STARK'S pasta DONDERDAG 6 JANUARI 1938 HA ARE EM'S DAG BE AD ARROND. RECHTBANK Diefstal van lood. De Officier van Justitie eischte veertien dagen geleden een gevangenisstraf van 8 maanden met aftrek van de voorloopige hech tenis tegen den jongeman uit Heemstede, die uit een in aanbouw zijnd huis een hoeveelheid lood had gstolen. De Rechtbank veroordeelde hem hedenmorgen tot een gevangenisstraf van acht maanden met aftrek van preventief. Hulp verleend bij rijwieldiefstal. Een 33 jarig los werkman te Haarlem stond veertien dagen geleden terecht, omdat hij zich blykens de dagvaardiging had schuldig ge maakt aan het verleenen van hulp bij het stelen van rijwielen. Op vier data in 1937 was dit feit zeven maal gepleegd. Al die keeren had verdachte op den uitkijk gestaan. De Officier van Justitie eischte tegen hem 'n jaar gevangenisstraf met aftrek der voorloo pige hechtenis. Over deze zaak zal de Rechtbank eerst nog een nader Reclasseerlngs rapport inwinnen al vorens uitspraak te doen. Winkeldiefstallen te Zandvoort. E-en 37-jarige gehuwde vrouw uit Haarlem heeft zich te verantwoorden gehad, omdat zij zich op verschillende tijdstippen in den afgeloopen zomer had schuldig gemaakt aan winkeldiefstallen te Zandvoort. 0.a. heeft zij gestolen een dameshandtasch, een geslachte kip, een bus koeken, eenige gerookte palin gen, een badpak, naaistersgarnituren, eenige blikjes zalm, doosjes en blikken met sigaren en sigaretten, pakjes roomboter en een pakje margarine. Tegen haar werd door den Officier van Justitie een gecombineerde straf geëischt, namelijk twaalf maanden gevangenisstraf, waarvan vier onvoorwaardelijk en acht voor waardelijk met een proeftijd van drie jaar, en onder toezichtstelling van de St. Martha' Vereeniging. Haar verdediger, mr. Drilsma had met klem gevraagd, aan verdachte geen gevangenisstraf op te leggen, met opdracht aan de St. Martha- Vereeniging om toezicht op haar uit te oefe nen. De Rechtbank veroordeelde haar tot een voorwaardelijke gevangenisstraf van 6 maan den met een proeftijd van 3 jaar. terwijl de verdachte zich onder toezicht zal moeten stellen van de St. Martha-Vereeniging. Diefstal van twee stukjes zeep. Daaraan had zich een vrouw uit Haarlem bij een drogist schuldig gemaakt. Zij beweerde echter, dat zij dit gedaan had, omdat zij vol gens haar door den drogist voor dertig cent was afgezet. De Officier van Justitie wilde geen gevange nisstraf eischen, maar opneming in" een krank zinnigengesticht voor den tijd van 1 jaar met last tot onmiddellijke gevangenneming. Dit laatste werd veertien dagen geleden door de Rechtbank geweigerd. Hedenmorgen heeft de Rechtbank uitspraak gedaan en de zaak uitgesteld daar nog een nader onderzoek naar de geestvermogens van de verdachte zal worden ingesteld. Onder den invloed achter het stuur. Een inwoner van Amsterdam was door den Kantonrechter veroordeeld tot zeven dagen hechtenis omdat hij onder den invloed van alcoholische dranken met een auto van Am sterdam naar Haarlem had gereden, waar door hij de veiligheid van het verkeer in ge vaar heeft gebracht. Een ongeluk heeft hij niet veroorzaakt. Verdachte was van dit vonnis in hooger beroep gegaan. De Officier van Justitie vroeg veertien dagen geleden bevestiging van het vonnis van den Kantonrechter. De verdediger, mr. B. W. Stomps, had met nadruk gevraagd om, wanneer geen vrij spraak verkregen kon worden, verdachte te straffen met een geldboete met bijkomende voorwaar delijke straf. De Rechtbank veroordeelde hem vanmorgen tot betaling van een geldboete van 250 of 1 maand hechtenis met intrekking van rijbewijs voor den tijd van 3 maanden. Overtreding verordening Winkelbedrijf. Een melkhandelaar te Heemstede was door den Kantonrechter veroordeeld, omdat hij in een perceel aan de Lindenlaan te Heemstede een melkbedrijf heeft uitgeoefend, wat hem door het gemeentebestuur van Heemstede niet veroorloofd was. De Officier van Justitie eischte bevestiging van het vonnis van den Kantonrechter. De verdediger, mr. Julius Hoog had vrij spraak gevraagd. De Rechtbank bevestigde hedenmorgen het vonnis van den kantonrechter. De Bilt voorspelt: NIEUWE UITGAVEN. Bij den uitgever J. Philip Kruseman te Den Haag verschenen de volgende, in het Neder- iandsch vertaalde romans: „Hoe Annie het geluk vond", door Faith Baldwin, vertaling Corrie Kroesen. „De geheimzinnige erflater", door Stuart Palmer, vert. ir. D. J. C. Kruseman. Blauwe goudsbloemen", door Helen Top ping Miller, vert. Jeanne de Kruyff. „Wat Amor vermag", door Emilie Loring, vert. C. Dumoulin-Goedkoop. „De moord op den wouwenhater", door Ad. Vorstman. AGENDA DONDERDAG 6 JANUARI StadsschouwburgPompelmoes door Nieuw Schouwtooneel, voor de Stichting „Haarlem's Bloei". PaJace Filmac: 11—5 uur: Doorloopend 50 minuten wereldnieuws. Frans Hals Theater: Drie Wenschen. 2.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt Theater: Bloemen uit Nizza met Ei-na Sack. 2.30, 7 en 9.15 uur. Luxor Sound Theater: De vlucht voor het Huwelijk, met Joan Crawford en Clark Gable 2.30, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: Der Letzte Fiaker, met Leo Slezak. 7 en 9.15 uur. Teyler's Museum. Spaarne 16. Geopend op werkdagen van 11—3 uur behalve 's Maan dags Toegang vrij VRIJDAG 7 JANUARI Stadsschouwburg: Gala Jubileum voorstel ling Gysbrecht van Aemstel, 8 uur. Palace Filmac: 11—5 uur; Doorloopend 50 minuten wereldnieuws. Bioscopen, nieuw programma. Matigen tot krachtigen Noordwestelij ken tot Zuidwestelijken wind. zwaar be wolkt tot betrokken, later waarschijnlijk weer regen, zachter. BAROMETERSTAND hoogste 771.8 m.M. te Toulouse. Laagste 742.8 m.M. te Ingö. De depressie uit Scandinavië breidde zich ook over ons land en Noord-Duitschland uit. De hooge drukking trok vrij snel verder Zuid waarts en de nieuwe depressie op IJsland werd veel dieper en breidt zich over Schotland uit. De dooi is over ons land uitgebreid tot Parijs en Hannover, in Noord-Scandinavië en Fin land is echter de strenge vorst tijdelijk terug gekeerd en ook in midden-Frankrijk en in Polen komt nog strenge vorst voor. In Schot land en Noord-Ierland is de temperatuur tot normaal gestegen, het weer is er meest somber, bij matigen Westelijken wind. Aan de Noorsche kust waait een stormachtige Noord westen wind, die weer eenige afkoeling bracht. Ook Zuid-Zweden heeft plaatselijk weer strenge vorst na opklaring. In Duitschland valt nog sneeuw. In Zwitserland hield de vorst aan. de toppen hebben mist met vorst tus- schen tien en twintig graden. Ofschoon eenige opklaring tijdens den nacht afkoeling zou kunnen brengen, zal de nieuwe depressie later den wind bij toenemende kracht naar Zuidwest doen draaien en is verdere stijging van temperatuur te wachten, met veel kans op regen. BAROMETERSTAND Vorige stand 768 m.M. Stand van heden 764 m.M. Neiging; Achteruit. Opgave van: Fa. A. FEDERMANN, Opticien Gr. Houtstraat 37 Tel. 11059 HOOG WATER TE ZANDVOORT Vrijdag v.m. 6.13 uur; n.m. 18.30 uur. Strand berijdbaar van 11.1516.30 uur. Belangrijke telefoonnummers Politie: 11850. Brandweer: 15333. Ongevallendienst (Brandweerkazerne) Ged. Oude Gracht: 14141. AANBESTEDINGEN. Hedenmorgen werd door het Provinciaal Bestuur te Haarlem aanbesteed: het maken van een betonnen brug, wijd 5.00 M., over de Ringvaart van den Thamerbinnenpolder nabij het Thamerhuis in de gemeen te Uithoorn. Het laagst werd ingeschre ven door de Beton-Industrie te Vinkeveen voor f 8470. Verder werd aanbesteed: het onderhoud van de provinciale wegen van het pontveer over het Noordzeekanaal bij de Hembrug tot het strand te Castricum aan Zee. van den Spaarndammerdijk nabij Spaarndam tot aan den Oostelijken Ringdijk van de Wijde Wor- mer, van Beverwijk tot Uitgeest en van den Zaanlandschen Communicatieweg van het voormalige Assummertolhek tot aar* de Nauernasche Vaart nabij den Watertoren in de gemeenten Zaandam, Koog a. d. Zaan, Zaandijk, Wormerveer, Assendelft, Uitgeest^ Castricum, Limmen, Haarlemmerliede en Spaarnwoude. Westzaan, Wijde Womer, Be verwijk en Heemskerk, gedurende het jaar 1938, in 3 perceelen. Het laagst werd ingeschreven: voor par- ceel I door J. Ooms te Avënhorn voor f 32.929. voor perceel n door de firma A. de Groot te Akersloot voor f 10.613; voor perceel III door J. Ooms voor f 8863. Laatstgenoemde schreef ook het laagst in voor de massa, nl. f 52.549. OPVOERING BLIJSPEL „POMPELMOES" IN DEN STADSSCHOUWBURG. Naar wij vernemen zal er vanavond nog gelegenheid zijn voor de houders van abon nementen en voor de begunstigers van Haar lem's Bloei, tegen sterk verminderden prijs, plaatsen te verkrijgen voor de opv-oeripg van het blijspel „Pompelmoes" in den Stads schouwburg. VEREENIGING „WETEN EN WERKEN". Vrijdag 7 Januari a.s. zal mevr. Francien KooteG-errese voor „Weten en Werken" een voordrachtavond geven in het gebouw „Zang en Vriendschap", Jansstraat. Zij zal werken voordragen van Mien Labberton, Edith Tho mas, dr. P. H. Schroder, Henr. van Eyk en Guido Gezelle. Maryse Hilsz per kameel naar Djask. Haar vliegtuig licht beschadigd. Maryse Hilsz. De Fransche aviatrice Maryse Hilsz is in Djask aangekomen na een tocht van twee dagen op een kameel door de woestijn, waar bij zij vergezeld werd door een groep Be- doeinen. Haar machine heeft zij licht be schadigd moeten achterlaten. De aviatrice vertelde, dat zij moeilijkheden bad gekregen met den motor. Eerst had zij er over gedacht met haar valscherm uit het toestel te sprin gen. doch tenslotte had zij besloten een noodlanding te doen nabij Karjonsky. ARROND. RECHTBANK Gestolen om in de gevangenis te komen. Een zeeman uit IJmuïden had uit een on bewoond huis lood gestolen omdat hij ten einde raad was en in de gevangenis tenmin ste nog een dak boven zijn hoofd had. In het Huis van Bewaring; was hij echter tot andere gedachten gekomen. De man was al 5 maal veroordeeld. De Officier van Justitie eischte een gevangenis straf van 1 jaar. De verdediger mr. O. H. van Wijk merkte op dat deze man niet op het land doch op het ruime sop thuis hoort. Een lange gevan genisstraf is nu, gezien de veranderde hou ding van den verdachte, niet noodig. De president: „Waarom ga je altijd met slechte vrienden mee" Verd.: „Ja als je niet meegaat vinden ze je. vooral onder zeelui, een droogpruim en dan heb je geen leven meer". Diefstal van manufacturen. Een koopman uit Amsterdam en een tim merman uit Den Haag stonden terecht om dat zij uit een auto. staande op den Woest- duinweg te Vogelenzang, een koffer en twee doozen met manufacturen hadden ont vreemd. De verdachte ontkenden hardnekkig. Een rechercheur van Bloemendaal en een agent uit Vogelenzang legden echter zeer bezwarende getuigenverklaringen af. De eigenaar van de auto en van de ont vreemde manufacturen hadden verdachten in de buurt van zijn wagen zien rondzwer ven. Een van hen droeg toen een zak op zijn rug. De politiebeambten hadden de verdachten in het bosch zien graven en nadat zij daar eveneens een onderzoek hadden ingesteld vonden zij de doozen. Verdachten beweerden dat zij op hun beurt weer twee jongens hadden zien graven en daardoor nieuwsgierig waren geworden. De Officier van Justitie achtte het wettig en overtuigend bewijs geleverd. Een der ver dachten is reeds 24 maal veroordeeld. De ander reeds 5 maal. Hiermede rekening hou dend vroeg de Officier een gevangenisstraf van 9 maanden. Mr. A. Beets en Mr. B. Slingenberg be pleitten een clemente straf en voor een dei- verdachten een voorwaardelijke veroordee ling. De uitspraken van deze zaken zullen op 20 Januari plaats vinden. TOONEELSTUKKEN. POLITIE-SPELEN Het Mysterie van de Vrouw, die terugkeerde. In den Schemer, en De winnende Kaart van Willy Corsari. (Uitgave H. D. Tjeenk Willink en Zoon, Haarlem.) Is het publiek in zijn smaak in de laatste halve eeuw veel veranderd? Wij meenen het soms, maar au fond houden de menschen van tegenwoordig nog evenzeer van den ouden draak als onze overgroot- en groot ouders. De bioscpop is. daar om het te bewij zen en ook in den schouwburg zijn wij er herhaaldelijk getuige..van, hoe het publiek nog heerlijk smullen- kan van een onver- valschten draak. Alleen.:., men krijgt hem in anderen vorm opgediend. Met een mo dernen naam noemen wij het nu een „thril ler" Want wat zijn de thrillers van Wallace en Vosper feitelijk anders dan gecamou fleerde draakjes? Er bestaat in dit genre liog altijd een hausse en het is dus te begrijpen, dat ook Nedeflandsche tooneelsclirijvers er hun ge luk eens mee beproeVen. Waarom ook niet, als het publiek er 'nu eenmaal zoo gretig in hapt. En zoo heel gemakkelijk is het schrij ven van een goede thriller nu ook weer niet: Al heeft het absoluut niets met kunst te maken, zonder een zekere flair, zonder han digheid en niet te vergeten tooneelroutine zet je zoo'n ding niet in elkaar. Een der eer ste eischen is, dat er van het begin tot het eind spanning in is en dat de toeschouwers genoeg belangstellen in het geval om met den detective of de politie drip bedrijven op zoek te gaan naar den schuldige. Een beetje humor is ook niet te versmaden en omdat er al zoo veel op dat gebied verscheen, moe ten er altijd weer nieuwe trucs en grappen worden bedacht- Willy Corsari, van wie eenige „politiespelen" een Hollandsche naam voor thriller in de serie Dilettanten-Tooneel onder redac tie van Nolst Trenité zijn verschenen, heeft er ongetwijfeld slag van ze te schrijven. „Het Mysterie van de Vrouw, die terugkeerde" drie bedrijven en een tusschenspel is voor het tooneel bewerkt naar een hoorspel, dat zij indertijd voor de radio heeft gemaakt. In het tusschenspel vooral herkennen wij den oor sprong van het stuk. want de verschillende ge tuigenverklaringen voor den commissaris van politie na den moord op mevrouw Verduyn zijn in dezen fragmentarischen vorm zuiver „hoor spel". Wij hooren van de getuigen enkel de hoofdpunten van de verklaringen, die ze af leggen voor het publiek in de zaal, dat als het ware de plaats van den commissaris inneemt. Deze verklaringen vormen de trait d'union tusschen het voorspel, waarin de moord waarvan wij gelukkig niet getuige zijn wordt gepleegd, en het naspel: de jacht op den moordenaar. Het is een vondst, die wij voorzoover ik mij herinner nog niet op het tooneel hebben gehad. Origineel is zij zeker, al is dat „tusschenspel" dan ook meer een op eenvolging van korte monologen dan tooneel. Maar het verband is er en Willy Corsari heeft het geval verder met de vereischte flair uitgewerkt en er de spanning in gehouden. Zij heeft voor de noodige „verdachten" ge zorgd, zoodat wij tot het laatst in twijfel ver- keeren, wie nu eigenlijk die aardige mevrouw Verduyn heeft vermoord. En de trouvaille van den geheimzinnigen, tot het laatst toe on- zichtbaren Hans ik zou voor geen geld wil len verraden, wie er in de huid van dezen verdachte steekt is zoo onverwachts en jrappig, dat zij daarmee de beste frappe voor het slot bewaart. Willy Corsari schrijft bovendien een vlot ten, natuurlijken dialoog en beschikt over den noodigen humor, zoodat dit politiespel aan alle eischen voldoet, die men aan het genre pleegt te stellen.. In het eenbedrijfsstukje In den Sche me r, dat zich afspeelt enkel tusschen twee personen, weet een dame een heer op geraf fineerde wijze de bekentenis te ontwringen, dat hij haar man heeft vermoord. Wij den ken bij dit stukje nu en dan aan het, Grand Guignol en de schrijfster heeft ook in deze éénaeter voor een frappe aan het slot ge zorgd. Het is louter komedie en behoort tot het genre der oude draakjes in een modern kleed, zooals het publiek ze nog altijd zoo :aarne ziet. Een spelletje, dat aan de spelers vrij hooge eischen stelt. „De winnende kaart" eveneens één be drijf is het zwakste van de drie. Het geval is nog al bedacht en geforceerd en het duurt ook vrij lang, voordat de eigenlijke handeling in dezen éénaeter begint, al heeft de schrijf ster deze, dan ook wel goed voorbereid. In te genstelling met de twee hier voor besproken spelen, brengt het slot geen onverwachte ver. rassing en ik betwijfel of het spelletje po ker dat het hoofdmoment in dit stukje is, de spanning zal brengen, welke de schrijfster er blijkbaar van verwacht. Maar toch zal ook dit politiespelletje zijn weg wel vinden bij de dilettanten. Henk Bakker en Christien van BommelKouw: De Ebbenhouten Olifant. (Uitg. Tooneelfonds Bredero Haarlem.) Henk Bakker en mevrouw van Bommel- Kouw hebben zich ook eens op dit gebied gewaagd. „Spel van avontuur" noemen zij hun stuk. Nu, avontuur is er genoeg in deze 6 tafereelen, zoo veel zelfs, dat je er op het laatst van duizelt. Wat in dit stuk gebeurt, doet niet onder voor wat je in De Toren van Nesle of De Man met de Wassenbeelden mee maakt. Het is of dit schrijverspaar het er op gezet heeft het publiek nu eens goed de stui pen op het lijf te jagen. Wat zich daar afspeelt om dien ebbenhou ten olifant, lijkt wel een griezelige nachtmer rieEen nachtmerrie? Aha, daar hebben wij het woord! Want u begrijpt wel, dat Henk Bakker en mevrouw Van Bommel, die reeds zoo dikwijls met succes samen hebben gewerkt, al dat vreeselijke en griezelige niet graag op hun artistiek geweten zouden willen hebben. Maar de droom heeft al zoo veel tooneelschrij- vers in de laatste jaren uit den brand gehol pen, waarom dan ook niet deze 2 Haarlemsche auteurs? Wat kan een mensch al niet in een droom doorleven? Bakker en mevrouw Van Bommel laten het ons zien in hun spel van avontuur en hun stuk is vermakelijk, span nend en griezelig genoeg om er een publiek een avond griezelig mee bezig te houden en te amuseeren. J. B. SCHUIL Voor den inhoud dezer rubriek stelt de Redactie zich niet verantwoordelijk. Van ingezonden stukken, geplaatst of niet geplaatst, ivordt de kopij den inzender niet teruggegeven. Luchtgevaar. Geachte redactie, Tot den laatsten oorlog toe waren de bur gers eigenlijk nog gevrijwaard voor de ergste oorlogsgruwelen. Zij hadden zoo nu en dan met den honger te kampen, zij verloren hun zoons en bloedverwanten; maar in een vol genden oorlog zullen zij bovendien gekweld worden door den voortdurenden angst, niet alleen gedood te zullen worden, doch, wat nog erger is, te moeten toezien, dat vrouwen en kinderen uit de lucht worden gedood. In een komenden oorlog kan iedere stad, welke binnen het bereik van een vliegveld ge legen is, 5 minuten na het begin van de vijan delijkheden worden gebombardeerd, op een wijze, men zie: maar naar China, welke in den laatsten oorlog onbegrijpelijk leek. Het zal er om gaan, wiens moreel het vlugste door de inleidende bombardementen zal zijn geschaad. „The' man in the street" doet er wel aan te realiseeren, dat er geen macht op aarde is, welke hem tegen een bombardement kan be schermen en dat, hoe het volk ook zal pro testeeren, de bommenwerper zijn gang zal gaan. Tegen het bombardement zelf is hij na tuurlijk moeilijk te beschermen, hoewel een goed georganiseerde luchtverdediging wel degelijk een krachtig woord kan meespreken. Tegen de g .e v o 1 g e n van het bombar dement is hij echter door een goed georgani seerde passieve bescherming wel te vrijwaren. Het is in verband, M. de R., met deze laat ste alinea, dat ik tot u de vraag richt, of u mij zoudt kunnen mededeelen, hoe het te Haarlem staat met deze passieve luchtverde diging. Toe nu toe werd te Haarlem geen oefening gehouden waarbij een luchtaanval werd ver ondersteld en de samenwerkende gemeente diensten, als brandweer, stadsreiniging, ge neeskundige dienst, politie, zoomede de bur gerwacht, de gevolgen hadden te localiseeren en te beperken van een hier of daar inslaande brandbom. Het kan zijn dat op papier één en ander is georganiseerd en geregeld en dat de betrokken hulpdiensten (zie boven) hiervan op de hoogte zijn, maar als genoemde organisaties niet af en toe gezamenlijk oefenen, komt er in wer kelijkheid niets van terecht. Dergelijke oefeningen, welke geregeld hiel en daar in den lande worden gehouden, heb ben de goedkeuring en volle medewerking van den betrokken minister, die in de meeste ge vallen persoonlijk aanwezig is. Is volgens u de functie van Commissaris van Politie, in tijden van gevaar, te vereenigen met die van hoofd van de luchtbescherming, zoo- als dit hier ter stede het geval is? Met de meeste hoogachting, F. J. LUNENBERG Res. Ie Luit. der Inf. (Wij hebben dit stuk onder de aandacht gebracht van den Commissaris van Politie, den heer E. H. Tenckinck, die echter geen aanleiding vond, het van een onderschrift te voorzien. Vereeniging Christelijk Tehuis voor Militairen. Wie wil helpen? Waarvoor, zult U vragen. Mogen we maar meteen met de deur bij U in huis vallen? Ons Militair Tehuis aan den Jansweg staat voor een belangrijk financieel tekort, terwijl het werk voor onze militairen, die zoo ver van huis verkeeren en hier gezelligheid en huishoude lijkheid zoeken, niet kan worden stopgezet. Daarom kreeg het bestuur toestemming om in Haarlem, Bloemendaal, Overveen en Heem stede een huiscollecte te houden, te verdeelen over het tijdvak 18 tot en met 22 Januari 1938. Wie heeft een dag, een halven dag, enkele uren over om een wijkje, een paar straten voor haar (of zijn) rekening te nemen? Kom, stelt U ons nu eens niet teleur? Wij stellen uw hulp zoo erg op prijs en willen degenen die ons verras sen ook een verrassing bereiden. We hopen dat onze oproeping niet tever geefs zal zijn geplaatst, maar dat velen mede in verband met de blijde Vaderlandsche ge beurtenis zich spontaan zullen opgeven om hen van dienst te zijn die op hun beurt ge roepen worden het vaderland te dienen. Schrijft U even aan Mevrouw R. van Paas- sen-Kohlbrugge, Hazepaterslaan 6, Haarlem,, of belt U even 10272. En geeft U meteen op ■Hui (fa*. qe&cbwAeto. (Adv. Ingez. Med.) welke straten U bij voorkeur voor uw reke ning wilt nemen en op welken dag? Mevrouw van Paassen is gaarne bereid om alle gewenschte inlichtingen te geven. Wilt U het meteen even doen? Van uitstel komt zoo dikwijls afstel en we hebben toch zoo dringend uw hulp noodig. Vriendelijke lezeres (lezer) wij rekenen op U, bij voorbaat onzen dank. Het Bestuur v. h. Mil. Tehuis. SCHAKEN. DE SCHOOLSCHAAKWEDSTRIJDEN. Zooals wij gisteren reeds meldden, werd de partij tusschen de heeren Bekker (Gymn.) en Hoogendoorn (1ste H.B.S. B) na remise in snel tempo overgespeeld, het succes hiervan was echter weer een remisepartij zoodat de organisatie besloot om 's middags bij het voortzetten van het tournooi een gongpartij te spelen. De andere partij tusschen de heeren Gulde- mond (1ste H.B.S. B) en v. Kampen (H.B.S. A) die terwijl wij het vorige schreven nog in het middenspel was, werd in een snel tempo afgehandeld en de heer Guldemond, die eerst niet al te goed stond wist door goed spel en een uitstekende behandeling van het eindspel deze partij te winnen en zich zoodoende in de finale te plaatsen. Om kwart voor twee ver schenen de heeren Bekker en Hoogendoorn in de zaal en speelden een partij, die door een van de wedstrijdleiders werd gegongd. De heer Bekker speelde rustig en mooi, zoodat het winstpunt dat hij hiermede behaalde verdiend was. Aangezien 's ochtends alle wedstrijden in het bij-tournooi beëindigd waren was het 's middags aanmerkelijk rustiger in de zaal en werden daar alleen nog maar de hang- partijen van de wedstrijden, in de groepen der verliezers van het hoofdtoumooi afgespeeld. Op het podium hadden zich nu de heer Gulde mond aan de eene en de heer Bekker aan de andere zijde geschaard. De andere twee spe lers aan de groote tafel waren de heeren v. Kampen en Hoogendoorn die om de derde plaats streden. Om half vijf waren er nog steeds partijen gaande en besloot de wedstrijdleiding de hangpartijen te laten arbitreeren. Zij vond hiertoe den heer Bollebakker, die zich ook in de zaal bevond, bereid. Na arbitrage van de partijen der verliezers ronden werden de partijen van de finale en 3de prijs onderhanden genomen. In dien tus- schentijd moest de wedstrijdleiding eenige gongpartijen laten spelen aangezien alle spe lers uit een groep van vier met V/z punt ge ëindigd waren. Er werd twee aan twee ge speeld en de winnaars hiervan speelden weer tegen elkaar. Om ongeveer vijf uur kwam de heer Bollebakker van het podium en werd ook de laatste gongslag gegeven. De beslissingen door den heer Bollebakker genomen waren resp. v. Kampen (H.B.S. A) Hoogendoorn (1ste H.B.S, B) 10, Gulde mond (1ste H.B.S. B)Bekker (Gymn.) VzV2. Wie nu de eerste prijs had gewonnen was nog niet bekend en zal een dezer dagen, na een nieuwe partij, gepubliceerd worden. Even over vijf ging de deur open en ver scheen dr. v. d. Berg die op zich had geno men als directeur van de 1ste H.B.S. B, de school die dit jaar alles had georganiseerd, de wedstrijden te sluiten en de prijzen uit te reiken. Spr. dankte den heer Guldemond voor de uitstekende organisatie, waarvoor deze, on danks het medespelen aan het tournooi, had zorggedragen. Daarna richtte hij zich tot de heeren van Eendenburg en van Meeuwen, die hij dank bracht voor de goede wedstrijdlei ding. Hierna ging dr. v. d. Berg over tot de prijsuitreiking. Tegen half zes was alles beëindigd en be hoorden de schoolschaakwedstrijden weer tot het verleden. Winnaars van de verliezers in de 1ste en 2de ronde van het hoofdtoumooi zijn resp. in groep I; Sparius (Chr. Lyc.) 3 p. uit 3 par tijen; in groep II: Hultzer (Chr. Lyc.) 3 p. uit 3 partijen; in groep III: v. Tuinen (Da Costa Kw. Sch.) 2 p. uit 3 partijen: in groep IV: Felderhof (Chr. Lyc.) 2 p. uit 3 partijen; in groep I: R. Visser (R.K. Lyc.) 2 p. uit 3 partijen; in groep n A. Stevenhagen (M.T.S.) V/2 p. uit 3 partijen. HANDBAL. HANDBAL OP DE OLYMPISCHE SPELEN TE TOKIO. Na afloop van het handbal-tournooi op de Olympische Spelen te Berlijn in 1936 ont stond de vraag, of de jonge en sterk opkomen de handbalsport, die ook in ons land hoe langer hoe meer beoefend wordt, bij de vol gende Olympische Spelen te Tokio wederom op het programma zou staan. Vooral was dit van belang omdat, wanneer te Tokio een handbaltoumooi zou worden gehouden, het zoo goed als zeker zou zijn, dat in het vervolg de handbalsport een vaste plaats op het Olympisch programma zou innemen. Het Internationaal Olympisch Comité moest eerst weten of er van de zijde van de hand- balspelende landen wel voldoende belang stelling bestond. Het I.O.C. stelde daarom de voorwaarde, dat het handbaltoumooi te Tokio in 1940 zou doorgaan als zich vóór 1 Januari 1938 vijf landen definitief aangemeld hadden als deelnemer. Dit blijkt inderdaad het geval te zijn. Duitschland, Oostenrijk, Roemenië de Ver- eenigde Staten en Cuba hebben zich definitief aangemeld, waardoor het doorgaan van het Olympisch handbaltoumooi verzekerd is. Natuurlijk worden te Tokio meer landen verwacht. Men rekent o.a. op Zwitserland, Hongarije, Nederland, Polen en de drie Noor delijke landen Noorwegen, Zweden er. Dene marken. Deze landen hebben echter nog wel den tijd met inschrijven; voorloopig kan°men alle aandacht besteden aan de voorbereiding.

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 2