Verplichte werkloosheids verzekering noodig geacht. NIEUWE STAATSLEENING Een wonder-middel tegen PRIKKEL-hoest! akker's Abdijsiroop Werkgevers zullen de helft der premie moeten betalen. MENTAL-TRAINING V R IJ DAG 14 JANUARI 1938 HAARIEM'S DAGBLAD 3 Hoe moeilijk hef is. Paardreden is een moeilijke sport. In dit opzicht evenaart het voetbal, cricket, roeien niet in pieremegoggels natuurlijk, maar het echte golf, tennis, hockey, ping-pong, biljarten en alle andere. Ze zijn allemaal moeilijk. Ja. ook ping-pong, tegenwoordig ge sierd met den indrukwekkender naam tafel tennis. Wie wel eens Hongaren dat spel heeft zien beoefenen is voorgoed bescheiden ten aanzien van eigen prestaties. Het moet pret tiger zijn hen niet gezien te hebben. Dat laat de volle gelegenheid, zichzelf wat wijs te maken. Die gelegenheid laat paardrijden niet. Het heeft veeleer, evenals golf en biljarten en nog een paar van die uitvindingen, de eigenschap dat de leerling dieper gaat beseffen dat hij er niets van kan naarmate zijn eerste leertijd vordert. Zoo ging het Floris en mij ook. Toen na de vierde of vijfde les onze ruggen en dijspieren een beetje meegaven en wij begonnen te ver trouwen dat we er althans in de manége waarschijnlijk niet af zouden vallen, begonnen we pas goed te bevroeden dat er meer aan vast _zat. En dit meerdere bleek wel heel veel te zijn. Sindsdien nam die hoeveelheid nog maar steeds toe. En intusschen was ons labiele evenwicht alweer in gevaar gebracht door het voorschrift, gedurende iedere les vele ronden zonder stijgbeugels te rijden. Zoo'n zadel is glad. En die beugels geven een veilig gevoel, vooral in de bochten, waarin zoo'n paard lichtelijk overhelt. Dat is hem niet kwalijk te nemen, want een mensch doet het ook, als hij hard loopt zoowel als op een fiets. Maar hij had ge hoopt dat een paard het niet doen zou, dat zijn edelste verovering het op een of ander accoordje gegooid had met de middelpuntvliedende kracht. Niets daarvan. Ge volg: de noodzaak om het dier vaster dan Ooit tusschen je knieën te klem men. Dit viel niet mee. Daarbij kwamen wij tot de ontdekking, dat paarden niet alleen in hoogte en lengte maar ook in dikte verschil len. En zoodra er een paard was waarop we na eenige lessen min of meer behagelijk zaten moesten we een ander bestijgen. Dat was dan weer dikker, of slanker, het had weer een andere actie en zoodra de beugels uit gingen dacht je: nou is het mis. Toen verscheen onze leermeester op een kwaden avond ook nog met een lange circuszweep, herinnerend aan Oscar Carré met zijn Trakhener hengsten in hun beste dagen. En zoodra hij daarmee klapte, schoten onze rossen met een spurt vooruit en grepen wij naar hun halzen. „Haha!" placht hij daarbij te zeggen. „Ze zijn een beetje lui". Wij bleven er toch op. Lekker. Maar toen werd ons verzekerd dat het eigenlijk wel nut tig was er eens af te vallen. Het hielp om alle vrees te overwinnen. „Zeggen ze dat ook tegen leerling-vliegers?" vroeg ik. .„Moeten die ook eens vallen om het goed te leeren?" Neen, dat geloofde de manége niet. Maar dat had er niets mee te maken. Men maakt in een manége geen grapjes en men spreekt er ook niet over andere takken van sport. Die zijn zoogezegd ver beneden de aandacht. Alleen het autorijden werd wel eens genoemd, maar uitsluitend in minachtenden zin?' „Dit is geen auto.het is een levend wezen!" Als u aan uw autostuur rukt voelt het ding nog niks. maar als u aan die teugels rukt doet u dat paard pijn.! Begrijpt u dat nou?" Floris moet in zijn schooljeugd een veel ijveriger leerling zijn geweest dan ik. Hij bleek liet ook nu nog te zijn. Omdat hij niet vanzelf van zijn paard viel liet hij er zich opzettelijk af vallen, kwam op een schouder neer en voel de het nog veertien dagen lang. Ook ging hij uit eigen beweging door met de gymnastische oefeningen, die ons opgelegd werden. Ik was niet zoo leergierig. Vooral het overbrengen van het linkerbeen over den hals van het paard naar rechts en dan weer terug, gevolgd dooi de overeenkomstige oefening met het rech terbeen, waarbij ik een paar maal omlaag- gleed en keurig op mijn voeten landde, had mijn toewijding niet. En terwijl ik het door stappende paard beduusd nastaarde vroeg onze mentor op ietwat ruzieachtigen toon: „Waarom stapt u nou af? Hoe moet ik u rijden leeren als u afstapt?" Floris evenwel zwaaide met zijn beenen en molenwiekte met zijn armen en turnde opge wekt verder ook als we uitblazen mochten. „Schei toch uit", zei ik. „Het hoeft niet meer". Hij gaf zelfs geen antwoord. „Jij hebt vast op school tienen gehad", ver weet ik hem. In onze jeugd gold zooiets als een smaad. Hij werd dan ook kwaad, zei ve nijnig: „Dat lieg je!" en turnde verder. De paarden verdroegen ook dit. Zij bleken niet alleen edele maar ook zacht moedige dieren, zich krachtens hun opleiding- tot manégepaard zelfs schikkend naar zulke ruiters-inden-dop als wij. En intelligent! Hoe vaak wel reageerden zij reeds op het comman do „In draf!" voordat het tot ons was door gedrongen! En ook op „Van hand verande ren!" ook op „In stap!" Alleen op „Het is tijd!" bleek ik gedurende die eerste lessen even snel te reageeren als het paard. Afstappen vonden wij trouwens heelemaal niet moeilijk. Dat ging meteen vlot. En reeds aan het einde der eerste les werden wij inge wijd in het vaste gebruik van de knipkaart. Want ons bleek dat men paardrijdt, evenals men zwemt en tramt, op een knipkaart. Dat ding, eenmaal genomen voor twintig lessen, heeft een zekeren looptijd en spoort ook aan tot volharding. Het is noodig te volharden. In ons geval tweemaal per week. Het is even noo dig als hl al die andere takken van sport, die alle de bekoring missen van het edele dier, dat beheerscht moet worden. Natuurlijk zijn ook de olifant, de kameel en de struisvogel berijdbaar. Maar zijn die edel? Neen. En hon den zijn fokbaar. Maar zelfs tot mijn nobelen teckel, die van blauwen bloede is en aan wien ik een boek heb gewijd, heb ik moeten zeg gen dat hij de noblesse van hot paard niet kon evenaren. En dat het blijkbaar afgunst was als hij het zoo woedend blaffend na-rende, Al is hij dan ook zindelijk binnenshuis en het paard zeer zeker niet Hij snoof minachtend. R. P. CONVERSIE ALLE 4 LEENINGEN. Maakt kennis met ons kantoor door Uw in schrijving te doen verzorgen door het officieel erkende EFFECTENKANTOOR v. HALEM Co. N.V., Schoterweg 3, Telef. 13370. Obliga- tiën kunnen reeds ingeleverd worden. Pros pectus op aanvrage verkrijgbaar. (Adv. Ingez. Med.) KAMER VAN KOOPHANDEL EN FABRIEKEN De agenda voor de 127ste vergadering dei- Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Haarlem en Omstreken, te houden op Dinsdag 18 Januari 1938, des namiddags te 8 uur in het Gebouw der Kamer, Nassauplein 46, Haarlem, luidt: 1. Opening. 2. Verkiezing Algemeen Voorzitter. 3. Verkiezing Voorzitter Afdeeling Groot bedrijf. 4. Verkiezing Voorzitter Afdeeling Klein bedrijf. 5. Verkiezing plaatsvervangende Voorzit ters Afdeeling Groot- en Kleinbedrijf, 6. Verkiezing vaste Commissie. 7. Notulen. 8. Ingekomen stukken. 9. Mededeelingen. 10. Goedkeuring verzonden schrijven aan Minister van Sociale Zaken inzake retributie ingevolge Warenwet betr. Keuringsdiensten van Waren. 11. Subsidie-aanvraag Bolbloemententoon- stelling Winterflora 1938 te Haarlem. 12. Concept-schrijven Bureau aan Directeur- Generaal der P. T. T. te 's Gravenhage inzake wijzigingen telefoongids. 13. Rondvraag. 14. Besloten zitting. WEER VOORSTELLINGEN VAN DIK TROM. Wegens de enorme belangstelling bij de voorstellingen van Dik Trom heeft het film bureau „Niestadt" besloten op Woensdag 16 Februari wederom drie voorstellingen te geven in de Gem. Concertzaal n.l. om 2, 4 en 8 uur. ,,Voor het Kind". Opbrengst weldadigheidspostzegels. Gedurende de afgeloopen verkoopperiode zijn in het rayon van het postkantoor Haar lem verkocht (Haarlem, Bloemendaal, Heem stede, Overveen, Aerdenhout) 59150 zegels vaniy2/3 cent, 37382 zegels van 3/5 cent, 38270 zegels van 4/6 cent, 91982 zegels van 5/8 cent, 28927 zegels van 12y2/16 cent, met een totale opbrengst van f 17.926.68, waarop ten bate van de weldadigheidsinstel lingen een winst wordt behaald van f 6172.19®. Verleden jaar waren deze cijfers resp. f 13.356.24 en f 4916.80, zoodat er voor f 4.570.44 meer is verkocht en de winst f 1255.39y2 grooter is, zeker een heel nxooi resultaat. De verkoop der briefkaarten heeft, althans in de drie postkantoren te Haarlem, iets min der opgebracht dan verleden jaar n.l. f 816.66 tegen f 948.73inl936—1937. Als de verkoop elders even voorspoedig is gegaan als te Haarlem is het waarschijnlijk, dat de twee ton. waarop men zijn verwachting had gesteld, inderdaad worden bereikt. De automatiseeriiig van het telefoonnet. Met ingang van Dhisdag 18 Januari e.k. te 13 uur zullen de automatische telefooncen trales te Abbenes, Hoofddorp, Lijnden, Nieuw- Vennep, Rijk en Vijfhuizen in dienst worden gesteld. Van genoemd tijdstip af zullen de aange slotenen op deze telefoonnetten dus automa tisch kunnen telefoneeren met en tevens automatisch bereikbaar zijn voor de abonné's behoorende tot het telefoondistrict Haarlem. De voor het automatisch interlocaal verkeer te bezigen kengetallen zijn de volgende: Abbenes K 534; Hoofddorp K 540: Lijnden K 541; Nieuw-Vennep K 546; Rijk K 543; Vijfhuizen K 548. Motorrijder komt op een voetpad terecht. Wandelaar ernstig gewond. Op den Rïjnsburgerweg te Oegstgeest is Donderdagavond een motorrijder, die verblind werd door een tegenligger, op het voetpad te recht gekomen, waar het echtpaar v. d. Hoor- naard uit Rijnsburg liep. De 55-jarige heer Hoornaard werd door het voertuig gegrepen en tegen den grond gesmaakt. Met zware ver wondingen is het slachtoffer in het Acade misch ziekenhuis te Leiden opgenomen. De motorrijder, de heer H. van G. uit Zoe- terwoude' kreeg lichte verwondingen, doch kon, na ter plaatse door een geneesheer te zijn behandeld, zijns weegs gaan. „Vacatures'' bij het departement van financiën. In verband met het in enkele bladen ver schenen bericht, dat er een belangrijke uit breiding van personeel bij het departement van defensie zou plaats hebben, wordt ter al- gemeene kennis gebracht, dat deze uitbreiding zich zal beperken tot enkele plaatsen in la gere rangen en dat voor deze enkele plaatsen uitsluitend in aanmerking kunnen komen personen, die bereids zijn ingeschreven bij het plaatsingsbureau van het departement van binnenlandsche zaken of bij het centraal ca- pitulantenbureau. In verband hiermede kunnen geen sollici taties worden {afgewacht en zullen deze, gelet op het groot aantal reeds ontvangen verzoe ken om plaatsing, onbeantwoord dienen te worden gelaten. is de vanouds beproefde Akker's Abdij siroop, daar de werking in hoofdzaak berust op de geneeskracht van reeds in oude tijden bekende „genees-kruyden". Apotheker Dumont heeft daaraan nu toe gevoegd de resultaten der hedendaagsche wetenschap. Nog meer dan vroeger is nu het beproefde hoest-geneesmiddell (Adv. Ingez. Med.) De begrootiiig voor 1938. Het antwoord van B. en W. Naar wij vernemen wordt er dit jaar wijzi ging gebracht in de tot. op heden gevolgde methode van behandeling der, in de afdeelin- gen gestelde vragen. Was het voorheen zoo. dat in de Memorie van Antwoord de in de drie afdeelingen door de raadsleden gestelde vra gen omtrent de voorgestelde begrooting, de wenschen voor de toekomst of over het beleid in het afgeloopen jaar, iedere opmerking en zoomede de beantwoording per afdeeling en per hoofdstuk geheel apart werd behandeld, thans is men ten stadhuize bezig dit alles tot één geheel te verwerken en dus niet meer dit alles per afdeeling te behandelen. Deze wijze van doen geschiedt ook elders, zoowel bij de Provinciale Staten als bij de Ka mers en zal ook een vlottere wijze van behan deling veroorzaken, daar het thans niet meeer kan voorkomen dat dezelfde vragen, in de verschillende afdeelingen gesteld, dubbel be antwoord worden. VEREENIGING VAN REÜNISTEN DER HANDELSAVONDSCHOOL. Zooals reeds gemeld, organiseert bovenge noemde Vereeniging a.s. Zaterdag een Soirée in Gebouw La Gaité, tot 3 uur, met mede werking van The Rhythm Maniacs. Wij vernemen, dat deze avond nog als 2e Band optreedt de eminente Swing Band van Jackie Holker, terwijl voorts als attractie's, behalve de gemelde „Harmony Sisters" ('jazz- songs), o.m. him medewei-king verleenen Annie Hensen, Holl. liedjes en Hans de Rood, con ference. VOORBEURS TE AMSTERDAM. Het aftreden van de regeering Chautemps Blum plaatste het Fransche devies nog meer dan op de voorafgaande dagen reeds het ge val was, in het middelpunt der belangstel ling van de wisselmarkt. Hoezeer de omstan digheden vooral deze week x-eeds duidden op de moeilijke positie waarin de regeering was gekomen, kwam het aftreden in zekeren mate nog als een verrassing, aangezien men meende, dat het kabinet wellicht nog door een motie van vertrouwen te redden viel. Aan den con tanten koers van den franc viel inmiddels niets van de nieuwe crisis te bespeuren. In tegendeel bewoog de koers zich zelfs in op gaande lijn, hetgeen uitsluitend aan de inter ventie van het Fransche reguleeringsfonds moest worden toegeschreven, dat hiermede scheen te trachten de speculanten tot dekking- te dwingen. Uit het koersverloop viel zulks al thans op te maken: de opening was op 5.84 87, waarna de koei's op 5.95 kwam, zich bewoog om 5.9095 en vei-volgens om 5.9597. De handel stond volkomen in het teeken van de heersohende onzekerheid ten aanzien van hetgeen thans te gebeuren staat. Inmiddels is de Pai'ijsche wisselhandel tot Maandag op geschort waarmede men blijkbaar den Ica- pitaalvlucht wil tegenhouden en een toe nemende ongerustheid wil voorkomen. Wat de andere wissels betreft ging Belga's met den franc mede en kwamen na een ope ning op 30.3436, tenslotte op 30.41—43. Het pondsterling was zwak gestemd en werd ver nomen op 8.97 1/43/8. Het Nederl, egalisatiefonds kwam eerst op de markt tegen 8.97 y2, vervolgens tegen 3/8 en thans tegen 1/4. Van de overige deviezen was Berlijn 72.3538, Zwitsei'land 41.4749 en de dollar 1.79 3/47/8. Sperrmarken vertoon den geen wijziging van beteelcenis. De termijn- noteeringen zoowel van Belga's als van francs bleven vrijwel onveranderd. Op de effectenmarkt was de handel heden morgen nog zeer beperkt. Geen enkel fonds trad speciaal op den voorgrond. De stemming was zeer kalm, en de koersen vertoonden een algemeen terugloopende neiging. Minister Romme wil de verplichte werkloosheidsverzekering voor normale werkloosheid invoeren, om a. alle arbeiders te kunnen laten zorgen voor eventueele werkloosheid b. de werkgevers hierbij te kunnen inschakelen. Gerekend wordt, dat een gemiddelde premie van anderhalf twee procent van het loon voldoende sal zijn. De werkgevers zullen de helft der premie moeten betalen. Alle arbeiders erbij betrokken. (Tj)nder het systeem van vrijwillige verzeke- ring blijkt slechts een deel van de arbei ders bereid de daarvoor noodige offers te brengen. Degenen, die zich buiten de vrijwil lige verzekering plaatsen, hebben echter bij werkloosheid van de gevolgen daarvan te lijden en moeten alsdan een beroep op de overheid doen, die voor groote lasten geplaatst wordt, vooral in een tijd van dalende conjunc tuur. Verplichte verzekering heeft daarenboven het voordeel, dat de werkgevers in deze ver zekering kunnen worden betrokken. Tot dusver zijn deze geheel buiten de verzekering ge bleven, want in 't bestaande systeem was voor medewerking hunnerzijds geen plaats. Maar wanneer men zich voorstelt een wettelijke regeling te maken tegen de geldelijke gevolgen van die wei'kloosheid, die voor een goeden gang van zaken in het bedi-ijfsleven noodig is ofwel uit den bouw van het bedrijfsleven resul teert, rn.a.w. tegen de geldelijke gevolgen van wat men normale werkloosheid moet noe men, is er alle reden, ook de werkgevers in te schakelen. Deze regeling toch beti'eft primair de bevordering van de doeleinden telkens van den betrokken bedrijfstak, en wel in driëerlei opzicht. Vooreerst behoort de bedrijfstak te beschikken over een zoodanige reserve aan geschikte arbeidskracht, dat hij steeds zijn functie, voorziening in de behoeften, op juiste wijze kan verrichten. Vervolgens behoort de bedrijfstak te vooi'zien in de bestaansmoge lijkheid van de arbeiders die normaal er toe behooren, ook in perioden dat zij in het be drijfsbelang in de reserve zijn. En in de derde plaats brengt het bedrijfsbelang mede, dat het aantal bedrijfsgenooten binnen redelijke grenzen blijft en de betrokkenen zoowel in wei'kgevers- als in wexknemerskring, geprik keld worden, om die maatregelen te nemen, welke erop gericht zijn de werkloosheid, voor zoover deze samenhangt met de toestanden in den bedrijfstak zelf, niet boven het voor het bedrijf noodige te doen uitgroeien. Aller medewerking noodig. Wat voor elke sociale verzekering geldt, geldt wellicht nog in verscherpte mate voor de werkloosheidsverzeke ring: wil zij in en voor den bedrijfs tak haar doeleinden kunnen bereiken, dan moet zij verplicht zijn, wijl haar welslagen de medewerking van al degenen die tot den bedi'ijftak behoo ren, vereischt. De verplichte verzekering tegen de geldelijke gevolgen van normale werkloosheid zal in het systeem van den minister in de eerste plaats moeten worden uitgevoerd door het bedrijfs leven zelf. Hieraan geeft hij de voorkeur boven de' uitvoering door overheidsorganen. De invoering van een verplichte werkloos- heidsvex-zekei'ing beteekent voor de vakorga nisaties van werknemers wel de schoonste bekroxring van haar pioniersarbeid, welke de voorwaarden heeft geschapen, noodig om tot deze uitbreiding der voorziening over alle ondernemingsai'beiders te kunnen geraken. Ingevolge het voorontwerp wordt in de eerste plaats aan de bedrijfsraden een taak op het gebied der werkloosheidsverzekering toegedacht. Bestaat voor een bedrijf of voor een gedeelte van een bedrijf een bedrijfs- raad en wordt deze geschikt geacht om een werkloozenkas te beheeren, dan kan met machtiging van de Kroon aan de bedrijfs- raden worden vergund een wex-kloozenkas op te richten. Alle werkgevers in het betrokken bedrijf met hun.arbeiders zouden dan bij die kas verplicht verzekerd zijn. Voor zoover geen bedrijfsraden bestaan of deze nog niet in staat zijn het beheer van een werkloo zenkas op zich te nemexi, zou gebruik ge maakt kunnen worden van het instituut der erkende bedrijfsvereenigingen, zooals reeds voor de uitvoex-ing van de ziektewet in het leven werden geroepen. Werkgevers moeten helft der premie betalen. Het risico voor dc normale werk loosheid, die zich in de bedrijven voordoet, zal door deze bedrijven moeten worden gedragen. Het ont werp gaat er dan ook van uit, dat de werkgevers premies betalen voor deze verzekering, tenvijl zij gehou den zijn de helft van die premies op de arbeiders te verhalen. Voor een overheidsbijdrage is in het systeem van den minister geen plaats. De geldelijke taak van de overheid vangt zijns inziens eerst daar aan waar de normale werkloosheid ein digt. Neemt de werkloosheid een zoodanig ka rakter aan, dat buitengewone oorzaken haar invloed doen gelden, dan dient de verant woordelijkheid niet xxitsluitend op het bedrijf, maar op de gemeenschap in haar geheel ge legd te worden. Als criterium voor de vraag, hoever de normale werkloosheid reikt, neemt de mixiister aan, dat de reglementen voor de werkloozenkassen een zoodanigen termijn van uitkeering moeten stellen als voor elk bedrijf kan worden geacht overeen te ko- men met den jaarlijkschen gemiddelden dxnu: der werkloosheid vaxx alle in het bedrijf werkzame arbeiders. De overheid kan, om dat zij alle reglementen voor werkloozenkas sen moet goedkeuren, toezien, dat -hier een zoo juist mogelijke regeling wordt getroffen. Premie van IJ- a 2 procent. Hoe hoog de premie zal moeten zijn, zal afhangen van het werkloos heidsrisico en van de prestaties van de werkloozenkassen. ^Dit kan uit den aard der zaak zeer uiteenloopen, maar de minister meent, dat, gelet op de ervaring met de vrijwillige werkloosheidsverzekering vex-kregen, een gemiddelde premie van 1% a 2 pet. van het loon voldoende kan zijn om de uitgaven wegens normale werkloosheid te dekken. Een regeling wordt voorgesteld inzake den overgang van de vrijwillige naar de ver plichte verzekering. Met het in werking tre den vaxi een wettelijke regeling vervalt de regeling van het werkloosheidsbesluit 1917. De minister stelt zich voor, dat de bestaande werkloozenkassen zich zullen belasten met het geven van uitkeeringen aan de leden van die kassen gedurexxde den tijd, die noodig is voor het verkrijgen van de reserves in de kassen, welke gevormd zullen worden op grond van de voorgestelde regeling, Zoo noo dig kan van rijkswege hierbij hulp worden verleend. De voorgestelde wettelijke regeling zal gelden voor alle arbeiders, die werkzaam zijn in dienst van een on derneming. Een uitzondering wordt gemaakt voor arbeiders in dienst van een spoorwegonderneming en voor arbeiders boven de 65 jaren, terwijl mede de mogelijkheid van uitscha keling wordt overgelaten voor per sonen wier werkloosheid of verdien sten niet of moeilijk te controleeren zijn, of die werkzaamheden verrich ten van bijkomstigen aard. Ook de land- en tuinbouwarbei- ders zullen onder de verzekering val len. Voorgesteld wordt de invoerixig van een arbeidsboekje, waarin begin en einde van elke dienstbetrekking moet worden aange- teekend, welk boekje zal moeten dienen om het den arbeiders mogelijk te maken aan te toonen. dat zij lang genoeg gewerkt hebben noodig om te kunnen voldoen aaxi de wette lijke voorwaarde voor het verkrijgen van uitkeering bij werkloosheid. MEISJE IN BRAND GERAAKT. In het ziekenhuis overleden. In het gehucht de Groote Abeele nabij Mid delburg is Woensdag het vierjarig dochtertje van de faxnilie de V. met een kachel in aan raking gekomen en in brand geraakt, waarbij het kind ernstige verwondingen opliep. Don derdag is het meisje in het ziekenhuis Bethes- da te Vlissingen, waarheen het was overge bracht overleden. volgens de vermaarde PELMAN-METHODE ontwikkelt al Uw latente geeste lijke vermogens en bevrijdt U van Uw i n n e r I ij k e remmen. HAND- 'L PSYCHO- SCHRIFT L L|i J LOGISCHE ANALYSE f 7 ADVIEZEN Vraagt, vrijblijvend, onze gratis bro chure „De Volwaardige Mensch". PELMAN-INSTITUUT Damrak 68 I Malabanveg 15 Amsterdam. Malang (N.O.I.). Opgericht 1900 LONDEN. PARIJS, NEW-YORK, DURBAN, MELBOURNE AAN HET PELMAN-INSTITUUT DAMRAK 68 - AMSTERDAM B Gelieve mij, zonder eenige ver plichting, Uw gratis bi'ochure „De Volwaardige Mensch" te zenden. O Naam Straat N Woonplaats (in blokletters s.v.p.) Als drukwerk verzenden. (Adv. ingez. Med.j

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 5