Vetihcdk IQH1T Varijsche Wafels STALIN: DE MAN MET DE TWEE AANGEZICHTEN. VR TT DAG 7 JANUARI 1938 HAAR E EM'S D'A'GBEAD 2 Een nieuw recept tegen Hoest, Verkoudheid en Influenza. U kunt het zelf klaarmaken. Influenza, verkoudheid en catarrh zijn moeilijk te bestrijden, omdat het slijm de fijne luchtkanaaltjes verstopt en daardoor verhindert, dat de geneesmiddelen de infec- teerende ziektekiemen bereiken. Maar hier volgt een middel, dat snel verlichting zal brengen. Vraagt Uw apotheker of drogist 30 gram Vervus (dubbel geconcentreerd) en ver mengt het met een kwart liter heet water en een eetlepel suiker, stroop of honing. Roert het goed door tot het geheel is opgelost. Neemt vier maal daags een eetlepel. Dit brengt snel verlichting van die hinderlijke hoest; de verstopte neusgaten worden geopend, de ademhaling wordt gemakkelijker en het slijm wordt uit de keel verwijderd. Dit recept is heel gemakkelijk te bereiden, kost heel wei nig en is smakelijk om in te nemen. Iedereen, die last heeft van catarrh of verkoudheid in welken vorm ook, moet dit middel eens pro- beeren. Er is geen beter! Knipt deze paragraaf is om U eraan te her inneren Vervus bij Uw apotheker of drogist te koopen. (Adv. Ingez. Med.) (UN/T EN IITIEBENL HET TOONEEL NIEUW SCHOÜWTOONEEL. POMPELMOES. Het was lang geen slechte keuze van het bestuur van Haarlem's Bloei, het blijspel Pompelmoes, dat gisteren in den Stads schouwburg voor deze vereeniging werd ge geven. Alleen was het jammer zooals de voorzitter, Jhr. Dr. J. C. Mollerus in zijn openingswoord terecht zeide dat niet veel meer „begunstigers" van de uitnoodiging ge bruik hadden gemaakt. André Birabeau heeft in Pompelmoes een min of meer precair gegeven op dikwijls geestige en nu en dan ook gevoelige wijze uitgewerkt. Guillaume Monfavet heeft uit de Kongo, waar hij drie jaar als ingenieur heeft gewerkt, een kindje meegenomen, dat hij eerst heeft „uitbesteed" en daarna op een kostschool heeft geplaatst. Behalve zijn zwager Ludovic weet niemand van de fami lie iets van het bestaan van dit jongetje af, maar als Monfavet heel ernstig ziek ligt en men zelfs voor zijn leven vreest, haalt Ludo vic het kereltje van de school, opdat de va der het nog eenmaal voor zijn dood zal kun nen zien. Heel de familie denkt niet anders dan dat het een blanke jongen is. en groot Is de schrik, als Ludovic met een zwart gepo lijst ventje terugkeert. Mevrouw Monfavet Is er al even zeer van ontdaan als de moeder en de schoonmoeder van Guillaume. Wat moet men met een ne gerkind in dit kleine Fransche stadje, dat niet meer dan 8000 zielen telt? Wat een ge roddel zal dit schandaal geven bij de buren en kennissen! Guillaume wordt veel gauwer beter dan men verwacht had en het jongetje dreigt een „zwarte plek" in de familie te worden. De vader moet heel wat verwijten hooren over zijn Kongoleesche misstap en men besluit al heel spoedig om den kleinen negerjongen weer naar de kostschool terug te sturen. Maar daartegen komt verzet van de kin deren, die zoo'n zwart broertje heel aardig vinden. Birabeau weet een heel aardige op lossing te vinden door het vaderschap in de schoenen van Dudovic die ongetrouwd is ge bleven. te schuiven, want een vrijgezel zal men in het kleine stadje zoo'n misstap veel eerder vergeven dan den getrouwden Guillaume. En zoo wordt het zwarte schaap in de familie opgenomen, tot groote voldoening vooral van de kinderen, die omtrent de rassentheorie heel wat mildere ideeën koesteren dan de oude ren. Met dit gegeven stond Birabeau nu en dan gevaarlijk dicht aan de grens van de klucht, maar hij heeft dit gevaar toch aardig weten te omzeilen en zoowaar zelfs in de verhouding van de kinderen tot het nieuwe zwarte broer tje een gevoelige noot weten te brengen. De tooneeltjes tusschen de kinderen zijn heel teer geschreven en ook het gesprek tusschen den vader en den oudsten zoon in III is fijn van toets. Ludovic, de man, die de klappen krijgt, is een geestig geteekende figuur en de twee schoonmoeders, zoo verschillend van ka rakter, geven eveneens kleur aan dit blijspel. Dat Birabeau ons in het eerste bedrijf wel eens doet vergeten, dat Guillaume Monfavet in de andere kamer zwaar ziek ligt, is te verklaren uit zijn opzet een blijspel te schrij ven. Wij mochten daar het geval niet te veel au sérieux nemen en waren door de behande ling van den schrijver o.a. door den al te kluchtig geteemenden dokter er van het be gin af op voorbereid, dat de zieke weer spoedig zou genezen. Het Nieuwe Schouwtooneel, dat wij hier dit seizoen veel te weinig te zien krijgen, heeft van Pompelmoes een over het geheel zeer goeden opvoering gegeven. Men zou de opmerking kunnen maken, dat de blanke kinderen behalve Patrick van Nina Bergsma niet kinderlijk genoeg waren, maar dat was dan ook een zeer moeilijk pro bleem. Johan Schmitz was een wel wat erg uit de kluiten gewassen jongen, en ook Else Bettyson. die de rol van Catherina overigens heel verdienstelijk van Else van Duyn had opgenomen, was voor deze kinderrol wat te „volgroeid", maar Nina Bergsma speelde heel knap haar travesti-rol en wist dan ook de illusie van een jongen te maken. En in Ado Moreno had men een kleinen mulat gevonden, die volkomen overtuigde, zoo zelfs, dat de tegenstelling van het zwarte ras nu en dan even pijnlijk trof in deze ook in de kleur natuurgetrouwe weergave. Jules Verstraete gaf zeer geestig het ko misch accent aan de rol van Ludovic, den man, die aan het slot met het negerkind wordt opgescheept. Hij speelde deze wat sukkel achtige bachelor in den juisten blijspeltoon en maakte er iets voortreffelijks van. Richard Flink was de vader en trof vooral in de zeer gevoelig gespeelde scène met zijn oudsten zoon. Tilly Lus wist zich er voor te hoeden de rol van Louise de moeder een te drama tisch accent te geven, zoodat zij niet uit den toon van het blijspel viel. Zeer goed in hun tegenstelling waren ook Mien van Kerck- hovenKling en Lena Kley als de twee schoonmoeders, de eerste scherp als een naald, de tweede lief en zacht als de alles begrijpende en vergevende vrouw. Sam de Vries was een dokter, zooals je dien aan je vijanden zou toe- wenschen. Birabeau nam een loopje met dezen geneesheer en de Vries zorgde er voor, dat hij belachelijk werd zonder toch als acteur over De Bilt voorspelt: Meest matigen tot krachtigen Zuidwes telijken tot Westelijken wind, tijdelijk opklarend, later weer kans op regen, weinig verandering in temperatuur. BAROMETERSTAND Hoogste 769.1 m.M. te Toulouse. Laagste 742.2 m.M. te Thorshavn. De nieuwe depressie heeft haar centrum ten Noorden van Schotland en dringt krachtig naar het vasteland door, een nieuwe daling kondigt zich bij IJsland aan. De hooge druk king trok naar Spanje terug, de depressie in Noord-Scandinavië nam iets af. In Scandina vië houdt de strenge vorst in het midden en Noorden nog aan, de wind is er sterk afgeno men en de lucht opgeklaard. Ook in Polen bleef het nog streng vriezen, in Frankrijk en Zuid-Duitschland is de vorst sterk afgenomen, maar het koudegebied verplaatste zich naai de omgeving van Berlijn. In Zuid-Duitschland en Zwitserland valt nog sneeuw in vrij be langrijke hoeveelheden ook op de Alpentop pen valt sneeuw bij vijftien tot twintig graden vorst. Langs het Kanaal waaien stormachtige Zuidwestelijke winden, in Ierland krachtige Westelijke winden, bijna overal viel neerslag. De algemeene toestand wijst op aanhou den van het zachte weer, met af en toe stormachtige winden. BAROMETERSTAND Vorige stand 764 m.M. Stand van heden 754 m.M. Neiging; Achteruit. Opgave van: Fa. A. FEDERMANN, Opticien Gr. Houtstraat 37 Tel. 11059 HOOG WATER TE ZANDVOORT: Zaterdag v.m. 6.56 uur; n.m. 19.16 uur. Strand berijdbaar van 12.0017.15 uur. Belangrijke telefoonnummers: Politie: 11850. Brandweer: 15333. Ongevallendienst (Brandweerkazerne) Ged. Oude Gracht: 14141. WIJ LEVEREN AAN ALLE ZIEKENFONDSEN W. KUIPERS Zn. Opticiens. ZIJLSTRAAT 97. (Adv. Ingez. Med.) de schreef te gaan. Hesje Rijkevan Rijk was een aardige bedrijvige huishoudster en Jetty van DijkRiecker representeerde naar wensch het roddelend deel van het provinciestadje. Het publiek heeft zich uitstekend met Pom pelmoes vermaakt en het succes van Het Nieuw Schouwtooneel was dan ook zeer groot. J. B. SCHUIL. SCHAKEN. Het tournooi te Hastings. (Zie ook elders in dit nummer). Uit Hastings: De eindstanden van het pre mier reserves-tournooi luiden:. Groep a: 1 en 2 Luekis en Kóenig ieder 7 punten, 3 en 4 Koltanowski en Sergeant ieder 6 pun ten, 5 Jackson 5 punten, 6 Prins 4 punten, 7 en 8 Norman en Ulingworth, ieder 3% punt, 9 Eva .2 punten, 10 Hammond 1 punt. Groep b: 1 Landau 7punt, 2 List 7 punten, 3 Van Doesburgh 6 punten, 4 en 5 Winter en Kitto 5 punten, 6 en 7 Schelfhout en Ritson Morry ieder 4 punten, 8 Cole 3 puncen, 9 Michell 214 punt, 10 Peters 1 punt. WANDELSPORT. JAARVERGADERING N. H. W. B. De jaarlijksehe algemeene vergadering van den Noord-Hollandschen Wandelsport Bond zal op Zondag 23 Januari te Amsterdam in Hotel „De Roode Leeuw" gehouden worden. Dien dag zal tevens de Bondsvlag aan het bestuur van den N.H.W.B. overhandigd wor den. OLYMPISCHE SPELEN. JAPAN EN HET I.O.C.-CONGRES TE CAÏRO. Uit Tokio: Het Japansch Olympisch Comité heeft medegedeeld, dat Japan op de in Maart a.s. te Cairo te houden bijeenkomst van het Internationaal Olympisch Comité door drie afgevaardigden zal worden vertegenwoor digd. Onder leiding van den secretaris-generaal van het organisatie-comité, Dr. Nagai, zullen Soejima en de Duitsche raadgever Werner Klingenberg de Japansche belangen beharti gen. SCHAATSENRIJDEN. DE EUROPEESCHE KAMPIOENSCHAPPEN HARDRIJDEN. Uit Oslo: Aan de Europeesche kampioen schappen in het hardrijden op de schaats voor heeren, welke op 22 en 23 Januari a.s. te Oslo zullen worden gehouden, zullen ook drie Amerikaansche rijders deelnemen. Marwin Swanson, Leo Freisinger en Bob Pe tersen zullen uitkomen. Aan de wereldkampioenschappen der dames op 9 en 10 Februari te Oslo, zal de Ameri kaansche rijdster Maddy Horn deelnemen, die een waardig opvolgster schijnt te zijn van de bekende Amerikaansche kampioene en vroe ger wereldrecordhoudster Kitty Klein. DAMMEN. HULDIGING CLUBKAMPIOENEN HAARL. DAMCLUB. Maandagavond 31 Januari a.s. zal in het lokaal der Haarlemsche Damclub de huldi ging plaats hebben van de clubkampioenen 19361937 der Haarlemsche Damclub. Te vens zullen dien avond de in de wedstrijden om de clubkampioenschappen 19361937 be haalde prijzen enz. worden uitgereikt. Ter gelegenheid hiervan zal de hoofdklasse clubkampioen der Haarlemsche Damclub, P. G. van Engelen een simultaan-séance geven voor leden en donateurs der vereeniging. Een verrukkelijke wafel met zachte roomvulling, en met poedersuiker be strooid. 20 cent per ons. (Adv. Ingez. Med.) VOORBEURS TE AMSTERDAM De koersen op de Amsterdamsche wissel markt verschilden hedenmorgen nauwelijks van die van gisteren, waarmede wel duidelijk aan het licht trad, dat de ongeanimeerde stemming alhier nog onveranderd voortduurt. De aandacht ging in hoofdzaak uit naar de verrichtingen van het egalisatiefonds, dat' reeds gistermiddag zijn aankoopprijs van ponden verlaagd had tot 8.98 en daarmede ook hedenmorgen op de markt verscheen. Aange zien de noteering op de vrije markt zich echter grootendeels boven de 8.98 bewoog, zag het fonds zich niets toegewezen. Het pondsterling gold 8.98 1/8 a 1/4 en bleef hierop vrijwel ge handhaafd. De dollar vertoonde in het geheel geen wijziging en werd onveranderd vernomen op 1.79 5/8. Ook de andere deviezen bleven vrijwel op het vorige koerspeil. De Fransche franc op 6.09% a 3/4, Brussel op 30.47% 48%. Zwitserland op 41.50 a 60 en rijksmarken op 72.35 a 38. In de termijnen kwam geen wijziging. De vraag voor Duitsche rekening naar effecten en sperrmarken is gering. Beiden werden ver nomen op ongeveer 113/4. De handel bleef voorts over het algemeen-van «eer kalmen aard. De willige houding van Wallstreet was oor zaak, dat de koersen in het voorbeurs-effec- tenverkeer zich algemeen boven het vorige slotpeil bewogen. De handel was echter nog zeer beperkt en de belangstelling ging in hoofdzaak uit naar enkele Amerikaansche Shares. In locale waarden was de affaire nog onbeteekenend. AANBESTEDINGEN Hedenmorgen hadden door den Rijkswater staat te Haarlem de volgende aanbestedingen plaats: Onderhoud van de Rijkszeewerken, buiten deuren en Rijkshavenwerken op Vlieland, ge durende 1938. Het laagst werd ingeschreven: voor perceel a. door O. Bosker te Wieringen voor 24.940; voor perceel b. door I. C. Kooy- man te Harlingen voor 24.950. Onderhoud Pettemer Zeewering gedurende 1938. Laagste inschrijver: A. de Wit te Heiloo voor 26.640. Onderhoud Rijkswegen in de provincie Noord-Holland, ged. 1938 en 1939, in 3 perc. Laagste inschrijvers: perceel a. K. van Bar- neveld te Zeist voor 26.316; voor perceel b. Geruischlooze Weg te Heemstede voor 8770; voor perceel c. door J. Twisk Jzn. te Castrïcum voor 5483. NATIONAAL FONDS VOOR BIJZONDERE NOODEN Het Nationaal Fonds voor bijzondere nooden Koningskade no. 17 in Den Haag, deelt ons mede, dat in het geheel 89.636 oplossingen van de legpuzzle zijn ingezonden. De toewijzing der prijzen heeft inmiddels plaats gehad, waarbij de hoofdprijs, een Ford V 8 club coupé 85 rem P.K„ kleur- zwart, be schikbaar gesteld door de N.V. Nederlandsche Ford Automobielfabriek te Amsterdam, ten deel viel aan den heer R. Bolhuis, O. M.- Meerweg, Wieringerwerf. Verder o.m. goederen ter waarde van 275 beschikbaar gesteld door het Haagsche mo dehuis, Den Haag, aan: J. van Woerden, te Overveen. FILMPJE IN VERBAND MET DE BLIJDE GEBEURTENIS. „Nu juicht een volk". De blijde gebeurtenis, welke in het prinse lijk gezin staat te gebeuren, heeft de filmfa briek Polygoon te Haarlem ertoe doen be sluiten een filmpje gereed te maken, dat de titel draagt: „Nu juicht een volk". Dit filmpje bevat een zeer beknopt overzicht van momen ten uit het leven van het prinselijk paar, teiv wijl daarna door Neerlands grootste zangeres mevr. Jo Vincent, begeleid door den pianist A. v. d. Horst, een uitermate geslaagd lied zal worden gezongen, dat eveneens de titel draagt: „Nu juicht een volk". De tekst van dit lied is van Annie de HoogNooij en de mu ziek van Hans Krieg. Het filmpje eindigt met een couplet van het Wilhelmus, te zin gen door de Kon. Mannenzangvereeniging „Apollo" onder leiding van Fred. J. Roeske. De in het binnen en buitenland zoo gevierde zan geres treedt hiermede voor de eerste maal voor de film op. Dit filmpje zal in de belang rijkste theaters van Nederland vertoond wor den. (Van onzen Russischen correspondent). Stalin heeft zich in zijn eigen netten ver strikt: hij heeft het democratisch karakter van de grondwet zóó ijverig gewaarborgd en tijdens de verkiezingspropaganda zich per soonlijk zóó over de beteekenis van het nieuwe verheugd, dat 't Russisch parlement (de Hooge Raad en de Nationaliteitenraad) een veel grootere rol spelen zal dan men op grond van de werkelijke macht verwachten kon. Maar Stalin heeft de imponderabilia der Russische volksziel opgeroepen en kan nu. met Goethe's „Zauberlehrling", uitroepen: ,;De door mij op geroepen geesten raak ik niet meer kwijt". De uitslag van de verkiezingen heeft hem overigens wel iets te denken gegeven. Bijna twee millioen kiezers hebben biljetten inge leverd, waarop de namen van alle communis tische candidaten demonstratief doorgestreept waren en 2.124.390 kiezers hebben blanco ge stemd. Scherpe oppositie is daarmede tot uiting gekomen. De Russische bladen hebben geen voldoende scheldwoorden voor deze „ideologische verraders", zooals zij genoemd worden. Toch zijn 1143 afgevaardigden voor den duur van 4 jaar gekozen, maar rond 30 pet. is partijloos en zweert niet bij het alleen zaligmakend dogma der communistische ideologie. Helaas is tot nu toe niet bekend gemaakt, hoe de partijloozen over beide Kamers ver deeld zullen zijn. Hoewel het Russische par lement, volgens artikel 55 van de grondwet, precies een maand na de verkiezing, dus op 12 Januari 1938, bijeen moet komen, zijn de wetsvoorstellen, welke aan het parelment voorgelegd moeten worden, nog niet inge diend. Stalin. Bij geruchte verluidt dat men op het Volks commissariaat voor den binnenlandschen handel druk bezig is met het uitwerken van een nieuwe handelswet. De kleine handels zaken zullen een half-particulier karakter krijgen, terwijl de leiding niet langer aan staatsambtenaren maar aan kooplieden, die een zeker percentage voor den omzet ontvan gen, toevertrouwd wordt. Inkoopen zullen zij zelfstandig mogen doen, zonder toestemming of bevestiging van de Overheid. Daar de om zet op het plattelad minder is dan in de stad en het handeldrijven daar bovendien veel moeilijker is, heeft men het percentage, dat de koopman op het platteland toegewezen krijgt, hooger gesteld dan dat in de stad. In ieder geval is deze nieuwe handelswet de eer ste stap in de richting van particulieren han del in Rusland. Het jaar 1937 is voor Rusland, economisch gesproken, zeer gunstig geweest. De oogst sloeg alle records, de graanproductie bijv. be droeg 6.8 milliard poed, tegen 4.6 milliard in 1936. (1 poed is 16 K.G.) De productie der industrieën was 15.3 pet. hooger. Het program ma van de Russische industrie voor het loopende jaar zal voor het eerst, aan het par lement ter bekrachtiging voorgelegd worden. Deze goede economische resultaten en de verwachtingen, die door de aanstaande ope ning van het parlement gewekt zijn, gaven aanleiding om een vroolijk Kerstfeest, zooals het in lange, lange jaren niet in Rusland voor kwam, te vieren. Natuurlijk: een Christelijk feest is in Rusland verboden, aangezien 1 Januari als feestdag is gekozen. De Kerst- vacantie van de schooljeugd duurt dan ook van 30 December tot 12 Januari. Overigens is het eest niet veel anders dan in West- Europa verloopen. De denneboomen waren in Rusland betrekkelijkg goedkoop: beneden 1 meter kostten ze 1 roebel en 50 kopeken, van 12 meter 35 roebel, 3 meter en hooger 1525 roebel. Alleen in Moskou zijn met Kerstmis 400.000 Kerstboomen verkocht. Vroe ger moest mij de kaarsen in flesschen steken, ditmaal kon men zich de luxe veroorloven kaarsenhouders te koopen, die men aan dén boom bevestigde. Verder kregen de kinderen versnaperingen, zooals noten, vruchten enz. Rusland heeft zelfs een Kerstmannetje, maar dan zonder den langen witten baard. Verder laat ook Stalin zich rustig als Kerstman ver eeren Wanneer ouders hun kinderen willen kal- meeren of terecht wijzen, dan zeggen zij: „Je moet nu erg aardig zijn, anders keert Stalin je den rug toe en dan krijg je noch lekkers, noch cadeaux". In de schoollokalen en in de huiskamers hangt een prachtige foto van Stalin. Hij lacht daarop een klein meisje, dat hem omhelst en vertrouwelijk aankijkt, toe. Veel Russen hebben in hun kinderlijken eenvoud de oude olielamp, die vroeger voor den Ikoon (Heiligenbeeld) hing, te voorschijn gehaald en voor de foto van Stalin, den nieuwen wonderdoener, opgehan gen De goddeloosheidsbeweging in Rusland heeft er nl. slechts 2000.000 menschen toe gebracht de kerk den rug toe te keeren; alle anderen zijn goede Christenen gebleven en zij zien vol vertrouwen op naar den Ikoon, die nu niet meer den wonderdoener Nicolaas of de Moeder Gods voorstelt, maar.„va dertje" Stalin, Stalin is voor de Russen het voorbeeld van een ideaal staatsburger, die allen willen na volgen. In redevoeringen en in gedrukte spreuken wordt den Russen telkens en tel kens weer, ingeprent: „Stalin drinkt geen alcohol, dus je moet het ook niet drinken!" Of: „Stalin rookt pijpen, dat is beter dan sigaretten, rook dus ook pijpen". Het volgen de gebod luidt: „Bekommer je niet om mooie kleeren, kijk maar eens hoe eenvoudig ons aller vriend Stalin gekleed is!" En tenslotte: „Zorg voor je kinderen, zooals onze groote vader Stalin voor al zijn kinderen zorgt. Wij zijn zijn kinderen en moeten onzen vader stalin in alles navolgen!" De patriarchale en naïeve opvattingen van het Russische volk zijn doorgebroken, waar bij het zich een ideaal vormt van „vadertje" Stalin, die het beschermt en gelukkig maakt. Zal Stalin het Russische volk in zijn hoogge stemde verwachtingen niet teleur stellen? Hoe zal hij het nieuwe massa-proces, dat in Moskou voorbereid wordt en waarbij 14 di plomaten, waaronder 3 gezanten, 13 hooge officieren en 20 hooge ambtenaren van de geheime politie, in totaal 47 hooge functio narissen, van landverraad beschuldigd zijn, kunnen verdedigen? De vroegere gezant in China. Bogomolow, heeft men zonder vorm van proces doodgeschoten, omdat hij Stalin verkeerd heeft ingelicht over de Chineesche strijdkrachten. Hetzelfde lot zal Lepin, den Russischen militairen attaché in China, wel treffen. Deze is reeds teruggeroepen en ge arresteerd. Eveneens teruggeroepen en gear resteerd zijn de gezanten in Kopenhagen, Tischmenj ew, en in Oslo, Jakubowitsch. Me vrouw Kollontaj, die den gezantschapspost in Stockholm bekleed, is reeds driemaal aan gemaand naar Moskou te komen. Daar zij heel goed weet, welk lot haar in Rusland wacht, heeft zij steeds verklaard dat haar gezondheid haar belette, de reis naar Mos kou te ondernemen. De Russische gezant te Athene, Basmin, is gevlucht en houdt zich ergens in Frankrijk schuil. Stalin heeft een hoogen prijs op zijn hoofd gezet. De Russi sche consul-generaal te New-York, Arens, de handelsattaché te Londen, Alexander Gzersky en de militaire attaché te Parijs, generaal Semenow. zijn allen teruggeropen en na het passeeren van de Russische grens, onmiddel lijk in arrest gesteld. Desgewensc.ht kan men deze lijst van Rus sische diplomaten, die wegens verraad ge arresteerd zijn, nog uitbreiden, daar van de Russische militaire attachés in Tokio, Tehe ran, Kaboel, Ankara, Athene, Rome en Va lencia geëischt is, naar Moskou terug te kee ren. Stalin is, op het toppunt van zijn macht, een man met twee gezichten: het eene, dat hij het Russische volk toekeert,glimlacht vriendelijk, belooft geschenken aan de kin deren en hervormingen aan de volwassenen, het andere, dat den Russischen diplomaten, handels- en militaire attachés toegekeerd is, staat toornig en verkondigt doodvonnis op doodvonnis Prof.,KARL TIANDER. (Nadruk verboden). Drie langvingers onschadelijk gemaakt. Groote handigheid in lade lichten. Een groote reeks kleine inbraken, lade- lichtingen en verduisteringen, die geduren de de laatste maand tal van Amsterdamsche winkeliers en caféhouders had verontrust, is door de arrestatie van twee werkloozen van resp. 26 en 30 jaar in een café op het Waterlooplein, voor een groot deel tot ophel dering gebracht. De aanleiding tot deze ar restatie was een poging tot inbraak in een groentenhandel in de Korte Houtstraat, waarbij zij door een nachtwaker werden ont dekt. Nadat de beide steuntrekkers op het politiebureau J. D. Meyerplein den nacht van Woensdag op Donderdag hadden doorge bracht en aan een verhoor waren onderwor pen. werden zij Donderdag overgegeven' aan de 'politie van het bureau Linnaeusstraat, in welks sectie eveneens een aanzienlijke reeks ongerechtigheden op hun rekening staan. Het bleek de recherche echter, dat het twee tal in dit rayon, een groot deel van oost be strijkende, hand- en spandiensten genoot en al spoedig kon de politie er in slagen, na een krachtig doorgezet onderzoek, een derden werklooze te arresteeren, tegen wien een even uitgebreide hoeveelheid bezwarende ge gevens verzameld was als tegen de twee eerstgenoemden. Uit het onderzoek is aan het licht geko men, dat deze mannen zich een groote handigheid hadden eigen gemaakt in het lichten van muntmeters, kasregisters en automaten, waarbij vaak groote bedragen in hun handen vielen. Zoo zijn er in den loop der laatste weken tal van aangiften van op lichtingen gedaan door bewoners van den Singel, de Warmoesstraat, de Geldersche- kade, de Sint Jansstraat, de Lindengracht, den Zeedijk en andere straten, waarvoor zij aansprakelijk worden gesteld, terwijl ook in de Transvaalbuurt de omgeving van het Oosterpark en de Dapperbuurt, benevens de Eilanden onmiskenbare sporen van hun aan wezigheid zijn waargenomen. HEEMSTEDE HET MOTORONGELUK VAN 23 DECEMBER. In verband met het motorongeluk dat 23 December jhr. T. v. B. te Heemstede is over komen, vestigt men er onze aandacht op, dat in het betreffende stukje in ons blad stond: „v. B. die meende voorrang te hebben". Er was hier, zoo deelt men ons mede, geen kwes tie van twijfel, want jhr. v. B had voor rang, daar hij kwam van recht (op een breeden weg) terwijl de auto van links kwam (uit een zijstraat). De chauffeur heeft dan ook onomwonden verklaard, dat hij niets heeft gezien door zijn volkomen beslagen ruiten; bovendien had hij onvoldoende, kleine ruitenwisschers. AGENDA Heden: VRIJDAG 7 JANUARI Stadsschouwburg: Gala Jubileumvoorstel ling Gysbrecht van Aemstel, 8 uur. Palace Filmac: 115 uur: Doorloopend 50 minuten wereldnieuws. Gemeentelijk Concertgebouw: Ledenconcert H. O. V., 8.15 uur. Luxor Sound Theater: „De vlucht voor het huwelijk", 2.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt Theater: Lilian Harvey in „Fanny Elssner", 2.30, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: „Wilde nachten", 7 en 9.15 uur. Frans Hals Theater: Zarah Leander in „Verbannen", 2.30, 7 en 9.15 uur. Teyler's Museum, Spaarne 16. Geopend op werkdagen van 11—3 uur, behalve 's Maan dags. Toegang vrij. ZATERDAG 8 JANUARI Stadsschouwburg, Wilsonsplein: „De tijd en de Familie Conway", door het Ver. Rott. Hof stad Tooneel, 8.15 uur. Gemeentelijk Concertgebouw: Rede Mr. P. J. Oud, 3 uur. Palace Filmac: 115 uur: Doorloopend 50 minuten wereldnieuws. Bioscoopvoorstellingen 's middags en des avonds.

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 2