Haarlem's Dagblad Een Gehalveerde Subsidie. Luchtetages. Wat 'n negentigjarige weet te vertellen Sovjet-ambassadeur 55e Jaargang No. 16746 Uitgave Lonrens Coster, Maatschappij voor Conrant-Uitgavenen Algem. Drukkerij N.V. Bureaus: Groote Houtstraat 93, bijkantoor Soendaplein 37. Postgirodienst 38810. Drukkerij: Zuider Buiten Spaarne 12. Telefoon: Directie 13082,Hoofdred. 15054 Redactie 10600, Drukkerij 10132, 12713 Admin. 10724, 14825. Soendaplein 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directie: P. W. PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM Dinstïag 25 Januari 1938 Abonnementen per week f0.25. p. maand f 1.10. per 3 maanden f3.25. franco per post f3.55. losse nummers 6 cent per ex. Advertentiën: 1-5 regels f 1.75, elke regel meer f 0.35. Reclames f 0.60 per regeL Regelabonnementstarieven op aanvraag. Vraag en aanbod 1-4 cegel9 f 0.60. elke regel meer f 0.15. Groentjes ae rnbrieb. B. en "W. van Haarlem hebben eenige dagen geleden den Raad onthaald op een eerste sup- pletoire begrooting over 1937, waarin overeen komstig de bezwaren van Gedeputeerden van Noordholland en de bedenkingen van de Mi nisters van Financiën en Binnenlandsche Za ken achteraf nog' bezuinigingen op deze begroo ting worden voorgesteld tot een totale som van iets meer dan elfduizend gulden. Van hevigen invloed is dit bedrag niet, aangezien het to taal der begrooting-1937 ruim negentien mil- lioen bedraagt. Het zal, eenmaal door den Raad aangenomen die dat wel zal moeten doen de extra-bijdrage uit het Werkloos heids-subsidiefonds verminderen tot 394.935. Om dit te bereiken moet de op 5000 uit getrokken subsidie aan de vereeniging Haar lem's Bloei gehalveerd worden en dus terug gebracht tot 2500. Het is tegen dezen post dat de bedenkingen van de beide bovenge noemde ministers zijn gerezen. Zij achten „mede in verband met het bedrag, dat andere gemeenten voor dit doel beschikbaar stelden" 2500 voldoende. Nu, ik vind zelfs 5000 subsidie al een be droefd nietig sommetje om de vijfde stad des lands, tellende 135.000 zielen, tot nieuwen bloei te brengen en het zou mij interesseeren eens een betoog te hooren van minister van Boeyen of minister de Wilde waarin zij ons voorre kenden wat we allemaal wel met 2500 kun nen doen tot verhooging van Haarlem's Bloei. De vrees schijnt evenwel gerechtigd dat een eventueele uitnoodiging van dezen aard, tot de bewuste bewindslieden gericht, door bei den met een beroep op hun te drukke ambts bezigheden (tot hun gi'oot leedwezen) zou worden afgeslagen. Het is niet de eerste maal dat het onderwerp Haarlem's Bloei op deze plaats te berde wordt gebracht. Voordien is hier meermalen aan dacht geschonken aan het droeve lot van de Vereeniging voor Vreemdelingenverkeer. Het is een bekend verschijnsel dat de overheid in dit land al zeer weinig blijk pleegt te geven van begrip van moderne reclame. De uitzon deringen daargelaten, die zich bij enkele ge meentebesturen helaas thans vrijwel finan- ciëel-machteloos hebben voorgedaan, ver toeven de overheidsgeglachten omtrent aan prijzing van eigen waar en het lokken van klanten nog ergens in den jare 1880 of daar omtrent. Het is een van de zaken die den wensch doen rijzen dat parlement en regee ring in Amsterdam of desnoods in Rotterdam zouden zetelenin elk geval in een zaken centrum met een zakelijk-ondernemende sfeer, hetgeen Den Haag zeer zeker niet is. Daar heeft men zelfs in de dagen van hoogconjunc tuur de Vereeniging voor Vreemdelingenver keer treurig gesubsidiëerd. Het gevolg is dan ook geweest dat andere landen, die beter inzicht toonden en begrepen dat de methoden, die het particuliere bedrijf geld doen verdienen op precies dezelfde wijze voordeel voor een land opleverden, ons het vreemdelingen-bezoek aardig gingen afkapen. En dat doen ze nog. Met de gemeenten is het, op kleiner gebied, natuurlijk net zoo. Die hebben overigens niet alleen de taak, vacantiereizigers tot zich te trekken, maar ook en vooral menschen die er zich willen vestigen. En voor een stad als de onze is dat extra-nóodig. Welnu, als men op bekwame wijze reclame maakt krijgt men het daarvoor uitgegeven geld plus hooge whist terug. Het is de oude historie van de kost en de baat. Blijkens de oprichting van de ver eeniging Haarlem's Bloei is men dat in de laatste jaren in deze gemeente ook gaan inzien. En onze nieuwe burgemeester heeft ook al eer der blijk gegeven, dat hij er zeer veel voor voelde en er groote belangstelling voor had. Helaas: nu komt Den Haog met een Reken- kamer-mentaliteit schrappen en vindt f 5000 te veel, f 2500 „voldoende". v' Ik vraag mij af of dit beteekent dat deze subsidie ook voor 1938 en voorloopig voor de volgende jaren op dit futje vastgesteld moet blijven en hoop dat de gemeente Haarlem zich bij dit vooruitzicht niet lijdelijk zal neerleg gen en alle mogelijke vertoogen en bewijzen bijbrengen om verbetering in den toestand te krijgen. Want dit is het tegendeel van Hollandsche ondernemingsgeest. Ik kan mij voorstellen dat men in zijn bezuinigingsnood allerlei pos ten schrapt en vermindert, waartegenover nooit inkomsten zullen staan. Maar ik begrijp niet dat men zelfs bescheiden bedragen, die tot winst en dus verhooging van gemeente ontvangsten zullen leiden, gaat schrappen en daarmee toont zelfs nu nog niet te begrijpen wat met reclame bereikt wordt. Ik merk nogal eens wat Amerikaansche en ook Engelsche steden op dit gebied prestee- ren. Er zijn Hollanders genoeg die dat weten. Maar dat zijn zakelijke Hollanders. Hun geest is tot de Haagsche departementen nog wel zeer weinig doorgedrongen. Het particulier initiatief zal in Haarlem moeten goedmaken wat het Rijk ons tekort doet. En meer dan dat. Anders zullen we de wrange vruchten van dit beleid plukken. R. P. DE „GROENE MUIZEN" WEER VAN DAKAR VERTROKKEN. DAKAR, 25 Jan. (I-Iavas-A.N.P.) - De „Groe ne muizen", bestuurd door Bruno Mussolini, 'Biseo en Moscatelli, zijn omstreeks acht uur vanmorgen van Dakar naar Natal opgestegen. ERNSTIG TREINONGELUK IN ENGELAND. In de nabijheid van Bedford is dezer dagen de sneltrein uit Londen op een leegen trein ingereden. Het ongeluk eischte twee dooden. (Van 1 Februari af, moeten alle vliegtuigen boven Engeland op dezelfde routes op bepaalde hoog ten vliegen om botsingen te voor komen.) Straks wordt in Engeland, zoo heb ik net gelezen, Ter regeling van 't steeds maar drukker luchtverkeer, Voor elke route een soort luchtlaag aangewezen. Die dan een luchthoog is, dat snapt u zonder meer. Zoo groote vlucht heeft 'reeds het vliegverkeer genomen, Dat zelfs de ruime lucht geen plaats genoeg meer biedt, Om steeds in elk geval een botsing te voorkomen, Waardoor reeds menig vlieger 't kostbaar leven liet. Het is een wijs besluit, dat wel gevolgd zal worden, Tot ieder zijn verdieping (lees: verhooging) heeft, Ook in het luchtverkeer past handhaving der orde, Die voor de veiligheid den besten waarborg geeft, De vogels kunnen wel kriskras dooreen verkeeren, En dartiend duiken over, langs en door elkaar, Ook zonder dat zij daar een botsing bij riskeeren, Waarschijnlijk speelt de mensch dat nooit en nimmer klaar. Er komt natuurlijk ook een nieuwe luchtpolitie, Die keurt en soms bekeurt in 't vluchtige domein. En de piloot la-ijgt nog een lastiger positie, Want hij moet meer dan ooit goed op de hoogte zijn. P. GASUS. De werkloosheid te Haarlem. Een kleine daling. In de afgeloopen week daalde het aantal werkloozen te Haarlem met 10. In dezelfde week van 1937 was de daling evenwel 32. Er zijn op dit oogenblik 6632 werkloozen. Het gunstige verschil met 1937 is verminderd tot 55, met 1936 is het daarentegen 411. TENTEN OMGEWAAID. Maandagmorgen zijn op de Botermarkt twee tenten door den krachtigen wind omge waaid. Eén dezer kwam terecht op den juist passeerenden wielrijder H. uit Haarlem, die viel en zich aan het been bezeerde. M. LUGT. I Rond Soestdijk Zestig jaren op het domein Soestdijk. SOESTDIJK. 25 Januari. Met het doel een autotochtje te maken in de omgeving, verlaat Prinses Juliana de laatste dagen re gelmatig het park van het paleis door den uitgang achter den voormaligen Veenhuizer tol. waarbij H.K.H. een gedeelte van het park bezoekt, dat in vroeger jaren bij landgenoot en vreemdeling zeer in trek was, nl. het z.g. Overbosch, eertijds tot de vrije wandeling behoorende. Ouderen zullen zich nog levendig herinne ren hoe een uitstapje naar dit Overbosch als een van de grootste attracties gold, niet al leen wegens het verblijf in de mooie natuur of de panneboeken waar de jagersvrouw beroemd om was, maar bovenal omdat men er dikwijls leden van de Koninklijke fami lie op hun wandeling kon ontmoeten. Ko ningin Anna Paulowna vertoefde gaarne in het jagershuis, terwijl ook haar kinderen daar in hun jeugd regelmatig kwamen. Het gastenboek, dat de jagersvrouw haar bezoekers ter teekening voorlegde, vermeldde een groote verscheidenheid van namen. Naast de handteekeningen van vele vorste lijke personen, hadden een groot aantal be kende en onbekende landgenooten en vreem delingen er hun namen in geschreven. Het Overbosch is thans geen vrije wande ling meer. Wijlen Koningin Emma heeft het bij het park doen trekken, dat zich eertijds slechts uitstrekte van het paleis tót aan de tweede brug, welke van den betonweg Soest- dijk-Bilthoven zichtbaar is. Uit den aard dei- zaak is daarmede ook het jagershuis als „restaurant" verdwenen. In het park woont thans nog op het boer derijtje van Prinses Sophie, de negentig jarige vrouw J. van Appeldoorn, die een kleine zestig jaar van haar leven op het domein Soestdijk heeft doorgebracht. Haai man was pluimgraaf en na diens dood kreeg zij het boerderijtje van Prinses Sophie als woning toegewezen om daar in alle rust haar verdere levensdagen te slijten. Veel weet deze oude vrouw te vertellen, deels uit over levering, deels uit eigen ervaring, over Anna Paulowna, Prins Hendrik en Prinses Amalia, van Koning Willem den Derde en diens echt- genoote, Koningin Emma, die dikwijls als een jongere zuster bij haar kwam praten. Ko ningin Wilhelmina kwam reeds als jong meisje haar bezoeken en ook Prinses Juliana speelde als kind bij haar op het boerderijtje. Thans hoopt deze negentigjarige het nog te mogen beleven, dat Prinses Juliana haar baby in het boerderijtje komt toonen. Was „Vrouw van Appeldoorn" niet een der eersten, aan wie een bezoek werd gebracht toen ver leden jaar H.M. de Koningin en Prinses Ju liana voor het eerst met Prins Bernhard op Soestdijk kwamen? aan den dood ontsnapt Tijdens bomaanval op Tsjang SJANGHAI. 25 Januari (Reuter-ANP.) De Russische ambassadeur bij de Chineesche re geering, Orelsky, is met eenige leden van zijn personeel ternauwernood aan den dood ont komen, toen tijdens een Japanschen luchtaan val op Tsjang een bom in hun onmiddellijke nabijheid ontplofte. Het vliegtuig, 'waarin het gezelschap zich van Tsjoengking naar Hankau wilde begeven, had een noodlanding te Tsjang gemaakt, even voor het bombardement begon. 1 Het woord is aan Carlyle: Levensbeschrijving is de eenige waarlijke historie. Een bekend en geacht stadgenoot, de heer M. Lugt, wordt 29 dezer 65 jaar. Op 1 Januari 1897 richtte de heer Lugt met Jhr. van Citters de bankiersfirma op, die hun beider namen droeg', tot zij in 1914 werd op genomen in de Nationale Bankvereeniging. later Rotterdamsche Bankvereeniging. Hoewel de heer Lugt een vijftal jaren ge leden zijn functie in het bedrijfsleven van Haarlem en Omstreken beëindigde, toen hij aftrad als directeur van de Rotterdamsche Bankvereeniging alhier, heeft zij zich ook nadien nog in een reeks van bemoeiingen op sociaal gebied recht op achting- van dank baarheid verworven. Verscheidene dezer mehoeiïngen liggen op het terrein der Doopsgezinde ge meente, die hij als diaken en als regent of be stuurslid op de gebieden van armenzorg, zie kenverpleging, weezenverzorging en steun tot huisvesting van ouden van dagen diende en nog dient. Daarbuiten is hij ook nog mede bestuurder van de Haarlemsche Hulpbank. Tenslotte heeeft de Nutsspaarbank te Haar lem in den heer Lugt een ijverig en toege wijd commissaris. Gedurende 26 jaar treedt hij nu reeds op als lid van het College van Com missarissen dezer instelling en tijdens een periode van 12 daarvan, vervulde hij mede de functie van lid van het dagelijksch bestuur. De heer Lugt is een dier figuren die, rustig en bescheiden huns weegs gaande, diensten aan de gemeenschap bewijzen, die aanspraak maken op baar waardeei'ing en waarop her goed is, in den eenvoudigen zin, die hem ken merkt, eens het licht te doen vallen. Eenige opleving in (le bouwnijver heid te Haarlem. Bouw van 67 woningen. Wij hebben er reeds eenige keeren de aan dacht op gevestigd, dat het aantal leegstaande woningen te Haarlem in de laatste anderhalf jaar vrij belangrijk verminderd is. Er was een tijd dat er een zeer belangrijk overschot aan huizen was, in het hijzonder gold dit mid- denstandswoningen, waarvan er dn de jaren 1934 en 1935 zeer veel door particulieren zijn gebouwd. Er waren veel meer nieuwe huizen gebouwd dan noodig was voor de normale aanwas van de bevolking. Toen het door dit overschot moeilijk werd de huizen tegen behoorlijke prijzen te ver huren of te verkoopen, kwam er een belang rijke vertraging in den aanbouw van nieuwe huizen. Dit had natuurlijk een ongunstige uitwerking op de Haarlemsche arbeidsmarkt, temeer omdat er reeds groote werkloosheid onder de bouwvakarbeiders was. Nu het surplus aan huizen gedaald is komt er weer wat meer lust om huizen te bouwen. Op de agenda voor de raadsvergadering van a.s. Woensdag komen de volgende voor stellen van B. en W. voor tot verkoop van bouwterreinen: 15.302 M2. aan dé Louise de Colignylaan, de Prins Maua'itslaan, de Anna van Burenlaan en de Frederik Hendriklaan in het Haariem- mex-houtpark. Het is de bedoeling dat op dezen grond 51 woonhuizen met garages te bouwen. 734 M2. aan de Marsstraat (Haarlem-Noord) voor den bouw van 5 woonhuizen. 522 M2 aan de Lorenzkade (Haarlem-West), waarop 4 woonhuizen zullen komen. 1242 M2. aan de Lorentzkade, voor 7 woon huizen bestemd. Het betreft hier dus tezamen den bouw van niet minder dan 67 perceelen. Geen wettelijke regeling voor de nieuwe spelling? Naar de a.r. „Rotterdammer" meedeelt, zal het Kabinet zich binnenkort beraden over de te volgen gedragslijn inzake de spelling. Er is eenige reden om aan te nemen zegt het blad, dat de regeling niet in een wet zal worden vastgelegd. PAUL BODIFéE OVERLEDEN. Te Deventer is op 71 jarigen leeftijd over leden de schilder Paul Bodifée. Bodifée, die een leerling was van Théophile de Bock. is vooral bekend geworden door zijn prachtige doeken van stedenschoon en het Overijselsche landschap. Ook als etser maakte hij naam. LAATSTE VLUCHTELINGEN VERLATEN DE FRANSCHE AMBASSADE TE MADRID. MADRID 24 Januari (Havas). Vanmoi-gen hebben de laatste 142 vluchtelingen de Fran- sche ambassade in de hoofdstad verlaten in vijf auto's en acht autocars. STERKE DRANK GESTOLEN. In den afgeloopen nacht te vier uur zagen twee politie-agenten, die op het Pleiix surveil leerden, twee personen op eenigszifis vei-dach- te wijze het café-restaurant Lido verlaten. De maxxnen werden aangehouden. Zij bleken beiden in het bezit te zijn van een flesch met sterken drank, die zij bekenden, daar te hebben gestolen. Het waren twee personen: die tot het personeel van Lido behoorden; zij waren na eeix feestje in het gebouw achter gebleven en zijn nu in verzekerde bewaring gesteld. WIELRIJDER AANGEREDEN. De bestuurder van een vrachtauto wilde Maandagmorgen half elf van den Jansweg de Parklaan oprijden. Hij „sneed" daarbij een wielrijder, die aangereden eix aan één zijner beenen gewond werd. De fiets is geheel ver nield. De vrachtauto reed door. De politie ver zoekt aan hen, die dit ongeluk gezien hebbeix, zich voor het verstrekken van inlichtingen aan het politiebureau Smedestraat te willen aanmelden Haarlemsche begrooting voor 1938. Behandeling begint op 16 Februari. Naar wij vernemen zal de Haarlemsche ge meenteraad Woensdag 16 Februari beginnen met de behandeling der begrooting voor 1938. Vermoedelijk zal in het begin der volgende week het verslag der afdeelingen en de memo- rie van antwoord van B. en W. daarop ver- I .schijnen. I Werkloosheidsverzekering en Arbeidsbemiddeling. Aantal werkloozen toegenomen. De directeur van den rijksdienst der werk loosheidsvei-zekering en arbeidsbemiddeling deelt mede. dat in de week van 3 t.m. 8 Januari 1938 bij gesubsidieerde vereenigingen met werkloozenkas waren aangesloten 546.500 personen (waarvan 73.800 landarbeiders) Voor de 472.700 verzekerden buiten de land arbeiders was het werkloosheidspercentage 32.5 (in de vorige verslagweek, 20 t.m. 25 December 1937, was dit percentage 29.9) Voor de 546.500 verzekerden met inbegrip van de landarbeiders was het werkloosheids percentage 35.3 (in de vorige verslagweek wa. het 32.2). In de eerste verslagweek van Januari was het werkloosheidspercentage voor alle ver zekerden in de laatste jaren alsvolgt (tus- schen haakjes zijn vermeld de percentages indien de landarbeiders buiten beschouwing worden gelaten) 1935 35.7 (34.7), 1936 38.0 (36.6). 1937 35.7 (32.9). 1938 35.3 (32.5). Uit de bij den rijksdienst bekende voor- loopige cijfers kan worden uitgemaakt, dat in 1937 de werkloozenkassen bij een gemiddeld aantal leden van 539.000 in het totaal aan bijdragen van de leden ontvingen 7.600.000 gld. Ten laste van het rijk en de gemeenten ont vingen de kassen in totaal aan subsidip 11.700.000 gld. Aan haar werklooze leden keerden de kas sen in totaal uit 14.000.000 gdl. De som der reserves der werkloozenkassen die op het einde van 1936 6.700.000 gld bedroes steeg tot 12.000.000 gld. op het einde van 1937. Bij de organen der openbare arbeidsbemid deling stonden 8 Januari 1938 466.598 werk zoekenden ingeschreven onder wie 442.525 mannen. Van de werkzoekenden waren er 448.277 werkloos, onder wie 429.965 mannen. Hernieuwde luchtaanvallen in Spanje. Reus ten tweedemale gebombardeerd. BARCELONA, 25 Januari (Havas) Zestien vliegtuigen der opstandelin gen hebben Enlaudete in de provincie Cuenca gebombardeerd, waarbij zeven huizen werden yernield en verschei dene slachtoffers onder de burgerbe volking werden gemaakt. De stad Reus is tweemaal gebombardeerd. Hier wer den 22 menschen gedood en 30 gewond. MEVROUW HAUPTMANN BLIJFT AGEEREN Om een nieuw onderzoek verzocht. In een onderhoud heeft Anna Hauptmann, de echtgenoote van Bruno Hauptmann. die op den electrischen stoel is terechtgesteld onder beschuldiging van moord op het kind van Lindbergh, verklaard, dat zij de hulp in zal roepen van den procureur Thomas Dewey om een nader ondei-zoek in te stellen naar de ont voering van Lindbergh's baby.„Ik zal mijn po gingen niet staken alvorens de geheele zaak is opgehelderd", aldus verklaarde zij. „en elke cent, die ik verdien, zal daaraan uitgegeven worden". Mevrouw Hauptmann voorziet in haar levensonderhoud door den verkoop van koffie. Haar spaargelden offert zij op voor de opvoeding van haar vierjarig zoontje. Man- fried, en bovendien staat zij een groot deel hiervan af voor het gerechtelijk onderzoek, waardoor de naam van haar man gezuiverd moet worden. MILITAIRE TOEBEREIDSELEN IN HET SOVJET OOSTEN Concentratie van vliegtuigen en (luikbooten. HONKONG, 25 Januari (Reuter.) In de „China Mail" beschi-ijft een vreemdeling, die juist is teniggekeerd van een tocht door Sov jet-Russisch gebied in het Verre Oosten, de militaire toebereidselen der Sovjets aldaar. Gezien de vele nieuwe bases voor vliegtuigen en duikbooten, welke in aanbouw zijn, zoo schrijft hij, bevinden deze gebieden zich eigenlijk in een oorlogstoestand. In Wladi- wostok alleen zijn reeds ruim 100 duikbooten in dienst gesteld., terwijl onderdeelen van duikbooten per spoor worden aangevoerd en gereed gehouden worden. Tezelfdertijd wordt de kust versterkt en worden bases voor vliegtuigen en duikbooten op afgelegen plekken aangelegd. Elke basis heeft honderden vliegtuigen ter beschikking, alsm&le 20 duikbooten en axidere vaartui gen. Spionnen doen hun werk als in Europa tijdens den wereldoorlog, en eenige personen, die ervan verdacht werden Japansche agen ten te zijn, zijn terechtgesteld. Alle vreemde schepen worden ter dege onderzocht en hun radio-installatie verzegeld tot hun vertrek. Vreemde zeelieden mogen onder geen voor wendsel het land intrekken, Vreemdelingen worden met achterdocht gadeslagen. iS^e eenvoudigste, goedkoopste en snelste bemiddelaar is: een „Groentje" in Haarlem's Dagblad. Een aantal van bijna 50.000 per jaar is er, om de waarheid hiervan te bewijzen. HEDEN: 12 PAGINA'S pag. De behandeling der Haarleinsche bcgroo- ting voor 1938 begint op 16 Febr. a.s. 1 Het aantal werkloozen te Haarlem is in de afgeloopen week iets verminderd. 1 Ei- is eenige opleving in de bouwnijverheid te Haarlem. 1 De regeering en de Zondagswet. 3 Het terrazzo-bedrijf wordt voor vreemde lingen gesloten verklaard. 3 In het conflict tusschen Haiti en San Do mingo is overeenstemming bereikt. 4 Het Bulgaarsche kabinet is gerecon strueerd. 4 De Chincezen passen de guerilla-tactiek toe. 4 ARTIKELEN, ENZ. R. P.: Een gehalveerde subsidie. 1 R. P.: Ruiterlijke bekentenissen. 3 Van onzen Beiiijnschen correspondent: Duitschland wint politieke vrienden. 4 II. D. Vertelling: Het geheim. 6 Heemstede in vroeger eeuwen. (5 Financieel Economisch Weekoverzicht: De conversieleening een succes? 7 J. B. Schuil: De vier jaargetijden. 7 J. B. Schuil: Fransien Koote-Gerrese 7 K. de Jong: Chr. Gemengd koor „Benne- bi'ock" 7 De Burgerlijke Stand van Haarlem is op genomen op jg

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 1