Haarlems Dagblad VLAGGEN Een Erkenning. Een doorzetter. Jac. v. d. Noord Spaarne 60 Tei. i6084 Het belangrijkste 55e Jaargang No. 16730 Uitgave Lonrens Coster, Maatschappij voor Courant-Uitgaven en Algem. Drukkerij N.V. Bureaux: Groote Houtstraat 93, bijkantoor Soendaplein 37. Postgirodienst 38810. Drukkerij: Zuider Buiten Spaarne 12. TelefoonDirectie 13082, Hoofdred. 15054 Bedactie 10600, Drukkerij 10132, 12713 Adinin. 10724, 14825. Soendaplein 12230. Verschijnt dagelijks, Directie: P. W. PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM behalve op Zon- en Feestdagen HoofdredacteurROBERT PEEREBOOM Donderdag 6 Januari 1938 Abonnementen per week f 0.25. p. maand f 1.10. per 3 maanden f 3.25. franco per post f3.55. losse nummers 6 cent per ex» Advertentiën1-5 regels f 1.75, elke regel meer f 0.35. Reclames f 0.60 per regel, Regelabonncmcntslarieveo op aanvraag. Vraag en aanbod 1-4 regels f 0.60. elk® regel meer f 0.15. Groentjes rie rubriek. Onze minister van Buitenlandsche Zaken heeft aan de Oslo-staten voorgesteld, het initiatief te nemen tot een algemeene erken ning „de facto" van de souvereiniteit van Ita lië over Abessinië. De Latijnsche term is van bijzondere beteekenis, want zij wil zeggen dat de bedoeling alleen is de verovering van Abes sinië in feite te erkennen. Geen erkenning „de jure", die de rechtmatigheid van de verove ring zou aanvaarden, wordt voorgesteld. Dat is nadrukkelijk gebleken uit den in het bui tenland gepubliceerden brief van H. M. de Koningin aan den ex-Negus van Abessinië. Minister Patijn heeft van deze onderneming tot dusver weinig genoegen beleefd. Ook in ons land niet al te veel. Hij is van verschillende zijden erover aangevallen en daarbij is duide lijk gebleken, dat de verontwaardiging over Italië's inbreuk op zijn verdragsverplichtingen en overweldiging van Abessinië, nevens de po litieke tegenstellingen, de overheerschende factoren zijn. Die politieke tegenstellingen buiten be schouwing latende en de verontwaardiging volkomen deelende, vraag ik mij niettemin af of het eenig nut heeft een vaststaand feit nog langer te negeeren. Wilde iemand de rechtma tigheid van de verovering erkennen, dan was het een andere zaak. Maar het feit? Dat staat onloochenbaar vast. Sn de negatie ervan, tot dusver door de meeste landen volgehouden, bemoeilijkt de diplomatieke betrekkingen met Italië ten zeerste. Is het in het belang van die landen zelf en is het in het belang van de internationale verhoudingen, die toch al zoo verward en vol gevaren zijn, dat de weinige mogendheden die Italië's verovering wel er kend hebben hetzij in rechten, hetzij alleen als feit in beter en geregelder betrekkingen met Rome staan dan de andere? Is het bo vendien te verdedigen, op grond van den af keer van erkenning van een vaststaand feit een geprikkelde stemming in Italië te hand haven? Nog altijd vangt men, ook in de inter nationale verhoudingen, meer vliegen met honing dan met azijn. En ware er nu een be paald belang te dienen met de niet-erken- ning-in-feite, ware Abessinië ermee te hel pen, dan zouden de zaken weer heel anders staan. Maar het eenige belang dat ermee ge moeid schijnt is blijkbaar de veronderstelde mogelijkheid, dat Engeland en Frankrijk deze erkenning-in-feite als een onderhandelings object zouden kunnen gebruiken, als een ding van zekere waarde bij een diplomatieken ruil handel. Er zou dan de een of andere Italiaan se he concessie tegenover moeten staan. Het is niet duidelijk dat de kleine staten eenig belang van dien aard hebben, het is wel duidelijk dat de Italiaansche regeering harer zijds heelemaal geen moeite doet om de er- kenning-in-feite te verkrijgen en er dus blijk baar weinig waarde aan zal hechten bij zulk een eventueelen ruilhandel. En het nadeel van dit soort diplomatie op de lange baan is altijd, dat van het uitstel gebruik gemaakt wordt om de bestaande verhoudingen te verscherpen. De Italiaansche pers, onder bevel van Rome gesteld en beroofd van alle vrijheid behalve die van het toejuichen en vleien barer machthebbers, heeft in alle toonaarden uiting gegeven aan de „beleedigde gevoelens" van het Italiaansche volk. Zij toont nu natuurlijk dankbaarheid voor het initiatief van minister Patijn. Achter haar staat een opgezweepte volksmassa, staat een natie die in gansch an dere mentaliteit verkeert dan de Engelsche, de Zweedsche of de Nederlandsche. Daar moeten we rekening mee houden. Als het belang van den wereldvrede gediend kan worden met de erkenning van een feit, dat als een paal boven water staatis het dan niet veel verstandiger het maar zoo gauw mogelijk te dienen? Op den duur zal het toch onvermijdelijk geschieden en de afkeer van den Italiaanschen inval in Abessinië zal er niet doro beïnvloed worden. Wij hebben in de huidige wereld rekening te houden met de opgewonden, lieroïsche stemming waarin een volk als het Italiaan sche verkeert. Wij hebben onze Pappenhei mers te kennen en het zou heelemaal ver keerd zijn hun mentaliteit in het licht van onze eigene te zien. De zaak is van veel groo- ter belang dan de vraag, of een aantal lan den door ambassadeurs en ministres plénipo- tentiaires dan wel door chargés d'affaires te Rome vertegenwoordigd is. Minister Patijn, ex-gezant te Rome, is zeker in staat dit in de volle beteekenis te waardeeren. Het verzet is naar mijn meening grooten- deels gebaseerd op een gevoelskwestie. Alle internationale verhoudingen worden in hoofd zaak door gevoelskwesties beheerscht. Maar wie er, vooral in een tijd als deze, het nuchtere verstand tenvolle op toepast is degeen die er het meest toe bijdraagt de internationale spanningen te verminderen. En hij houdt tevens rekëning met de veel gevaarlijker ge voelskwesties ter andere zijde.... R. P. „TORENVALK" HEEFT POST EN REIZIGERS VAN DE „IBIS" AAN BOORD. AMSTERDAM, 6 Januari. In verband met de motorstoring, waarmede de „Ibis" te Ran goon is blijven staan, heeft de „Torenvalk", die deze plaats bereikte, post en reizigers voor de uitreis overgenomen. Op de thuisreis heeft de „Oehoe", die we gens motorstoring een dag te laat vertrok, gisteren het traject Singapore—Bangkok in gevlogen. Verwacht wordt, dat dit vliegtuig vandaag Jodhpur bereikt, waarmee de ach terstand zal zijn ingehaald. (De heer G. Schutter te Utrecht zwemt het geheele jaar door in buitenwater en om dit vol te houden, heeft hij de vorige dagen eerst met een bijl het ijs moeten kapot hakken). Wanneer ik 's ochtends vroeg, En nog niet eens zoo pril, Mijn hoofd in 't water plons, Beken ik, dat ik ril, Gesproken onder ons, Is mij dat koud genoeg. Te denken dat ik dan, Mijn heele veege lijf In 't water plonzen zou, Alleen nu 'k ervan schrijf, Ril ik al van de kou En 't bloot idee ervan, In Utrecht woont een heer, Die doet dat niettemin, Den heelen winter door, En opgeruimd van zin, Al weet ik niet waarvoor-. Gezondheid of de eer. Want deze Batavier Kan toch in dit seizoen, Wanneer de vorst regeert, Zooiets onmooglijk doen, Ijskoud gemotiveerd, Als werkelijk plezier. Ik weet in elk geval, Dat het veel moed eischt en Dat niets hem er in let, Maar dat ik graag beken, Dat ik wel nimmer met Dat bijltje hakken zal. (Adv. Ingez. Med.) Asphalteering der Wilhelmina- straat. De bevolking van Haarlem. Nam in 1937 met 2000 toe. Haarlem is, ook in den crisistijd, nog steeds aan het groeien. In den laatsten tijd steeg het aantal inwoners met een kleine 2000 in het jaar en ook 1937 maakt daarop geen uitzon dering. Er is nu weer een nieuwe mijlpaal bereikt, Haarlem heeft namelijk meer dan 135.000 inwoners gekregen. De Statistiek is nog wel niet geheel klaar, maar ons kon medegedeeld worden dat het aantal inwoners op 1 December reeds tot 135.122 gestegen was, terwijl in elk geval vast stond, dat de toeneming over December heel normaal geweest is. Vermoedelijk zal de ba lans dus afgesloten worden op 135.300, pl.m. 2000 meer dan op 31 December 1936, toen Haarlem 133.305 inwoners telde. Het resultaat van 1937 is tenslotte nog gun stig geworden. Het begin van het jaar liet zich slecht aanzien, want Januari gaf zelfs een vermindering met 3 inwoners. Februari kon het niet verder brengen dan een stijging van slechts 52. Even zag het er dus uit of er een einde gekomen was aan den gestadigen groei van de stad. Dit zou een vrij ernstig feit zijn, want rekening houdend met het feit. dat er veel meer menschen geboren worden dan er sterven, zou stilstand in de bevolkingsaanwas beteekenen, dat er meer personen uit Haar lem vertrekken dan er van elders inkomen. Na Maart is er evenwel weer een omkeer ten goede gekomen. Het inwoneraantal is zelfs zóó gestegen, dat de achterstand der eerste maan den geheel werd ingehaald. In 1937 heeft zich het opmerkelijke feit voorgedaan, dat het aantal huwe lijken dat gesloten werd iets grooter was dan in de voorafgaande jaren. Ook het aantal ingeschreven echt scheidingen was wat meer dan voor heen. Ook in 1937 traden hier weer veel Nederlan ders met buitenlanders in het huwelijk. Dit is een gevolg van de omstandigheid dat hier nog steeds veel Duitsche en Oostenrijksche dienstmeisjes werken. Nu-evenwel het aantal hier werkende buitenlandsche meisjes gesta dig kleiner wordt, zal het aantal dat hier tot een huwelijk komt op den duur ook wel ver minderen. Het aantal vestigingen van buiten landers is, vergeleken bij 1936 met ongeveer 50 pet. gedaald. Haarlemsche begroot ing voor 1938 Wordt binnenkort uitgevoerd. Wij hebben reeds medegedeeld, dat het voornemen van het college van B. en W. van Haarlem is in 1938 de Ged. Oude Gracht en ae Raaks te asphalteeren. Nu kunnen wij daaraan toevoegen, dat ook het plan bestaat binnenkort de Wilhelmina- straat te asphalteeren. De afdeelingsvergaderingen. Woensdagmiddag 1.30 uur begonnen de vergaderingen van de afdeelingen van den Haarlemschen Raad waarin de gemeentebe- grooting besproken is.. De 2de afdeeling was daarmede reeds om 41/4 uur klaar en de 3e om 4 3/4 uur en de le om 51/4 uur. De beraadslagingen hadden dus een zeer vlot verloop. Aan de raadsleden werd verzocht geen me- dedeelingen aan derden te doen over het be sprokene.. Daarom volstaan wij met dit kort bericht. De afdeelingsverslagen zullen zoo spoedig mogelijk bewerkt worden, waarna zij gepu bliceerd worden tegelijk met het antwoord van B. en W. Het is te verwachten, dat de Raad met de openbare behandeling van de begrooting in het begin van Februari zal kunnen beginnen. Julius Barmat overleden. JULIUS BARMAT. BRUSSEL, 6 Jan. (Belga-A.N.P.) De financier Julius Barmat is heden morgen in de St. Gilles-gevangenis te Forest, een voorstad van Brussel, waar hij sedert eenige dagen was opgesloten, overleden. Naar men weet, was Barmat, toen hij op grond van het uitwijzings bevel der autoriteiten Nederland verliet, reeds ernstig ziek. Gisteren en eergisteren was hij door den ge vangenisdokter behandeld. Ook he denmorgen had hij nog bezoek van dr. Vervaeck ontvangen. Het parket heeft schouwing van het lijk gelast. Naar nader vernomen wordt zou Julius Barmat aan tering gestorven zijn. De jubilea in liet Diaconessenliuis. Zusters Jo en Hermien reeds te half zeven toegezongen. Vandaag waren de Diaconessen Zuster Jo hanna Klein en Zuster Hermien Buying 25 jaar werkzaam in het Diaconessenhuis. Men heeft een paar dagen geleden in dit blad kunnen lezen, dat beide zusters zich altijd met ijver en liefde van haar zware taak heb ben gekweten. Het is dus te begrijpen, dat deze dag niet onopgemerkt voorbij kon gaan. Reeds te half zeven werden de jubi- laressen door de Zusters van haar afdeeling toegezongen en met bloemen en geschenken overladen. Aan het ontbijt heerschte ook een feestelijke stemming. De jubileerende Zusters werden daarbij door den geestelijk verzor ger, den heer F. J. F. van Hasselt, op een zeer waardeerende wijze toegesproken. In middels werden steeds meer bloemen be zorgd. In den loop van den morgen kwam een de putatie van het bestuur van het Diacones senhuis gelukwenscnen aanbieden. Hedenmiddag van drie tot vijf uur wordt er een receptie gehouden en vanavond wordt het feest in intiemen kring gevierd. Links boven: de wieg, welke Woensdag aan H. K. H. Prinses Juliana werd aangeboden door het Bestuur en de Zusters der Haagsche Diaconessenvereen. „Bronovo". De wieg werd aangeboden ten paleize Soestdijk. Rechts boven Zuster Trijntje Boonstra, eerste kraam verpleegster van H. K. H. Prinses Juliana, tijdens haar dagel'ikschen in „Bronovo". Links onder De volledige uitrusting van dc wieg. welke aan H. K. H. Prinses Juliana dnor Bestuur en Zusters van „Bronovo" werd aan geboden.Rechts onder Zuster Romkje Vermeer, kraamverpleegster van II. K. H. Prinses Juliana tijdens haar dagelijkschen arbeid in ^Bronovo", Het woord is aan Madame de Staël. Het is moeilijk om met gratie oud te worden. Onaangename reis van kroonprins Micliael. Oorlogsbodem door storm overvallen. De Roemeensche torjedojager „Rc- gina Maria", aan boord waarvan zich kroonprins Michael bevond, heeft op de Zwarte Zee met een zwaren storm te kampen gehad. De kroonprins was op weg naar Athene voor het bijwonen van de huwelijksvoltrekking van den Griekschen kroonprins. Langen tijd poogden de Bulgaarsche kust- stations vergeefs met het schip in contact te komen. Later werd van den oorlogsbodem het bericht opgevangen dat het zich op weg naar Constandza begaf. Verscheidene Bulgaarsche torpedojagers hielden zich gereed om zoo noodïg te hulp te kunnen snellen. Voor het geval het schip een toevlucht mocht zoeken aan.de Bulgaarsche kust waren twee treinen naar de havens Varna en Boergas gezonden, teneinde den kroonprins in staat te stellen zijn reis per spoor te vervolgen. Thans meldt Reuter uit Boekarest dat de Engelsche sleepboot „King Lear" de „Regina Maria" hedenmor gen veilig te Contandza binnenge sleept heeft. Kroonprins Michael keert thans per spoor naar Boekarest terug, van waar hij over land naar Athene zal gaan. De aanstaande blijde gebeurtenis. „Koninginnedag" organiseert een avondfeest en vuurwerk. Het Centrum-Comité der Vereeniging Ko ninginnedag te Haarlem doet ons opgave van de diverse feestelijkheden, welke het voor den komenden nationalen feestdag heeft georga niseerd. Des avonds te 8 uur begin van een volks feest in het Krelagehuis aan de Leidschevaart dat hiertoe door het hoofdbestuur der Alge meene Vereeniging voor Bloembollencultuur welwillend beschikbaar is gesteld. De attracties (variété, specialiteiten) zijn samengesteld door den impressario Theo Bouwmeester; de dansmuziek wordt uitge voerd door ((The Harlem Swingers" ondèr Jan van Ake; het bal staat onder leiding van de heeren Machielse en van Ake; de buffetten worden verzorgd door den heer Versteeg, eigenaar van Hotel Royal. Leden van de Vereeniging „Koninginnedag" hebben met één dame gratis toegang op ver toon van hun lidmaatschapskaart 1937; niet- leden betalen voor entrée 25 cents per per soon. Geen toegang voor personen beneden 16 jaar. Om half elf 's avonds groot vuurwerk in Den Hout vóór het Paviljoen. In de stad worden op de gebruikelijke plaatsen eenige vermakelijkheden opgesteld. it de rubriek „Groentjes" blijkt door de zeer talrijke brieven op advertenties, die wij ter doorzending ontvangen, hoe goed en volledig Haarlem's Dagblad gelezen wordt. HEDEN: 12 PAGINA'S De asfalteering der Wilhclminastraat te Haarlem wordt binnenkort uitgevoerd. 1 Julius Barmat is overleden. 1 De roofmoord te Vlissingen is bijna opge helderd. 3 De „Wielewaal" is in cén ruk van Alexan- drië naar Schiphol gevlogen. 3 Er is beslag gelegd op de recettes van de Amsterdaifische Tooncelvereeniging. 3 In de zaak van den gouddiefstal te Utrecht zijn weer een aantal personen gearres teerd. 3 De Amerikaansche defensiebegrooting bereikt een recordhoogte. 4 De burgerbevolking moet Madrid verlaten. 4 Uit het jaarverslag van Haarlem's Bloei 7 ARTIKELEN, ENZ. R. P.: Een erkenning. i Jhr. dr. B. de Jong van Beek en Donk: Johannes Baumann, president van Zwit serland 1938. 4 „De kleine" aan het werk; Lilian Harvey zooals men haar niet kent. 6 II. D. Vertelling: Blauwe Klokjes. 6 Voor de Vrouw io De Burgerlijke Stand van Haarlem is op genomen op 9

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 1