Haarlem's Dagblad Artis in Nood. 7 Januari. Het Haarlemsche Electriciteitsbedrijf. Het belangrijkste 55e Jaargang No. 16731 Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courant-Uitgaven en Algem. Drukkerij N.V. Bureaux: Groote Houtstraat 93, bijkantoor Soendaplein 37. Postgirodienst 38810. DrukkerijZuider Buiten Spaarne 12. Telefoon: Directie 13082,Hoofdred. 15054 Redactie 10600, Drukkerij 10132, 12713 Admin. 10724, 14825. Soendaplein 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directie: P. W. PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM Vrijdag 7 Januari 1938 Abonnementen per weck f0.23. p. maand f 1.10. per 3 maanden f 3.25. franco per post f3.55. losse nummers 6 cent per ex. Advcrtenticn: 1-5 regels f 1.75, elke regel meer f 0.35. Reclames f 0.60 per regeL RegelabonnementstarieveD op aanvraag. Vraag en aanbod 1-4 regels f 0.60. elke regel meer f 0.15. Groentjes «e rubriek. De geldelijke nooden waarin onze verreweg- voornaamste Nederlandsche dierentuin ver keert hebben sterk de aandacht getrokken, vooral toen het al zoover gekomen bleek dat een deurwaarder zich derwaarts begaf. Maar tot dusver zijn er blijkbaar geen krachtige georganiseerde pogingen ondernomen om het Genootschap Natura Artis Magistra uit zijn nood te bevrijden. Ik lees wel ingezonden stukken in Amsterdamsche bladen waaruit blijkt dat Amsterdammers het bestaan van Artis als een zaak van nationaal belang be schouwen. Eén is er zelfs die voorstelt de gel den voor de Amsterdamsche feestviering bij de geboorte van een Koningskind maar liever voor dit doel te bestemmen en ze in een fonds te storten dat den naam van het Konings kind zou moeten dragen. Want zoo'n feest is toch maar voor een paar dagen, schrijft hij. Deze Artis-aanhanger is natuurlijk in zijn geestdrift wat te ver gegaan; de mensch is niet zoo nuchter dat hij een dergelijke feest viering opoffert aan het behoud van een die rentuin en dat is maar goed ook. Intusschen schiet men met al de lofspraken op Artis niet veel op. Men kan het den mooi- sten en belangrijksten dierentuin ter wereld noemen hetgeen overigens onjuist is en te wijten moet zijn aan gebrek aan kennis om- kent enkele andere dierentuinen en de be langen die het voor de wetenschap heeft tot in de wolken verheffen, maar daarmee redt men het niet. Ook niet met het betoog, dat de Nederlanders buiten Amsterdam er toch ook zooveel aan hebben. Wij zijn namelijk van oudsher van Amster dam gewend, dat het voor zijn eigen belan gen weet op te komen. En dit is ongetwijfeld in de allereerste plaats een Amsterdamsch be lang. Als men in de hoofdstad Artis wil red den zal men daar dus ten snelste een comité voor moeten vormen en gelden bijeen moeten gaan brengen. Wordt de zaak goed aangepakt, dan zullen zeker de kopstukken van Amster dam's handel en industrie niet nalaten hun steun te verleenen aan de redding van een van de grootste attracties der hoofdstad. Blijkt vanwege den nood der tijden dat de Amster damsche inzameling niet voldoende kan op brengen. dan zal in andere centra des lands ook wel steun verworven worden. Is dat noo- dig, dan zal het spoedig genoeg blijken. Maar het komt mij voor dat het initiatief in elk ge val van Amsterdamsche zijde moet komen en ik geloof niet dat men al te veel zal kunnen verwachten van Den Haag. dat nu eenmaal bittere ervaringen heeft met zijn eigen maar veel minder belangrijken dierentuin. Voor Amsterdam zelf lijkt mij de zaak uiterst belangrijk. Onze hoofdstad is voor een klein land als het onze wel groot in omvang, maar in vergelijking met andere hoofdste den niet zeer rijk aan attracties voor den dagjesman uit de provincie. Natuurlijk zijn daar menschen bij die zich al zeer vergenoe gen met het aanschouwen van de drukte van een groot centrum en er is een minderheid die zich verlustigt in de onvolprezen schoon heid der grachten en van andere gedeelten Oud-Amsterdam. Maar de meerderheid wil bepaalde attracties, wil bijzondere dingen die het thuis niet kan zien of bezoeken. In dit opzicht is het verval van het tooneel, dat het ernstigst is juist in Amsterdam, al een leelijk ding voor de hoofdstad. Van bioscopen kan de provinciale bezoeker evengoed thuis ge nieten en straks gaat Utrecht dank zij het initiatief-Fentener van Vlissingen een schouw burg bouwen zooals Amsterdam niet kent. Het heeft in lange tijden geen nieuw theater van indrukwekkenden omvang gebouwd be halve voor de film. Natuurlijk bezit het zijn groote musea en zijn Concertgebouw-orkest maar in Haarlem, Den Haag en Utrecht b.v. krijgen we dat orkest in eigen omgeving zoo vaak te hooren dat de meeste muzieklief hebbers daarvoor niet speciaal naar Amster dam trekken. De hoofdstad is gehandicapt tegenover andere hoofdsteden doordat zij niet de resi dentie van het Hof en de zetel van het par lement is en door haar gebrek aan natuur schoon. Het Vondelpark is heel aardig voor de Amsterdammers, maar de meeste bezoe kers-van-buiten kijken het nauwelijks aan omdat zij in eigen omgeving veel meer en mooier gewend zijn. De restaurantsnu ja, er zijn vele goede, maar buitengewoon is het nu ook weer niet. Om kort te gaan: Am sterdam is lang geen wereldstad. Als ik zelf niet zeven jaar in wereldsteden gewoond had zou ik mij misschien wat optimistischer uitdrukken. Maar nu zeg ik: het lijkt er niet op. Het verlies van Artis zou daarom des te zwaarder zijn. Wij hier in Haarlem zouden het betreuren, vanwege de traditie en de voort zetting daarvan. Maar Amsterdam zelf zou het veel dieper hebben te betreuren. Voor zijn vreemdelingenverkeer is het een der aller grootste attracties. R. P. Tsining zonder strijd prijsgegeven. HANKAU, 7 Januari (Reuter-A.N.P.) De troepen van generaal Han Foe Tsjoe hebben Tsining ten noordwesten van Kweite zonder strijd verlaten, niettegenstaande de opdracht de stad tot iederen prijs te behouden. Te Hankau heeft dit optreden van Han Foe Tsjoe verontwaardiging gewekt en de generaal wordt openlijk veroordeeld zich zwak te heb ben getoond tegenover de Japansche troepen. Zeven Januari heden Ik denk aan een jaar geleden, Groen en vlaggen overal, Blij oranje allerwegen, Dag van zon, na dagen regen. Jubeltonen zonder tal. Heel een volk vervuld van vreugde, Grooter, dan van jaren heugde. Bron van nieuwen levensmoed; Na een tijd van vele smarten, Nieuwe glans in tal van harten. Door een Haagschen bruiloftsstoet. Zeven Januari heden Weder is een jaar vergleden. Bij 't begin van 't nieuwe jaar, Wenschen de millioenentallen. Dat geluk ten deel mag vallen Aan het prinselijke paar. 't Grootst geluk, dat in het leven Aan een echtpaar wordt gegeven, Wacht den bruigom en de bruid Van vandaag een jaar geleden En heel spoedig al na heden, Gaan opnieuw de vlaggen uit. P. GASUS. Haarlem's Bloei. De subsidie der gemeente Haarlem. Naar aanleiding van de uitvoerige beschou wing omtrent den financieelen toestand van ..Haarlem's Bloei", waarbij werd medege deeld, dat Gedeputeerde Staten van Noord- Holland bezwaar hebben gemaakt tegen het beschikbaar stellen van het geheele bedrag door de gemeente groot f 5000, doch daaren tegen accoord zijn gegaan met f 2500, ont vangen wii de mededeeling. dat verschillende raadsleden hierover het woord zullen voeren bij de behandeling van de begrooting 1938, daar men de beslissing van Gedeputeerde Staten onbegrijpelijk vindt. Kroonprins Mïchaël aan boord van den Roc- meenschen torpedojager „Regina Maria", welk schip op de Zwarte Zee door een storm over vallen werd. Een Engelsehe sleepboot heeft den oorlogsbodem, waarvan de machinekamer reeds onder water stond, veilig in de haven van Constandza gebracht. Toch een wilde staking in IJinuiden. Meerderheid der zeevisschers besluit niet naar zee te gaan. Hedenmorgen vond in Thalia in IJmuiden een vergadering plaats van de zeevisschers, die door ongeveer 300 personen werd bezocht. In deze vergadering, die eenige uren duurde, is gestemd over het voorstel of men al of niet naar zee zou gaan. De uitslag was, dat 160 stemmen werden uitgebracht tegen en 125 vóór varen, terwijl 8 stemmen ongeldig of blanco waren. Aangezien de vergadering was be legd buiten de organisatiebesturen om kan van een wilde staking gesproken worden. Eenige trawlers vandaag naar zee. Zooals verwacht w zullen heden eenige trawlers naar zee vertrekken. De eerste, die inmiddels reeds is uit gevaren, is de Reiger IJM van de „Marezaten", die door eenige andere booten van dezelfde reederij en van andere reederijen gevolgd zal worden. Nader vernemen wij nog, dat ook de Dolfijn IJM 103 en de Hoop IJM 46 zijn vertrokken. Gestadige Als een journalist naar het Electriciteitsbe-' drijf aan den Harmenjansweg trekt, omdat hij iets meer wil weten van daar gevangen wol- handkrabben en hij komt daar juist als in teressante proeven met een nieuwen stoom ketel genomen worden, wenscht hij zich zelf geluk met dat buitenkansje. Het Haarlemsche Electriciteitsbedrijf komt de crisis uitstekend door. Er kan van een gestadigen groei gesproken worden. Ook in 1937 is de omzet weer met ongeveer 7 pCt. gestegen; een toeneming die allereerst gezocht moet worden in het feit, dat de industrie meer is gaan afnemen hetgeen wijst op eenige herleving van de be drijvigheid! maar ook het gebruik van electriciteit in de huishouding neemt geregeld toe. Uit de pas verschenen Haarlemsche Begroo- ting voor 1938 blijkt weer bij vernieuwing, dat ten bate van de gemeentekas een groote winst uit het G.E.B. wordt gehaald. Deze uitnemende resultaten zijn natuurlijk alleen mogelijk geweest door er voor te zorgen, dat het bedrijf in alle opzichten modern in gericht blijft. Technisch en economisch moet alles wat er in zit óók worden uitgehaald. De groei van het bedrijf maakte het nu weer noodzakelijk een nieuwe stoomketel te bouwen. De niet-technische lezer zal er zich misschien over verwonderen dat een electriciteitsbedrijf, dat er in geslaagd is in de industrie alle stoomketels als oud-roest aan den kant te zetten, zelf stoomketels laat plaatsen Ter ver duidelijking zij evenwel opgemerkt, dat tot heden geen electriciteit opgewekt kan worden zonder kracht die de turbine drijft. Die kracht moeten de stoomketels leveren. Het G. E. B. had drie groote moderne stoom ketels staan en twee kleinere van ouderen datum. De groei van het bedrijf eischte nu. dat er een vierde groote werd bijgebouwd. Deze nieuwe ketel is door Stork geleverd. Dat het een „knaap" is, kan alleen reeds ge constateerd worden uit de kosten: ongeveer 180.000 gulden! Een eisch van de economie is. dat de ketel per uur 36.000 K.G. stoom levert van 400 graden Celcius. Maar nu werd een proef genomen of de ketel ook de 40.000 K.G., door de fabriek gegarandeerd, kan leveren. Juist toen wij kwamen wees de meter de 40.000 K.G. aan. Natuurlijk is zoo'n enorme hoeveelheid sterk verhitte stoom alleen mogelijk door het bran den van een enorm vuur. De ketel, waarvan wij hier een foto geven, maakt op den leek den indruk van een buiten gebruik gestelde stampmachine. Niets doet namelijk vermoeden, dat daar binnen een groote oven is, waar in een vuur brandt van 1400 graden Celsius. Maar als de man die de ma chine drijft even de kijkgaten opent, ziet men een intens wit vuur dansen. Zoo sterk is de gloed, dat er gekleurde glazen hangen om de oogen te be schermen voor verblinding. Aan den buitenkant is de ketel zoo koud, dat men er de hand tegen kan houden zon der dat men bang behoeft te zijn brandblaren te krijgen. Het is voor ieder duidelijk dat tus- schen de ijzeren wanden en het vuur andere materialen verwerkt zijn, want ook ijzer zou bij zoo'n enorme hitte smelten. Wie bij zoo'n oven komt, denkt aan het verhaal van Daniël, en den oven van Nebukadnezar, waarin de drie jongelingen geworpen werden en welke oven zoo heet gestookt werd, dat de mannen die het vuur stookten, van de hitte verzeng den. Maar de oven in het G. E. B. behoeft niet zoo bediend te worden. Alles gaat automatisch, de aanvoer van de kolen, het storten van de kolen in den oven, zelfs het gelijk verdeelen van het vuur over de roosters. Tenslotte ko men de slakken, waarin geen enkel verbran dingsproduct meer is overgebleven, aan den achterkant uit den ketel. Bediening vereischt de ketel dus weinig; een groot aantal wijzers en peilglazen laat zien hoe het daar binnen verloopt en slechts af en toe moet even worden ingegrepen. De ketel verdampt 40 M3. water per uur. De stoom, die uit den ketel oprijst, heeft „slechts" een hitte van pl.m. 280 graden Cel sius. Om die tot 400 graden op te voeren moet de stoom nog door buizen gevoerd worden die zeer sterk verhit zijn. De nieuwe stoomketel. groei en moderniseering. De oven verbrandt per uur onge veer 3600 k.g. kolen. Een huiskamer- haard heeft aan 1 k.g. per uur genoeg voor het onderhouden van een flink vuur. De oven verslindt dus 3600 maal zooveel. En dan wordt de brandstof nog economischer aangewend, o.a. door het aanblazen van het vuur door onder de roosters wind toe te voeren. Op onze foto ziet men kruiwagens met ko len voor den ketel staan.Dit aanvoeren en sto ken met de hand geschiedde alleen bij de be proeving, omdat precies de hoeveelheid ver stookte kolen gewogen moest worden om te constateeren dat de machine niet meer kolen verbruikt dan gegarandeerd is. Natuurlijk is alles zoo gemaakt, dat zoo weinig mogelijk kolen verbruikt worden. Om de economie zooveel mogelijk te bevorderen wordt de vliegasch die in de schoorsteenen wordt opgevangen nog in de oven gegooid. Ge hoopt wordt dat daarin nog zooveel brand stof zit, dat enkele procenten op de kolenre- kening bespaard kan worden. Eén procent be- teekent immers al 30 K.G. kolen per uur! Om de nieuwe ketel te plaatsen was het noodig, dat het ketelhuis gereorganiseerd werd. Ei' is nu plaats om in de toekomst (wanneer zal het bedrijf zoo gegroeid zijn dat ook die noodig is'P.i nog zoo'n groote ketel naast de te genwoordige te bouwen. Een van de gevangen Wolhandkrabben. Op het G. E. B. is een toeleidingskanaal dat in contact staat met het Noorder Buiten Spaarne, omdat in het bedrijf zeer veel water verbruikt wordt. In den laatsten tijd zijn daar vrij veel wolhandkrabben gevangen. Een der grootste, die oingeveer een breedte heeft van 25 c.M., is op sterk water gezet. Het blijkt dus dat de wolhandkrab nog al veelvuldig' in het Spaarne voorkomt. Het dier is voor den vischstand een bedreiging. Een zeldzaam jubileum. 50 jaar in dienst bij dezelfde zaak. De heer W. A. H. van der Vaart zal 10 Ja nuari a.s. een in dezen tijd zeer zeldzaam ju bileum vieren. Op dien datum namelijk her denkt hij den dag waarop hij vóór 50 jaar bij de bekende firma J. van der Laan, Rivier- vischmarkt alhier, in dienst trad. Een halve eeuw bij dezelfde firma, dat is zeker wel een jubileum, waarbij wij een oogen- blik mogen stilstaan. Als 24-jarige kwam de heer van der Vaart, die in Amsterdam werd geboren, als winkelbediende bij de firma van der Laan in dienst. Sindsdien is hij onafge broken aan deze zaak verbonden geweest en steeds heeft hij met ijver zijn taak vervuld. De verbouwing van de zaak in 1906 evenals de ontwikkeling van den vischhandel heeft de heer v. d. Vaart meegemaakt. Natuurlijk heeft de jubilaris zich in dezen langen tijd vele vrienden en kennnissen ver worven. Maandag zal dit jubileum dan ook niet onop gemerkt voorbijgaan. Des morgens za! de jubilaris van huis wor den gehaald en door mevrouw van der Laan worden toegesproken en ook den verderen dag zal 't aan belangstelling wel niet ontbre ken. Bestuursleden maakten snoep reisjes van fondsgelden. Politie heeft thans ingegrepen. De politie te Enschedé heeft tegen vier voormalige bestuursleden van het Nieuw Am bachtsliedenziekenfonds aldaar en tegen den bode-administrateur van dat fonds proces ver baal opgemaakt wegens verduistering van ruim veertienhonderd gulden. Gebleken is, dat van het vroeger aan dat ziekenfonds verbonden uitkeeringsfonds, dat geliquideerd is, een belangrijk bedrag is over gebleven, waarvan de bestuursleden diverse uitstapjes bekostigden. Daarna verdeelden zij de resteerende gelden onder elkander en ver brandden alle bescheiden. Een der bestuursleden is inmiddels overle den. De bode-administrateur heeft het geld wel aangenomen, maar het nog denzelfden avond in de kas teruggestort. De ledenverga dering heeft hem gehandhaafd, doch de be stuursleden' werden vervangen. De verduistering was mogelijk, doordat er weinig contact was en de leden de vergade ringen bijna nooit bezochten. GERHARD JANNINK OVERLEDEN. Te Enschedé is op 64-jarigen leeftijd, na een langdurige ziekte, overleden de heer Ger hard Jannink, commissaris van de N.V. Tex tielfabriek Gerhard Jannink en Zonen en vroeger lid van de firma Jannink. De overledene was een der bekendste Twent- sche textielfabrikanten en had zitting in on derscheidene vereenigingen en corporaties. Hij was o.m. voorzitter van de fabrikanten-ver- eeniging te Enschede. Het woord is aan George Elioff: Onze gedachten zijn vaak slechter dan wij zijn. Wethouder A. G. Boes. Heeft het voornemen in 1939 af le treilen als raadslid en wethouder. Naar aanleiding van een uitlating over zijn aftreden in 1939 als wethouder van onderwijs van Haarlem hadden wij een kort onderhoud met den heer A. G. Boes. Hij deelde ons mede, dat het inderdaad zijn voornemen is in 1939 af te treden als wethou der. Trouwens zoo liet hij er op volgen ik heb ook niet het plan mij bij de periodieke raadsverkiezingen niet meer beschikbaar te stellen als candidaat voor den raad. Ik zal dan, als ik in leven blijf, 75 jaar zijn en dan is in elk geval, naar mijn meening, de tijd ge komen het werk aan jongere krachten over te laten. Maar zoo liet de heer Boes er op volgen het duurt nog bijna lJ/2 jaar, zoo dat het geen zin heeft op de gebeurtenissen te veel vooruit te loopen. Ik geef hier enkel m ij n meening. het zou eens kunnen zijn, dat zich bijzondere omstandigheden voordoen die het voor mijn partij wenschelijk zouden ma ken dat ik nog eenigen tijd zou aanblijven. Als mijn gezondheid en krachten het dan zouden toelaten zou ik moeilijk kunnen weigeren om aan die stem gehoor te geven, maar ik ver wacht zoo'n gang van zaken niet. Tot zoover de heer Boes. Wij herinneren er aan. dat de heer Boes thans ongeveer 18 jaar zitting heeft in den Raad. In 1934 werd hij tot wethouder van On derwijs gekozen. Strenge vorst op den Balkan. De temperatuur is in Roemenië hiel en daar gedaald tot dertig graden onder nul. Alle rivieren zijn bevroren. De scheepvaart op den Donau ligt stil en op verscheidene plaatsen steekt men de rivier met sleden over. Op tal van plaatsen zijn de spoorwegverbin dingen verbroken. Alleen gisteren zijn zes personen door de felle kou om het lever! gekomen. Ook in geheel Griekenland, heerscht een strenge koudegolf. De temperatuur is op som mige plaatsen tot L7 graden onder nul ge daald. De sneeuw ligt op sommige plaatsen een meter hoog. Verscheidene dorpen zijn door de sneeuw van de buitenwereld afge sloten.. ebt U. wanneer U iets te vragen of aan te bieden hadt, ook steeds een „Groentje" in Haarlem's Dagblad ge plaatst? Zoo neen, dan hebt U niet altijd gebruik gemaakt van de beste en goedkoopste methode om Uw doel te bereiken. HEDEN: 14 PAGINA'S. pag. Gestadige groei en moderniseering van het Haarlemsche Electriciteitsbedrijf. 1 Bij Nieuw-Amsterdam is een auto te water gereden; twee inzittenden zijn ver dronken. 3 Door goed werk van de centrale voor fal sificaties zijn ongeveer 20 leden van een internationale vervalschersbcnde gear resteerd. 3 De DC 3-toestellcn krijgen nieuwe zuigers. 3 De Japanners hebben gisteren verschei dene steden in China gebombardeerd. 4 De dood van Julius Barmat. 4 De houding van Engeland tegenover den oorlog in het Verre Oosten. 4 Donderdagavond is een bejaard man in de Nieuwe Gracht te Haarlem gevallen en aan de gevolgen overleden. 6 Twaalf en een half jaar nazorg. 7 ARTIKELEN, ENZ. R. P.: Artis in nood. 1 J. B. Schuil over; Pompelmoes. 2 Prof. Karl Tiander; Stalin: de man met de twee aangezichten. 2 R. P.: Ruiterlijke bekentenissen. 3 Van onzen correspondent te Stockholm: De waanzinnige wedloop. 5 Van een bijzonderen correspondent: Co- dreanu en zijn IJzeren Garde in Roe menië. 6 H. D. Vertelling: Sigarettenpapier. 6 Jhr. dr. J. C. Mollcrus: Onze export van groente en fruit. 7 Sport in 't Kort. 9 Voor de Jeugd De Burgerlijke Stand van Haarlem Is op genomen op 2.0

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 1