MAGGI* BOUILLON De Slavernij in Suriname en Curasao VRIJDAG 14 JANUARI 1938 HAAREEM'S DAGEEAD 2 Het concert <ler H. O. V. van Dinsdag. Gastdïrigent: Jan van Epenhuyzen. Jan van Epenhuyzen. Dinsdag a.s. brengt de H.O.V. het eerste op treden in Haarlem van den dirigent Jan van Epenhuijzen, die in ons land reeds een heele dirigeer-tournée achter zich heeft. Hij leidde als gast-dirigent n.l. de orkesten te Den Haag, Rotterdam, Arnhem en Groningen, ter wijl nog dit seizoen Amsterdam en "utrecht zullen volgen. I-Iijstudeerde klavier en direc tie aan het Amsterdamsch Conservatorium en later bij Pierre Monteux. Hij was werkzaam aan de „Opera Reale" te Rome en het „Deut- sches Opernhaus1' te Berlijn, als repetitor en dirigeerde ook voor de A.V.R.O. GENEESKUNDIGE HULP VOOR WERKLOOZEN EN ARMLASTIGEN. Voor de verkrijging van geneeskundige en verloskundige hulp, van gemeentewege ver strekt aan werkloozen en armlastigen, wer den vroeger kaarten beschikbaar gesteld, welke regelmatig werden ingeleverd voor verlenging van den op de kaarten vermelden termijn. Daar velen der werkloozen en arm lastigen zich van een dergelijke dokterskaart als voorzorgsmaatregel voorzagen en hierdoor veel en onnoodig werk zoowel bij den Genees kundige Dienst als bij dien van Maatschap pelijk Hulpbetoon moest worden verricht, is thans een nieuwe maatregel getroffen. De geneeskundige en verloskundige hulp moet evenals vroeger op dezelfde wijze wor den aangevraagd waar men den steun ont vangt. doch de kaarten worden niet meer bii het steungeld afgegeven of per post toe gezonden. In het vervolg zal de belanghebbende na melijk het bewijs voor geneeskundige of ver loskundige hulp persoonlijk dienen af te ha len bij den Gem. Geneeskundigen en Ge zondheidsdienst aan de Nieuwe Gracht, waar clan de kaarten worden afgegeven, indien de bedoelde hulp noodig is. LEZINGEN OVER TOONEEL De heer Adriaan van der Horst zal voor de Volksuniversiteit te Amsterdam in de Geril. Universiteit 3 lezingen op 7, 14 en 21 Fe bruari houden over tooneel en wel over Hoe een tooneelvoorstelling ontstaat, De Vrouw aan het tooneel en 'n Halve Eeuw Ne- derlandsch tooneelleven. Kijk, dat is mijn merk! lef U er óók altijd op, wanneer U een fijne bouil lon wilt maken, dat U daar- voorMAGGI' Bouillonblok jes gebruikt? Dat zijn de blokjes, die in kwaliteit aan de spits staan! Daarvan maakt U een bouillon, die een zuivere, natuurlijke, krachtige smaak heeft, die in alle opzichten „af" is. Let U dus óók op de geel-rode etiketten en de fabrieksmerken: de naam MAGGI en de Kruisster! (Adv. Ingez. Med.) AGENDA Heden: VRIJDAG 14 JANUARI Stadsschouwburg: Het Masker: Groote Liefde (onder auspiciën van „Kunst aan het Volk") 8.15 uur. Palace Filmac: 11—5 uur: Doorloopend 50 minuten wereldnieuws. Rembrandt Theater: Claudette Colbert in: 't Begon in Parijs. 2.30, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: De Firma wordt verliefd 7 en 9.15 uur. Frans Hals Theater: De vijf Frankforters, 2.30, 7 en 9.15 uur. Luxor Sound Theater: Boris Karloff in De Nachtsleutel. De Bruid neemt vacantie. 2.30, 7 en 9.15 uur. Teyler's Museum, Spaarne 16. Geopend op werkdagen van 11—3 uur, behalve 's Maan dags. Toegang vrij. ZATERDAG 15 JANUARI StadsschouwburgDokter A. B. C. 8.15 uur. Gem. Concertgebouw: Cabaret revue: Extra Tijding (Ned. Reisvereeniging) 8 uur. Palace Filmac: 11—5 uur: Doorloopend 50 minuten wereldnieuws. Bioscoopvoorstellingen 's middags en des avonds. W. KUIPERS Zn., Opticiens ZIJLSTRAAT 97. REPARATIE spoedig en billijk, (Adv. Ingez. Med.) De Bilt voorspelt: Matigen tot krachtigen Zuidwestelijken tot Zuidelijken wind, zwaar bewolkt tot betrokken, met later waarschijnlijk weer regen, weinig verandering in tempera tuur. BAROMETERSTAND Hoogste 771.6 m.M. te Toulouse. Laagste 727.3 m.M. te Seydisfjord. Het centrum van de Oceaandepressie trok Noordoostwaarts, een secundaire ligt nog over Duitschland terwijl een nieuw daalgebied uit het Zuidwesten nadert. In onze omgeving is de luchtdruk aanzien lijk gestegen. Geheel Scandinavië en Schot land staan onder invloed van de hoofd depressie met krachtige tot stormachtige winden en langs de Noorsche kust nog regen. Over Engeland. Ierland en onze omgeving ligt een rug van hooge druk, zoodat de lucht opgeklaard is, bij matigen Zuidwestelijken wind. Duitschland en de Baltische staten onder vinden den invloed van de secundaire welke gisteren en vannacht in ons land zulk een zwaren regen veroorzaakte, in Duitschland valt regen, in Finland en Estland sneeuw. In Frankrijk heerscht stil weer, met ge deeltelijk bewolkte lucht. De vorst is in Scandinavië aanzienlijk afge nomen. Op het vasteland van West-Europa is de vorst geheel verdwenen. De temperatuur in het geheeie waarnemingsgebied aan zienlijk boven normaal. Voor onze omgeving wordt onder invloed van het naderend daalgebied toenemende Zuid westelijke tot Zuidelijke wind verwacht met later waarschijnlijk weer regen. De tempera tuur zal vermoedelijk weinig veranderen. BAROMETERSTAND Vorige stand 758 m.M. Stand van heden 762 m.M. Neiging: Vooruit. Opgave van: Fa. A FEDERMANN, Opticien Gr. Houtstraat 37 Tel. 11059 HOOG WATER TE ZANDVOORT Zaterdag v.m. 1.40 uur; n.m. 14.02 uur. Strand berijdbaar van 6.4512.00 uur. Belangrijke telefoonnummerss Politie: 11850. Brandweer: 15333. Ongevallendienst' (Brandweerkazerne) Ged. Oude Gracht: 14141. DE KLANTEN ZEGGEN ALLEMAAL KOLEN VAN S M I N I A ZIJN IDEAAL. S M I N I A'S KOLENHANDEL PIJNBOOMSTRAAT 143 TELEFOON 23892 (Adv. Ingez. Med.) MARGARET RHTCHELL'S „GEJAAGD DOOR DEN WIND" IN BESLAG GENOMEN. 's-GRAVENHAGE, 14 Januari, De schrijf ster en de Amerikaansche uitgeefster van Margaret Mitchell's „Gone with the wind" hebben civielrechtelijk de Nederlandsehe uit gave „Gejaagd door den wind" verschenen iii de drie deelen: „Vuur over land", .Als een vlam in den storm", „Het zaad ontkiemt" in beslag doen nemen, nadat een poging om de Nederlandsehe uitgave strafrechtelijk in be slag te doen nemen reeds eerder was mis lukt. De Nederlandsehe uitgeefster, de Zuid- Hollandsche Uitgevers Maatschappij te Den Haag, stelt zich voor om ten spoedigste bij den rechter tegen dit beslag fn verzet te komen. De schrijfster heeft bovendien getracht van den rechter een bevel te krijgen tot stopzetting der Nederlandsehe uitgave, doch in kort geding heeft de president der recht bank te Den Haag de vordering daartoe af gewezen. Thans wordt hierover in hooger beroep geprocedeerd. De Nederlandsehe uitgeefster had destijds het Amerikaansche boek op de hier te lande gebruikelijke wijze ter aanteekening gezon den aan de commissie voor het vertalings- recht der Vereeniging ter bevordering van de belangen des boekhandels, die haar dit vertalingsrecht toekende. HOLLAND—INDIë TE VOET De gebroeders Albers uit Bussum besloten nu ruim drie maanden geleden, de reis van Holland naar Indië te voet te maken en ver trokken 11 October J.l. uit Bussum. meldt de Java Bode". Via Mechelen en Parijs arrveerde het twee tal in Nice, vanwaar de tocht werd voortgezet langs de Fransche en Italiaansche Rivièra naar Rome en Napels. In Napels hadden zij een onvrijwillig opont houd van eenige weken, hetgeen de noodige moeilijkheden medebracht, aangezien de tip- oelaars vrijwel zonder geld op reis waren ge togen, doch zij wisten er zich doorheen te slaan. Van hun plan, om verder te voet te gaan kon evenwel niet veel meer komen, aangezien de blijkbaar onvoorziene moeilijkheid zich voordeed, dat de Britsche consul geen visum voor Britsch-Indië kon afgeven, tenzij een ga rantiesom kon gestort worden dan wel de Ne derlandsehe consul zich garant wilde stellen, waartoe deze zich niet bereid verklaarde. Daarna werd besloten, om per goedkoopste gelegenheid naar Singapore te reizen. De keuze viel daarbij op een vrachtschip, waar mede zij Singapore bereikten, vanwaar zij per K.P.M.-stoomer naar Priok doorreisden. Dezer dagen arriveerde het tweetal in Ban doeng, waar bij kennissen een gastvrij onder dak werd gevonden. Het ligt thans in de be doeling, om zoo spoedig mogelijk een passen den werkkring te vinden. WISSELKOERSEN AMSTERDAM. 12.— uur. Londen 8.97 5/16 Berlijn 72.36>/2 Parijs 5,96 Brussel 30.42 Zwitserland 41.48 Kopenhagen 40.05 Stockholm 46.30 Oslo 45.10 New York 1.79 13/16 Praag 6.31 Italië vrije lire 9.52V2 reislire 8.60 bankpapier 7.45 E West Indische Compagnie kreeg in 1682 het monopolie van den slaven- aanvoer uit Afrika in Suriname. In dien tijd was de slavernij een vol komen natuurlijke zaak en de slavenhandel een handel als elke andere. Van staatswege werd het koopen en verkoopen van Afrikaansche slaven ge sanctioneerd en de handel zelfs aangemoe digd. De negerslaven werden niet als mensche- lijke wezens beschouwd, doch als verhandel bare objecten. In de slaven kol onieën waren zij voor de wet geen personen, slechts zaken. De aangevoerde slaven moesten publiek verkocht worden. Negers van verschillende stammen waren verschillend in prijs, de z.g. creolenne- gers, die in de koloniën als slaaf geboren wa ren, brachten in den regel meer op dan de zoo juist aangevoerde, de z.g. zoutwaternegers. Vóór de inscheping werden de slaven ge brandmerkt, na de verkoop werden de initia len van den kooper meestal op den arm aan gebracht. Bij een dergelijken verkoop wer den de slaven naakt te kijk gezet. Teneinde het wegloopen zooveel mogelijk te voorkomen scheidde men de vrouwen en de mannen meer dan eens niet. Van huwen was geen sprake, voor het samenleven was de toestemming van den eigenaar of eigenares noodig, voor het ge val de slaaf of slavin niet aan éen meester be hoorden. De zwaarste arbeid moesten onge twijfeld de aangekochte slaven voor de sui kerplantages verrichten, zoowel in de primi tieve molens, als bij het maken van nieuwe plantages. In den tijd van de „pluk" werd veel van de slaven op de koffieplantages gevergd. Bij het houtbedrijf genoten zij eenige meer dere vrijheid. De slaven behoorden evenwel tot den grond en werden met de plantage te gelijk verkocht. Naast deze plantage- onder scheidde men ook stads-slaven, die als huis bediende of ambachtsman moesten werken. Op menige plantage was de verzorging der slaven slecht. De eenige ontspanning, die zij genoten, waren de danspartijen, die door de planters bij bepaalde gelegenheden werden gegeven. Hoewel vaststaande cijfers daarover niet ter beschikking zijn mag toch worden aan genomen, dat per jaar tusschen de 1500 en 2000 slaven in Suriname werden ingevoerd. Toen de slavernij werd afgeschaft waren er ruim 33,600 slaven, terwijl de geheeie kolonie toen circa 53.000 zielen telde en het aantal aanwezige Boschnegers niet meer dan 7000 bedroeg. De slaven-invoer is dus zeker geen geslaagde kolonisatie geweest. Het sterfte cijfer onder de plantage-slaven is altijd groot geweest, deels als gevolg van onvoldoende ver zorging, deels door ziekten en ongetwijfeld ook door den zwaren arbeid. De directe leiding van dien arbeid op de plantages was toever trouwd aan een of meer z.g. „bastiaans" met hun onafscheidelijke zweep, onder toezicht van „blank-officiers". De wreede behande ling der slaven werd er niet beter op, toen de plantageeigenaren zich meer en meer lieten vervangen door directeuren, dikwijls van be denkelijk gehalte. De straffen waren herhaal delijk mensehonteerend. Eerst in het begin der 19e eeuw, onder den invloed van de af schaffing van den handel in slaven, kwam daarin eenige verbetering. Dat een dergelijke wijze van behandelen zich zou wreken, spreekt wel vanzelf. Ontvluchten kwam herhaaldelijk voor en de 'uit de bosschen optrekkende slaven plunder den de plantages en vermoordden het blanke personeel. De strijd daartegen van overheids wege heeft lang geduurd en veel geld ge kost. Door strenge straffen voor de weggeloo penen, die gevangen wenden, trachtte men zijn doel te bereiken. Het gevolg was, dat het aantal deserteurs hoe langer hoe grooter werd. Aan dien toestand kwam eerst een einde toen men vrede sloot met de groote groepen ontvluchtte slaven, die zich in de binnenlan den van Suriname ophielden. Het ware on redelijk, indien men alle meesters zou rang schikken onder de categorie der slechten. On getwijfeld waren er ook goede, die hun sla ven als menschen behandelden. De 'druk der slavernij heeft iedere kunst uiting bij het ras doen verstikken en alleen die Boschnegers, wier voorouders het juk der slavernij niet hebben gekend, beoefenen de houtsnijkunst. De slavenhouders bekom merden zich allerminst om de geestelijke behoeften hunner „koopwaar" en zoo was dan ook vóór 1844 van schoolonderwijs geen sprake. De behandeling der slaven op de eilanden in Nederlandsch West-Indië is ten allen tijde veel menschelijker geweest dan in Surina me. Daarvoor zijn meerdere oorzaken aan te geven. Zoo had Curacao geen cultuur van wereldproducten, die zwaren en aanhouden den arbeid vereischten. Integendeel, de wei nig voortbrengende bodem noopte de negers tot vlijt, wilden zij in regenarme jaren niet verhongeren. De bodemgesteldheid, het- ont breken van bosschen, daarbij minder gelegen heid tot ontvluchten, terwijl de invloed der Roomsch Katholieke zending zich op Cura cao vroeger deed gevoelen dan in Suriname. Toch kenmerkte het leven der slaven op Cu rasao, gedurende geruimen tijd het middel punt van den West-Indischen slavenhandel, zich ook door bedenkelijke verschijnselen. Ket verantwoordelijk stellen van alle slaven voor de nalatigheid van één, het niet opvolgen van het verbod om slaven op Zondag te laten werken, het geven in plaats van kleeren en rantsoen van eenige dagen vrijaf, waarop zij op een andere plantage moesten gaan werken en met hun verdiende loon hun kost en kleeding van hun meesters moesten koo pen tegen hoogere prijzen, dan waarvoor die zaken elders te krijgen waren, konden als oorzaken beschouwd worden van den slaven opstand van 1795. Berucht zijn de vele von nissen gebleven, welke na dezen opstand zijn uitgesproken. .De afscheiding tusschen slaven en vrijen was op Curacao minder scherp dan in Suriname De slaven droegen er schoenen, in Suriname was dat uitgesloten. Teekenend voor Curacao was het verhuren der slaven als matrozen. Deze hadden in vreemde havens kunnen wegloopen, doch deden dit niet. Toen de aanvoer van slaven ophield, kon de afschaffing der slavernij niet lang meer uitblijven. Het werd een onrustige tijd m de slavenkoloniën.. Na de slavenopstand in De- marara in 1923, brak er het volgende jaar een uit op Jamaica. Engeland ging in 1833 voor met de vrijverklaring. In dat jaar werden bij de wet 750.000 slaven in de Britsche koloniën vrij verklaard, de eigenaren dezer slaven kre- gen een schadeloosstelling tezamen van 240 millioen gulden, In 1848 nam Frankrijk een overeenkomstige maatregel, de totale schadeloosstelling bedroeg 126 millioen francs. Ook de Deensche Antillen kwamen spoedig daarna in dezelfde positie te verkeeren. Dat Nederland moest volgen stond vast. In adres sen, vlugschriften en dagbladartikelen werd daarop aangedrongen. De Regeering deed in 1851 de eerste stap door het wetsontwerp, het welk bepaalde, dat de kinderen uit slavinnen geboren, vrij zouden zijn en tot hun 16e jaar onder de voogdij van de meesters der moe ders of een gouvernements-ambtenaar zouden staan. Tot driemaal toe is dit Wetsontwerp in gediend, in 1855 voor het laatst. Inmiddels was in 1853 een Staatscommissie ingesteld om het slaven-vraagstuk te bestudeeren. Haar rapport over de positie in Suriname ver scheen in Augustus 1855, dat over Curacao en onderhoorigheden in Mei 1856. In Juli 1857 werd een op deze rapporten gebaseerd wets voorstel ingediend. Het kon geen genade vin den. In October 1858 bood de nieuwe Regee ring nieuwe voorstellen aan. Een ongunstig Voorloopig Verslag was oorzaak, dat ook deze voorstellen werden ingetrokken. Dit schouw spel herhaalde zich in 1860 nog eens. Het was de minister van Koloniën Loudon, die in 1861 een nieuwe poging deed, zijn voorstellen werden weliswaar door de Tweede Kamer sterk gewijzigd, maar bij de wet van 8 Augustus 1862 werdi< bepaald dat de slaven op 1 Juli 1863 vrij zouden zijn. Voor den Surinaamschen landbouw is de jarenlange onzekerheid omtrent de emancipa tie der slaven catastrophaal geweest en de aanneming van een amendement-Van Bosse, waarbij de"Regeering op de komende immigra tie slechts toezicht zou uitoefenen, maar de aanvoer van nieuwe werkkrachten geheel aan het particulier initiatief zou overlaten, maak te den toestand nog moeilijker. De grondbe ginselen der wettelijke regeling kwamen neer op onverwijlde opheffing der slavernij en tegemoetkoming aan de meesters voor eiken slaaf zonder onderscheid van ouderdom of geslacht. Voorts werd voor Suriname een staatstoezicht ingevoerd van ten hoogste tien jaren voor de vrijgekomen slaven. Deze wa ren. voor zoover zij den ouderdom van 15 tot 60 jaar bezaten, gedurende den termijn van het staatstoezicht verplicht werkovereenkom- sten te sluiten. In den aanvang leidde dit herhaaldelijk tot moeilijkheden. De tegemoetkoming heeft voor Suriname per hoofd 300 gulden bedragen, voor Curacao, Bonaire, Aruba, St, Eustatius en Saba 200 gulden en voor St. Martin aanvan kelijk 30, later verhoogd tot 100 gulden. Het aantal vrijgemaakte slaven bedroeg voor Su riname en de zes eilanden tezamen 45.275, de tegemoetkoming aan de eigenaren kostte het moederland 11,876,260 gulden, waarvan 9,864.360 gulden voor Suriname en 2.011,900 g-ulden voor de eilanden tezamen. Na het staatstoezicht in Suriname verlieten de voor malige slaven bijna zonder uitzondering de plantages. Voor den grooten landbouw moest toen naar andere werkkrachten worden om gezien. MOLLERUS. TAFELTENNIS. SHOT—H.T.T.C. Bovengenoemde wedstrijd is in een gede cideerde overwinning voor H.T.T.C. geëin digd. Frankenhuyzen wist een set van Heeck te"winnen. De beslissende set verloor hij slechts met klein verschil (2110, 1621, 21—17). Van Telchuys (21—14, 21—9) en Vetter (21—11, 21—9) verloor hij met groot verschil. Waanders wist Telchuys een set te be dwingen (21—15, 15—21. 21—10), maar tegen Vetter had hij niets iri te brengen 21—6, 21—5. Nidelsteyn Walter, die voor Sonnebom in viel. bracht het tegen Vetter in de eerste set niet verder dan drie punten, in de tweede ging het beter en nu scoorde hij 18 tegen- punten. Van Heeck (21—9, 21—6) en Telchuys (23—21, 21—17) verloor hij in twee sets. Het dubbelspel werd gewonnen door Vet terTelchuys met 2112, 1921, 2112 van Frankenhuysen-Waanders. Tweede klasse: H.TT.C. 3—Barna 2 9—1 T.O.G. 1 J—H.T.T.C. 2 D 2—8 Derde klasse: H.T.T.C. 4—Barna 5 5—5 T.O.G. 5Zandvoort 2 (Zandvoort 2 niet opgekomen). GYMNASTIEK. WEDSTRIJD K. T. K. De heerenwedstrijd K. T. K.—reserves A. T. B„ die a.s. Zaterdag zou plaats vinden, is tot 22 Januari uitgesteld op verzoek van den A. T. B. De wedstrijd wordt in Amsterdam ge houden. JAARVERSLAG GYMNASTTEKLEERAREN. Verschenen is het door den secretaris, den heer W. van der Laan uitgebrachte jaarver slag; van de afdeeling Haarlem van de Ver eeniging van leeraren en onderwijzers in de lichamelijke opvoeding te Haarlem. In dit verslag worden o.a. gememoreerd de Lighal- uitvoering, de zwemwedstrijden, de spelmid- dagen en de vaardigheidsproeven. Dp~> laatste werden afgenomen in Haar lem, Bloemendaal, Heemstede. Zandvoort en Beverwijk. Voorts zijn o.a. vermeld de vorming van een bibliotheek en de uitgifte van een adresboekje voor sportvereenigingen VOETBAL. PROGRAMMA VOOR ZATERDAG 15 JANUARI. ZATERDAG-COJIPETITTE. A Tw. JeugdKennemerland 2 2.30 uur W. van Loenen JohezKennemerl, l 2.30 u. Chr. Klerk VJB—VGS 2.30 u. S. de Boer B Kennemerland 4—Kennemerland 3 2.30 A. Zomer Jr. VEWVVRA 2.30 u. H. J. Boeree C Kennemerland 5Kennemerland 6 2.30 S. Koning. H. S. V. ,J>E KAMPIOEN". Zondag wordt de belangrijke Competitie op home-trainer voor het kampioenschap met den tweeden rit over 1 K.M. voortgezet. De geheeie wedstrijd is 2x1 K.M. en 2x3 K.M. De eerste wedstrijd gaf al spannende ritten. Eenige renners waren toen verhinderd. Die komen nu a.s. Zondag aan den start en zullen zekertrachten, den mooien tijd van C. de Best, n.m. 35.2 sec. over 1 K.M., te verbeteren. A. Schaper en Terburg zullen Zondag ook flinke tegenstanders zijn. Men is benieuwd, welken tijd C. Muyg zal maken en of v. Rooyen, Scheidier, Gebr. Drost, Burger, v. d. Heyden, Jansen, de Lange, Gebr. Bos. Schenk en Valleman weer sneller zullen zijn. Voor a.s. Zondag hebben 20 renners voor de A-klasse en 12 voor de B-klasse ingeschreven. (Adv. Ingez. Med.) SCHAKEN. ZAANDAM I—IIAARL. SCHAAKCLUB I. Deze, voor de bezetting der eerste plaats zoo belangrijke ontmoeting had Woensdag plaats te Zaandam. De Haarlemsche Schaakclub, die met één in valler verscheen, slaagde er in het volledige Zaansche team een zware nederlaag toe te brengen, waardoor den Haarlemmers op de ranglijst ten deel viel. Het was een spannende ontmoeting die vooral van de zijde der Haar lemmers met felheid werd gevoerd. De voorloopige uitslag is 15; vier partijen werd afgebroken. De uitslag zal vermoedelijk 2%rJi/2 worden voor de H.S.C.. Aan het eerste bord speelde Bert met zwart tegen Van Hoorn den Züricher variant van de Nimzowitsch-verdediging, wist door subtiel spel aanval te verkrijgen, zette dien goed door en toen Van Hoorn aan het verlies van een toren niet kon ontkomen, gaf hij op. Van Dijk kreeg tegen Slob met den Richter- variant van de Spaansche partij een goede opstelling, won in het vervolg een stuk, be ging echter een onvoorzichtigheid, die hem de Dame kostte, waarna hij opgaf. Geuzenbroek en De Galan bekampten elkaar in een Cambridge Springs; toen De Galan Dame-ruil aanbood, zag Geuzenbroek een ressource, die hem een stuk opleverde; zijn tegenstander .trachtte nu de zaak te forceeren, maar werd keurig matgezet. In de partij MobachGeytenbeek met de Slavische verdediging van het Damegambiet rocheerde Mobach lang, kwam echter spoedig slecht te staan; de Zaandammer zette evenwel zwak voort, waardoor Mobach het evenwicht herstelde niet alleeen, maar een vrij-pion kon laten promoveeren. Sohlberg speelde onregelmatig, wist door een fout een raadsheer te veroveren, doch kreeg een geweldigen aanval te verduren; de revwikkelingen werden talrijk; de partij werd afgebroken in een remisestelling. In de partij Hoeben tegen Petiet wist de Haai'lemmermer in een Italiaansche partij listig een paard te winnen; zijn tegenstander zette er echter van stonde af aan alles op; de stelling werd zeer ingewikkeld, beiden com bineerden lustig; in de afgebroken partij heeft Hoeben twee lichte officieren voor een toren en goede winstkansen. Akkerman kreeg tegen De Jong een Colle opening te bestrijden, deed dit met alle accura tesse, wist de G lijn met Dame en Toren te bezetten, de vijandelijke verdediging binnen te dringen, waarna de Zaandammer spoedig opgaf. BauerBartels werd onregelmatig Fransch; Bauer, die solide te werk ging, belette de rochade en toen zijn tegenstanders boven dien in een valletje liep, moest deze spoedig capituleeren. Harahap speelde tegen Harreveld tweepaar denspel in de nahand; er werd van weers zijden vastberaden gespeeld; deze partij werd eveneens afgebroken; de Haarlemmer heeft Toren voor pion en paard, en zal vermoedelijk wel winnen. De invaller Schipper weerde zich kranig tegen Valkoog; hij wist in een Oost-Indische partij een vrijpion te krijgen en hoewel ook deze parij werd afgebroken, is de winst niét moeilijk meer. Voor de H.S.C. is het resultaat uitstekend! Rest nog twee thuiswedstrijden tegen Aals meer en Weenink. KORFBAL. HAARL. KORFBALBOND DE ADSPIRANTENWEDSTRIJDEN VOOR ZATERDAG.. In de eerste klasse bezoekt Watervliet I de Santpoorters. Ais de eerste maal, toen Water vliet won met 3—1 hebben de Noordelijken de beste kansen. Haarlem I ontvangt Patrimonium I, haar concurente voor de eerste plaats. Aan span ning zal dus geen gebrek zijn. In October won Haarlem met 4—1. In de tweede klasse verschillen Meerlebosch I en T.H.B. I die elkaar ontmoeten, niet veel. Animo, dat naar Patrimonium 2 gaat, moet als nummer één winnen van de laatste. De derde klasse geeft: Aurora I—S.V. 2 en Watervliet 2—Haarlem 3. Auroda heeft betere papieren en wil meedingen naar de eerste plaats. Haarlem 3 kan Watervliet 2 de eerste nederlaag toebrengen. Voor de Seniorenafdeeling gaat O.K. 6 naar Patrimonium I. O.K. 6 zal zeer waarschijnlijk haar negende wedstrijd winnen. IJSHOCKEY. A.Y.H.C.—BOEKAREST (6—7). (3—1, 1—0, 2—6). Donderdagavond is op ae Kunstijsbaan te Amsterdam een vriendschappelijke wedstrijd gespeeld tusschen de ploegen van de A.Y.H.C. en Boekarest. De bezoekers wonnen met 76. De uitslagen der speeltijden waren: 3—1, 1—0 en 2—6.

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 2