m fb&A EMSER-WATER SCHAAKRUBRIEK VRIJDAG T4 JANUARI 1938 I-IAAREEM'S DAGBEAD Een Fransch oordeel over het spel van Bakhuys; Een te haastig gevormde meening heeft weinig waardeSpelen in een vreemd milieu is zeer moeilijkTop-prestaties in vliegtuigen Voetbaivreugde en -leed in de Engelsche Cup- matchesOplossing cricketprobleem en een oefening voor de umpires. Bakhuys' debuut als professional voor de Fransche eerste klasser Metz heeft aanleiding gegeven tot veel commentaar en talrijke be schouwingen over de waarde van het door onzen landgenoot in de match tegen Rijssel vertoonde spel. Hoewel een oordeel over de capaciteiten van een speler, gebaseerd op zijn prestaties in een enkelen wedstrijd, waarbij hij zich daarenboven in een volkomen vreemd milieu bevindt, als regel zeer gematigd moet zijn, om eenige beteekenis te hebben, is het toch wel eens aardig hier een Fransch sport journalist aan het woord te laten, die zich omtrent Bakhuys blijkbaar reeds .een vast staande meening gevormd heeft. Dit is niet een voetballer, die zich oefent in balcontröle in moeilijke omstandigheden, maar de Zuid Afrikaansche bokser Ben Foord, in training voor zijn match tegen Schmeling. Dat hij daarbij oefent in het op den rug lig gen, blijft intusschen vreemd. heidsrecord sinds October 1934 met 702,209 kilometer per uur. De grootste afstand in rechte lijn werd op 28 en 29 December 1937 eveneens door Italianen afgelegd (7100 K.M.), zoo ook die op een gesloten circuit (5200 K.M.) Amerika houdt sinds 1929 het hoogterecord voor watervliegtuigen (11.753 Meter), dat ech ter met een landvliegtuig in Juni van het vo rige jaar belangrijk door de Engelschen werd overtroffen (16.550 Meter). De absolute re cords staan overigens alle op naam van vlie gers in landtoestellen, behalve dat, wat de snelheid betreft, want eerst in November 1937 slaagde een Duitscher er in, een uursnelheid van 610,950 kilometer per uur te behalen, dat is dus ongeveer 90 K.M. minder dan de Ita- liaansche luitenant Agello in een watervlieg tuig. Doch de beste afstandsprestaties in land- vliegtuigen overtreffen verre die in hydravions want de Russen vlogen, wederom in 1937, niet minder dan 10.148 K.M. in rechte lijn, terwijl de Franschen zes jaar geleden op een gesloten circuit 10.601 K.M. aflegden. Aan deze lijst kan nog worden toegevoegd, dat de Amerikanen zich den laatsten tijd wei nig aan recordverbeteringen op vliegtuigge- bied gelegen laten liggen; zij bezien de zaak meer van den practischen kant, waartoe on getwijfeld het feit, dat in de Vereenigde Sta ten het vliegtuig een steeds belangrijker rol als vervoermiddel, vooral over groote trajec ten, speelt, zeer veel heeft bijgedragen. Zooals steeds hebben de Engelsche beker- matches voor de derde ronde weer eenige verrassingen opgeleverd. Een der twee non- League clubs, die zich door de voorwedstrij den hadden heengewerkt, Scarborough, be haalde een verdiend gelijk spel tegen Luton Town, een team uit de tweede divisie, terwijl York City (III Noord) het er nog beter af bracht door de promotie-candidaten Coven try met 32 uit te schakelen. De beste pres tatie echter leverde Swindon Town (in Zuid), een befaamd bekervechter uit vroeger „Bakhuys heeft riet meer dan negen scho ten op het Rijsselsche doel gelost, die alle even zwak en 'onzuiver gerichtwaren. Men moet dus constateeren, \dat hij - zijn schot-in- Hol land heeft gelaten. Daartegenover "staat, dat hij gevoel 'heeft voor het geven van zuivel e passes, want iederen keer dat hij in het bezit van den bal kwam, plaatste hij het leder af gemeten naar zijn gunstigst opgestelden me despeler. Dikwijls gelukte hem dit met een nauwelijks waarneembare beweging en het bleek, dat hij in plaats van een scorer, die kanseh benut, waarvoor iedereen hem had aangezien, een spelverdeeler is, die kansen tracht te scheppen. Ik hoop voor zijn nieuwe club, dat volgende matches een anderen in druk van zijn spel zullen geven, want anders moet men de directie beklagen met dezen aan koop.' „Bakhuys weet zich ook zoo voordeelig mo gelijk op te stellen, meestal tussc.hen de beide backs op het randje van buitenspel, teneinde zich 'op schotsafstand van het doel te bevin den. Overigens deed hij weinig pogingen om te ontsnappen; zou hij dus toch meer een teamspeler dan een individualist zijn? Doch wat veel ernstiger is: onze Hollander houdt er niet van een bal na te jagen, die niet voor hem bestemd is en die een weinig buiten zijn be reik wordt geplaatst. Mogelijk wil hij zijn krachten sparen, dan wel slechts dan actief zijn, als hij van een vrij schot verzekerd kan zijn, want hij schijnt zich niet erg te willen inspannen. Wellicht echter is het koele bere kening en in dat geval mag men er geen aan merkingen op maken, want een middenvoor behoeft geen energie te verspillen, als hij meent in zijn poging niet te zullen slagen. (Een grappige opvatting). Als het daarente gen blijkt, dat hij zich bij een twijfelachtige kans geen moeite wil geven, wordt het een leelijk geval. „Wat in elk geval na de match tegen Rijs sel voor mij onomstootelijk vast staat is, dat Bakhuys niet graag met een tegenstander om het bezit van het leder vecht. Hij vermijdt de „tackle" zooveel mogelijk, zelfs als de kansen tusschen hem en dien tegenstander gelijk zijn. (Deze opmerking is juist). Als zijn elftal in den aanval is en een scrimmage ontstaat voor het doel der tegenpartij, trekt de Hollander zich vijf of zes meters terug om toch vooral niet tusschen de groep spelers te geraken, die den weg naar het doel afsluiten. „Wat zal er van Bakhuys worden? Wanneer hij geen moeite doet om op onzuiver ge plaatste passes te loopen, of om een vijande lijken achterspeler het wegwerken van den bal te beletten en als hi.i zich bij voorkeur aan iederen „tackle" onttrekt, dan zal hij in de wedstrijden om het Fransche kampioenschap (bedoeld is de eerste klasse competitie) min der succes hebben dan de directie van de club uit Metz schijnt te denken. „Doch is het wel de ware Bakhuys, dien we in Rijssel gezien hebben? Als het slechts een flauwe copie geweest is, hopen we, dat men ons zoo snel mogelijk het origineel toont". Men ziet, dat het oordeel van den Fransch- man niet erg vleiend is en lang niet malsch. Hij heeft blijkbaar geen geduld om af te wach ten, totdat Bakhuys aan zijn medespelers en hun tactiek is gewend, wat, gezien de kwali teit van het Fransche clubvoetbal, nog wel eenigen tijd zal duren. Het wil ons bovendien voorkomen, dat de ex-middenvoor van onze nationale ploeg het spel toch een tikje beter begrijpt dan de hierboven geciteerde sport journalist Bij het einde van net Jaar 1937 is een lijst opgemaakt van de voornaamste records op luchtvaartgebied, waaruit blijkt, dat Italië met drie topprestaties aan de spits gaat, ge volgd door Engeland, Amerika, Frankrijk en Rusland met elk één Italië heeft haar successen op watervlieg tuigen behaald en bezit het absolute snel- jaren, die op het veld van Grimsby een ge lijk spel bevocht, waarbij de eerste klassers nog het geluk aan hun zijde hadden. De middenvoor Millership van de Wednes day bewees zijn club onschatbare diensten door in de laatste seconde van de match te gen Burnley den gelijkmaker te scoren en bijna was hetzelfde aan Watford (Hl Zuid) gelukt, dat slechts met 10 te Sunderland tegen de bekerhouders ten onder ging. De Derby County-back Bell was de onfortuin- lijkste speler van den dag, want hij trapte het beslissende punt langs zijn eigen doel man, waardoor Stoke onverwachts en onver diend zegevierde Overigens was er in dit op zicht ook hier baas boven baas, daar in een competitiewedstrijd voor de Zuidelijke divi sie Hartley van Gillingham tweemaal in eigen doel trapte en daarmede topscorer voor de tegenpartij werd. Millwall speelde, evenals vorig jaar, tegen Manchester City, doch moest zich ditmaal met een draw op eigen terrein tevreden stel len, evenals Crystal Palace, een andere Lon- densche derde klasser, tegen Liverpool. Chelsea stelde haar aanhangers voor den zooveelsten keer teleur en Everton nam de zege mee naar huis. Cardiff zorgde voor een weinig poëzie door haar overwinnaars Charl ton een keurig versierd hoefijzer aan te bie den, afkomstig uit de voorronden en dat zijn weg via Enfield, Bristol City, Cardiff, Charl ton en andere clubs wel naar Wembley zal vinden. Of Charlton er blij mede is, is een andere kwestie, want tot nu toe werd de houder van het geluksembleem steeds nog in de volgende ronde verslagen. Arsenal bracht tegen Bolton haar be roemde „overval-brigade" weer in het vuur en de goed ingestudeerde, overrompelende aanvallen met verrassend ppsitie-wisselen der voorwaartsen leverden in acht minuten drie doelpunten op. waarvan Bastin, de grootste opportunist in Engelsch voetbal, er twee scoorde. Het is een gewoonte geworden, elk jaar in deze rubriek een aantal clubs als favorieten voor den eindstrijd te installeeren en daar om noemen we thans de volgende clubs: Arsenal, Aston Villa, Wolverhampton, Preston, Sheffield United en Manchester United. Jammer genoeg hebben de Wolves en Arsenal voor de vierde ronde tegen elkaar geloot; het wil ons voorkomen, dat de win- jrfgSjfa. is reeds sedert eeuwen *ie*; ^es^e middel tegen WÉT VERKOUDHEID GRIEP (Adv. Ingez. Med.) naar van dezen titanenstrijd de beste kan sen heeft om op Wembley te verschijnen. De bekerhouders Sunderland zullen in den uit wedstrijd tegen Everton wel sneuvelen. Ons tweede cricketprobleem was erg ge makkelijk; vier „not-outs" op één bal, zon der dat er een run gescoord wordt. De ge bowlde bal bereikt via den batsman den wicketkeeper, de bowler appelleert voor „leg before", terwijl terzelfder tijd de keeper dit voor een vang achter het wicket doet. Beide „appeals" worden afgewezen, doch de bats man heeft intusschen bijna zijn evenwicht verloren en de keeper, dit ziende, gooit den bal hard tegen het wicket met de vraag „How's that?" voor stumpen. De batsman had zich echter tijdig hersteld, de umpire geeft niet uit. en daar de bal inmiddels is wegerold, wil de andere batsman een gewaagde run loopen. Hij bezint zich halver wege de mat, keert haastig op zijn schreden terug en slaagt er nog juist in, zijn ..crease" te bereiken, alvorens zijn wicket door een fielder wordt omgegooid, zoodat ook het vier de „appeal", ditmaal voor run-out, wordt af gewezen. De oplossing is dus Inderdaad zeer eenvou dig, maar stel u eens voor. wat een span ning in enkele seconden. We kunnen niet nalaten, thans de umpires eens even aan den tand te voelen en daarom vragen we een oplossing voor het volgende: Een batsman speelt den bal zacht langs den grond en roept zijn partner voor een korte run. Geen enkele fielder raakt den bal aan. maar nadat de beide batsmen elkaar gepas seerd zijn, trapt een van hen, namelijk de gene, die aan het doode wicket stond, per ongeluk den bal tegen het wicket, waarnaar hij op weg is en de „bails" vallen af, voor dat hij binnen de „crease" is. Welke beslis sing moet de umpire desgevraagd geven? VOETBAL. C. V. V.—Haarlem. Met het volgende gewijzigde elftal gaat Haar lem as. Zondag naar Charlois: Vijgeboom. Van Gooi, Huijsmans. De la Mar Sr., Effern, De Winter, Kammeijer, De la Mar Jr., Van der Hulst, Smit, Ninaber. H.B.S.—STORMVOGELS. Stormvogels vertrekt met het volgende elftal: Kollenberg, Haak Sr., Haak Jr., Bravenboer, Schoorl, Gerrits, Van Pel, Schippers, Prins, Woudenberg, Opbergen. Oplossingen, bijdragen, vragen, enz. te zen den aan den Schaakredacteur van Haarlem's Dagblad. Groote Houtstraat 93, Haarlem. PROBLEEM No. 933. (No. 8 van den wedstrijd, 46e ladder). Mat in twee zetten. Stand der stukken: Wit: Ka8, Dbl, Td6, Lel, d7. Zwart: Kd8, Pf7. „Schaken is denken". Dr. A. G. OLLAND. WERELDKAMPIOENSCHAP. Er zouden dertien jaren voorbijgaan, alvo rens een nieuwe match om het wereldkam pioenschap tot stahd kwam. Want wij laten de revanchematch, gespeeld tusschen den 28- jarigen Dr. Emanuel Lasker en den 60-jarigen Wilhelm Steinitz, in de jaren 1896/1897 te Moskou rusten. Lasker won met 10 tegen 2, bij 5 remise-partijen. Van psychologisch standpunt was de match een dwaasheid ge weest. Enkele weken na afloop (13 Jan. '97) moest de eens zoo geniale schaakkoning in een inrichting worden opgenomen, daar hij lijdende was aan vlagen van waanzin. Hij stierf in 1900 te New York, de stad waar in 1878 Frank J. Marshall werd geboren, die in 1907, dus op 29-jarigen leeftijd, den moed had den 38-jarigen wereldkampioen te gaan be strijden. Voor het eerst zien wij den 21-jarigen Marshall in een internationaal tournooi te Londen (1899) spelen, waarin ook onze land genoot Dr. J. F. S. Esser, Jac. Mieses, G. Mar co (1863—1923) medespeelden. Dit tournooi van 12 spelers stond niet gelijk met een meester tournooi (dat gelijktijdig werd ge speeld), maar met een hoofdklasse-wedstrijd. De jonge Marshall won met 8y2 punt den eersten prijs boven Marco, die 2 en 3 kwam met F. Physick (8) p. Dr. Esser kwam niet onder de prijswinners (4 p.). Marshall was daardoor officieel meester geworden, doch studeerde toen nog voor een ander meester schapin de rechten. Hij stond bij zijn komst te Londen, reeds in Amerika als een zeer sterk speler geboekt. In het genoemde (dubbelrondig) meestertournooi behaalde Lasker den eersten prijs (23y2 uit 28 par tijen!), maar het zou nog 8 jaren duren eer de groote schaakkoning aan Marshall audiën tie zou verleenen. Teruggekeerd in Amerika, won hij oa.. een match met 7:6:2 tegen Johnston, den champion van de schaakclub te Chicago. Het volgend jaar (1900) werd de jeugdige meester toegelaten tot het groote internationale meestertournooi te Parijs (17 deelnemers). De wereldkampioen Dr. Lasker won met 14J/2 punt den eersten prijs (Sèvres- vaas le groote -f 5000 Francs) De eenige partij, welke Lasker verloor was tegen Marshall, die den 3en en 4en prijs deel de met Geza Maroczy (ons allen thans wèl bekend als leider van de match EuweAlje- chin)No. 2 was de bekende meester en blindspeler H. N. Pilssbury (18721906). Om dat Marshall zeer riskant aanvalsspel toonde, vertrouwde men zijn succes niet en noemde he~i de eenige „Homo novus" in de schaar v. aanwezige beroemdheden! Men bedenke, d; Dr. Tarrasch reeds lang op een ontmoe ting met Dr. Lasker hoopte, en terecht. In het nternationaal meestertournooi te Monte- Carlo (1901), met 14 deelnemers, kwam Marshall op de 10e plaats, met 51/4 punt (remises telden voor 1/4 punt), D. Janowski (18681927) won den eersten prijs, met 10 1/4 punt. Die achteruitgang was treffend. In de volgende wedstrijden was er weer vooruit gang, maar Parijs 1900 kwam niet terug, b.v.: Monte Carlo 1902: 11 gew., 8 verl. 2 remise; Hannover 1902: 7 gew., 8 verl., 2 remise; Monte Carlo 1903: 10 gew., 12 verl., 4 remise. Het internationaal dubbelronden-gambiet- tournooi (Mei 1903) was een kolfje naar zijn hand en met 10 5 3 won hij den tweeden prijs (Tschigorin werd no. 1). Daarna daagde Marshall den wereldkampioen uit, maar Las ker weigerde, o.a. omdat de inzet te klein was. Sedert dien boekte hij weer mooie resulta ten. In het meestertournooi te Monte-Carlo (1904) kwam Marshall op de derde plaats, met 6V2 punt, terwijl Maroczy en Karl Schlechter (18741919) respectievelijk 1 en 2 werden. In hetzelfde jaar won hij in het in ternationaal meestertournooi te Cambridge Springs (met 16 deelnemers) den eersten prijs op schitterende wijze, want hij verloor geen enkele partij (13 punten). Tegen Lasker speelde hij remise, die den tweeden en derden prijs met Janowski deelde (ieder met twee punten minder, dus 11 punten). Na dat suc ces stegen zijn kansen op een match om het wereldkampioenschap, ook omdat hij thans minder moeite zou hebben het noodige geld bijeen te brengen. In het begin van 1905 daagde Marshall den wereldkampioen uit, blijkbaar had hij den gevorderden inzet van 2000 Dollar bijeen. Over de verdere bepalin gen kon men het niet eens worden voorloopig. Vervolgens won hij een match tegen Janowski met 8:5:4. In den meester-hoofd- klassewedstrijd te Scheveningen (1905) won hij den eersten prijs, met liy2 punt (uit 13 partijen), maar in den enkele weken te voren gespeelden meesterwedstrijd te Ostende kwam hij niet onder de prijswinners (79 met Burn en Leonhardt), terwijl Maroczy aan de spits kwam. In Barmen 1905 kwam hij no. 3, met V2 punt onder Maroczy en Janowski. Een match Marshall-Tarrasch werd door dezen schitterend gewonnen met +8,-1, 7. In het meestertournooi te Ostende (1906) won Marshall den zevenden prijs, met I6V2 punt (11 gewonnen, 8 verloren, 11 remise). Schlechter won den eersten prijs, met 20 pun ten. In het meestertournooi te Neurenberg (JuliAug. 1906), met 16 deelnemers, won Marshallden eersten prijs, met 12>/2 punt. Uit het bovenstaande kan men zien, welk een wisselvallig speler Marshall is ge weest. Hij verloor in dezen wedstrijd geen enkele partij, terwijl Dr. Tarrasch (in dezelf de stad waar hij over den Amerikaan trium- feerde) den 9en en lOen prijs deelde met Snosko—Borowski en Vidmar (iy2 punt). Daarna kwam eindelijk de match om het we reldkampioenschap tot stand. Winneer was, die 't eerst 8 partijen gewonnen had, remises telden niet. 't Aantal zetten was 15 per uur, met 6 speeluren per dag. De inzet bedroeg 1000 Dollar. De match ving aan op 26 Maart 1907 te New York en duurde 73 dagen. Dr. Las ker (38 jaar) won op overtuigende wijze, na melijk met 8 gewonnen partijen en 7 remises. Marshall (30 jaar) won geen enkele partij. Marshall was een groot tournooi-, maar blijk baar geen matchspeler. Marshall noemde o.a. het spelen in het openbaar en het overal heentrekken als oorzaken van zijn verplet terende nederlaag. PARTIJ No. 920. Achtste matchpartij, gespeeld April 1907. Wit: Zwart: Lasker. Marshall. FRANSCHE VERDEDIGING. 1. e2e4 e7e6 2. d2d4 d7d5 3. Pblc3 Pg8—f6 4. Lelg5 Lf8b4 5. e4xd5 Dd8xd5 6. Lg5xf6 g7xf6 7. Ddld2 Lb4xc3 8. Dd2xc3 Pb8c6 9. Pgl—f3 Dd5—e4t 10. Kei—d2 Lc8d7 11. Tal—el De4f4t 12. Dc3e3 Df4d6 13. Kd2—cl 0—0—0 14. Tel—dl Th8—g8 15. g2g3 Pc6b4! Door dezen sterken zet verschaft Zwart 3ich belangrijk positievoordeel. 16. De3a3 Op 16. a2a3 zou volgen Pb4d5; 17. De3b3, Ld7c6 en Wit heeft lastig spel, daar hij niet Lfl— g2 kan spelen, wegens Pd5—f4! 16 .Ld7c6 17. Lfl—g2 Lc6e4? Met Lc6d5! kon Zwart minstens een pion winnen, bij superieure positie. 18. Pf3—el Le4xg2 19. Pelxg2 Pb4c6 20. Da3xd6 In het nu volgende eindspel profiteert Lasker heel fijn van de zwakte der pionnen h7, f7 en f6. 20 .Td8xd6 21. c2c3 e6e5? Om twee redenen zwak: Wit krijgt nu een pionnenmeerderheïd op den Damevleugel en hij kan nu eerlang met voordeel f2f4 spelen. 22. d4d5 Pc6e7 23. Pg2e3 c7c6 24. d5xc6 Td6xc6 25. Thlfl Tg8e8 26. f2—f4 e5xf4 27. Tflxf4 Pe7—g6 28, Tf4—f3 Pg6e5 29. Tf3—f2 Tc6—a6 30. a2a3 Te8—d8 31. Tdlxd8f Kc8xd8 32. Kcl—c2 Ta6—d6 33. Tf2—f5! Dreigt den h-pion te veroveren. 33. Pe5d7 34. Tf5h5 Pd7—f8 35. c3c4 Kd8d7 36. Kc2c3 Kd7—e6 37. Pe3d5 a7a6 38. a3a4 Td6c6 39. a4a 5 Verhindert b7—b5. 39. Tc6d6 40. g3—g4 Td6c6 41. bü—b3 Tc 6d6 42. Kc3—d4 Ke6d7 43. Th5—f5 Pf8e6t 44. Kd4e3 Pe6—g'7 45. Pd5xf6f Kd7—c6 46. Tf5—f2 Td6—dl 47. Pf6—d5 Tdlbl 48. Tf2xf7 Tblxb3ï 49. Ke3e4 Pg7—e8 50. Tf7e7 h7—h5 51. Te7xe8 h5xg4 52. Ke4e5 Tb3h3 53. Te8c8t Kc6—d7 54. Tc8—c7ï Kd7d8 55. Tc7xb7 Th3xh2 56. Ke5d6 Th2h6t 57. Kd6c5 Th 6g6 58. Pd5—f4 Tg6—f6 59. Pf4d5 Tf6g'6 60. Pd5—e7 Tg6e6 61. Pe7c6+ Kd8c8 62. Tb7g7 Te 6e4 63. Kc5d5 Te4—f4 64. Pc6e5 Tf4—fl 65. Tg7xg4 Tfl—al 66. c4c5 Kc8c7 67. Tg4g7t Kc7c8 68. Pe5c4 Tala2 Wit annonceert mao in 5 zetten. Probleem No. 926 is alsnog goed opgelost door: H. J. S. Beck en J. Vermeer, beiden te Bloemendaal; B. Amelung (ook nog drie pun ten voor no. 925), A. v. Baren, M. Daim, J. Honsbeek, B. Hoogreef, Th. Kan, K. Koedoo- der, P. J. F. v. Oeffel, A. J. Overzee (ook nog drie punten voor no. 925), P. Rotteveel en A. Veerman, allen te Haarlem; W. de Laat, te Hillegom (allen twee punten). CORRESPONDENTIE. Aerdenhout, O. P. E. en Drouwen B. v. R. 1. Dd7d6 faalt na 1.Ta8—e8. Haarlem. B. A. Beterschap toegewenscht! Wij hebben uw eindtotaal op 167 gebracht; 1. Dd7b5 faalt na 1.Lg8—h7. Th. B. 1. Dd7d6 faalt na. 1.Ta8—e8. C. H. Jr., Schertsprobleem noemen wij die opgaven, welke afwijken van de gewone pro bleem- of schaakregels. Deel I van dat boekje kost één gulden, 25 cents. K. K. Denk om den inzendingstermijn s.v.p. Joh. K. Jr. Wij hebben u over 110. 924 reeds in gelicht in de rubriejï van 27 Dec. a.p. A. J. O. Wij hebben uw eindtotaal op 48 gebracht. Voor de vele door ons ontvangen bewijzen van belangstelling, bij gelegenheid van het Kerstfeest en de Jaarwisseling hartelijk dank! Mevr J. S.B. Bestelt u in dit geval zelf het door u gewenschte schaakklokje. Ver zoeke ens alsnog op te geven, aan welk adres wij u een postwisseltje of chèque, ad vijf gul den, kunnen zenden. HAARLEM 2—AJAX 2. De reserves der roodbroeken hebben het volgende elftal: Voogd, Van Duijn, Visser, Vreeken, Van den Berg, Kamminga, Hartog, Verwaal, Van Polanen, Keuning. Hurkmans. STORMVOGELS 2—E.D.O. 2. Stormvogels 2 heeft het volgende team: Akkerman, Van Dongen, Visser, Groen, Wilderom, Heilig Jr., Van der Steen, Heilig Sr.. Verdam, De Back, Van der Laan. H. F. C.—D. O. S. H. F. C. speelt aan de Spanjaardslaan met het volgende elftal: Van der Togt, Langendam, C. ten Have, Beets, Kruijer, Van Olphen. J. ten Have, Ööck, Klein de Groot, Drijver, Guldemond. WIELRIJDEN. De Zesdaagsclie van Gent. Van Schijndel en Van den Brocck hebben de leiding. Uit Gent: Dank zij uitstekend rijden wisten Donderdagavond even voor negen uur onze landgenooten Van SchijndelVan den Broeck een ronde uit te loopen, zoodat zij alleen de leiding hadden. De -stand was hedenmorgen zes uur als volgt: 1. Van SchijndelVan den Broeck, 63 pnt. Met één ronde achterstand: 2. Deneef Dekuysscher, 126 pnt.; 3. BuysseBilliet, 91 pnt.; 4. SlaatsPellenaars, 82 pnt.; 5. Guim- bretièreGiorgetti, 6 pnt. Met twee ronden achterstand: 6. Raes Thijssen, 20 pnt.; 7. DepauwBruneau, 16 pnt. Met drie ronden achterstand: 8 Meerschaert Defoordt, 26 pnt.; 9. DébruyckerVerhaegen 10 pnt. Met vijf ronden achterstand: 10. HuysVer- reijeken, 28 pnt.; 11. Martin—Naye, 25 pnt. Afgelegd waren 726 K.M. EXCELSIOR. Bovengenoemde vereeniging houdt a.s. Zondag haar eersten wedstrijd voor de com petitie op home-trainers in het clubgebouw aan de Gen. de la Reystraat 15. Het begint te 9 uur. Deze' competitie wordt verreden over 4 wedstrijden over een afstand van 300 M., 500 M.. 750 M. en 1 K.M. De veteranen rijden eveneens een compe titie op home-trainers van vier wedstrijden, namelijk 300 M. 500 M., 750 M. en 1 K.M. BILJARTEN. De Nederlandsche kampioen schappen 71—2. De titelhouder Van Vliet door Dommering geslagen. Onder zeer groote belangstelling zijn Don derdagavond in café „Suisse" te Amsterdam de Nederlandsche kampioenschappen 712 begonnen, georganiseerd door de biljartclub „Sarnhati". Deelnemers zijn J. G. Beuming (H.E.T.E.IJ. Amsterdam), A. Bos (K.R.A.S. Amsterdam), J. Dommering (Bristol Biljart Club Arnhem), L. Gehrels ('t Zuid Rotter dam), P. de Leeuw (H.E.T.E.IJ. Amsterdam). J. H. Sweering (Insulinde Amsterdam), J. Wiemers (Friesche Biljartclub Dokkum) en de kampioen C van Vliet ('s-Gravenhaagsche Biliartclub Den Haag). Begonnen werd met de partij Dommering- Van Vliet Eerstgenoemde was er het eerst in. Met een snel gespeelde 52 In de 5e beurt liep hij uit; Van Vliet vermocht zijn achterstand niet meer in te halen. Hij speelde zeer gede primeerd. ook al omdat hij enkele zeer ge makkelijke stooten miste. Na 15 beurten leidde de Arnhemmer met 177 om 91. Wel slaagde Van Vliet er in, met 46 in de 19e beurt een stuk van zijn achterstand in te loopen, maar Dommering liet zich de over winning niet meer ontglippen. De uitslag "was: Dommering 300 35 52 8.57 Van Vliet 180 35 46 5.14 Het slot van den avond werd gevormd door de partijen BosGehrels en SweeringWie mers. De verdere uitslagen waren: De Leeuw 300 42 38 7.14 Beuming 136 42 17 3.23 Sweering Wiemers Gehrels Bos 300 203 300 253 34 34 35 35 63 68 42 27 8.82 5.97 8.57 7.22 Winter sportsmen plegen zich goed tegen de kou le wapenen en het is niet meer dan billijk dat de trouwe metgezel ook een paar extra sokken krijgt.

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 7