Haarlem's Dagblad Een Haagsche Ruzie. Natuur en Leer. Gunstig jaar voor onze schatkist. cCl.o Het belangrijkste 55e Jaargang No. 16740 Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Conrant-Uitgaven en Algem. Drukkerij !N.V. Bureaus: Groote Houtstraat 93, bijkantoor Soendaplein 37. Postgirodienst 38810. Drukkerij: Zuider Buiten Spaarne 12. Telefoon: Directie 13082,Hoofdred. 15054 Redactie 10600, Drukkerij 10132, 12713 Admin, 10724, 14825. Soendaplein 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen HoofdredacteurROBERT PEEREBOOM Directie: P. W. PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM Dinsdag 18 januari 1938 Abonnementen per «reek f 0.25. p. maand f 1.10. per 3 maanden f 3.25. franco per post f 3.55. losse nummers 6 cent per ex. Advertentiën1-5 regels f 1.75, elke regel meer f 0.35. Reclames f 0.60 per regeL Regelabonnementstarieven op aanvraag. Vraag en aanbod 1-4 regels f 0.60. elke regel meer f 0.15. Groentjes lie rubriek. Er is Maandag erge ruzie geweest in den Haagschen Raad Ik schrijf dit met droefheid neer. Er was een tijd waarin ruzies in ge meenteraden veelvuldig voorkwamen. Toen hield de Haagsche Raad zich correct. Wij verwachtten dat trouwens van hem. Wij in Nederland beschouwen Den Haag nu een maal als ons brandpunt der correctheid en als parlementaire gebeurtenissen dien roep niet gestand deden 'hebben wij altijd ge dacht: nu ja, dat is dan ook niet Haagsch. Maar ziet, nu is sinds eenige jaren een tijdvak ingetreden waarin ruzies in gemeen teraden tot de uitzonderingen zijn gaan be- hooren.... en nu begint de Haagsche Raad! Het is bedroevend. Eerst hebben we de na righeid met den journalist Hansen gehad, waarbij de Haagsche raadsleden allemaal op hun woord verklaarden dat ze hem niets ver klikt hadden en burgemeester de Monchy een aanklacht bij de justitie indiende tegen het raadslid N.N, die op niets uitliep omdat hij onvindbaar bleefen nu is het weer mis. Ditmaal heeft de Raad de kans gezien, zoogezegd revanche te nemen op den burge meester. Hij is beticht van een te zwakke houding tegenover het bestuur van het Re sidentie-Orkest. De gedelegeerde van den Raad bij dit bestuur, jhr. mr. van Beresteyn, heeft zich beklaagd. Het bestuur wou hem niet eens toelaten toen het zich met des kundige adviseurs ging beraden over de be noeming van een nieuwen dirigent het heeft hem heelemaal niet in de uitnoodiging van Eduard van Beinum gekend en de bur gemeester heeft het bestuur wel „wenschen" van den Raad maar geen „eischen" overge bracht. Zoodat het bestuur, dat kennelijk niet erg houdt van jhr. van Beresteyn, zich van den gemeenteraad niets meer aantrok en zonder hem doorging met de dirigentenkeuze. Treurig is de weinige élégance waarmee deze zaak in den Raad is behandeld. Jhr. van Bere steyn heeft verklaard: „Als ik een jongen om een boodschap had gestuurd en hij had het precies zoo gedaan als de burgemeester in de bestuursvergadering zou ik gezegd hebben: ik stuur je nooit meer". Nu nu! Tot den burgemeester, die verklaard had dat, als het bestuur de wenschen van dep Raad naast zich neerlegde, de zaak uit was, had jhr. van Beresteyn gesproken: „Dat zegt u!" Waar op de burgemeester antwoordde met: „Dat zeg ik!" Nu vraag ik u: is dit Haagsch? Ik geloof dat er vandaag een schok van teleurstelling door Nederland is gegaan bij het vernemen van zulk een gedachtenwisseling, gevoerd onder namen als de Monchy en Van Beresteyn en onder het presidium van een Loudon. Wat het Residentie Orkest betreft: het heeft de laatste jaren niet best geboerd. Sinds de vaste dirigent Van Anrooy is afgetreden, is het mis. Men is, zooals ik laatst op deze plaats al geschreven heb, gaan experimenteeren met gastdirigenten tot de gevolgen van „roofbouw op het orkest" duidelijk merkbaar werden. Men is allerlei orkestleden gaan ontslaan en er is een ontevreden stemming gekomen. Men heeft ruzie met den gedelegeerde van den gemeen teraad gemaakt ofschoon men 105.000 ge meentesubsidie heeft (zegge honderdvijfdui zend gulden; ons Haarlemsche orkest krijgt precies één zevende van dit bedrag!) en daar na is het bestuur gefaald in zijn poging, Van Beinum als dirigent te krijgen. Nu heeft de gemeenteraad er volkomen ge noeg van en er is een commissie ad hoc van vijf leden benoemd, die de situatie bij het or kest zal onderzoeken eer het weer subsidie krijgt. Dat is nu eenmaal het gevolg van hooge subsidies: als men die ontvangt moet men er ook een goed beleid mee-voeren, anders komt er onvermijdelijk inmenging van den subsidie gever. Het maakt den indruk dat in deze Haag sche zaak al zeer weinig diplomatie is gebe zigd hetgeen ons ook niet meevalt van de residentie en dat de burgemeester, zich blijkbaar toeleggend op de juridische verhou dingen tusschen gemeente en orkest, niet flink genoeg is opgetreden na een mogelijke overmaat van flinkheids-vertoon door jhr. van Beresteyn. Maar het is te hopen dat er nu spoedig een uitstekende vaste dirigent komt, want wij hebben allen belang bij het welzijn van ons tweede orkest in den lande. En aan dat welzijn schijnt thans wel heel wat te haperen R. P. Chautemps zet zijn besprekingen voort. Onderhoud met Marx Dormoy. PARIJS, 18 Jan. (Havas-A.N.P.) Chautemps heeft bezoek ontvangen van Dormoy, die hem op de hoogte van de besprekingen en de besluiten van den nationalen socialistischen raad kwam stellen. Te negen uur begaf Chautemps zich naar hotel Matignon om zijn besprekingen voort te zetten. Hij zeide tot de journalisten, dat hij rustig voort blijft gaan, daar niets hem haast. (Tien Londensche meisjes hebben tien jaar geleden elkaar beloofd dat zij niet zouden trouwen, maar een canière maken en na tien jaar weer bijeen zouden komen, om er elkaar van te vertellen. Dezer dagen was de tijd om en er ver schenen er drie, de anderen waren intusschen getromvd.) Tien meisjes van het groote Londen Hebben elkaar tien jaar gelêe, Jeugdig en enthousiast gevonden, In het verbond van een idee. Nimmer zouden die meisjes trouwen, In de wereld was werk voor haar, Anders dan 't eigen nestje bouwen, Na den gang naar het trouwaltaar. En na het einde van tien jaren, (Spraken zij met elkander af) Komen wij saam om te ervaren, Wat het bestaan elk onzer gaf. Onlangs was de termijn verstreken, Want tien jaren vergaan zoo snel, Van de tien meisjes, is gebleken, Kwamen er drie op het appèl. Drie der tien, want de andre zeven Hebben in de tien jaren tijd, Het idee weder opgegeven, En zijn toch naar 't altaar geleid En zij bewezen hier eens te meer, Dat de natuur gaat boven de leer. En het drietal, tezaam gekomen, Heeft er zich wel bij neergelegd, Maar toch ook, heb ik goed vernome. Flink het hare ervan gezegd. Van de zeven zwakke vriendinnen, Die zich na 't plechtige besluit, Door een man lieten overwinnen, Moeten d' ooren hebben getuit. Kijk, daar waren ze nu gebonden, In den sleur van 't bestaan, onvrij, Als millioenen in 't groote Londen, Neen, zei het drie vrouwschap, dan wij! Leve de leer boven de natuur, Ja en soms worden druiven wat zuur. P. GASUS. De werkloosheid te Haarlem. Nog steeds stijging. Er komt, helaas nog geen verbetering ln den toestand op de arbeidsmarkt te Haarlem. In de afgeloopen week ging het aantal werkloozen weer met 65 omhoog (dezelfde week van 1937 gaf een stijging van slechts 37.) Het aantal werkloozen bedraagt nu 6642 dat is nog maar 77 onder het aantal van verle den jaar; Er is een moment geweest dat wij bijna 1000 onder het aantal van verleden jaar waren. Met 1936 vergeleken is er nog een gunstig verschil van 341. De aanhouding van den verzekeringsagent. In ons vorig nummer werd medegedeeld, dat de Haarlemsche verzekeringsagent V„ die verdacht wordt van verduistering van 28.000, door de Rijksveldwacht in Spaarndam zwervende was aangetroffen. Dit is onjuist. Dit geschiedde door den aldaar gestationneer- den hoofdagent Schoolmeester. Het aantal telefoonaansluitingen is uitgebreid. Maar het abonnementsgeld is met f 6.— verhoogd. Meer dan 10.000 aangeslotenen zijn thans direct bereikbaar. De abonnés op den Rijkstelefoondienst in het district Haarlem zullen allen een brief kaart ontvangen of reeds ontvangen heb ben waarin wordt medegedeeld dat ingevolge het bepaalde in art. 4 van het Rijkstelefoon- reglement 1929 door de toeneming- van het aantal aansluitingen met het maandelijks ver schuldigde abonnementsbedrag met ingang van 1 Maart 1938 wordt verhoogd met f 0.50. Dit is dus per jaar een vermeerdering van het abonnementsgeld met f 6. Als men nu weet dat deze verhoo ging intreedt wanneer het aantal abonnés een bepaalde marge boven de 10.000 heeft bereikt, dan is dit dus een voordeel voor den Rijkstele foondienst van minstens f 60.000. Weliswaar staat hiertegenover dat deze vermeerdering ook meer lasten met zich mee brengt, maar het kan voor den Dienst toch onmogelijk veel verschil maken of er nu 9900 of 10.200 abonnés zijn. In het gewone leven is het meestal zoo dat bij vermeerdering van den omzet in casu 't aantal abonnementen de prijs de abonne mentsprijs omlaag gaat. Bij den telefoon dienst gaat men echter van de gedachte uit dat het grooter aantal aansluitingen vele voor- deelen met zich meebrengt. Wanneer men bijv. op een dorp met 200 aansluitingen f 2 abonnementsgeld moet betalen dan is dit nog niet goedkoop want elke keer als men een an der dan die 200 abonnés wil hebben moet men interlocaal telefoneeren wat natuurlijk duurder kost. Bij een aantal aansluitingen boven de 10.000 is deze noodzaak dus veel geringer en wordt het voor den abonnementshouder goedkoo- per. Hoe grooter het aantal abonnés, des te voordeeliger voor den aangeslotene is dus bij den Rijkstelefoondienst het leidende principe. Indirecte belastingen brachten bijna 66 millioen meer op dan in 1936. Het afgeloopen jaar kan men zonder eenige overdrijving bijzonder gunstig voor onze schatkist noemen. De directe en de indirecte be lastingen hebben niet alleen de raming overtroffen, maar zijn ook ver uitgekomen boven de cijfers van 1936. Daarvan geven onderstaande cijfers een duidelijk beeld. DIRECTE BELASTINGEN: Kohieren 1937 110.564.848 Raming voor 1937 110.300.000 Kohieren 1937 Kohieren 1936 110.564.848 „102.383.819 Voord, verschil 246.848 Voord, verschil 8.181.029 INDIRECTE BELASTINGEN: Opbrengst 1937 436.835.901 Raming 1937 „370.925.000 Voord, verschil 65.910.901 Voord, verschil 65.910.514 Opbrengst 1937 436.835.901 Opbrengst 1936 370.925.387 Slechts één post (de accijns op zout) van de indirecte belastingen heeft in 1937 minder opgebracht dan geschat werd. De omzetbe lasting kwam ongeveer f 12 millioen boven de raming en eveneens ongeveer f 12 mil lioen boven de opbrengst van 1936 uit. De bieraccijns bracht 8 a 9% meer op dan in 1936, hoewel de bieromzet niet is gestegen. De brouwerijen moeten nu dus met grootere voorraden zitten dan in 1936. De raming voor het Verkeersfonds, f 22 Va millioen, is te optimistisch geweest. De auto mobilisten hebben 6 ton minder geofferd dan waarop de minister had gerekend. Daaren tegen hebben 91.000 wielrijders meer hun rijksdaalder geofferd dan volgens de oorspron kelijke raming was berekend. Gunstige cijfers toonen ook de opbrengst van de dividend- en tantièmebelasting, de rechten op den invoer, rechten en boeten van zegel, van registratie en successie. B. enf. vragen 9790. Voor het maken van nieuwe rijwielberg plaatsen. B. en. W. schrijven aan den Raad: Nu door het onderbrengen van het consulta tiebureau der Vereeniging „Zuigelingenzorg" in het nieuwe gebouw van den gemeentelijken geneeskundigen en gezondheidsdienst, het perceel aan de Jacobij nestraat no. 26 op 1 Januari j.l. buiten gebruik gekomen, is, bestaat er gelegenheid in de volgende, dringende, be hoefte te voorzien. In de eerste plaats zal het mogelijk zijn de beganegrondverdieping van het vrijgekomen perceel in te richten tot rijwielbergplaats van het Gymnasium. Een dergelijke gelegenheid ontbreekt daar,' hetgeen tot gevolg heeft, dat dagelij les meer dan 100 rijwielen van de leer lingen dezer inrichting in de open lucht moe ten verblijven. Aangezien de rijwielbergplaats van de amb tenaren, werkzaam bij den Incasso-, Stortings- en Ophaaldienst en bij het bedrijf van Open bare Werken onvoldoende is en de admi nistratie van laatstgenoemd bedrijf over een grootere archiefruimte moet beschikken, be staat er thans gelegenheid ook deze bezwaren op te lossen. De achtertuin van het bureau van Open bare werken zal n.l. kunnen worden gebruikt voor rijwielstalling van den Incassodienst. Om een toegang tot dezen tuin te verkrijgen zal een kamer van het bureau van Openbare Werken moeten worden opgeofferd, terwijl voor de uitbreiding van de archiefruimte van dit bureau nog een andere kamer aan het tegenwoordig gebruik zal moeten worden ont trokken. Daarvoor in de plaats kunnen echter 2 kamers op de verdieping van het vrijgeko men perceel worden bestemd. Een en ander is nader omschreven en aangeduid in een rapport van den Directeur van openbare werken en op de daarbij be- hoorende teekeningen. De totale kosten van deze werken ramen wij op 9.790. Weer een postzak je in Indië vermist. Naar Medan verzonden, doch daar niet gearriveerd. PALEMBANG, 18 Januari. (Aneta-A.N.P.) Binnen korten tijd is thans voor de derde maal een zakje luchtpost uit Palembang vermist. Dit zakje werd 15 Januari met de „Reiger" naar Medan verzonden en is daar niet aangekomen. Conflict te Amsterdam voorkomen Bemiddeling in het electrotechnisch bedrijf had succes. AMSTERDAM. 18 Jan. Naar wij verne men hebben de pogingen van den rijksbe- middelaar om het dreigend conflict in het electrotechnisch bedrijf te Amsterdam te voorkomen, tot een gunstig resultaat geleid. Zooals bekend had de rijksbemiddelaar, mr. S. de Vries, op 11 Januari j.l. met de werkgevers- en werknemersorganisaties, in de electro-technische industrie vergaderd en zouden de organisaties, na overleg met haar respectievelijke ledenvergaderingen, uiterlijk heden de beslissing op de voorstellen van den rijksbemiddelaar mededeelen. Beide partijen hebben thans aan den rijksbemiddelaar bericht gezonden, dat zij met zijn voorstellen in meerderheid accoord gaan. Hiermede is een conflict voorkomen. Wij vernemen verder, dat ingevolge de nieuwe overeenkomst een nieuwe collectieve arbeidsovereenkomst wordt gesloten, ingaan de 15 Januari jl. en eindigende op 30 April 1939. Voor alle klassen arbeiders in de industrie zullen de loonen met 2 tot 4 cent per uur verhoogd worden. Het sloopen van de Magdalena- kapel. Het woord is aan In strijd met het raadsbesluit van 1931? In ons vorig nummer heeft men kunnen lezen dat het raadslid Joh. Visser aan B. en W. van Haarlem eenige vragen heeft gesteld, o.a.; „Is het aan B. en W. bekend, dat, in strijd met een door den Raad op 15 Juli 1931 aange nomen voorstel, de Magdalenakapel in de Magdalenasteeg thans geheel gesloopt is?" Wij hebben het officieele verslag van den Raad opgeslagen. Daaruit blijkt, dat de slooping van de kapel niet in absoluten strijd is met het raadsbesluit. Allereerst is bij dit raadsbesluit gebleken, dat de Raad reeds in 1926 besloten had tot slooping van het vroe gere Hospitaal om op den vrijkomenden grond een nieuw gebouw voor den Geneeskundigen Dienst te bouwen. In 1931 werd op dit besluit evenwel terug gekomen, de grond en het ge bouwencomplex wei-den toen verkocht voor f 135.000 a f 140.000 aan de N.V. „de Spaarne- stad" voor uitbreiding van haar bedrijf. Eenige sprekers drongen er op aan alsnog te trach ten de Magdalenakapel als monument van oude bouwkunst te behouden. De heer Visser heeft daarbij opgemerkt dat „Monumentenzorg" prijs stelde op het behoud van de kapel. Wethouder Mr. M. Slingenberg heeft daarop namens B. en W. verklaard, dat het college zijn best zou doen de Magdalenakapel te be houden. Of dit lukken zou, ook met het oog op de plannen van genoemde N.V., wist spreker uiteraard niet. Na deze toezegging nam de raad het voor stel van B. en W. aan. Een jaar geleden hebben wij reeds medege deeld, dat een door „Monumentenzorg" inge steld onderzoek heeft uitgewezen, dat er geen bezwaar bestond tegen slooping van de kapel omdat, daar er van het oorspronkelijke weinig meer over was, die geen belangrijke histori sche waarde heeft. Wel is door „Monumenten zorg" toen aangedrongen op het behoud van het poortje aan de Kinderhuisvest en dat staat nog onaangetast. De heer Visser vraagt nu verder, „of B. en W. met hem van oordeel zijn, dat de bedoelde eigenaresse wederrechtelijk, in elk geval in strijd met de bepalingen door B. en W. zelve bij den verkoop der betreffende perceelen ge steld, heeft gehandeld? Zijn B. en W. voor nemens zonder meer in de hier gewraakte han deling te berusten?" Van de zijde van „de Spaarnestad" verne men wij, dat het gemeentebestuur bij den ver koop van de gebouwen en grond geen beper kende bepalingen heeft gesteld. Van wederrechtelijk handelen kan dus geen sprake zijn. De heer Visser deelde ons mede dat hij van een nieuw onderzoek door „Monumentenzorg" niets had gehoord. Hij neemt dan ook aan, dat bedoeld bureau nog dezelfde meening hul digt als in 1931. De raad mocht verwachten na het debat van 1931 dat B. en W. gezorgd zouden hebben dat de kapel behouden bleef Immers in het besluit dat de raad nam staat: „dat onder den verkoop niet zijn begrepen eenige nader door B. en W. aan te wijzen ge deelten der opstallen welke uit een oogpunt van kunst of historie voor de gemeente dienen te blijven behouden". Als het college er niet in is kunnen slagen de kapel te behouden had dit tijdig aan den Raad medegedeeld moeten zijn zoo besloot de heer Visser. Wij vernemen nog van de zijde der gemeente dat toen „De Spaarnestad" ongeveer "een jaar geleden de bouwplannen inzond, die nu voor een groot gedeelte zijn uitgevoerd en waarbij begrepen was de afbraak van de kapel, de Schoonheidscommissie er veel voor voelde om die kapel te behouden. Het is toen evenwel ge bleken, dat er in het koopcontract in 1931 gesloten, geen bepalingen stonden die aan de gemeente het recht gaven zich tegen het af breken te verzetten. Toen is door het gemeentebestuur nog eens het. oordeel "an „Monumentenzorg" gevraagd. Die stelde na een onderzoek vast. dat de omgeving inmiddels een algeheele verandering had ondergaan, „die de geheele omgeving totaal bedorven had". Daardoor is „Monumentenzorg" gekomen tot Richard Wagner: De muziek verheft zelfs de gruwelijkste situaties in een ideale sfeer. een ander oordeel dan zij in 1931 had. De ge meente heeft toen in het afbreken van de kapel berust. Ook de Schoonheidscommissie ging met die zienswijze accoord. PROT. CHR. JEUGDWERK. De Plaatselijke Federatie Haarlem, aange sloten bij de Federatie van Christelijke Ver- eenigingen van en voor Vrouwen en Meisjes te Utrecht hield Maandagavond haar jaar vergadering in het Noorderwijkhuis. Aanwe zig waren afgevaardigden van de Union, den Vrouwenbond tot verhooging van het Zed. Be wustzijn, de Prot. Chr. Nijverheidsschool, de Arbeidsschool, Jonge Vrouwen Organisatie, Jonge Vrouwen Gilde, Ring Kennemerland, Chr. Jonge Vrouwen Kring, Ned. Meisjes clubs. Chr. Fröbelonderwijs. Kring van Zon dagsschool leidsters, Chr. Ver. tot Kraamhulp en het Chr. Internaat ter opleiding tot huis houdelijke beroepen. Nadat de vice-pres. mevr, M. Waarden burgLindeyer een kort openingswoord had gesproken, werd het jaarverslag over 1937 uitgebracht door mevr, C. G. FrankenWey- land, waarna eenige besprekingen volgden. Evenals na het financieel verslag, uitgebracht door mevr. H. P. van der Neut-Loef f. Bij de bestuursverkiezing trad mej. R. de Haas af en stelde zich wegens drukke werk zaamheden niet herkiesbaar. In haar plaats werd gekozen mevr. M. PoleyWessels. Aan de orde was daarna de tijdelijke aan stelling tot adsp. Centrale Jeugdleidster van mejuffr. G. van der Toorren, De financieele commissie meende verant woord te zijn tot haar benoeming te advi- seeren, indien de vereenigingen de inkom sten zullen houden op het peil der afgeloopen jaren. Na eenige besprekingen werd mej. G. van der Toorren door deze afgevaardigden be noemd. Na de pauze hield mevr. dr. Ph. H, J. Brouwer— Knierim uit Amsterdam een lezing over: „Wat heeft de oecumenische beweging en het werk der conferenties te Oxford en Edinburg te beteekenen voor ons Federatie- werk?" Spr, schetste achtereenvolgens hoe de verdeeldheid der Chr. Kerken ontstaan is. en door gaat tot op onzen tijd, maar hoe ook de eeuwen door iets van een oecumenisch streven werkzaam geweest is. De Kerken wor den thans meer tot elkaar gedreven door den nood der wereld en door de zending. Nationa lisme belemmert den voortgang. Uitvoerig behandelde spr. de boodschap van Edinburgh en de boodschap van Oxford tot de Christen heid van onze dagen om te besluiten met de vraag: wat kunnen wij doen.? Het antwoord: a. Trouwe leden zijn van de eigen kerk; b. Verdraagzaam zijn tegenover andersden kenden, "niet uit lauwheid, maar uit „begrij pen" en c. Het deelnemen aan het „Oecume nisch gesprek". Dit opent een uitgebreid en ten deele nieuw arbeidsterrein, waarop in de komende jaren hard gewerkt dient te worden. VERBETERING WONING BOVEN POLITIEBUREAU. B. en W. schrijven aan den Raad: De woning aan de Smedestraat no. 11B, ge legen boven de nieuwe inspecteurskamer van het politiebureau, staat reeds geruimen tijd te huur. Deze woning verkeert evenwel in zoo- danigen staat, dat verhuring ervan zonder voorafgaande verbetering uitgesloten moet worden geacht. Wij merken hierbij op, dat deze woning (zoowel als de bovenwoning aan de Smede straat no 11Ain den loop van dit jaar aan de gemeente in eigendom is overgegaan en niet was opgenomen in het verbouwingsplan van de benedenruimte. Op grond van het vorenstaande stellen wij u voor ten behoeve van de noodige verbeterin gen een bedrag van 850 te onzer beschikking te stellen. mm roentjes" in Haarlem's Dagblad kosten slechts 10 cent per regel (mini mum drie regels) Om de kosten behoeft U het dus niet te laten. En om de voordeelen moogt U het niet verzuimen. HEDEN12 PAGINA'S pag. Het aantal telefoonaansluitingen stijgt 1 De werkloosheid te Haarlem blijft toe nemen. 1 1937 was een gunstig jaar voor onze schat- kist. 1 Sloopen van de Magdalena-kapel m strijd met vroeger raadsbesluit. 1 Twintig jaren postgiro 3 De Rotterdamsche diergaarde wordt ver plaatst. 3 Chautemps' beraadslagingen over de ka binetsformatie in Frankrijk. 4 In Duitschland zou in April een volksstem ming gehouden worden. 4 De automatiseering van het telefoonnet schrijdt voort 6 ARTIKELEN, ENZ. R. P.Een Haagsche ruzie. 1 R. P.: Ruiterlijke bekentenissen. 3 Speciale correspondentie uit Berlijn: Duitsch ontdekkingsreiziger terug in zijn vaderland. 4 H. D. Vertelling; De Seringenstruik. 6 Van onzen Parijschen correspondent: Po litieke hoogspanning- in Frankrijk. 7 J. B. Schuil over: Lodewijk de Elfde. 11 W. S.: De ooievaar en het volksgeloof De Burgerlijke Stand van Haarlem is op genomen op 9

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 1