Mappen H BRIEVEN VAN EEN MOEDER DIE HAAR KINDEREN IN INDIë BEZOEKT. Directeur van de „Arnoutfabriek" voor het Kantongerecht. op- OFFMANN ZN A A R L E M DONDERDAG 20 JANUARI 1938 H A A R L E M'S DAGBLAD Wanneer men Indië zelf ziet, leert men de menschen beter begrijpen. EEL graag wil ik in dit blad vertellen van mijn reis en verblijf in Indië, in de hoop dat ik daardoor vele ouders zal opwekken om, als ze het even doen kunnen, kennis te gaan maken met dat wonderschoone land, waar hun kinderen een 'bestaan hebben gevonden, gelukkig zijn en waar een groot deel van hun klein- kinderen geboren zijn. Ik heb heel erg tegen de reis opgezien en ik heb lang met mezelf moeten redeneeren voordat ik er toe overging; ik was nog nooit op zee geweest, had dus alles maar van hooren zeggen. Maar ik wist dat het een heel groot ver langen van de kinderen was omdat ze in hun verlof zoo duidelijk ge merkt hadden dat ondanks al hun geschrijf de menschen hier zoo heel anders tegenover Indië stonden dan ze gedacht hadden; ze begrepen er betrekkelijk zoo weinig van en deden soms de gekste vragen. Er is veel over Indië geschreven, de bios coop geeft prachtige films van alle eilanden, hun bewoners en gewoonten, maar je moet de Indische sfeer aan den lijve gevoeld heb ben om dat alles goed te begrijpen en te doorgronden. En ook je kinderen begrijp je nu zooveel beter dan toen ze na 5 of 6 jaar met hun eerste verlof kwamen, doorgaans in hun ouderlijk huis waar alles wel hetzelfde was gebleven maar dat ze met andere oogen waren gaan zien door de zooveel ruimere opvattingen in Indië en waardoor ze zich meestal niet zoo gauw aan konden passen aan het soms toch wel wat bekrompen leven in Holland. Ik heb dikwijls de verzuchting gehoord dat de kinderen zoo slordig waren geworden, alles maar achter zich aan lieten liggen en zoo heel anders deden dan vroeger. Dat gaf dan conflicten, zoodat de meesten het bij hun tweede verlof anders inpikten en op zichzelf gingen wonen wat heusch in de meeste gevallen ook veel beter is. U moet niet vergeten dat de mannen hier niets omhanden hebben, van hun verlof willen genieten en dat hun vrouwen ten allen tijde klaar moeten staan om met hen mee te gaan. Er blijft dan toch genoeg tijd over om zich aan de familie te wijden en dat is iets waarnaar ze telkens weer na ieder verlof met verlangen uit blijven zien. Want dat is wel iets wat in Indië door de meesten heel erg gemist wordt en waar ze in den beginne heel slecht'aan wennen. Je hebt in Indië geen familie, geen ouders, geen grootouders, geen broers, geen zusters waar je je eens tegen kunt uitspreken; er zijn ook haast geen oude menschen en dat schijnt toch iets te zijn waar vooral de vrouwen wel eens be hoefte aan hebben. Ik heb dat zoo goed kun nen merken toen ik in Indië was en aan huis kwam bij de vrienden en vriendinnen van mijn kinderen. Ze vonden het zoo fijn om eens met een „Oma" te praten en mijn oor deel te hooren over allerlei dingen. Ik heb zooveel vertrouwelijke gesprekken aange hoord die ze anders met hun moeder hielden en kon je zoo merken dat ze daar dikwijls naar verlangd hadden. Een exceptie. TOT eusch, de oude menschen worden daar met de noodige égards behandeld, En dan de kinderen! Mijn kleinzoons kwamen den eersten dag uit school met een heel stel letjes vrienden en vriendinnen die Oma kwa men zien, want die zijn er heusch een excep tie, hoewel er gelukkig toch al heel veel meer dan vroeger een reis naar hun kinderen ma ken. En wat geeft zoo'n oma weer nieuwe perspectieven! Ze heeft net als hier zooveel meer tijd om naar ze te luisteren, spelletjes met ze te doen, van vroeger te vertellen toen pappie en mammie nog kleinere kinderen in Holland waren en de meeste kinderen ken nen hun grootouders alleen maar uit kiekjes en brieven. En dan onze kinderen. Die moet je toch ook eigenlijk in hun eigen milieu zien, dat is zoo heel en heel anders dan dat je ze hier met verlof hebt. Je zou zoo den ken met al die bedienden hebben ze zoowat niets te doen en is het eigenlijk een lui le ventje dat ze leiden. Ze schrijven ook wel altijd dat ze 't druk hebben en tijd tekort ko men maar de meesten gelooven dat maar half. Maar ik heb nu wel degelijk gezien dat een goede huisvrouw en moeder in Indië het net zoo druk maar op een andere manier, heeft als een in Holland. Het is waar dat de bedienden heel veel doen; je behoeft niet te koken of lekkere schoteltjes te maken als je gasten hebt zooals hier, maar om te zorgen, dat in Indië een huishouden op rolletjes loopt, moet je wel degelijk de hoofdleiding van alles hebben en de bedienden moeten weten dat ze nauwkeurig worden nagegaan, want anders nemen ze gauw een loopje met je en wordt je aan alle kanten bedrogen. En dan de zorg voor de kinderen; die neemt een goede moeder geheel op zich en laat ze nooit dan bij hooge uitzonderingen als het bepaald niet anders kan, aan de bedienden over. Ik ben ook zoo blij, dat ik die groote ruime open huizen heb gezien waar de kin deren zooveel meer bewegingsvrijheid hebben dan hier en waardoor je ook alweer zoo goed kunt begrijpen dat ze zich hier niet in eens kunnen aanpassen aan de kleinere kamers, dikwijls zelfs op bovenhuizen als de ouders in een groote stad wónen. moet niet ver geten dat die kinderen daar geboren zijn, altijd buiten zijn met heel weinig kleeren aan zoodat ze zich hier in het begin soms als in een harnas voelen. Ik vind dan ook dat jonge kinderen, zoowat tot hun zesdi jaar, in Indië een gezonder en prettiger le ven hebben dan in Holland. Daarna moeten ze naar school en dan gaat de warmte een groote rol spelen. Ik ben in diverse scholen gelaten, die dus de uren zóó moet verdeelen dat ze rust, ontspanning en tijd voor andere lessen en liefhebberijen hebben. In de meeste gezinnen wordt om half twee gegeten en daar na gerust. De bedienden sluiten dan het huis zoodat de warmte er niet in kan komen en als ze met hun werk klaar zijn, gaan ze naar huis of hebben eenige uren voor zichzelf. Ik voor mij vond dat de vervelendste uren van den dag en toch moet je er aan meedoen, an ders houd je het niet vol. Een uur rusten of slapen is ook wel prettig maar als je dan zoo tegen een uur of drie, vier op wilt staan is het eigenlijk nog overal te warm en weet je niet ;oed wat je met je tijd moet beginnen. Ook voor de kinderen die ouder zijn vind ik dat een nare tijd; ze behoeven niet te slapen maar moeten rustig zijn en vooral jongens komen er dan gauw toe om liever wat kattekwaad uit te voeren. Zijn ze nog ouder b.v. op H.B.S., dan moet er ook huiswerk gemaakt worden wat in die warmte ook geen pleziertje is. Toch is dat de beste tijd er voor want als het tegen 5 uur koeler wordt, gaan ze graag zwemmen of fietsen en zie je de jeugd net als hier loskomen en zich uitleven. Dan leek het me soms net of ik in Holland was, vooal omdat je al die Hollandsche gezichten ziet en altijd Hol- landsch hoort spreken. Ontspanning. "T T begrijpt nu wel dat ik nu over een groote stad schrijf n.l. Batavia waar ik een groot deel van mijn verblijf in Indië was en mag ik dat eigenlijk niet heelemaal Indië noemen want daar zijn de Westersche begrippen en ge woonten wel zóó doorgedrongen dat veel je aan het moederland doet denken. Vooral als je 's avonds uitgaat naar bioscoop, concert of schouwburg. Wat dat betreft, zijn ze in de groote plaatsen in Indië heusch niet ten ach ter en is dat voor een groot deel te danken aan de Kunstkringen, die onder een deskun dig bestuur alleen eerste krachten, goede tour nees en tentoonstellingen organiseeren. In Batavia geeft het lidmaatschap gratis toe gang tot ruim 40 prestaties. Ik hoorde er o.a. tweemaal Bronislaw Huberman, twee dans avonden van Darja Collin en een voordrachts avond van Victor Chenkin met Loo Vincent aan den vleugel. De Gouverneur-Generaal is Beschermheer en woont de meeste avonden bij. De schouwburg waar al deze uitvoeringen plaats hebben, doet je erg aan den Jans schouwburg denken maar is veel grooter; ik meen dat er een plan in voorbereiding is voor een nieuwen schouwburg., die meer aan de tegenwoordige eischen voldoet vooral wat de ventilatie betreft, want het kan er knapjes warm zijn. Als je binnen komt, denk je: wat is het hier heerlijk frisch; alles staat open en er draaien diverse fans. Maar zoodra de voor stelling begint, staan de fans stil en de deuren worden gesloten. In de pauze gaat iedereen in avondtoilet naar buiten om zich te verfris- schen en met kennissen te praten; een soort foyer zonder consumptie; op het terras kun je een koele dronk nemen, Naar de bioscoop ga je heelemaal voor je plezier want daar is het zoo heerlijk koel als je het in Holland wel eens zou willen hebben. Er wordt ook wel gerookt, maar alles is open en er draaien weer de noo dige fans. En wat je te zien krijgt, is ook al tijd buitengewoon goed, Dat is voor de meeste Batavianen een zeer geliefde uitgang, vooral voor die mannen die den geheelen dag op kan toor hebben gezeten en die dan 's avonds wel eens rustig van iets yrfllen genieten. Harder gewerkt. ver de Indische avonden zal ik het nog wel eens uitvoeriger hebben, ook over het leven en werken der mannen, want dat wil ik wel zeggen dat er door de meesten veel har der gewerkt wordt dan in Holland, vooral op de kantoren. Het uitgaan speelt daarom ook een groote rol in de meeste gezinnen en voor al in Batavia is er heel wat te beleven. Maar daar moet je in de eerste plaats geld voor heb ben, want uitgaan kost hier veel geld al was het alleen maar aan je kleeren die je in Indie heel wat meer moet hebben dan in Holland, maar je moet er ook tegen kunnen en daar veel mannen pas om half zes thuis komen en dan wel een l»/2 uur voor zichzelf mogen heb ben om te mandien, thee te drinken of soms ook met hun familie gaan zwemmen, wordt er laat „avondboterham" gegeten, laat uitge gaan enlaat naar huis gegaan. Uitslapen doe je hier feitelijk nooit want om 6 uur staat de zon aan den hemel en een half uurtje later zit iedereen op het platje of in den tuin van de koelte en het kopje koffie te genieten. De kinderen moeten vroeg naar school dus een goede huisvrouw is dan ook present en zorgt dat iedereen op tijd en goed verzorgd naar zijn bezigheden gaat. De meeste men schen met kinderen blijven dan ook het liefst 's avonds maar thuis en genieten van rust, koelte, een mooi boek en gaan dan niet veel later 'dan 10 uur naar bed. Toch maken ze daar doorgaans eens in de week een uitzon dering op, meestal Zaterdags als de kantoren om 1 uur sluiten en er een vrije Zondag op volgt. De mannen beginnen dan met een flinke middagdut te doen, bemoeien zich daarna eens extra met de kinderen en gaan 's avonds met hun vrouw en (of) vrienden er op uit. Ze beginnen dikwijls met het zoo be kende en geliefde eten bij den Chinees en gaan dan hier of daar nog napraten, dansen of andere uitgang en hindert het dan niet als het laat wordt. Dat lijkt me ook heel goed want die voortdurende warmte deprimeert toch op den duur; je wordt soms kribbig en prikkelbaar en je moet dan eens menschen zien en over wat anders praten dan over za ken of huishouden ofover de warmte, want dat is daar meer het gesprek van den dag als het weer zooals bij ons. KANTONRECHTER. Verdacht van overtreding der Arbeidswet. Dr. Ir. A. H: W. Hacke en de heer Zaalberg getuigen. Ambtenaar eischt boete van f 6 of 3 dagen. Het kantongerecht kwam heden morgen in een extra zitting bijeen. Behandeld werd de zaak tegen den directeur van de kunstzandsteenfa- briek „Arnout" te Hillegom, de heer A. H. baron van Hardenbroek van Ammerstol, die terecht stond wegens overtreding van de Arbeidswet. De directie van de „Arnout" had indertijd een z.g.n. „Armoe-vergunning" gekregen, hierdoor mocht in de fabriek in plaats van 48, 55 uur gewerkt worden. Deze vergunning was verstrekt op grond van het feit dat de fabriek anders onmogelijk zou kunnen con- curreeren met de Belgische fabrieken en de productie van roodsteen. Deze maatregel wekte echter nogal verzet bij de arbeidersorganisaties. De toenmalige minister Verschuur heeft toen bemiddeld en na eenige vergeefsche pogingen werd een twee-ploegenstelsel ontworpen met een werk tijd van zeven uur tot vijf uur overdag en van 's avonds zeven uur tot 's nachts vijf uur. Zoowel de heer Zaalberg, die toen di recteur-generaal van Arbeid was, als de or ganisaties gingen hiermede accoord. De „Armoe-vergunning" werd nog voor twee jaar verlengd, in dien tijd zou dan alles in de fabriek omgebouwd worden voor de invoering van het twee ploegenstelsel. Deze reorganisatie vergde een bedrag van 1 y2 millioen gulden, de productie zou dan echter tot 200 millioen steenen opgevoerd worden. Minister Romme heeft eenigen tijd geleden een enquête in laten stellen die tot resultaat had dat de minister, dr. ir. A. H. W. Hacke liet weten, dat bij het geven van vergunnin gen in het vervolg rekening moet worden gehouden met wat in een tak van bedrijf in zijn geheel als normaal moet worden be schouwd. De laatst gegeven vergunning voor den nachtarbeid dateert van 29 Mei 1937, deze was verstrekt voor den tijd van 6 maanden, sindsdien is sinds eind November bijna elke week proces-verbaal opgemaakt. Baron van Hardenbroek, die verdedigd werd door mr. F. v. d. Goot uit Haarlem las aller- geweest en ze zijn werkelijk luchtig gebouwd, eerst een uitvoerige verdediging voor. Spr. terwijl op de lagere school de leertijden ook veel korter zijn. Maar het is veel moeilijker om in die warmte de aandacht op te wekken en gespannen te houden en ze moeten toch ook in 6 of 7 jaar klaar zijn voor H.B.S. of Gymnasium. De meeste scholen beginnen 's morgens om half acht en hebben de drie laagste klassen dan om kwart voor elf weer genoeg voor den heelen dag met nog een vrij kwartier er tus- schen. De hoogere klassen eindigen om 1 uur en zijn de kinderen dus het verdere deel van den dag aan de zorgen van hun moeder over- begon met te verklaren dat hij nog nooit we gens een overtreding van de Arbeidswet is vervolgd Spreker baseerde zijn verdediging op deze drie punten: le. Er staat vast dat de ombouw in de fabriek volgens de regeling van 1929 geschikt te maken voor het twee ploegenstelsel heeft plaats gevonden. 2e. Dit is gedaan na vergunning om met het twee ploegenstelsel te werken. 3e. De vergunning werd plotseling in November 1937 geweigerd, terwijl er nog vele leveringen liepen, waardoor de fabriek in een dwangpositie kwam. Uitvoerig schetste de heer van Harden- Broek het ontstaan en de groei van de kalk zandsteenfabriek en de moeilijkheden die in den beginne overwonnen moesten worden. Vooral na de val van de Belg. franc in 1920 had men veel last van de Belgische concur rentie. Sedert 1920 wordt in deze fabriek reeds met het twee ploegenstelsel gewerkt. Deze regeling is technisch juist en ook uit sociaal oogpunt bezien gunstig, want 75 pet. van de arbeiders werken overdag en slechts 25 pet. des nachts. De bestrijding van de zijde van de arbeiders tegen deze regeling is, volgens spre ker, naar realiteit, onverklaarbaar. Door de heer Zaalberg is de fabriek in '29 onderzocht en door dr. ir. A. H. W. Hacke in '33, zoodat •econstateerd is geworden dat de noodzake lijke verbouwing die 1.200.000 gulden gekost heeft, inderdaad ook plaats gevonden heeft, Als eerste getuige werd hierna gehoord dr. ir. A. H. W. Hacke, directeur-generaal van den Arbeid. Spr. deelde mede inderdaad in 1933 de fabriek bezocht te hebben. Verdediger: Waren de bijzondere omstandig heden die aanleiding gaven tot het verleenen van de „arbeidsvergunning" omstandigheden die voor elke industrie onder normale omstan digheden aanleiding zou hebben gegeven tot het verstrekken van die vergunning? Getuige: Ja. Vervolgens werd gehoord een technisch ambtenaar van het Departement die indertijd een onderzoek naar den toestand in de kalk zandindustrie heeft ingesteld. De verdediger stelde ook deze getuige verschillende vragen waar deze echter slechts enkele van kon be antwoorden. Ook de accountant die een onderzoek had ingesteld, kon evenmin veel ver-klaren. Als eerste getuige a décharge werd gehoord de heer S. W. J. van Sierenberg de Boer, hoofdinspecteur vaan den Arbeid, die het ver baal opgemaakt heeft. Getuige verklaarde, dat de fabriek uitste kend ingericht was en dat de fabriek geheel en al ingesteld is op het twee ploegenstelsel. De heer C. J. C. Zaalberg, oud-directeur-ge- neraal van den arbeid en thans directeur van de maatschappij tot bevordering van de na tionale scheepvaart/belangen vertelde nog eens uitvoerig hoe de regeling van '29 tot stand is gekomen. De heer Zaalberg verrast Spreker was eenigszins verrast door het in trekken van de vergunning aan deze fabriek door minister Romme. temeer daar noch mi nister Gelissen noch minister Slingenberg hiertoe waren overgegaan. Spr. beschouwt de werkwijze van de „Ar nout" is een groot economisch voordeel, daar hierdoor de bouwmatrialen goedkoop worden. De bijzondere omstandigheden die vroeger aanwezig waren om de vergunning te verlee nen zijn ook thans nog aanwezig. Een steenfabrikant uit Maastricht verklaar de met den heer Hardenbroek kennis gemaakt te hebben tijdens de ordeningspogingen in de baksteenindustrie. Dit heele gedoe, aldus spr. vindt zijn oor zaak in een polftiek van het slechtste allooi, waar de heer Hardenbroek het slachtoffer van dreigt te worden. De „Arnout" is de best ge organiseerde fabriek van het heele land en daardoor steekt nu de concurrentie den kop Requisitoir. De kantonrechter mr. P. H. F. Bijl de Vroe _;af thans het woord aan den Ambtenaar van het O. M., mr. Broerse, die aan wilde nemen dat verd. ter goeder trouw had gehan deld, maar deze zaak van groot principieel belang achtte. Spr. eischte drie boeten van f 6 of 3 dagen wegens overtreding van de Ar beidswet. Welke belangen botsen er? De verdachte wilde bij zijn overtreding ook iets verdedigen. Gering belang van overwerk moet tegen het groote verlies van ondernemer afgewogen wor den. Eenerzij ds staat-de Arbeidswet, ander zijds het algemeen belang. Welke norm is er overtreden? De sociale kant van de over treding van den kinderarbeid .beperking ar beidsduur en tegengaan van gevaarlijken arbeid moet bezien worden. Goedkoop steenen produceeren beteekentgoedkoope woningen en lage huren. Dit is een sociaal belang. Het pleidooi. Het pleidooi werd gevoerd door Mr. F. v. d. Goot, die een beroep deed op art. 410 W. v. Strafr. en art. 28 sub b. Het is waar dat ver dachte na zes uur heeft doen werken, aldus de verdediger Dit was echter wegens wettelijk voorschrift toegestaan. Naar den aard is ver gunning in de wettelijke beschikking tijdelijk. De vergunning is intusschen afgeloopen. Doch onveranderd is gebleven art. 28 lid 5 der Ar beidswet. Verdachte'blij ft de bevoegdheid hier aan ontleenen. Een tweede rechtvaardigings grond is het artikel 83, lid 6 der Arbeidswet. De rechter moet nagaan of de overtreding onder de gegeven omstandigheden rechtvaar dig is. De vroegere omstandigheden, waaraan ver dachte zijn bevoegdheid ontleent, zijn niet verdwenen met het intrekken van de over- w-erkvergunning. Het mooie bedrijf is tot ondergang gedoemd wanneer het op de aangegeven wijze zou moeten werken. .De vrees bestaat voor geldelijke schade wanneer deze overtreding niet wordt toege staan. De arbeidswet wordt tegenwoordig ge bruikt als middel om productie te beperken, in afwijking van de bedoeling van den wet gever. De „Arnaut" verlangd geen schadevergoe ding. Er bestaat echter vrees voor moreele schade. Het vertrouwen in een rechtvaardig staatsbeleid is een hoog ding. Het gaat om het levenswerk van den man. De rechtvaardigheid speelt in deze kwestie een groote rol. Het is geen loutere kwestie van belangen. Is er een grens in de wetgeving? Is er een rechter, die zelfs tegenover de overheid de grens van de wetgeving handhaaft? De verdediger concludeerde tot ontslag van rechtsvervolging Repliek van het O. M. De ambtenaar van het O. M. antwoordde Art. 42 Wetboek van Strafrecht is hier niet toepasselijk. Aan den minister komt geen wet gevende macht toe. .Deze vergunningen dragen een geheel ander karakter van de besluiten der wetgevende macht. De rechtsprekende macht heeft zich van oordeel over de uitvoerende macht te onthou den. De rechter zou sociaal autoriteit worden! Het O.M. wil niet den nadruk leggen op het moreele belang. De persoonlijke omstandigheid, dat de fa briek „De Arnaut" niet kan bestaan wanneer de door de regeering bepaalde voorwaarden worden toegepast, is geen argument voor ont slag van rechtsvervolging. Het O.M. persisteert bij zijn eisch. Hierna complimenteerde Mr. v. d. Goot den ambtenaar van het O. M„ die z. i. zijn carrière met de onderhavige argumenteering zeer ver dienstelijk begonnen was. De verdediger onderstreepte nog eenige punten met zijn pleidooi en wilde met name niet beweerd hebben, dat aan een minister wetgevende kracht wordt toegekend. De ver dediger persisteerde nog zijn verzoek om ont slag van rechtsvervolging. Hierop volgde verdaging. De kantonrechter zal over 14 dagen schrif telijk vonnis wijzen. NIEUWE R.K. SCHOOL IN DE VELSERSTRAAT. Hedenmorgen heeft de architect de heer A. J. Prinsenberg te Overveen, in huize „Domi' aldaar, aanbesteed den bouw van de nieuwe R.K. School voor lager onderwijs in de Vel- serstraat te Haarlem. Er waren 42 inschrijvingen. Laagste inschrijver was: J. Wittebrood te Beemster voor f 44680. Hoogste inschrijver: C. Kok, Nieuwer Amstel f 56960 FILMAVOND TRANSPORTARBEIDERS. In het gebouw van den Protestantenbond werd Woensdag een filmavond gehouden van de afdeeling van den Centralen Bond van Transportarbeiders ter ondersteuning van de propaganda-actie. Na een kort openingswoord van den voorzitter werden door mej. C. Bou- terse op voortreffelijke wijze eenige declama tienummers ten gehoore gebracht, waarmede zij een luid appplaus verwierf. Vooral het ge dicht naar aanleiding van het 20-jarig be staan van den Bond op 1 Januari jl. behaal de groot succes, evenals Op het slagveld en Eenheid, zoodat nog een tweetal toegiftjes door mej. Bouterse gegeven werden. Na dit optreden werd de Bondsfilm vertoond, welke de toeschouwers divers beelden uit het transportbedrijf en het organisatieleven liet zien. De bondssecretaris, de heer R. Laan, sprak een korte propagandarede uit, waarin hij de aandacht vestigde op het feit dat de geheele wereld momenteel in een oorlogsroes schijnt te verkeeren en de bewapening grootere of fers van het volk gaat eischen. De organisatie heeft thans niet minder dan 36.000 leden en het vermogen is van dien aard dat men den strijd niet uit financieel? overwegingen uit den weg behoeft te gaan Wil de organisatie echter in staat zijn met grooter succes op te treden dan zal het leden tal nog uitgebreid moeten worden. Ook in Haarlem moet derhalve een krachtige actie door de leden worden gevoerd. Het ledental in Haarlem gaat vooruit, doch de wenseh om op 19 Maart het eerste duizendtal vol te hebben, waarvoor spreker de medewerking in riep. Mej. Bouterse trad ten tweede male met even groot succes als de eerste keer op, waar na de film „De ballade van de Hooge Hoed" werd gedraaid. Vele malen klonk de lach in de zaal om de vermakelijke situaties welke de hooge hoed teweegbracht in dit filmpje van de „Visie", (KLEURECHT) en Service n.l. plaatsing door ons deskundig personeel 44 Spaarne 44 - Tel. 12127 (Adv. Ingez. MedJ HET TOONEEL Door Inspanning Uitspanning HET CHINEESCHE LANDHUIS. Dinsdagavond maakte de voorzitter van Cremer, de heer Kruyshoóp, voor den aanvang der voorstelling met voldoening melding van de 9 prijzen, welke onze Kon."Letterlievende Vereeniging op den tooneelwedstrijd te Me demblik had behaald- en gisteren kwam de heer D. de Hoop voor de opvoering van „Het Chineesche Landhuis" voor het doek met de mededeeling, dat Door Inspanning Uitspan ning van den zelfden wedstrijd met 8 prijzen was teruggekeerd. De twee Haarlemsche ver- eenigingen hebben daar te Medemblik dus alle prijzen in de wacht gesleept en wanner wij nu nog weten, dat D.I.U. slechts 1 punt in waardeering verschilde met Cremer, dan mo gen wij wel zeggen dat onze oudste rederij kerskamer op den wedstrijd een uitstekend figuur heeft gemaakt. Trouwens, dit hadden wij wel verwacht. Wie de voorstellingen van deze amateursvereeniging in den laatsten tijd heeft gevolgd, weet ook dat D.I.U. artistiek nooit beter is geweest dan tegenwoordig. De opvoeringen van „Het Land van Belofte" en vooral van „Zeemansvrouwen", stonden op een voor dilettanten zeer hoog peil. ja waren zeker niet minder dan die van Het Chineesche Landhuis", waarmee D.I.U. in Medemblik is uitgekomen. De heer Mourik heeft dus als re gisseur voortreffelijk werk gedaan, al meenen wij, dat ook mevrouw Johanna Opdam, die „Het Chineesche Landhuis" twee jaar geleden heeft geregisseerd, recht heeft op erkentelijk heid voor haar werk en dat ook haar een deel van de overwinning toekomt. Maar dan toch zeker ook Albert van Dalsum, want de opvoe ring als geheel is vrij wel in alles zelfs in het spel van den hoofdpersoon een copie van die der Amsterdamsche Tooneelver- eeniging, Dit is geen bewijs van minder ap preciatie van mijn kant voor het werk der re gisseurs van D.I.U. Dilettanten hebben groot gelijk, dat zij een voorbeeld nemen aan het werk van beroepsspelers, vooral wanneer dit zoo superieur is als van Van Dalsum in „Het Chineesche Landhuis". Het is toch moeilijk te verwachten, dat zij, op eigen houtje werkend, het zullen verbeteren en waarom dan niet.ge bruik te maken van de mise en scène en de opvattingen van den grooteren en knapperen broer. Mourik imiteert Van Dalsum geheel zelfs in zijn spraak in de rol van den Chi nees Yuan Sing, en men is verrast over de wijze, waarop hij dit doet. Men denke niet dat dit vooral in een zoo zware rol gemak kelijk is. Het spel van Mourik als Yuan Sing is zeer suggestief en ik heb alle bewonde ring voor wat hij in deze rol presteert. Hoe voortreffelijk bijvoorbeeld is zijn doodstrijd en zijn sterven aan het slot! Tot hen, die mis schien denigreerend zich uitlaten met: „het is maar een copie!" zou ik willen zeggen: „Doe het hem maar eens zoo knap na!" Slechts heel weinigen zouden er toe in staat zijn. Ook verder was er in de voorstelling zeer veel te prijzen. In het eerste bedrijf waren de spelers nog niet zoo op dreef, maar n en IH werden uitstekend gespeeld. De dames Bep de Mon en Tiny Smit zagen wij weer in dezelfde rollen als twee jaar geleden. De jury te Medem blik heeft den eersten prijs toegekend aan Bep de Mon. Het spel van Tiny Smit leek mij gisteren zeker niet minder het was zelfs meer beheerscht maar beider spel stond op een aardig hoog niveau. De rol van Richard Marquess is althans in de groote scene in HI zeer moeilijk. Eigen lijk heb ik haar nooit werkelijk goed zien spe len. Dat die slotscène ook boven de kracht van den heer Jan van Dam ging is hem dus aller minst kwalijk te nemen, vooral niet, daar hij overigens de rol op peil wist te houden. De Inlandsche bedienden waren zeer goed van mevrouw de Mon—Lugtig en den heer Ruifrok en ook de Chineesche bedienden de heeren Andree en Hardebelt waren suggestief, Hoe zeer D. I. U. werk maakt van haar op voeringen, bleek ook uit de aankleeding van het tooneel in II en in. Die was met de Chi neesche kleurige en zeer mooie wandversie ringen en de Oostersche kunstvoorwerpen zoo smaaakvol en tot in de kleinste finesses verzorgd als wij nog zelden bij een dilettan- ten-vereeniging hebben gezien. Hierin over trof D. I. U. zelfs de Amsterdamsche Tooneel- vereeniging en dat zegt wat. Dat de voorstelling bij de leden van D.I.U. in den vollen Stadsschouwburg een uitbundig succes had, spreekt vanzelf. Zij wordt Vrij dag in het gebouw St. Bavo voor de werkloo- zen herhaald. Een zeer gelukkige keuze van het comité, dat deze voorstellingen organi seert. Ten slotte moet ik hier nog vermelden, dat de mededeeling voor den aanvang der voor stelling, dat de burgemeester Baron De Vos van Steenwijk het beschermheerschap van onze oudste rederijkerskamer had aanvaard, met warm applaus werd ontvangen. J. B. SCHUIL.

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 7