Ji'inmsrafc DE R.A.I. IN VOLLEN GANG. Ieder tracht iets nieuws te brengen. Naar een heroriënteering der Liberalen Sleepwerk met zeven millimeter speling! MAANDAG 24 JANUARI 1938 H A ASLE M'S DAGBLAD 3 Nieuwe neuzen in de R. A. I.-lucht. De motoren trekken. Vrijdagmiddag om half twee is de groote auto- en motorrijwielshow van de Nederlandsche Vereeniging de Rijwiel- en Auto Industrie offi cieel geopend door den minister van Waterstaat, nadat Donderdag tus- schen dweilen en emmers, schilders en timmerlieden, omhullende doeken en verborgen houdende gordijnen de Nederlandsche Vak- en Dagblad pers al op bezoek was geweest en de Koningin der Aarde met alle hon neurs door het R.A.I.-bestuur was ontvangen. Toen werd er overal ge draafd en gesjouwd, maar nog geen 24 uur later 'opende minister Van Buuren een show, die kant en klaar was, waarvan elk onderdeeltje tot in de puntjes was verzorgd en de motor direct onberispelijk op volle toeren draaide. Dichte drommen toeschouwers stortten zich onmiddellijk van het podium af over de showruimten en omdrongen de stands met hun schitterenden en glinsterenden inhoud, maar de meeste bezoekers hielden, althans na het betreden van de estrade bij den hoofd ingang, een oogenblik halt om den blik te laten glijden over den aan hun voeten lig- genden salon met zijn vroolijke aankleeding van wimpels in de kleuren van „Nederland en Oranje", die juist in deze bijzondere da gen zoozeer tot ieders hart spreken Echt Nedeiiandsch doet ook al direct de stand van de Fordfabriek aan. Deze heeft er blijkbaar door een speciaal vaderlandsche aankleeding nog eens den nadruk op willen leggen, dat men hier te doen heeft met een Nederland sche industrie, die 'velen Nederlanders werk verschaft met haar grootsche. over het ge- heele land verspreide, organisatie, die zoo veel als in haar vermogen ligt ook werkt met Nederlandsche materialen. De keurige nieuwste Ford-modellen met hun nieuwe voorfronten en sierlijke lijnen worden den volke getoond in de fleurige en kleurige en tourage van geurige hyacinten, terwijl een prachtig opengewerkt chassis en een dito V 8 motor, van het 85 PK type, eveneens een speciale attractie vormen op deze groote stand, waar vooral ook als nieuwe verschij ning de Ford Vier de Luxe de aandacht trekt als aanbieding tusschen de Ford Junior en de groote acht cylinders. Direct bij de entree blijkt al het bijzonder internationale karakter van deze tentoon stelling en vinden we naast Amerika's be roemde product, of althans in de onmiddel lijke nabijheid de Duitsche Hanomag, de Engelsche Austin, Frankrijk's elegante crea ties van Délahaye en Darracq, en trekt iets meer in den hoek een heel chic en fijn af gewerkt, model van het Britsche automerk Triumph de aandacht. En verder de hoofd zaal inwandelend constateert men steeds weer met belangstelling welk een veelzijdig- technisch en internationaal aspect ook deze 26ste R.A.I. weer heeft. Niet minder dan 21 merken van Amerikaanschen oorsprong vindt men momenteel geëxposeerd, naast 12 mer ken van Britsche nationaliteit, 10 Fransche en evenveel Duitsche, terwijl Italië met twee merken-Fiat en Lancia- present is en Bel gië. Nederland en Tsjecho-Slowakije ieder één merk brengen. Wat de vracht-auto-af- deeling betreft, inclusief de trailers zijn ten toongesteld, 18 Amerikaansche, 11 Neder landsche, 10 Duitsche, 3 Engelsche, 2 Fran sche en 2 Zwitsersche merken naast één Tsjechische en één Zweedsche inzending, ter wijl de motorrijwiel-af deeling 13 Duitsche en evenveel Engelsche merken omvat naast 8 Nederlandsche. 3 Belgische en 2 Amerikaan sche en Frankrijk en Oostenrijk en Zwitser land ieder één maal zijn vertegenwoordigd. Greiff nur hinein. Dat op een Show van dergelijken omvang overal interessante dingen te zien zijn behoeft geen betoog. Met een variant op Goethe's be roemd geworden woorden, zou men hier kun nen zeggen: „Greiff nur hinein in's volle Mo- torleben". Want overal haast vallen dingen op, die de moeite van een aandachtige beschou wing waard zijn te veel om ze alle in dit bestek op te noemen. Ook wij doen dus hier en daar een greep aan den R.A.I.-boom. zoo vol geladen. Als algemeene opmerking vertel den we reeds eerder, dat er in het offensief van de stroomlijn tijdelijk een stilstand lijkt ingetreden, vooral bij de Amerikanen. Toch brengt juist deze show op dit gebied heel in teressant nieuws althans voor Nederland in den vorm van den nieuwen 2.5 liter zes- cylinder van Adler, met een zeer opvallende stroomlijncarrosserie. die duidelijk een uit vloeisel is van de diepgaande studie, die dit Duitsche merk heeft gemaakt, in verband met de hoogere snelheden, die het in gebruik ne men van de bekende autosnelwegen geleidelijk aan onvermijdelijk met zich medebrengt. Dat daarbij de stroomlijn en het zich aanpassen aan de wetten der aërodynamica een heel be langrijke rol zullen gaan spelen, lijkt wel aan geen twijfel onderhevig. Adler heeft indertijd vooral belangrijke proefnemingen gedaan met zijn speciaal gestroomlijnden „Autobahn- wagen". waarvan deze nieuwe zes-cylinder met zijn snellen 2,5 liter motor een regelrechte af stammeling is. Deze creatie, die verleden jaar te Berlijn voor het eerst werd gelanceerd, is dus thans in Nederland en talloozen ver dringen zich tr om heen. Een wagen, die zijn tijd vooruit is' Mercedes de landgenoot van Adler vraagt onder meer attentie voor een prachti ge sport-cabriolet met een geweldenaar van een compressormotor, terwijl een aardig apart snufje een gesloten model is. waarvan het bo vendeel van het dak in enkele minuten kan worden afgenomen, waarna dit „winterdak" in den zomertijd op eenvoudige wijze kan worden vervangen door een lichte zomerkap.. die al naar de weersomstandigheden kan worden opgezet of neergeslagen. Peugeot, het be roemde Fransche merk komt op zijn stand met een nog veel vernuftiger attractie in den vorm van een zoogenaamde „Transformable metallique", waarbij het gladde stalen dak van een breed tweebanks-coupé model geheel met de hand in den achtersteven kan worden weg- gemanoeuvreerd. De demonstraties met dit. binnen enkele minuten verschijnende en ver dwijnende metalen dak op den Peugeotstand hebben veel bekijks. Maar de mooiste oplossing in dit genre blijft toch de kap van de kleine Fiat „500", die in een ommezien, met een enke le handbeweging, naar achteren kan worden neergeslagen, onder de werking van een veer en eveneens in „no time" den kleinen wagen van een open model weer in een gesloten auto herschept. Zoo'n oplossing moest eigenlijk ook voor iedere groote auto mogelijk zijn. En nu we toch op dit gebied zijn aangeland, vermel den we ook nog even de vele aardige ..vier on der de kap"-modellen en de nieuwe keurige ,.Transformable"-oplossingen bij de Lincoln Zephys-1938. Nash, het bekende Amerikaansche mers, vraagt de aandacht voor „air-conditioning" van zijn modellen, waarbij de lucht in het wa gen-interieur in den winter steeds op een prettige temperatuur wordt gehouden en 's zo mers en 't winters steeds versche lucht aan gevoerd wordt. Een belangrijk punt, want be hoorlijke ventilatie is bij onze moderne auto's niet altijd een van de sterkste zijden. Dat Nash en de importrice van Nederland de Haagsche firma Englebert het volste ver trouwen hebben in de capaciteiten van het eigen product blijkt wel uit het nieuwtje, dat „Rond de aarde"-garantie heet en dat gede monstreerd wordt door een globe, op dezen stand op opvallende wijze tentoongesteld, als symbool van de garantie, die elke eigenaar van een Nashauto krijgt over een afstand van 40.000 k.m., d.i. de omtrek van de aarde. En zoo heeft elke stand haast iets aparts, waarbij op de kijklust van de goê-gemeente wordt gespeculeerd. Zoo toont Graham, die beslist de meest opvallende creatie heeft on der de collectie nieuwe „neuzen" die de Ame rikanen in de R. A. I.-lucht steken, een werke lijk zeer geslaagden neus aan den z.g. „Super charger" compressormotor", terwijl op den stand van Hillman een „ghost-car", een mo del met een glazen beplating, dat met zijn blauwachtig doorschijnenden glans inderdaad een goed figuur zou slaan in de een of an dere spookgeschiedenis, de aandacht, trekt. Grappenmakers hebben al beweerd, dat een en ander blijkbaar bedoeld is als een zachte waarschuwing voor den Nederlandschen fis cus, dat bij een voortzetting van de ontzaglijk zware belasting op de motorvoertuigen in Ne derland, binnen afzienbaren tijd nog slechts de schimmen van ons afgeslacht vaderlandsch autopark op onze wegen zullen rondrijden. Citroën, het bekende Fransche merk, brengt op zijn stand een technisch heel interessante demonstratie van zijn voorwielaandrijving, met onafhankelijke wielveering, terwijl zijn landgenoot Renault de nieuwe goedkoope „Juvaquatre" niet op zijn stand heeft staan, maar deze noviteit, buiten het R.A.I.-gebouw, ter beschikking houdt voor de kennismaking in de practijk. Aardig om naar te „kijken", is ook de stand van de A.N.W.B., die met 'n speci ale attractie voor het publiek komt in den vorm van een vraag-en-antwoord-lichtbeel- denspel, waaraan iedere bezoeker op dezen aardigen stand kan deelnemen door den claxonknop van een in den standbodem ge plaatst stuurwiel geruischloos natuurlijk in te drukken,, waarop een „lichtend" ant woord verschijnt op elk van de in totaal der tig vragen, die men het A.N.W.B.-orakel stel len kan -s- een antwoord dat heel duidelijk de verdiensten op zoo veelzijdig gebied en de waarde van het lidmaatschap van onzen groo- ten Nederlandschen Toeristenbond doet uit komen. Iets verder vraagt de Fransche ver lichtingsfirma Marchal attentie voor het be langrijke feit, dat al haar auto- en motor- rij wiellampen reeds nu geleverd worden met Rijkskeur. een unicum ten opzichte van de eischen der nieuwe verlichtingsvoorschriften, dat velen bijzonder zal interesseeren. En op den stand van een oliefirma presenteert men als noviteit' den „Luberfiner" als een „apen- klier" op het gebied van oliesmering tot ver jonging en zuivering van hl gebruik zijnde automobielolie onder het rijden. Groote belangstelling voor de motorrijwielen. Gaat men via de vrachtautohal, waar ge weldige autobussen in allerlei uitvoeringen, veelal met dieselmotor uitgerust, demonstree- ren, dat de tijd van „Drie man in een boot" heeft plaats gemaakt voor dien van „Dertig man in een autobus" en langs tractors en trailers naar de nieuwe zaal der motorrijwie len, dan valt ook daar in het goed verlichte, fleurig aangekleede geheel menige stand op, waar iets bijzonders te zien is De K.N.M.V. exposeert een maquette van het T.T.-parcours bij Assen, bij Royal Enfield treft men zoowaar een geheel electrisch aan gedreven „draaimolen" aan met diverse mo torrijwielmodellen en men kan zelfs een Royal Enfiled-rijwiel winnen als men, meedoende aan een prijsvraag, het dichtst weet te be naderen hoeveel K.M. in totaal gedurende de R.A.I.-dagen de machines van dit appkraat zullen afleggen. Ook Sparta toont carroussel- neigingen, waarvan het geheel gekroond wordt door een wiel van de Saxonette de gemoto riseerde rijwielnaaf die hier zoowel als bij Simplex en Batavus groot succes heeft. Heel interessant is bij Eysink de nieuwe 350 cc ma chine met keurige veerende frame en een an dere nieuwe 350 cc verschijning ditmaal een tweetact brengt de Oostenrijksche Puch, die eveneens met een zeer belangwekkende nieuwe achterwiel veering komt. De kleine 125 cc belastingvrije Saroléa-tweetact van ..onder de zestig" is primeur, kersversch uit België gearriveerd. De laatste Indian-viercylinder is. evenals de 500 cc verticale tweecylinder van Triumph en de 1000 cc tweeclinder van F.N., een nieuwtje. In het centrum van motorrij- wielland brengt de groote Stokvis-stand de eene attractie na de andere. Populaire model len van Ariël en D.K.W. als schilderijen in lijst tentoongesteld „doen" het buitengewoon, evenals een groot glazen model van een D. K. W.-tweetactmotor, waarvan de werking op even fraaie als overzichtelijke wijze wordt ge toond. Daarnaast verdringen dichte drom men zich om de, geheel ingesloten, gestroom lijnde 250 cc wereldrecordmachine van D.K.W. en om de keurige Holland ia-z-ij span wagens Nederlandsch fabrikaat waarvan er zijn met veerend zijspanwiel en speciaal gecon strueerd voor het koppelen aan machines met veerend frame. Ook de Duitsche Kali zijspannen met „schwingachse" en veerend zijspanwiel op den stand van de fraaie Zün- dapp-motorrijwielen en de Steibzijspannen verdienen op dit gebied eervolle vermelding, terwijl op den Zündappstand ook al een losse achterwielveering voor ieder motorrijwiel wordt geleverd. Zooveel nieuws is er en zoo'n aantrekkelijk aardig geheel vormt deze aparte motorrij wieltentoonstelling, dat de bezoekers uit de andere hallen in grooten getale toestroomen l -"Zacht van smaak - prus to et -J (Adv. Ingez Med.) en het meestal in Motorrijwielland heel druk is. Reeds nu mag met recht worden gezegd, dat de motorrij wielafdeeling wat bezoek aangaat een der meest geslaagde deelen is van dezen, tien duizenden trekkenden. 26sten Show van de R.A.I (Nadruk verboden). VAN DONGEN-TENTOONSTELLING OPNIEUW VERLENGD. Tengevolge van de nog steeds stijgende be langstelling voor het werk van Van Don gen zal de expositie van zijn schilderij nog maals worden verlengd. De sluiting is thans vastgesteld op 30 Januari a.s. Morgenmiddag om vijf uur, zal de derde rondleiding door mejuffrouw N. Posthumus Meyjes worden gehouden over het „Psycholo gisch element in het werk van Kees van Don gen" Lichamelijke Opvoeding. De afdeeling Haarlem van de Vereeniging van Leeraren en Onderwijzers in de Licha melijke Opvoeding in Nederland hield Zater dagavond in hotel „Lion d'Or" haar 30e jaarvergadering onder voorzitterschap van den heer R. Verwers. Deze merkte op dat het vak zware tijden meemaakt. Overal dringt men aan op bezuiniging: de lichamelijke ge schiktheid van de jeugd en dus van het toe komstige volk gaat achteruit. Waar de afdeeling een bibliotheek wenscht te bezitten van vakliteratuur, bracht spreker dank aan den heer A. J. Meijerink. die tot dat doel zijn boekenbezit, op het vak betrekking hebbende, ter beschikking stelde. Aan den secretaris, den heer W. v. d. Laan werd dank gebracht voor zijn keurig en uitgebreid jaar verslag; ook aan den heer J. Admiraal, die tijdens de ziekte van den secretaris zijn veel omvattende taak overnam, werd dank ge bracht. De heer W. Marsman, penningmeester, deelde mee, dat de uitgaven, ook voor de vaardigheidsproeven, de zwemwedstrijden, de spelmiddagen enz., 788.30 bedroegen. De kas sluit met een nadeelig saldo. De Doopsgezinde school en School 17 heb ben, naar aanleiding van de noodzakelijke onkosten voor de school wedstrijden, elk een donatie geschonken, wat zeer op prijs werd gesteld. De kascommissie stelde voor, aan den pen ningmeester décharge te verleenen. Jhr. Ir. O. C. A. van Lidth de Jeude over Actueele politiek. De jonge liberalen houden hun tweede winterconferentie. Zondagochtend en -middag hield de Bond van jonge liberalen hier ter ste de in één der zalen van het café restaurant Brinkmann, Groote Markt een tweede winterconferentie, ter ge legenheid waarvan de oud-minister van Waterstaat Jhr. Ir. O. C. A. van Lidth de Jeude een inleiding hield over de actueele politiek, waarin hij een voorgenomen heroriënteering der liberale beweging schetste, die door een daartoe benoemde commissie wordt voorbereid. De burgemeester van Haarlem. Dr. J. E. baron de Vos van Steenwijk. voorts de burgemeester van Rotterdam. Mr. P. Droogleever For- tuyn en de voorzitter der Liberale Staatspartij, Mr. W. C. Wendelaar woonden de conferentie bij. Zij, inzonderheid de spreker van de inleiding Jhr. van Lidth de Jeude. en de overige aan wezigen, werden welkom geheeten door den voorzitter van den Bond van jonge liberalen, den heer Korthals. „De taak van den Bond van jonge liberalen", aldus de voorzitter, „is de verbreiding van de liberale beginselen, en daartoe is een hechte organisatie en een actieve propaganda nooaig. De toepassing van de liberale beginselen moet echter worden aangepast aan de gewijzigde tijdsomstandigheden. Na den voor de liberalen teleurstellenden uitslag van de jongste kamer verkiezingen heeft men zich de vraag moeten stellen: „Hoe wordt in de toekomst de aan hang van de liberalen vergroot?" Men is er dankbaar voor dat een persoon als Jhr. van Lidth de Jeude zich bereid heeft verklaard om de nieuwe richting aan te wijzen. De jonge ren en ouderen moeten niet gescheiden, maar gezamenlijk, de ouderen met hun ervaring, en de jongeren met hun activiteit, de toekomst ingaan". Aldus de voorzitter. Hierop nam Jhr. van Lidth de Jeude het woord. Spreker wilde zijn als verhandeling over de actueele politiek bedoelde inleiding beperken tot de voorgenomen heroriënteering van de li- bex-ale politiek. De aanleiding tot deze her oriënteering vormde de teleurstelling der ka merverkiezingen. Men heeft zich uitgesloofd om den schuldige hiervan te vinden. Maar wanneer de schuldvraag opgeworpen wordt, zijn alle liberalen in zekeren zin schuldig. Wij zoeken thans naar het middel om ons te her stellen, al de steenen des aanstoots te verwij- dei-en, en een nieuw geluid in de liberale ge lederen in te voeren. De verhouding tot de vrijzinnig democraten. Een vereeniging met de vrijzinnig democra ten achtte spreker het laatste middel, dat in dit verband aangewend zou moeten worden. Zelf de boontjes te blijven doppen is ook in tijden van tegenslag waardiger. Om te trou wen moet mexx bovendien met z'n tweeën zijn. En de andere partij heeft er blijk van gegeven daar niet zoo op gesteld te zijn. Zij stelt haar eischen. Met uitzondering echter van Mr. Oud, die voor. tijdens en na de verkiezingen heeft gezegd: „Samenwerking is nog geen samen smelting". Het begi'ip liberaal heeft echter eexi ruimere wereldbeteekenis dan vrijzinnig dexxiocratisch. De liberalen hebben meer principieele gixmd- slagen. Beide partijen zijn loten van eenzelf den stam. xnaar op bepaalde politieke punten gaan zij uiteen. Spreker is niet tegen een naar elkaar toegroeien van beide partijen. Doch dit zal rustig ixx een geest van samenwerking moe ten gebeuren. Van een huwelijk mag nog geen sprake zijn. Daaraan gaat ook in de maat schappij meestal een verloving vooraf. Wij moeten eerst eens zien hoe het er in eigen huis uitziet Wij moeten de ramen van ons huis wasschen. en ons beraden over onze politieke opvatting in de toekomst. In Nederland zijn veel meer liberalen dan gij denkt, aldus spreker. Maar zij durven er niet geheel voor uit te komen, en weifelen. Ge deeltelijk behooren zij tot andere partijen. Programma's, die de bedoeling hebben nie mand voor het hoofd te stooten. hebben geen nut. Daarom moeten de liberalen wat de voor genomen heroriënteering betreft, niet. alleen de boomen willen zien. maar vooral het bosch. Het Christendom. In de eerste plaats, aldus spreker, moeten we ons afvragen: Hoe staan we tegenover het Christendom? De omschrijving ..Het: Christe lijke karakter van de Westei'sche beschaving" is te vaag. Men heeft de situatie te vaak zoo geteekend: Het Christendom eenerzijds en aan de andere zijde: wij. de paganisten. Het begrip Christendom wordt politiek misbruikt. Elke politieke partij moet op een zedelijk beginsel rusten. Waai'om zouden wij de oogen sluiten voor het feit. dat wij in een Christelijke sa menleving leven? De vrees voor de moreele en geschiedkundige aanvaarding van dit feit wordt veroorzaakt door den jax-enlangen strijd tusschen links en rechts. Ik heb soms gehoord, aldus spreker, dat de erkenning van het Christendom onzerzijds een bedelen om de instemming van de rechtsche partijen zou ue- teekenen. Het Christendom als historisch feit wordt echter in breede liberale ki'ingen er kend. Er is echter een verschil tusschen het positief Chx-istelijke van de rechtsche partijen en onze opvatting van het algemeene Chris tendom. De Christelijke grondslag bestaat. Iedereen kan het Christendom erkennen, ook de Joden. Koloniaal beleid. De 80 millioen menschen in oxxze kolo niën kunnen wij niet geheel volgens positief Chx-istelijke grondslagen (Kerkleer) regee- ren, doch wel kan dat volgens een opvatting van algemeen Christelijke grondslagen (naastenliefde enz.) Wij moeten het Indi sche beleid op deze basis verdedigen. Ons doel is niet alleen het verbreiden van de li berale beginselexi, maar bovenal het geeste lijk en stoffelijk peil van de menschheid te verhoogen met bevordei-ing van de sociale rechtvaardigheid. De liberalen hebben in de histox-ie den stoot gegeven tot de sociale i-echtvaardigheid. Ten aanzien van de constitutioneele mo narchie en het Huis van Oranje bestaat in li berale gelederen uiteraard geen verschil van meening. Ordening, vrijhandel en groepsvorming. Spreker behandelde vervolgens nog eenige andere actueele punten: nl. ordening, vrij handel en groepsverming. Wat de groepsvorming betreft, aldus spre ker. de menschen vereenigen zich tot groe pen zooals de vogels zich vereenigen tot een vlucht, door natuurlijke ooi'zaken gedreven derhalve. Er school echter politieke kracht in deze vereeniging. Vakvereeniaingen zijn derhalve vaak geen vakvereenigingen meer doch politieke vereenigingen geworden Wii mogen echter de oogen niet sluiten voor het feit dat ze er zijn. En wanneer wij hen als een maatschappelijk verschijnsel aanvaar den, dan dienen wij van meening te zijn dat de wetgeving zich er mede moet bemoeien en zich moet afvragen in hoeverre de groeps vorming het algemeene belang dient. De voordeelen van de groepsvorming, die be staan. moeten geconsolideerd worden en de nadeelen weggenomen. Liberaal zou volgens de algemeen tegen woordig heerschende opinie conservatief be- teekenen. Dat is niet waar. De Liberalen zijn een hervormingspartij! Van huis uit zijn we dat altijd geweest. Waarom zijn wij achteruit gegaan? Onze grondslag is juist. Nederland is doordrenkt met libei'alen geest. Aan de toepassine van de liberale principes heeft echter een en ander gehaperd. De weerbaarheid. Er wo'rdt tegenwoordig vaak gemeesmuild over den Jan Salie-geest in de defensiepoli tiek. Wij moeten de px-incipieel? noodzaak van weerbaarheid erkennen, gepaard aan den wensch evenwel dat de volkeren zich zullen verheffen boven ruzies. Spreker wees hier op het verschil in opvatting, dat met de vrijzinnig-democraten bestaat, inzake de weerbaarheid van het volk. Wat moet er gebeuren met het ingrijpen van de Overheid in het bedrijfslevenAldus vervolgde spreker. In rechtstreeksche orde ningspogingen van, het bedrijfsleven geloo- ven de libex-alen niet. Wij wenschen een zich zoo vrij mogelijk ontwikkelend bedrijfsleven. Men kan niet van staatswege mee gaan re- geeren in het bedrijfsleven. Men kan wel de voorwaarden scheppen om het bedrijfsleven een ongestoorde ontwikkeling te verzekeren. Om dit te bereiken moet de regeering inter- venieeren, niet ingx-ijpen. Het zenuwcentrum van het bedrijfsleven is het geld- en cre- dietwezen. Hier ligt een terrein voor over heidsmaatregelen Het vrije ruilverkeer achten wij nog steeds het beste. Op dit oogenblik heeft zulks ech ter weinig beteekenis. Wij moeten echter trachten zoo goed mogelijk het binnen- en buitenlandsche ruilverkeer te bevordex-en. Ook hierin moeten wij komen tot een px-ac- tische corx-ectie van een academisch beginsel. De werkeloosheid. Om de werkloosheid te bestrijden moet men zich niet beperken tot tijdelijke maat regelen Er mag geen constante hoeveelheid van werkloozen komen. De menschen moe ten tijdiger gepensionneerd worden. De oplei dingen moeten langer duren en de menschen moeten zich meer specialiseer en. Tenslotte bepleitte spreker een herstel van het evenwicht tusschen den landbouw en den handel. Na deze uiteenzetting van Jhr. van Lidth de Jeude. welke door applaus van de aan wezigen werd onderstreeptwerd een geza menlijke koffietafel gebruikt eveneens in een der zalen van het café-restaurant Brink mann. Groote Markt. MERIDOL verjongt de huid Geef uw huid eiken avond de Meridolverjonging* kuur! Majjeer het gelicht i gedurende eenige oogen blikken met Mendol-vct crèmeI Reeds na enkele dagen is 't resultaat licht- baar. Ruwheid, schrool- heid, klootjes in de huid verdwijnen' Bescherm overdag de huid met een beschuttend laogje van Meridol-dagcrême, dat U tegen •er en wind behoedt. Uw huid vraagt om DOOZEN VANAF 25 a. TUBEN VANAF 30 CT. (Adv. Ingez. Med.) De voox-zitter dankte den heer Marsman, bij zijn aftreden, voor de wijze waarop hij de kas gedurende vier jaar heeft beheerd. De bestuursverkiezing verliep vlot. De af tredende bestuursleden werden bij acclamatie herbenoemd; tot penningmeester werd ge kozen de heer Lindeboi-n. De voorzitter en de heer Nieuwenweg werden benoemd tot leden van de commissie voor G.O.; tot bestuursleden voor de Lighaluit-voering de heexen Vexwers en Meijerink; de heer Admixaal hield zijn be noeming in beraad. Inzake de Lighaluitvoering zullen bespre kingen gehouden worden met hoofden van scholen. Een verzoek was binnen gekomen van het Hoofdbestuur der Vereeniging om een kas commissie te willen benoemen ter controle van de kas van de Nederlandsche: benoemd wer den de heeren Marsman. Boersema en Rin kel. Bij de rondvraag wex*dt de wenschelijkheid bepleit, ook vaardigheidsproeven voor de Ui.O.-scholen in te stellen. Dit onderwerp zal nader besproken worden. Derde lustrum „S paar ne vogels' De H.F.C. Spaarnevogels heeft Zaterdag avond in het gebouw van den H.K.B haar derde lustrum gevierd. Des middags hield het bestuur receptie; vele vereenigingen hebben van die gelegenheid gebruik gemaakt, om „Spaarnevogels" gelukwenschen aan te bieden. De Haai'lemsche Voetbalbond was vertegen woordigd door heta dagelijksch bestuur, dat bij monde van den voorzitter, den heer A. van der Aart, gelukwenschen aanbood, vergezeld van een bloemstuk. Vele bloemstukken sier den weldra de zaal. Er waren bloemstukken van den H. V. B Schoten. T.H.B Droste, E.H.S., Johez, Scheids- rechtersvereeniging, D.I.O. enz Ook kwamen vele schriftelijke gelukwen schen binnen. Vele leden en oud-leden kwa men het bestuur complimentereen. Des avonds was de zaal tot de laatste platas bezet, toen de voorzitter zijn welkomstwoord sprak: memoreerde den bloei van Spaarne vogels. Het gezelschap Hofman had het leeuwendeel van het programma en had veel succes. Het wist een uitstekende stemming in de zaal te scheppen; de band „The Rhythm Boys" bracht goede muziek ten gehoor e. Een gezellig bal was het slot van dit zeer geslaagde feest. RAAD VAN ARBEID. Binnenkort zal de heer H. Souverein. adjunct Inspecteur bij den Raad van Arbeid alhier, wegens het bereiken van den 65-jarigen leef tijd met pensioen gaan. De heer Souverein is bij den Raad van Ai'beid wex-kzaam van de op richting af. Moeilijk transport van sluisdeuren. Verkeer bij Loenersloot ernstig gestagneerd. Zaterdagmiddag te ruim twaalf uur zijn twee van de drie sluisdeuren, die bij de Ne derlandsche Dok Maatschappij te Amsterdam zijn gebouwd voor de groote sluis in het Am sterdam-Rijnkanaal te Wijk bij Duux-stede, op transport naar Wijk bij Duux*stede van het terrein der Nederlandsche Dok Maatschappij vertrokken. Het transport van deze deuren brengt bij zondere moeilijkheden met zich mede. waar door verschillende xnaatregelexr genomen moesten worden. Besloten werd. de deuren te water naar de plaats van bestemming te slee pen. Daartoe heeft men reeds verleden week de twee deuren, die Zaterdag zijn vertrokken, als waren het schepen, van de werf te water laten glijden, zoodat zij op haar zijde in het water dreven. Reeds bij de constructie is daar rekening mee gehouden, want de deuren zijn waterdicht geconstrueerd en in watex-dichte schotten ver deeld. Zij hebben een lengte van twintig meter en zijn veertien meter breed, terwijl haar dikte 2.30 meter is. In totaal weegt elke deur ruim 180 ton. Zaterdagavond zijn de sluisdeuren door de sluizen te Zeeburg in het Merwedekanaal ge sleept. waarna men in de duisternis doorvoer tot Nigtevecht, waar men den nacht door bracht. Zondagochtend te half zeven zette men den tocht voort.Te Loenersloot vorderde de passage door de draaiburg meer dan een half uur, waardoor het verkeer over den Amster- damschen straatweg ernstige stagnatie on dervond. Het kostte veel moeite om de sluisdeuren, welke 13.98 meter breed zijn. door den 14 M. breede vaargeul te sleepen. Te Utrecht had men nog minder ruimte want daar zag men zich genoodzaakt om bij een ruimte van slechts zeven milimeter te manoeu vreeren. Nadat de draaibrug in den Jutphaasscliewcg te Utrecht was gepasseerd, verankerde men dc sluisdeuren, teneinde den nacht door te bren gen. Op den verderen tocht zal men gebruik ma ken van den nieuwen zijtak van het Merwe dekanaal. daar de oude sluizen in Vreeswijk te smal zijn om deze sluisdeuren door te laten Men verwacht, dat het transport niet vóór Dinsdagavond te Wijk-bij-Duurstede zal aan komen.

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 5