Haarlem's Dagblad Noorderlicht zette den hemel in gloed Over geheel West-Europa duidelijk waargenomen Noorderlicht Zak zand „deserteert" uit een vliegtuig. Het belangrijkste 55c Jaargang No. 16747 Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courant-Uitgaven en Algem. Drukkerij N.V. Bureaus: Groote Houtstraat 93, bijkantoor Soendaplein 37. Postgirodienst 38810. Drukkerij: Zuider Buiten Spaarne 12. Telefoon: Directie 13082,Hoofdred. 15054 Redactie 10600, Drukkerij 10132, 12713 Adruin. 10724, 14825. Soendaplein 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directie: P. W. PEEREBOOM EN ROBEK1 PEEHEBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM Woensdag 26 Januari 1938 Abonnementen per week f0.25. p. maand f 1.10. per 3 maanden f 3.25. franco pc* post f3.55. losse nummers 6 cent per ex. Advertentiën1-5 regel» f 1.75. elke regel meer f 0.35. Reclames f 0.60 per regel. Regelabonnementstarieven op aanvraag. Vraag en aanbod 1-4 regel* f 0.60. elke regel meer f 0.15. Groentjes zie rubriek Dinsdagavond te ongeveer zeven uur werd boven ons land het Noorderlicht waargenomen op zulk een fraaie wijze als zelden is voorgekomen. Op de eene plaats heeft het zich kenbaar gemaakt in een rose-roode breede lichtbaan, doch elders als een violet-achtige lichtende vlakte. In onze omgeving liep tegen zeven uur van het Westen naar het Noord-Oosten een helder verlichte streep schuin langs den hemel. In het Noord-Westen was een dieproode gloed zichtbaar, die zich lang zaam naar het Westen verplaatste. Van tijd tot tijd schoten felle stralen als van schijnwerpers uit de verlichte streep op tot hoog aan den hemel. Aanvankelijk wérden allerlei vreemde verondersetellingen gemaakt, maar de radio maakte om 8 uur aan die gissingen een einde. Ongeveer tegelijkertijd met het radiobericht waren de verschijnselen zeer helder en de honderden, die na het radiobericht naar buiten gingen om ongehinderd van het wonderlijke schouwspel te genieten, kwamen op een gunstigen tijd. Doch ook later waren de verschijnselen nog zeer duidelijk. Het meest trok de donkerroode, soms wisselend tot oranje- roode gloed, in het Westen de aandacht. Noordelijk daarvan wissel den de kleuren van wit tot lichtblauw en groen. Tot bij 1 uur waren er steeds nog menschen die genoten van dit wonderlijke lichtverschijnsel. Zelden was het zóó te zien Fantastische weerschijn in het water. Hgt hemellicht heeft men overal in ons land trouwens ook in geheel West-Europa, waargenomen. In Zeeland werd het licht ge zien in een zachtroode kleur, afgewisseld door donkerroode strepen. Op Schiermonnikoog, waar het zich in dezelfde kleuren vertoonde, weerkaatsten de helroode stralenbundels op fantastische wijze in het water. Van Oost naar West was hier het fraaie licht uitge spreid, dat omstreeks acht uur in zijn schoon ste vormen en nuances culmineerde. Ook Am sterdam kon. het licht op enkele plaatsen aan schouwen. In violet-achtige stralen met zacht rood er doorheen geweven, verschéèn het Noorderlicht boven de hoofdstad. De bewoners van Overijssel zagen het Noor derlicht langzaam naar het Westen trekken. Het deed zich daar in de meest uiteenloopende kleuren voor. LJ et Noorderlicht, dat zich zeer flauw-bewoog, is reeds vaker bo ven ons land waargenomen, doch slechts zelden in de fraaie kleuren en den aantrekkelijken vorm van Dins dagavond. Het deed op enkele gedeel ten van het land denken aan een rood fluweel gordijn, dat golvend den hemel bestreek. De normale kleur van het Poollicht is witachtig met een zacht groenachtig of violette tint, doch de vormen, waaronder het licht optreedt, zijn zeer talrijk en veranderlijk. Het noorderlicht van Dinsdagavond was, naar de meening van prof. dr. E. van Ever- dingen, oud-hoofddirecteur van het K. N. M. I., een buitengewoon krachtig en fraai noor derlicht, zooals zelden in deze streken pleegt voor te komen, hoogstens eenmaal in de tien jaren. Daarbij is het evenwel noodig, dat de weersomstandigheden zeer gunstig zijn. Dins dagavond waren dan ook de weersomstandig heden ideaal. De bewolking had plaats ge maakt voor een helderen hemel, zoodat het fantastische verschijnsel uistekend kon wor den waargenomen. Het wordt niet onwaarschijnlijk geacht, dat het Noorderlicht over eenigen tijd nogmaals in ons land te zien zal zijn. Een lichtend gas. li Winkler Prins' Encyclopaedic, schrijft, I prof. Van Everdingen over het Noorderlicht (dat ook wel Poollicht wordt genoemd) „Poollicht is een verschijnsel aan den hemel dat men in zijn volste pracht in de poolstre ken kan waarnemen, maar dat soms ook op onze breedten wordt gezien. De normale kleur van het poollicht is witachtig met een groenachtige of violette tint, bij somber weer echter vaal geel. Bij de grootste intensiteit van het poollicht treden groen en rood op, terwijl een violette kleur dikwijls bij de verschijnselen, die slechts een zwakke, intensiteit bezitten, valt waar te nemen. Het spectrum van het noor derlicht is discontinu en bestaat uit meest zwakke, lichtgevende lijnen. Men heeft hier dus met een lichtend gas te doen; sommige banden van het noorderlicht geven aanleiding om te besluiten, dat het veroorzaakt wordt door de stikstof, die elec.- trisch lichtgevend wordt. De z.g. karakteristie ke groene noorderlichtlijn is volgens McLen nan afkomstig van zuurstof onder de bijzon dere omstandigheden van het poollicht, ter wijl de intensiteit bij laboratoriumproeven het grootst was bij toevoeging 'van eenig ar gon of neon. Zoo hebben de poollichtwaarnemingen het eerst waarschijnlijk gemaakt, dat de samen stelling der atmosfeer op groote hoogte nog weinig van die aan 't aardoppervlak verschilde, afgezien van de dichtheid; thans is dat dooi de nieuwste statosfeeronderzoekingen be vestigd. Het is merkwaardig, dat deze groene lijn ook het hoofdbestandeel vormt van liet licht van den nachthemel, ook bij volko men afwezigheid van het poollicht. De vormen waaronder het poollicht op treedt, zijn zoo talrijk en veranderlijk, dat een nauwkeurige beschrijving soms onmoge lijk wordt. De eerste indeelin? Is die in rustige, met gelijkmatige en weinig veranderlijke verlich ting van een deel van den hemel, vermoedelijk de hoogste vormen, en de b e w e e g 1 ij k e. Verder naar den vorm: bogen, die zich verheffen boven een door contrast bijzonder donker hemelgedeelte, dat het donker seg ment wordt genoemd, draden, dunne en stralen, breedere strepen, die gewoonlijk sterk in lengte en plaats wisselen en dikwijls scheef op den boog staan. De bogen gaan soms door loslaten van den horizon over in banden; indien ook in de tweede verbin ding losgelaten wordt in ringen. Gordij nen (draperieën) lijken op de bogen, maar hebben uitsluiteid verticale strepen; kro- n e n ontstaan, wanneer van alle zijden ko mende stralen zich in een klein gebied ver- eenigen. Het rustige licht neemt soms de ge daante van een nevel aan. De zone, waarin het poollicht het meest voorkomt,, ligt op een afstand 1 van ongeveer 15 graden van de mag netische polen en daar ziet men pool licht op meer dan honderd dagen per jaar, terwijl dit in Zuid-Duitschland tot één per jaar afneemt. In Neder land wordt soms op een 10-tal dagen in een jaar meer of minder duidelijk het poollicht gezien. In de gematigde breedten concentreert het poollicht zich om den magnetischen meri diaan. De onderkant van het poollicht ligt tusschen 80 en 160 K.M. boven het aardoppervlak. Naar boven is geen grens aan te geven. Geheel West Europa keek'.... Geheel West-Europa heeft van den fantasti- schen aanblik van het Poollicht genoten. In Engeland werd het van John O Groats (Schotland) tot Landsend waargenomen, en vooral in het zuiden des lands en bij Londen bood 't zeldzame verschijnsel een prachtigen aanblik, zoodat honderden hun woningen ver lieten om de gloeiende lichtschijnsels aan den avondhemel te bewonderen. Zelfs dachten velen een tijd lang aan den weerschijn van een feilen brand, zoodat de brandweer legio malen is opgebeld. Ook in België, Frankrijk, Duits'chland, Oos- stenrijk, Noord-Italië en Portugal heeft men het licht gezien. In de Fransche Alpen leek de hemel als bij 'n ontzaglijken brand in 'n rooden gloed gezet te zijn, welke gloed door een wit lichtschijnsel omgeven werd. Het geheel maak te den indruk van een zonsopgang. Zoo helder was het uitstralende licht dat de postbe ambten te Briancon hun werk zonder kunst licht konden verrichten. In enkele gemeenten Gisteravond heeft men in verscheidene plaat sen van ons land, ook in Haarlem en omgeving, kunnen genieten van het wonderlijke lucht verschijnsel „het Noorderlicht". De drie bovenstaande foto's geven verschil lende vormen weer waarin het Noorderlicht zich voordoet. Het licht staat steeds als het ware op een donker boogvormig segment, dat soms den indruk van een wolkenbank maakt, doch er geen is. Het schoonst is het Noorder licht wanneer de stralen verschijnen zooals die op de figuren 2 en 3 te zien zijn. in de bergen ontstond onder cte bewoners een zekere zenuwachtigheid, die later echter kal meerde. Ook in Normandië en aan de zeekust kon men het schouwspel in vollen pracht be wonderen. In Portugal veroorzaakte het Noorderlicht, dat men in veertig jaren niet had waargeno men, in sommige dorpen groote opwinding. De rust keerde eerst weer. toen het natuurver schijnsel verdwenen was. Omtrent het bijzonder krachtige en fraaie Poollicht (Noorderlicht), dat gisteravond en hedennacht hier te lande en verder over een groot gedeelte der aarde is waargenomen, deelt het Kon. Ned. Met. Inst, in De Bilt mede, dat dit gepaard ging met buitengewoon sterke magnetische storingen, zoo sterk, als sedert den magnetischen Pinksterstorm van 1921 (15 Mei) te De Bilt niet zijn opgeteekend. De storing begon gisteren met een plotse- lingen inzet om 12.05 uur 's middags (Nederl. tijd); de grootste afwijkingen kwamen voor tusschen 18 uur 's avonds en 3 uur 's nachts. De afwijkingen van den normalen stand gin gen bij de declinatie tot ongeveer twee graden, de totales amplitude bedroeg ongeveer drie graden, bij de andere alementen kwamen overeenkomstige afwijkingen voor. Sedert Maandag 17 Januari 11 uur 's avonds zijn verschillende sterke magnetische storin gen opgetreden, die gepaard gingen met sto ringen in het telegrafisch verkeer en voor een deel in verband staan met een groote groep zonnevlekken, die door verschillende personen hier te lande met het bloote oog is waargeno men, o.a. in den namiddag van 19 Januari. Deze vlekkengroep bevindt zich thans aan de achterzijde der zon en is niet verantwoor delijk te stellen voor het Poollicht (Noorder licht) en de magnetische storingen van gister avond en hedennacht. Maandag 24 Januari waren op. de zon enkele kleine vlekken te zien, waarvan één wellicht met het schitterende natuurverschijnsel in oorzakelijk verband staat. Heemsteedsche Gemeente- begrooting goedgekeurd. Geen belastingverhooging. De gemeenteraad van Heemstede heeft in zijn vergadering van Donderdag de door B. en W. ingediende gemeentebegrooting voor 1938 zonder een enkele wijziging' goedge keurd. Het voorstel van de sociaal-dem. fractie, over te gaan tot verlaging' der tarieven voor water en electriciteit. waartegenover dan als compensatie een belastingverhooging zou staan, werd verworpen met 10 tegen 5 stem men. Het voorstel van B. en W„ het tarief B voor electriciteit te brengen van 10 cent op 8 cent per KWU en het vastrecht van f 3 op f 3.60 per maand, werd z.h.s. aangenomen. Zoodat dit jaar geen Ibelastingverhooging te Heemstede zal plaats hebben. Versterking van de loketbezetting op de postkantoren. Als zulks noodzakelijk blijkt. 'S GRAVENHAGE, 25 Januari. Volgens de Memorie van Antwoord in zake de begroo ting der P. T. T. aan de Eerste Kamer hebben de belangen van het publiek de volle aandacht der bedrijfsleiding, hetgeen niet wegneemt, dat de bedrijfsleiding gedurende de afgeloo- pen jaren in verband met de noodzakelijke versobering in haar streven, die belangen zoo goed mogelijk te dienen, zich zekere beperkin gen heeft moeten opleggen. Bij voortduring wordt nagegaan, op welke punten verbete ringen kunnen worden aangebracht. Zoo is de duur der wachttijden voor de loketten op de grootere kantoren aan regelmatige con trole onderworpen. Waar noodig, wordt de loketbezetting verbeterd. Nog zeer onlangs is vanwege de bedrijfsleiding een aanschrij ving tot de hoofden van dienst gericht, waar in dezen wordt opgedragen bij grooten toe loop van het publiek, voornamelijk tijdens de drukte bij de maandwisseling, door het tijde lijk bezetten van meer loketten en zoo noo dig door het indienstnemen van hulpkrachten te zorgen, dat de wachttijden ook dan binnen redelijke grenzen blijven. Echter kan niet steeds worden voorkomen, dat in onvoorziene gevallen, bij abnormalen toeloop van het pu bliek en wanneer zich zeer tijdroovende lo kethandelingen voordoen, een enkele maal wat langer op bediening moet worden ge wacht. Maatregelen ter verbetering zullen niet uitblijven, ingeval mocht blijken, dat op een kantoor de loketbediening niet aan de gestelde eischen voldoet. Vestiging van slagers geregeld. Eischen van handelskennis, vakbekwaamheid en credietwaardigheid. Afgekondigd is het staatsblad 641 van 25 Januari 1938 inhoudende de eischen van han delskennis, vakbekwaamheid en credietwaar digheid, waaraan met ingang van 1 Februari a.s. ingevolge der vestigingswet kleinbedrijf 1937 diegenen, die zich als slager willen vesti gen, moeten voldoen. Op dienzelfden datum veiwalt het tijdelijk vestigingsverbod (de z.g. spertijd) dat 18 Aug. 1937 was ingesteld. De eischen voor handelskennis komen over een met die van het z.g. middenstandsdiploma algemeene handelskennis, waarvoor door de drie Nederlandsche middenstandsbonden cir ca 200 cursussen zijn opgericht. Behalve aan de slagersvakschool te Utrecht zal bij een 20-tal cursussen, over het geheele land verspreid, ingericht door de slagersorga nisaties, gelegenheid bestaan zich de vereisch- te vakbekwaamheid eigen te maken. In ver band daarmede kan worden opgemerkt dat in het ontwerp onderscheid wordt gemaakt in runder-, varkens-, paarden- en lamsslager. Diegenen, die zich willen vestigen, hebben zich voortaan niet meer te wenden tot het departement van economische zaken doch tot de Kamer van Koophandel en Fabrieken van het district waar de vestiging zal plaats heb ben onder overlegging van de stukken, waar bij zij moeten aantoonen, dat zij aan de eischen van handelskennis, vakbekwaamheid en credietwaardigheid voldoen. Zoo spoedig mogelijk zullen eenïge over- gr.nsgmaatregelen voor diegenen die reeds in het bezit zijn van bepaalde diploma's en voor ouderen, die reeds langdurige ervaring in het bedrijf hebben, worden gepubliceerd. Wij vragen: wat is 't Noorderlicht, Dat wij daar zoo opeens ontdekken En aanstonds worden w' onderricht Op het chapiter zonnevlekken. Men leert ons van een werveling En afgestooten electronen, Het duizelt gauw den sterveling. Die 't aardsch planeetje mag bewonen. Wij hooren cijfers over kracht En over afstanden en hitte. Waarvan wij stumpers zelfs de macht Om ze t' omvatten niet bezitten. Het Noorderlicht was hier te zien, Dat kan zich nog weieens herhalen. Zoo na een jaar of tien misschien, 't Is niet nauwkeurig te bepalen. Wij hebben het in elk geval Maar heel geduldig af te wachten, Uitmaken dat het komen zal, Gaat ver, ver boven onze krachten. Wij kunnen enkel en alleen Maar naar dit wonder schijnsel staren En, dankbaar dat het voor ons scheen. D' erinnering eraan bewaren. Er ligt een les in, die 't heelal Ons af en toe verdiend mag lezen: Wat is de mensch met zijn gebral Toch in den grond een nietig wezen P. GASUS. Granaten in laboratorium ontploft. Tien dooden te Villejuif. PAROS, 26 3an. (Havas—A.N.P.) Even voor tienen hebben zich twee hevige ontploffingen voor gedaan in het gemeentelijke la boratorium te Villejuif, waar de directeur, Kling, de handgranaten en bommen, die bij de huiszoe kingen in verband met de Csar- affaire in beslag waren genomen, onderzocht. De tien personen, die bezig waren met de behandeling van de gra naten, welke moesten worden overgebracht naar het artillerie- park te Versailles, zijn allen om het leven gekomen. Oceaanreus maakt zijn laatste reis. De „Leviathan" naar den slooper. NEW-YORK, 26 Januari (D.N.B.) De .Le viathan", die ongeveer vier jaar geleden bui ten dienst is gesteld en seedrt dien te Hobo ken lag, is gisteren vertrokken voor de laat ste reis naar Schotland, waar het schip ge sloopt zal worden. Het was verkocht aan een Britsche metaalfirma. Nederlander veroorzaakt een ,,vlagincident,\ Door Japansche rechtbank beboet. Twee opvarenden van het Britsche stoom schip „Severnleigh" werden in de Japansche stad Nagajo gearresteerd, toen zij een Japan sche vlag, die van een huis woei neerhaalden. Het bleek dat men hier met een Engelsch on derdaan en een Nederlander te doen had. De rechtbank veroordeelde hen tot het be talen van 200 yen boete wegens het. opzettelijk vernielen van eens anders eigendom Rubberquota met tien procent verlaagd. Het Internationale Rubbercomité heeft de quota voor het tweede kwar taal van 1938 vastgesteld op 60 pCt. Concert H. O. V. Solisten To van der Sluis en Louis van Maanen. Een uitzonderlijk programma brengt Frits Schuurman op het Vrijdag-concert; instru mentaal vóór de pauze en vocaal erna. Van Bach de zevendeelige Suite C-dur en daarna spelt onze solo-cellist Louis van Maanen het concert in D groot van Tartini. Het tweede deel (met medewerking van het H.O.V.-koor en de Kon. Liedertafel „Zang en Vriendschap") wordt gevormd door de „Sarabande" voor orkest en gemengd koor van Roger Ducasse; de Psalm 129 voor mannenkoor, vrouwenstemmen en orkest van Lili Boulanger. deze interessante persoonlijk heid die zooveel nog beloofde voor haar kunst, doch op 23-jarigen leeftijd daaraan onttrokken werd en ten slotte „Aussöhnung" voor sopraan-solo, mannenkoor en orkest, van onzen populairen dirigent der „Spaerne Sanghers". Lieven Duvosei heeft dit opus on der zeer bijzondere omstandigheden ge maakt. ei. de compositie, zoowel als de uitvoe ring ervan hebben op het laatste concert van „Zang en Vriendschap" een treffenden in druk gemaakt. Het woord is aan La Bruyère: Hoe komt het, dat men in een schouwburg zoo onge- dwotigen lacht en dat men zich schaamt er te huilen? Via dak en zolder in de huiskamer van een boerderij. AMERSFOORT, 26 Januari. Uit een legervliegtuig, thuisbehoorende tê Soesterberg is gisteren tijdens een oefenvlucht in de buurtschap Slicht- tenhorst nabij Nijkerk. een zak zand welke vijftig kilo woog, gevallen. Het „projectiel" kwam terecht op het dak van een boerderij, bewoond door den heer H. Bouwman. De zak drong door het dak en vervolgens door den vloer van den zolder, waarna hij in de huiskamer terecht kwam, waar een groote ravage werd aangericht. Ge lukkig was er niemand in het vertrek, zoodat persoonlijk ongelukken niet voorkwamen. Generaal Han Foe Sjoe, de vroegere gouver neur van de Chineesche provincie Sjantoeng, die te Hankau door de Chineesche autoriteiten tot den doodstraf werd veroordeeld. Het vonnis is reeds voltrokken. Chineesche luchtaanval op Nanking. Een der vliegtuigen neergeschoten. SJANGHAI. 26 Januari (Reuter) Vijf Chineesche vliegtuigen hebben vanmorgen een aanval op Nanking gedaan. Een der toe stellen werd neergeschoten door het vuur der Japansche batterijen en oorlogsschepen. De vier andere verwijderden zich, achtervolgd door Japansche vliegtuigen. HEDEN: 10 PAGINA'S Het Noorderlicht is Dinsdagavond buiten gewoon goed zichtbaat geweest. 1 Te Villejuif zijn tien personen door het ontploffen van granaten om het leven gekomen. 1 Nieuwjaarsrede van den Ilaarlemschen burgemeester. 2 Een spoedige beslissing inzake verlaging van den gedistilleerd accijns is te ver wachten. 3 Er zijn voorstellen gedaan betreffende experimenteele televisie-uitzendingen 3 Een aantal handelaren in foezel gearres teerd. 3 Bij een hernieuwden luchtaanval op Bar celona zijn 150 personen gedood. 4 Tsjang Kai Sjek verklaart, dat een beslis- senden tegenaanval op dit moment niet mogelijk is. 4. ARTIKELEN, ENZ. J. II. de Bois: Kunst in Haarlem en daar buiten. 3 Mr. Gregorius Freydanck: een interview met generaal Hiro-Sjima. 3 Van onzen correspondent te Genève: „Jubileumzitting" van den Volken bondsraad. 4 H. D. Vertelling: De brief. 5 L. S.: Primula obconica 5 K. de Jong: Vierde concert der Haarlem- sche Bachvereeniging. s J. B. Schuil over: De koning gaat voor. j De Burgerlijke Stand van Haarlem is op- opgenomen Op tj

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 1