Haarlem's Dagblad Eduard van Beinum. De verwachte blijde gebeurtenis Tandformule. VERBANNEN Het belangrijkste 55e Jaar<;aii>r No. 16734 Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courant-Uitgaven en Algem. Drukkerij N.V. Bureaux: Groote Houtstraat 93, bijkantoor Soendaplein 37. Postgirodienst 38810. Drukkerij: Zuider Buiten Spaarne 12. TelefoonDirectie 13082, Hoofdred. 15054 ■tcdactie 10600, Drukkerij 10132, 12713 Admin. 10724, 14825. Soendaplein 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directie: P. W. PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM HoofdredacteurROBERT PEEREBOOM Dinsdag 11 Januari 1938 Abonnementen per week f 0.25. p. maand f 1.10. per 3 maanden f 3.25 franeo per post f3.55. losec nummers ft cent per ex. Advertentiëm 1-5 regel» fl.75. elke regel meer f 0.35. Reclames f 0.60 per regel. Kcgolabonncmentslarieven op aanvraag. Vraag en aaubod 1-4 regel» f 0.60, elke regel meer f 0.15. Groentjes tic rubriek De mededeeling dat het bestuur van het Amsterdamsche Concertgebouw den tweeden dirigent Eduard van Beinum met ingang Tan het volgende muziekseizoen benoemd heeft tot eersten dirigent naast Willem Mengelberg en zonder dat diens positie daar mede op eenigerlei wijze beïnvloed wordt zal ook in onze stad met groote belangstel ling vernomen zijn. Want het is nog maar enkele jaren geleden dat Van Beinum Haar lem verliet en onze muziekliefhebbers herin neren zich zijn leiding van de HO.V. zeer wel. Hij kwam hier als jonge onbekende, had eenigen tijd noodig om zich in te werken maar bleek binnen twee jaar reeds de erva ring en het zelfvertrouwen verworven te hebben die hem opstuwden tot het geven van voortreffelijke leiding aan ons orkest. De erkenning volgde snel, bij het publiek zoowel als bij de critiek en buiten Haarlem bleef deze ontdekking evenmin onopgemerkt, zoodat op Mengelberg's eigen instigatie Van Beinum den post van tweeden dirigent bij het Concertgebouw-orkest werd aangebo den, dien hij na een verblijf van slechts 3y2 jaar in Haarlem aanvaardde: Ook in Am sterdam ontdekte men spoedig dat men in den nieuwen tweeden dirigent een kunste naar van buitengewone gaven had verwor ven. Maar het aantal door hem geleide con certen bleef er beperkt en Is dat nog. Daar zal nu door zijn benoeming tot eersten di rigent verandering in komen: in het vol gende seizoen zal Bruno Walter niet meer als dirigent worden geëngageerd en zullen de vroeger door hem geleide concerten aan Van Beinum ten deel vallen. Het wil mij voorkomen dat dit besluit van het bestuur in ons voornaamste muziekcen trum van beteekenis is ook omdat het een erkenning van de jonge Nederlandsche diri genten inhoudt. Daar haperde het in de laatste jaren nog al eens aan. Maar nu Van Beinum. nadat hij de hem indertijd aangebo den leiding van het Utrechtsch Stedelijk Orkest had afgeslagen, was uitgenoodigd tot een onderhoud met den voorzitter van het Residentie-Orkest, jhr. Loudon, dat natuur lijk de aanbieding van de leiderspositie in Den Haag beteekende, moest Amsterdam be slissen. En het besliste snel, zelfs zonder Mengelberg er bij te kunnen raadplegen, die in Zwitserland vertoeft maar die inmiddels al heeft doen weten dat hij geheel accoord gaat met het genomen besluit. Het is wel duidelijk dat de toekomstige op volging van Mengelberg dientengevolge ook niet veel raadselachtigs meer heeft. En het is evenzeer gebleken dat men in Amsterdam niet van zins was in het zonderlinge Haagsche systeem der zich-steeds-maar-afwisselende gastdirigenten te gaan vervallen. Dat stelsel pleegt, zooals iedere deskundige erkent en zooals ook voor den leek-muziekliefhebber ge makkelijk begrijpelijk is. „roofbouw" op een orkest. En het Residentie Orkest heeft onder de toepassing van zulke methoden zonder twijfel geleden. Intusschen heeft men in Den Haag Van Beinum niet kunnen krijgen en zal dus nu een andere met de vaste leiding van ons twee de Nederlandsche orkest moeten belasten. Ter wijl men in Amsterdam nog niet besloten heeft tot de benoeming van een nieuwen tweeden dirigent, maar die wel overweegt en er op den duur wel toe zal moeten overgaan. Hier rijst dus al de waarschijnlijkheid van een nieuwe concurrentie Amsterdamden Haag. Eenmaal op den weg der erkenning van onze jonge dirigenten zal men zijn onderzoek ver der moeten uitstrekken en weer 4a 1 daarbij aandacht vallen op Haarlem omdat de car rière van Frits Schuurman bij de H. O. V. merkwaardige gelijkenis met die van Van Beinum vertoont. Ook hij heeft zijn erkenning hier thans tenvolle veroverd en is een voor treffelijk orkestleider geworden, die in veel zijdigheid en ondernemingsgeest bovendien geenszins voor zijn voorganger onderdoet. De hoogstaande artistieke prestaties van de H. O. V. getuigen daarvan voortdurend, de steeds toenemende belangstelling van het Haarlem- sche publiek eveneens. Wij hopen dat Schuurman ons niet zal ver laten. Haarlem en de H. O. V. zijn wel ten zeerste gebaat, evenals trouwens Zang en Vriendschap, met een leider zooals hij. En er varing heeft wel geleerd van hoe groote betee kenis de bezetting van deze post voor ons Haarlemsche muziekleven is. Maar het zou tenslotte niet anders dan begrijpelijk zijn als het die richting opnieuw uitging. NAKLANK VAN DE AFFAIRE-LINDBERGH. De 25.000 dollar groote belooning, die de Amerikaansche staat New-Jersey had uitge loofd voor de opsporing van den ontvoerder van de baby van Lindbergh, is gisteren door den gouverneur onder een honderdtal men- schen verdeeld. Het grootste gedeelte, namelijk 7500 dollar, werd ter hand gesteld aan Walter Lyle, den vroegeren eigenaar van het benzine-tank- station te New-York, die het bankbiljet iden tificeerde. hetwelk tot de arrestatie van Hauptmann leidde De neger William Allen, de vrachtwagenchauffeur, die het lijk van de babv ontdekte, ontving 5000 dollar. Waarschijnlijk over een a twee weken tegemoet te zien SOESTDIJK, 11 Januari. Aangezien gebleken is, dat den laatsten tij'd vrij algemeen de meening heeft ingang gevonden, als zou de blijde gebeurtenis in het Prinselijk gezin binnen enkele dagen te ver wachten zijn, deelt Dr. J. de Groot mede, dat, hoewel de datum onmogelijk met eenige zekerheid is vast te stellen, de waarschijn lijkheid groot is, dat de gebeurtenis eerst over n twee weken kan worden tegemoet gezien. De gezondheidstoestand van H. K. H. Prinses Juliana is uitstekend, de emoties van de laatste weken hebben op H. K. H. geenerlei na- deeligen invloed uitgeoefend. (Een der clausules van het ont werp handelsovereenkomst tus- schen de Vereenigde Staten en Engeland bepaalt, dat de Engel- schen jaarlijks 40 millioen valsche tanden uit Amerika zullen be trekken.) U ziet hieruit, in welken zin Men 'n handelsovereenkomst sluit, Men zet er flink de tanden in En trekt er niet de tanden uit. Amerika ziet hier een grond Van hoop, dat het nog daarheen gaat, Dat Engeland eens met den mond Vol Amerikaansche tanden staat. En Engeland heeft geen bezwaar. Als 't eraan toe is op z'n tijd. Dan zegt het nuchter: geef mij maar Wat vreemde tanden in de bijt. Amerika verklaart het fier, Als in het naast verschiet de Brit, Met open mond lacht van plezier: Dat komt nou door ons valsch gebit. En voelt men 't nogeens aan den tand, Dan laat dus op den duur misschien, 't Aftands gewaande Engeland, Z'n Amerikaansche tanden zien. P. GASUS. H. M. de Koningin op de fiets. Tochtje door de Baarnsche bosschen. SOESTDIJK, 11 Januari. Vanochtend, even voor 10 uur. heeft H.M. de Koningin, aan getrokken door het fraaie, zonnige weer, het paleis verlaten om op de fiets een tochtje te maken door de Baarnsche bosschen. Prins Bernhard is vanmorgen te kwart voor twaalf in zijn twoseatei\ bestuurd door zijn chauffeur, van het Paleis Soestdijk uitgereden om een rit te maken in de richting Hilver sum. Vastgevroren onder het praten. Op de „kousevoeten" terug naar huis! Op een ijskouden morgen waren drie vrou wen water gaan halen aan de marktpomp in een dorpje nabij Keulen. Zij hadden wollen kousen aan en droegen klompen. Bij het water pompen geraakten zij in zoo'n druk gesprek, dat water en weer vergeten werden. Toen zij echter na eenigen tijd besloten naar huis terug te keeren kwamen de vrouwen tot de ontstellende ontdekking, dat zij zich niet ver plaatsen konden. Haar klompen bleken aan den grond vastgevroren te zijn, terwijl ook de emmers stevig vastzaten. De praatgrage dames zagen zich genoodzaakt op haar kousen huis waarts te keeren. Japansclie aanval op Tsining afgeslagen. Moorddadig bombardement op Pengpoe. HANKAU, 11 Jan. (Reuter.) Vol gens officieele Chineesche berich ten zijn de Japansche strijdkrachten die Tsining aanvielen, verslagen, met het gevolg dat de Loenghai-Spoorweg vrijwel niet meer door de Japanners bedreigd wordt. Vanmorgen hebben 24 Japansche bom bardementsvliegtuigen een aanval op het vliegveld der stad gedaan. Zij wierpen on geveer honderd bommen. De omvang dei- schade is nog niet bekend. Japansche vliegtuigen hebben he den een honderdtal bommen gewor pen op Pengpoe aan den spoorweg TientsinPoekou. Honderdvijftig per sonen zijn gedood of gewond en ver scheidene huizen werden vernield. De werkloosheid te Haarlem. Aantal sinds vorige week met 93 toegenomen. De werkloosheid is in onze stad weer groo- ter geworden, vergeleken bij de vorige week. Het aantal werkloozen bedraagt thans 6577. dat is 93 meer dan acht dagen geleden. Maar het is altijd nog 103 minder dan in dezelfde periode van 1937 en 307 minder dan in 1936 op hetzelfde tijdstip. PORTEFEUILLE MET GROOTE SOM GELDS GEVONDEN. Tijdens een drijfjacht in de Zilkerduinen. nabij het voormalige jamboree-terrein, is door een der drijvers onder een struik een porte feuille met een groote som geld gevonden. De portefeuille is vermoedelijk door een bezoeker van de wereldjamboree verloren Amerika wil de internationale orde beschermen. Cordell Hull over de beteekenis der Ameri kaansche politiek in het Verre Oosten. WASHINGTON, 11 Jan. i Havas-A.N.P.) In een brief aan den Senaat verklaart de minister van Buitenlandsche Zaken Cordell Huil, dat de Amerikaansche politiek in China niet alleen gericht is op de verdediging van stoffelijke belangen en het leven der Ameri kaansche burgers maar ook op het bescher men der beginselen van orde in de interna tionale betrekkingen. In een tweede schrijven, gericht aafi den on dervoorzitter van den Senaat. Garner, zegt Hull in antwoord op een vraag over de poli tiek ten aanzien van China: „De Vereenigde Staten hebben groot belang bij het door vredelievende middelen handhaven van een invloed, die dient tol bescherming en verster king der beginselen van orde. Dat belang is niet alleen een functie van den handelsomzet of de Amerikaansche beleggingen in China: het betreft zelfs niet alleen de bescherming der Amerikaansche burgers". Dit schrijven is een antwoord op een motie van den senator Macreynolds. die terugtrek king der Amerikaansche strijdkrachten had gevraagd om een conflict met Japan te ver mijden. DE POSTVLUCHTEN. Hedenmorgen te acht uur vertrok van Schiphol het Indiëvliegtuig PII.-ARG ..Gier" Het K.L.M.-vliegtuig „Buizerd" (uitreis) is in Bandoeng geland. De „Torenvalk" vertrok hedenochtend van het vliegveld Tjililitan. wordt NIET geprolongeerd DIRECTIE FRANS HALS. (Adv. Ingez. Med.) Nationale Feestdas i De dienst van Maatschappelijk Hulpbetoon. De Directeur van Maatschappelijk Hulpbe toon maakt bekend; dat op den nationalen feestdag door de gesteunden bij zijn Dienst en de daarvoor in aanmerking komende ge zinsleden, niet. behoeft te worden geteekend. uitgezonderd zij, die als werkloos kellner, of als werkloos arbeider in het amusementsbe drijf, in steun zijn. Deze laatsten moeten op dien dag zich melden: Wat de georganlscer- den betreft op de voor dien dag geldende tijd stippen bij hun penningmeester en wat de ongeorganiseerden betreft, des middags tus- schen 16.00 en 16.15 uur en des avonds tus- schen 20.45 en 21.00 uur. beide keeren in de vestibule van het kantoor voor Maatschappe lijk Hulpbetoon. Groote Houtstraat 142. Op den Nationalen feestdag zullen het kan toor en de teekenlokalen voor het publiek ge sloten zijn. uitgezonderd voor de uitbetaling van steun aan hen. die ook anders op den dag waarop de nationale feestdag valt, hun steun in ontvangst komen nemen. Stiefvader bekent doodelijke kindermishandeling. Tweejarig meisje zijn slachtoffer. De 58-jarige werklooze arbeider A. K. te Mill, die vorige week gearresteerd is. verdacht van mishandeling met doodelijken afloop van zijn tweejarig stiefdochtertje, heeft een volledige bekentenis afgelegd. Het 2-jarige Mi entje, dat een voorechtelijk kind van de nog jeugdige moeder was. werd door den stiefvader slechts noode in huis ge duld. Het wicht, dat normaal on gezond was, werd door den ontaarden stiefvader getrapt en geslagen, zonder dat de moeder iets daartegen kon doen. De vrouw moet als verminderd toe rekeningsvatbaar worden beschouwd, doch uit het onderzoek is komen vast te staan, dat zij geen aandeel in de mishandelingen van het kind heeft gehad. De buren bemerkten wel, dat het ongeluk kige kindje meermalen werd geslagen, doch dat het zoo ernstig was. kon men niet vermoe den, voornamelijk omdat het meisje niet veel buiten werd gezien. Het kon dan ook niet uit blijven. dat het verwaarloosde kindje door de slechte behandeling zwaar ziek werd. De man achtte het toen geraden de ziekte geheim te houden en den dokter er buiten te laten. De toestand van het kind echter verergerde zoo danig. dat van levensbehoud geen sprake meer kon zijn en Donderdag jl. stierf Mientje ten gevolge van de geleden ontberingen. Toen kon men de komst van den dokter niet meer verhinderen. Dr. Arntz uit Mill verrichtte de lijkschouwing en den geneesheer kon niet verborgen blijven, welk drama zich hier had afgespeeld. Doch met den dood van het kind kwamen ook de tongen der dorpsbewoners los. Allerlei geruchten, die ook de politie ter oore kwamen, deden de ronde en algemeen was de opinie, dat het hulpeloos wicht was "doodge marteld Prof. dr. A. A. Hymans van don Bergli treedt af. Prof. dr. A. A. Hijmans v. d. Bergh. hoog leeraar in de geneeskunde aan de Rijksuni versiteit te Utrecht, zal tegen 1 Febr. zijn ambt wegens gezondheidsredenen neerleggen. Albert Abraham Hijmans van den Bergh, op 1 Dec. 1869 te Rotterdam geboren, bezocht eerst 5 jaar het Erasmiaansch gymnasium en studeerde in 1889 en '90 in de própaedeutische vakken aan de Universiteit te Gent. waar hij den graad van Candidal en Sciences naturel les" verwierf. Daarna liet hij zich inschrijven als student in de geneeskunde te Leiden. On- dertusschen werkte hij voor 't Gymnasiaal eindexamen, dat hij in 1891 als extraneus aan 't Rotterdamsch gymnasium aflegde. Reeds 4 jaar later (1895* deed hij zijn artsexamen en op 21 Mei 1896 promoveerde hij tot doctor in de geneeskunde op een proefschrift, getiteld: „De giftigheid der urine en de leer der auto intoxicatie". Zijn assistentschap bij prof Nolen legde hij nu neer ten einde nog eenige buitenlandsche paediatische klinieken te be zoeken. Zoo werkte hij eenigen tijd in de kli niek van prof. Epstein te Praag en in die van Czerny te Breslau. Na zijn terugkomst vestigde hij zich als arts te Rotterdam en werd reeds in 1900 benoemd tot lsten geneesheer aan het Gemeenteziekenhuis aan den Coolsingel al daar. Ruim 11 jaar was hij als zoodanig werkzaam, toen hij op 13 November 1911 benoemd werd tot hoogleeraar in de geneeskunde aan de Rijksuniversiteit te Groningen. Zes jaar later verwisselde hij die betrekking tegen die van hoogleeraar in de geneeskunde en de própae deutische kliniek aan de Utrechtsche Univer siteit. In zijn nieuwe auto maakte Z. K. H. Prins Bernhard een tochtje in dc omgeving van Soestdijk. De wagen bij het verlaten van den paleistuin. Het woord is aan Marmonfel De welsprekendheid ligt in de ziel, niet in het woord. No£ een incident te Sjanghai. Handgranaat naar Itaüaanschen politiepost geworpen. SJANGHAI. 10 Januari (Havas). Onbe kenden hebben, waarschijnlijk uit een huls in de nabijheid, een handgranaat geworpen naar een Italiaanschen politiepost. Een kolo nel en soldaten waren in het posthuis, toen de aanslag gepleegd werd. terwijl twee mannen op wacht stonden. Niemand werd getroffen. Op hetzelfde oogenblik werd een schot gelast. Er zijn geen arrestaties verricht. Dl- plaats, waar de aanslag gepleegd werd. ligt buiten dc internationale nederzetting, doch staat onder buitenlandsche controle. De Koningin van Denemarken moest dezer dagen in een ziekenhuis te Kopenhagen wor den opgenomen, voor het ondergaan van een operatie, die inmiddels geschied is. Dc toe stand van de vorstin is bevredigend. In het gisteravond gepubliceerde bulletin wordt gezegd, dat zich geen verontrustende ver schijnselen hebben voorgedaan. Vliegtuig neergestort en verbrand. Ramp in Amerikaansch bergland. Elf inzittenden waren niet meer te redden Bij Bozcnam in den Amcrikaan- schen staat Montana is. naar Havas uit New-York meldt, een vliegtuig van de Northwestern Airlines in een on herbergzaam gedeelte van de Brid- gerbergen neergestort en in brand ge vlogen. Twee ooggetuigen verklaar den. dat de hitte zoo groot was. dat het onmogelijk was het toestel te naderen. Men kon dc Inzittenden das niet redden. Aan boord van het vliegtuig bevon den zich elf menschen. n.l. zes passa giers en een bemanning van vijf koppen. Een reddingsbrigade, uitge rust met snccuwschoenen en ski's, heeft zich ijlings naar de plaats van het ongeluk begeven. 15 r is zoo vaak aanleiding om een „Groentje" in Haarlem's Dagblad te plaatsen. Laat haar niet ongebruikt voorbijgaan. HEDEN': 10 PAGINA'S pag. De blijde gebeurtenis kan over één a twee weken worden tegemoet gezien. Ambtenaren in Amsterdamsche gevangenis blijken correspondentie voor gevangenen enz. te hebben bezorgd. 3 Voorwaardelijke ontheffing van winkel sluiting Ls mogelijk. 3 Eduard van Beinum is naast prof. Mengel berg tot eerste dirigent van het Concert gebouworkest benoemd. 3 Het werkloosheidspercentage was in dc week van 202."» Dee. gelijk aan 1932. 3 Tokio verscherpt zijn houding tegenover China. 4 Eenige ernstige aanslagen in Frankrijk zijn opgehelderd. 4 ARTIKELEN, ENZ. R. P.: Eduard van Beinum. i J. B. Schuil over: Revue Frits Schakels. 2 R. P.: Ruiterlijke bekentenissen. 3 v. H.: Geen Indisch filmjournaal meer? 3 Van een bijzonderen correspondent: Be langrijke expositie van Furopeeschc kunst te Londen. 4 H. i). Vertelling: Baas boven baas. 5 De Burgerlijke Stand van Haarlem is op genomen 00 f

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 1