Lilian Harvey verovert Haarlem, HOUDT DAT IN 'T OOG! (BREEMEN MTTEBStm BIJ 'T BESTELLEN BRANDSTOFFEN MAANDAG 10 JANUARI 1938 HAARDE M'S D'A GBEAD Slotvrouwe van Tetetler" in onze veste. Lilian Harvey deelt autogrammen uit ten behoeve van het Bio Vacantieoord. Rechts de directeur van het Rembrandt Theater, de heer Bakker. Een interview met de geliefde filmactrice. Haarlem is een stad. En in de historie is onze veste vele malen veroverd. Maar het waren steeds mannen, waarvoor de Haarlemmers zwichten. Een vrouw heeft Haarlem nog nooit ingenomen. Wel verde digd! We denken aan Kenau Simon HasselaerEn zij kon haar mannetje staan! Maar de vrouw, die Zaterdag jl. Haarlem veroverde was geen Kenau. Integendeel! En toch, de Haarlemmers gaven zich zonder slag of stoot gewonnenzoodat wy aan de data in onze geschiede nisboekjes kunnen toevoegen: 1938: Lilian Harvey verovert Haarlem. Om half één zou Lilian Harvey met den trein aankomen. Velen hadden zich tegen dien tijd voor den uitgang van het station verzameld en ook op het perron bemerkte men een grootere drukte en nerveusiteit dan gewoonlijk. Eindelijk, de trein rolde binnen. Fotogra fen stonden „knipklaar". Een dame met bloemen gaf de plaats aan, waar Lilian Har vey uit den trein zou stappen. Menschen dromden samen. Doch wie er kwam, geen Lilian. We dachten aan een krijgslist. Zou ze langs een anderen weg Haarlem, bij ver rassing willen veroveren? Edoch, de volgende trein, die binnen rolde stelde ons gerust. De ontvangst. Daar was dan Lilian Harvey! Met een sprong als van Fanny Elssler kwam zij op het perron neer. De dochter van den heer Bakker, directeur van het Rembrandt-thea ter, die zelf ook ter verwelkoming aanwezig was, -bood haar bloemen aan. Buiten het station wachtte een groot aan tal Haarlemmers om de geliefde filmster welkom te heeten. In het restaurant Brinkmann werd de lunch gebruikt. Met name de Haarlemsche jeugd toonde zich nogal nieuwsgierig en gluurde in het voorbijgaan door de glazen van het restaurant om de filmster te ont dekken. In de verte stond zoowaar iemand door een verrekijker te onderzoeken wie van de gasten aan de disch. die voor het raam stond opgesteld, nu wel Lilian was. Een nieuwe film „Capricio". „Om drie dagen naar Holland te komen", zoo vertelt Lilian Harvey onder het eten, „heb ik de opnamen van mijn nieuwe film „Capricio" moeten onderbreken. Maar ik heb dat graag gedaan. Het doet me goed onder Hollanders te zijn. Ik voel me in Holland zoo thuis. „Capricio" wordt een filmoperette van het fijnere genre. Karl Ritter heeft de regie en Victor Staal is mijn tegenspeler. Bewondering voor Greta Garbo. Jk speel graag film, maar ik zie ze ook graag", gaat de filmster verder. „Ik heb groote bewondering voor Greta Garbo. in het bijzonder voor haar spel in de „Kame- liendame". Een dergelijke creatie heb ik nog nooit tevoren op het witte doek gezien. „De films, die ik het liefst gespeeld heb zijn „Ein Blonder Traum", „Schwarze Ro sen" en „Fanny Elssler". In het algemeen is het met de films zoo, van tevoren zie je er als een berg tegen op, ja. je begint ze soms zelfs te haten, en als de film gereed is, dan vind je eigenlijk, dat je niets gepresteerd hebt. Om een voorbeeld te noemen, ik ben zelf heelemaal niet ingenomen met mijn spel in „Die drei von der Tankstelle", dat toch één van mijn grootste successen werd. En zoo probeer je het dan maar steeds weer be ter te doen. Lilian, de slotvrouwe. Wat ik in mijn vacanties doe? Dan trek ik mij het liefst terug in de eenzaamheid. Ik heb een landgoed met een slot er op. „Tetetler" heet het. en het ligt in Hongarije. Er ligt ook een dorp óp het landgoed, en ik probeer de welvaart van de inwoners te ver- hoogen". De Haarlemmers mogen er zich dus van bewust zijn, dat het de slotvrouwe van „Tetetler" is, die ons heeft veroverd De voorstellingen in „Rembrandt". Zaterdag- en Zondagavond kwam Lilian Harvey tijdens de voorstelling van haar jong ste film „Fanny Essler" in het Rembrandt- theater het publiek, dat in grooten getale was gekomen, met een kort toespraakje be groeten. Na de voorstellingen deelde zij ten bate van het Bio-Vacantieoord handteeke- ningen uit. Zondagavond verliet Lilian Harvey onze stad weer, en zij liet ons slechts haar schim „Fanny Elssler" in het Rembrandttheater na. Mogen we van haar met dezelfde woorden afscheid nemen, waarmede zij de H"°'"lem mers vaarwel zei: „Tot kijk"! Spoorwegarbeider door spoorstaaf getroffen. Ongeval met doodelijken afloop. Zaterdagmiddag omstreeks drie uur is op de z.g. Zanderij, eenige k.m. ten oosten van Bergen op Zoom, langs den spoorweg Bergen op ZoomRoosendaal een ernstig ongeval ge beurd. Zes spoorwegarbeiders droegen op hun schouders een zwaren spoorstaaf, toen op een gegeven oogenblik een van hen, de 37-jarige P, Snepvangers, kwaim te vallen. Hij kwam met het hoofd op de spoorrails terecht. Een en an der had ten gevolge, dat aan eenige arbeiders de zware spoorstaaf die zij droegen, ontglipte. Deze kwam juist op het achterhoofd van S. terecht. De ongelukkige was op slag dood. Haagsclie gijzelingszaak op niets uitgeloopen. Vervolging van raadslid N. N. zal worden ingetrokken. In de afgeloopen week zijn alle Haagsche gemeenteraadsleden (op één, deze week buitenlands vertoevend lid, na) door den rechter-commissaris gehoord in verband met de bekende kwestie der mededeelingen, welke om trent de geheime raadsvergadering- van 20 September j.l. in een van de dagbladen waren gepubliceerd. Evenmin als het hooren van den journalist Hansen heeft dit verhoor der raadsleden eenig positief resultaat opgeleverd. Het buitenlands zijnde lid heeft in- tusschen reeds op eerewoord verze kerd, geenerlei mededeelingen uit de bewuste raadsvergadering te hebben gedaan. Derhalve mag thans wel worden verwacht dat van een vervolging van het raadslid NJi., zal worden afgezien. Een raadslid deelde aan de Tel. mede, dat er een strooming onder de raadsleden is, om, wanneer de zaak tegen het raadslid N.N. van de baan is en het onderzoek op een fiasco is uitgeloopen, een protest tegen het optreden van het college van B. en W. jegens den raad uit t,e spreken, in verband met het duidelijke wantrouwen, dat het college jegens de raads leden heeft laten blijken, aangezien alle raadsleden op eerewoord verklaard hebben geen mededeeling te hebben gedaan en des ondanks toch allen weer voor den rechter commissaris zijn geroepen. Dit heeft in raads- De aankomst van Lilian Harvey voor het kringen groote ergernis gewekt, welke men Rembrandt Theater. Rechts de directeur van evenwel hangende het onderzoek niet tot de U. F. A„ de heer A. Wolff. uiting wilde brengen. Indische regeering achter K.P.M.- directie. Overleg tusschen partijen gewenscht geoordeeld. BATAVIA, 8 Januari. (Aneta). In zake de houding van de regeering ten opzichte van het tekende conflict tus schen het personeel van de Koninklij ke Paketvaart Maatschappij en de di rectie van die maatschappij, verneemt Aneta het volgende: De regeering wijst interventie in het K. P. M.-conflict af, keurt de bedrei ging van het massa-ontslag af en verklaart, dat de arbeidsvoorwaarden bij de K. P. M. voor het Europeesch varend personeel als geheel gunstig zijn. Zij wijst er op, dat de maat schappij tijdens crises het overcom pleet personeel in dienst hield. De regeering acht nader overleg tus schen partijen de aangewezen weg. FRANKEERING VAN LUCHTPOSTBRIEVEN VOOR DE INDIë-LIJN. Alleen voor Indië geldt het speciale tarief van 1214 cent per 10 gram. Nog dikwijls worden brieven, verzonden per luchtpost Amsterdam-Bandoeng en bestemd voor andere landen dan Ned. Indië, gefran keerd met 12i/2 cent per 10 gram. In het bij zonder is dit het geval met brieven voor pas sagiers en andere opvarenden van Nederland- sche mailschepen, gericht aan tusschenlig- gende havens. Het port van 12J/2 cent per 10 gram is echter uitsluitend van toepassing op de brievenpost voor Ned. Indië voor alle andere brieven geldt het gewone internationale tarief (eerste 20 gram 12]/2 cent en elk volgend gewicht van 20 gram: 7Vb) terwijl daarenboven een luchtrecht verschuldigd is dat niet voor alle landen ge lijk is. Voor Egypte b.v. is het luchtrecht 5 cent en voor Colombo 10 cent per 5 gram. Voor deze brieven is ook het etiket .Per luchtpost, par avion" kosteloos op de kostkantoren verkrijg baar, vereischt. De postkantoren verstrekken nadere inlichtingen. VAN ,UW ScHouwtjeslaan - Tel. 10070 HAARLEM ('Adv. Ingez. Med.) Ontploffing op de Staatsmijn „Marrits''. Piloot Duinielaar krijgt ouder scheiding uit de filmwereld. Een zeldzaam M. G. M.-speldje. Voor het veilig vervoeren van Robert Taylor. Toen in November j.l. de Amerikaansche filmster Robert Taylor een bezoek aan eenige hoofdsteden in West-Europa bracht een bezoek dat hem door de overmatige belang stelling van al te enthousiaste filmbewonde raars en vooral bewonderaarsters niet bijzon der is veraangenaamd heeft zijn maat schappij. de Metro Goldwyn, hem de beschik king gegeven over een speciaal daarvoor bij de K.L.M. gecharterd Douglas-verkeersvliegtuig, dat men voor deze gelegenheid tijdelijk had gedoopt tot „Robert Taylor-express". De Europeesche en de Amerikaansche ma nagers van de Metro Goldwyn Mayer hadden speciaal de K.L.M. hiervoor uitgezocht omdat zij tijdens hun verblijf in Europa met deze maatschappij goede ervaringen hadden opge daan. In het bijzonder Duimelaar, die gezag voerder van de Robert Taylor-express was, had hun vertrouwen gewonnen door op een dag. toen Kopenhagen dicht van de mist was en een der Amerikanen beslist daarheen moest en meende dit op Amerikaansche wijze ten koste van alles gedaan te kunnen krijgen, op nuchtere Hollandsche wijze had verklaard, dat dit niet ging en dan ook pas den volgenden dag was gestart. De betrouwbare en comfortabele wijze, waarop de reis van Robert Taylor was verloo- pen, had den Amerikanen eerst recht de eigenschappen van Duimelaar als vlieger doen waardeeren, en gezien de zakelijke beteekenis, die Taylors reis in Europa voor de filmonder neming had. besloot de M G.M. Duimelaar te eeren door hem het hoogste onderscheidings- teeken toe te kennen, dat de maatschappij in zeer gering aantal slechts verleent aan em ployés, die haar zeer bijzondere diensten heb ben bewezen. Het is een klein zilveren speldje met het Metro Goldwyn embleem, de kop van den bekenden leeuw en het devies „Ars gra tia artis". In een intieme bijeenkomst op Schiphol heeft de publiciteitschef der Metro Goldwyn in Nederland, dr. H. Scholte, Zaterdagmiddag dit insigne aan Duimelaar uitgereikt, er op wijzende dat dit de eerste maal was. dat iemand buiten het bedrijf deze onderscheiding kreeg, en dat Robert Taylor, dien Duimelaar zoo veilig vervoerd had, voor de maatschappij een zakelijk belang van millioenen vertegen woordigde. Ook de overige leden der beman ning kregen als aandenken een Souvenir. Na mens de directie der K.L.M. dankte de heer B. Prinsen Geerligs voor het blijk van waar deering, niet alleen voor Duimelaar en zijn bemanning, maar ook voor de Nederlandsche luchtvaart. Twee lichtgewonden. Door onbekende oorzaak is Zaterdagavond omstreeks kwart voor zeven een ontploffing geschied in de sulfaatfabriek, een onderdeel van de cokesfabriek van het stikstofbindings- bedrijf van de staatsmijn „Maurits" te Lut- terade. Het gevolg van deze ontploffing was, dat het gas, -dat door de cokesovens ten be hoeve van het stikstofbindingsbedrijf en voor levering aan gemeenten wordt geproduceerd, de fabriek instroomde, waar het door het per soneel met fakkels werd aangestoken en aldus vernietigd. Binnen enkele minuten was de brandweer der cokesfabriek ter plaatse. Deze was spoe dig den brand, die in het gebouw ten gevolge van de explosie ontstaan was. meester. Twee arbeiders kregen brandwonden, de een van zeer lichten, de ander van eenigszins ernstiger aard. Laatstgenoemde is ter verpleging opge nomen in het Sint Jozefziekenhuis te Heerlen. De gasaanvoer naar de aangesloten ge meenten is vrijwel niet gestoord geweest, daar deze toevoer dadelijk na de opgetreden storing werd overgenomen door de staatsmijnen Emma en Wilhelmina. EERE-PROMOTIE VAN ER. M. H. DAMME In een plechtige senaatszitting van de tech nische hoogeschool te Delft, is Zaterdag ir. M. H. Damme. directeur-generaal der P. T. T. het doctoraat in de technische wetenschappen honorus causa verleend. Voor deze plechtig heid bestond groote belangstelling, Aanwezig waren o.m. de ministers De Wilde en Van Boeijen Geen inleekening op registers ten paleize Soestdijk. Naar wij vernemen, zal in verband met de noodzakelijkheid van algemeene rust ten pa leize Soestdijk gedurende den eersten tijd na het plaatsvinden van de blijde gebeurtenis en met de beperkte ruimte op het voorplein, geen gelegenheid gegeven worden voor het in schrijven in de registers, en zullen de hekken gesloten blijven. (A.N.P.) JEAN BATTEN NIET NAAR NEDERLAND. De K.L.M. meldt, dat Jean Batten, de Nieuw- Zeelandsche vliegster, die onlangs het record Australië-Engeland op haar naam bracht, we gens gezondheidsredenen heeft moeten afzien van haar bezoek naar Nederland, dat reeds was aangekondigd. DE ONBEWAAKTE OVERWEG IN DEN NIEUWEN RIJKSWEG AMSTERDAM- SASSENHEEVI. Bij een onbewaakten overweg bij k.m. 3.870 van den spoorweg Hoofadorp-Aalsmeer in den rijksweg Amsterdam-Sassenheim zullen licht seinen in dienst gesteld worden ter beveili ging van het wegverkeer als een goederentrein den overweg berijdt. De werking van de installatie is dezelfde als van de beveiliging van den onbewaakten over weg Nijverdal. Eenheid door Democratie groeide sterk in 1937. Ledental meer dan verdubbeld. Zaterdagmiddag zijn in het jaarbeursge bouw te Utrecht de afgevaardigden der 60 afdeelingen van de Nederlandsche Beweging voor Eenheid door Democratie bijeen geweesl voor het houden van de derde algemeene jaarvergadering der beweging. De leiding be rustte bij dr. H. Faber van Schiedam, voorzit ter van het hoofdbestuur, die in zijn openings woord 1937 een belangrijk jaar noemde, zoo wel voor ons vaderland als voor de beweging. „Wij mogen tevreden, meer dan tevreden zijn", aldus spr., „over het resultaat der ver kiezingen en over ons aandeel daarin. Onze leden hebben zich geweerd met den inzet van veel tijd en moeite, met den inzet ook van een idealisme, dat zich steeds bewust bleef, dat de strijd met zuivere wapenen moest worden gestreden." Het ledental der beweging is in 1937 meer dan verdubbeld en ook het aantal der afdee lingen steeg snel en regelmatig. Na de verkiezingen zijn de verhoudingen ongetwijfeld gewijzigd. Het defensieve ge deelte van de taak der beweging vergt niet meer zooveel van ons als tevoren, zoodat meer aandacht kan worden besteed aan de eigen lijke doelstelling, zooals deze in onze zeven punten is neergelegd. Vervolgens brachten de secretaris, ir. W Ritmeester uit Bilthoven en de penning meester, de heer H. M. van Gelder uit Am sterdam hun jaarverslagen uit. Het aantal van ruim 10.000 leden, waarme de 1937 begon, bedroeg bij de jaarwisseling 21.567. De ontvangsten aan contributies bedroegen gedurende 't vereenigingsjaar 1936 f 23.144.41 en f61.510,91 over 1937. Nadat was kennis genomen van het rapport van de commissie tot nazien van de rekening en verantwoording, van den penningmees ter voor 1936 werd aan het hoofdbestuur décharge verleend voo:r deze beheerschperiode. terwijl een nieuwe commissie voor controle op de rekening 1937 werd benoemd. Bovendien deed de heer Van Gelder, onder instemming van de vergadering, reeds voor lezing van het accountantsrapport over 1937 Nadat nog enkele voorstellen der afdeelingen van technischen aard waren besproken, werd de vergadering, omdat het vereischte mi nimum aantal afdeelingen niet langer aan wezig kon blijven, verdaagd tot vermoedelijk 12 Februari a.s. Zij werd besloten met een ovationeele huldiging van den voorzitter. (Adv. Ingez. Med.) Het Haarlemsche Auto-verliuur- bedrijf. Taxibedrijf voorloopig met 30 wagens. Evenals in andere plaatsen heeft ook te Haarlem de invoering van het Reglement Autovervoer Personen, eenige moeilijkheden met zich medegebracht en bleek het niet mo gelijk op den feitelijken datum van invoering, 'namelijk 1 September 1937, het overleg met voldoende resultaat te doen afloopen. Door het gemeentebestuur moest overleg gepleegd wor den met de ondernemers, die hier het station- neerend taxi-bedrijf uitoefenen, de onderne mers uit het garageverhuurbedrijf en verder met de vertegenwoordigers der chauffeur's. Thans zijn de gevoerde onderhandelingen ge ëindigd en dezer dagen zal men overgaan tot het uitreiken van de standplaatsvergunningen aan de stationneerende taxi-ondernemers, voor zoover dezen zich bereid hebben ver klaard aan de door het gemeentebestuur ge stelde voorwaarden te voldoen. Deze voorwaar den houden o.a. in: een verplichte verzekering voor eventueele gevolgen van een ongeval, dat den passagiers der taxi's tijdens de rit over komt, keuring der wagens, loon en arbeids voorwaarden der werknemers enz. Teneinde een controle op het rouleersysteem te bevor deren worden de vergunningen uitgereikt aan een tweetal lichamen, namelijk de Amster- damsche Rijtuig Maatschappij en de hier ter stede opgerichte Vereeniging van Stationnee rende Taxi-Ondernemers, waarbij overeenge komen werd, het taxi-bedrijf te Haarlem te doen uitvoeren voorloopig met een 30-tal wa gens en geen verandering te doen aanbrengen in de geldende tarieven. Met de uitreiking der vergunningen voor het garge-verhuurbedrijf is men ook reeds begon nen. Ook deze ondernemers moeten ongeveer aan dezelfde voorwaarden voldoen als het taxi-bedrijf voor wat de keuring der wagens, de verzekering en de arbeidsvoorwaarden be treft. Een groot aantal aanvragen om een vergunning zijn bij het gemeentebestuur bin nengekomen. doch verschillende hiervan zul len wel afvallen. Het fooiloos taxibedrijf. Geen gunstige resultaten. Uit een beschouwing in het orgaan van den Ned. Bond van Luxeverhuur- en Taxi-onder nemers omtrent het in sommige plaatsen in gevoerde fooiloos tariefstelsel, blijkt dat de proefnemingen met dit stelsel geen gunstig resultaat te zien hebben gegeven. Speciaal tc Amsterdam waren de resultaten zeer ongun stig. De ritprijsverhooging, die met de invoe ring van een fooiloos stelsel gepaard gaat, heeft een vermindering van de ritfrequentie tengevolge gehad, en dus een teruggang van de ontvangsten per auto. waardoor de op brengst niet voldoende bleek om de hoogere loonkosten daaruit te bestrijden. Oprichting van een R.-K. Zieken fonds? Initiatief van den R.-K. Yolksbond. Op een vergadering van den R.K. Volksbond, afdeeling Haarlem, is besloten stappen te doen teneinde ook hier ter stede te geraken tot op richting van een R.K. Ziekenfonds, in navol ging van hetgeen te Rotterdam geschiedde. Zoodra het overleg met doctoren en autoritei ten tot het gewenschte resultaat hebben ge leid, zal een propaganda-actie voor aansluiting bij het R.K. Ziekenfonds gevoerd worden. ZONDER VOORUITBETALING 10 jaar alle reparaties gratis. SCHOTERWEG 1, TELEFOON 16659. (Adv. Ingez. Med. Oranje-vereeniging „Haarlem- Noord". De a.s. feestelijkheden. Ook het Noordelijk stadsdeel van Haarlem zal niet achter blijven bij de viering van de a.s. blijde gebeurtenis. Hedenmorgen is men begonnen met de versiering en verlichting van de Kennemer- brug en het Frans Halsplein en tevens de aan leg van gasfakkels op de Kennemer- en Jan Gijzenbrug. Vreugdevuren zullen ontstoken worden. Het programma zal spoedig in dit blad vermeld worden. Verder vraagt het bestuur van bovengenoemde vereeniging de medewer king van alle inwoners van Haarlem-Noord, daar de Oranjevereen. Haarlem-Noord een groot financieel tekort heeft, want de a.s. feesten zullen weer veel geld kosten. Inlichtin gen en aanmeldingen bij de volgende adres sen: Schotersingel 2 telef. 10461. Gen. Cron- jéstraat lb. telef. 16045. KANTOORSLUITING VAN BANK- EN EFFEC TENZAKEN OP NATIONALEN FEESTDAG. Het bestuur der Vereeniging voor den Haar- lemschen Geld- en Effectenhandel bericht, dat op den Nationalen Feestdag tot viering van de te verwachten geboorte van een Prins of een Prinses, welke volgens mededeeling van den regeeringspersdienst zal worden gevierd op den werkdag volgende op dien van de ge boorte, de beurs als op een Zaterdag zal wor den gehouden dus des voormiddags van 10.30 tot 11.30. De te Haarlem gevestigde commissionnairs in effecten en banken zullen op dezen natio nalen feestdag hun kantoren om 11 uur voor- middags sluiten

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 5