1 e eeuwen. Heemstede in vroeger DINSDAG 23 JANUARI 1933 HX'AREEM'S DA'GBCAD VOORDEN- -POLITIERECHTER Kruimeldieven. Kruim is ook brood en door gestadig te kruimen zou tenslotte het heele brood ver dwijnen, zoodat ook op de kruimpjes dient ge let. Nu is er een bijzondere belangstelling van zekere zijde voor een bepaald soort kruim, dat in verschillende zaken verleidelijk ligt uitge stald: 't glanst en schittert, 't Zijn broches, ringetjes, armbandjes, kettinkjes, poederdoos jes en andere schoonheidsartikelen, tenmin ste men gelooft er het uiterlijk schoon mee te verhoogen en zoodoende is het tot een zekere levensbehoefte geworden, al kan een ernstige magistraat dit niet zoo grif toegeven. Het meisje, dat een wenkbrauwenstift en een arm bandje had weggenomen en beweerde die noo- dig gehad te hebben als fabrieksarbeidstertje, had dan ook geen gunstig onthaal; de rechter kon niet inzien, dat zij zonder de bijgeteeken- de wenkbrauwen niet op de fabriek toegelaten zou zijn. Een andere zondares had zich ook een arm band toegeëigend, maar de omstandigheden, waaronder zij dit gedaan had, waren heel be zwarend. Zij had een meisje bij zich gehad, een kind, dat een ringetje uit den voorraad had genomen om het aan den vinger te passen en het toen weer in den bak wilde terugleg gen, maar toen had zij, de getrouwde vrouw, het kind beduid, dat dit het ringetje moest houden en in den zak steken, waarop zij zelf een armband weg nam en het kind in den zak stak. Ze huilde nu daarover tranen met tuiten, maar vermocht daardoor het rechterlijk ge moed niet week te maken. Dat zij een kind gemeenzaam maakte met diefstal werd haar zwaar aangerekend, zoodat de officier 6 we ken gevangenisstraf eischte. Ook de rechter vond geen termen voor een andere dan on voorwaardelijke straf, al werd deze verminderd tot 14 dagen. Het meisje van de wenkbrauwenstift kon evenmin een voorwaardelijke straf halen; zij kreeg een week onvoorwaardelijk; de officier, die te kennen gaf, dat alleen door strenge straffen het kwaad beteugeld kan worden, dat steeds grooter afmetingen dreigt aan te ne men en in voorwaardelijke straffen bij die delicten geen heil ziet, had een maand ge- eischt. Toen kwamen achtereenvolgens drie man nen, die het spreekwoord, dat de gelegenheid den dief maakt, bevestigden. De eerste was in een schoolgebouw gekomen waar vroeger een dokter zitting had gehad, maar dit niet meer deed, zoodat hij dezen niet aantrof. Hij hoorde of zag niemand in het ge bouw, maar zag er wel een paar leeren motor handschoenen liggen en die nam hij mee. Nu had hij 15 jaar geleden al eens 7 maan den gevangenisstraf gehad voor diefstal en dat was niet in zijn voordeel, maar wel in zijn voordeel pleitte, dat het 15 jaar geleden was en daarom werd het met hem nog eens met 14 dagen voorwaardelijk geprobeerd; de officier had 15 boete geëischt. De tweede man leed aan zoo'n soort ver strooidheid. Dat was een chauffeur, die op een avond bij een garagehouder een lekken band had laten repareeren en bij zijn vertrek den sparmingsmeter van den garagehouder had meegenomen. Hij vertelde, dat toen de band gerepareerd was en hij betaald had, de gara gehouder naar boven was gegaan om wissel geld te halen en hij toen den spanningsmeter nog eens had aangelegd, omdat hij dacht, dat de band te zwaar was opgepompt.Hiermee be zig, hoorde hij den garagehouder naar bene den komen en hij,schrok, alsof hij iets ver keerds deed en toen stak hij den spannings meter van schrik in zijn zak. De officier zei, dat het een gemeene streek was en de rechter vond het verhaal vreemd, dat in den eisch van 14 dagen onvoorwaarde lijk en de uitspraak van 7 dagen voorwaarde lijk uitdrukking vond, terwijl bovendien 4.50 aan den garagehouder vergoed moet worden De laatste kruimeldief was de minst erge, ja in. eigen oogen vond hij zichzelf geen dief, want het balkje en de twee latten, die hij weg gehaald had van een open terrein, waar ze ondérdeelen hadden gevormd van een omge waaid reclamebord, waren zijns inziens ge meen goed. Hem werd aan zijn verstand ge bracht, dat iets, wat op eens anders terrein ligt, geen gemeen goed is, maar het open ter rein met het omgewaaide en in stukken ge vallen bord is toch wel iets anders dan hand schoenen in een school of een instrumentje in een garage. Hij kreeg een geldboete, die in verband met zijn slechte financieele omstandigheden op 5 bepaald werd; de officier had 15 ge- eischt. Een kaakstoot. Wat is er toch een verschil in appreciatie. Als Joe Louis, Max Schmeling of eenig ander boksphenomeen een tegenstander een recht- sche of een linksche geeft, dat deze bewuste loos komt te liggen, wat niet met dat kinder achtige woord maar met knock out wordt uit gedrukt. wordt er gejuicht en worden Joe of Max bekranst, nog afgezien van de niet ge ringe financieele voordeelen. Als een Haar lemsche bakfietsberijder een Haarlemschen wielrijder een kaakstoot geeft, dat deze knock out ligt, wordt dit geen knock-out maar be wusteloos genoemd, spreekt men van zwaar lichamelijk letsel en moet de bakfietsrijder voor een maand de gevangenis in, waarover officier en rechter het roerend eens zijn, ter wijl er geen juichkreten worden gehoord, geen kransen aangedragen en geen zak met geld gegeven. Het wordt daarom allen bakfiets en anderen rijders ten sterkste ontraden iemand kaakstooten te geven. Wat de aanleiding was tot dat sportief op treden? Eigenlijk was er heelemaal geen aan leiding toe, want dat iemand met zijn meisje aan den trottoirband staat, met de fietsen aan de hand, gereed om op te stappen, kan toch voor iemand, die met een bakfiets passeert, geen motief zijn om ruzie te maken, tenzij hij ook aanspraken op het meisje meende te heb ben, wat het geval niet was. Het schijnt echter, dat de bakfietsrijder meende, dat hem geen ruimte genoeg werd gelaten, schoon de weg daar breed genoeg is, waarom hij een schreeu werige aanmerking maakte, wat den fiets rijder deed zeggen: „Hij is gek". Toen zijn de fietsrijders de bakfiets voorbij gereden en daarop haalde deze de fietsrijders weer in en reed den jongeman aan, waarop deze opsprong en toen kreeg hij den kaakstoot, welke den jongen man voor 7 weken in zijn bed en den bakfietsrijder voor een maand in de gevange nis bracht. KINDERVOEDING. Door Kindervoeding werden in de week van 17 tot 22 Januari 1938 verstrekt 6912 porties warm eten. Eemstraat 1202. Overtonstraat 1624, Zoete straat 1397. Kamperstraat 953. Byzantiuin straal 824. Buitengewon onderwijs 714, Voorm. Spaarndam 108. „Van negerleed en negerlied'' Interessante causerie van Caspar Höweler. „Van negerleed en negerlied" ziedaar de titel van de interessante causerie van Caspar HÖweler, die wij gisteravond in de tuinzaal van het Gemeentelijk Concertgebouw konden beluisteren. De lezing, die met beeld en toon geïllustreerd werd, werd gehouden voor het departement Haarlem van de Maatschappij ,Tot nut van het Algemeen". Spreker wilde het meer hebben over het negerlied dan het leed. In het boek „De ne gerhut van Oom Tom" wordt het leed der negers duidelijk. Constant van Wessem heeft deze kwestie onlangs nog in een boek opge rakeld. De Afrikaansche negers, die naar Amerika werden gebracht, bezaten een ge- heele cultuur. Hun muziek was rythmisch zeer fijn ontwikkeld. Wij zoogenaamde be schaafde menschen veroordeelen dat als bar- baarsch. De rythmische muziek bezat bepaal de kenmerken, bijv. die welke in de Habanera optreden. De negerplanters zongen hun volksliederen soms vermengd met operetteschlagers. Daar vandaan die eigenaardige tusschenvormen. Voor elk volkslied is het typisch, dat het volk er als een collectief scheppende eenheid aan werkt. Spreker noemde dit een universeel verschijnsel en haalde om dicht bij huis te blijven het voorbeeld aan van de wijze waarop de Hollanders de oorspronkelijke tekst en muziek van „Piet Hein" naar hun hand gezet hebben. Bij de negervolksliederen is dit scheppend optreden van het volk, dit voort- fantaseeren op eigen houtje ook karakte ristiek. In vele negro-sprirituals, die oorspon- kelijk op de z.g.n. „Campmeetings" gezongen werden onder leiding van den prediker-voor zanger, komen derhalve zeer vele gelijke cou pletten en religieuze „slag zinnen" voor. Men antaseert daaromheen verder. De negers voelen zich in hun liederen meer tot het oude dan tot het nieuwe Testament aangetrokken. Het zijn voornamelijk de helden van het Oude Testament, die wij in hun liederen zien op treden o.a. David, Goliath, Simson, Mozes, enz. De grondoorzaak van dit verschijnsel is dat de negers zich afvragen wanneer er ook onder hen een neger zal opstaan om .hen te bevrij den van hun juk. De neger bezit een naief realisme. Een schip of trein treedt in zijn ge dachten op om hem naar de hemelsche ge westen te brengen. De negers vormen wat hun muzikaliteit betreft, een toppunt. Na 1863 verkrijgen zij hun vrijheid. Zij willen eigen scholen en Universiteiten stich ten. Vele groepen zangers, o.a. de bekende Fislc University Singers maken tournees door Europa om geld voor de neger-universiteiten te verzamelen, en zoo krijgt het negerlied in' Europa bekendheid. Caspar Höweler lichtte vervolgens zijn cau serie met lichtbeelden, teksten en een prach tige weergave van gramofoonplaten toe, o.a. hoorden we het lied „Witness" een revue van helden uit het oude Testament, een lied over Mozes, de muren van Jericho, David en Go liath, „Swing low Sweet Chariot", den apostel Petrus, een der weinige betreffende het Nieuwe Testament „Peter go Ring them Bells", „Deep River", met het motief van de Jor- daanrivier, en tenslotte liederen, die de mystieke drang tot het gebed vertolken, o.a. „Shout all over Gods Heaven". Geloof, Hoop en Liefde vinden een schoone vorm in de negro-spiritual. Aldus besloot Caspar Höweler zijn interessante causerie, die door het publiek met applaus en door den voorzitter van het departement Haarlem van de Mij. tot Nut van het Algemeen, den heer mr. Julius Hoog met eenige waardeerende woorden van dank beloond werd. DR. MARIA MONTESSORI LEIDT EEN CURSUS TE AMSTERDAM. Dr. Maria Hontessori zal een internationalen cursus in Amsterdam houden (Meisjes H.B.S. Euterpestraat 85), van 26 Januari tot midden Juni 1938 onder auspiciën van de „Association Montessori Internationale" met medewerking van de Nederlandsche Montessori Vereeniging Dit is de eerste keer sinds 1923, dat Dr. Montessori persoonlijk in Holland haar denk beelden en haar ervaringen komt uiteenzet ten, Dr. Montessori wijst in haar cursus op de psychische ontwikkeling in elke phase van groei, waardoor de mogelijkheid om sociale er varingen op te doen, aansluitend bij de ver schillende levensstadia, geboden wordt. Op de eerste lezing, welke zal plaats heb ben op 26 Januari a.s. om 8 uur in de Meis jes HJ3.S. aan de Euterpestraat No. 85 te Amsterdam is iedere belangstellende welkom. GEVONDEN VOORWERPEN EN DIEREN. Inlichtingen aan het bureau van politie, uit sluitend tussehen 11 en 13 uur. Terug te krijgen: Handschoenen en ceintu ren, Politiebureau Smedestraat. Hondjes, Fauna. Jasje, Vonk, Delistraat 20. Jasje, Nag- tegaal, de la Reijstraat 40. Kat, Fauna. Por- temonnaie met inhoud, v. Galen, Kerkhof- straat 31 rd. Portemonnaie met inhoud; Wij- nald. Bloemhofstraat 25 rd. Pakje sokken, v. 't Hof, Lange Lakenstraat 16. Rijwielplaatje, Gall, Oosterduinweg 256, 'Aerdenhout. Gouden ring, v. d. Bosch, Olmenstraat 5. Rijwiëlplaatje, Ravens, Dunklerstraat 14. Vetspuit, Wester man, Dijkstraat 13. Spon, Prins, Emostraat 3. Vulpen, v. Lent, Leidschevaart 356, Zakken, Dammers. Nieuwe gracht 6. Bril, v. Twisk, Kinheimweg 75, Bl'daal. Toe- jangsbewijs: Politiebureau Smedestraat. Hond, Breure, Wagenweg 23. Horloge, Baard, Beuken straat 7. Bezoek-kaart, Politiebureau Smede straat. Pakje, Politiebureau Smedestraat. Por temonnaie met inhoud, de Jong, Groote Hout straat 82. Parapluie, Roozeboom, Geweerstraat 42. Rozenkrans, Lijdeckers, Graaf Willem straat 26. Rozenkrans, Politiebureau Smede straat. Rozenkrans, Koeleveld, Leidsche Zij straat 5. Rijwielplaatje, Fledderman, Rolland straat 85. Vulpotlood, Bosch, Nassaulaan 19. Het Geheim. door HANS DE LA RIVE BOX, VOOR Trudy Jung bestond er slechts één man in de fabriek, die indruk op haar maakte. Dat was Harry Offers, de dertigjarige zoon van den direc teur. Bij Offers' Vliegtuigenfabriek werkten in totaal meer dan 800 menschen, zoodat het geen wonder was, dat zelfs een aantrekkelijke en ijverige secretaresse als Trudy haai* uitver korene slechts sporadisch te zien kreeg. Zelfs haar directe chef, ingenieur van Halfsma, kwam nauwelijks twee keer per week met den jongeman in contact. Toen Trudy vele maanden van den blonden reus gedroomd had en er niet in geslaagd was op de een of andere manier op te vallen, be sloot zij haar betrekking op te zeggen. Ze was niet onvermogend en had het baantje inder tijd alleen geaccepteerd omdat het milieu en de werkkring haar buitengewoon aanstonden. Op zekeren dag kwam zij een uur te laat op kantoor. Een der andere tjonge dames ontving haar met nieuwsgierige oogen. „Meneer Halfsma heeft al naar je gevraagd, Trudy," klonk het weinig bemoedigend. „Gunst kind. wat zie je er opgewonden uit." „Lize, kan je een geheim bewaren?" vroeg de jonge vrouw fluisterend. Lize de Vries trok een rimpel. Ze voelde met vrouwelijke intuïtie, dat er iets heel bijzonders gebeurd was. „Ja natuurlijk „Ik ga me verloven," bekende Trudy. „En je raadt nooit met wien „Neen, hoe zou ik. Ik wist niet eens dat je verliefd was," lachte Lize. „Nou, biecht eens op." .Maar denk er aan, het is een geheim, hoor!" ,Ja, absoluut." ,Goed, luister dan. Ik ga me verloven met Harry." Lize keek verwonderd. „Harry? Harry? Welke Harry?" „Harry Offers natuurlijk, domoor." „HarryOffersstamelde Lize verbijsterd. „Neen. dat meen je niet. Is het werkelijk?" Trudy knikte en bloosde van opwinding. „Vind je het geen sprookje? Ik ben in den zevenden hemel." Lize moest zich onwillekeurig op de lippen bijten. Feitelijk was elke vrouw en elk meisje in het plaatsje op den knappen directeurs- zoon verliefd. In gedachten zag zij Trudy naast Harry in diens nieuwen two-seater, een room geel gevaarte dat enorm de aandacht trok. „Zie je, daarom was ik zoo laat," vervolgde Trudy. „En als je het weten wil, voel ik er veel voor weer naar huis te gaan." „Hoe bestaat het!" lachte Lize en er klonk een beetje afgunst in haar stem. Enkele uren later nam Lize de Vries juf frouw Cool apart. Juffrouw Cool was op de afdeeling boekhouding en reeds een oudge diende in de zaak. Maar ze droeg haar vijf kruisjes met eere. „Ik heb een ontzettend geheim," fluisterde Lize. „Maar het is een geheim, denkt u er om." MARKTBERICHTEN. ROTTERDAM, 24 Jan. 1938. Aardappelen. Brielsche Eigenheimers f 2,25 f 2,50 per H.L. Zeeuwsche Eigenheimers f 2,10f 2,30 per H.L. Zeeuwsche Bonte f 2,! -f3.25 per H.L. Zeeuwsche Blauwe f2,90- f 3,25 per H.L. Eigenheimers Blauwe f 2.10- f 2,25 per H.L. Eigenheimers drielingen f 1,50 f 1,70 per H.L, Bonte en Blauwe Poters f 1,50f 1,70 per H.L. Bevelanders f 2f 2,25 per H.L. Westlandsche ronde zand f4 per 100 K.G. Westlahdsclj.e kleine f 3,40. Met rede lijke aanvoer kalme handel. Vlas-aanvoer: 17.650 K.G. blauw, schoon 6575 per K.G. 4300 K.G. wit Zeeuwsch 6575 per K.G. 1300 K.G. Hollandsch Geel 53—56 per K.G. Heden tamelijk vlugge handel met goede kooplust. Al het vlas werd aan bestaande prijzen verkocht. Hoogere prijzen evenwel niet te bedingen. Alle betalende abonnés van Haarlem's Dagblad zijn GRATIS TEGEN ONGEVALLEN VERZEKERD, op voorwaarden welke koste loos bij de administratie verkrijgbaar zijn en welke op geregelde tijden in ons blad worden gepubliceerd, De uitkeeringen zijn bij levenslange ongeschiktheid ƒ2000; overlijden 400; verlies van een hand, voet of oog 200; beide leden van een duim ƒ100; één lid van een duim 50; alle leden van een wijsvinger ƒ60; één of twee leden van een wijsvinger 25; alle leden van een anderen vinger 15; één of twee leden van een anderen vinger ƒ5; arm- of beenbreuk ƒ30; enkel breuk ƒ15; polsbreuk 15. Alles indien het gevolg van een ongeval. Voor de abonnés op het Geïllustreerd Zondags blad bestaat nog een afzonderlijke ver zekering. De voorwaarden daarvan zijn eveneens bij de administratie verkrijgbaar ..Ik geloof dat ik het kan raden, de Vries. Ga je trouwen?" klonk het nieuwsgierig. „Ik niet, maar Trudy Jung! En met'wien denkt u?" juffrouw Cool haalde de hoekige schou ders op. „Met meneer Offers Jr." verklapte Lize. Het duurde vijf minuten voordat juffrouw Cool op adem kwam. Toen repte zij zich weg en liep regelrecht naar den hoofdboekhouder. „Zeg, meneer van Daalen. Groot nieuws! Harry Offers gaat trouwen met dat blonde ding van afdeeiing C, juffrouw Jung." „Harry trouwen? Bestaat niet", zei yan Daalen. „Van wie weet u dat?" „Van ehvan iemand", zei juffrouw Cool voorzichtig. „Het moet geheim blijven, ziet li." „Dat is jammer, ik zou het anders even aan ingenieur de Haan vragen. Die is nog al in tiem met Harry tegenwoordig." „Dat kunt u tóch doen," vond juffrouw Cool. „Maat u weet het natuurlijk niet van mij Van Daalen glimlachte. „Vrouwen kunnen noo(,t een geheim bewa ren," zei hij spottend. Dien zelfden middag klampte hij ingenieur de Haan aan. „Kletspraat." zei deze kortaf. „Hoe kom je aan die nonsens?" „Van ehvan een onbekende," lachte van Daalen. „Maar dat blonde kind zal het toch wel het beste weten, denk ik. Ik hoorde van verschillende kanten, dat ze den heelen mor gen erg opgewonden is geweest." „Ik begrijp het al. Jij vernam het recht streeks van haar en ze verzocht je natuurlijk het nieuws geheim te houden." „Ja, 'n geheim is het," knikte van Daalen. Ingenieur de Haan vertelde het geheim aan meneer Toes, den procuratiehouder en deze stapte er regelrecht mee naar den directeur. De oude heer Offers keek niet weinig verbaasd en begon toen te lachen. „Wel, wel," zei hij geamuseerd. „Ik dacht nog wel, dat mijn zoon geen geheimen voor me had. En wie is de gelukkige?" „Een secretaresse, juffrouw Jung. U weet wel, de dochter van overste Jung." „Is mijn zoon in de fabriek, de Haan?" De ingenieur trok een rimpel. „Tussehen haakjes, meneer Offers. Wilt u mij buiten deze zaak laten? Uw zoon wilde deze kwestie voorloopig geheim houden," „Zooals je wilt." Papa Offers belde zijn zoon op en deze stond wat later voor hem. „De wereld is klein, Harry," begon de oude heer lachend. „Je geheim is al uitgelekt. Mag ik je feliciteeren?" „Waarmee, vader?" klonk het verbaasd. „Met je verloving natuurlijk. Speel maar niet langer comedie, Harry. Je geheim is bij mij veilig, hoor." Harry schoot in een lach. „Ik verloofd?" riep hij. „Maar vader, ik zou niet weten met wie! Hoe komt dat praatje in de wereld?" „Er werd mij in vertrouwen verteld, dat je Lenin-lierdenking. In de groote Gemeentelijke Concertzaal had Maandagavond een herdenkingsavond van de Comm. Partij Nederland (afd. Haarlem) plaats, in verband met het feit, dat het 14 jaar gele den was, dat Lenin stierf (op 21 Januari 1924) Er was zeer veel belangstelling voor dezen avond. Nadat de voorzitter een kort openingswoord had gesproken, brachten alle aanwezigen staande hulde aan de beeltenis van Lenin, op het podium opgesteld en door een der leden van de partij te Haarlem geschilderd. Hierbij zongen allen gezamenlijk de Internationale. Vervolgens werd de groote Sovjetfilm ver toond; „Een maand Koning in het land der Sovjets", die een beeld geeft van de ontwikke ling v£n de industrie en de volksontwikkeling, de bouwkunst, de zorg voor ontspanning en voor de gezondheid in de Sovjetrepubliek, in Moscou vooral, maar -ook in Leningrad en in andere deelen van het land. Met veel belang stelling werd deze interessante rolprent aan schouwd. Herhaalde malen klonk luid applaus. Na de pauze was het woord aan den partij voorzitter Ko Beuzemaker, die eerst in Am sterdam had moeten spreken en daarom pas over 10 uur te Haarlem kon zijn. Wij herdenken hedenavond Lenin, aldus spr., als den theoreticus, den tacticus en -den politieken leider. Lenin was evenmin als Stalin een aanhanger van het dogmatisme van Marx, dat hij levend maakte. Daarom wordt Lenin het beste herdacht, door te wijzen op het heden, op wat Lenin door daden bereikte. Op het oogenblik is de toestand voor de ar beidersklasse nationaal en internationaal, ge vaarlijk. China strijdt tegen het Japansche imperialisme en het Chineesehe communisme strijdt daarbij vooraan. Het Chineesehe volk voert zijn Titanenstrijd, niet alleen voor zich zelf, maar ook voor de Sovjet en voor Indone sië, waarop Japan ook het oog heeft geslagen, Daarom moeten wij, aldus spr., China helpen, zooals wij Spanje geholpen hebben. Voortgaande, vestigde de heer Beuzemaker de aandacht op de eischen, die de communis ten ten opzichte van Indonesië stellen. Verder sprak hij zijn vreugde uit over de verovering van Teruel, die weer moed geeft aan de democratie in Europa. Maar het fascisme voert ook een verwoeden ondergrondschen oorlog tegen de democratie, het Duitsche fascisme „woelt" in geheel Europa en zendt overal zijn spionnen heen, Gelukkig is in de internationale arbeiders klasse de eenheid groeiend. Maar in Nederland moet men begrijpen, dat het land ligt te midden van internationale gevaren; Duitsch- land oefent voortdurend pressie en wil ook ons land betrekken in zijn oorlogspolitiek. Het gevaar voor ons land is, dat het ministerie Colijn bezig is, Nederland los te maken van den Volkenbond en van de collectieve veilig heid. Daartegen moet opgetreden worden. In ons land dreigt het gevaar van een op nieuw opleven van het Nederlandseh fascisme. Door den druk van Duitsehland op Nederland krijgt Mussert weer nieuwe kansen en niet alleen hij, maar ook de „half-fascistische'- krachten. Een ander gevaar voor de arbeidersklasse is het onrustbarend toenemen van de werk loosheid; reeds vertoonen zich de verschijn selen van een naderende crisis en minister Colijn heeft het alweer uitgesproken, dat nieuwe drastische bezuinigingen noodig zullen worden. De arbeidersklasse strijde dus voor loons- verhooging en steunverhooging, vóór de crisis er is. Anders is het te laat. Te betreuren is daarom de verdeeldheid onder de democraten. Op éénheid -der demo cratische krachten moet dus met alle kracht worden aangestuurd. Eensgezinde actie van heel de vakbeweging is dringend noodzakelijk, en samenwerking der vakbonden en vak centrales. En vóór alles zoo eindigde spr., moet de communistische partij versterkt worden. Tot slot van den avond werd nog de Rus sische film „Jeugd" vertoond. je verloofd hebt met de dochter van overste Jung. Trudy Jung, de secretaresse van inge nieur van Halfsma." „Trudy Jungherhaalde Harry ver baasd. „Ik geloof niet dat ik die jonge dame ken.Of ja, nu u het zegtMaar dat is pure fantasie, vader." Offers Sr. wreef zich langs -de kin, „Dan weet ik het ook niet meer," zei hij peinzend. „Lieve deugd, stel je voor dat juffrouw Jung dat praatje óók verneemt," schrok -de jonge man. „Ik mag haar wel waarschuwen." Hij grinnikte bij dat dwaze denkbeeld. „Van wie weet u het. vader?" vroeg hij opgewonden. De oude heer haalde de schouders op. „Dat moet geheim blijven, Harry. Ik heb beloofd geen namen te noemen." „Juffrouw Jung is naar huis," vertelde in genieur Halfsma. „Ze was den heelen dag nerveus en klaagde over hoofdpijn." Harry sprong in zijn two-seater en reed naar de villa van den overste. Hij vond Tru-dy in -de hall. Ze stond op het punt naar boven te gaan. „Meneer Offersschrok ze en verbleekte. „Dus u weet het al?" De jongeman krabde zich achter het oor. Hij vond het een moeilijk probleem. „Ik dacht.... ik wildeik bedoel hakkelde hij en kreeg een kleur. „Kan ik u even spreken?" Trudy ging hem voor naar een achterkamer, knipte een schemerlamp aan en bood hem een fauteuil. Maar voor dat hij van wal kon ste ken zei ze berouwvol: „Ik moet u een beken tenis doen. Dat geheim van onze „verloving' is van me zelf afkomstig. Ik zie nu in hoe dwaas ik heb gehandeld en ben dan ook van plan mijn ontslag te vragen." Harry opende den mond en keek haar aan of hij het in Keulen hoorde donderen. „Uw ontslag is ingewilligd," antwoordde hij eindelijk koeltjes. „Wanneer vertrekt u?" Trudy nam langzaam tegenover hem plaats. Haar mondhoeken beefden. Maar ondanks alles klopte haar hart met doffe slagen. Ein delijk was haar wensch in vervulling gegaan. Eindelijk had ze den geliefden man voor en kele minuten voor zich alleen. „Dat laat ik aan u over," antwoordde ze benepen. Hij leunde achterover en keek haar onder zoekend aan. „Waaróm die comedie?" vroeg hij. Zij zweeg. Toen gleed een glimlach om zijn mond. „Ik zal u óók 'n geheim vertellen. Maar het is een geheim en het moet onder ons blij ven! Sinds eenige weken bent u me opgeval len. Maar u schijnt 'n gesloten karakter te hebben en gaf me niet de gelegenheid met u in contact te komen. Daarom ben ik blij, dat u mij door u w geheim dwong hier bij u thuis te komen." Een flauwe blos verfde haar wangen en stil bleef ze hem aanstaren. „Want als u n i e t s voor me beteekende, zou ik gewacht hebben, tot ik u morgen op kan toor zag," vervolgde hij glimlachend. ,.En om dat u vermoedelijk thuis zou zijn gebleven, is het maar goed, dat ik nu hier ben." Trudy slaakte een zucht van verlichting. En zoo kwam het, dat Harry Offers dien middag niet thuis maar bij het meisje bleef dineeren, dat dien morgen een geheim had verklapt. Armenzorg. Ook in onzen tijd bevat de Armenwet be palingen, waarbij de ondersteuning van be- hoeftigen in de eerste plaats wordt opgedra gen aan de kerkelijke weldadigheid (diaco nieën, parochiale armbesturen) terwijl pas in de tweede plaats de z.g. openbare welda digheid komt. (Maatschappelijk Hulpbe toon). En nu komt het nog wel eens voor, dat tus sehen beide soorten weldadigheids-instel lingen overleg gepleegd moet worden over de vraag, voor wier rekening de ondersteu ning in een bepaald geval behoort te komen en een enkelen keer wil dat overleg ook in de zen tijd wel eens niet goed vlotten. Maar hoogloopende conflicten komen daarbij nu ten minste niet meer voor. Vroeger echter was dat meermalen het geval. Zoo ontstond hijvoorbeeld in 1699 een ge schil tussehen de diakenen en de armmees ters te Heemstede over het alimenteeren van behoeftige personen. De armmeesters waren de voorloopers van dat we nu Maatschappelijk Hulpbetoon plegen te noemen. Dit geschil had zijn oorsprong in het niet ondersteunen door diakenen van personen, die volgens de oude gewoonte ten laste van de diakonie kwamen. Hoewel tot tweemaal toe de diakonie ge rechtelijk gedwongen werd zulke personen te ondersteunen, bleef zij in volgende geval len onwillig. In 1700 richtte de kerkeraad van Heem stede zich tot de classis van Haarlem, die op haar beurt de hulp inriepen van de Staten van Holland en West-Friesland. Dezen tracht ten een minnelijke schikking tot stand te -brengen, maar afschoon tal van ontwerpen van accoord werden voorgesteld, kon men niet tot overeenstemming komen. Natuurlijk ging het niet aan, om de behoeftigen in kwestie, van dit geschil dè dupe te laten worden. De armmeesters begonnen daarom enkele per sonen te ondersteimen, die volgens oud ge bruik ten laste van de diakonie behoorden te komen, maar wat niet onbegrijpelijk is, zij wa ren er daarbij op bedacht, de uitgekeerde be dragen zoo spoedig mogelijk weer op de dia konie te verhalen. De gelegenheid daartoe meenden zij te zien door zich meester te maken van een ge meenschappelijk bezit. Door Vrouwe Agatha van Hartigsveldt, de weduwe van Gerard Pauw, die in 1697 was gestorven, was aan de diakonie en de z.g. sehaalarmen, die door de armmeesters ondersteund werden, gezamen lijk een obligatie van vierduizend gulden ge legateerd. De armmeesters hadden deze obli gatie onder hun berusting en keerden jaarlijks de helft van de rente aan de diakonie uit. Een paar jaar was dat goed gegaan, maar in het laatst van 1700 deelden de armmeesters heel lakoniek aan de diakenen mede, dat zij de uit te keeren rente maar vast zouden houden in mindering van wat zij aan uitkeeringen ten behoeve van de z.g. diakonie-armen hadden voorgeschoten. Maar daarmede namen de diakenen natuurlijk weer geen genoegen en een ein-delooze reeks van processen was van een en ander het gevolg. Veertien jaar lang- hebben deze processen geduurd en zelfs toen was nog geen resultaat bereikt. Waarschijn lijk zijn beide partijen toen eindelijk gaan inzien, dat het altijd nog voordeeliger is o-m ondersteuningen aan behoeftigen te betalen dan hooge proceskoslen en in Juli 1714- kwam een vrijwillig accoord tot stand. Het zoogenaamde „verhaal" van uitgekeer de ondersteuningen, dat tegenwoordig dage lijks voorkomt, kende men in die dagen blijk baar nog niet. Tenminste, toen Catharina van Sas, die sedert vele jaren door de arm meesters van Heemstede ondersteund was geworden, in 1767 een erfenis ten deel viel, behoefde zij deze niet aan de armmeesters af te staaiTJ.. Deze Catharina van Sas erfde een achtste -deel van de nalatenschap van Maria Verhoeven, in leven echtgenoote van Jan Ser ines te 's-Gravenhage. Nadat over deze erfe nis eerst nog een proces was gevoerd, kwam zij in 1769 in het bezit van ha-ar aandeel, ten bedrage van 3024 guldens en 10 stuivers. Zij leende deze som tegen twee en een half percent rente aande schaalmeesters en toen ze eenige jaren later stierf bleek het dat ze tot universeel erfgenaam had benoemd de „gemeente sehaalarmen der heerlijkheid Heemstede". Ook zonder het minder prettige „verhaal" kwam het geld toen dus precies terecht, waar men het ook nu zou willen hebben. Maar dat was in den goeden ouden tijd en het bewijst dus nog niet. dat men ook tegenwoordig het „verhaal" zou kunnen mis sen. (Adv. Ingez. Med.) PROGRAMMA VAN DE HAARLEMSCHE RABIOCENTB-ALE OP WOENSDAG 26 JANUARI 1938 Programma I: Hilversum II. Programma II: Hilversum I. Programma II: 8.00 Keulen. 9.05 Nieuwsbe richten. 9.20 Parijs Radio. 9,40 Diversen. 10.40 Parijs Radio. 10.05 Diversen. 12.20 Parijs Radio. 1.20 Ned. Brussel. 1.30 Concert. 1.50 Beroemde zangers (gr. pl.) 2.20 Diversen. 3.05 Parijs Radio. 3.20 Londen Regional. 3.50 Keu len 5.20 Parijs Radio. 6.20 Keulen. 6.30 Italiaansche opera duetten. 6.50 Diversen. 7.20 Keulen. 11.20 Diversen. Programma IV: 8.00 Ned. Brussel. 8.20 Gr. muziek. 8.30 Dagklapper. 8.40 Gram. pl., 8.45 Gespr. dagblad. 9.00 Gram, muziek. 9.20 Diversen 10.35 London Regional. 10.50 Tijd sein. Weerbericht. 11.05 Gram; muziek. 11.25 Droitwich, Orgelconcert. 11,50 Londen Regio nal. 12,35 Droitwich. 1,45 London Regional. 3.20 Droitwich. 6.40 Londen Regional. 7.00 Droitwich, 11.05 London Regional. 11.20 Droitwich, Programma V: 8.00—12.00 Diversen. 7.00— 8.00 Eigen gramofoonplaten concert. Klassiek programma. 1. Les Preludes, van Liszt, Con certgebouw-orkest. 2. Suite Oriëntale, Gr. Odeon Symph. Orkest; 3. Trio in G-major, Cortos, Thiband-Casais. 4. Dance Macrabre, St. Opera Orkest van Berlijn.

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 10