N VEI LICE HOVEN Balans- Opruiming Roofmoord te Vlissingen bijna opgehelderd. LAAT ONS MERK VOOR U ZiJN EEN BAKEN SN ZEE Alexandrië-Amsterdam in een ruk. DONDERDAG 6 JANUARI 1938 HA ARC EM'S DAGBEAD 3 Politie heeft drie man in arrest. Een van hen bekent gedeeltelijk. Moeilijk opsporingswerk met succes bekroond De politie gelooft thans de drie da ders van den roofmoord op het echtpaar Louwereins, eigenaars van het café „Keersluis" te Vlissingen, in handen te hebben. Het onderzoek naar de schuldigen aan deze misdaad, die in den nacht van 3 op 4 Maart 1937 is gepleegd, heeft zeer lang ge duurd, omdat men voor groote moei lijkheden Swam te staan, maar nu meent de politie toch op den goeden weg te zijn. Onder de talrijke mededeelingen, welke na 't bekend worden van den moord op het com missariaat van politie te Vlissingen binnen kwamen bevonden zich de verklaringen van den caféhouder D. en diens huishoudster. Zij verklaarden, dat'het door D. gedreven café „De Ruyter" in den avond van 3 Maart 1937 tweemaal bezocht was door twee vreemde varensgezellen, van wie zij een nauwkeurig signalement wisten te geven. Het was hun opgevallen, dat deze mannen onrus tig waren en telkens op de klok keken en dat vóór hun vertrek tusschen elf uur en midder nacht, één van hen om een taxi vroeg, waar op de andere zijn metgezel aanstootte en zei- de: „Geen taxi, het is maar tien minuten loo- pen". Door den Commissaris van politie te Vlissingen zijn de signalementen van deze twee varensgezellen gepubli ceerd met het gevolg, dat in de maand April 1937 iemand zich bij de politie te Rotterdam vervoegde en daar mededeelde, dat hij begin Maart 1937 gevaren had op de mijnenveger Pieter de Bitter" gedurende een proefvaart, welke plaats vond vóór de overname van het schip door de Koninklijke Marine. Hij zeide dat aan boord van dit schip een hulpkok en een runner uit Maassluis waren, van wie de signalementen overeen stemden met de gepubliceerde. De politie te Maassluis toog hierop aan het werk en kon spoedig vaststellen, dat de op gegeven signalementen een-juiste beschrij ving gaven van de varensgezel B. P. de K., en de varensgezel L. B., beiden wonende te Maas sluis en dat zij inderdaad als hulpkok, respec tievelijk runner aan boord van de „Pieter de Bitter" hadden gevaren tijdens een proef tocht, gedurende welke de „Pieter de Bitter", in den nacht van 3 op 4 Maart 1937, in de bui tenhaven van Vlissingen gemeerd had gele gen. Bij het hierop gevolgde onderzoek door den rechercheur B. Kuntkes, dat met groote omzichtigheid moest worden en werd inge steld, omdat eerst B. en later de K. varende was, bleek niet alleen, dat de K. en B. in den avond van 3 Maart 1937 tezamen den wal op gegaan waren, maar ook, dat 's avonds na den moord de K. in een café op het eiland te Vlissingen een bankbiljet van f 40 of f 50 gewisseld had, wadrbij onder meer B. tegen woordig was geweest. Er bestond aanleiding om te vermoeden, dat hij niet op rechtmatige wijze in het bezit van dit biljet was gekomen. Toen de K. begin Augustus 1937 met het stoomschip „Stad Haarlem" uit Zuid-Amerika terugkeerde, werd hij op den Waterweg bij Hoek van Holland door den rechercheur Kuntkes, die het schip per sleepboot tegemoet was gevaren, terwijl tegelijkertijd B. te Maassluis werd aangehou den, gearresteerd. Zij werden op transport gesteld naar Middelburg en daar aan de jus titie voorgeleid.. - Eén derverdachten bekent gedeeltelijk. Aanvankelijk ontkenden beiden hardnekkig iets met de zaak te maken te hebben, al gaven zij toe, in den avond van 3 Maart 1937 twee maal het café „De Ruyter" te Vlissingen in de Emmastraat te hebben bezocht. In den loop van de maand September 1937 evenwel gaf verdachte B. toe, op den bewusten avond in gezelschap van de K. het café „Keersluis" te hebben bezocht. Eenige dagen later legde B. een gedeeltelijke bekentenis af, waarin hij toegaf met den verdachte de K. bij den moord betrokken te zijn. De K. hield zijn onschuld vol. Wel verklaarde hij, den geheelen avond in gezelschap van B. te zijn geweest. Tijdens het vooronderzoek kwam de justitie tot de overtuiging, dat nog een derde verdach te in deze zaak de hand moest hebben gehad, hetgeen den officier van justitie aanleiding gaf, een vordering tot gerechtelijk vooronder zoek tegen D. van T„ varensgezel, wonende te Maassluis in te stellen en tevens zijn gevan genneming te vorderen, welke door de recht bank gelast werd. Moeilijkheden om den derden verdachte in handen te krijgen De tenuitvoerlegging van deze beschikking ondervond evenwel bezwaren, doordat van T. inmiddels voor een sleepreis naar Madagascar was vertrokken en hij alzoo geruimen tijd bui tenslands zou vertoeven. Met het oog hierop was geheimhouding met alles, wat met deze zaak verband hield, noodzakelijk om te voor komen, dat van T. ontijdig werd gewaar schuwd en in een buitenlandsche haven zou deserteeren. De verklaringen van verdachte B. vonden op onderscheidene onderdeelen van elders bevestiging. De mededeelingen waren van dien aard. dat ernstig gerekend moest worden met de mogelijkheid, dat de daders na het verlaten van het café, voorwerpen voor het misdrijf hebben verkregen en voor het ple gen daarvan benut, bij de brug over de Keersluis in het water hebben geworpen. Hoe wel het misdrijf in den nacht van 3 op 4 Maart 1937 is gepleegd en het inmiddels November HERDENKING TOON DUPUIS. Kunstenaars en genoodigden van Pulchri Studio en het comité, dat zich hiertoe onder leiding van Willy Sluiter, Co Brandes en K. I. B. A. de Coster gevormd had, hebben Woens dagavond in een plechtige samenkomst in de zalen van dit genootschap aan het Lange Voorhout te 's-Gravenhage den beeldhouwer Toon Dupuis herdacht. Namens den minister van onderwijs was de heer P. Visser, chef van de afdeeling kunsten en wetenschappen van het departement, aan wezig. 1937 was geworden, werd gedurende eenige dagen in het kanaal door Walcheren bij de Keersluisbrug geviseht met een electro-mag- netische dreg. Verscheidene voorwerpen zijn daarmee opgehaald. In hoeverre deze met het misdrijf in ver band staan wordt nader onderzocht. Inmiddels bevond van T. zich op de terugreis van Madagascar naar Ne derland en op den avond van 25 De cember 1937, toen de sleepboot „Schel de", den Waterweg binnenstoomde, werd hij door den rechercheur Kunt kes, die het schip tegemoet was geva ren, aan boord aangehouden en ver volgens op transport gesteld naar Middelburg, waar ook hij in het huis van bewaring werd ingesloten. Ook tegen van T. bestaan zeer be zwarende aanwijzingen. Het onderzoek, dat zeer ingewikkeld is, zal naar alle waarschijnlijkheid nog geruimen tijd in beslag nemen. Zijn zwager met een zeis gedood. Woonwagenbewoner tot vier jaar veroordeeld. 's-GRAVENHAGE, 5 Januari. Het ge rechtshof te 's-Gravenhage deed heden uit spraak in de strafzaak tegen den 40-jarigen G. H.. bewoner van een woonwagenkamp te Terneuzen, die tijdens een twist zijn zwager met een zeis zoodanig heeft verwond, dat deze kort daarop aan bloedverlies is overle den. De Middelburgsche rechtbank heeft den wagenbewoner na een eisch van den Offi cier van Justitie van tien jaar, veroordeeld tot een gevangenisstraf van zes jaar. Van dit vonnis vroeg de procureur-generaal bij het Haagsche Gerechtshof bevestiging. Het Hof wees heden arrest en verlaagde de opgelegde gevangenisstraf tot vier jaar met aftrek van de geheele preventieve hech tenis. Smokkelaars te Barneveld ontmaskerd. Betrokken suiker, vet, boter en biggen uit België. De gemeente- en rijkspolitie van Barneveld is dezer dagen eenige smokkelaars op het spoor gekomen, die er hun werk van maakten suiker, vet, boter en biggen uit België ons land binnen te smokkelen en deze per auto op verschillende plaatsen in het land verder te distribueeren. Dinsdagavond is een personenauto aange houden, waaruit juist een van de afnemers, een bakker te Barneveld zou worden bediend. De auto bleek duizend kg suiker te bevatten, welke in beslag zijn genomen. De chauffeur bekende zich aan smokkel handel te hebben schuldig gemaakt en noem de de namen van personen, die bij het smok kelen betrokken waren. Op verzoek van de politie zijn door kommie zen en politiemannen op verscheidene plaat sen in den omtrek van Barneveld huiszoekin gen verricht, welke tot resultaat hadden, dat thans een zestal personen bekend is, dat mede schuldig is aan den smokkelhandel. De wagen, waarmede de smokkelwaar werd vervoerd, is in beslag genomen. Beslag op recettes der Amster- damsche Tooneel Vereeniging. In kort geding opheffing gevraagd. Dezer dagen is door een auteurs bureau te Amsterdam aan de kassa van den stadsschouwburg aldaar be slag gelegd op de recette van de Amsterdamsche Tooneel Vereeni ging, onder directie van Albert van Dalsum en A. Defresne. Tusschen het auteursbureau, dat een vor dering wegens auteursrechten heeft op de Amsterdamsche Tooneel Vereeniging is een geschil'van meening gerezen met de A. T. V. over de grootte van het nog te betalen bedrag. Verleden jaar was door de A. T. V. een re geling gemaakt met het auteursbureau: er zou een deel der rechten worden voldaan uit de recette, de rest zou in den loop van 1938 worden afbetaald, terwijl een deel kwijtge scholden zou worden. Het verschil van meening zal nu aan het oordeel van den president der rechtbank wor den onderworpen, daar de Amsterdamsche Tooneel Vereeniging die veel last van de blokkade harer recette ondervindt Vrijdag a.s. in kort geding opheffing van het beslag zal vorderen. De a.s. blijde gebeurtenis. Bakkers mogen twee uur eerder beginnen. De minister van sociale zaken, heeft be paald, dat op den dag na de geboorte van een prins of prinses of, indien de geboorte plaats heeft op een Zaterdag, op den Maandag daarop volgende in bakkerijen arbeid zal mogen worden verricht twee uur vóór het tijdstip, waarop krachtens de arbeidswet met dien arbeid zou mogen worden begonnen. Bovendien mag, voorzoover het betreft broodbakkerijen, aan welke een vergunning, als bedoeld in artikel 37, eerste lid der Ar beidswet 1919, is verleend, op dien dag even eens twee uren vroeger, dan krachtens die vergunning veroorloofd is, worden begonnen met het gereedmaken van deeg en ovens. Brood, dat na 8 uur des namiddags van den vorigen dag gebakken of opgewarmd is, mag van 8 uur 's morgens af worden verkocht of afgeleverd. mm WAT OOK T NIEUWE JAAR MOGE BRENGEN EEN TROUWE WAKER IN KOUDE DAGEN! BIJ ONS ZIJT GE IN VEILIGE HAVEN - (Adv. Ingez. Med.) Modelluclitsport met een gevaarlijken kant. Brandgevaar niet denkbeeldig. De Nederlandsche Ballonsportvereeniging schrijft ons: De onder de Centrale Jeugdcommissie van de Kon. Ned. Ver. voor Luchtvaart ressor- teerende j eugdluehtvaartclubs bieden volop gelegenheid kleine modellen van vliegtuigen en zweefvliegtuigen te bouwen, zoodat de mo delluchtsport dan ook reeds sedert jaren door Neêrland's jeugd met geestdrift wordt be oefend. Totdat de redactie van het vakblad „De Ballonier" in Juli 1937 de aandacht ves- thigde op het bouwen van groote papieren luchtballons, die als heeteluchtballons worden opgelaten en daartoe al of niet van een klein spiritusbrandertje zijn voorzien. Het initia tief van het ballonvaarttijdschrift vond bij de j eugdluehtvaartclubs een gretig gehoor. De Beverwijksche club, die in October 1937 ge slaagde opstijgingen maakte, koestert zelfs het voornemen bij de a.s. geboorte van het ko ningskind een geweldige Montgolfière van 5 Meter hoogte op te laten. De papieren luchtbol van de Bussumsche modelbouwers, waaraan een brander was bevestigd steeg zoo snel, dat het in de wolken verdween. Ook de Roer- mondsche en de Utrechtsche Jeugdlucht- vaartclub organiseerde in November ge slaagde Montgolfière-opstijgingen. De Nederlandsche Ballonsportvereeniging, die de ontwikkeling van deze nieuwe model sport met belangstelling volgt, heeft intus- schen de aandacht gevestigd op de brandge vaarlijkheid van modelballons, die van een brander-installatie zijn voorzien. Aangezien voorverhitte heeteluchtballons ook gemakke lijk tot 100 meter hoogte kunnen stijgen en bovendien gewoonlijk niet verder dan 500 meter afdrijven, waardoor noodeloos verloren gaan van ballons wordt' vermeden, geeft zij in het belang van de algemeene veiligheid na drukkelijk den raad uitsluitend modelballons te laten opstijgen, die niet van een in werking gestelden brander zijn voorzien. Weert krijgt een garnizoen. Bij ministerieele beschikking is Weert aan gewezen tot garnizoensplaats. De kazernes zullen gebouwd worden op een terrein van Oud-Weert, ten Zuiden van Weert. Het garnizoen zal bestaan uit twee bataljons infanterie, d.i. ongeveer duizend manschap pen. De gemeente Weert heeft een oefenter rein van 500 a 600 ha. beschikbaar gesteld, HEDEN (Adv. IngezMea.) Bende fietsendieven gearresteerd. Fietsen was de specialiteit, maar andere buit werd ook niet versmaad. Sinds geruimen tijd werd Zuid-Limburg on veilig gemaakt door een bende, die er haar werk van maakte in Heerlen, Maastricht en omliggende dorpen fietsen te stelen. De marechaussee is er thans in kunnen slagen in Hoensbroek vier personen aan te houden n.l. H. en K., beiden 16 jaar, den 19-jarigen V. en den 32-jarigen H. Deze laatse bleek de leider van de bende te zijn. Hij organiseerde de tochten en zorgde er te vens voor, dat de gestolen karretjes direct naar zijn woning gingen, waar zij gedemon teerd werden. Het is gebleken, dat ook andere buit niet werd versmaad. Automobilist spaarde een konijn.... Eén doode en een zwaargewonde doordat de wagen slipte. Dinsdagavond is de heer W. A. Bachmann. die met zijn vrouw en zijn 13-jarige zoon per auto van Dusseldorf naar Nijmegen terug keerde op ongeveer 40 K.M. van de grens, tus schen Goch en Kleef, bij het uitwijken voor een konijn, dat op den weg sprong, met zijn wagen geslipt en tegen een boom gebotst. De schok kwam zoo hevig aan, dat mevrouw A. Bachmann vrijwel op slag dood was. De zoon werd vrij ernstig gewond, terwijl de heer W. Bachmann er zonder ernstige verwondingen afkwam. De auto werd zwaar beschadigd. (A. N. P.) Veel werk voor onzen scheeps bouw door defensie-orders. Het zou in het voornemen der regeering liggen om, wanneer de Eerste Kamer haar goedkeuring aan de defensieplannen zal heb ben gehecht, de bouworders van de Zeemacht als volgt te verdeelen: Eén kruiser en twee onderzeebooten voor Wilton-Feïjenoord. Eén flottielje-leider voor de combinatie Ne derlandsche Scheepsbouw Maatschappij-Werk spoor. Twee torpedojagers en twee onderzeebooten voor de Rotterdamsche Droogdok Maat schappij. Twee torpedojagers en twee onderzeebooten voor de Koninklijke Maatschappij „De Schelde". Voor onze scheepsbouwmaatschappijen be- teekenen deze orders een uiterst belangrijke opdracht, hetgeen reeds voldoende blijkt uit het feit, dat met de uitvoering er van twee a drie jaren gemoeid zullen zijn. „Werkspoor" zal volgens de Tel. ook een zeer belangrijk aandeel hebben in de leveran tie der machines voor de schepen. DIRECTEUR VAN GEMEENTELIJKE REINIGING VAN MALVERSATIES VERDACHT. B. en W. van Middelburg hebben aan den directeur van den Gemeentelijken Reini- gings- en Ontsmettingsdienst, J. F. V., ge durende een week buitengewoon verlof ge geven. Gedurende dien tijd is hij van het be heer van het bedrijf ontheven. Een en ander staat in verband met het justitieel onder zoek, dat reeds geruimen tijd gaande is bij dezen dienst, op vermoeden van gepleegde onregelmatigheden. Reeds geruimen tijd loopen in Middelburg geruchten, dat de directeur van den Reini- gings- en Ontsmettingsdienst zich aan onre gelmatigheden zou hebben schuldig gemaakt, bestaande in het aannemen van geld van le veranciers of wel het doen leveren van goe deren van mindere kwaliteit, dan waarvoor rekeningen werden gezonden. Begin Decem ber werd door de justitie ter zake een onder zoek ingesteld, waarbij een groot aantal per sonen is gehoord, waarmede men ook thans nog bezig is. Een halve eeuw geleden Uit Haarlem's Dagblad van 1888. 6 Januari De beide gemeente-ambtenaren F. C. Misset en J. Koper, die op I dezer respectievelijk hun 40- en 25-jarige loopbaan vierden, hebben vele blijken van belangstelling mogen ondervinden; o.a. werd hun door den gemeenteraad een gratificatie geschonken. Bijzondere prestatie van piloot Van Balkom. „Wielewaal" vannacht op Schiphol aangekomen. Het K.L.M.-vliegtuig „Wielewaal" gezagvoerder van Balkom, is van nacht om kwart over een op Schip hol teruggekeerd. Zooals men weet had de Wielewaal de post, vracht en passagiers van de Aandoe", die te Bagdad is gestrand door motor stoornis, overgenomen. De „Wielewaal" was de vorige week zelf op de uitreis te Athene blijven steken ten ge volge van een motordefect. Toen dit verhol pen was. werd het toestel naar Bagdad ge dirigeerd om in te springen voor de „Nan- doe", die zich op de thuisreis bevond. De heer Van Balkom heeft een bui tengewoon snelle vlucht gemaakt. Hij vertrok Dinsdag van Bagdad en kwam dien dag tot Alexandrië. Woensdag vloog hij in één ruk naar Amsterdam, met tusschenlandingcn Napels, Marseille en Parijs. Zoo heeft hij den achterstand van de „Nandoe", die Dinsdag op Schip hol had moeten aankomen, op schit terende wijze ingeloopen. Ei1' heerschte op de Amsterdamsche vlieg- haven ondanks het nachtelijke uur nog een groote bedrijvigheid. Familie en kennissen van bemanning en passagiers waren naar Schiphol gekomen om de hunnen te begroe ten. Ook was aanwezig de heer P. Guillonard, 'onderdirecteur der K.L.M. VERLOF VERLEEND VREEMDE EERETEEKENEN TE AANVAARDEN Bij K. B. is aan den heer J. Panman, alge meen voorzitter der Nederlandsche Reisver- eeniging te Haarlem, verlof verleend tot het aannemen van de eereteekenen: Van ridder der orde van de Kroon van Italië en van ridder 1ste klasse der orde van verdienste van Oostenrijk. De gouddiefstal te Utrecht. Weer vier arrestaties. Ook een student ingesloten. De Utrechtsche politie heeft in samen werking met de centrale recherche in Am sterdam de laatste dagen wederom een vier tal arrestaties verricht, in verband met den gouddiefstal aan het Tandheelkundig Insti tuut te Utrecht, gepleegd in den nacht van 22 op 23 October 1937. Het ondex-zoek naar de daders van dezen geraffineerden diefstal leidde spoedig naar Amsterdam, waar de politie beslag wist te leggen op het grootste gedeelte van het gestolen goud, dat inmid dels in Amsterdam reeds was versmolten en verhandeld. De politie arresteerde daarbij twee Am sterdamsche kooplieden, die zich ook nu nog in het huis van bewaring te Utrecht bevin den, hoewel zij den diefstal zelf niet hadden gepleegd. Aan de hand van de verklaringen van deze beide arrestanten werd het onder zoek naar de daders met succes voortgezet. Vast stond, dat de diefstal zorgvuldig was voox-bereid, waarbij de dieven volledig wer den ingelicht over de situatie in het Tand heelkundig Instituut te Utrecht. In het complot moest zich dus een persoon bevin den, die ter plaatse uitstekend was georiën teerd. Verschillende aanwijzingen hebben er toe geleid, dat in zijn ouderlijke woning te Sneek in Friesland een 27-jarige Utrecht sche tandheelkundige student werd gear resteerd en naar Utrecht overgebracht, er van verdacht inlichtingen te hebben ver schaft aan de dieven. De student is vermoe delijk de dupe geworden van vertrouwelijke mededeelingen. welke hij heeft gedaan te genover een vriendschappelijke relatie, die op haar beurt wederom in contact stond met de in het complot betrokken Amsterdam mers. Maandag werden nog twee Amsterdam mers gearresteerd, nl. een 26-jarige chauf feur en een 25-jarige schoenmaker en Dins dag een 38-jarige koopman, die vroeger in Utrecht woonde, doch thans zonder vaste woonplaats veel in Amsterdam vertoefde. De politie is er van overtuigd, thans ook de daders te hebben gearresteerd, doch nog niet allen, die in het complot waren betrok ken. De beide eertijds gearresteerde Hagenaars, van wie één zich vrijwillig op het gerechts hof te Utrecht had gemeld en waarbij hij op last van de justitie werd gearresteerd, werden op last van de justitie wederom vrij gelaten. In totaal werden dus reeds negen arresta ties verricht. De politie heeft nog niet al het gestolen goud teruggevonden. Het staat vastf dat in deze zaak nog meer arrestaties zullen vol gen. De vrouw die tegelijkertijd met de beide Hagenaars B. en S. was gearresteerd, werd ook wegens gebrek aan bewijs vrijgelaten.

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 5