DE ONDERGANG VAN DE PANAY. OM EEN KIND Het gouden jubileum der Ned. Heide Maatschappij werd Woensdag te Arn hem herdacht. Namens het personeel werd in het gebouw der Maatschappij een bronzen beeld onthuld Een kijkje tijdens het diner, dat Woensdagavond ter gelegenheid van het gouden jubileum der Ned Heide Maatschappij te Arnhem werd gehouden. Achter de tafel v.l.n.r.: mr. S. baron van Heemstra, commissaris der Koningin in Gelderland; E, v. d. Mortel: minister mr. M. P. L. Steenberghe; dr. Lovink en oud-minister mr. J. R. H. van Schaik De ondergang van de Amerikaansche kanonneerboot «Panay». Overlevenden worden na het bombarde ment aan wal gebracht Een tentoonstelling van Hongaarsche volkskunst is te Den Haag geopend. Op deze expositie komt ook voor de wieg en de stoel, welke door Hongaarsche boeren aan H. K. H. Prinses Juliana wordt aangeboden v_r Kellners draafden door de straten yan Maastricht tijdens den eersten internationalen wedloop Yoor kellners, welke er deze week gehouden werd De nieuwe Engelsche gecombineerde vliegboot, welke speciaal gebouwd is voor de lange trajecten, maakt thans te Rochester haar laatste proefvluchten, alvorens officieel in dienst te worden gesteld De balans wordt geplaatst op de pijlers van de nieuwe klap- [n hel vooruitzicht der blijde gebeurtenis worden op het brug, welke in de Weesperstraat over de Nieuwe Heeren- Lange Voorhout te Den Haag de poffertjeskramen opgezet, gracht te Amsterdam gebouwd wordt waar straks de Hagenaars zich aan beschuit met muisjes te goed zullen doen FEUILLETON ROMAN VAN NORtsERT GAR Al. Nadruk verboden. 36) Dan vertelt Nicolle haar, dat zij besloten heeft de vrouw van Coverley te worden. Ja, nu pas weet ze, wat liefde is. Kitty is verstandig genoeg om de nuchtere werkelijkheid niet uit 't oog te verliezen. Onzin ook maar een oogenblik te denken, dat Danny, omdat hij Nicolle niet kan krijgen, zich met haar, „de hummel", tevreden zal stellen „Hoor eens", zegt zij kalm. „Ik zal Danny zeggen, dat hij je onmiddellijk naar een krank zinnigengesticht laat brengen, 'k Geloof wer kelijk, dat je niet heelemaal lekker bent. Hoe haal je het in je hoofd een man te trouwen, van wien je niets anders weet dan dat hij aan den drank verslaafd is?" „O, dat drinken zal ik hem wel afleeren. Daar kun je staat op maken „Zou je denken?" Kitty haalt de schouders op. „Nou, dan is er niet veel aan te doen Dienzelfden avond doet Kitty een zwakke poging Danny klare wijn te schenken. Maar reeds haar eerste, schuchtere toespeling, dat Nicolle niet zooveel van hem houdt, als hij denkt, heeft een averechtsche uitwerking. Danny barst in een schaterlacht uit. Hem kan Kitty' niet voor den gek houden; daarvoor jnoet zij een dwerg uitzoeken 1 Den volgenden dag krijgen Kitty en Nicolle bericht, dat Coverley om zes uur 's middags in vrijheid zal worden gesteld. Precies op tijd ontmoeten zij elkaar voor het huis van be waring. Fred Bigs komt haar tegemoet. Hij schijnt min of meer bedrukt te zijn, mompelt een paar onverstaanbare woorden en wenkt dan een vrouw, die op den hoek van de straat wacht, naderbij te komen. „Dit is mijn trouwe gade. Minna heet ze", stelt hij voor. Minna schijnt zich voor deze bijzondere gelegenheid op haaT Zondags te hebben uit gedost. Zij draagt een lichte zomerjapon, die tot taak heeft haar ietwat corpulente figuur slank te doen schijnen. Haar hoed, in de klem- van vergeetmenietjes-blauw, staat eenigszins uitdagend, geheel naar de laatste mode, scheef op het overvloedige, donkerbruine haar. In haar arm houdt ze een groote, rechthoekige doos. „Het is me bijzonder aangenaam met de dames kennis te maken", zegt Minna, in zeer gebroken Engelsch. Dan wendt ze zich tot Maud en plotseling in haar vertrouwd Weensch dialect vervallend, zegt ze enthousiast: „Jessas, ist das Maderl liab! Na, du süsses Zucker- goscherl, gib der Tant' des Patschhanderl" „ik heb mijn Minna uit Weenen meege bracht", voelt Bi-gs zich verplicht toe te lich ten. „Tja, 't is me een malheur geweest, dat ik destijds naar dat zangersfeest in Weenen ben gegaan. Dat moet net mij overkomen! M'n hemel, wat is dat een lief meisje! Nou," m'n lekker suikerdotje, geef je tante eens een handje!" Als vrijgezel ging ik er heen en rondom ge trouwd kwam ik terug. Enfin, het zingen heb ik me sindsdien voor goed afgewend!" Minna schijnt dergelijke aardigheden van haar man te kennen en te waardeeren. Ze lacht er althans zelf het smakelijkst om, waarbij ze intusschen de kartonnen doos opent. „Na, Mauserl, da schau, her! Wie g' fallt dir's denn, das Pupperl? Da, nimm's nur! 'S g' hört dir!"**) „Mensch, Minna", bromt Bigs, „van dat Weensche geklets verstaat het kind immers grijs reistoiletje gestoken, min of meer dédain glimlachende poppen vrouwtje in den arm. „Zoo, nu ben je ook een moeder. Neem je kindje nu maar op en ga wat met haar wan delen!" Juichend neemt Maud de pop in ontvangst. Nicolle informeert intusschen naar Coverley. Waar blijft hij? Hij zou toch om zes uur in vrijheid worden gesteld? Dan trekt Bigs zijn gezicht in een bedenke lijke plooi en terwijl hij een steelschen blik op Maud werpt, zegt hij fluisterend: „Ja. weet u, dat zit zoooTja, hm, ze hebben hem om vijf uur eigenlijk al vrij gelaten en toen. tja, toen zat er niet veel anders op dan dat we zoolang naar een café gingen om te wach ten tot het zes uur werd. Wat zal ik u zeg genu weet hoe dat gaat. Een geluksdag als deze moest toch worden gevierdHoe zal ik u dat uitleggen. Welnu, Conny. „Nou, liefje, kijk eens! Wat zeg je wel van die mooie pop? Hier, neem haar maar. Jij mag haar hebben!" „Is hij beschonken vraagt Kitty, on middellijk lont ruikend. „Nou, beschonkendat is te veel ge zegdeen beetje onder den invloed, zou u het beter kunnen noemen". „Breng ons direct bij hem! beveelt Nicolle kort en bondig. „Tja, maar dames, dat gaat toch niet. Hij zou zich heusch geneeren. En het kind is' er toch ook bij!" Kitty geeft op een toon, welke geen verdere tegenspraak duldt, als haar meening te ken nen, dat Bigs" vrouw wel zoo vriendelijk zal willen zijn met Maud aan den overkant in een lunchroom te wachten. Zij moeten Coverley onmiddellijk spreken. Gelukkig wordt Maud dusdanig door haar pop in beslag genomen, dat zij geen enkel woord van protest laat hooren, als de nieuwe tante haar meetroont. Met een waar zondaarsgezicht steekt Bigs naast de beide meisjes den rijweg over. Zij slaan een zijstraat in tot Bigs voor een kleine bar blijft staan. „Hier binnen is-ie!" Daar binnen is hij. In die armzalige, derde rangs kroeg. Twee aan lager wal geraakt su jetten, die hij, Joost mag weten waar, heeft opgescharreld, houden hem gezelschap. Hij laat het eene rondje na het andere aanrukken. Zijn keurige, vilten hoed, vol met deuken, hangt hem achter op het hoof,. Zijn das is los gegaan en bengelt in twee gekreukte einden onder aan zijn boord. Hij hoort de deur open gaan, keert zich op zijn kruk om en staart Nicolle en Kitty Bigs is buiten gebleven wezenloos aan. Zwaar leunt hij met zijn arm op het buffet. „Mi-. Coverley....", roept Nicolle. „Mr. Co verley! Hoort u me niet?" Coverley knippert met de oogen, alsof hij haar nu pas herkent. Hij lacht eenigszins schaapachtig en treedt wankelend op haar toe. Plotseling slaat hij met een dronkemans- gebaar zijn armen om haar heen; zijn gelaat is dicht bij het hare. Walging en afschuw ma ken zich van haar meester. Die man dacht ze lief te hebben? Zoo'n zwakkeling? Zoo'n ge degenereerd type? Zij rukt zich los en rent als een opgejaagd dier de bar uit. Bigt ontvangt haar, met een huilerige stem klagend over Conny, die zicch zoo vergeten kon. Zonder een woord te spreken snelt ze hem voorbij. Nog steeds schijnt haar keel van walging dicht gesnoerd. Kitty echter is niet van plan zonder strijd het veld te ruimen. „U hebt me beloofd een week lang niet te zullen drinken. Uw eerewoord hebt u me ge geven!" snauwt ze Coverley toe. „Een week mompelt hij, de deur, waar door Nicolle verdwenen is, geen moment uit het oog verliezend. „Een week. „Nou, kijk me die dwerg eens aan!" spot een van de beide vagebonden, wien de scène bij de deur niei ontgaan is. „Die schijnt ■vier herrie te wil1"- maken....". Wordt vervolgd;

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 9