verjaardag hoopt te vieren, verzocht ons te melden, dar hij met dankbaarheid terug denkt aan de vriendelijkheid bij zijn afscheid on dervonden en nu geen huldebetoon meer be geert, waarom hij dan ook Donderdag 13 Januari uit de stad zal zijn. van den weg staande auto's mogen - wanneer licht op ver plicht is - géén andere ver lichting voeren dan 'n rechts geplaatst lampje, dat naar voren rood en naar achteren wit licht geeft Rechts van den weg staande, moogt u in zoo'n geval kiezen tusschen de nor male autoverlichting óf één links- zittend lampje, dat naar voren wit en naar achteren rood licht geeft. WIT^1 x-ROOD had hij haar genoemd, een gevvetenlooze flirt, alleen om je geld te doen, kerel! Benny had hem uitgelachen, hij wist wel beter. Rob was zoo'n cynicus, die zou in de mooiste bloem nog een oorworm of slak ontdekken. Neen, neen, schudden de klokjes, maar hij verstond ze niet. 't Was of ze hem een gedicht toe fluisterden, een gedicht van jeugd en schoon heid, van lente en liefde; aarzelend schreef hij eenige regels, steeds sneller vloeiden de woorden. De klokjes inspireerden hem tot zoet-vloeiende verzen, de dichter in hem groeide, hij voelde zich een jonge god gelijk: dit was de liefde, dit was het heerlijke groote leven, de wereld was mooi en goed! Hier op ditzelfde plekje wilde hij haar vragen zijn vrouw te worden; Morgen! Plotseling hield hij de teugels in, ze waren er. Vriendelijk knikten de klokjes hem toe „Ja, ja!" „Zullen wij hier even afstappen. Els?" Nog voor hij haar kon helpen met af stijgen stónd ze al naast haar paard; slank lenig figuurtje in khaki rijbroek. Een zege vierend lachje gleed even om haar felroode (Adv. Ingez. Med.) De Vrouwen-Kruistoclit. Lezing van mevr. TalensEbbens. Woensdagmiddag werd in het Remonstran tenhuis een bijeenkomst gehouden door de Commissie van Moeders en Opvoedsters uit de vereeniging „Volkenbond en Vrede". Nadat de presidente mevr. A. M. Nienhuys- Versteegh mededeelingen gedaan had omtrent de Vredesbibliotheek, welke op 12 Januari te Bloemendaal (Bl.d.weg 157) zal worden opend, hield mevrouw A. E. Talens-Ebbens uit Apeldoorn een lezing over den Vrouwen Kruis tocht. Spr. constateerde dat de vrouw door haar evolutie, welke in de vrouwenemancipatie haar hoogtepunt vond, van enkel vrouw tot een persoonlijkheid, van enkel huisvrouw tot een maatschappelijk mensch is gevormd. Te genover deze positieve winst, welke de eman cipatie bracht, staat een tekort aan winst, doordat de vrouw zich in de maatschappij in sterk mannelijke richting heeft geëmanci peerd en daardoor deze maatschappij niet met speciaal vrouwelijke levens- en arbeidswaar den heeft verrijkt; voorts zijn de sterkere be wustwording en maatschappelijke inzichten der vrouw lang niet ten volle aan het huisge zin ten goede gekomen. Daardoor is de twee eenheid van man en vrouw, van maatschappij en huisgezin en in het algemeen: van het mannelijke en het vrouwelijke levensprincipe in mensch en samenleving verbroken en de wereld in „eenzijdige mannelijkheid" vastge- loopen. Daarom wordt thans alom behoefte gevoeld aan waarachtige en volwaardige vrou welijkheid. Zoo is, aldus spr., de Vrouwen- Kruistocht uit den nood des tijds ontstaan. Deze roept alle goedwillende vrouwen op om elkaar over alle uiterlijke verschillen en afge scheiden belangen heen de hand te reiken en samen te trachten om het verbroken even wicht te herstellen. De Vrouwen-Kruistocht wil de vrouwen op wekken en behulpzaam zijn om in het huis gezin behalve huisvrouw ook maatschappelijk mensch te zijn en om in de maatschappij be halve persoonlijkheid tevens geestelijk vrouw en moeder te wezen; om aldus het gezin tot een bewust orgaan in de maatschappij op te voeren en de maatschappij tot een „tehuis" voor de menschheid om te vormen. Tenslotte schetste spr. het verband tusschen het werk van den Vrouwen Kruistocht en de opvoeding tot den vrede. De Vrouwen Kruis tocht ziet het vredesvraagstuk niet allereerst als een maatschappelijk, maar, bovenal als een geestelijk px-obleem. Elke geestelijke spannint veroorzaakt strijd, terwijl vrede uit den ont spannen geest geboren wordt. Daarom zal het evenwicht tusschen het mannelijke en het vrouwelijke geestesbegin- sel in mensch en samenleving, zooals de Vrou wen-Kruistocht dit wil, de noodzakelijke voor waarde en tevens het onfeilbare middel tot den hechten wereldvrede zijn. Dit zal een vrede wezen, die ons niet van buiten af of van hoogerhand wordt toegevoegd, maar dien we van binnen-uit en in allen eenvoud veroveren moeten. De opvoeding der jeugd voor de zaak van oorlog of vrede is beslissend. Het is daarom, dat de moeders en opvoedsters, die in de ziel van het kind den hechten grondslag voor den vrede willen leggen, in de rijen van den Vrou wen-Kruistocht onmisbaar zijn. Wat wil de L. S. I. P.? Na de pauze hield de heer J. Knot uit Heem stede, voorzitter van de afd. Nederland van de „Ligue Scolaire Internationale pour la Paix", een inleiding over: „Wat wil de L.S.I.P. en wat doet zij?" Spr. lichtte de beginselen der L.S.I.P., naar aanleiding van de door de Nederlandsche af- deeling opgestelde beginselverklaring, als volgt toe: De L. S. I. P. is een internationale vereeni ging van Middelbare Scholieren, gebaseerd op pacifistischen grondslag. De bond wil de jeugd van de Middelbare School er op wijzen, dat ze verantwoordelijk is voor de toekomst, dat ze zich daatom bewust moet worden van het groote oorlogsgevaar, en dat het haar taak is dit gevaar te bestrijden. De bond organiseert lezingen en studiebij eenkomsten om zijn leden een inzicht te geven in het vredesvraagstuk. De bond stelt zich ten doel door correspon dentie met leden in andere landen en zoo mo gelijk door persoonlijk contact (het houden van congressen) de internationale toenadering van de jeugd te bevorderen. De bond is strikt neutraal, zij vertegenwoor digt geen enkele politieke of godsdienstige richting. Het is een gelukkig feit, dat de belangstel ling voor deze Ligue groeiende is. De presidente sloot hierna de bijeenkomst met dank aan inleidster en inleider. lippen; ze wist nu zou hij haar vragen zijn vrouw te worden. Triomf welde in haar op, eindelijk haar doel bereikt; van alle aan bidders was dit wel de meest saaie, maar ook verreweg de rijkste. Liefde in een hutje op de hei was wel heel mooi in romannetjes, maar dat was niets voor de naar luxe hun kerende Elly Termaete. Geld, geld en nog eens geld, dat beteekende voor haar alles in het leven. Terwijl Benny de paarden naast 'n berken boompje vastbond, speurde Elly rond naar een goed plaatsje. Overmoedig liet zij zich achterover vallen op de zachte purperen heide, juist bovenop de wiegelende blauwe klokjes, ze verpletterend onder haar lichaam. Benny kwam naar haar toeloopen „Elly", zei hij vragend, toen zweeg hij, ontzet. Hij zag ineens niets meer dan een paar vertrapte blauwe kelkjes nog van onder een bruin leeren rijlaars uitsteken. Er was iets moois iets teers vertrapt ook in hem! Lokkend keek Elly naar hem op, „Ja Ben. wat is er oude jongen?" Even aarzelde Benny, toen zei hij onverschillig: „O, ik wilde je alleen maar even vragen of je soms lust hebt in een cigaret!" Dien avond verscheurde een bleeke jonge man een gedicht in kleine sniopers, het mooiste gedicht dat hij ooit zou maken, maar Elly heeft tot op heden toe nooit be grepen waarom Benny haar niet vroeg. (Nadruk verboden. Auteurs recht voorbehouden). Concert H. O. V. Solisten: Paul Frenkel en Sam Swaap. Vrijdag begint het concert van de H.O.V. met een „In Memoriam". De geniale Fran- sche toondichter Maurice Ravel, die dezer dagen is overleden, wordt herdacht met de stemmingsvolle en toepasselijke „Pavane pour une Enfante défunte". Daarna komt het uitgestelde concert voor viool en orkest van Jules Dreese hetwelk door den con certmeester van het Residentie-orkest ten doop wordt gehouden. Het is een allereer ste' uitvoering. Na de pauze is Beethoven aan het woord; de gevierde, ook hier terecht vermaarde, pianist Paul Frenkel. zal de vertolker zijn van het vierde piano-concert en Frits Schuurman besluit den avond met de „Leo nora" Ouverture. SYNAGOGEDIENSTEN NED. ISRAëL. GEMEENTE. Sabbath te 12 urn-. Vrijdagavonddienst te 3.45 uur. Ochtenddienst te 8.15 uur. Middagdienst te 1 uur. Avonddienst te 4.54 uur. Werkdagen: Ochtenddienst te 7 uur. Zondag te 7.30 uur. Avonddienst te 7.45 uur. Talmoed Torah Werkdagen te 7.15 uur. Zondag te 7 uur. De diensten op Sabbath vinden plaats ter Synagoge, Lange Begijnestraat 11. De overige diensten, alsmede Talmoed Torah worden verricht in het Gemeentegebouw, Lange Wijngaardstraat 14. DE GYSBRECHT VAN AEMSTEL. De directeur van den Stadsschouwburg deelt ons mede, dat het begin van de galavoorstel ling van de Gysbrecht van Aemstel bepaald is op 8 uur precies. LILIAN HARVEY IN HAARLEM. Lilian Harvey zal Zaterdag a.s. met den trein van 12.30 in Haarlem arriveeren. Zij zal de volgende voorstellingen van haar olm „Fanny Elssie" in het Rembrandt Theater bij wonen: Zaterdag 7.009.15 uur, Zondag 2.007.00 9.15 uur. Alleen Zaterdagavond verstrekt zij auto grammen tegen betaling van 50 ct. ten bate van het Bio vacantie oord. HET VRIEST HAjBOEREKOOL MISSCHIEN HA, E>C MAAR STEENKOOL (Adv. Ingez. Med.) A W4RKT ftm |j§^ EI1ICI1TIN VEEMARKT. Rotterdam, 4 Januari 1938. Totaal aanvoer 3251. Paarden 123, veulens 2, magere runderen 682, vette runderen 787, kalveren 40, graskalveren 123. nuchtere kal veren 844, schapen en lammeren 553, varkens 2, bokken en geiten 95. Vette koeien per K.G. Ie kw. 78; 2e kw. 70, 3e kw. 5256; vette ossen le kw. 74, 2e kw. 70, 3e kw. 5256, stieren le kw. 70, 2e kw. 64, 3e kw. 58; vette kalveren le 'kw. 125, 2e kw. 110, 3e kw. 75—80; schapen, le kw. 54, 2e kw. 49. 3e kw. 45; lammeren le kw. 62, 2e kw. 58, 3e kw. 52; graskalveren, 2e kw. 66, 3e kw. 54; nuchtere kalveren, le kw. 54, 2e kw. 48, 3e kw. 44; slachtpaarden, le kw. 60, 2e kw. 52, 3e kw. 46. Schapen, prijzen per stuk, le kw. 30, 2e kw. 25, 3e kw. 23; lammeren-, le kw. 20, 2e kw. 17, 3e kw. 15; nuchtere slachtkalveren, le kw. 13, 2e kw. 10, 3e kw. 7; nuchtere fok- kalveren le kw. 22, 2e kw. 20, 3e kw. 18; slachtpaarden tot 250, 2e kw. 200, 3e kw. 150; werkpaarden tot 340, 2e kw. 290, 3e kw. 200; hitten le kw. 220, 2e kw. 180. 3e kw. 100: stieren, le kw. 375. 2e kw. 275. 3e kw. 195; kalfkoeien le kw. 300, 2e kw. 265, 3e kw. 195; melkkoeien, le kw. 305, 2e kw. 270, 3e kw. 200; varekoeien, le kw. 200. 2e kw. 170. 3e kw. 140; vaarzen, le kw. 200, 2e kw. 150, 3e kw. 120; pinken, le kw. 160. 2e kw. 130. 3e kw. 100; graskalveren, le kw. 80, 2e kw. 65, 3e kw. 30; bokken en geiten le kw. 12. 2e kw. 8, 3e kw. 4. Overzicht: Vette koeien en ossen, aanvoer: iets korter handel: tamelijk, prijzen: iets hooger, prima koe 8078. Stieren, aanvoer: iets grooter, handel: re delijk; prijzen: iets hooger Vette kalveren, aanvoer: kort, handel: goed; prijzen: iets stijver pr. ex. 1.30. Schapen en lammeren, aanvoer: ruim; handel: willig, prijzen: iets hooger. Nuchtere slacht- en fokkalveren. aanvoer: iets korter, handel: vlot, prijzen: iets hooger. Paarden, aanvoer: matig, handel: tame lijk; prijzen: werkpaarden onveranderd, slachtpaarden en hitten duurder. Kalf- en melkkoeien, aanvoer: iets korter; handel: matig; prijzen: prijshoudend. Varekoeien, aanvoer: klein, handel: rede lijk; prijzen: onveranderd. Vaarzen en pinken, aanvoer: tamelijk, handel: kalm, prijzen: stabiel. Graskalveren, aanvoer: aanmerkelijk min der, prijzen: omhoog gaande. Bokken en geiten, aanvoer: gelijk vorige week, handel: willig, prijzen: stationnair.

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 10